Gevecht om echtheid van sherry-plas Politie: Veel meer bekeuringen en toch meer tijd beschikbaar Oceaanexpeditie ,Snellius IF loopt vertraging op VVD en CDA dreigen met boycot college R'dam CNV wijst beperking kinderbijslag voor buitenlanders af weer Warmer Boer bezit 8,5 ton ijssen collecteert oor vrijlating van ngelukschauffeur Corry Konings wil rectificatie van roddel ■NNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 27 JUU 1982 PAGINA 7 DEN HAAG Het oceanografisch onderzoek is na de onlangs ontstane onzekerheden over de deelneming van ons land aan het Antarctisch onderzoek en een an der internationaal project voor zeeonderzoek door een nieuwe tegenslag getroffen. Het bezoek dat de Indone sische minister voor onderzoek en technologie, prof- .dr ir Habib, in september aan ons land zou brengen om definitieve afspraken te maken over de Snellius II- expeditie bij Celebes, waarin Nederland zeer geïnteres seerd is, gaat in verband met wijzigingen in het Indo nesische kabinet niet door. De expeditie had volgens de plannen in april 1984 moeten be ginnen. Er is echter nog erg veel voorbereiding nodig, zodat de tijd begint te dringen. Ons land is vooral geïnteresseerd in de wetenschappelijke resultaten van de expeditie, Indonesië heeft voornamelijk belangstelling voor de praktische toepassingen van het zeeonderzoek. Het onderzoek, dat een jaar in beslag zou nemen, wordt uitge voerd in de diepe zee van Halmanera ten oosten van Celebes. Er wordt gekeken naar de mogelijkheden van de zee voor de voed sel- en energievoorziening en Habib wilde met technici in ons land ook bezien of het mogelijk is de warmte van het zeewater in dit gebied te benutten voor de opwekking van energie. Een onderzoeksprogramma voor dit „OTEC-systeem" (Ocean Ther mal Energy Conversion) zou hij tijdens het bezoek aan ons land regelen. De eerste Snellius-expeditie in het oostelijk deel van de Indone sische wateren werd in de jaren 1929 en 1930 gehouden. Hier mee verwierf Nederland zich destijds wereldroem. Volgens de Nederlandse Raad voor Zeeonderzoek is de kans echter groot, dat de Snellius-II-expeditie toch gewoon doorgaat. Vorige week werd bekend dat 's werelds grootste diepzeeonder- zoek, de „Ocean Margin Drilling", waarin ook Nederland moge lijk zou deelnemen, wegens geldgebrek niet doorgaat. Ook is het nog niet zeker of het veel minder ambitieuze internationale pro gramma, de „International Phase of Ocean Drilling", wegens de hoge kosten door kan gaan. Verder kwam vast te staan dat Ne derland geen zelfstandig onderzoek in de Zuidpool kan gaan verrichten, omdat een eigen onderzoekstation veel te duur zou worden. ROTTERDAM De fracties van VVD en CDA in de Rotterdamse gemeenteraad dreigen met krasse maatre gelen als het linkse college, dat gaat bestaan uit zeven PvdA-wethouders en één D'66'er, er ook daadwerke lijk komt. VVD en CDA zijn dan van plan het college te boycotten en te bedanken voor alle raadscommissies. VVD en CDA, die samen 17 zetels hebben, vinden het ,;een schande" dat ze nooit voor officiële onderhandelingen zijn uitge nodigd. Zij menen dat de PvdA zich aan machtsmisbruik schul dig heeft gemaakt. Ook vinden zij dat het college op een veel te smalle basis (23 van de 45 zetels) steunt. In de commissies worden de voorstellen aan de raad „voorge kookt". De actie zou betekenen dat de voorstellen in z'n geheel in de raadsvergaderingen moeten worden behandeld. Die verga deringen worden dan uiterst langdurige en slopende aangele genheden. Voor de vorming van het linkse college is alleen nog maar de goedkeuring van het gewest van de PvdA nodig. Klein links „gedoogt" het college, maar zal de grote bezuinigingsoperatie van 150 miljoen gulden in elk geval niet steunen. Datzelfde geldt ook voor CDA en VVD, die „alle voorstellen die de burgers in hun welvaart en welzijn aantasten" zullen afwij zen. VVD en CDA willen geen enkele verantwoordelijkheid voor het collegebeleid dragen. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het CNV heeft ernstige bezwaren te gen het voornemen van minister De Graaf (Sociale Za ken) de kinderbijslag voor in het buitenland wonende kinderen van gastarbeiders tot een kwart terug te brengen. Het verbond ziet er opnieuw een bewuste achterstelling in van buitenlandse werknemers. De rechten van deze categorie zijn daarmee niet langer ge lijk aan die van in Nederland wonende kinderen, ter wijl het gaat om een voor iedereen geldende sociale voorziening, aldus het CNV. Het argument van de bewindsman dat de kosten van levenson derhoud in landen als Turkije en Marokko lager zijn dan hier spreekt het CNV niet aan. Nederland onderschrijft immers de in EG-verband geldende gedachte dat werknemers de kinderbij slag krijgen die in het werkland wordt uitbetaald, aldus het ver bond. Het CNV vreest anders dan de staatssecretaris een toeneming van het aantal gezinsherenigingen, waardoor meer woonruimte en andere voorzieningen beschikbaar moeten komen, zoals on derwijs, welzijn en gezondheidszorg. De bezuinigingen van 150 miljoen die door de maatregel worden binnegehaald, zouden daardoor voor een deel weer verdwijnen. DE BILT De ontwikkelin gen op de Europese weerkaart wijzen erop dat ons een perio de met warm weer te wachten staat. Een Atlantisch hoge- drukgebied dat dagenlang ten westen van Ierland vrijwel heeft stilgelegen, is in bewe ging gekomen en verlegt zijn centrum nu naar de Noordzee. Dit betekent dat in onze omge ving de wind geleidelijk naar de oosthoek draait, waardoor de aanvoer van de Noordzee- -bewolking onderbroken gaat worden. Drogere Scandinavi sche lucht die vandaag al het noordoosten van het land bin nendrong, zal verder terrein winnen. Onweer, dat later in de week boven Frankrijk zal ontstaan, kan in de loop van het weekeinde een bedreiging voor het weer in ons land gaan vormen. Maar voor het zover is zal de temperatuur in ons land de komende dagen tot zo merse waarden oplopen. Aberdeen geh.bew. 20 Athene onbew. - Barcelona zw.bew. 30 Berll|n onbew. 22 Bordeaux onbew. 26 Brussel geh.bew. 20 Frankfort zw.bew. 17 Genéve zw.bew. 21 Helsinki zw.bew. 24 Innsbruck regen 17 K lagen furt mist 17 Kopenhagen l.bew. 22 Lissabon onbew. 31 Locarno zw.bew. 29 10 0 rr 13 0 tT 14 0 rr 14 0 n 13 9 rr 14 2 IT 13 0 rr 16 0 rr 15 - IT 10 0 rr 10 0 rr onbew, 27 hoolboeken zijn via ekenfonds veel goedkoper N HAAG In het voortgezet onder- s kan jaarlijks per leerling ongeveer gulden op schoolboeken worden uit- paard als er een schoolboekenfonds iwezig is. Tot die ruwe schatting komt Consumentengids na een onderzoek Ier een aantal scholen, e rijksscholen voor voortgezet onder- s hebben een schoolboekenfonds, arvan de leerlingen vrijwillig gebruik nnen maken. Bij de gemeentescholen andere scholen heeft ongeveer de helft I boekenfonds. Afhankelijk van klas opleiding betalen de ouders gemid- d 98 tot 134 gulden, waarmee in het istigste geval een besparing van 75 leent, in het ongunstige geval van 55 icent wordt bereikt. Opruimen olie „Katina" kost 7,5 miljoen ROTTERDAM Het opruimen van de 1200 ton zware stookolie, die begin juni na een aanvaring uit de gehavende Griekse tanker „Katina" voor de kust van Hoek van Holland stroomde, heeft tot nu toe al 7,5 miljoen gulden gekost. En het opruimings- werk is nog niet eens klaar. Van de olievlek kwam een paar honderd ton op de Zuidhol landse en iets minder op de Zeeuwse kust terecht. Rijkswaterstaat heeft 2,5 miljoen uitgegeven aan de schoonmaakoperatie op zee. Zuidhollandse kustgemeenten hebben in ieder geval al minstens vijf miljoen moe ten neertellen om hun stranden te reinigen. Het zwaarst getroffen is de gemeente Goe dereede, die voor 2,5 miljoen opruimde. De verzekeringsmaatschappij van de Katina moet de schade betalen. Kinderbijslag bij maximaal ƒ1400 voor vakantiewerk DEN HAAG Kinderen kun nen in de vakantie tot 1400 gulden netto met hun vakan tiebaantje verdienen zonder dat er een korting op de kin derbijslag volgt Dat heeft mi nister De Graaf (Sociale Za ken) geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Schutte (GPV), die had gesig naleerd, dat Raden van Ar beid uitgaan van het bruto-be- drag van het minimumloon van een volwassen werkne mer. Dat ligt 600 gulden hoger. Volgens De Graaf heeft Schut te echter ongelijk. DEN HAAG De Neder landse boer bezit gemiddeld 865.000 gulden aan goede ren en geld. Daarbij zijn ge bouwen en gepachte grond niet meegeteld. Voor 75 procent is dit eigen vermo gen, de rest moest geleend worden. De waarde van de gepachte grond en gebou wen bedraagt gemiddeld 355.000 gulden. Dat blijkt uit het jaaroverzicht '80-'81 dat het Landbouw-Econo- misch Instituut heeft gepu bliceerd. Soldaten dure brokkenmakers DEN HAAG Het rijgedrag van dienstplichtige militairen laat steeds meer te wensen over. Voor al binnen de kazernes worden brokken gemaakt. Deze ongeluk ken hebben Defensie vorig jaar zo'n 6,5 miljoen gulden gekost Het aantal ongelukken steeg vo rig jaar met 207 en kwam daar mee op 2536. Daarbij vielen negen doden. De meeste brokken werden gemaakt bij het achteruitrijden en gebeurden op kazerne- en oe fenterreinen. Ook te hard rijden, slippen en bedieningsfouten wa ren de oorzaak van ongelukken. DEN HAAG De presi dent van de Haagse recht bank zal volgende week maandag uitmaken wat er moet gebeuren om de echtheid te bepalen van de vijf miljoen liter Spaanse sherry, die ligt opgeslagen in tanks in de Amsterdamse Mosselha- Over de echtheid is een ge schil ontstaan tussen de Spaanse overheidsinstelling die belast is met de kwaliteits bewaking van sherry en de huidige eigenaresse van het vocht, de verzekeringsmaat schappij Minerva. Toen de drank zich nog in het land van herkomst bevond, heeft de Spaanse overheidsinstelling er vorig jaar inderdaad een sherrry-certificaat voor afge geven. Nadat zij echter de in druk had gekregen dat het vocht tijdens het vervoer naar Nederland schade had opgelo pen, heeft ze besloten de kwa liteitsaanduiding weer in te trekken. Achtergrond hiervan is haar beduchtheid voor de goede naam van het product. Zonder het certificaat heet het spul gewoon „Spaanse wijn". Volgens Minerva is er met het goedje niets aan de hand en moet het wel degelijk als sher ry worden aangeduid. Het voorstel om de Spaanse over heidsinstelling nieuwe mon sters te laten nemen is door Minerva van de hand gewe zen. De verzekeringsmaat schappij twijfelt aan de goede bedoelingen van haar tegen stander, zo bleek gisteren tij dens de behandeling van de zaak voor de Haagse recht bank. ongelukscheuffeur Eric Feenstra SSEN Het was vorige week slechts een klein be lt in de krant: Rijssenaar verongelukt in Oost-Duits- 3. Er zit echter veel meer achter. De Rijssense fami- Feenstra verloor niet alleen zoon Frans (35) en bondochter Marthe (29), ze kreeg van de Oostduitse ïriteiten ook de rekening gepresenteerd. Of er voor derdag maar even 50.000 Mark kon worden overge- ikt, in Westerse valuta. Gebeurt dat niet, dan begint i een rechtsgeding tegen Eric Feenstra (21). De igste zoon van de familie was namelijk de bestuurder de ongelukswagen en hij zit nog steeds in voorar- te Maagdenburg. Feenstra heeft geen 50.000 Mark. Vader (75) trekt al AOW. Met moeite hebben hij en zijn vrouw 900 gul- |bijeengespaard voor een Spanje-reisje, later in het jaar. Het I is nu opzij gelegd, als eerste aanzet voor de 50.000 Mark. bevriende familie heeft nu een actie opgezet om via een in- 'eling het geld bijeen te krijgen. De gemeente heeft zich niet id verklaard het geld voor te schieten. [r het ongeluk zelf zijn de berichten nog vaag. In Rijssen 4 men slechts dat Eric met zijn Opel Kadett tegen een lan- 1 npaal is gereden en dat er geen andere auto's bij het ongeval 'pkken zijn geweest. Dit nieuws heeft men overigens niet de Oostduitsers, maar van een familie uit Eindhoven, die de |s van het ongeval passeerde en later in Nederland contact im met de Feenstra's. bestuurde de auto, die verder plaats bood aan zijn broer is, diens vrouw, de Poolse Marthe Zajchowska (29), de moe- Marthe en het dochtertje van Marthe. De laatste twee ;pn bij het ongeval ongedeerd. Ze verblijven momenteel in joning te Hellevoetsluis, die door Marthe en Frans betrok- zou worden na hun huwelijk in de katholieke kerk van pril van dit jaar trouwden Frans, en Marthe voor de wet in n. Ze kenden elkaar op dat moment anderhalf jaar. Er wat formaliteiten worden vervuld, voordat Marthe en familie toestemming kregen om Polen te verlaten. Begin twas het zover. Marthe had haar Poolse geld omgezet in goederen; die kon ze namelijk gemakkelijker mee- naar Nederland dan het geld. vertrokken Eric en Frans met een aanhangwagen naar "p om Marthe op te halen De kleine aanhanger was volge ed met kleding en voedsel voor de mensen uit het dorp Lu- Frans bracht daar met de regelmaat van de klok spullen 1 toe. Op de terugweg, op zaterdagmiddag 10 juli, botste de n bij Maagdenburg tegen een lantaarnpaal. Marthe en s kwamen om, Eric werd ingesloten en oma kon doorreizen Nederland, terwijl het dochtertje van Marthe later naar werd gehaald. Nadat de stoffelijke resten van Frans naar Nederland waren overgebracht, kwam vorige i het verzoek van de Oostduitse autoriteiten om 50.000 rk over te maken. Het geld moest, op een speciale bankre- ng in Oost-Duitsland worden gestort. Als chauffeur van de Jukswagen zou Eric anders tot jaren gevangenisstraf kun- worden veroordeeld. HAARLEM In een kort ge ding bij de Haarlemse recht bank hebben de zangeres Cor- rie Konings en haar echtge noot Piet Roeien maandag ge ëist. dat het weekblad Story terugneemt dat het huwelijk van het echtpaar slecht gaat. De zangeres en haar echtge noot willen ook, dat in elke krant waarin Story een adver tentie heeft geplaatst, een me dedeling komt over de rectifi catie. Tenslotte eist het echt paar nog een voorlopige scha devergoeding van vijftiendui zend gulden. De raadsman van de zangeres vond het vreemd dat op 1 januari in Story een verhaal stond dat haar huwe lijk na tien jaar nog steeds springlevend is, terwijl op 15 juli gewag werd gemaakt van problemen. Corrie Konings zou verliefd zijn op een be paalde zanger, maar volgens de raadsman was daarvan geen sprake. De vereiste jour nalistieke zorgvuldigheid zou niet in acht zijn genomen. De advocaat van de Spaarnestad, uitgeefster van Story, beweer de dat de betreffende journa list wel degelijk zorgvuldig is opgetreden. Hij had in acht jaar vijftien artikelen aan Cor rie Konings gewijd. Toen van verscheidene kanten gehoord werd over de huwelijksproble men van Corrie Konings. meende het blad daaraan aan dacht te moeten besteden. De president van de rechtbank doet dinsdag 3 augustus uit spraak. Opnieuw: lopen en fietsen De vierdaagsen van Nijmegen en Drenthe zijn nauwelijks afgelopen en uitgefietst, of nieuwe loop- en fietstochten zijn begonnen. In Hoek van Holland gingen duizend wandelaars van start voor de eerste etappe van de strand- zesdaagse, die gisterenavond op Ockenburg eindigde. In Geldermalsen startte de Tour de Frats, een jeugdwieler- ronde, waaraan ongeveer 80 jongens en meisjes meedoen. De tour duurt tien dagen. UTRECHT Het nieuwe bekeuringssysteem, dat enkele korpsen van de Nederlandse politie sinds 1 juli hanteren, levert gro te voordelen op. Niet al leen schrijven de agenten nu meer parkeerbonnen uit dan eerst, zelfs tot naar schatting 25 pet. meer, maar ook is er voor ande re politietaken meer tijd oyer. Het systeem van be keuren is in zoverre ver eenvoudigd, dat niet meer ter plekke wordt betaald, maar later per giro en dat er gebruik wordt gemaakt van een tot het uiterste vereenvoudigd formulier. Daarnaast wordt automa tisch via het zgn. BAS (Bekeurings Afhandelings Systeem) de bekeuring af gehandeld. Het systeem werkt tot nu toe tot volle tevredenheid. De korpsen in Rotterdam, Nijme gen, Groningen, Arnhem, Alk maar en Utrecht merken dui delijk verbetering. Hoofdin specteur Hoefsloot van de Utrechtse politie: „Het voor deel van het systeem is dat vele administratieve handelin gen bij de gewone agent weg vallen. Hij schrijft een bon en daarmee is hij er van af. BAS doet de rest. Door verscheide ne oorzaken, waaronder het nieuwe systeem, hebben we de afgelopen maand meer bekeu ringen kunnen geven. Wat de tijdwinst betreft voor de agen ten, die is natuurlijk veel gro ter. Daardoor kunnen we an dere zaken, zoals de kleine cri minaliteit bijvoorbeeld, beter aanpakken. Overigens gaat die tijdwinst weer verloren als er veel meer bekeuringen wor den gemaakt, want dan heb.- ben we weer mensen nodig om diegenen, die niet willen beta len, te benaderen en te verho ren".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7