Rijnsburg"moet ook inkrimpenmaar de weelde straalt er nog steeds vanaf HERMANROEDOE VAN „JOOP VISSER" ZIET NOG HEIL IN25-STE CORSO Zomerbloemen in Noordwijkse Visserskapel asa Materna-fietsers volbrengen rg-etappe zonder veel problemen 'EGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 27IUU 1982 PAGINA S Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of 'schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 - 22 44 op toestel 10. 'De pop-gewijde klanken Van Hilversum 3 over stemmen het lied van de Arbeid. Een blonde wer ker staat in een sport- rproekje en in het zweet 'fijns aanschijns een piep schuimen plaat z'n defi- jiitieve karakter te ge lden. De knaap verplaatst iich ritmisch, om een of andere reden, maar dit maal om een bepaald Ituk gereedschap op te tialen; zakt daarbij beur- [elings herhaalde ma len even door beide knieën, op de maat van Je radio. De kat krabt de Jcrullen van de trap de jongeman heeft ook frullen, die niet gekrabd worden. Elders schaaft *en wat donkerder ge tinte collega aan een gro- tampex-letter: zacht materiaal waar toch nog [laken en ogen aan schij nen te zitten. Een nog jteeds jonge meneer met Jen zwart baardje heeft Jp een andere manier ïjijn inbreng, en loopt net een hamer naar het van boter, kaas en bieren, teneinde die com positie een slag verder >aar de eerste zaterdag n augustus te helpen. Cen hal der verbeelding, yaar gedachte aardighe gestalte krijgen; een «waliteits-hal aan de ?ijldijk op Leiderdorps grondgebied. Op het ter jein van de voormalige Jouwfabrieken wordt iioor de derde keer het „Rijnsburgse Zorso" in elkaar gezet. |lak vóór de fabriekshal laat een „oplegger" met de geschilderde beeltenis van !dje Nijpels", de frisse frac tiebaas van Neerlands libera le partij. Raak geschilderd, mag ik wel zeggen, op basis van een losjes aangebrachte contourentekening: „hele maal Edje", zou Roedoe zelf beamen. Herman Roedoe, de drijver van Reclameburo Joop Visser, zit in z'n kan toortje, bij de ingang. De baas van het reclamestel is ver diept in een factuur. Is bezig met het afwegen van kosten en baten. Ordelijk bureau met rekeningen, concepten, opdrachten, een krabbeltje ertussen door. Geen foto's van vrouw en kinderen. Erg zakelijk, dat wel heeft-ie niet van z'n schoonvader Joop. Wervingscampagnes Herman (je zegt Herreman), die er inderdaad wat ruigger- maans uitziet, alsof hij zojuist gedobbeld had en weer een rondje gewonnen. Pakt van alles aan; zeker in de drie jaar dat hij nu zelfstandig (sa men met Marion Roedoe, ge boren Visser, echtgenote en bed rijf spar tner tevens) de zaak runt. Is derhalve ook niet vies van „politieke" op drachten, getuige Edje bui ten. „Daar komt trouwens een heel podium uit, bruik baar voor wervingscampag nes, met stoelen voor partij mensen en een kathedertje voor degenen die vragen wil len stellen en antwoorden krijgen van de liberale inge wijden daarom is overi gens die slagzin erboven ko men te vervallen: Niet praten maar doen! Maar hier gaat het in de eerste plaats om praten. Dus". Doen, dat doen we later nog wel een keer. Roedoe lijkt op een ontspan nen ipan. Met Leidato en 3 oktober-optocht in het voor- uitzicht. Daar is zijn bureau ook op ingesteld. „Een ont zettend leuke klus" achter de rug: de ruimte-expositie „Tussen hemel en aarde", in de Leidse Pieterskerk. Hij hielp daar, ondermeer, Estec Herman Roedoe: de man en z'n produkt...; in dit geval de openingswagen, over al die spelletjes. een eindweg de hoogte in. Maar nu telt Herman Roedoe de dagen af, tot aan 7 augus tus, de eerste zaterdag van .Jolly joker", die er in het Rijnsburgs Corso ook gekleurd op staat. augustus die altijd gereser veerd is voor het Bloemen corso Rijnsburg. „Een beetje laat dit jaar", meent hij, ter zijde. Vrouw Marion is er weer eens voor gaan zitten, en uit haar ontwerpende zin nen en handen kwamen twaalf corsowagens, die nu door Herman en de zijnen (in totaal zijn het negen mensen die permanent, in twee maanden, het corso aan het bouwen zijn) in elkaar getim merd, gelast, gespoten en ge schilderd worden. Het wordt het Zilveren Corso (van Rijnsburg) voor zover het de inbreng van „Joop Visser" betreft. Voor de 25ste keer laten die van Visser de hoog- zomerse vreugde van veiling Flora opgetuigd door de kust streek rijden. Herman zit er niet over in, Marion nog minder: het is weer geslaagd, zo op het oog. En de reacties zullen de inspanningen wel weer honoreren, zo is de overtuiging op het „buro". „Een goeie twee maanden is Marion met het ontwerpen beziggeweest. Met tekenen dan. Eerst krijg je nog een tijd waarin de ideeën moeten rijpen. „Flora" laat het thema aan ons over", vertelt Her man Roedoe. „Ditmaal is het motto „Bloemen in het spel". Moet je meemaken hoe dat gaat. Eind vorig jaar waren we in Oostenrijk met winter- vakantie, op wintersport hè. Met kennissen, net zoals wij gek op spelletjes. Zijn we daar bezig met spelletjes doen, van alles, en daar ko men die kennissen opeens met het idee aan: joh, dit is hartstikke leuk voor jullie corso! Waar je vakantie in Oostenrijk al niet goed voor is". En wat krijg je dan. Dan maak je als „buro" 16 ont werpen, ter beoordeling der sponsoren. Blijven er 12 van over. De sponsors kiezen de wagens uit. Dat mag je doen, als je zoveel ervoor dokt. Banken, VVV's, gemeenten, een aannemer. De talrijke „rooie ruggen" vliegen daar na, in een uitgekozen baan binnen het betalingsverkeer, naar de creditzijde van de scheppende artiesten, die hun 'neus snuiten en dan aan de slag gaan. Wagens van „de banken", de VVV's van Lei den, Katwijk en Noordwijk, de betrokken gemeentes zijn daar bij, een andere hoogmo gende financier. Maar er valt weinig te ritselen. Het blijft krapjes-an. In de hal aan de Zijldijk is intussen gewoe kerd met talenten. Het was knijpen met het budget. Van 13 tot 12 wagens. „En toch iets moois zien te maken, voor hetzelfde geld als een, twee jaar terug. Dat is een hele opgave, maar ook een fijn stukje reclame voor ons bedrijf. Al 25 jaar lang. We draaien niet met verlies (dan zou ik de spuitbus onmiddel lijk opbergen), maar het is ook geen vetpot, die corso's; veel materiaal, veel tijd gaat erin zitten", moet Roedoe be kennen. Veren Roedoe-Visser moet, net zoals vele andere economisch ge- ketenden, veren laten vallen, inbinden, opgeven, hopen en vertrouwen, volhouden en verder speuren. „Het corso van Rotterdam is dit jaar ook weggevallen. En een ander komt weer met met een veel kleiner pakket aan orders. Maar er blijven kruimels „voor goud geld,, tussen zit ten. En dat Rijnsburgs corso is nog steeds een feest voor enkele honderdduizenden: tot 's avonds op de Noord- wijkse boulevard. En de week daarop rijdt het corso, met ververste bloemen, in Katwijk, en de 21-ste in Den Haag". „Roeien met de rie men die we hebben". De laatste tijd heb ik die uit drukking al zo vaak gehoord. In de hal („een ideale ruimte waar je aan tien wagens tege lijk kunt werken") is de cor sozaak onderwijl op wielen gezet. Blonde en donkerder corsokrachten werken zich er, min of meer ontspannen, de rambam, op weg naar de beginstreep in Rijnsburg. Er hangt een geur van kleur, van verf, van materiaal. Van opslag ook; want Roedoe kan vaak terugvallen op een „stock", een voorraad van voorgaande kunststoffen kas stukken. Potpourri Bezien we nu de optocht in onderdelen, zoals die aan u misschien ook aan mijn - waarneming langs de kant zich zal voltrekken. Daar is allereerst de proloog zoals in elke wedstrijd: een openings wagen, met een „allerlei-tje" aan spelletjes die in de opvol gende wagens voorkomen. Een samenvattende potpour- rie. Vervolgens rollen, met horten en stoten, de afzon derlijke spelmomenten i uw oog voorbij fotografe ren is toegestaan: Schaken, Roulette, Domino, Monopoly, Hoedje-wip, Boter, kaas en eieren, Ganzebord, Scrabble, Het Kaartspel („Een speelse wagen, en een heel mooie, vind ik zelf", volgens Roe doe; „en gesponsord door „Flora" zelf"), Stratego („kleurrijk"), en Mens erger je niet. En daarenboven het thema, overkoepelend: „Bloe men in het spel". Wat is er mooier? Schumann zou am per schoner „Kinderszenen" geschreven kunnen hebben. Hoewel. Belangen tussen de wielen. „Rolling wheels", die kosten en wat voor geld ook moeten opbrengen. Want alles dat aan u voorbijrolt, die eerste zaterdag van augustus, is op het „tijdelijke gewin" afge stemd. Niet allereerst om een volk te vermaken, maar om als een nijvere tak van in dustrie, die zichzelf niet wil laten verslonzen er uitein delijk beter van te worden. Daar kan ik helemaal achter staan, want anders zijn we nergens meer. Afwerken Het merendeel van de corso- wagens staat al in een ruimte van de oude Flora-veilingge bouwen. „De openingswagen en Boter, kaas en eieren zijn we over een dag of wat hier ook kwijt. Afwerken in Rijnsburg: grint erover. Tou ches van onderen aanbren gen, stoeltjes voor de figuran ten voor de finishing touch. Dat moet je ter plekke doen, als de lui van de bloemen be zig zijn. Die stoeltjes moeten niet achter die bloemen ver borgen zijn. Bloemenbinders: een apart volkje. Ik heb ze gezegd: bel me even van te voren over wat jullie van plan zijn. Sommige hebben dat gedaan. Het gaat om overleg aangaande de kleu ren. Soms komen ze twee da gen van tevoren met gele bloemen voor een gele wa gen. En dan krijg je de pro blemen. Even bellen, en we maken het prima voo elkaar, zeg ik altijd maar. Het helpt niet steeds. Een paar uur voor de start kunnen we vaak nog wagens met kleu ren gaan overspuiten. Dat gaat op je zenuwen werken, zoiets. En het is zo simpel: even een dag eerder overleg plegen". Dan is er, nog steeds, de oude meester op de achtergrond: Joop Visser, halverwege de zestiger jaren. Houdt zich, volgens schoonzoon Herman, „nergens meer mee bezig". „Hij zit op een camping van z'n ouwe dag te genieten. Va der heeft zich over het afsto ten van zijn zaak goed heen- gezet. Ja, soms hoor je nog: joh, had je niet beter....!! Ma rion, z'n dochter en mijn vrouw, werkt artistiek op zijn golflengte. Dat is toch wel te merken. Soms scheurt Joop, pa dus, op z'n snorfiets hier binnen (hij heeft nóg zo'n geval in Noordwijker- hout), en dan is hij tevreden. Na 36 jaar aan 't stampen te zijn geweest, met hart en ziel. Geen zakenman, maar een artiest. Dat wel". men naar het politiebureau waar de commissaris een har telijk woord van welkom sprak en enkele politiefunctio narissen volledig ten dienste stonden van de wielerploeg. In Cremona ongeveer hetzelfde beeld. Opnieuw zorgden poli tiemensen voor assistentie en sprongen bij daar waar wense lijk was. In het schitterende gemeentehuis vap Cremona volgde een onvergetelijke ont vangst met uitwisseling van waardevolle cadeaus. Goede wegen De wielrenners en begeleiders (in totaal 25 mehsen) beginnen vol goede moed aan de laatste etappes. De wegen zijn opval lend goed met overwegend as falt. Met de lichamelijke con ditie gaat het naar wens. Wel hadden diverse renners in de kilometers lange afdalingen last van spierpijn en kramp in handen en vingers maar dat ongemak kon snel worden verholpen. Zonder al te veel pech of blessures zullen de 15 fietsers zaterdag Napels berei ken. Met een gemiddelde snel heid van zo'n 25 a 30 kilome ter per uur met uitschieters tot zo'n 45 km/u trekt men naar het zuiden van Italië. NOORDWIJK De oude Visserskapel aan de Hoofdstraat staat van vrij dag 30 juli tot en met 1 augustus in de bloemen. Het is de jaarlijkse exposi tie van zomerbloemen, die door het Bloemencomité wordt georganiseerd. Gla diolen vormen de hoofd schotel van deze show, maar ook zullen arrange menten te zien zijn van le lies, alstroemeria's, anjers, nanus en een collectie irissen van de Noordwijk se firma Gebr. Passchier, experts in dit genre. De organisatoren verwachten inzendingen van de kwekers G. Barnhoorn uit Valkenburg, A.J. Preyde te Anna Paulow- na, C. van Duyn te Rijnsburg, P. Kooy te Aalsmeer, M. Bus- chman te Hillegom, P. Visser te Sint Pancras, de Gebroeders Snoek uit Ens (NOP), R. C. Sjerps te Lierop en uiteraard de Noordwijkse N. V. Konij nenburg Mark. De inrichting van de tentoon stelling wordt verzorgd door de bloemsierkunstenaar Wim Siemerink uit Noorjfcvijk. De jury bestaat uit de neren J.C. Balk Noord wijkerhout) en H.M.G. Barnhoorn (Lisse). Ir. J.E.C. Spithoven, voorzitter van het Productschap voor Sierteeltgewassen, verricht donderdag 29 juli om vijf uur de opening. Deze jaarlijkse expositie in de Kapel herinnert aan de roem ruchte traditie van Noordwijk als centrum van hybridiseurs, speciaal op het gebied van gla diolen. Jaren achtereen waren het Noordwijkse kwekers, die op de keuringen en tentoon stellingen met de bekers en het goud gingen strijken. He laas loont het kweken van no viteiten de moeite niet meer. De handel beperkt zich tot de gangbare variëteiten en voor de duurdere nieuwigheden be staat onvoldoende belangstel ling. De hybridiseren wordt niet meer betaald. Vandaar dat steeds meer kwekers er mee ophouden. Een van de volhouders is Konijnenburg Mark, die op de expositie pre sent zal zijn met gladiolen van het zogenaamde butterfly type, herkenbaar aan de op merkelijke, fraaie vlek in de keel. De expositie is op vrijdag en zaterdag voor het publiek geo pend van 10-12 uur en van 14- 20 uur. (zondag van 14-20 uur). ONTHAAL IN ITALIË ERWOUDE - De fietsers op weg het weeshuis Casa in Napels hebben met glans Zaterdag im- de achtste dag weken du- had de wie- de zwaarste van het Zwitserse naar het Italiaanse over een afstand kilometer en een parkoers. was dan ook renners in de be- zouden stappen wilde van op horen. Iedereen beet op ging tot het uiterste complicaties bereik te de volledige wielerploeg de rustplaats Lecco. Vandaag komt de ploeg in Bologna aan terwijl morgen de rit naar Pie- ve Santé Stefano over 164 ki lometer op het programma staat. Het zag er zaterdagochtend niet naar uit dat de wielren ners zo'n voorspoedige reis zouden hebben. Nadat men om vijf uur was opgestaan, kwam de regen met vaste regelmaat naar beneden waardoor het le vensgevaarlijk was aan de berg-etappe over smalle we gen, erg veel haarspeldbochten en lange, donkere tunnels te beginnen. Toen rond de klok van half acht het weer op klaarde, besloot men toch op de fiets te stappen. Hoewel de opgave loodzwaar was, verliep de tocht toch uitstekend. In de donkere tunnels ging begelei der Ronald de Hoop met zwaailicht voorop zodat tegen liggers tijdig werden geatten deerd op de fietsploeg. In de 25 kilometer lange klim naar Splügen kon iedereen, zij het in een eigen tempo waardoor het verschil tussen de eerste en de laatste renner soms wel anderhalve kilometer was, op de fiets blijven. Op een hoogte van 2.113 meter passeerde de Zoeterwoudse formatie de grens met Italië. Daar wachtte de heer Gigi Capuano, de schoonzoon van Teofilo Santi en directeur van Casa Mater na, de wielrenners op om hen verder te begeleiden tot het einddoel. Hulp die zeer wel kom is omdat de Italiaanse taal toch wel hindernissen op levert en ook voor de verdere organisatie is steun van een Italiaan van belang. Nadat de equipe in Zwitser land het radiodebuut reeds achter de rug had heeft men zichzelf in Italië al op de tele visie gezien. De regionale tele visie van Lecco besteedde na melijk erg veel aandacht aan de komst van de jeugdige ploeg uit Zoeterwoude en met name het doel van de tocht (de naam van Casa Materna meer bekendheid geven) werd uit voerig belicht. Over publiciteit heeft de wielerploeg niet te klagen, al is het in de ene ge meente wel beter geregeld dan in de andere. Zo bleek dat de burgemeester van Chiavenna, een van de plaatsen waar een pauze was ingelast, pas op het allerlaatste moment ingelicht over de komst van de fietsers. Daar staat evenwel tegenover dat in Lecco de intocht groots was. Onder politie-escorte ging

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5