Middenschool loktMavooij Verklaring Arafat is onduidelijk 7S „hoopvol" over nieuw staaloverleg met EG LRITIEK OP CONCEPT-NOTA BLOEMKOOL EN VARKENSLAPPEN 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Maandag 26juli 1982, 72e jaargang no. 22329 De Duif, film over solo-zeil tocht rond de wereld op Ned. I om 19.00 uur. Om 21.55 uur documentaire Jailhouse Ro deo. Ned. II om 20.27 uur Achter Het Nieuws met reportage uit Mozambique over politieke en economische situatie en om 21.50 uur Zwitserse tv-film De Stroom Die Ons Meesleurt. Wisselend bewolkt en moge lijk een bui. Minimumtempe ratuur omstreeks 12 graden. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Matige noorden wind. Zon op 05.53, onder 21.38. Scheveningen hoog wa ter 8.30 en 21.06. Laag water 4.25 en 16.32. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 'per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. roef moet 600 jongeren in werk helpen LVERSUM Het ministerie van so le zaken en werkgelegenheid stelt 10 15 miljoen gulden beschikbaar voor proef om vanaf augustus 500 tot 600 irkloze jongeren aan werk te helpen het bedrijfsleven. Dit heeft dr. Vaan eer van het directoraat arbeidsvoor- ning zaterdag voor de radio gezegd, t gaat om jongeren die langer dan ne- i maanden werkloos zijn en nog geen zijn. De overheid acht het een voor- arde dat de jongeren zinvol werk en en een contractperiode van een tr krijgen. De proef zal met name rden gehouden in de economisch akkcre regio's van het land. Geheim wapen Harvey Keene van het onderzoeksinstituut van de Amerikaanse strijd krachten toont een van de geheime wapens, waarover de Ameri kaanse soldaten in de oorlog in Vietnam kon den beschikken. Het is een legerlaars met een zool in de vorm van de voet van een inlander. Met deze voetafdruk ken moest de vijand in de war worden ge bracht. In hoeverre de laars succes heeft ge had is niet bekend. Jaar cel en tbr voor Amsterdamse brandstichter AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft vanmorgen de 26-jarige John P. veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar en tbr wegens een serie brandstichtingen, waarbij een dode is gevallen. Het vonnis was conform de eis van de offi cier van justitie. P. veroorzaakte begin dit jaar grote onrust onder de bewoners van de Amster damse wijk De Pijp. Op 5 febru ari van dit jaar kwam de 26-ja- rige A. Voogel om het leven door een brand die P. gesticht had. Hierna sloeg P. nog zes maal toe tot dat hij op 26 febru ari op heterdaad werd betrapt. Water in Napels op rantsoen NAPELS Het water tekort in Zuid-Italië heeft voor de stad Na pels nu al zulke erge vormen aangenomen dat de kranen om de dag werken, voor zover er nog water is. Vol gens de Italiaanse mi nister van landbouw Bartolomei heeft de nu al vele maanden duren de droogte er toe geleid, dat rond de zeventig procent van de oogst verloren is gegaan. Wild kamperen even toegestaan VLISSINGEN De politie in de Zeeuwse kustgemeenten heeft wildkam- peerders gedurende het afgelopen weekeinde niet bekeurd. Op de Zeeuw se kampeerterreinen was geen plaats meer over en „Het zou onmenselijk zijn om al die mensen die van heinde en verre komen, zomaar weg te sturen", al dus een woordvoerder van de rijkspoli tie. De verkeersdrukte op de Neder landse wegen die naar verwachting in het weekeinde zeer groot zou zijn, is erg meegevallen. Dat er alleen sprake is ge weest van flink bezette wegen en een enkele file bij de grensovergangen naar Duitsland, is volgens de rijkspolitie met name te danken aan de vakantiesprei ding en het verspreid op pad gaan. IN HAAG Het on- rwijs voor leerlingen straks van de Midden- ïool komen, moet wor- gesplitst in twee ofdsoorten. De eerste ofdsoort omvat een of vieijarige oplei- Havo en Vwo. De eede hoofdsoort behelst twee-, drie- of vierja- e beroepsopleiding. De vo zal als schoolsoort dwijnen. (voorlopige) plannen an in een conceptnota over tweede fase voortgezet on- rwijs (het onderwijs aan 16-jarigen en ouder) van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. De nota moet nog naar de ministerraad. De bedoeling is dat de definitieve versie in augustus verschijnt. De voorlopige plannen voor zien verder onder meer in het afschaffen van examens. De leerlingen krijgen de leerstof in kleine gedeelten aangebo den. Per vak kunnen certifica ten worden behaald en wan neer de leerlingen alle beno digde certificaten in het bezit hebben, wordt het diploma uitgereikt. Daarbij wordt er van uitgegaan dat de 'leerlin gen hetzelfde eindniveau be halen als nu het geval is. De voorzitter van het Neder lands Genootschap van Lera ren, drs. J. van den Maagden berg, is niet gelukkig met de concept-nota. Met name het afschaffen van de Mavo - er zijn meer dan 800 Mavo-scho len - vindt Van den Maagden berg „een enorme ingreep" die volgens hem nadelige gevol gen zal hebben voor leerlingen en leraren. Eenderde van de huidige Mavo-leerlingen stroomt door naar de Havo en de helft naar het Middelbaar Beroepsonderwijs. Dat niveau zal in de nieuwe opzet voor hen niet meer haalbaar zijn, vreest Van den Maagdenberg, omdat die weg na drie jaar Middenschool is afgesloten. Dat zou betekenen dat zij moe ten kiezen voor een tweejarige beroepsopleiding. erpleegster etra na ijzelings- ctie met de i^hrik vrij LAWAYO De Neder- dse verpleegster Petra mpe (23) heeft een overval n guerrilla's en de daarop gende gijzeling in het oer- ud van West-Zimbabwe on- chonden overleefd. „Met gaat alles goed, maar ik wel erg bezorgd wat er nu t mijn zes reisgenoten gaat >euren", zo liet ze haar ou- s in Middelburg gisteren in telefoongesprek vanuit het itiebureau van Bulawayo ten. Petra werd zaterdag I half uur na de gijzeling t haar Oostenrijkse vrien- een Australische vrouw de Nieuwzeelandse reislei- Bruce Watkins door de loriteiten. Daarin wordt on- meer de vrijlating van :e Zapu-gevangenen (de tij van Joshua Nkomo) ge- Zo niet. dan worden de nog gegijzelde toeristen ee Britten, twee Amerika- en twee Australiërs nog :e week geëxecuteerd, aldus brief. lgens Petra waren de guer- a's tot de tanden bewapend. hadden een boomstam T de weg gelegd, zodat wij esten stoppen. Toen wij uit- I pten opende ze het vuur. t is een wonder dat nie- nd geraakt werd", in Oostenrijk werkende tra was sinds maart in Afri- I, op safari. De avontuurlijke zou aanstaande donderdag Johannesburg eindigen, arna ze haar ouders in Mid- burg wilde bezoeken. Dat niliebezoek zal nu wellicht gesteld moeten worden, igezien de politie in Bula- *yo de Nederlandse ver egster nog wil verhoren. verder pag.5: „ZAPU- ijders openen offensief in nbabwe". ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen 5?" in de aanbieding. Bloemkool, 1 QC per stuk Magere varkenslappen, 500 g&9S 5.48 QQQ kilo 12A>f?r Ontsnapte gevangene aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft dit weekeinde een 20-jarige Al- phenaar aangehouden. De man was ontsnapt uit de Am sterdamse jeugdgevangenis^Bij zijn arrestatie bekende de man een aantal inbraken. De A'lphenaar was vorige week ontsnapt. Hij ging naar Alphen aan den Rijn en stal daar een elektrische schrijfma chine en een memo-recorder. De recorder verkocht hij in Amsterdam. Bij zijn aanhouding bekende de man op 18 februari te heb ben ingebroken in een boetiek aan de Van Boetzelaarstraat. Hij nam'daar kleding weg ter waarde van 7500 gulden. Ook pleegde hij een inbraak in Nieuwkoop. Die inbraak le verde hem 500 pakjes shag en sigaretten op. De Alpenaar wordt teruggebracht naar de jeugdgevangenis in Amster dam. Drieduizend pakken koffie gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Uit het cash and carry bedrijf Hoogvliet aan de Prins Hendrikstraat in Alphen aan den Rijn zijn vrijdagnacht ruim 3000 pakken koffie gestolen. De buit ver tegenwoordigt een waarde van 12.000 gulden. Tevens werd in Alphen een bestelwagen gestolen. De inbraak werd rond één uur 's nachts gepleegd. Hoe de dieven de supermarkt binnenkwamen, is niet bekend. Van die daders ontbreekt elk spoor. In Alphen werd vrijdag ook een bestelwagen gestolen. De Mer cedes, kenteken 58-01-DB, stond geparkeerd aan de Stations straat. De politie vermoedt, dat de auto is gebruikt om de dozen koffie in te vervoeren. Ook de bestelwagen is niet teruggevon den. Een beeld van de verwoestingen in Nagasaki. Een reddingsploeg baant zich een weg door de restanten van huizen, die door een brede modderstroom zijn meegesleurd. HEVIGE REGEN, AARDVERSCHUIVINGEN EN OVERSTROMINGEN NAGASAKI Overstromin gen en aardverschuivingen in en rond de Japanse havenstad Nagasaki hebben aan ongeveer het leven gekost. De ramp is het gevolg van een week van aanhoudende hevige regenval: zaterdag kwam in enkele uren tijd bijna een hal ve meter regen uit de hemel vallen. Vanmorgen was het eindelijk droog. In totaal zijn 152 slachtoffers geborgen, 198 mensen worden Natuurramp in Japan eist honderden levens nog vermist, maar zijn vrijwel zeker omgekomen. De verwoestingen in en rond Nagasaki zijn enorm. Rivieren zijn de afgelopen dagen aange zwollen tot vernietigende stro men. Van de berghellingen zijn modderstromen naar be neden gekomen en op veel plaatsen hebben zich grond verschuivingen voorgedaan. Duizenden huizen, auto's en veel bruggen zijn door het wa ter meegesleurd of beschadigd. Gas, elektriciteit, water en te lefoonverbindingen zijn uitge vallen. Aan het reddingswerk wordt deelgenomen door dui zenden politiemannen, brand weerlieden en soldaten. Israël verwerpt PLO-document als propagandastunt NEW YORK/BEIROET- /JERUZALEM De PLO-waarnemer bij de Verenigde Naties, Zehdi Terzi, heeft gisteravond in New York verklaard, dat het document dat PLO- leider Arafat heeft onder tekend, twee belangrijke VN-resoluties met betrek king tot het bestaansrecht van Israël uitsluit. Terzi verklaarde voor de Ame rikaanse televisie, dat Arafat hem gisteravond in een telefoongesprek had gezegd dat de VN-resolu ties 242 en 338 niet in de verklaring waren begre pen. Yasser Arafat had eerder op de avond in het bijzijn van een delegatie van het Amerikaan se Congres zijn handtekening onder een verklaring gezet, waarin hij alle VN-resoluties betreffende het Palestijnse vraagstuk, aanvaardt. Israël heeft de verklaring van de PLO-leider afgedaan als een propaganda-stunt. Een woord voerder van het ministerie van het Israëlische buiten landse zaken zei dat de PLO in het verleden soortgelijke verklaringen heeft afgelegd, maar nooit haar doelstelling om te streven naar vernieti ging van de staat Israël heeft afgezworen. Binnen de Amerikaanse dele gatie bestaat geen overeen stemming over de betekenis van Arafatsverklaring. De Re- publikeinse afgevaardigde Paul McCloskey heeft gezegd dat de PLO nu aan de Ameri kaanse voorwaarden tot direc te onderhandelingen had vol daan, omdat de verklaring ook betrekking zou hebben op de resoluties 242 en 338. Een an der delegatielid, de Democraat Elliott Levitas, zei dat de ver klaring „volstrekt rtiets nieuws" bevatte. Egypte heeft de verklaring als een „belang rijke ontwikkeling" verwel komd. De Egyptische minister van buitenlandse zaken zei, Hassan Ali, zei dat deze „stap naar de vrede" beantwoord zou moeten worden met soort gelijke stappen van Israëlische zijde. Pagina 5: Israël voert op nieuw bombardementen uit op Beiroet. (Van onze correspondent Mare de Koninck) él USSEL De Europese Commissie gaat namens de tien EG- nden in de komende weken opnieuw onderhandelen over een 'dergaande beperking van de Europese staaluitvoer naar de Is renigde Staten. De Amerikaanse regering had de eerder Drgestelde beperking met tien procent „onvoldoende" ge- emd. In de VS wordt aangenomen dat het nieuwe EG-aanbod ellicht zal leiden tot een redelijk akkoord". Maar intussen is de Euiopese onderhandelingspositie belangrijk verslechterd, zodat in EG-kringen een veel ongunstiger uit komst wordt gevreesd dan vorige week nog mogelijk leek. Bo vendien is de Europese solidariteit terzake minimaal en kunnen alsnog interne EG-ruzies uitbreken over de verdeling van de pijn. De invoering door de Verenigde Staten van import- heffin gen op staalprodukten uit EG-landen is het afgelopen weekein de officieel geworden. Het systeem zal eind augustus in werking treden. Vooral de EG-landen die hun nationale staalindustrie krachtig subsidiëren Italië, Frankrijk, België en Engeland worden zwaar getroffen door de maatregel, met importheffingen tot 40 procent. Daardoor zou naar schatting ongeveer de helft drie miljoen ton van de jaarlijkse Europese staalexport naar de VS wegvallen. Over het Nederlandse staal wordt overigens een vrij geringe invoerheffing berekend van 0,6 procent. Hinault sluit in stijl af PARIJS Ber nard Hinault heeft de 69e Tour de France in stijl afgeslo ten. De Breton, die tijdens de door hem ge makkelijk ge wonnen Tour de nodige kritiek kreeg omdat hij een verdedigen de tactiek han teerde, was in de eindsprint van laatste etap pe de Nederlander Adrie van der Poel met een paar centimeters te snel af. Succes was er in deze Tour overigens genoeg voor Nederland. Zoetemelk klas seerde zich voor de zesde maal als tweede, Johan van der Velde behaalde een derde plaats en Peter Winnen eindigde in het algemeen klassement als vierde. Hen- nie Kuiper deed het ook niet onverdienstelijk door als negende te eindigen. Bernard Hinault lacht, zijn vierde Tour-zege is bin nen. Tourprijsvraag Het antwoord op vraag 20 van onze Tourprijsvraag (Op welke plaats eindigt Gerrie Knetemann in het dagklassement van de 20e etappe?) was 48e. Eén deelnemer aan onze Tourprijsvraag voorzag dit: I H.L. Bokern (Voorschoten) Het antwoord op de laatste vraag (Welke renner wint de laatste etap pe?) leverde minder moeilijkheden op: Bernard Hi nault, Tourwinnaar 1982. H.v.d.Horst (Lisse); Mari an Droog (Stompwijk) en F.C. Berg Zoeterwoude winnen de dagprijzen. Een extra dagprijs voor degene die het dichtst bij de eindtijd van de Tourwinnaar zat (tijd Hinault: 92 uur 8 minuten en 46 seconden) gaat naar Piet Hoogweg Leidschendamdie slechts 3 minuten en 39 seconden daarvan verwijderd was. Alle prijswinnaars krijgen uiterlijk woensdag bericht thuisgestuurd met daarbij een uitnodiging om a.s. vrijdag 30 juli, naar ons hoofdkantoor aan de Koopmansstraat 9 te Rijswijk te komen voor de of- ficiële prijsuitreiking die met een feestelijk tintje ge paard zal gaan. De volledige uitslag zal worden ge publiceerd in de krant van zaterdag 31 juli a.s. Westduitse politici roepen voetbalbond ter verantwoording BONN De verontrustende berichten van Westduitse ambassades uit de gehele wereld over de reacties op het onsportief gedrag van het Westduitse elftal tijdens het WK- voetbal in Spanje, hebben eindelijk ook de regering in Bonn wakker geschud. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken (waaronder tevens de sport ressorteert) deelde gisteren mee, dat politici met de Duitse voetbalbond (DFB) zullen gaan praten, hoe het image van het Duitse voetbal in het buitenland kan worden verbeterd. Daarbij zal het mi nisterie de sportfunctionarissen met nadruk eraan herinneren, dat het bij zulke internationale ontmoetin gen om meer gaat dan alleen het sportieve resultaat. Deze reactie komt rijkelijk laat," aangezien men in Bonn allang had kunnen vernemen welke uiterst nega tieve reacties het arrogante en onsportieve optreden van spelers en functionarissen heeft veroorzaakt. Veel gewonden bij snelheidssporten LE CASTELLET Twaalf toeschouwers, van wie twee ernstig, zijn gisteren gewond geraakt, toen de West duitse formule-1 coureur Jochen Mass tijdens de Gro te Prijs van Frankrijk van de baan raakte. Mass ca ramboleerde op het supersnelle circuit van Le Castel- j let na een botsing met de Italiaan Mauro Baldi. Hij j reed over de bandenrij en de vangrail in de hekken waarachter het publiek stond. Mass en Baldi man- i keerden niets, maar van de in paniek uiteenstuivende toeschouwers raakten er twaalf gewond door rond- vliegende brokstukken en opspattend koelwater. Tijdens de training van de later wegens hevige regen val afgelaste GP van Zwitserland (zijspancross) over kwam de Nederlandse combinatie Toni Bens-Jan de Wild een ernstig ongeval. Bij een aanrijding met WK- ranglijstaanvoerder Bollhalder liep Bens vijf gebroken ribben en inwendige verwondingen op. De Wild had ernstige nièrklachten. Renners op de vuist DEN HAAG - De wielerunie heeft twee amateurwiel- renners die zaterdag met elkaar op de vuist gingen voor twee weken geschorst. Tijdens de Omloop van 1 het Marnegebied in Groningen raakten de Amster- dammer Johan van der Weide en David Pots uit Hoogkerk) slaags met elkaar. w^^immÊMÊÊÊÊiÊÊmmmm

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1