Mogelijke verhuizing TNO naar Leiden voorlopig onbedreigd De bruggen in Leiden maken je wel nederig ONDANKS GELDZORGEN BURGERLIJKE /STAND LEO SMIT OP ZIJN VISVLET Onderbroken Vakantie dagvaarding, die enige geleden bij een gezin Koudekerk werd afge- erd, zorgde daar voor nodige opwinding, oral de datum, waarop heer des huizes geacht rd voor het kantonge- ht te verschijnen, ver zaakte hevige onrust in Koudekerkse familie. Koudekerker moest op juli, gisteren dus, in het ïtongerecht opdraven, gaf problemen, omdat gezin op zaterdag 24 van zijn welverdiende cantie wilde gaan ge- ten. Na uitvoerig be id werd besloten de va- ritie niet uit te stellen en gelopen zaterdag ver- kken de Koudekerkers jr hun vakantiebestem- jig, een caravan in de isen van het Gelderse '■enderloo. i r-ar, de dagvaarding sf-d ook niet vergeten, •ti zondagavond verwis te de man zijn vakan- ifijlunje voor meer gang- iiie kledij, nam afscheid zijn gezin, verliet de davan. stapte in zijn auto 1-reed naar Leiden. In de ibtelstad vond hij onder- bi bij zijn schoonmoeder, rl ervoor zorgde dat haar Ifoonzoon te eten kreeg ibp tijd op het kantonge.- sht verscheen. Rechter eh Dijke, op dat moment or niet op de hoogte van itmoeite die de man zich itl getroost om maar riral op tijd te zijn, open- ejde zaak. 2/bewijs Koudekerker werd be- dluldigd van het feit, dat een auto bestuurde, ter- J hij niet in het bezit 5 van een rijbewijs. De was in Zoeterwoude gehouden. „Rijden zon- 1 rijbewijs is een ernsti- Hzaak," meende rechter n Dijke en keek de man ïng aan. De Koudeker- die het helemaal met Van Dijke eens was, de zaak met één op- rking een geheel ande- tflwending: „Ik heb wel rijbewijs," zo zei hij: ^en ik werd aangehou- 0li, had ik het thuis lig- Dat is alles." En om argumenten kracht bij petten, overhandigde hij ^tonrechter Van Dijke j rijbewijs. Die bestu- jrde het roze papiertje 'Smoest tot de conclusie dTien, dat het rijbewijs jlig was op de bewuste 3d dat de man werd aan- eiouden. De officier van iniitie, mevrouw Gerret- Visser, begreep er fs van. De griffie van rovincie Zuid Holland haar toch duidelijk ge- dat de Koudekerker geldig rijbewijs had. I officier kon niets an- p doen dan vrijspraak n. Rechter Van Dijke (t zich daarbij vanzelf- kend aan. "gedaan [Jr de rechterlijke fht was de zaak daar- afgedaan. Maar niet de Koudekerker, die ollen handig omdraai- Hij vertelde zijn ver- l over de onderbroken i-jantie en verhaalde van 'fpctra kosten die hij had ^ten maken. Kortom, m stelde rechter Van ene in staat van beschul- l0ng. Als boete moest de lf3iter maar opdraaien a: de gemaakte extra e en. Mevrouw Gerret- Visser snelde de rech te hulp door te stellen, de man had kunnen d ;en om de zaak te ver- -t ?n. De Koudekerker ook een kopietje van geldige rijbewijs kun- g, opsturen, dan was er p maal geen rechtszaak Di ig geweest. Rechter Dijke reageerde wat 1,1 der streng. Hij advi- *,de de man een decla- w te maken en die naar idi op te sturen. Mis ken dat de man op die f ier zijn geld kan te- ül trijgen. Toen de enigs- vertoornde Koude- v« ter zich tevreden toon- C met deze regeling, zei y opgeluchte mr. Van te: „Ga nu maar vlug e g naar moeders. Een iri tige vakantie verder." KEES VAN HERPEN LEIDEN De geldzor gen waarin TNO (Neder landse Organisatie voor Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek) verkeert, hebben voorlo pig geen consequenties voor de nog niet defini tieve plannen om een aantal laboratoria van TNO naar de Leeuwen hoek te verhuizen. Tot 1 oktober wordt binnen TNO bekeken welke pro jecten wel en welke pro jecten niet geschrapt wor den. Pas dan zal duidelijk worden of TNO wel of niet naar Leiden verhuist. Zoals deze krant gisteren al meldde, zijn de inkomsten van TNO de eerste maanden van dit jaar achter gebleven bij de verwachtingen. Oorzaak daar van is onder meer een verla ging van de subsidie van de overheid. Verder neemt het aantal opdrachten dat de over heid aan TNO geeft ook af. „De overheid is onze grootste klant dus de maatregelen die nu in het kader van de bezui nigingen door het kabinet worden genomen komen flink aan", aldus een woordvoerder van TNO. Ook het bedrijfsle ven bezuinigt en verstrekt TNO minder opdrachten. De Raad van Bestuur van TNO heeft enkele maatregelen genomen om de uitgaven en inkomsten meer met elkaar in evenwicht te brengen. Er is een rem gezet op nieuwe in vesteringen in gebouwen en apparaten en voorlopig mogen ook geen werknemers van buiten de organisatie worden aangetrokken. Volgens de woordvoerder van TNO gel den deze maatregelen in ieder geval tot 1 oktober. „De ko mende twee maanden worden gebruikt om uit te zoeken waar de daadwerkelijke bezui nigingen plaats zullen vinden. Ik kan onmogelijk zeggen hoe de kansen van Leiden liggen. De Raad van Bestuur heeft trouwens ook nog geen princi pebeslissing over Leiden geno men". Minder woningen Leiden heeft TNO vorig jaar het aanbod gedaan om naar de Leeuwenhoek te komen. In Leiden zouden de laboratoria waar geneeskundig onderzoek wordt gedaan, geconcentreerd moeten worden. Wethouder C. Waal sprak vorig jaar oktober over 500 arbeidsplaatsen die er voor Leiden op lange termijn bij zouden komen door een vestiging van TNO in de Leeuwenhoek. Deze medaille heeft echter ook een keerzijde. Er worden 600 minder wonin gen in de Leeuwenhoek ge bouwd dan aanvankelijk was gedacht. Ook Utrecht heeft TNO een aanbod gedaan. De gemeente Leiden en de Uni versiteit zijn echter van me ning dat Leiden betere kansen heeft. Dit optimisme is onder meer gebaseerd op de samen werking die nu al tussen de Leidse universiteit en TNO bestaat. Nu al wordt een groot aantal projecten met gezame- lijke inspanning gerealiseerd. Het geneeskunig onderzoek dat TNO in Leiden zou moe ten gaan doen, zou goed kun nen aansluiten bij de Universi teit en het Academisch Zie kenhuis. Zomertooi Leiden heeft behalve veel historisch stadsschoon ook natuur schoon te bieden. Het is een genot om door het Plantsoen te wandelen langs de kant van de Zoeter- woudse Singel. Met de toren van de Petruskerk op de achtergrond toont dit plekje het andere Leiden. Geen monu mentale gevels en historische, knusse hofjes, maar een lommerrijke waterpartij waar lelies en riet uitstekend gedijen. Jazz (1) Liefhebbers van jazzconcerten kunnen tot 15 augustus bij K&O terecht voor het kopen van een jazz-abonne- ment. Met dit abonnement kunnen in totaal acht voor stellingen worden bezocht. De concerten worden ge houden in de grote zaal van De Doelen in Rotterdam. Het abonnement kost voor een plaats op de eerste rang 110 gulden, tweede rang 85 gulden en derde rang 60 gul den en kan worden besteld bij K&O, Oude Vest 45. Te lefoon 141141. Jazz (2) De serie wordt zaterdag 25 september geopend met een op treden van The Dutch Swing College Band. Zondag 14 no vember is het de beurt aan het bekende Pasadena Roof Or chestra en zondag 18 november verzorgt Papa Blue's Vi king Jazz Band een optreden. Eind december geven Rita Reys en Pim Jacobs een concert in De Doelen en 9 januari maakt Chris Barber zijn opwachting. Mr Acker Bilk and his Paramount Jazz Band treden op 13 februari op. John Clayton en Jeff Hamilton verlenen hun medewerking aan het Original Monty Alexander Trio, dat 27 februari in De Doelen verschijnt. Het laatste concert wordt 27 maart gege ven door de befaamde Kenny Ball and his Jazzmen. Ballet (1) K&O heeft, naast de balletseries van het Nederlands Danstheater, ook een aantal voorstellingen van het Nationale Ballet in haar programma opgenomen. Het gaat hier om een serie van zes balletuitvoeringen, die in het Circustheater in Scheveningen worden gegeven. Bij voldoende belangstelling zorgt K&O voor gratis busvervoer naar Scheveningen. Abonnementen kunnen worden besteld bij K&O aan de Oude Vest. Ballet (2) De zes voorstellingen geven een optimaal beeld van de nieuwe produkties van het Nationale Ballet. De eerste voorstelling is op 13 oktober. „Landschap" van de choreo graaf Toer van Schayk wordt dan uitgevoerd. In november volgt een samengesteld programma van nieuw werk. Twee nieuwe balletten van Toer van Schayk en Leo Besseling zijn op 26 januari te zien, terwijl op 12 februari de wereld première van 'een werk van Rudi van Dantzig plaatsvindt. Op 9 maart staat de Russische Serge Diaghilev in het mid delpunt van de belangstelling. Tijdens de laatste voorstel ling. op 13 mei, wordt een aantal belangwekkende choreo grafieën ten tonele gebracht. LEIDEN Geboren: Willem Anto- nie Jacobus Dirk z.v. W. van Duijn en L. Sip; Stefan Raymond z.v. W. de Vos en W. van Zeijst; Pieter z.v. N. C. Parlevliet en M. Plug; Sabine Esme ralda Corine d.v. F. W. J. Fraikin en C. W. van Loon; Dirk Theodorus z.v. D. T. van Kints en Y. Vermeer; Tay- fun z.v. M. Saygili en C. Kurt; Maar ten Z.V. W. van Duijvenvoorde en M. LEIDEN Wie in de Sleutelstad woont of werkt of wel eens op bruggen recreëert kent het schone geweten van de Leidse wateren wel. Dit geweten heet Leo Smit (56) en is meestal gehuld in een blauwe overall. Daarboven komt dan een bruine kop met, op en randje grijs haar na, een bruine kale sche del. Hij speurt het water af naar afval. Haalt bij de plezierbootjes en aken de vuilniszakken op en vist zo nu en dan een dood beest op. Zijn visvlet (het platte bootje, waarop hij zijn reinigings- werk uitvoert) tuft door de grachtjes. Velen zullen ja loers zijn als ze hem met dit mooie weer zo heerlijk rond zien varen. Maar natuurlijk werkt Leo Smit ook als het regent en dan zal hij minder benijd worden. Leo Smit blijft wel lenig met dit werk, want de meeste bruggetjes in de binnenstad zijn zo laag dat er geknield moet worden om het hoofd niet te stoten. „Je wordt wel nederig, van al dat bukken", lacht hij. Hobby De heer Smit heeft het heel best naar zijn zin op zijn vis vlet. Als kleine jongen had hij al een roeibootje, later een zeilboot en nu nog is hij, ook privé, in het bezit van een vaartuig. Ook in de vakanties kiest hij de woelige baren. Leo Smit op zijn visvlet. Hij zit maar het liefst op het water. Zijn werk is zijn hob by. „Ach, je bent zo vrij als wat. Ik zie zelf wel welk deel van de stad ik nou weer eens doe. Vooral als het mooi weer is, heb ik het best naar mijn zin. Ja, 's winters is het soms wel erg koud. Ook als het hard regent, valt het niet al tijd mee. Dan heb ik soms wel vier jasjes aan en dan ben ik nog kletsnat. Maar met dit weer heb ik het heel best naar mijn zin". Bierblikjes We varen langzaam, de rich ting van het Rapenburg op. Hoe meer je richting Acade miegebouw komt, des te meer lege bierblikjes er in het water drijven. Verder hier en daar een vuilniszak, een groot stuk plastic en wat stukken hout. Op de kaden zitten enkele studenten zich te amuseren en drinken vol op bier uit blikjes, die later waarschijnlijk weer in het water terecht zullen komen. Leo Smit vindt het maar a- sociaal dat alles in het water gegooid wordt. „Het is toch nergens voor nodig. Er staan toch vuilnisb&kken genoeg en anders neem je toch ge woon die blikjes mee naar binnen. Het zijn lui die hier voor rechter ofzo leren en die moeten jou dan later ver tellen wat je wel en niet mag doen. Belachelijk gewoon. Kijk, ik vind het zo zonde voor die waterplanten hè. Eindelijk is het water weer wat schoner en groeit er weer Kruikeblad, maar dan ligt zo'n plant bezaaid met lege blikjes. Als ik ze weg haal, moeten die planten het ook ontgelden. Dat vind ik toch zo zonde". Bankstellen Toch is het water een stuk minder vervuild dan vroe ger. Vroeger voeren er drie visvletten door de Leidse grachten om het vuil op te scheppen. Tegenwoordig kan Leo Smit het net in z'n eentje aan. Drijvende matrassen en bankstellen zijn er tegen woordig haast niet meer bij. Wel vist Smit oude fietsen, vuil en ook wel dooie honden en katten op. Veel vaker drijven er dooie eenden. Die moeten snel uit het water in verband met botulisme. Een lijk heeft de heer Smit nog nooit opgevist. „Een gepen sioneerde collega van me, Jan Straathof, heeft er in zijn loopbaan vier opgevist. De laatste zo'n vijf jaar geleden in de Witte Singel. Dat was een gozer die stond helemaal stijf van de stuff. Nee, geluk kig heb ik er zelf nooit één gehad". Verder gaat de tocht. De boot is al redelijk vol met afval. Veel mensen zwaaien naar de heer Smit. Hij is echt een bekende persoonlijkheid. De boot nadert de brug van de Hoogstraat. Al van verre roe pen de kooplui of hij even langs wil komen. Hij par keert zijn visvlet langs de kade en de kooplui kieperen hun lege kistjes, verrotte groenten, verlepte bloemen enz. in de bak. Daarna vaart de boot weer huiswaarts. Het vuil wordt uit de bak ge schept in een vlikobak. Straks gaat het naar de vuil verbranding en Leo Smit heeft zijn dagtaak er weer op zitten. van Beelen; Jasper Jacobus z.v. J. H. A. Wetting en A. J. van der Drift; Martin Henry z.v. M. Mugge ep A. W. Kuijt; Bas z.v. J. M. H. van Galen en J. Lekx; Gijsbert z.v. J. D. van Rooijen en M. Oostveen; Laila d.v. M. D. Soussi en Z. Sarghini; Martin z.v. P. H. H. H. J. Beyer en G. Speicher; Mathea Adriana d.v. J. Bij de Vaate en J. L. Kooman; Antje Cornelia d.v. C. Guijt en A. A. van der Plas; Ivo z.v. J. A. Onos én M. H. Horstman; Angelique d.v. F. Plug en J. Guijt; Danny z.v. F. M. Plezier en M. A. van Wijk; Frank z.v C. Wateier en G. Hardeman; Eva Helena d.v. H. J. M. Vreeburg en T. A M Buis; Sietze- Dirk Maarten z.v. M. C. Laméris en T. Roelé; Jozef Benjamin z.v. T. A. J. van Schie en J. H. M. Plug; Vanessa Denise d.v. J. van der Meij en M. M. Ossevoort; Marijke Mijntje d.v. S. G. Fox en M. H. de Laet; Oona Alice d.v. D. A. Jeffries en H. J Craane; Albertha Wilhelmina d.v. P. van der Kolk en A. C. den Butter; Krishan z.v. J. Jawalapersad en P. Badloe; Martijn z.v. H. H. J. de Bruijn en C. M. van der Salm; Bram z.v: H Struikmans en I. M. van den Brink; Kim d.v. R. L. de Mooij en A. van Duijvenvode; Ciaran Patrick z.v; M. G. Duffy en K. E. M. Flannelly; Léon z.v. A. J. Hermans en W. J. M. Hoo geveen; Jan z.v. C. de Vreugd en A. Bos. Dirk Jochem Niels z.v. J. H. Pongers en A. Houthoff; Joost San- der z.v. F. de Zoete en R. M. R. E. Wassenaar; Arnold z.v. T. Vlieland en L. Noort; Peter Willem Antonius z.v. P. Overdijk en J. C. Bloemzaad; Maartje Marijke d.v. A. B. de Jong en A. L. W. Slootbeek; Gerda Gertrudis d.v. A. B, de Jong en A. L. W. Sloot- beek; Marinus z.v. B. H. van den Ende en M. J. Offers; Harmen Johan z.v. L. Wenninga en C. M. Reuser; Laurens z.v. F. W. Ouwerkerk en M. J. Pick; Mikel Johannes Antonfus z.v. J. van der Werf en B. M. Otto; Jerry z.v. D. de Bruijn en Y. Broer; Annetta d.v. A. P Kuijt en A. van der Kraats; Benjamin z.v. D. J. de Vries en G. Abdulla. Overleden: H. M. van Dam. geb. 7-2- 1929 vrl. echtg. van G J Kuijf; M. M. Daalhuizen, geb. 18-9-1916 man; M Wyneken Helfmann. geb. 10-1-1913 vrl. echtg. van K. Kay; I. Piket. geb. 9-5-1926 man; G. P. Kastelein, geb. 13-4-1964 man; W. Blom. geb. 4-4- 1966 man; A. C. M. Ouwerkerk. geb. 1-2-1936 man; I. Reeuwijk, geb. 30-6- 1982 vrl.; I. Onos. geb. 16-7-1982 man; G. van Duijvenbode, geb. 8-6-1897 vrl. geh. gew. met C. Dekker; P Wassenaar, geb. 12-7-1921 man; C. Ouwersloot. geb. 7-11-1897 vrl. geh. gew. met H. J. Siebert; M. de Jager, geb. 4-12-1890 vrl. geh. gew met P. J van Buuren; A. Kloos. geb. 15-7-18% vrl. echtg. van K J. Wiecherink; I. Klein, geb. 4-4-1935 man; D. Katz. geb. 13-5-1924 !nan; J L. C Dijkers, geb. 17-11-1927 man; W Blok. geb. 1- 6-1922 man; J. M. Kuivenhoven. geb. 12-4-1896 vrl. geh. gew. met T. H. van der Biezen; G. A. Zonneveld, geb. 13-5-1916 man; J. C. Zaaijer, geb. 15-12-1964 vrl.; B E. van Loon. geb. 6-1-1982 vrl.; Soehardjono, geb. 27-7- 1927 man; J. M. Blote. geb. 28-12-1890 vrl. geh. gew. met C. Brouwer, G. Schenk, geb. 16-2-1891 vrl. geh. gew. met J. Verstraaten; C. D. M. Metze- laar, geb. 18-1-1906 vrl. geh. gew. met W. M. Heijl; L. Star, geb. 8-10-1893 man. C. M. van Teijlingen, geb. 5-10- 1910 vrL; A. T. van Ofwegen, geb. 1- 6-1966 vrl.; H. E. Trouwee. geb. 14-9- 1895 vrl. geh.gew. met A. van der Meij; A. Hageman. geb. 27-7-1907 vrl. geh. gew. met W Leupe; H. van der Wiel. geb. 10-2-1928, vrl. echtg. van J den Hollander. J. Riksen, geb. 8-5- 1966 man; S. M. Verschoor, geb. 16- 12-1958 vrl.; P. Rem. geb. 27-3-1932 P. Houweling; W. L. C. Hendriksen, geb. 10-10-1889 man. Gehuwd: T. G. M. Mesman en S. J. A. Oudshoorn; H. de Jong en S. A. H. G. M. Oomen; J. H. Visbeen en E. M. Brooshooft; H. C. F. Rietbroek en R. T. P. Bergwerf; H. Koops en M. van Lohuizen. LEIDSE COURANT DINSDAG 27 JULI 1982 PAGINA 3

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3