Advies aan paalzittersBlikop oneindig en verstand op nul" REGI0(J0UR)NAAL WASHANDJEREGENPAK EN SCHONE SOKKEN MEE OP DE PALEN Paalzitten: nummers en namen „Als recordhouder kan je alleen maar afgaan" „Niet koste wat het kost blijven zitten" Voorschoten viert l 700 jaar marktrechtet Noordierse jeugd vermaakt zich opperbest met Hollandse spelletjes REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 26IULI1982 PAGINA i Straatvoetbal in Sassenheim SASSENHEIM Het programma van de Jeugdrecreatie voor deze week ziet er als volgt uit: Vanavond start het straatvoetbaltoernooi, vanaf zeven uur op het Schoolsportveld aan de Parklaan. Gespeeld wordt in drie groepen t.w. groep 1: jongens van 11 en 12 jaar. groep 2: jongens van 7 tot 11 jaar en groep 3: meisjes van 10 tot 13 jaar. Het toernooi duurt tot en met vrijdag. Woensdagavond is er weer een gekos tumeerde voetbalwedstrijd tussen het bestuur van de Jeugdrecreatie en een leuke tegenstander. Morgen zijn er vis wedstrijden, 's morgens langs de Ka- gerdreef van half tien tot half elf, voor de ieugd tot 9 jaar, en 's middags om half twee vertrekt de jeugd vanaf 9 jaar op de fiets van de Oosthaven om in groot water te gaan vissen. Woensdagmiddag is er van half twee tot half vier een postzegelruilbeurs in het Velthuys aan de Parklaan. Donder dagmorgen is er voor de jeugd van 6 tot 12 jaar in het Velthuys creatief bezig zijn met klei, gips en brooddeegfiguren. Zaterdagmiddag is er op het Oostha- venplein weer een spuitbalfestijn voor groepen van zes personen. De wedstrijd begint om twee uur. Goede deelname aan Sassenheimse prestatieloop SASSENHEIM In totaal 116 personen hebben het afgelopen weekeinde deelgenomen aan de traditionele wedstrijd/prestatie loop, met een parcours door Sassenheim van 5 km. De deelne mers kwamen uit alle delen van Nederland. Ook Veteranen Holland 40-plus gaf acte de presence met 17 deelnemers. Me vrouw R. de Winter uit Noordwijkerhout was de enige 40-plus dame. Bij de meisjes tot 15 jaar eindigde Diana Wempe (11 jr.) uit Am sterdam als eerste. Bij de dames van 15 tot 40 jaar ging Ada Steenvoorden uit Noordwijkerhout als eerste over de finish. Bij de jongens tot 15 jaar was nummer één Rudi Wempe (12 jr.) uit Amsterdam. Bij de heren van 15 tot 40 jaar was J. Schijff uit Rijnsburg eerste. Bij de heren van 40 tot 50 toonde Bert Smit zich de snelste. Bij de heren van 50 tot 60 jaar A. Fuyk uit A'dam, terwijl bij de veteranen 60-plus J. H. Kortekaas de eerste was. Als eerste Sassenheimer kwam Anton Hens binnen, die daarmee een beker won. Vaarpuzzeltocht lang en moeilijk OUDE WETERING De vaarpuzzeltocht, die het afgelopen weekeinde in Oude Wetering ge houden is. bleek zo moeilijk dat slechts zeven van de vijftig deelnemers de tocht volbrachten. De ruim zestig kilometer lange route was door het Oude Weteringse VVV-bestuur uitgezet door prachtige natuurgebieden zoals de Hem men, het Westeinde, de Brasem en de Wijde Aa. De deelnemers hadden er over het algemeen moeite mee de tocht in één dag te volbrengen. Daarbij stelden cryptische omschrijvingen ve len voor onoverkomenlijke problemen: Prijs winnaars werden: 1. Marga Azier, 2. Jan Har- land, 3. Erik Smit, 4. Mark en Gitta van der Meer en 5. Bart en Jürgen Bergman. NOORDWIJKERHOUT „Neem vooral een was handje mee om af en toe in het water te dopen en je gezicht te verfrissen en schone sokken, want je voeten hebben veel te lij den. En verder: blik op oneindig, verstand op nul en afzien". Dat is één van de adviezen, die Jan Pool man, één van de wereld recordhouders paalzitten met 101 uur en 3 minuten, zijn medekandidaten op het hart drukt. Als lid van de Evenementencommis sie Noordwijkerhout en deelnemer is hij het best in staat de kandidaten voor te bereiden op het grote gebeuren, dat woensdag begint: de we reldkampioenschappen paalzitten. Deze keer wordt het kampi oenschap heel wat serieuzer aangepakt dan verleden jaar, toen de Evenementencommis sie uit een soort grap de eerste wereldkampioenschappen or ganiseerde. De deelnemers aan de kampioenschappen zijn ook deze keer van te voren bijeen geweest. Volgestopt met tips en door een medische keuring heen gekomen. Vorig jaar ga ven vijf agenten van de rijks politie Noordwijkerhout, waaronder de recordhouders Jan Poolman en Richard Stam, zich als eersten op. Dit jaar waren er 32 aanmeldin gen. Het medisch team heeft vijftien kandidaten moeten af wijzen. Onder de deelnemers zijn wel weer Jan Poolman en ook de vrouwelijke kampioene Corina Koetsier uit Katwijk, die het vrouwenrecord op 81 uur een 33 minuten stelde. Ri chard Stam doet niet mee. Triest Van de vierde recordhouder, Hendrik Steenbeek uit Hazers- woude is het nog niet hele maal zeker. „Helaas kwam de aanmelding van Steenbeek, onze oudste paalzitter en door douwer, pas dinsdagmiddag (20 juli) binnen en de inschrij ving sloot 17 juli. Maandag 19 juli zijn de kandidaten geselec teerd. We hebben daarom jam mer genoeg moeten besluiten hem af te wijzen, omdat we de andere kandidaten al hadden uitgenodigd. Mits één van de andere deelnemers zijn paal beschikbaar stelt, kan hij dus niet meedoen. Wij laten het aan de deelnemers over", al dus voorzitter Cor Noorder- meer. Inmiddels zou één van de kandidaten. F. Bierman uit Noordwijk. zijn paal beschik baar hebben gesteld na een te lefoontje van Steenbeek. Als dat klopt, komt Hendrik op paal 1 te zitten en hij heeft er alle vertrouwen in, want hij wil dolgraag zijn record verde digen. Hij stelt: ..De dagen vliegen voorbij, dat is geen probleem". Een compleet team van hel pers en deskundigen zal de paalzitters tijdens de poging van woensdagmorgen tien uur tot zondagmiddag vijf uur bij staan op allerlei fronten. Op medisch gebied zijn dat een arts met verschillende assis tenten en twee fysiotherapeu ten. Ook is er een verzorgings team dat zorgt voor de aan voer van eten. drinken, sani taire voorzieningen, kleding en al wat de paalzitters meer nodig hebben. „U hoeft maar te brullen en wij komen", al dus Noordermeer. In de com mandowagen is ook steeds ie mand aanwezig en alle kle ding van de deelnemers wordt daar per paalnummer in dozen opgeslagen. Voeding (op den duur astronautenvoedsel, om dat het lichaam haast niets meer opneemt) en drank wordt verzorgd en aangeboden door restaurant De Duinvos aan de rand van het Ooster- duinsemeer. Ook kunnen in de commandowagens premies worden opgegeven voor de deelnemers. tal van ge- en verboden. Zo mogen zij hun zitplank en voe tensteun op de paal niet verla ten, zich niet vastbinden, niet steunen, moet men zelf zorgen voor kleding, paraplu, poolpak (voor de koude nachten), goe de regenkleding, ruimzittende schoenen, schoon ondergoed en dingen om zich te verma ken. Het gebruik van alcohol op de palen wordt ten sterkste afgeraden, verboden is het niet, maar voor de stabiliteit op het kleine plankje en voor de lichamelijke conditie is het Regels Wie denkt dat je een recordpo ging zo maar kan doen, heeft het mis. Voor de deelnemers is een reglement opgesteld met De palen zijn ook al verloot. Alleen de kampioenen van verleden jaar mogen op hun „eigen" paal terugke ren. Voor Corina Koetsier (19) betekent dat paalnum mer 5 en voor Jan Poolman (34) nummer 6. Verder is nog één paal toegewezen en niet verloot en wel aan de tweede vrouwelijke deelnemer, de 18-jarige Lena Hou wer uit Katwijk. Om de vrouwen wat steun aan elkaar te laten hebben, zal zij op paal 4 gaan zitten. De overige palen worden als volgt bezet: Paal 2: B.P. Ouwehand (23) uit Katwijk. Paal 3: Wim Alleman (18) uit Hillegom. Paal 7: Gerrie van den Burg (21) uit Noordwijkerhout. Paal 8: P. Geerlings (47) uit De Zilk. Paal 9: J.L.M. Borst (35) uit Noordwijkerhout. Paal 10: J. Beerendonk (26) uit Bennebroek. Paal 11: Anton Mens (26) uit Noordwijkerhout. Paal 12: Jan Onderwater (27) uit Lisse. Paal 13: L. van den Burg (24) uit Hillegom. Paal 14: A. van Werkhoven (29) uit Sassenheim. Paal 15: Frans Jansen uit Noordwijkerhout. Paal 16: Nico .Meeuwenoord (24) uit Noordwijk. Paal 17: Jan van den Berg (31) uit Noordwijkerhout. Paal 18: A. van Maris (35) uit Kudelstaart. beter. Men mag niet meer, zo als vorig jaar, op de voeten steun gaan zitten en mag men alleen op de voetensteun gaan staan voor een sanitaire stop. Dat laatste is natuurlijk een kunst apart: achter een deken op de pot of „de rits open en je water over Gods water in plaats van akker) laten lopen". Voor de dames ligt dat laatste natuurlijk iets anders, maar voor de sanitaire stop is een speciale machine, die op de voetensteun past. Verder zijn er nog tips gege ven, zoals: Begin goed uitge rust en niet volgepropt met voedsel, draag geên nylon sok ken en regenkleding en vooral niets dat strak zit of kan gaan knellen, neem een zonnebril mee en een paraplu voor re gen of zon en een stuk touw om je tasjes met spullen aan de twee grote haken van de paal te kunnen hangen. Ook advi seren de fysiotherapeuten, die onder meer voor de massage zorgen, iedereen een niet te dik kussentje mee te nemen, het liefst een waterkussen; zo'n campingkussen dat je in plaats van met lucht, met wa ter vult. Dat neemt namelijk de vorm van je lichaam aan. De voetsteunen worden overi gens voor iedereen na de start op de gewenste hogte afge-' steld. Tot slot wordt iedereen aangeraden zich af en toe eens te bewegen en uit te rekken om de bloedsomloop en de spijsvertering op gang te hou den. ASTRID SCHOORDIJK Concert 4, Het Bemidji State University Choir uit Minnesota in de Verenigde Staten geeft woensdagavond een concert Je in de Grote Kerk aan de Voorstraat in Noordwijk-Bin- nen. De toegang is gratis en het concert begint om acht uur. Het koor brengt een programma met werken uitr' de Renaissance en Barok, de twintigste eeuwse Ameri-'n' kaanse muziek en Amerikaanse Folksongs en Spiritu- als. f Autoweg-service sk De VVV-Noordwijk beschikt sinds kort ook over een spe ciale informatie-brochure voor automobilisten. In één oog opslag kan men in de folder zien, waar men langs autowe-" gen kan tanken, eten, drinken, overnachten en geld wisse len. De brochure is samengesteld met medewerking van c/e~ benzinemaatschappijen, de Federatie Wegverzorgende Ho recabedrijven en de Grenswisselkantoren. De brochure ism gedrukt in vier talen en erbij gevoegd is een wegen kaartje. Bij het VVV-kantoor aan De Grent is het boekje gratis af te halen. Plattegrond j Sinds kort zijn aan de vier invalswegen van Noord wijk grote kasten met daarin plattegronden van het dorp geplaatst. De kaarten geven de bezoeker aan de badplaats niet alleen een bijgewerkt stratenregister, maar ook informatie over een groot aantal plaatselij-„ ke instellingen en horeca-bedrijven. De borden worden., een paar honderd meter van te voren aangekondigd met het universele i-bord op de Nortghodreef, de Duin weg, de Van der Mortelstraat en de Beeklaan. u De kast met plattegrond aan de Beeklaan. JAN POOLMAN: NOORDWIJKERHOUT ,,Als recordhouder kan je natuurlijk alleen maar afgaan", stelt Jan Pool man. Hij wil dan ook geen voorspelling doen over de tijd, die hij deze keer op de paal zal volmaken. „Maar de prikkel is er en als ik het volhoud, denk ik dat meer dat zullen doen, want het wordt dit jaar veel serieuzer aange pakt en de deelnemers zijn meer gemotiveerd". Het record kan slechts met een kleine twee uur worden ver beterd op last van de organisa tie. Vorig jaar deed Poolman uit „een flauwekulletje, dat grandioos uit de hand liep" mee, maar nu zou het hij wel langer vol willen houden. „Slaap is je grootste vijand. Je moet maar praten met elkaar en schreeuwen naar je suppor ters op het strand, maar dan kom je natuurlijk totaal zonder stem van je paal af. Misschien neem ik wel een megafoon mee. Maar publiek op de kant heb je nodig. Steun van' colle ga's en familie en kennissen. In een vreemde plaats zou ik het ook niet doen". Poolman vergelijkt de record poging met de Nijmeegse wan delvierdaagse: „Het is afzien en een recordpoging der dwa zen. Het komt bij het publiek ook vreemd over. ,Maar het enthousiasme vanaf de kant heb je nodig. Dat mensen roe pen: Volhouden, over een paar uur komen we weer". Vorig jaar heeft Poolman niet veel nodig gehad op zijn paal. Het enige dat hij nu ook weer zal meenemen is zijn „platvinkie", een borrelflesje. „Vooral als het koud is heb je een opkik- kertje nodig". Verder hoopt hij op goed weer: niet te warm en Jan Poolman op zijn paal 6. zonder regen. „Op kou kan je je kleden, maar de zon is een verschrikking". Verder heeft hij vorig jaar niets over gehou den aan zijn recordpoging: na twaalf uur slaap had hij zijn gewone dagritme weer te pak ken. Als belangrijkste oorzaak daarvan noemt hij een goede lichamelijke conditie en de hulp van het medisch team met massages en dergelijke. CORINA KOETSIER: NOORDWIJKERHOUT De 19-jarige Katwijkse Corina Koetsier heeft nog geen flauw idee of ze haar record van vorig jaar kan breken. „Er kan wat te genzitten, je kan ziek wor den of zo, maar ik zit er niet mee als ik het niet haal. Ik blijf niet koste wat het kost zitten. Ik zie wel", stelt zij in een voor uitblik op woensdag. Ook zij deed vorig jaar uit een geintje mee aan de wereld kampioenschappen. „Ik had het vroeger wel eens gezien in De Veen en gezegd: als ik ou der ben. doe ik het ook eens. Ik heb me impulsief opgege ven. Ik was van plan het 24 uur vol te houden, maar toen kennissen me gingen uitdagen, dacht ik: „Ik zal jullie wel krijgen". „Je vraagt je alleen wel af wat je jezelf eigenlijk aandoet. Het is afschuwelijk, maar je onthoudt gelukkig al leen de leuke dingen. Ik heb wel veel steun gehad van sup porters en vooral van Hendrik (Steenbeek), Jan (Poolman) en Richard (Stam) en we schrij ven nog steeds met elkaar. Je leert er veel mensen door ken nen, dat is leuk". Vorig jaar heeft zij wel een foutje gemaakt door twee da gen niet te eten en zich niet te laten masseren. „Dat is fout geweest en na twee dagen was het te laat. Dat zal ik nu niet meer doen". Toch had zij na de recordpoging slechts ander halve dag spierpijn en verder geen nadelige gevolgen, dank zij het feit dat ze veel sport. Eén ding vindt zij jammer: „Dat er niet meer vrouwen meedoen. Ik had verwacht dat er meer dan twee mee zouden doen. Dat is ook leuker onder elkaar". FEESTWEEK OFFICIEEL GEOPEND Corina troont ook dit jaar weer op paal 5. VOORSCHOTEN De Voorschotense jaarmarkt moet oer-oud zijn, althans als je prof. dr. H.P.H. Jan sen, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden mag geloven. Zondagmid dag was hij gastspreker tijdens de plechtige her denkingbijeenkomst in de, Dorpskerk van Voorscho ten ter gelegenheid van 700-jaar marktrechten. In 1282 riep Graaf Floris V al zijn leenmannen op om tot een inventarisatie van alle lenen te komen. Die datum is nu 700 jaar geleden, maar het charter waarin de jaarmarkt officieel werd, is in het ongerede ge raakt. De 13e eeuw muntte niet uit door een goede docu mentatie en zo ontbreken tal van bijzonderheden. Wel be- HAZERSWOUDE/KOU- DEKERK AAN DEN RIJN De veertig jon gens en meisjes uit de Noordierse stad Belfast, die tot en met 11 augustus in Hazerswoude en Kou dekerk aan den Rijn voor een vakantie verblijven, hebben zaterdagmiddag met enorm veel plezier meegedaan aan een aantal aloude Hollandse spelle tjes. In en nabij de jeugd- sociëteit Pleyn '68 waren ze actief bij het ringste ken, zaklopen en het kus sengevecht. En toen het festijn werd besloten met een „typisch Hollandse maaltjd", slaatjes en pan nekoeken, was de stem ming in Pleyn '68, waar de tieners zich op de dis coklanken ook op de dansvloer waagden, hele maal op een hoog peil. De twintig jongens en meis jes uit de rooms-katholieke wijk van Belfast, Beech- mount, kunnen het aardig vinden met de twintig tie ners uit het protestantse stadsdeel The Village, jegens wie ze in eigen omgeving al leen maar vooroordelen koesteren. Volgens Jacqueli ne Boting, publiciteitsmede- werkster van de werkgroep HUNI (Hulp Noord-Ierland), zijn de Belfastse jongens en meisjes ook al aardig gewend in de gezinnen uit Hazers woude en Koudekerk aan Voetballen Wanneer de voetbalploeg van de jongelui uit Belfast zaterdag 7 augustus een par tijtje zal spelen tegen een team van jongelui uit Ha zerswoude, moeten de laat- sten op geduchte tegenstand rekenen. De Noordierse jon gens (én meisjes!) trainen nu al dat de stukken eraf vlie gen! Ze krijgen daarbij des kundig advies van een van de leiders, die behoorlijk van voetbalwanten weet. Tot nu toe zijn de dagen goed gevuld geweest voor deze tieners, die zich vrij rustig blijken te gedragen. Na het me" en bleek het ijs al gebro ken. De sportdagactiviteiten zette iedereen ertoe aan wat meer te gaan eten. De speel film „Jaws II" sloeg bij allen in, ook al had menige jongen of meisje de rolprent al op televisie in eigen land gezien. De jongelui, die tijdens hun verblijf een plakboek bijhou den, hebben tussen de bedrij ven door ook al een stuk Holland gezien, tijdens een rit met een bus. die wordt bestuurd door een van de gastouders, Chris de Groot. Zaterdagmorgen konden de jongelui hun creativiteit bot vieren in Pleyn '68, voordat de „Hollandse middag" aller aandacht opeiste. Zondag ging eenieder met zijn/haar gastouders naar de kerk: naar de katholieke of de pro testantse.... De stemming zat er al gauw in tijdens de „Hollandse middag" in Pleyn '68. kend is, dat Floris V in ir jaar tevens wraak nam ope Friezen, die 26 jaar tevoi zijn vader Willem II hadcfc vermoord. Floris V was aanc ene kant een modern ee noom, maar daarnaast ook middeleeuws vorst. Geboi in Leiden voelde hij veel m- voor de steden en de sta markten. Hij kon echter ij om de plattelandsmarkl heen. Drie plattelandsmarl worden in de kronieken st< genoemd en dat zijn Vlaard gen. Valkenburg en Voorsc| ten. Deze drie markten ki nen volgens prof. Jansen o. staan zijn in de 11e eeuw. vj!! de opkomst van de steden. Voorschotense jaarmajc duurde van 8 dagen voor [i feest van St. Petrus Banderr augustus) tot 8 dagen daar De plattelandsmarkten wai o.a. in leen bij de heren Wassenaar. De tol, welke dens deze markten werd ge" ven, was een bron van inkc sten voor de leenheer. Tolgeld Prins Maurits ontnam uiti delijk de plattelandsmarK aan de leenheren en droea rechten daarvan over aan^ Staten Generaal. Omdat [r een hoger tolgeld hieven. Maurits bepaalde dat ovf" alleen maar paarden vern deld mochten worden tua de marktkruisen. De feestrede van prof. Jan was zeer smakelijke kost y- ieder, die zich verdiept iri geschiedenis en daarnaast f- nog inwoner van Voorschi, is. Renate Heemskerk, Struik, Henk Walvaart en r Balvoort zorgden voor de K zikale en vocale omlijsting de feestrede in de vrijwelr heel volle Dorpskerk. ZaP dag werd de kermis al pend, evenals de tentoon? ling over het verleden en a den van de Paardenman Ook de paardentram Voorschoten nimmer bè( reed door het dorp. Vana' wordt de Kortebaandrar gehouden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4