Het kleed maakt de kamer IN EN OM HET HUIS CDA-Wassenaar heeft niet afgehaakt tijdens de collegeonderhandelingen Veroorzaker ravage op rijksweg 4 gevonden Dronken Amerikaan wil aanrijding afkopen I Bouweenmuurkas aan uw huis voor f3000 Een goede rugzak is het halve wandelplezier lot Loevestein heeft meer dan boekenkisten JNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 26IULII982 PAGINA 7 inmiddels in het bezit was van enkele kostbaarheden uit de auto. Verder heeft de in burger ge klede politie een man aange houden, die in het dorp met een strandstoel liep te zeulen. Hij had deze stoel van het strand gestolen. Ook kon een Brabantse VVV moet fietsen huren op Texel De belangstelling voor een verzorgde fietsvakantie in Brabant is zo groot, dat de streek-VVV in deze provincie het bestand van tweehonderd eigen fietsen heeft moeten aanvullen met honderd huur- fietsen. „Veel mensen hebben op het laatste moment besloten hun vakantie in Nederland door te brengen", aldus een VVV- woordvoerder in Brabant. „Vandaar dat we deze week plotseling vijftig huurfietsen nodig hadden. De fiets-ver- huurbedrijven waar we ge woonlijk een beroep op doen, hadden echter geen enkel exemplaar over. Stad en land hebben we afgebeld totdat uiteindelijk een verhuurbe drijf op Texel nog fietsen in voorraad had. Ze worden met vrachtwagens op de boot naar Brabant verzonden". Vakantiegangers die een fiets vakantie bij de VVV-Brabant boeken, krijgen bij hun tocht van hotel naar hotel of van caravan naar caravan, hun bagage nagestuurd. De VVV beschikt namelijk over twee bussen die dagelijks 200 kilo meter in het hart van Brabant rijden om de honderden kof fers te bezorgen. Verder biedt de VVV de zogeheten goed- weer-garantie: wanneer het eenvierde van de tijd van de tocht regent, wordt de vakan tie vergoed. Uitkijken op de Volkeraksluizen In de dam door het Volkerak, tussen Hollandsch Diep en Volkerak, liggen de Volke raksluizen. Aan de noordkant staat een kleine uitkijktoren van ongeveer zes meter hoog. Van daaraf heeft men een uit stekend uitzicht op het sluis- gebeuren. De toren is doorlo pend toegankelijk voor het publiek. Bij de toren is een flink parkeerterrein. Het is bereikbaar vanaf de weg Rot- terdam-Haringvliet- Steenbergen Rozendaal (af slag Willemstad). Het uitzicht torentje is ook per bus bereik baar (buslijn Rotterdam-Wil lemstad vv.). jongeman worden aangehou den, die over een auto liep. Zondagmiddag hield de politie een 26-jarige vrouw en een 31- jarige man uit Voorburg aan, die in twee Noordwijkse zaken hadden ingebroken. Het twee tal had grote tassen bij zich vol gestolen kleding. WASSENAAR „De VVD heeft een afspiege lingscollege in haar pro gramma staan, maar het college-accoord wat nu met de PvdA en D'66 is gesloten lijkt daar niet op" aldus de Wassenaarse CDA-afdeling in een brief aan alle politieke partijen. Bij een afspiegelingscolle ge zou het CDA minimaal een wethouder hebben geleverd. Nu zijn de chris tendemocraten door het nieuwe college van VVD, PvdA en D'66 college bui tenspel gezet. Volgens de verklaring van het CDA heeft met name de VVD nogal wat haast gehad met de vorming van het college. „Van echt overleg tussen de partijen is geen sprake geweest" aldus het CDA dat nogmaals bena drukt dat de partij nooit afge haakt heeft tijdens de onder handelingen. Het CDA besluit de verklaring met de medede ling dat een kwart van de Wassenaarse kiezers (die op de Christendemocraten stemden) Woordvoerder Van Rij van het CDA noemde de college- vorming „De arrogantie van de macht. De VVD doet hier mee aan kiezersbedrog". Van Rij verklaarde vorige week nog dat het CDA het liefst twee wethouders had willen leveren. „Maar ook met één wethouder waren we tevreden geweest, maar dat had dan wel één van de zwaardere posten moeten zijn" aldus Van Rij die dit al de dag na de vorming van het VVD/PvdA/D'66 col lege had verklaard. ALKEMADE De man, die zijn auto in het week einde van 17 en 18 juli op rijksweg 4 achterliet en zo voor een grote ravage op de snelweg zorgde, is ge vonden. Het blijkt een 43- jarige Hagenaar te zijn. De man verliet destijds zijn auto omdat hij onder in vloed van alcohol ver keerde. De man meldde zich dit week einde zelf aan bij de politie- in Alkemade. De politie had een brief achtergelaten op het adres in Alkemade, waar de auto stond ingeschreven. De man vertelde, dat hij kwam vanuit de richting Aalsmeer en ter hoogte van de afslag Roelofarendsveen de macht over. het stuur kwijtraakte. De Hagenaar, die een feestje "had bezocht en onder invloed van alcohol verkeerde, raakte in paniek en liet zijn auto achter Hij liftte terug naar Aalsmeer. In Aalsmeer deed hij aangifte van diefstal van zijn auto. Omdat de auto werd achterge laten, raakten vijf Rotterdam mers gewond. In totaal botsten vier auto's op de verlaten wa gen. Alle vijf de auto's werden volledig vernield. NOORDWIJK Een be hoorlijk aangeschoten Amerikaan, die zijn va kantie in Noordwijk door brengt, heeft vrijdagnacht een fietser aangereden op de Vogelhuisdreef. De fietser raakte niet ge wond, maar zijn fiets was behoorlijk beschadigd. De Amerikaan wilde het onge val afkopen, maar daar wilde de fietser niets van weten. De dronken Amerikaan begon daarop de fietser uit te schel den en deelde enkele rake klappen uit. De inmiddeles ge waarschuwde politie kon de automobilist even later aan houden. Tegen de man is pro ces verbaal opgemaakt. Bus uitgeschakeld ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een aanrijding tussen een personenwagen en een bus van de NZH, werd de bus zo danig beschadigd, dat hij niet meer verder kon rijden. De bestuurder van de perso nenwagen, een 20-jarige Al- phenaar, had te diep in het glaasje gekeken. De aanrijding vond zaterdagavond om acht uur plaats op de hoek Van Eijckstraat/Ten Harmsen- straat. De bestuurder van de personenwagen nam de bocht te ruim en reed tegen de bus op. Zestig dode meeuwen gevonden HAZERSWOUDE In een weiland aan de Hoogeveense- weg in Hazerswoude-dorp zijn zaterdag 60 dode meeuwen aangetroffen. Waaraan de vo gels zijn gestorven is nog niet bekend. Een aantal meeuwen is voor onderzoek overge bracht naar de in Gouda ge vestigde Gezondheids Dienst voor Dieren, onderdeel van het Diergeneeskundig Insti tuut in Rotterdam. Diefstal gereedschap ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een garagebox aan de Stor- temelk in Alphen is gereed schap ter waarde van 1800 gul den gestolen. De bewoners ontdekten de inbraak toen zij terugkeerden van vakantie. ordat de kamer „aange- ped" wordt is het goed zich sn bezinnen op de kleuren j^i de meubels, behang, lterbedekking en gordijnen. vé kunnen, naar gelang ie- a*s smaak, harmoniëren of Ott contrasteren. Hoofdzaak 5lat de bewoners er zichzelf Vlterugvinden, er behaaglijk 1 kunnen wonen. De een i.tft meer fantasie dan de 29er, niets is alle weten- JJ'appelijke theorieën over "kleur ten spijt zo indivi- rfel als juist de tinten die de rifruimte dierbaar moeten 8 ken. Kleuren beoordeelt n naar gevoel; we genieten IS koel blauw of warm rood, stemmig off-white of '«urtonen die zachtaardig in l^ar overvloeien, zoals bei- r.s met bronzert. maar ook >.Q zwart of zwart met spier- 15 Het is voor een gezin een lilde zaak met elkaar te rleggen, door vóór aan het inrichtingsprogram te begin nen een kleurschema op te zetten. Men werkt hierbij als het ware uit het niets, alles is nog mogelijk. Alleen als het om gedeeltelijke vervanging gaat is men al enigszins ge bonden aan bepaalde kleur combinaties. Schilderspalet Voor de eerste aanzet kan men uitgaan van het schilder spalet in de industrie; de kleu- renwaaier van een (huisschil der. Daarin komen alle kleur nuances voor, waarmee ge werkt kan worden. Die kun nen door de „waaier" van compositie te veranderen ein deloos gevarieerd worden. Be kijk ze ook kritisch bij kunst licht, want kleur verandert bij bepaalde belichting, en houdt ook in het oog dat structuren van stoffen die u gebruikt: wol voor een kleed, jute voor wandbedekking, of linnen of leer voor stoelen, de kleur een eigen kracht geven. Het gaat bij de waaier alleen om het eerste „grove kiezen". Een oppervlak dat in gladde verf purperkleurig is, kan in b.v. een kunststof menging voor stoffering donkerrood wor den. Bij daglicht is een blauw groen gordijn onder de buis lamp grasgroen en onder een gewone gloeilamp geelgroen. Het is wenselijk te overwegen welke materialen in een don kere hoek en welke op een meer lichte plaats worden ge bruikt. De structuur van een bepaalde aankleding is ook belangrijk. Kortgeschoren ta pijt heeft een heel ander ef fect dan hoogpolig warm wol lig tapijt in dezelfde kleur. En juist het tapijt heeft een grote invloed op de sfeer van de ka mer. In grote mate wordt de aanblik van een ruimte be paald door wat er op de vloei ligt. Kamerbreed tapijt in alle uitvoeringen is geliefd, maai ook in de sector vloerbedek king is nieuwe ontwikkeling en nostalgie aan te wijzen Nostalgisch bijvoorbeeld zijn de creatieve zelfgeknoopte zuiver wollen tapijten, waarin een stukje zieleleven zit. De belangstelling voor dit edele handwerk, waarvan men ze ker dertig jaar plezier kan be leven, neemt toe. Het zijn niet alleen vrouwen die zich ovei de klassieke en Perzische des sins buigen, kleden knopen kan ook een hobby zijn van mannen, die zeer ingewikkel de en veelkleurige dessins maken. In de ongeveer 900 speciale wol- en handwerkza ken in ons land is te kust en te keur „Neveda" en „Scheep jes" wol te vinden naast Paton and Baldwins (Turkey rug). Kant en Klaar-pakketten be vatten zo'n 500 verschillende dessins en patronen, die nog in kleur of door zelf ontwer pen een sterk persoonlijk ka rakter kunnen krijgen. Smyr- nawol heeft extra veerkracht en sterkte, omdat het als strijkgaren wordt gesponnen. Hierdoor krijgt de draad bij zondere elasticiteit en kan door een aparte nabehande ling (het vollen of vervilten) niet meer openspringen. Wandkleden, lopers en kus sens kan men maken van de dunnere Soedanwol, die zich uiterst verfijnd in een waar arsenaal van kleuren laat ver werken. Gezelligheidsmensen met een exotische smaak en veel geduld zullen zich in dit scheppend werk kunnen vin den. Nooit geweten dat er ook Een vloer van fijn grint, naadloos gelegd. De steentjes verbergen los vuil, dat eenmaal per week kan worden weg-gezogen. vloerbedekking bestaat van kleine, ronde steentjes? Troost u maar, want het is een speci alistisch terrein, dat echter voor hobbyisten ontoeganke lijk is. De ervaringen met dit nieuwe procédé voor kamer- vloerbedekking zijn echter gunstig. Het materiaal heet „Quarzo- lux" en in Nederland zijn al zestig woonkamers met de uit Oostenrijk en Duitsland geïm porteerde peutersteentjes (2x4 mm) belegd. De basis- kleuren zijn naturel (beige achtig), berggrint, maar de importeur (Maison Plus BV, Tilburg tel.013-433676) kleurt de steentjes ook in door ze met Epoxy-harsen te bewer ken. Hierdoor kan er met kleuren gespeeld worden; in de vloer kunnen contrastba- nen worden gemaakt, er kan een mozaiek worden gelegd. Het kleurenprogramma wordt in een mengmolen voor el kaar gebracht, waarna men ter plaatse in kuipen met de hars gaat werken. Daarna kan de uiterst fijne kleurechte grintmassa met spanen (een soort grote, ovale troffel) tot een naadloze vloer worden gestreken met eigenschappen die men bij een gewone vloer bedekking niet tegenkomt. Wel moet hij 24 uur „uithar den" eer men erover kan lo pen. Kosteh 137,50 per m2. TINY FRANCIS Op de bergwandeling mag de rugzak niet bij elke stap heen en weer schui ven. De riemen dienen goed aan te sluiten. vakantieseizoen is meer gericht op buitens- lis dan op hetgeen zich binnenshuis afspeelt. aar in de vakantie worden wel ideeën geboren over iets nieuws dat na de zomer in huis kan ge beuren. Daarom, midden In deze zomer, aandacht voor een nieuwe vloer. i Door het aanbouwen van een muurkas kunt u uw huis tegen een redelijke prijs vergroten. De kassen die vooral bedoeld zijn I om planten en bloemen te kweken, maar tegen het huis ge plaatst, worden zij zoveel als een tuinkamer met alle voordelen van dien. Op koele avonden, wanneer het in de open lucht niet behaaglijk meer zou zijn, is het in een serre goed toeven. Bo vendien is de muurkas, voorzien van dubbel glas en dus goed geïsoleerd, ook een uitstekende bescherming tegen de winterse kou voor de aangrenzende vertrekken in huis. De muurkas (merk Baco) is van aluminium, en is leverbaar vanaf 1695 gulden. Een muurkas van tien vierkante meter is er voor 3000 gulden. Informatie bij de importeur: Knoppert, Post bus 11, 2215 ZG, Voorhout. Telefoon: 02522-11978. n kleed, een boekenkast, een bank, wat planten, "ier is haast niet nodig voor plezierige leefruimte. Het Belgische consumenten blad „Testaankoop" heeft een onderzoek ingesteld naar rug zakken voor kampeerders en wandelaars. Konsumenten Kontakt heeft hiervan de be langrijke gegevens gepubli ceerd in het blad „Koop kracht", waarvan wij u een deel niet willen onthouden. Een goede rugzak moet vol- I doende bagage kunnen bevat- i ten voor enkele weken zwer ven. De inhoud dient 50 tot 70 liter te zijn om tent, slaapspul- len, pannen (kookgerei) en kleren te bergen. Kleine vak jes en vakken moeten voorko men dat je diep in de zak moet graaien om een blikope ner te vinden, die onderin is weggezakt. Voor warme lan den is het nodig dat er venti- latieruimte zit tussen het uit- w'endinge frame en de rug van de wandelaar. De regel bare buikriem moet het ge wicht verdelen tussen schou ders en heupen. Lichtgewicht materiaal is erg praktisch: po lyamide of katoen voor de zak en licht aluminium voor de buizen. De onderzochte kam- peerzakken wogen alle rond de 2 kilo. Rugzakken vóór wandelaars moeten minder dan 1 kilo wegen; er behoeft ook de helft minder in: wat proviand, wandelkaart, foto toestel, een warm vest of plas tic regenjas. Deze rugzak moet goed aansluiten, want een wiebelding op de rug be derft het wandelgenot door verstoring van het evenwicht. Beide soorten moeten goed zijn afgewerkt Niemand heeft baat bij uitgescheurde naden of kapotte riempjes. Di rect na aankoop bleken nogal wat van de onderzochte rug zakken aan deze euvels te lij den. Goed uitkijken, vooral in zelfbedieningszaken, aange zien de klant hier niet wordt voorgelicht. In het lab werden de sterkte van de weefsels ge test. De wandelmodellen van Millet en Karrimor en de twee onderzochte Freetimes bleken minder goed bestand tegen scheuren. De schouder riemen van Bergans wandel model bleken sneller te slijten dan bij andere merken. Het bruine katoen van Karrimor en de zwarte riemen van Freetime kunnen kleurvlek ken op de kleren afgeven. Bo vendien was het frame van de Freetime ook niet sterk. Na de test bleek het verwrongen te zijn. De sluitingen van de Lafuma Trekking braken vier maal. Bij de kampeerrugzak- ken kwamen echter de Ber gans en de Karrimor goed uit de bus. Echt waterdicht bleek echter geen enkele rugzak, waterafstotend is een betere term. Let op de vorm van de rugzak die niet te plat mag zijn. De Lafuma Trekking raakt het bovenste deel van het hoofd wat niet prettig is. Verder sluitingen bij aankoop goed controleren. Ze mogen niet losschieten, de riemen moeten makkelijk kunnen worden bijgesteld. Kijk goed naar de indeling en weet dat u voor een paar tientjes geen goede rugzak kunt kopen. Re ken liever op zo'n 200.- Üordwijkse burgerpatrouille heeft het druk t-)RDWIJK De bur- Zo ontdekte de in burger ver- patrouille van de klede Hermandad een vrijend 1<Ldiikse politie heeft paartje dat later 1 snaar hlppk te 7111 liefd waren. Ondertussen ech ter was het mannelijke deel inbreker- van het tweetal druk doende weekend spaar" bleek te zijn. Het tweetal de auto open te breken. De - u tï J u j- stond tegen een auto geleund burgerpatrouille arresteerde .£niUenae aannoudin- en decjen aisof zij hevig ver- het tweetal, waarvan de man nverricht. sisonderwijs op de hoogte is van dit kasteel. Lange tijd heeft Loevestein dienst gedaan als (staatsge vangenis. Tussen 1621 en 1628 werden er talrijke tot levens lange gevangenisstraf veroor deelde Remonstrantse predi kanten binnen gebracht, die de eerder over hen uitgespro ken verbanning aan hun laars hadden gelapt en bovendien weer met preken waren be gonnen. Hoewel velen onder de gevangenen vergezeld wa ren van vrouw en kinderen, probeerden toch enkelen te ontvluchten: daarbij verdronk- één gevangene in de slot gracht, een ander daarente gen trad op slot Loevestein in het huwelijk. De ligging van slot Loevestein was vanuit strategisch oog punt uitermate belangrijk: vanuit deze burcht kon men waterwegen als de Maas en de Waal beheersen. Niet alleen in de Middeleeuwen werd dat voordeel (tolheffing) onder kend, ook later kreeg het kas teel een militaire functie. Hui ze Loevestein werd langza merhand omgevormd tot Fort Loevestein. Er kwam een aar den wal omheen en nog later werd het zelfs opgenomen in de verdediging van de Hol landen, de veelbesproken Wa terlinie. In de loop der eeuwen is veel aan het oude kasteel ver bouwd en gewijzigd. In 1397 werd een toren verwoest tij dens een beleg. Later werden diverse delen van het gebou wencomplex afgebroken, om dat ze verwaarloosd waren of geen functie meer hadden. Op het kasteelterrein werden naderhand twee rijen wonin gen gebouwd, voor de militai ren en hun gezinnen. Om hun leven te veraangenamen werd behalve een school en een kerk, ook een herberg ge sticht. Op dit ogenblik wor den de huisjes gerestaureerd men hoopt er een audio-vi- sueel centrum te kunnen in richten om de aan de hand van archeologische opgravin gen, de historie van Loeves tein tentoon te stellen. Tot en met de Eerste Wereld oorlog bleef Loevestein zijn functie als gevangenis en mi litair steunpunt vervullen: tij dens de mobilisatie van 1914- 1918 werden er 400 man troe pen gelegerd. Thans is het kasteel-fort eigendom van de Nederlandse staat waarbij sinds 1972 het beheer gevoerd wordt door de Rijksdienst Kastelenbeheer. LPG-gids voor gasrijders Voor automobilisten die op gas rijden, is er een gidsje ver krijgbaar met adressen van LPG-stations in binnen- en buitenland. Het boekje kost f 4,95 en is te koop bij de kan toren van de KNAC, de ANWB en bij veel LPG-sta tions. Spanje. Portugal en de Oostbloklanden komen er niet in voor. jaar opnieuw weten tien- f;enden mensen de weg te 'len naar slot Loevestein. [r waar Maas en Waal sa- 'i komen, verheft zich deze 'Je Middeleeuwen dateren- 'lurcht, die dat in meer dan opzicht een historische fts is. i Loévestein is een prach- •gaaf kastelencomplex, zij dat het veel groter is ge il dan het restant wat er log staat. Wat van de ge- omgrachte burcht is •gebleven, is een uniek 1!tje van oude, middel- 1vse bouwkunst. Met mu- die aan de onderkant 1.80 hk zijn en naar boven toe *ikte afnemen tot circa 1 :?r. Een kleine, kale bin- 'ulaats en binnen een lan- ïhoge ridderzaal met een •irnis met een summiere lldering uit de 15e eeuw. ?jer een geschonden af- ^din^j van de gekruisigde Christus met naast zich Maria en Johannes. Hugo de Groot Slot Loevestein is vooral be kend geworden door Hugo de Groot, de rechtsgeleerde met Europese faam. die verstrikt raakte in de godsdiensttwisten van de Nederlanden, die op dat moment een ogenblik uit rustten van hun strijd met Spanje. Arminianen liepen te hoop tegen Gomaristen (en omgekeerd) en prins Maurits ging daarbij zo ver, dat hij de bekwame raadspensionaris Oldebarneveldt liet onthoof den, terwijl Hugo de Groot gevangen werd gezet op Loe vestein. Dat gebeurde alle maal in 1619. Hugo de Groot slaagde er in te ontsnappen door zich in een grote boe kenkist te verstoppen, met als gevolg dat tegenwoordig vrij wel elke scholier van het ba- Loeves- jaarlijks duizen- bezocht. J -

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7