Bibliotheek moet ™cadct'e Burchtzalen afstoten „Het leven hangt van toevalligheden aan elkaar 'wee boten verbrand, derde zwaar beschadigd olksmuziek en De Burcht: en prima combinatie TAD LEIDSE COURANT MAANDAG 26 JULI 1982 PAGINA 3 BLOEDSPOOR LEIDT NAAR VERNIELER NOORDWIJK Net als in het sprookje van Hans en Grietje, waarin steentjes een broodkruimels de weg ergens naartoe heb ben aangegeven, heeft een vernielzuchtig persoon uit Noordwijk zijn eigen spoor achtergelaten. De politie werd zondagmorgen gebeld door een verschrikte be woner uit de Annemoonstraat in Noordwijk, die zijn auto 's och tends terugvond met een grote deuk erin en een ingeslagen ruit. De politie, die de zaak in ogenschouw ging nemen, ontdekte een bloedspoor dat naar de woning van de dader leidde. De man heeft inmiddels toegegeven het voertuig uit ballorigheid te heb ben vernield. Onbekende dode geïdentificeerd LEIDEN De politie heeft de identiteit van het stoffelijk over schot van een man, die vorige week donderdag in een slooppand' aan de Molensteeg werd gevonden, achterhaald. Na een oproep in de Leidse dagbladen hebben familieleden van de man zich gemeld. Het blijkt te gaan om een 23-jarige student uit de Ver verstraat. Ook de doodsoorzaak is vastgesteld: de student heeft zich van het leven beroofd. VVV (1) De VVV, vraagbaak voor een ieder die op zoek is naar .een gezellige activiteit in de omgeving van of in Lei den. De VVV bundelt het uitgebreide scala van aktivi- teiten tot een stel aan elkaar geniete stencils, waarin alles staat over wat er te beleven is. Eén maal per maand werd het provisorische blaadje verspreid onder personen en instellingen die er belang in stelden of dachten hun bezoekers er een dienst mee te bewijzen. VVV (2) Dat is sinds kort veranderd en wel in twee opzichten. Al lereerst: het gestencilde maandprogramma is omgezet tot een heus boekje, waarvan het eerste exemplaar onlangs het daglicht zag. Alles, maar dan ook alles staat er in. Om te beginnen, niet alleen alle adressen van de VVV kantoren in de Leidse agglomeratie maar ook alle telefoonnumers van politie, brandweer en ziekenwagens ih de regio. En, notabene, in drie talen. Verder, verhalen alweer ook in Engels, Nederlands en Duitsover Leiden, Katwijk en Noordwijk alsmede kléine plattegronden van de drie ge meenten. Dat alles voorzien van fraaie foto's. En tenslotte, alle musea, weekmarkten, horecagelegenheden, sportver- tier en uitgaansmogelijkheden voorzien van complete agenda. VVV (3) De tweede wijziging: Het VVV-blad voor Leiden, Rijn land en de Bollenstreek gaat twee maal per maand uit komen. Het is de bedoeling, dat het boekje alleen in het hoogseizoen (van mei tot en met augustus) wordt uitgebracht. In de overige maanden van het jaar zal men het met de oorspronkelijke versie moeten doen. Het blad wordt verspreid onder 25.000 geïnteresseerden in de agglomeratie. Voorlopig verkeert de VVV-uitga- ve nog in een experimenteel stadium. Slagen van het blad is afhankelijk van de medewerking van het be drijfsleven, dat wil zeggen, als er niet genoeg geadver teerd wordt, stapt de VVV weer over naar de gestencil de versie van de agenda. En tenslotte, de VVV-info (vooral als streekjournaal interessant, meent de VVV) is gratis verkrijgbaar. !IDEN De Centrale bliotheek in het Heren- ;ement aan de Nieuw- aat gaat de Burchtzalen toten. De bibliotheek >rdt hiertoe gedwongen ïdat de gemeente voor t komende jaar 74.000 lden minder subsidie eft. Aangezien de bi- lotheek niet op perso- el en op de aankoop n boeken wil korten, ht de directie het onver- jdelijk, dat er wordt be- inigd in de huisvestings ier. Daarom worden de irchtzalen van de bi- iotheek opgeofferd. Dat rert een besparing van itigduizend gulden op. inwege de financieel oeilijke tijden, is biblio- eek-directeur A. de Ca- wé blij, dat de actie, om ïg uitgeleende boeken ug te krijgen, is ge- lagd. Van de 4000 boe- in kwamen er 1200 te- g naar de Nieuwstraat. tgaande van het feit, t een gemiddeld boek gulden kost, levert dit bibliotheek een 'winst' n 25.000 gulden op. van de Centrale zo'n vijfenhalf Ijoen gulden groot. De helft n dat bedrag wordt door het betaald, 2,5 miljoen gulden mt voor rekening van de meente. Door de gemeente aangekondigd, dat de biblio- moet inle veren. De heer De Caluwé: „Wanneer het bedrag dat we krijgen gelijk zou blijven, dan zou dat al een teruggang bete kenen. Het wordt steeds druk ker in de bibliotheek en daar om lopen we al een achter stand op. Die- korting van 74.000 gulden is dus een extra stapje terug," aldus De Calu wé, die zegt, dat de verminde ring van de gemeentelijke bij drage hem niet tegenvalt: „Als ik zie dat andere instanties veel meer moeten inleveren, dan kan ik alleen maar zeggen dat wij er goed vanaf komen." Gratis De Centrale Bibliotheek heeft 15.000 leden. Dat aantal wordt verdubbeld door het ledental van de verschillende filialen. Een lidmaatschap kost tien gulden per jaar, lezers tot acht tien jaar oud kunnen gratis boeken lenen. Die in totaal dertigduizend lezers kunnen beschikken over zo'n 300.000 boeken. De Leidse bibliotheek leent jaarlijks ruim één mil joen boeken uit. Onder die dertigduizend leden, bevindt zich een aantal 'wanleners'. 'Wanleners' zijn mensen, die boeken lenen en er erg lang mee wachten om die boeken terug te brengen. In veel ge vallen gaat het om leenperio- den van meer dan een jaar. Mede omdat de financiële situ atie niet zo rooskleurig is, be sloot de bibliotheek tot het houden van een actie. De bi bliotheek gaf personen, die boeken veel te lang in hun be zit hebben, van 17 mei tot 13 juni de gelegenheid die boeken zonder het betalen van een boete terug te brengen. De di rectie is redelijk tevreden over het resultaat van de actie. Van de 4000 vermiste boeken wer den er 1200 teruggebracht. De genen die voor september niet reageren, kunnen in het na jaar bezoek van de bibliotheek verwachten. Tegen betaling van een forse boete worden de boeken dan thuis opgehaald. Wanleners Die 'wanleners' kosten de bibi- lotheek erg veel geld. Daarbij zorgen zij ervoor, dat het boe kenbudget van 500.000 gulden voor een groot deel moet wor den besteed aan het vervan gen van boeken, die niet wor den teruggebracht. Bibliothe caris H. Giesen: „Het is op deze manier niet mogelijk de collectie goed uit te breiden en uit te diepen. Daarbij hebben die mensen boeken in hun be zit, die niet meer te krijgen zijn. Zo missen we bepaalde delen van verzamelde werken. Je boekenverzameling verliest dan veel aan waarde. Die wanleners plegen een aanslag op onze collectie. Maar, wij zijn van plan niet meer met onze verzameling te laten sol len." De bibliotheek is van plan een regeling in te voeren, dat men alleen boeken mag le nen, wanneer men eerder ge leende boeken heeft ingele verd. Voor deze regeling is echter een volledige automati sering nodig. Degenen, die hun boeken erg lang in huis houden, bezorgen de bibliotheek ook erg veel ad ministratieve rompslomp, het geen veel tijd en dus veel geld kost. Zij worden regelmatig via kaartjes gemaand om hun boeken terug te brengen. Ook het verzenden van die kaartjes kost geld. De boete is zo vast gesteld. Wanneer de uitleen termijn van drie weken is ver streken dan kost dat de klant een kwartje per boek. Voor elke week wordt een extra kwartje in rekening gebracht. De heer Giesen: „Nu is het niet zo dat mensen, die een boek na een jaar komen terug brengen, kapitalen moeten be talen. Wij zijn altijd bereid ons schappelijk op te stellen. We willen die boeken veel te graag terug hebben." Computer Het opsporen, controleren en manen van 'wanleners' zou veel eenvoudiger kunnen, wanneer de bibliotheek zou beschikken over een compu ter, waarin alle gegevens kun nen worden opgeslagen. De bi bliotheek wil zo'n computer aanschaffen. Er wordt binnen kort met de gemeente over ge praat. Directeur De Caluwé: „Wij zouden erg graag over gaan tot volledig automatise ren. In het begin zou dat in derdaad veel geld kosten. Je moet investeren en in de be ginjaren vanwege de overgang een dubbele administratie voe ren. Maar ik ben ervan over tuigd, dat zo'n computer in de toekomst kostenbesparend werkt. Ik denk alleen al aan de personeelskosten,"aldus de Caluwé, die zegt te denken aan een samenwerkingsver band op automatiseringsgebied met andere bibliotheken. KEES VAN HERPEN Bn brand in een jachthaven kajuitjacht, dat in de haven in de Morsweg heeft zater- |3g afgemeerd. Na een ont- igavond een schade van ploffing vloog de boot onmid- ïker 80.000 gulden aange- dellijk in brand. Het vuur* tht. Er deden zich geen per-' sloeg over naar een jacht dat ionlijke ongelukken voor. was afgemeerd naast het brand ontstond op een schip waar de brand op was onstaan. Ook dit jacht werd volledig vernield. Een zeil boot, die aan de andere kant naast de kajuitjacht lag, werd door de brand zwaar bescha digd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Volksmuziek een Middeleeuwse Het bleek zater- |ag een prima combinatie i zijn tijdens de volksmu- iekdag, die de Folkclub [orus en de Directie Soci al Cultureel Werk van e gemeente Leiden hiel en. Ruim duizend perso on, een schatting van het ?ntal bezoekers is moei- jk te maken bij een gra- s festijn, genoten voor ingere of kortere tijd van prschillende soorten ölksmuziek, die in De brcht ten gehore werd Bbracht. sn lekker ontspannen sfeer tje heerste rond de Burcht en het Koetshuis, waarbij aange paste, voornamelijk vegetari sche, hapjes en drankjes op het terras werden geconsumeerd. Verder waren er langspeelpla ten te koop voor liefhebbers en was er een echte vioolbou-' wer, die uitleg gaf over hoe een dergelijk instrument in el kaar gezet wordt. Alleen een stralend zonnetje ontbrak. De volksmuziekminnaars stoor den zich daar niet zo aan. In de Burcht werd gepicknicked, kregen baby's schone luiers, speelden kinderen op het gras en lagen, zaten of stonden toe schouwers te luisteren. Verder kwam hier en daar een toeval lige passant toerist of bood schappen doende Leidenaar die aangetrokken door de aar dige klanken, eventjes een kijkje nemen. Andere eersteklas-zitplaatsen verschafte de trans van het bouwwerk, die het begeleiden de handgeklap van de toe schouwers luid weerkaatste.1 Het muzikaal gebodende, door het trio Overlast uit Rotter dam en de Crooks met hun Amerikaans aandoende mu ziek, Kees Ouwejan en zijn Makkers en Marion en Robbie, kwam uitstekend tot zijn recht in de goede openlucht-akous- tiek van het middeleeuwse bouwwerk. Het idee werd door toeschouwers al geopperd om eens een dergelijk festijn 's avonds en het geheel op te luisteren met brandende toort sen. LEIDEN Jan van der Mast (54). Zegt meester in de rechten te zijn. Doctorandus in het In disch recht. Voor het Ne derlands recht deed hij nooit examen. Te veel aan de zwier geweest. Hij heeft veel baantjes gehad (bij de Nederlandse bankunie, hoofdenquê teur bij de schade enquê tecommissie over oor logsschade en veel meer), maar leeft nu zo'n 9 jaar van de bijstand en is in die periode gewor den tot een vast onder deel van het Leidse straatbeeld. „Het leven voltrekt zich bui ten ons om, wat we ook pro beren te plannen. Ik ben een fatalist, geloof in het lot. Niet in het noodlot, maar in het lot". Hij bestelt zijn zoveelste Jagermeister met ijs. Dat drinkt hij graag in de zomer. Cointreau ook wel. Hij houdt van de zon, mits hij in de schaduw kan zitten. Als het mooi weer is, zoekt hij een dikke boom in het Plantsoen en gaat daar dan onder zit ten. Meer dan van de zon, houdt Jan van der Mast van de winter en het meest van storm. „Ik ga pas naar het strand als het lekker vies weer is, met veel wind". Vakantie Hij heeft net een korte va kantie achter de rug. Een weekje in een Trappisten klooster in de buurt van Til burg. „Voor 25 gulden per dag heb je daar een prachtig gastenverblijf. Ja, vroeger moest je meedoen met de monniken. De diensten bij wonen enzo, maar dat is nu niet meer zo. Het is daar erg mooi met vennen en bossen. Ik heb nu ook een legbatterij van kippen gezien. Ver schrikkelijk zeg, die stress. Dat zoiets niet bij de wet ver boden is". Over Jan van de Mast zijn de meest uiteenlopende verha len in omloop. Veel van die verhalen kent hij zelf ook. „Ze denken dat ik miljonair ben. In zekere zin ben ik dat ook, want ik wacht op een erfenis. Alleen blijven ze te genwoordig zo lang leven". Een volle lach volgt. Hij heeft wel pret in het leven. Hij is geen Goeroe en heeft ook geen echt filosofische kijk op het leven. Alles vol trekt zich buiten hem om, vindt hij. „Als ik alles werke lijk was geweest, wat de mensen mij altijd hebben toe gedacht, dan had ik een FATALIST JAN VAN DER MAST prachtig leven achter de rug". Corrupt Zijn lievelingskroegje is de Pijpenla aan de Vrouwen- steeg. „Hier zitten veel ken nissen en er komt lekker ge varieerd publiek. Hier leeft Leiden". Jan van de Mast geeft niet hoog op over het Leidse gemeentebestuur. „Corrupt zootje. Wat er nog in Leiden gebeurt, is niet dankzij de gemeente, maar ondanks de gemeente. Ik heb een hekel aan die linksen, die proberen alleen maar hun zakken te vullen. Maar ja, rechts vindt mij weer een anarchist". Hij is geen aan hanger van een politieke par tij. In de provo-tijd is wel ge probeerd hem ergens lijst trekker van te maken, maar dat wilde hij niet. Jan van de Mast is niet ge trouwd. Ook nooit geweest. Wel is hij een keertje ver loofd geweest. „Ik ben niet, geschikt voor het huwelijk. Ik heb genoeg kopzorgen over mezelf aan het hoofd, daar kunnen die van een vrouw niet nog bij. Trouwens geen enkele vrouw houdt het bij mij uit. Hoewel alles na tuurlijk betrekkelijk is, want kom ik morgen een rijke we duwe tegen, dan wil ik die best troosten". Jan van de Mast voor' zijn kroegje De Pijpenla aan de Vrouwen- steeg.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3