Chemische fabriek Lilo aan Langegracht moet verdwijnen SIEBEL JUBILEERTMET FEESTELIJKE PRIJZEN. Gevaar voor botulisme is weer aanwezig Hoe ouder je wordt hoe meer hoogtevrees je krijgt" SPOEDIGE OVEREENSTEMMING OVER AANKOOP NOODZAKELIJK" T 1 Reünie De opbouwcommissie van het 436e Bataljon Infanterie houdt 11 september een reünie. Infanteristen van dit bataljon, die van 1949 tot 1951 op Noord Sumatra en West Java hebben gediend, zijn van harte welkom op deze bijeenkomst. De opbouwcommissie heeft de mees te van deze oud-soldaten kunnen achterhalen. Leden van het bataljon, die geen uitnodiging hebben ontvang en, kunnen zich melden bij de organisatoren: J. Ouwer- kerk 03475-1893; D.C. Bolijn 01640-37098; G.J. Den Bouwmeester 01640-41802F.C. Van der Velde 01100- 13845; A. Burger 01184-62056. De reünie wordt gehouden in de legerplaats Ossendrecht aan de weg Hoogerheide- Putten in Ossendrecht en begint om 13.30 uur. Pelgrimstocht (1) Ter gelegenheid van het Feest van Maria 's ten Hemelopne ming wordt zaterdag 14 augustus een ééndagspelgrimstocht gehouden. Doel van de tocht is het in de Belgische Arden- nen gelegen Bahneux- Notre Dame, Maria's genade-oord. Het thema van deze bedevaart is: „Zoek eerst het Rijk Gods en zijn gerechtigheid en al het overige zal U worden gegeven als toegift.Het programma ziet er als volgt uit: na aankomst in Banneux wonen de deelnemers een Eucha ristieviering bij. In de namiddag is er de zegening van de zieken met het H Sacrament en de Bid weg naar de Bron. Op de terugweg wordt de bedevaartgangers een koffietafel aangeboden. Pelgrimstocht (2) De kosten van deelname aan de reis naar Banneux be dragen zeventig gulden per persoon. Men vertrekt van uit de volgende plaatsen: Noordwijk, Leiden, Roelofa- rendsveen, Den Haag, Delft, Rotterdam en Gouda. Men kan zich aanmelden in Leiden (Zuster Conrada, 071- 893621), Noordwijk (Mevrouw Van Houten, 01719- 16706), Lisse (Mevrouw Lubbers, 02521-14328), Lange- raar (Mevrouw Volgering, 01722-2674), Zoeterwoude (Mevrouw van Leeuwen, 01715-1277). Siebel bestaat 70 jaar. Alle reden voor feeste lijkheid. Alle reden voor veel interessante aan biedingen èn een schitterende jubileumaanbieding. En niet alleen op haar verjaardag zelf, vindt Siebel. Het hele jaar door, elke maand opnieuw, viert Siebel haar jubileum met steeds andere, fraaie aanbiedingen. Kortom, een groots jubileum van de juwelier met de grootste keuze in briljant goud en horloges. SIEBEL HEEFT ER MEER VAN. 1912 1982 JUBILEUMAANBIEDING. Wit- of geel gouden solitair-oorknoppen in 2 maten van 295,- voor 195,-(0.10 kar.) en van 595,- voor 395,-(0.16 kar.). Hebt u nog geen gaatjes in de oren? Bij Siebel gaat dit pijnloos en steriel. Inclusief de prikbolletjes voor 17,50! nlcumaanbicdingcn gelden zolang de voorraad slrek^jfech uiterlijk tol 12 septcmbci Gouden Quartz dames horloge nu van 575,- voor 395.- Bovendien: van elk Quartz- horloge bij Siebel gekocht verwisselen wij, op vertoon van garantiebewijs, uw leven lang gratis de batterij. Sierlijk gevlochten wit- of geel gouden oorknoppen of in combinatie van wit- en geel goud van 135,- voor 109,-In Zilver 38,- Wit- of geel gouden ring met cultivé parel en 12 loepzuivere witte briljanten (0.40 kar.) 1890,- Bijpassende oorknopen 3600,- (0.80 kar.). Wit- of geel gouden ring met briljant. Keuze uit 9 verschillende modellen. Jubileumprijs 119,- Wit- of geel gouden hanger met cultivé parel en briljant van 165,-voor 129,- Bijpassende oorknoppen 279,- De prijs van deze hanger is exclusief collier. Gouden colliers in lengtes van 36 tot 90 cm vanaf 39.- In zilver vanaf 7.- GLAZENWASSER DANIEL OPDENDREEST LEIDEN Doodeng, zie je ze soms op drie of vier hoog de ramen lappen. De ranke ladder zwie- pert wat heen en weer en ergens bovenin be vindt zich een poppetje. Dat is de glazenwasser. Een normaal mens heeft op zo'n hoogte al last van misselijk makende draai ingen in de maagstreek, als hij gewoon vanuit het raam naar beneden kijkt. Maar de glazenwasser klimt gerust nog hoger. Een bakkie koffie drinkt hij net zo makkelijk twee hoog op de ladder als in zijn luie stoel. Zo'n glazenwasser is Daniël Op den Dreest. Hij draait er zijn hand niét voor om. Hij lapt Leiden aan zijn laars. Hij is blij dat het zomer is. Geen regen en storm. Ook hoeft hij niet bang te zijn dat het wa ter in zijn emmertje bevriest. Nee, de zomer is een mooie tijd voor een glazenwasser. Daniël Op den Dreest heeft het druk. Tegenwoordig klampen steeds meer mensen Daniël Op den Dreest op zijn ladder voor het raam van het Leidse Courant-pand. hem aan, of hij ook bij hen de ramen wil komen doen. Banger „Er is steeds meer werk, maar steeds minder glazen wassers. Niemand begint er meer aan. Veel te gevaarlijk. Ze durven het tegenwoordig ook niet meer hoor, zo hoog de ladder op. Nou, zelf me zelf merk ik het toch ook, dat ik steeds banger word. Ik denk hoe ouder je wordt hoe meer angst je krijgt. Vroeger .durfde ik met de ladder ge rust vijf hoog te gaan. Of met zo'n hangbakkie aan een touw op 12 hoog, dat deed ik ook, al vond ik dat enger om dat ik altijd bang was dat het touw zou breken. Maar nu ga ik niet hoger dan drie ver diepingen en dat is al hoog hoor". Hij hangt wat aan de zijkant van zijn ladder en draait een shaggie. Hij be weegt zich eng vrij. Glazenwasser Op den Dreest lapt voornamelijk ramen aan Oude Vest, de Oude Singel, Jan Vossesteeg en Apothe- kersdijk. De glazenwasser is momenteel erg in trek, du£ Daniël heeft werk genoeg. Jammer genoeg maakt hij nooit echt gekke dingen mee bij het ramen lappen. Nooit eens blote dames in bad, die door de plotseling verschij ning van de glazenwasser, worden verrast. Ook krijgt hij nooit een bloempot op zijn hoofd en ook ander leed blijft hem bespaart. Zo is hij ook geen stiekeme getuige ge weest van een moord, die op drie hoog in een stoffige oude kamer wordt gepleegd, zoals het gegeven van een span nende detective zou kunnen zijn. Niets van dit alles. De heer Op den Dreest lapt de ramen, maar achter die ra men gebeurt weinig opzien barends. Het engst vindt glazenwasser Op den Dreest het lappen van de ramen aan de Oude Vest. Niet omdat daar zulke hoge huizen staan, maar van wege het rijgedrag van de automobilisten daar. „Het is daar vrij smal op de Oude Vest. Het loopt daar een beet je af en ik moet de ladder dan langs de weg zetten. Nou dan heb je van die automo- bilsten die vlak langs die lad der scheuren, zodat het hele maal wiebelt bovenin. Nou, dan sta ik wel te balen". Hij gaat maar weer eens verder; er zijn nog veel ramen te lap pen. 5TAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 JULI 1982 PAGINA 3 Automobilist rijdt trottoir op NOORDWIJK Een Noordwijker reed gister avond met zijn auto het trottoir van de Oude Zee weg op en schepte een voetganger. De automobilist reed door, maar kwam zich vanochtend om vijf uur op het bureau mel den. De voetganger, eveneens een Noordwijker, werd voor controle naar het Diaconessen- huis gebracht. Hij kon gister avond naar huis. Een politiepatrouille had de auto van de man al eerder op gespoord. De wagen stond ge parkeerd voor de woning van de eigenaar, die echter niet thuis bleek te zijn. Geluidsapparatuur gestolen LISSE Uit een woning aan de Meerkoetstraat is voor duizenden gulden aan geluidsapparatuur ge stolen. De bewoners zijn op vakantie. De dieven kwamen de woning aan de achterzijde binnen. Zij namen een kleurentelevisie, een tuner-versterker, een cas sette-deck en een platenspeler mee. ZEVENTIEN DODE EENDEN AANGETROFFEN LEIDEN Het warme jjweer van de laatste we ken heeft ervoor gezorgd, dat het gevaar voor botu lisme weer nadrukkelijk aanwezig is. De reini gingsdienst trof onlangs ij op twee plaatsen in Lei- den in totaal zeventien i dode eenden aan. Twee eenden zijn voor nader onderzoek opgestuurd. J.R. Riemer van de Reini gingsdienst heeft een zeer sterk vermoeden, dat de eenden door botulisme het leven lieten. In een zijslootje in de buurt van de Meerburgerkade wer den negen dode eenden ge vonden. Acht dode eenden werden aangetroffen in de nabijheid van de Groene Ma- redijk, in de Leidse Hout. In beide gevallen werden de dode eenden gevonden in stilstaand water. Botulisme komt juist voor in stilstaand,, ondiep water. Ook de tempe ratuur van het water is van invoed op het het ontstaan van botulisme. De botulisme- bacterie voelt zich in warm water zeer goed thuis. Wordt het water warmer dan twin tig graden, dan vermenigvul digt de bacterie zich razend snel en kan gemakkelijk bo tulisme ontstaan. De Reini gingsdienst heeft ervoor ge zorgd dat het water, waarin de dode eenden werden aan getroffen, weer enigszins ging stromen. Onderzoek Twee eenden, van elke groep een, zijn opgestuurd naar het Diergeneeskundig Instituut in Lelystad. Volgens de heer Riemer zijn de vogels naar alle waarschijnlijkheid aan botulisme doodgegaan; „Het zou ook vogelcholera kunnen zijn. Maar omdat de eenden in stilstaand, ondiep water zijn gevonden, moet het wel botulisme zijn," aldus "de heer Riemer. Een aantal ja ren geleden werd Leiden ge teisterd door botulisme. Nu komt de ziekte veel minder voor. Volgens de heer Rie mer heeft dat te maken met het feit, dat de laatste zomers vrij koel waren. Botulisme, een vergiftigingsziekte die vooral watervogels in korte tijd kan aantasten en doden, kan worden bestreden door de stroming in het water in stand te houden en aan het warme water koud water toe. te voegen. Degenen, die dode of zieke watervogels aantreffen, wordt dringend verzocht contact op te nemen met de Directie Reiniging, Havens en Warenmarkten, Noorder straat 18. Telefoon 212411. De Reinigingsdienst zal deze dieren dan verwijderen. Men mag de aangetaste vogels niet aanraken en zeker niet begraven. Deze dieren moe ten door verbranding wor den vernietigd. Verder wordt aangeraden kinderen en zwemmers uit de buurt te houden van plaatsen waar dode vogels zijn gevonden. Crevoorzitter „Jahn" overleden de voorzittershamer van Christelijke Turnkring „Rijn streek". In 1976 werd de heer De Knegt ridder in de orde van Oranje Nassau. Hij ont ving deze onderscheiding in goud ter gelegenheid van zijn 40-jarig lidmaatschap van C.G.V. „Jahn" en voor zijn vele verdiensten voor de jeugd en de sport. Tevens kreeg hij toen de plaquette van verdien ste van de Leidse Sportstich ting en werd hij benoemd tot lid van verdienste van het K.N.C.Q.V. ettingbotsing op Kanaalweg LEIDEN Bij een kettingbot-1 sing op de Kanaalweg is giste ren een auto volledig vernield. Bij de botsing werden totaal drie auto's beschadigd. Er de den zich geen persoonlijke on- I 'elukken voor. De botsing werd veroorzaakt door een 48- arige vrouw uit Leiderdorp, die niet in de gaten had dat twee auto's waren gestopt om dat een derde auto linksaf de Lorentzkade wilde oprijden. 2IDEN De heer G.S. Knegt, erevoorzitter jan gymnastiekvereniging |,Jahn" is gisteren op 52- irige leeftijd overleden. 'e heer De Knegt, een voor- 'echter van de christelijke iportbeweging, was van 1956 jtot 1981 voorzitter van „Jahn". lok was hij een van de ani- atoren achter de totstand ko- iing van de Vijf Meihal. 'waalf jaar lang hanteerde hij Het verdwijnen van de chemische fabriek van Lilo moet onder meer woningbouw mo gelijk maken. weinig gelukkig met een che misch bedrijf als Lilo in de binnenstad. Volgens het be stemmingplan zouden er op de lokatie Lilo woningen en be drijven gevestigd moeten wor den. „Lilo is als chemisch be drijf niet op zijn plaats aan de Langegracht, met name omdat het een erg grote capaciteit heeft", aldus E. Keijser van de afdeling economische zaken van de gemeente. „Die capaci teit wordt nu maar voor een klein gedeelte gebruikt, maar wanneer het bedrijf op volle toeren zou draaien en bijvoor beeld de opslagtanks van 45.000 liter die onder grond zitten volledig zou benutten, dan zou dat een veel te grote belasting van het milieu bete kenen. Vandaar onze pogingen om Lilo daar weg te krijgen". Liquidatie Volgens Keijser is haast bij de onderhandelingen met Lilo geboden: „De gemeente heeft van het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne subsidie gekregen om Lilo aan te kopen. De capaciteit van Lilo was ook voor het ministe rie aanleiding om subsidie toe te zeggen. Het geld is er dus al en wanneer de onderhandelin gen niet snel worden afgerond kunnen we die subsidie wel vergeten". Het zou dan nog vele jaren duren voordat de gemeente weer de kans krijgt om Lilo te kopen. Volgens Keijser zou er uiterlijk voor het eind van dit jaar een be slissing moeten vallen. De heer Neuwahl lijkt minder haast te hebben met het afslui ten van de onderhandelingen. „Het zal nog wel een aantal ja ren duren voor Lilo weg is, want er zijn nog zeer veel on duidelijkheden. Er is alleen overeenstemming bereikt over de termijn waarbinnen mijn bedrijf van de Langegracht verdwenen zou moeten zijn. De gemeente stelde anderhalf jaar voor en ik zei zes jaar. De termijn werd uiteindelijk op drie jaar gesteld". De directeur zegt nog geen idee te hebben waar hij met Lilo naar toe zal verhuizen. „Ook dat is een punt waar nog over gepraat moet worden. Ik zie wel wat er van komt". De Waard Keijser noemt als mogelijke vestigingsplaatsen De Waard „of ergens in de Merenwijk als dat milieutechnisch kan. Ove rigens heb ik altijd begrepen dat Lilo zou worden geliqui deerd na aankoop door de ge meente, omdat er geen opvol ger voor de directeur zou zijn". EIDEN De gemeente inderhandelt met Lilo 'hemische Fabrieken nv an de Langegracht 95 Wer de aankoop van de panden waar de fabriek in ns gevestigd. Wanneer de Onderhandelingen succes vol worden afgerond, zal ijiet fabriekje van de Lan- igegracht verdwijnen. Lilo is een klein bedrijf: eige- iaar H. Neuwahl heeft drie ïan in dienst. Bij Lilo houdt ïen zich bezig met het men en van oliën waardoor olie oor onder meer auto's wordt herkregen. Verder worden er biet brandbare produkten als 'latex en koelvloeistof ge haakt. „En natuurlijk olie tyoor het onderhoud van meu belen", legt de heer Neuwahl lit. Neuwahl verdient zijn da- jelijkse boterham ook met het erhandelen van chemische -rodukten „Die in- en ver loop beslaat het grootste deel •an onze activieiten", zegt de ligenaar van Lilo. vomngen et bestemmingsplan Joordvest wordt bepaald dat jilo van de Langegracht moet verdwijnen. De gemeente is

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3