Eiet spel rond de contracten imman uitgeschakeld terk deelnemersveld londe van Wateringen Tips voor Duindigt Sportwereld PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 27 JULI 1982 PAGINA 11 ATERINGEN De organisatoren van de Wateringse elerdag zijn er in geslaagd een aantrekkelijk en sterk elnemersveld voor de 10e profronde te formeren. Zes appe-winnaars, en de nummers twee, drie. vier. vijf, ze- n en negen van het algemeen klassement zullen in Wa ringen hun opwachting maken. Bekende renners uit ei- n land zijn Joop Zoetemelk, Johan van der Velde, Peter innen. Jan Raas, Leo van Vliet, Gerrie Knetemann, enk Lubberding, Ad Wijnands en de gebroeders Van jouwelingen. Voorts zijn beroemde buitenlandse renners s Daniel Willems, Phil Anderson, Gregor Braun, Michel lurent en Robert Alban gecontracteerd. De aanvang van prof-ontmoeting, is 18.30 uur. De amateurs beginnen om .30 uur. PARIJS De Tour is voorbij, maar daarmee zijn de inspanningen, die de coureurs zich moeten getroosten, nog niet afgelopen. Inte gendeel zelfs, want het criteriumcircus is al weer begonnen. De profs, die een klein beetje de aandacht hebben getrokken, zullen af en toe nog wel een rustdag kennen, maar voor de echte grote jongens is die luxe voorlopig niet weggelegd. Voor hen begint - tot diep in augustus - de periode van het verschijnen op kermiskoersen, waar ook in Europa. De enige voorwaarde is dat de organisator bereid is tege moet te komen aan de finan ciële verlangens. Als dat ge beurt, maakt het de renner verder weinig uit of er veel moet worden gereisd. Om niet te veel te hoeven sturen I PALMAS - De droom 'Jan Timman is verkeerd bn nachtmerrie. Neerlands fe schaker, vol vertrouwen Las Palmas gereisd om gooi te doen naar een van lerste twee plaatsen in hei rzone schaaktoernooi, die it geven op kwalificatie het kandidatentoernooi (t gevoelig zijn neus gesto- IDe minieme kansen, die og had met een sqore var één, vervluchtigden giste- volledig door onverwacht ies in de elfde ronde teger wak geachte Zweed Lars sson. Hierdoor moet de terdammer weer vier jaai iten om door te kunner. gen tot het echte voorpor- naar de wereldtitel. In de »e cyclus bleef Timman in het interzonale toer- toen in Rio de Janeiro in. h enkele maal maókte tnan op de Canarische ei- jen de indruk echt op if te zijn. Na een veelbelo- i begin tegen Browne ver hij prompt van veteraan psjan om vervolgens van Ier te winnen. Het scoren daarna moeizaam met vijl reenvolgende remises. Timman in de negende |e van de Roemeen Suba wist hij zich eigenlijk rslagen. De daarop vol le zege op Mestel deed hel 'ijwel gedoofde vlammetje opflakkeren. Karlsson echter voor effectief erk. igen: Karlsson (Zwe)Timman 1-0; Toekmakov (Sow)Suba afgebroken; Petrosjan (Sow) :iz (Tun) 1-0; Larsen (Den)Ri- >n) 0-1; Smyslov (Sow)Pinter 1/2-1/2; Psakhis (Sow)Brow- rst) 1-0; Mestel (Eng)Sunye [o-i. 1. Smyslov 8 punten; 2. Ribli i 3. Suba 6 1/2 en 1 afg. 4. Pe lt 6 1/2; 5. Toekmakov 6 én 1 ■6. Larsen, Timman en Pinter ,9. Bouaziz 5; 10. Psakhis 4 1/2 afg11. Mestel en Karlsson 4; ftnye 3 1/2 en 1 afg.; 14. Browne Jan Timman leed verrassend verlies. Wit: Lars Karlsson Zwart: Jan Timman 1. Pgl-f3, c7-c5; 2. g2-g3, Pb8-e6; 3. c2-c4, g7-g6; 4. Lfl-g2, Lf8-g7; 5. 0-0, Pg8-h6; 6. Pbl-c3, 0-0; 7. a2- a3. Ta8-b8; 8. Tal-bl, d7-d6; 9. b2-b4, Lc8-f5; 10. d2-d3, Dd8-d7; 11. Lcl-f4, Ph6-g4; 12. Ddl-cl, e7-e5; 13. Lf4-g5, h7-h6; 14. h2-h3. h6xg5; 15. h3xg4, Lf5xg4; 16. b4xc5, Lg4xf3; 17. Lg2xf3, g5-g4; 18. Lf3-e4, d6xc5; 19. Kgl-g2, Pc6-e7; 20. Pc3-d5, Pe7- c8; 21. Pd5-c3, Pc8-e7; 22. Pc3-d5, Pe7-c6; 23. Pd5-e3, Pc6-d4; 24. Lc4- d5, b7-b5; 25. Pc3-e4, b5xc4; 26. Dclxc4, Tb8-b6; 27. Pe4xc5, Dd7- e7; 28. Pc5-a4, Tb6xbl; 29. Tflxbl, Pd4xe2; 30. Dc4xg4, De7-d6; 31. Dg4- e4, Dd6xa3; 32. Tbl-b7, Da3-cl; 33. Ld5xf7 t. Kg8-h7; 34. Dc4-h4 t. Dcl-h6; 35. Lf7xg61. Kh7xg6; 36. Dh4-e4f, Kg6-f6; 37. De4xe2, Tf8-h8; 38. De2-f3 t. Kf6-g6; 39. Df3- c6 f. Lg7-f6; 40. Dc6-34 f. Kg6-g6; 41. f2-f4 t. zwart geeft het op. wordt meestal een deal ge maakt met een collega en in enkele gevallen kan een zo genaamde „kleine" coureur profiteren van het feit, dat de bevriende vedette voor hem eveneens een overeen- komstje heeft geregeld. Het hulpje moet dan wel tijdens de reis het stuur in handen nemen, want tijdens de wed strijd moet de vedette fit zijn. Althans, hij moet over vol doende conditie beschikken om tijdëns elke koers even het gezicht te laten zien. Soms lukt dat niet, tot grote droevenis van de organisa tor, maar dat verandert aan de zaken verder niet. Voor aanvang van de wedstrijden worden de contracten name lijk afgesloten. De renner heeft ae zekerheid dat hij geld vangt, terwijl de organi sator daarvoor in de plaats een heel klein beetje de ga rantie heeft, dat de betrok ken coureur komt. Dat laatste stelt overigens niet veel voor, want een ren ner die op het laatste mo ment geen trek heeft, kan met een simpel doktersattes- tje vervelende gevolgen voorkomen. Voor de Neder landse organisatoren van de verschillende criteria is het overigens een geluk dat de Oranje-renners de laatste ja ren mede de (internationale) toon aangeven. Er behoeven daardoor minder buitenlan ders te worden aangetrok ken, waardoor het risico van een miskleun aanzienlijk vermindert. Budget Toch zijn alle problemen daarmede niet uit de wereld. Elke organisatie werkt met een bepaald budget. Moet de zége van Peter Winnen in Morzine Avoriaz nu bijvoor beeld hoger worden aange slagen dan de tweede plaats van Johan van der Velde, die tevens in de tijdrit heeft aangetoond tot opmerkelijke prestaties in staat te zijn. Bo vendien is Johan van der Velde kampioen van Neder land. Hoewel beide coureurs er tij dens hun titantenstrijd op de flanken van de Joux Plane geen moment aan hebben ge- Gerrie Knetemann, aan wiens startgeld niet valt te tornen, verscheen gisteren al in de profronde van Boxmeer, die werd gewonnen door Henk Lubberding. Op orginele wij ze - op de rug van een olifant - werd de populaire Nederlander binnengehaald. dacht, is daar toch hun marktwaarde bepaald. Aan vankelijk is Winnen als de winnaar tevoorschijn geko men, maar aan het eind van het seizoen zou Johan van der Velde misschien toch nog iets harder kunnen la chen. Bedragen noemen heeft geen zin en zou ook niet fatsoenlijk zijn. Toch is het best aardig eens een beetje door te filosoferen. Aan de startgelden van cou reurs als Zoetemelk (ook vol gend jaar rijdt hij voor de zelfde sponsor), Raas en Knefemann zal niet kunnen worden getornd. Toch moet de organisator ergens het geld vandaan halen om Van der Velde en Winnen tege moet te komen. De kans is dan ook groot dat een ander moet inleveren. Hoe triest het ook is, die pe riode zou wel eens kunnen zijn aangebroken voor Hen- nie Kuiper. Hoewel nog al tijd een naam en ook in deze Tour goed op dreef, is hij de vierde Nederlander gewor den in het algemeen klasse ment. Bovendien kan hij dit seizoen niet pronken met een echt grote overwinning. Veel zakken op de financiële ranglijst zal hij niet, want it Amerika heb ik een ap- "•aat, dat via elektrische gol- ie bio-energetische icht van het lichaam kan tten. Als je ziet dat er een lort is kun je de kracht ipassen. Ik gebruik ook een tje met cassettes, waarop •aaide muziek en stemmen in, die inwerken op het lerbewustzijn van de be- (kkene. Ook dat is iets ws. De muziek, heel an- dan de liedjes van Engle- •t Humperdinck overigens, •gt er voor dat de renner :iger slaapt en sneller van inspanning herstelt. De ireurs ervaren de methode heilzaam. Buiten het sug- itieve is het meetbaar dat bij de jongens iets verbe- (Wielerploegarts Jules Hertens van Capri Sonne in NRC) naar tien clubs ging. Dat werd er doorheen gedrukt door ie mand van Storks, een politie ke fuguur, die het heel ge makkelijk afging een zaal plat te krijgen voor zijn ideeën. Maar neem nou de Verenigde Staten, voor honkbal hét land bij uitstek. 250 miljoen ipwo- ners of daaromtrent en 26 teams aan de top. Het kleine Nederland heeft er al tien. Maar er zijn hier domweg on voldoende klassespelers om die tien ploegen stuk voor stuk goed te bemannen. Pas met een concentratie krijg je het beste honkbal". (Honkbalbondscoach Cees Herkemij in Het Parool) De wereldkampioenschappen zwemmen worden binnenkort in Ecuador, in de plaats Guayaquil, gehouden. Tsja, Ecuador, wel het einde van de wereld. Wat een plaats om zo'n toernooi te houden. Tij dens het toernooi om de Tun- gramscup in Boedapest, wa terpolo, werd er dan ook ste vig gezeurd over de keuze van de FINA, de internatio nale zwemfederatie. Er be staat grote vrees. Want de deelnemers mogen dan tevo ren allerlei inentingen heb ben gekregen, toch vreest men voor alle mogelijke tropi sche ziekten. De coaches ma- Dl STEFANO: „Ik heb al een libero". ken zich dan ook meer zorgen over de gezondheid van hun ploeg dan over het te behalen resultaat. Maar er is meer. Zuid-Amerika, waar denken we dan aan? Ook, jawel, gene raals, bananenrepublieken, revolutie en de samba. Maar er is nog meer. Verder heb ben de meeste Zuidameri- kaanse landen een aardige re putatie opgebouwd op het ge bied van zakkenrollen en be rovingen. Ecuador vormt daarop geen uitzondering. Al leen het hotel uit is zeker niet aan te bevelen. Met z'n allen 'de bloemetjes buiten zetten kan niet vanwege het voedsel. En alle Hollanders lopen op klompen en zitten met hun vinger in de dijk, of met hun duim in de mond". (De Hannelore Ausputzer Show in Trouw) „Ik heb al een libero, Stielike, maar er zijn wel twee of drie andere plaatsen in de ploeg waar Metgod zou kunnen staan. Ik kan er ook geen zin nig woord over zeggen, want ik heb hem pas één wedstrijd zien spelen. Mijn indruk is dat hij wel doorzettingsvermogen heeft. Het probleem met Met god zal zijn of hij hier zal kunnen wennen. En of hij zijn capaciteiten hier kan ont plooien. Ik zeg niet, dat Met god geen positief element is. Hij kan best nuttig worden voor Real Madrid". (Trainer Di Stefano van Real Madrid in De Telegraaf) „En dan bedoel ik het gegoo chel met met cijfers. Om het leuk te houden voor de spon sors willen de organisatie-co- mitees het aantal toeschou wers nog wel eens hoog op schroeven. Soms maakt men het echt te bont, zoals onlangs PETER WINNEN: lichaam, ziel en geest. bij een criterium waar, vol gens de officiële opgave, 25.000 mensen naar zouden hebben gekeken. Ik ben dat eens gaan uitrekenen en kwam tot de conclusie dat er per meter rond het parkoers twaalfeneenhalve man moet hebben gestaan.:...Dat soort voorbeelden komt meer voor. Valse voorlichting dus, waar andere belangstellenden nog wel eens in willen trappen. Ga maar na: stel dat jij en ik leken zijn op dat gebied en die cijfers tegenkomen in de krant. Hé, denken we, zo'n criterium ligt kennelijk goed in de markt. Daar moet wat aan te verdienen zijn. We ma ken een rekensommetje: 30.000 x 10 gulden entree is, 3 ton! En vervolgens zijn we verkocht". (Peter Bonthuis, wielermanager in het Algemeen Dagblad) „Ik vrees dat intellectuelen, althans velen, niets weten van hun lichaam of van licha melijke inspanning. Achter mijn levensdoel op dit mo ment, dat evenwicht tussen li chaam en elementen, zit een kleine filosofie. Vroeger al, bij Plato, stond het lichaam in dienst van de geest. Ik hang die mening, die opvattig niet aan. Volgens mij heb je als mens te maken met drie een heden, lichaam, ziel en geest. Die staan niet in dienst van elkaar, daartussen bestaat geen rangorde, nee die horen bij elkaar, die zijn gelijkwaar dig. De mens is een natuur- produkt, net als de plant, leeft op aarde en zweeft door het heelal. Ik ben katholiek opge voed en er wel achter geko men dat ik op z'n hoogst mijn eigen god ben". Peter Winnen in Vrij Nederland daarvoor is zijn in de loop de jaren opgebouwde erelijst te groot, maar een kleine ach teruitgang zit er in. Ook ai omdat de buitenlanders, die voor opwindende momenten hebben gezorgd, een flinke duit uit de geldzak willen halen. Loven en bieden Zonder uit de school te klap pen zal het duidelijk zijn dat coureurs als Phil Anderson en Sean Kelly, om er maar eens een paar te noemen, niet voor een klein prijsje aan de start zullen verschij nen. Het spel van loven en bieden is inmiddels begon nen. De managers versche nen in de Tour, hebben van de wensen van de renners kennis genomen. En probe ren nu de organisatie-comi- té's te overtuigen dat het ge vraagde bedrag redelijk is, maar, zoals een oud spreek woord al zeg, waar niet is daar verliest de keizer zijn recht. Als er echter voor de vedetten toch meer wordt betaald dan eigenlijk kan, dan zal dat ongetwijfeld ten koste gaan van de kleine man. De coureur die de Tour de France niet heeft gereden, maar die toch van de criteria afhankelijk is om een boter ham te verdienen. De vedet ten zouden er goed aan doen dit feit maar eens te over denken. Zeker in deze tijd van economische recessie. Stellen zij zich toch hard op dan lijkt het niet onwaar schijnlijk dat de extraatjes, de te verdienen premies tij dens de koers, heel snel zul len verdwijnen. Het spel rond de contracten is begon nen. Wie uiteindelijk win naar zal worden, blijft echter vermoedelijk altijd onbe kend, Voor de van financiële transacties bolstaande wie- lerwereld is dat geen nieuw verschijnsel. PETER VAN PUTTEN [inder misdaad tijdens K voetbal DRID Het wereldkampioenschap voetbal 1982 heeft de criminaliteit in Spanje be- Twee weken na het beëindigen van de d om de wereldtitel maakte de Policia Nacio- bekend dat in de vier weken van het toer- in Spanje de curve van het aantal misdrij- sterk is gedaald. Ten opzichte van vergelijk- perioden in andere jaren heeft de politie op gebied twintig procent minder werk gehad, met de toeschouwers hebben de 35.000 poli- annen, die door het totale land werden inge- minder moeilijkheden ondervonden dan was vacht. In totaal werden 150 niet-Spaanse be iers aan de strijd om de wereldtitel na orde- toringen over de grens gezet. In totaal is te- 3153 personen, onder wie 177 buitenlanders, es-verbaal opgemaakt. Shirtreclame FC Twente en NEC ENSCHEDE FC Twente en NEC zullen met ingang van het komend voetbalsei zoen de shirts van reclame voorzien. FC Twente tekende een contract voor drie jaar. De overeenkomst van shirt reclame betreft een uitbrei ding van een reeds bestaande sponsor-overeenkomst. De sponsor heeft het bedrag af hankelijk gesteld van de te boeken resultaten en de daardoor verkregen publici teit. NEC kwam een akkoord van een jaar overeen. Sparta haalt uit DEN HAAG De eredivisie club Sparta heeft in een oefen wedstrijd tegen de amateurclub Olyphia uit Noordwolde flink uigehaald: 9-0. Lengkeek en Holverda scoorden ieder drie maal voor de Rotterdammers. AZ '67 won maar net van een Bakkeveens streekteam: 3-2. Kist, Tiktak en de nieuwe aan winst Eigenbröd tekenden voor de doelpunten. In Pesse speelde PEC Zwolle met 3-3 gelijk te gen een Drentse amateurselec tie. De treffers van PEC kwa men op naam van Van Roon (2) en Fühler. Het Belgische Club Brugge won in Meppel met 9-2 van een plaatselijke combinatie. Tien gewonden GP naar huis LE CASTELLET - Van de twaalf toeschouwers, die zondag gewond raakten op het circuit van Le Castellet, liggen er nog twee in het ziekenhuis. Volgens de organisatoren van de Grote Prijs van Frankrijk voor formule-1 wagens zijn de andere tien, die waren opgenomen met lichte verwondin gen of -brandwonden uit het ziekenhuis ontslagen. Onder behandeling is nog een Engelse bezoekster met brandwonden en een Fransman met een heupverwonding. Het ongeluk ontstond in de elfde ronde toen de wagens van Mass en Baldi elkaar raakten bij een snelheid van 300 km per uur. De wagen van Mass vloog over de eerste afscheidin gen tegen een vanghek, dat tegelijkertijd diende om de toeschouwers op afstand te houden. Brok stukken van de wagen en rondvliegend (zeer heet) koelwater uit de auto van Mass zorgden voor de verwondingen onder de toeschouwers. De beide coufeurs bleven ongeschonden. Stam terug bij Hermes DEN HAAG Dick Stam wordt de nieuwe trainer van de Haagse handbalvereniging Hermes. De 38-jarige Stam, die nog enige or ganisatorische voorwaarden wil zien ingelost, tekent een contract voor drie jaar. Een van de onder delen in de nieuwe opzet is het benoemen van een manager en een vaste medische begeleider. Gedurende enige seizoenen is Dick Stam niet als trainer werk zaam geweest. Vier jaar geleden veroverde Hermes onder zijn lei ding de nationale titel. Daarna is het landskampioenschap bij de heren telkens naar Limburgse ploegen gegaan. Michiel Wind alleen aan kop DIEREN De Hagenaar Michiel Wind heeft voorlopig alleen de leiding in het schaaktoernooi om het open Nederlands kampioenschap. Hij had gisteren in Dieren in zijn partij voor de vijfde ronde tegen Los succes met een stukoffer. Wind heeft pas een half verliespunt. Titelverdediger Frans Borm kan zich na zijn nederlaag met wit tegen Dekker gevoeglijk als uitgeschakeld be schouwen. Stand na vijf ronden: 1. Wind 4 '/t pnt.; 2. Cuijpers, Van der Tuuk, Kuijf, Heinburch, Dekker en Van Eijbergen 4; 8. Podzielny. De Boer, Toby, Heemskerk, Dieks en Schmittdiel 3 V2 en 1 afg. Telstar gaat door VELSEN - Telstar speelt ook volgend seizoen nog betaald J voetbal. Het bestuur van de Velser eerste-divisieclub heeft gisteravond besloten in ieder geval komend seizoen nog deel te nemen. Telstar kondigde enige weken geleden aan dat er met een tekort van twee ton niet kon worden doorgegaan. Inmiddels heeft het BBI 35.000 gulden meer toegezegd. Met de ruim een ton die een actieco mité al bijeen had gesprokkeld is dat een redelijke basis om ook '82-'83 te voetballen. Be langrijk bij voortzetting na dien is de houding van de ge meente Velsen. die jaarlijks beziet of de steun van 365.000 gulden doorgaat of niet. Koopmans houdt Europese titel ROTTERDAM - Rudi Koop- mans blijft in het bezit van zijn Europese bokstitel in het halfzwaargewicht. De Europe se boksunie (EBU) heeft dit dezer dagen besloten, nog ruim voor (10 augustus) het geding dat Koopmans tegen de EBU had aangespannen zou dienen. Koopmans werd er na zijn ti telgevecht op 2 juni in het Ita liaanse Chianciano Terme te gen de Italiaan Cavina van verdacht te hebben geknoeid met de dopingcontrole. Koop mans- verweerde zich daarte gen door te stellen dat de con trole verre van vlekkeloos was gehouden. De EBU heeft dat kennelijk nu ook ingezien. Tenniscircuit gaat niet door DEN HAAG - Het tenniscir cuit van organisatoren Roffel en Steur, dat elk jaar sinds 1974 een week door ons land trekt met grote tennissers, gaat dit jaar niet door. Sponsor Roxy heeft zich teruggetrok ken en op korte termijn kan er geen nieuwe worden gevon den. Daarom moet het evene ment, dat stond gepland van 27 september tot 3 oktober, niet doorgaan. Getracht wordt om andere data te vinden en een andere geldschieter. WASSENAAR Twee ren nen en acht draverijen staan er morgenmiddag op het pro gramma van de Wassenaarse baan Duindigt. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. PAARDENMARKTPRIJS: Victory Grolloo, Vonny Albo en Vorstin Draisine. VOORSCHOTENPRIJS: Viviana. Vifi Uithuizen en Vitesse Fortuna. DUIVEN VOORDEPRI JS: Uppertep Laren, Trotting Sur en Udo Hano- SAFFIERPRIJS Master Royal. Sir Henri en Barbecud. KORTEBAANPRIJS: Uniek Perfor mer. Vicky Sypesteyn en Urban For tuna. HORSTEN EN VOORDENPRIJS: Ulaan, Upschot Haover en Tromp Bestevear. SMARAGDPRIJS: Orilla, Micke- mans en Swentibold. DUINDIGT's SPRINTCRITERIUM: Uranis ter Lune, Podo du Bois en Torpedo Fortuna. NOORD HOFLANDPRIJS. Savero. Nesster Dear en Tvdi Flower. DUIVENVOORDÉPRIJSdweede af deling): Vivianna Star. Urbanus en Ualkestis Laren. DEN HAAG Het tweede team van FC Den Haag speelt vanavond om 19.00 uur op het terrein van Oc- kenburg een vriendschappe lijke wedstrijd tegen SVPTT. MEXICO Het Nederlands studentenelftal heeft de eers te WK-voetbalwedstrijd te gen Columbia met 2-1 ge wonnen. BAD KISSINGEN Erika Belle heeft gisteravond tij dens het interzonale schaak toernooi van Bad Kissingen de Zweedse Borislava Boriso- va verslagen. Belle staat in het klassement slechts twaalfde. DRACHTEN Lammert Zwaga uit Langweer heeft gisteren in de Veenhoop bij Drachten het skutsjesilen ge wonnen. Hij is nu na twee dagen leider in het algemeen klassement. SANTA CLARA Het ten- nisteam (dames) van de Ver enigde Staten heeft voor de zevende keer in successie het toernooi om de Federatie-be ker gewonnen. West-Duits- land was in de finale kans loos: 3-0.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11