Midden Rijnland-directeur F.J.M. van Rossum stapt op Iportief Wassenaar bouwt premie A koopwoningen aan Luifelbaan NA JAREN VAN SCHIPPEREN EN BEZUINIGEN 1 fc Paardevijgen en handjeklap eeuwenoude ingrediënten Voorschotense paardenmarkt REGIO LeDSE COURANT WOENSDAG 28 JULI 1982 PAGINA WK paalzitten zonder Steenbeek van start NOORDWIJKERHOUT Het wereldkampioenschap paalzitten is van start gegaan. Om zeven minuten over tien begonnen de deelnemers aan hun zit boven het water van het Oosterduinsemeer. Grote afwezige is Hendrik Steen beek, één van de recordhou ders. Steenbeek schreef zich te laat in. Een poging hem alsnog mee te laten doen door een an dere deelnemer te vragen af stand te doen van zijn plaats, liep op niets uit. Steenbeek zal de strijd vanaf de kant moeten volgen. Wethouder P. Heems kerk gaf het startsein voor de wereldkampioenschappen. Mishandeling in Katwijk KATWIJK Een 20- jarige marinier üit Valkenburg is van nacht naar het AZL overgebracht met ru gletsel en een aantal verwondingen aan het hoofd. De marinier kreeg het op kampeer terrein Zuid aan de stok met drie jongens van 17 en 18 jaar oud. De politie heeft het drietal aangehouden en na het opmaken van een proces ver baal naar huis ge stuurd. Ton subsidie voor huizen aan Hoogewaard KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft een lokatiesubsidie van ruim een ton ver strekt voor in aanbouw zijnde wonin gen aan de Hoogewaard. Het gaat om de acht woningen, die op het voormalige terrein van de heer Van Veen worden gebouwd. De subsi die komt ten goede aan de kopers, de koopsom van de woningen worden ver laagd met ruim 12.000 gulden. De duur ste van de acht woningen kost nu bijna 145.000 gulden; de goedkoopste 123.000 gulden. UDO-junioren naar Londen OEGSTGEEST Achttien UDO b-junioren en zes leiders gaan volgende week voor acht dagen naar Londen. Een jaar lang hebben de voetbal lers, variërende in de leeftijd van 14 tot 16 jaar, hun centjes gespaard die zij verdienden door het opknappen van allerlei klussen zoals het lo pen van krantewijken en het helpen met bollen pellen. Er is keihard gewerkt met als resultaat dat het geld er is. In de omgeving van Londen zal de bal rollen: er wordt een wedstrijd gespeeld te gen Woodland Wanderers. Verder gaat men het beroemde Wembly-stadion eens goed bekijken. Voor de reis heeft men een speciaal herinne ringsshirt laten ontwerpen met het opschrift: UDO-B-junioren Oegstgeest-Londen. Op 5 au gustus, 's morgens om vijf uur, vertrekt men vanaf „De Roode Leeuw". Vissen in de Ringvaart SASSENHEIM In totaal 42 kinderen hebben deelgenomen aan de viswedstrijden, die in het kader van de vakantieactiviteiten werden ge houden in de Ringvaart. Van twee tot vier uur werden in 54 vissen aan de haak geslagen met een totaal-lengte van 4 meter 7 cm. De „beste" hengelaar was Gerard Vos die niet minder dan 14 vissen ving met een totaal-leng te van 2 meter 7 cm. Hij behaalde daarmee de eerste prijs, een fotocamera. Edwin van Dorp werd tweede met 68 cm; Dennis Knetsch won een derde prijs met 36 cm. In de vijver aan de Kagerdreef werd gistermor gen ook gevist door de wat jongere kinderen. Anton de Mooy won hier de eerste prijs, Gerard v. Diemen werd tweede, Christiaan Blom derde en Alexander Blom vierde. Picture. Orgelconcert De bekende organist en dirigent Charles J. de IVolff bespeelt vrijdagavond het orgel van de Grote Kerk aan de Voorstraat in Noordwijk-Binnen. Hij verzorgt daarmee het vijfde concert in de serie van de Stichting OrgelcentrumHet concert begint om kwart over acht en het programma vermeldt werken van Sweelinck, Buxtehude, Walther, Bach, Sachsenhausen-Weimar, Reger, Franck en Andriessen. Free Festival (1) De Stichting Pop in Noord wijk (SPIN) heeft voor zaterdag het derde Free Festival op de Trimbaan georganiseerd. Dit wordt het derde festival in successie. Vorig jaar trok het 3.000 bezoekers. Dankzij de steun van vele sympatiserende instanties is het nu weer mogelijk geworden het amateur- popmuziekfestijn te houden met als absolute topper het op treden van de bekende Nederlandse betongroep Picture. De opzet is dit jaar ook grootserer zal voor het eerst een grote tent worden opgezet, waardoor ook het tweede podi um overdekt wordt. De toegang tot het festival op de trim baan aan de Nortghodreef is gratis. Free Festival (2) i Behalve Picture biedt het Free Festival ook tal vanr andere groepen. De Prime Ministers (punk) uit Noord-t wijk openen het feest, gevolgd door Exposy (ska, new- wave) uit Katwijk en Black Out (blues, hard rock, Jc funk) uit Sassenheim. Verder komen er, voordat Pictu- re optreedt, nog de groepen Hegt (blues, punk) uit Zoe- j. terwoude en Black Rose (Zuid-Amerikaans) uit Lei- den. Het podium in de grote tent wordt achtereenvol- jr gens bezet door de Noordwijker Gerrit van Bergeyk f (country-bluesgitaar), Paul van Soest met het woor-1 dentheater „Merde" en Great Djeli, een groep van drie t Californische musici, die sinds kort in Lisse wonen en c muziek maken a la Flairck. Verder is er een filmtent met non-stop films als The Last Waltz en zijn er aller lei kraampjes van de Wereldwinkel, Boven Volta, jr SPIN en het Popkollektief Bollenstreek. door het rijk. De overheid wijst elk jaar aan de gemeen ten aantallen te bouwen wo ningen aan. Dit geldt voor zo wel nieuwbouw- als renovatie- plannen. Het aantal dat Was senaar van de overheid mocht bouwen dit jaar is reeds ver bruikt door de woningbouw aan de Wiegmanweg. Daar verrijzen 75 huurwetwonin gen. Een woordvoerder van het Ministerie van Volkshuis vesting is weinig optimistisch over de contigentering van volgend jaé\r: „In december wordt het aantal voor 1983 be kend, maar de vooruitzichten zijn somber". Stelende schoorsteenveger gepakt NOORDWIJK Een schoor- steenveger, die behalve het vegen van schoorstenen zijn klanten ook bestal, is door de Noordwijkse politie in de kraag gevat. Het blijkt een 21- jarige Hagenaar te.zijn. De Hagenaar was op verschil lende plaatsen in en rond Noordwijk actief. Ook pleegde hij diefstallen in Rijswijk en Brabant. De man zei, dat hij geld nodig had omdat zijn vriendin binnenkort een kind krijgt. VOORSCHOTEN Ter wijl een groot deel van Nederland nog bijna een halve „werkdag" de tijd heeft om zich' nog eens lekker om te draaien en zelfs de hanen nog van toeten noch blazen weten, begint de nacht in Voor schoten alweer zijn stille aantrekkingskracht te verliezen. Al zevenhon derd jaar wordt de rust in deze gemeente op het meest dauwnatte uur van de morgen wreed ver stoord door paardengehin nik, foeterende boeren en nors reutelende kooplie den. Niet elke dag overi gens, dat zou zelfs voor Voorschoten iets teveel van het goede zijn. Nee, slechts eenmaal per jaar als in de Voorstraat de paardenmarkt wordt ge houden, een gebeurtenis van nationale allure. Van heinde en verre zijn ze gekomen om hun levende have van eigenaar te laten verwisselen, de paardenkoop- lieden met hun lange stofjas sen en wandelstokken. Bij hen lijkt Ome Joop een tijdreiziger uit de 21ste eeuw. Harde anachronistische werkers zijn het voor wie de industriële re volutie ongemerkt voorbij lijkt te zijn gegaan. Zij kennen het begrip Pk's, paardekrachten, alleen nog maar in zijn oor spronkelijke betekenis: de aandrijving van de ploeg of de waterpomp. En daarvoor kun je alleen het beste van het bes te gebruiken. Zieke of minder gelukkige paarden zijn dan een blok aan het been. Keu ren. kijken, kloppen en nog eens keuren: „Loop es 'n stuk- kie...hm... niet veel zaaks..." Het deugt niet gauw bij deze baasjes. Stuurse verontwaardi ging over de kwaliteit van de aangeboden koopwaar is een van de onmisbare ingrediën ten op zo'n markt, een boe- renslimmigheidje om de prijs te drukken. Al minimaal ze venhonderd jaar heeft het zijn HAZERSWOUDE De heer F.J.M. van Rossum (54) neemt vrijdag af scheid van de stichting Maatschappelijke Dienst verlening Midden Rijn land. Hij is vijf-en-een- half jaar directeur van deze stichting geweest. In het vervolg zal hij in plaats van naar Hazers- woude vijf dagen per week richting Delft reizen om „een beetje te pionie ren". Van Rossum heeft in die gemeente een baan geaccepteerd bij de Regio nale Instelling Ambulante Geestelijke Gezondheids zorg (RIAGG), een instel ling die nog in de kinder schoenen staat. Zij stelt zich ten doel de geestelij ke hulpverlening meer bij de mensen thuis telaten gebeuren. Iets nieuws dus, iets wat van de grond moet komen en waar geld voor beschikbaar is. Met name dat laatste klinkt de heer Van Rossum als mu ziek in de oren. Zijn direc teursschap bij Midden Rijnland werd geken merkt door bezuinigingen. Vanaf zijn komst tot aan zijn afscheid. De stichting Maatschappelijke Dienstverlening Midden Rijn land is gevestigd aan de Ha- zerswoudse Rijndijk. De stich ting ontstond ruim tien jaar geleden uit een centralisatie- idee, een grote hoeveelheid kleine plaatselijke dienstverle nende instellingen werden on der één noemer gebracht. Dit om beter in staat te zijn maat schappelijke- en gezinsverzor- gende diensten te bieden. In het verzorgingsgebied van de stichting wonen zo'n 100.000 mensen. De heer Van Rossum kwam ruim vijf jaar geleden na een periode in het be drijfleven, waar hij te maken had met cijfers, winst- en ver liesrekeningen als directeur naar Midden Rijnland. Hij wist zich daar voor het merendeel omringt door vrouwen. On danks dat was de heer Van Rossum in zijn functie als di recteur van Midden Rijnland een weinig benijdenswaardig man. Want de instelling wordt gedragen door vijf gemeenten en 27 kerken en is dus voor het merendeel afhankelijk van subsidies en giften. En zoals bekend is het met 's lands fi nanciën steeds droeviger ge steld, hetgeen stichtingen als Midden Rijnland aan den lijve ondervinden. Midden Rijnland kreeg en krijgt steeds minder geld om hulp te bieden. Maar zoals bij bezuinigingen in de verzorgende sector immer ge steld wordt; de kwaliteit van de hulpverlening moet ge handhaafd blijven. Voorwaar geen simpele opdracht. Schilders „Door de bezuinigingen moe ten we anders te werk gaan", zo stelt de heer Van Rossum in zijn al vrijwel geheel ontruim de directiekamer, waar schil ders de komst van de nieuwe directeur al hebben opge fleurd. „Zo bestond het kader personeel bij mijn komst uit 50 mensen, nu zijn dat er 40. Er is bezuinigd op het begeleiden van de hulpverleners, vroeger was er één leidster voor 30 helpsters, nu is die verhouding één op 45. Ook de daadwerke lijke hulp verloopt anders dan vroeger. Voorheen werd voor twee uur bejaardenhulp, drie uur uitgetrokken. Hulp strekt zich immers verder uit dan ra men lappen, boodschappen doen en stofzuigen, de help sters hebben ook een sociale taak. Er zijn namelijk nogal wat hulpvragers, die eenzaam zijn en wat aanspraak willen. Daarvoor ruimden we dan ook wat tijd in. Tegenwoordig moeten we wat voorzichtiger met de tijd omspringen", aldus de scheidende directeur. Als gevolg van de bezuinigingen maakt Midden Rijnland steeds meer gebruik van zogenaamde Alpha-hulpen, helpsters die in dienst' zijn van de hulpbehoe venden. De stichting bepaalt zich tot het bemiddelen tussen hulpaanvrager en hulpverle ner. Decentralisatie Midden Rijnland heeft mo menteel te maken met decen tralisatieprocedures. Een ont rekenen wat een tijdelijke hulp hen kost en dan tot de slotsom komen, dat ze dat geld eigenlijk niet kunnen missen. Men probeert het dan met hulp van buren en familie bol te werken. Dat dat nu mis schien wat vaker voorkomt, is gelet op de economische re cessie op zich weinig verba zingwekkend. Daaraan de conclusie te verbinden, dat ge zinsverzorging een luxe wordt, gaat mij echter te ver". Problemen De problemen waarmee de af deling maatschappelijke dienstverlening van de Mid den Rijnland te maken heeft, lopen sterk uiteen. De grootste groep hulpvragers doet dat vanwege relatiemoeilijkheden. Het aantal personen dat met eenzaamheid of identiteitspro blemen te kampen heeft, groeit. Ook materiële proble men dienen zich steeds meer aan. Volgens de heer Van Ros sum zijn dat zaken, die men in steden veel meer tegenkomt, maar ook naar het verzor gingsgebied van Midden Rijn land zullen overwaaien. Dat dat vooralsnog slechts op klei ne schaal het geval is, ligt vol gens de heer Van Rossum aan het relatief hoge gemiddelde inkomen van de mensen in' „zijn" gebied. Ook specifieke problemen van gastarbeiders zullen volgens de scheidende directeur in het verzorgingsge bied van Midden Rijnland de kop opsteken. Met het oog daarop loopt er thans een pro ject, dat is opgestart om voor bereid te zijn op de verwachte problemen. Want van de men sen van Midden Rijnland wordt verwacht dat zij oplos singen aandragen. De heer Van Rossum neemt vrijdag tussen 16.00 en 18.00 uur officieel af scheid tijdens een receptie in hotel Groenendijk in Hazerswoude. WASSENAAR „Omdat er van de rijksoverheid in '83 geen subsidie kan wor den verwacht voor wo ningbouw in de sociale sector in het Centrum plan, zullen de geplande 40 huurwetwoningen op de locatie Luifelbaan ko men te vervallen. In plaats hiervan komen pre mie A-koopwoningen." Dit staat in een brief van de directeur Technische Diensten van de gemeente Wasenaar, de heer Lageveen. Als gevolg hiervan dreigen ook de projec ten Kerkehout (50 woningen) en Nieuw Rijksdorp (70 wo ningen) naar de toekomst ver- schoven te worden. Voor deze projecten waren overigens nog geen data vastgelegd. In het collegeprogramma van de VVD, PvdA en D'66 staat dat de gemeente in de komen de raadsperiode 190 woningen in de sociale sector wil gaan bouwen op de snipperlocaties. Drie van deze locaties zijn Kerkehout, Huize Nieuw Rijksdorp en de Luifelbaan. Tezamen vertegewoordigen zij 160 woningen. De wijzigingen in de plannen hebben te maken met de „con- tingentering" van woningen Hoofddirecteur Een beeld van de Voorschotense paardenmarkt Het is zes uur als ergens in de Voorstraat heel onopvallend het eerste handjeklap om een viervoeter begint. Het gaat uit eindelijk ook niet iedereen wat aan, hoeveel je te bieden hebt. Handjeklap, hoe het pre cies werkt zal voor een stadse bezoeker wel een eeuwig raad sel blijven. Inmiddels zijn die eerste op oude ambachten en nostalgische happeningen be luste stedelingen in hun aard- olieprodukten-verterende vierwielers trouwens ook g%z mystieke van de markt te proeven of om anders in elk geval nog iets te zien van de kraampjes met rietvlechters, klompenmakers of hoefsme den. Want dat komt erna. Op merkelijk dat hun aantal elk jaar toeneemt... De Voorstraat draait nu op volle toeren en de geur van paardenvijgen vermengt zich zo stilletjes aan met de beken de odeur van horeca-etablisse menten. De plaatselijke tappe rijen schijnen zich niets meer ken, want de eerste borrels het nimmer ontbrekende j vinden al rap hun weg naar koopman die „los" is. Zijn ta zit erop, hij heeft zijn tiet geld en alle andere dingen i in de komende uren in Voorstraat staan te gebeui vindt hij maar flauwekul, is goed voor de dagjesmensi Volgend jaar komt hij weer rug, voor de 701e keer, alth op de 701e paardenmarkt, 't God belieft... wikkeling, die er op neer komt, dat in plaats van het mi nisterie van (CRM, de gemeen ten subsidies aan de stichting zullen moeten gaan verstrek ken. De achterliggende ge dachte daarbij is, dat de bevol king daardoor meer betrokken wordt bij het maken van plan nen op het gebied van welzijn. „Op zich een goede zaak", meent de heer Van Rossum. „Maar er kleven nogal wat na delen aan. Die komen eigen lijk allemaal voort uit het feit, dat de decentralisatie gepaard gaat met grootscheepse bezui nigingen. Midden Rijnland raakt daardoor in een onzeke re positie. De mogelijkheid be staat immers, dat een gemeen te van mening is, dat zij beter zelf voor het welzijn kan zor gen en dus uit de gemeen schappelijk regeling (Midden Rijnland) wil stappen. Daarom moeten er garanties gegeven worden om het voortbestaan van de stichting te waarbor gen. Eigenlijk verloopt het hele proces te snel. De ge meenten hebben te weinig tijd gekregen zich gedegen op de overgang voor te bereiden. Dat hebben we begin dit jaar bij de decentralisatie van het maatschappelijk werk gezien. Ik voorzie ook grote proble men met de decentralisatie van de gezinsverzorging, die 1 januari doorgevoerd wordt". Luxe In het jaarverslag van de stichting Midden Rijnland valt te lezen dat het aantal aanvra gen voor tijdelijke hulpverle ning in de tweede helft van het vorig jaar is teruggelopen. Als mogelijke oorzaak daarvan wijst men op de voor sommi gen te hoge kosten van de ge zinsverzorging. Op de vraag of gezinsverzorging een luxe wordt, antwoordt de heer Van Rossum enigszins geërgerd: „Ja, dat klinkt natuurlijk leuk voor in de krant, maar zo ligt het niet. Ik kan me best voor stellen, dat mensen gaan zitten Staatsdrukkerij blijft nog aan DEN HAAG Hoofddirec teur Oltheten van de staats drukkerij blijft ondanks zijn gisteren bereikte pensioenge rechtigde leeftijd voorlopig aan, nu nog steeds niet voor zien is in zijn opvolging. Hoe lang dat nog gaat duren kon niet gezegd worden. Oud-mi nister en oud-Ogem-topman Jaap Boersma, een van de voornaamste kandidaten voor de opvolging, heeft een afwij zingsbrief gekregen. „Ik solli citeer dus maar weer verder", aldus Boersma. Diefstal uit boot LISSE Uit een boot, gele gen aan de Grevelingenstraat in Lisse, is gisteren voor dui zenden gulden aan apparatuur gestolen. De dieven namen hengelgerei, een kompas, een zender, een televisie en veel andere kleine spullen mee. Van de daders ontbr^kt elk snoor Ad res Postcode/Plaats. Betaald wordt C per maand (met automatische afschrijving) LI per kwartaal Stuur een softtennisset naar: Naam Adres. I i Postcode/Plaats Telefoon—l I Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, ^2300 VB Leiden. Een complete softball tennisset krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite voor het opgeven van een nieuwe abonnee.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4