Israël bombardeert opnieuw West-Beiroet rloogovens mogelijk slachtoffer /an nieuw staalakkoord met V S ginder vervuiling door verkeer Onrust in Delfshaven over doop kinderen uit lesbische relatie Z APU-stri jders openen aanval in Zimbabwe nnenland/buitenland" Belgen mogen weer borrelen in café nderzoek 'aar Franse flp aan gentijnen uueer lp Zestienhoven weer apparatuur gestolen Surinaamse werknemers eisen pensioenregeling van Bruynzeel Van derSpek voert PSP weer aan LEDSE COURANT MAANDAG 26 JULI 1982 PAGINA 5 bdes- hionstratie I ongeveer 300 pst vrouwelijke llnemers aan de Hesdemonstra- I die door een tal Russische It, lopen hier Ir de Gorki- iat in Moskou, jleken is dat de 'jet-autoriteiten een demonstra- toestaan, maar ertussen de Inemers contro- t. Het wordt hen ermeer onmo- |k gemaakt om de plaatselijke olking te be tken. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De Belgen mo gen over enkele maanden weer borreltjes in café's en restaurants drinken. De rege ring Martens heeft besloten tot opheffing van de uit 1919 daterende anti-alcoholwet, die de verkoop van sterke drank in openbare gelegen heden verbiedt. Het nu verdwijnende schenkverbod, neergelegd in de zogenoemde wet-Vander- velde, werd in België al lange tijd op grote schaal ontdoken. Toch gaat het er met de ster ke drank in cafée's nog altijd stiekum aan toe. omdat de politie regelmatig controleert. Jenever en whisky staan meestal „onder de toog" en worden niet zelden uit limo- nadeflessen in kopjes ge schonken. Op terrassen zijn de kleine glaasjes nog bijna overal taboe. Daarentegen krijgen restaurants nooit last. Zelfs politici en leden van de rechterlijke macht zouden vreemd opkijken, als ze in een dure eetgelegenheid geen cognac-na zouden kunnen krijgen, omdat de eigenaar zich aan de wet wenst te houden. Toen de socialistische minis ter Emile Vandervelde 63 jaar geleden de wet tegen het drankmisbruik doorvoerde, was het alcoholisme in België een ware volksziekte. Het land telde meer dan 200.000 kroegen, wat destijds neer kwam op 1 op de 34 inwo ners. In een opmerkelijke po ging om de kleine man tegen de alcohol te beschermen, be paalde de wet-Vandervelde tevens dat het verboden is minder dan twee liter sterke drank in de winkel te kopen. Men mocht dus alleen een flinke hoeveelheid tegelijk inslaan, en dat was voor ar moedzaaiers toch onbetaal baar. Ook vandaag nog is het in België dus verboden om bij slijter of supermarkt één en kele fles jenever te kopen. Vaak zelfs om twee flessen te kopen, want veel drankhan delaren doen hun produkt in flessen van 99,9 cl. Ook deze „anti-alcoholmaatregel", waar bijna niemand het be staan meer van kent, ver dwijnt in de nieuwe wet Israëlische kolonel wil niet naar Libanon JERUZALEM Een kolonel van het Israëlische leger, die het bevel had over een brigade in Libanon, is op eigen ver zoek van zijn taak ontheven De kolonel, die anoniem wilde blijven, heeft gezegd dat hij het niet met zijn geweten in overeenstemming kon bren gen nog langer aan de „Liba nese operatie" deel te nemen. Volgens het Israëlisch opper bevel heeft het besluit van de kolonel twijfel veroorzaakt bij zijn mede-officieren en dc manschappen, die onder zijn leiding stonden. De kolonel is ondertussen al overgeplaatst. Vervolg van voorpagina) rUSSEL/IJMUIDEN - kans bestaat dat een uw akkoord tussen de ropese Gemeenschap de Amerikaanse rege- g over de staalproble- tiek voor Hoogovens :ht zal uitpakken. In ongunstigste geval zal ogovens de export naar ïerika aanmerkelijk eten inkrimpen en •igt op de Europese rkt een verslechterde icurrentiepositie. De EG-ministerraad besloot zaterdag dat de Europese com missie met de Amerikanen moet onderhandelen over een vrijwillige beperking van de totale Europese staaluitvoer. Lukt dit niet, dan zal een groot deel van de Europese staalexport naar de VS aan de Amerikaanse grenzen zwaar worden belast. Een dergelijke maatregel heeft een sterke vermindering van de Europese afzet in de VS tot gevolg. Die vrijwillige verminderde export van de EG zou vooral moeten gelden voor landen die hun staalindustrie sterk steu nen, zoals Groot-Brittannië, België. Italië en Frankrijk. West-Duitsland, Nederland en Luxemburg subsidiëren hun staalexport niet of nauwelijks. Voor deze landen zou een al gemeen EG-akkoord met de VS erg nadelig zijn. Zij drei gen dan namelijk een deel van hun export naar de VS te moe ten prijsgeven, ondanks het feit dat zij precies datgene doen wat de Amerikanen van Europa eisen. Nederland en West-Duitsland hebben zich al tegen een dergelijke gang van zaken verzet. Op de Europese markt hebben zij te maken met zware concurrentie van het gesubsidieerde staal. Bij een algemeen akkoord met de VS dreigen Nederland, West- Duitsland en Luxemburg dub bel te moeten betalen: behalve een verminderde export naar de VS een nog zwaardere con currentie van het gesubsi dieerde staal op de Europese markt. Vooral voor Hoogovens is de export naar de VS van groot belang. Tussen de 10 en 15 procent van alle produktie gaat naar de overkant van oceaan. Voor de overige EG- lidstaten is dat ongeveer zeven procent. Staatssecretaris van buitenlandse zaken Van der Broek verwacht echter dat „de Nederlandse staalexport voor een belangrijk deel buiten het dispuut met de VS zal staan". Nederland zal geen stap terug doen, maar is volgens Van der Broek wel bereid de „gaten die vallen door het wegvallen van de staalexport van andere lid staten niet op te vullen". De Europese Commissie toon de zich niet pessimistisch over de nieuwe onderhandelingen, omdat het verschil tussen de Amerikaanse eis en de Euro pese bereidheid inmiddels niet meer zo groot zou zijn. De EG wil zijn aandeel op de Ameri kaanse staalmarkt van 6,9 pro cent in 1981 doen dalen tot 6.3 procent in de komende jaren, terwijl de VS niet meer dan 5,3 procent willen toestaan. Die ene procent verschil is volgens de Commissie onge veer een miljoen ton staal, en daarover moet een vergelijk mogelijk zijn. Waarnemers wijzen er echter op dat een te ruggang van 6,9 naar 5,3 pro cent marktaandeel voor de Europese staalexport nog altijd een verlaging met 23 procent betekent. HIJS De Franse re- |ng stelt een onderzoek I naar beschuldigingen i Franse technici tijdens Falkland-oorlog de Ar- Itijnse luchtmacht heb- i geholpen met het ge- Éitsklaar maken van Aicet-raketten. Dit werd éren gemeld door «de tse Sunday Times. jens de krant werden de j:et-raketten, waarmee Britse schepen de grond verden geboord, door een *n man tellende technische lie van Exocet-fabrikant «uit getest, gerepareerd en steld. Het blad baseert zich ïen vraaggesprek met een de leden van die ploeg. ^iat de Franse regering had iofd dat zich voor de duur de oorlog geen vertegen- 'rdigers van Dassault in Pentinië zouden bevinden, Londen er naar later kk ten onrechte van uit nde Argentijnse Exocet-ra- een geen bedreiging zouden ♦nen. BEIROET/JERUZALEM Israëlische vliegtuigen hebben .vanochtend voor de vijfde achtereenvolgen de 'bombardementen uit gevoerd op West-Beiroet. Tevens heeft de Israëli sche marine geprobeerd op het strand even ten zuiden van Beiroet aan laand te gaan. Dit heeft het Palestijnse persbureau WAFA bekend gemaakt. De Israëlsiche luchtmacht oe fende gisteren twee luchtaan vallen uit op de Libanese hoofdstad. Volgens WAFA werden de vluchtelingenkam pen Sjatila en Sabra, die aan de zuidelijke rand van Beiroet liggen, beschoten met fosfor- en rookbommen. Hierbij zou den tientallen doden, waaron der met name burgers, zijn ge vallen. De Israëlische legerlei ding maakte bekend dat aan vallen waren uitgevoerd op unitiedepots in het kamp Sa- .bra. Een israëlische regeringsfunc tionaris zei gisteren dat sinds vorige week donderdag geen Palestijnse guerrilla-acties vanuit de de Bekaa-vallei wa ren uitgevoerd. Maar WAFA meldde dat in de nacht van za terdag op zondag acht Israëli sche militairen waren gedood of gewond bij een guerrilla- operatie in de Bekaa-vallei. Ook meldde WAFA dat Israë lische vliegtuigen gistermid dag twee dorpen ten zuidwes ten van Zahle hebben aange vallen. Hierbij zou een onbe kend aantal burgerslachtoffers zijn gevallen. Gisteren wérd voor het eerst sinds de Israëlische invasie in Libanon een Israëlisch vlieg tuig door Syrische grondtroe pen neergeschoten. Volgens Syrië werd de piloot gedood. Syrië heeft dit weekeinde Is raël gewaarschuwd het be stand in Libanon niet opnieuw te schenden. In dat geval kan Israël rekenen op harde Syri sche vergeldingsmaatregelen, aldus het Syrische persbureau SANA. Terwijl de gevechten in Liba non onverminderd doorgaan, zet de Amerikaanse afgezant voor het Midden-oosten zijn bemiddelingspoging voort. Vanochtend arriveerde Habib in Londen, waar hij een ont moeting zal hebben met de Jordaanse koning Hoessein. Na dit onderhoud vertrekt Ha- bib naar Israël. Gisteren voer de de Amerikaanse bemidde laar besprekingen met de Egyptische president Moeba rak. Over dit gesprek werden vrijwel geen mededelingen ge daan. Duidelijk werd wel dat Egypte en de VS in hun stand punten ten aanzien van de Li banese crisis nauwelijks dich ter bij elkaar zijn gekomen. Wel is gebleken dat Egypte steeds ongeduldiger wordt en verwacht dat de Amerikaanse regering spoedig met een inti- atief zullen komen, die moet leiden tot een regeling van de Libanese crisis. Direct na zijn verblijf in Kairo vertrok habib onverwachts naar Rome, waar hij een kort onderhoud had met de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Colombo. Italië zou willen zien, dat er zo snel mogelijk een einde komt aan de oorlog in Libanon. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Hassan Ali, vertrekt vandaag of mor gen naar Washington met een „spoedeisende en belangrijke boodschap" van president Moebarak voor president Reagan. Dit werd door het Egyptische persbureau MENA gemeld, nadat Habib in Kairo besprekingen had gevoerd. Kennelijk heeft diens bemid delingspoging in Egypte geen enkel resultaat gehad. Egypte maakt zich sterk voor een de finitieve regeling van het Pa lestijnse probleem, waarin de „legitieme rechten" van de Palestijnen worden erkend. Volgens Hassan Ali is er een politiek verband tussen een onmiddellijke oplossing van de Libanese crisis en een oplos sing van het Palestijnse pro bleem. Het standpunt van Egypte staat lijnrecht tegenover Ha- bibs opvatting, dat er eerst een oplossing moet worden gezocht voor de evacuatie van de Pa lestijnse guerrillastrijders uit Beiroet en dat pas in een later stadium een algehele regeling aan de orde komt. Egypte vindt dat de verspreiding van Palestijnse commando's over de Arabische landen een ara- bische zaak is en niet onder militaire druk van Israël kan worden uitgevoerd. KWART LUCHTVLOOT VERNIETIGD HARARE Na een lange periode van betrekkelijke rust hebben de guerrillastrijders van ZAPU-leider Jos hua Nkomo het offensief geopend tegen de socialisti sche regering van Mugabe in Zimbabwe, het voormali ge Rhodesië. Hiervan getuigen de ontvoering van tien buitenlandse toeristen vrijdagnacht in de provincie Ma- tabeleland en de spectaculaire aanval op de lucht machtbasis Thornhill gistermiddag, waarbij ruim een kwart van de nationale luchtvloot vernietigd werd. Vanmorgen heeft de Zimbabwaanse minister Sekeremayi van veiligheidszaken voor het eerste toegegeven dat saboteurs, ver moedelijk aanhangers van de Zapu-partij, twaalf vliegtuigen hebben opgeblazen. Daarmee is de luchtmacht een zware slag toegebracht, aangezien de totale luchtvloot slechts 51 toestellen telt. Nkomo werd in fabruari uit de coalitieregering gezet, wegens het vermeende beramen van een staatsgreep tegen zijn politieke rivaal Mugabe. Na het ontslag van Nkomo werden tenminste 200 mensen, onder wie veel ex-vrijheidsstrijders, zonder vorm van protest gevangengezet. In de brief, die de vier vrijgelaten toeristen bij de autoriteiten moesten afleveren, wordt naast de vrijlating van twee voormalige Zapu-strijders ook geëist een ein de te maken aan de slechte behandeling van Nkomo. Nkomo heeft gisteren niettemin duidelijk afstand genomen van de acties. „Ik ben niet gediend van dergelijke criminele acties. Ik kan deze jonge mensen alleen maar oproepen deze toeristen, die ons land bezoeken, vrij te laten", zo verklaarde hij in een telefoongesprek met het Britse persbureau Reuter De regering van Zimbabwe heeft gisteren in het westen van het land een avondklok ingesteld. Vooral de genoemde provincie Matabeleland wordt scherp in de gaten gehouden. Met verken ningsvliegtuigen en speurhonden wordt het oerwoud uitgekamd, op zoek naar de zes nog gegijzelde toeristen en politieke dissi denten van de ZAPU-partij. Weersgesteldheid v Amsterdam geh.bew. 19 VRIJ KOEL DE BILT-KNMI - Het vrij koele weer houdt ook morgen aan. Met een noordelijke stro ming wordt lucht van de Noordzee met wolkenvelden aangevoerd. Af en toe breekt de zon even door, maar er kan ook op sommige plaatsen een buitje vallen. Veel neerslag is overigens niet te verwachten. De temperatuur daalt van nacht tot omstreeks twaalf graden en morgenmiddag wordt het negentien graden. De wind is overwegend matig uit het noorden. De noordelij ke stroming wordt in stand ge houden door een hogedrukge- bied ten westen van Ierland. Dit breidt zich de komende dagen over de Noordzee uit, zodat na morgen de wind naar het noordoosten draait en later naar het oosten. Als gevolg daarvan krijgt vanaf overmor gen de zon meer kans en gaat de temperatuur naar zomerse waarden. Klagenfurt Kopenhagen 16 0 rr 140.5 fï 10 0 n 13 0 n 16 On 140.3 it 170.3 rr 16 0 n 13 0 it 15 0 it 160.3 n 16 0 n 13 On onbew. 26 eh.bew. - 16 - n m.bew. 18 13 On iel onze parlementaire re- N HAAG In de ïajd tegen de luchtver- ling zijn de afgelopen ern, tenminste voor wat ar verkeer betreft, he nrijke successen ge boekt. Zo heeft de wette lijk voorgeschreven be perking van het loodge- halte in benzine tot gevolg gehad dat het verkeer rond 1978 nog maar 1,4 miljoen kilo lood in de lucht bracht tegen bijna twee miljoen kilo in de ja ren daarvoor. Dit is gebleken uit een onder zoek dat het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft ver- rricht over de jaren 1960 - 1978. Bracht het verkeer rond 1972 nog 1550 miljoen kilo koolmonoxyde en 212 miljoen kilo koolwaterstof in de lucht, in 1978 waren die hoeveelhe den gedaald tot respectievelijk 1230 en 167 miljoen kilo. Toch bedroeg de met auto's afgeleg de afstand in 1978 10 procent meer dan zes jaar daarvoor. In 1978 was het verkeer verant woordelijk voor 95 procent van de luchtvervuiling als ge volg van koolmonoxyde en lood. Van de vervuiling met koolwaterstof nam het verkeer 85 procent voor zijn rekening en van die met stikstof 50 pro cent. restatie in zaak vermoorde Turk \LWIJK De Waalwijkse recherche heeft de 32-jarige {er van de vorige week vermoorde Turkse koffiehuishouder in Peker zaterdag gearresteerd. De ook 32-jarige Peker vastgebonden en dood aangetroffen in zijn in brand staan- *pffiehuis. Hij kwam door verstikking of verbranding om het De brand is vrijwel zeker aangestoken. Volgens de politie nt de aangehouden man met zijn vrouw twee maanden in de ing van zijn zwager doorgebracht en hielp hij in de zaak. In NVnd met het onderzoek wil de politie geen nadere gegevens „trekken. an jTERDAM Op de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven a feer navigatie-apparatuur gestolen. De zendapparatuur laat vliegverkeer weten hoe ver het van de luchthaven verwij- L is. Volgens het ministerie van verkeer en waterstaat onder st het luchtverkeer geen hinder van de diefstal, omdat de jjdzender die de plaats van de luchthaven aangeeft, nog aan lig is. Afgelopen donderdag werden op Zestienhoven twee re- n£zenders gestolen. De-politie onderzoekt of deze diefstal in nland staat met de verdwijning van computer-apparatuur nJrde 1,5 ton) bij de aan het vliegveld grenzende Rijksweg 13 |Haag-Roterdam. Daar werd afgelopen vrijdag een schakel s-opengebroken en de computers, die zorgen voor de automa te signalering van filevorming, mist en gladheid, gestolen. a%iterke arm heeft geen flauw benul wat de dieven met de iratuur van plan zijn. ROTTERDAM Veront ruste gemeenteleden van de gereformeerde kerk in Rotterdam-Delfshaven willen begin augustus een" spoedvergadering met de kerkelijke gemeente over de voorgenomen doop van een tweeling die wordt opgevoed door twee vriendinnen, die in een lesbische relatie leven. De .kerkeraad heeft voor de doop van deze via kunstmatige inseminatie verwekte kinde ren advies aan de classis Rot terdam gevraagd. Deze stelde, dat de kerk de doop van de kinderen niet kan weigeren, „overwegende dat iedereen persoonlijk voor God verant woordelijk is". Volgens de heer W. M. Sche pen, die woordvoerder zegt te zijn van ongeveer 650 gemeen teleden, bestaat er in de ge meente veel ongenoegen over de handelwijze van de kerke raad. Niet vanwege de doop op zich: de kinderen kunnen er volgens hem niets aan doen, dat zij geboren zijn. „De han delwijze van de kerkeraad druist echter in tegen de ge voelens van het gemiddelde gemeentelid. Die wil een nor male kerkgang en niet dat progressieve gedoe", aldus Schepen. Naar zijn mening wordt door de kerkeraad van Rotterdam-Delfshaven het be leid te veel gericht op zorg voor mensen buiten de kerk, zoals buitenlandse werkne mers en hun gezinnen en gaat dit ten koste van de pastorale zorg voor de eigen gemeente. AMSTERDAM De veertienhonderd Bruynzeel- werknemers in Suriname hebben via hun vakorganisa tie BWO een kort geding aangespannen tegen de moe dermaatschappij, waarin geëist wordt dat Bruynzeel voor hun pensioenen opdraait. De zaak dient vanmiddag voor de rechtbank in Haarlem. Volgens mr. A. Haakmat, de vroegere Surinaamse minister van buitenlandse zaken en thans adviseur van de BWO, is het kort geding aangespannen omdat de BWO in het verleden met haar eis over de pensioenvoorzieningen door Bruynzeel steeds van het kastje naar de muur is gestuurd Enkele weken geleden arriveerde een delegatie van drie BWO- mensen in Nederland om een pensioenplan met de directie in Zaandam te bespreken. De directie weigerde echter de delegatie te ontvangen omdat Bruynzeel Zaandam niets te maken zou hebben met de pensioenvoorzieningen in Suriname. De directie in Suriname had de vakbondsmensen echter verwezen naar Zaandam, aldus Haakmat Het door de bonden voorgestelde pen sioenplan zal circa 17 min gulden gaan kosten. De Surinaamse overheid heeft een meerderheidsbelang van 52 procent in Bruynzeel Suriname, Bruynzeel Zaandam het reste rende deel. Boeren krijgen het steeds moeilijker DEN HAAG In het seizoen '80-'81 heeft meer dan een kwart van de boeren niet meer genoeg inkomen uit eigen werk en ei gen spaarcenten kunnen halen om rond te komen Dat is een verdubbeling ten opzichte van twee jaar geleden. Het inkomen per boer lag in het afgelopen seizoen 5-.000 gulden lager dan het seizoen ervoor en 12.500 gulden lager dan twee seizoenen gele den. De boeren gaan ook steeds minder lenen, kennelijk omdat zij de rente niet meer op kunnen brengen. In '80-'81 investeer den de boeren ook 20.000 gulden minder dan het jaar ervoor. De investeringen in de periode 1980-1981 waren per bedrijf zelfs 4.000 gulden lager dan in de jaren '76-'78 toen de boeren nog geen investeringspremies van de overheid kregen (WIR). Van der Spek AMSTERDAM Fred van der Spek. fractieleider van de PSP in de Tweede Kamer, zal voor de derde keer de kandi datenlijst van deze partij bij de komende verkiezingen aan voeren. Twee en drie staan de huidige Tweede-Kamerleden Van Es en Willems. Ondanks kritiek over zijn af standelijke opstelling ten aan zien van de samenwerking met andere linkse partijen koos het PSP-congres Van der Spek zaterdag met overgrote meerderheid tot aanvoerder. De PSP besloot bij de komen de verkiezingen een lijstver- binding aan te gaan met de CPN De niet meer in de Kamer vertegenwoordigde Democra tische Socialisten '70 kozen het ex-Tweede-Kamerlid Ruud Nijhof tot lijstaanvoerder. DS'70 besloot zichzelf op de heffen als de partij na 8 sep tember niet in de Tweede Ka mer terugkeert.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5