Politiekorpsen moeten inkrimpen ALLE AFSPRAKEN VOOR EXTRA-PERSONEEL INGETROKKEN Sao ra üdi ORKA VOOR WASSEN AARSE KUST LEIDT TOT ZWEMVERBOD Onderhandelingen lopen vast over besteding 1 pet ambtenarensalaris wintig partijen dingen naar kiezersgunst ^liegen jot 7 pet tuurder Fikse celstraf geëist tegen antiekdieven Bromfietser overleden £cul&c ©ou^cmtBI Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0,75. Woensdag 28 juli 1982,72e jaargang no. 22331 „Nickelodeon", Amerikaanse speelfilm over de begintijd van de film met Ryan O'Neal op Ned. I om 20.40 uur. Ned. II om 18.59 uur laatste deel van de serie „Radio" om 21.20 uur „Het stenen boek" over de Inka-stad Machu Pic- chu en om 21.45 uur laatste deel van het concert van Si mon Garfunkel. Droog en zonnig. Minimum temperatuur omstreeks 12 gra den, middagtemperatuur onge veer 24 graden, maar op de Waddeneilanden en in Noord- Holland enkele graden lager. Matige oostenwind. Zon op 05.56, onder 21.46. Schevenin- gen hoog water 10.31 en 23.06. Laag water 6.01 en 18.31. !P verwacht nare gevolgen enzineoorlog EN HAAG De benzineprijzen zullen half augustus tarschijnlijk opnieuw omlaag gaan. De ontwikkelingen [de oliemarkt zijn op dit moment zodanig, dat een nieuwe ijsdaling er half augustus wel in zit, verwacht dr. ir. H. in den Ouden, directeur van BP Nederland. Zoals bekend >ben de oliemaatschappijen Chevron en BP hun benzine- jzen met drie cent per liter verlaagd, in navolging van :11 en Esso. Dr. Van den Ouden is overigens niet onver- ld gelukkig met de huidige benzineprijzenoorlog. „De dige ontwikkelingen kunnen leiden tot onverantwoorde isdalingen", aldus de BP-directeur. Weliswaar zijn de jsdalingen gunstig voor de consument, maar ze kunnen den duur ongunstig uitpakken voor de pomphouders en i benzinestations. Als de benzineprijzen onverminderd jven dalen, zal een aantal verkooppunten van BP niet r rendabel kunnen draaien, meent de heer Van den Ou- Kamerleden: voorkom executie Maleisiërs DEN HAAG De kamerleden Scholten (CDA), Jabaay (PvdA) en Schaper (D'66) vinden dat minister Van Agt (Buitenland se Zaken) alles in het werk moet stellen om te voorkomen dat drie Maleisiërs, die in Maleisië zonder goed proces ter dood zijn veroordeeld, worden geëxecuteerd. Dp kamerleden menen dat Nederland hen een, eventueel tijdelijk, verblijf in ons land moeten aanbieden, als dat executie zou kunnen voorkomen. De drie, die deze week nog ter dood worden gebracht, zou den jarenlang zonder proces zijn vastge houden. Ze zouden zijn veroordeeld we gens wapenbezit en op grond van tegen strijdig bewijsmateriaal. Hoger beroep zou hen zijn geweigerd. Brandkast in sloot gevonden VLISSINGEN De politie van Vlissingen heeft deze week in het Arnekanaal bij Middelburg een brandkast met inhoud te ruggevonden die uit de woning van een 70-jarige Vlissinger was gestolen. In de brandkast zat voor een ton aan geld, sieraden en waardepapieren. Alles kwam op 20.000 gulden na boven water. Twee mannen uit Vlissingen, 22 en 21 jaar oud, hebben bekend de daders van de roof te zijn. Bij hen werd het grootste deel van het gèld aangetroffen. De sieraden lagen verspreid in het kanaal, de rest zat in de brand kast. Mr. Van Rijckevorsel uit Raad van State DEN HAAG De Raad van State heeft vandaag afscheid genomen van de staatsra den mr. K.T.M. van Rijckevorsel en mr. R. van den Bergh. Aan hen is per 1 augustus eervol ontslag verleend „met dank voor de gewichtige diensten aan ons en het konink-, rijk bewezen". Van Rijckevorsel, 69 jaar oud, is sinds 1974 lid van de Raad van State, Van den Bergh, ook 69, is lid sinds 1975. Bei den werden in 1972 staatsraad in buitenge wone dienst. tfEVE De IATA heeft ?ren besloten de vliegtarie- van de 116 bij de organisa- aangésloten luchtvaart- itschappijen per 1 oktober erhogen met twee tot ze- procent. tariefsverhoging moet de llijdende luchtvaartmaat- ippijen helpen uit de rode te komen. In dit ver is gisteren in de IATA- Ivergadering te Genève ifgesproken de soms zeer kortingen op bepaalde te schrappen. Dit kan per ticket honderden gaan schelen. ier pag 11: „Tariefs- brengt burger- nog niet op veili- DEN HAAG De ge meentelijke politiekorp sen in land het voortaan met minder personeel doen. Alle tot nu toe ge dane afspraken voor ex tra-personeel en toela gen zijn met ingang van vandaag ingetrokken. Minister Rood van Bin nenlandse Zaken heeft dit de burgemeesters van gemeenten met ge meentepolitie laten we ten. Voortaan mag in de 24 maanden voorafgaand aan het pensioen van collega's geen personeel meer boven de sterkte in de rang van politieagent worden aange trokken. Verder wordt de materiële normvergoeding voor gemeenten verlaagd van 3,5 naar 2 procent. Rood heeft laten weten dat deze bezuinigingsoperatie ook geldt voor de vier gro te gemeenten in ons land, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. De sterkte van deze korpsen moet per 1 januari 1983 de zelfde zijn als per 1 januari 1982. Politiekorpsen met een hogere basissterkte moeten hier met onmiddel lijke ingang een einde ma ken door geen vacatures meer te vervullen, aldus de brief. De minister wijst er verder op dat deze perso neelsvermindering ook na 1983 wordt voortgezet. Niet alleen de sterkte, ook de extra toeslagen die het politiepersoneel zijn toege zegd komen op de tocht te staan. Roods voorganger, Van Thijn, heeft hier met name de Amsterdamse po litie ook toezeggingen over gedaan. Er wordt in sep tember nog wel gepraat over de invulling van de toeslagen, met name voor onregelmatige diensten, maar de noodzaak van be zuinigingen zal ook finan ciële gevolgen hebben voor deze afspraken. Over de uitkomst van nadere bere keningen en overleg valt volgens een woordvoerder van het departement ech ter „nog geen zinnig woord te zeggen". Schermer Smirnov'overleden ROME De Russische schermer Vladimir Smirnov, die op 19 juli tijdens de wereldkampioenschappen schermen in Rome ern stig gewond raakte, is gisteren in een ziekenhuis overleden. Smirnov liep ernstig hersenletsel op toen de afgebroken degen kling van een tegenstander dwars dóór zijn masker in z'n oog holte kwam. De voormalige Olympisch kampioen degen raakte onmiddellijk in coma en is niet meer bij kennis geweest. iiteij'tw O tu,;,0iie 25.1»;U 88 Schreeuwlelijk De 90-jarige Italiaan Carlo Rappalino (met donker hemd) draagt met ere de titel „De grootste schreeuwlijk van Italië". Tijdens de vijfde nationale kampioenschappen schreeuwen zag de krasse baas kans 40 jongere tegen standers te overstemmen. Carlo tracteerde zijn 4.000 toehoorders op een bijna even grote golf lawaai als de versterkers in een discotheek doorgaans voortbrengen: 124 decibel. Ter vergelijking: het geluidsniveau van een gewoon gesprek bedraagt niet meer dan 50 decibel. WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft gisteren tot twee uur 's middags voor de kust een zwem- en surf verbod ingesteld, nadat een orka was gesignaleerd. Een orka of zwaardwalvis kan in sommige omstandig heden gevaarlijk zijn voor mensen. Twee agenten van de strandbrigade kwamen tegen twaalf uur in actie omdat zij vijfenzeventig meter uit de kust iets donkers zagen drijven. Agent Ron Bouwmeester: „Met de kijker zag ik duidelijk dat het een orka was. Ik heb zelf haaien gevist in Amerika, ik weet hoe die dieren eruit zien". Omdat de agenten de indruk hadden dat het dier naar de kust afdreef, besloten zij een zwem- en surfverbod in te stellen. Even later bleek het gevaar echter geweken, het dier zwom weer naar dieper water. „Met een speciale kijker hebben we het dier nog een hele tijd zien zwemmen". Het Wassenaarse strand stond gisteravond vol met belangstel lenden. Zelfs tot vele uren nadat de politie het dier voor het laatst had gezien, kwamen er meldingen van het publiek bin nen. De middenstand profiteerde overigens aardig van deze monsterlijke dag. Een dag eerder was aan de Noordhollandse kust opwinding ont staan over een overigens ongevaarlijke witsnuitdolfijn. Gister middag bezocht zo'n dier het strand van Texel. Het dolfijn werd gevangen en met behulp van mariniers weer in het Marsdiep DEN HAAG Er dreigt een ernstige breuk tussen minister Rood van Binnenlandse Zaken en de ambtenarenbonden over de per 1 juli door te voeren wijzigingen in de arbeidsvoor waarden van het overheids personeel. Een openbaar con flict heeft men nog weten te voorkomen door de gisteren totaal mislukte onderhandelin gen op te schorten tot donder dagavond. Het geschil draait voornamelijk om de besteding van de inhouding van één pro cent op de ambtenarensalaris- De bonden hebben opnieuw te kennen gegeven, dat zij die sa larisverlaging nog wel willen aanvaarden als het daardoor vrijkomende bedrag (dit jaar nog circa 350 miljoen gulden) geheel wordt besteed aan ver ruiming van de werkgelegen heid, met name bij de over heid zelf. De bij de FNV aan gesloten bonden willen dat re aliseren door arbeidstijdver korting. De minister moest daartegenover stellen, dat een deel van het bedrag in de rijkskas moet blijven, dat een ander deel zal worden ge bruikt om de bouw een oppep per te geven en dat er dan nog circa 150 miljoen rest voor de ambtenaren zelf. Rood bleek er weinig voor te voelen om daarmee de werk tijd te verkorten, omdat eerst alle consequenties van zo'n werktijdverkorting moeten worden overzien. Hij adviseer de de bonden danook mee te gaan met zijn suggestie om voor het resterende geld de vakanties voor ambtenaren met een dag te verlengen en de VUT-leeftijd met een jaar te verlagen tot 61 jaar. Dit le verde weer zuinige gezichten op bij de vakbondsmensen. Pagina 7: Minister veel gele gen aan overeenstemming met ambtenaren Samenrijden naar werk geen succes DEN HAAG Het samenrij den van en naar het werk, het zogenoemde carpoolen, is geen overweldigend succes geble ken. Dit is vastgesteld na een onderzoek van het ministerie van verkeer en waterstaat aan de Plesmanweg in Den Haag onder zijn eigen ambtenaren. Als voornaamste redenen om in één auto van en naar het werk te rijden worden de energie- en kostenbesparingen genoemd. Maar als motief om niet te carpoolen werd toch in meerderheid het verlies aan privacy, de afhankelijkheid van anderen en de hieruit voortvloeiende onregelmatige werktijden genoemd. ADVERTENTIE DEN HAAG/LEIDEN De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen twee Leidenaars van 23 en 19 jaar tweeëneenhalf jaar gevan genisstraf geëist. Het tweetal stond terecht wegens het ple gen van een groot aantal in braken en diefstallen. Met als hulpmiddel een simpel fretboortje en een stukje ijzer- draad zagen de Leidenaars kans in tussen de zestig en honderd woningen in Leiden maar ook in ruime omgeving, zoals Katwijk, Leidschendam, Voorschoten, Wassenaar en een aantal andere plaatsen, binnen te dringen. Zij richtten een schade van tegen het half miljoen aan. De Leidenaars hadden het vooral voorzien antiek. Er werden zoiets van vijftig Frie se klokken, met een waarde van vijfduizend gulden per stuk gestolen. Tijdens afwezig heid van de bewoners werd in Wassenaar een woning zelfs vrijwel leeggeroofd. Nadat één van de verdachten was gearresteerd, volgde een stroom van bekentenissen. Maar nog steeds is niet bekend bij wie verdachten de spullen kwijt raakten zodat de heler buiten schot blijft. De rechtbank wijst 10 augustus LEIDERDORP De 64-jarige man uit Leiderdorp, die don derdag 22 juli met zijn brom fiets in een sloot was gereden, is gisteravond in het Acade misch Ziekenhuis overleden. De man was de macht over het stuur verloren en belandde in de sloot. Daar werd hij vrij vlot uitgehaald, maar toch kon niet voorkomen worden dat de man water en bagger naar binnen kreeg. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezettdo avond nabezorgd. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii zware bombarde door Israëlische ^tuigen werd gisteren dit gebouw in West-Beiroet 'often. Het zeven verdie- tellende gebouw, Irin Palestijnse en Libane- ïurgers zaten die uit Zuid- [anon waren gevlucht, zak- kls een pudding in elkaar. Jiwel al 84 doden zijn ge moeten nog vele pers onder de puinhopen De Israëlische bom- bementen veroorzaken |St en paniek onder de van West-Beiroet. hysterische vrouw wordt -(gevoerd van de plek Israëlische vliegtuigen |ist hun bommen hebben i vallen. -Una 8: Bombardementen Beiroet moeten bewijzen {Israëlsiche invasie niet stgelopen. kiesdistricten met een lijst uit komen. Vergeleken met de ka merverkiezingen van vorig jaar zijn er acht lijsten minder ingediend. Een aantal van de Ie Kamer vertegenwoor- toen deelnemende partijen krijgt als partij met de grootste zijn, zijn er zes die in alle hebben zich nu verenigd op de fractie lijstnummer 1, de PvdA PM HAAG Aan de ver- ngen voor de Tweede Ka rt op 8 september zullen ■Mtig partijen deelnemen, ft de tien partijen die lijst van de RKPN. De tien thans in de Kamer vertegenwoordigde partijen hebben ook hun lijstnummer toegekend gekregen. Het CDA 2, VVD 3, D'66 4, PSP 5, CPN 6, SGP 7, PPR 8, RPF 9 en GPV 10. Daarnaast zijn in alle kiesdis tricten vertegenwoordigd de lijsten van Evangelische Volkspartij, Socialistische Par tij, Centrumpartij, DS'70, RKPN en Rechtse Volkspartij. De Nederlandse Volksunie heeft lijsten ingediend in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Pagina 7: Broer Godfried Bomans kandidaat-kamer lid

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1