CDA-wethouder Thorn keert raad van Oegstgeest de rug toe Ja Noteer m.i.vals nieuwe abonnee Buurpraatje loopt uit de hand REGIOUOURINAAI VEEHOUDERS WIJZEN PLANNEN NS OPNIEUW AF Twee veetunnels onder spoorbaan Leiden-Alphen lang niet voldoende Titia Pride Nederlan kampioen kortebaan 1100 Pakken koffie gestolen Economisch wel en wee Bromfietser breekt beer ■I" £ekLc Somottt Mooi I REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 27 JULI 1982 PAG» E LEIDEN Een man, die met zijn buurman aan de Lammmenschansweg een babbeltje wil de maken, kreeg van die buurman een flinke klap. De man krabbelde overeind en sloeg twee ruiten van het huis van zijn buurman in. De 43-jarige Leidenaar kwam op bezoek bij zijn 57-jarige buurman om een probleem uit te pra ten. De buurman verwachtte echter moeilijkhe den en sloeg, voordat de bezoeker wat kon zeg gen. zijn buurman tegen de grond. Die ontstak in hevige woede en sloeg op zijn beurt een tweetal ruiten in. De man raakte daarbij ge wond. De politie heeft de ruzie op het bureau gesust. Er is geen aangifte gedaan. Surfplank gestolen KATWIJK Op hel parkeerterrein Zuid duinen in Katwijk is gisteren een surfplank gestolen. De zeilplank, die op een auto lag, vertegenwoordigt een waarde van 1500 gul den. De eigenaar, een 21-ja- rige Leidenaar. had zijn aüto in de Zuiddui nen geparkeerd. Toen hij terugkwam, was de plank, het bijbehoren de zeil en de imperial verdwenen. Bromfietser breekt been LISSE Een 18-jarige in woner van Lisse is gister avond met een gebroken bo venbeen opgenomen in het Diaconnessenziekenhuis in Heemstede. De man reed met zijn brom fiets op de Heereweg toen hij een vriend zag. Hij zwaaide en vergat daardoor de flau we bocht in de weg te ne men. Daardoor raakte hij met zijn trapper de stoep rand, sloeg over de kop en klapte op een paal. MAN IN SLOOT: Getuigen gezocht LEIDERDORP De rijkspolitie Lei derdorp zoekt getuigen van een onge val, dat donderdagavond om half tien is gebeurd op de Nieuwe Weg. Die avond reed een 65-jarige bromfietser op die weg en belandde met zijn brommer in de sloot. De man zegt te zijn gesneden door een auto, waardoor hij niet meer op de weg kon blijven. Hij moest in het Academisch Ziekenhuis Leiden worden opgenomen met modder in zijn longen. Zijn toestand verslechtert en wordt zeer ernstig genoemd. Getuigen van dit ongeval worden verzocht zich te mel den bij de politie op telefoonnummer 071-411421. Creatief in het Velthuys SASSENHEIM De activiteiten van de Jeug- drecreatie begonnen gistermorgen met creatief bezig zijn in het Velthuys van de jeugd met kleuren, tekenen, klei- en gipswerk, waarvoor flinke opkomst was met circa zestig jongens en meisjes, die naar hartelust bezig waren. Tot en met 12 augustus kunnen de deelnemertjes aan de vakantie-activiteiten zich elke maandag en donderdag creatief uitleven in het Velthuys. 's Avonds om zeven uur begon het Straatvoet baltoernooi waaraan in groep 1, de jongens van 11 en 12 jaar, door drie elftallen werd deelgeno men, bestaande uit „FC Menken Landbouw", „Bar 't Koetsje" en de „Lanswer Johan Boys". In groep 2, de jongens van 7 t/m 10 jaar waren twee elftallen: „FC Bereboot" en „de Muppets". Voor de wedstrijden die met veel enthousiasme werden gespeeld bestond veel belangstelling, niet alleen van de jeugd, maar ook van ouders en andere belangstellenden. Foutparkeren (1) Een inwoner van Roelof arendsveen moest zich gisi ren voor het Leidse kantongerecht verantwoord! voor het fout parkeren van zijn autö. Een actie die h bewust had ondernomen. De straat waar de mW woont, biedt voldoende gelegenheid om een vierwiel/ te stallen, maar de Veender zette zijn auto met opa verkeerd neer. Opmerkelijk. Zeker omdat hij dat ni voor het eerst deed. De man had reeds twee bonnen o gelopen. Beiden werden door hem keurig betaald. Toj hij echter voor de derde maal een boete achter zijn rj j ten wissers aantrof, betaalde de man niet en besloot ik een variatie op een oud spreekwoord: „Driemaal kantongerecht". Foutparkeren (2) De Veense foutparkeerder legde kantonrechter mr. Dijke gisteren uit waarom hij zijn auto zo halsstarrig mj^ den op de weg bleef neerzetten. „Ik woon aan het Delfltr* in Roelofarendsveen. Dat is een woonerf. Daar spelen d kinderen. Nu rijden er echter nogal eens bromfietsen n hoge snelheden door het woonerf. En om dat tegen te gal om te voorkomen dat er ongelukken gebeuren, zet ik m auto zo neer dat die bromfietsers wel af moéten remmep< aldus de man. Kantonrechter Van Dijke was enigszins Va der de indruk van dit verhaal. Zeker toen hij van de vernam dat er naar aanleiding van diens hardnekk. foutparkeeractie er door de gemeente paaltjes neergê zullen worden, opdat de man zijn auto in het vervolg i pai hui van parkeren niet in de haak. woon kan parkeren. De kantonrechter besloot de man zOT der boete huiswaarts te laten keren, ook al was zijn mar\ij 5Cl VOORSCHOTEN Titia Pride, de 5-jarige bruine merrie iF stal H.N. Lammers is met rijder M.A. Pools op de kortelP1 draverij in Voorschoten Nederlands kampioene gewordenp en ander verliep allerminst zonder strijd. Zelfs in de beslissvi omloop was nog een kamprit nodig om Teun Hannover, jarige bruine hengst met rijder H. v.d. Heuvel te verslaan.^ De duizenden toeschouwers kregen waar voor hun geld. de eerste omloop waren maar liefst 5 kampritten nodig vor er van de 26 dravers 13 dravers over konden naar de tv^11 omloop. In de eerste omloop sneuvelden ook tevens enige (12 rieten, maar daar hadden alleen de'deelnemers aan de totie tor pijn aan. Er waren nogal wat schoonheidsfoutjes, waaraf organisatoren weinig doen konden. Zo zwaaide in de t\\e omloop de eindstek-kamprechter met de witte in plaats m' rode vlag en hiervan werd Tuke B. in eerste instantie slac.P fer. Zijn rijder J. de Leeuw vertikte het een kwartier lanjlj alsnog weer aan de start te verschijnen voor een kamprit.ll slotte liet hij zich overhalen en viel zelfs nog in de eindpi^r; De hoefsmid had ook druk werk en dat betekende storendq, ten in de omlopen. Toch bleef het grootste deel van het pii tot na de laatste rit. Zweep Titia kreeg een nieuwe dekdeken, rijder M. Pools uit hA^ van de burgemeester P. Cannegieter de „gouden zweep". ËU meester Cannegieter onthulde dat alleen de handgreep so van goud vertoont. De eigenaar van Titia kreeg 4.000 - v^j totaal aan prijzen van ƒ7.500.-. Het enthousiasme van hÊr bliek was minder in trek bij de dravers. Doordat over de c hekken gezwaaid werd met programma's geraakten enig< vers van de benen en werden afgevlagd. Het gehele c Paardensport Voorschoten was met alle familieleden infc klederdracht en dat gaf een bijzondere fleur aan deze drjl ter gelegenheid van 700 jaar Marktrechten. De volledige uitslag was: 1. Titia Pride; 2. Teun Hannover, f H. v.d. Heuvel; 3. Ultra Regina met rijder A. T. Knijnenbi)] Tuke B. met rijder J. de Leeuw. teringen, hekken, dammen en andere voorzieningen. De veehouders zijn na een ge sprek met de Spoorwegen nóg eens samengekomen en zijn tot de conclusie gekomen dat de voorstellen in deze vorm onvoldoende aan hun wensen tegemoet komen en NIET aanvaardbaar zijn. Omweg Twee veetunnels voor negen bedrijven worden onvol doende geacht. Vier of vijf bedrijven zijn dan op één tunnel aangewezen, wat voor enkele zelfs per dag twee maal een omweg van acht honderd tot duizend meter zou betekenen. De koppels koeien zijn, aldus „de ne gen", niet goed uit elkaar te houden wanneer te zelfder tijd vier of vijf bedrijven met in totaal vierhonderd koeien van de parallelwegen ge bruik maken. „Dat kan de sastreuze consequenties heb ben bij infectieziekten." An dere problemen doemen op wanneer er hooi-, gier- en mesttransporten over de smalle parallelwegen moeten plaats vinden. Alternatief Gezien de onaanvaardbare bedrijfstechnische problemen die de voorstellen van N.S. met zich meebrengen, heb ben de negen, veehoudersbe- drijven (G. Heemskerk, C. de Groot, L. de Groot, Wesse- lingh en Bol, S. Hoogeveen, T. Wesselingh, P. van de Noort, G. de Wit en gebroe ders Kaptein) schriftelijk een alternatief voorstel bij de Ne derlandse Spoorwegen inge diend, waarover ze na de va- kantietijd van gedachten wil len wisselen. Omdat een vee tunnel per bedrijf een te prij zige aangelegenheid wordt, is één tunnel per twee bedrij ven voor „de negen" accep tabel. Door middel van extra hekken kan worden voorko men datde koppels koeien door elkaar geraken. Dit voorstel levert weliswaar ex tra kosten op voor de aanleg van drie tunnels, volgens de veehouders uit Hazerswoude en Zoeterwoude, anderzijds wijzen ze erop dat er ook sprake is van kostenbespa ring: geen sloten dempen, geen erfafscheidingen ma ken, geen aanleg van paral lelwegen, geen omrijschade- regelingen treffen, enzo voort. De negen veehoudersbedrij- ven hebben N.S. er in hun schrijven van 16 juli jongstle den op gewezen dat een eventuele frequentieverho ging van de lijn LeidenAl phen aan den Rijn niet al leen hun bedrijven in grote problemen brengt. „Hetzelf de geldt voor de bedrijven die verderop liggen en niet direct bij de eigenlijke spoor baanverdubbeling betrokken LEIDEN Uit de super markt Gruma aan het Be vrijdingsplein zijn in het afgelopen weekeinde 1100 pakken koffie gestolen. Tevens namen de dieven pakjes shag en sigaretten mee. Door het forceren van een ruit kwamen de dieven de winkel binnen. De koffie vertegen woordigt een waarde van ruim 4000 gulden. De 120 pakjes shag en 250 pakjes sigaretten zijn ruim 1100 gulden waard. Een beeld van de kortebaandraverijen op de Prins Bernhardlaan in Voorschoten. In een eerder leeggekomen bedrijfsruimte aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 19 is sedert kort een winkel in (zelfge maakte) kinderkleding „De Dondersteen" (eig. Esther van de Geyn). De enige tijd geleden geslo ten groente- en fruitwinkel van A. A. M. Schrama aan de van der Waalstraat 3 is door „De Leidse Fruitcentrale" (eig. W. Brands) overgenomen. De winkel in vrijetijdskle- ding „Boebie's Jeans shop" aan de Lange Mare 112 is ver plaatst naar de Haarlemmer straat 116. In een eerder leeggekomen winkelpand aan de Groenes- teeg 90 is een winkel in sier vissen en dierenbenodigdhe den gevestigd. Aan de Nieuwe Rijn 79 is na een verbouwing een winkel in groenten en bep. levensmidde len gevestigd. In de eerder leeggekomen lunchroom van Voortman aan de Haarlemmerstraat 20 is de Pizzeria „Bella Italia" geves tigd. Het verhuisbedrijf van J. van Duuren en Zn. b.v. is ver plaatst van de Middelstegracht 36 naar de Adm. Banckertweg 6. De winkel in tabaksartike- len „sigarenmagazijn De Kooi" aan de Kooilaan 21 is overge nomen door de heer en mevr. Janssen. LEIDEN Bij een aanrijding op de Haagse Scl weg raakte een 25-jarige Leidenaar gisterochtem stig gewond. De man, die op een bromfiets reed, tegen een auto op en brak zijn linkerbeen. Later dag reden op dezelfde plek twee auto's tegen e Een van de wagens werd totaal vernield. De bromfietser reed over de Haagse Schouweg. Een aut list, die zich op de Hoge Morsweg bevond, wilde de Schouweg oprijden. De 34-jarige Leidenaar verleende de fietser geen voorrang. De bromfietser is naar het AZL ve: Een 64-jarige Leidenaar reed over de Haagse Schouw^ wilde linksaf de Rijnhofweg inrijden. Hij verkeek zich snelheid van een naderende auto, bestuurd door een 5 Leidenaar, en beide voertuigen kwamen met elkaar in 1 De 64-jarige Leidenaar liep een hoofdwond op. Hij kon te ste worden behandeld. Zijn voertuig werd totaal verni andere bestuurder liep geen letsel op. Zijn auto werd voorkant beschadigd. HAZERSWOUDE/ZOE- TERWOUDE De Ne derlandse Spoorwegen willen ten behoeve van negen zelfstandige vee houderijbedrijven uit Ha zerswoude en Zoeterwou de twee veetunnels bou wen. Het betreft hier de bedrijven die zijn geves tigd in het gebied waar de Spoorwegen de spoorbaan (LeidenAlphen aan den Rijn) willen verdubbelen. In de voorstellen van N.S. zijn ten behoeve van deze negen bedrijven behalve twee veetunnels in de plan nen opgenomen: parallelwe gen langs de spoorlijn, afras- ging CRM „doen" en Van der Voet bleef zich bepalen tot openbare werken. In 1974 braken binnen het col lege enigszins turbulente tij den aan. De christelijke partij en in Oegstgeest gingen onder de noemer CDA verder en men wilde een afspiegelings college van VVD-CDA en PvdA. „Dat betekende echter dat er een „christelijke wet houder" het veld moest rui men. Maar zoals dat immer gaat in de politiek de lucht klaarde weer op en het gewen ste college kwam er. Drempelplan Tot slot nog twee belangrijke zorgen van Jo Thorn: verkeer en de gehandicapten. Wat dat laatste betreft heeft hij meege werkt aan de uitvoering van een kostbaar „drempelplan" met overal in de gemeente op de hoéken van de straten en lanen op- en afritten voor rol stoelberijders. Verder kan ge noemd worden de totstandko ming van' het dagverblijf „Jot- tum," aan de Louise de Colig- nylaan. In het gebouw waar eens de Montessorischool was gevestigd. Het verwijt dat Oegstgeest wellicht een beetje verkwistend is geweest om ruim anderhalve ton op tafel te leggen voor de ontwikke ling van een totaal-verkeers plan, wordt door Thorn afge wezen. „Onzin, het plan heeft er toe geleid dat er rust is ge komen. Er is op het gebied van plannen maken geen ver dere wildgroei ontstaan. Bo vendien weten wij nu waar de knelpunten liggen. Ik vind dat oud-burgemeester Van Eysin- ga het terecht „aangezwen geld" heeft". Wakker „Of een wethouder wel eens ergens wakker van ligt? Neen hoor, dat niet. Tenminste, ik niet. Of nou ia, één keer wel. Toen was ae verstand houding binnen het college wat scheefgetrokken. Echt minder plezierig allemaal. Het is uitermate belangrijk dat je binnen een college goed met elkaar kunt opschieten. Ge lukkig is dat nu weer zo. Ik wens het komende nieuwe col lege veel aandacht voor el- kaars inbreng toe. Als men een goed collectief vormt, pro fiteert daar de hele gemeente van!" overpeinst Thorn. En dan met een blik in de toe komst: „Oegstgeest gaat, met burgemeester Scheenstra aan het hoofd, een rustige periode tegemoet. Kan financieel geen al te grote bokkesprongen ma ken. Ik hoop nog wel te mogen beleven dat ASC in Haaswijk zijn sportpark kan openen. Haaswijk, onze laatste ge meentelijke uitbreiding, zie ik nog steeds helemaal zitten. Het is een goed plan waar de ge meente „echt" niet aan failliet zal gaan. Vele van de 170 bruidspaartjes die ik als amb tenaar van de burgerlijke stand voor mij heb gehad, heb ben in Haaswijk een woning gekregen....! Stel je voor dat wij daar niet hadden kunnen bouwen, dan waren wij die „Oegstgeesters" kwijt ge weest". Op 3 september houdt hij in het raadhuis een afscheidsre ceptie maar niet voordat hij eerst nog een „trouwtje" heeft gedaan. „Toen die aanstaande bruidegom mij dat vroeg, dacht ik laat ik het maar doen, ik kom toch nog wel op tijd voor de receptie...". van de Leidse Courant Adres_ Postcode/Plaats l Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Naam Adres Plaats/Postcode I Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. OEGSTGEEST In wet houder Jo Thorn krijgt Oegstgeest er volgende maand een ambteloos burger bij. Al vier jaar ge leden heeft hij kenbaar gemaakt nu te willen stoppen. Hij is achttien jaar raadslid geweest, waarvan vijftien jaar wet houder. „Je kunt niet eeu^1 wigdurend die taak blij ven vervullen en boven dien moet je rekening houden met je leeftijd", zegt hij ervan. Jo Thoi?n kennende zal het ambte loos wel geen werkeloos betekenen. Een typische „stilzitter" is hij niet. Als je hem polst „of hij nog iets gaat doen", laat hij echter de waarheid wijse lijk in het midden. Thorn werd geboren in het Kaagdorp Warmond en kwam in 1947 naar Oegstgeest. Mede door zijn bemoeienissen in al lerlei verenigingen raakte hij geïnteresseerd in de politiek, met name die van de KVP. In 1960 prijkte zijn naam op de kandidatenlijst van de Katho lieke Volks Partij in Oegst geest. Het leidde echter niet tot zijn verkiezing als raadslid, want daarvoor stond hij niet hoog genoeg op de lijst. In 1964 echter kwam de kleurrijke KVP'er Van der Hulst te over lijden en men liet toen de blik vallen op Thorn als opvolger- ...Het was voor de eerste maal dat ik een raadsvergadering meemaakte. Eigenlijk heb ik toen „ja" gezegd omdat de toenmalige KVP-wethouder houder was Jo Thorn in de raad geen opvallende figuur. Thorn: „Maar je moet wel we ten dat zo'n vijftien jaar gele den in de raad de fractievoor zitters meestal aan het woord waren". Hij kwam pas voor het voetlicht toen hij een refe raat hield over de noodzakelij ke samenwerking tussen de kruisverenigingen als „Groe- ne-Kruis" en „Wit-Gele Kruis". Wethouder Jo Thorn begon zijn wethou- derlijke loopbaan in '66 met de zware portefeuille onderwijs, sociale zaken en financiën. Het college telde toen nog maar twee wethouders. De collega van Thorn was toentertijd wethouder Van der Voet. Toen hij pas wethouder was, kampte het onderwijs in Oegstgeest met een grote loka- lennood. „De pas opgerichte Jenaplanschool aan de Kam perfoelielaan kwam een lokaal tekort en de overheid wilde geen toestemming geven om er een bij te bouwen. Dat kost te 20.000 gulden. Nou, toen hebben wij besloten een direc tiekeet te huren van de ge meente Leiden. Dat kostte ons met opzetten, gebruiken en la ter weer afbreken 50.000 gulden. En dat vond de rijkso verheid wél goed, ha, ha De sterke uitbreiding van Oegstgeest maakte de taak van een wethouder steeds zwaar der. De behoefte aan een der de man deed zich sterk gevoe len. In 1970 kreeg de gemeente hiervoor toestemming en deed de liberaal Han Temminck zijn intrede in het college. Deze nam onderwijs en finan ciën voor zijn rekening. Thorn De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje. Steenmetser en de fractievoor zitter Bergmeyer druk op mij uitoefenden. Je moet weten dat ik er niet zo verschrikke lijk veel zin in had. Maar nu kan ik zeggen dat ik er toch veel genoegen en plezier aan heb beleefd. Je bent in staat om mensen, die anders tussen wal en schip dreigen te gera ken, te helpen", zegt Thorn. Tot zijn benoeming als wet Wethouder J. Thorn: ,,lk hoop nog te beleven dat ASC zijn nieuwe sportpark in Haaswijk opent".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4