Peter Post kijkt tevreden terug Abonnement Taroczy nog niet afgelopen Toernooizege Van Boeokel SPORTTRIBUIME Caulkins voerf zwemmen aart Succes roeito LE1DSE COURANT MAANDAG 26 JULI 1982 PAGINA 12 Johan van der v/elde (links op het podium, waar de met een haarband getooide Bernard Hinault uitvoerig wordt gehuldigd) kan volgens Peter Post nog veel meer. PARIJS „Er is geen wielerland dat er in de breedte zo goed voorstaat als Nederland en dat doet me veel plezier". Peter Post rust uit van weer een vermoeiende Ronde van Frankrijk, vol spanning en zorgen op kamer 923, hoog in het immens grote Sofitel in Parijs. De „peet vader" van de Nederland se wielersport heeft zijn ploeg, die men vooraf op nieuw weinig kansen toe bedeelde, weer eens bui ten verwachting goed tot in Parijs geloodst. „Het is nu al twee jaar zo dat veel mensen zich bij de start van de Ronde afvragen: hoe moet het met die Ra- leigh-ploeg? En je ziet, het is weer aardig gelukt. Van der Velde op het podium met Hinault en Zoetemelk, zes etappes gewonnen, ondanks dat de ploeg ver jongd is en ondanks dat mijn budget met meer dan een half miljoen moest worden ingekrompen". Voor 1983 heeft Post toch al wel een aantal wijzigingen in de ploeg op het oog. waartoe het optreden van de formatie in de Tour en in de ronden er aan voorafgaande, aanleiding hebben gegeven. Post: ..Elf man staan voor 1983 al vast. Het zijn Raas. Knetemann, Van der Velde. Priem, Wijnands, Hoste. Peeters. De Keulenaere. Veldscholten, Van Vliet en Pi- rard. Over de anderen moet nog een beslissing vallen". 1983 is ook het laatste jaar van het contract met het En gelse concern Raleigh. Post: ,,lk weet niet wat na '83 ge beurt, het kan zijn dat een an dere firma ons een vierjarig contract aanbiedt en dat Ra leigh zegt. we geven jullie maar een jaar zekerheid, dan moet ik kiezen voor de langere ter mijn. Maar het is nog lang voor het zover is. Wie weet wat dan al weer allemaal is veranderd". De ploegleider is vanzelfspre kend erg tevreden over het op treden van Johan van der Vel de. „Maar ik verzeker je, dat hij nog veel beter kan preste ren, ik heb Van der Velde al veel sterker zien klimmen. In deze Tour heeft hij aan stabili teit gewonnen, maar de scherpte was er in de cols van af, kijk maar eens wat er op weg naar Morzine met hem ge beurde. Dat hij in die laatste Alpen-etappe Peter Winnen moest laten gaan, dat heeft bij Van der Velde diepe sporen nagelaten, erg veel pijn ge daan. Hij is daar goed ziek van geweest. Hij kon er maar niet over uit, dat hij niet dat tikkel tje energie meer had kunnen opbrengen en met Winnen mee naar Morzine had kunnen rijden. Aan de andere kant heeft hij dan ook weer ver baasd door zijn schitterende tijdrit in St. Priest, de beste die hij ooit heeft gereden. Ik had een dergelijke prestatie eerlijk gezegd niet van hem verwacht aan het einde van de Tour. Pe ter Winnen zal dat ook wel niet hebben gedacht". Moeilijk Was het in de ogen van Peter Post een moeilijke ronde? „Nee." antwoordt hij resoluut, „daar was het weer te goed voor. Bovendien reden vele ploegen verdedigend en lagen er nooit hoge bergen vlak na de start. Er was altijd wel een vrij lange aanloop naar de cols, waardoor de renners op toeren konden komen. Dat is ook de reden waarom er niemand te laat aan de finish kwam in de Pyreneëen en in de Alpen". Over Bernard Hinault: „Ik vind dat hij heel goed en verstandig heeft gereden, daar zullen veel mensen het wel niet met me over eens zijn. Maar ik weet wat die man dit jaar al heeft gedaan; hoeveel rondes hij al achter de rug had, eer hij aan de Tour begon. Lichamelijk is zo'n man niet fctuk, maar gees telijk begint het fietsen dan aan hem te vreten. Daarom heeft hij die tactiek gekozen, dat verdedigende rijden. Hij dacht: zoeken jullie het alle maal maar uit, mij maak je niet gek. Ik laat de renners gaan die ik ongevaarlijk vind, en de rest rijdt toch achter mij aan. Ze hebben Hinault op alle ber gen de wedstrijd in handen ge schoven, nooit nam er iemand over, hij wist dat tevoren en hij heeft zich er bij neergelegd. Hij heeft gedacht: ze doen maar, als ik in Parijs kom met die gele trui, is mijn seizoen ge slaagd". Wat is er met Van der Velde gebeurd, dat hij er in die Tour de France ineens wel stond? Post: „Ik denk dat hij in de Dauphinè Libérè, waarin hij zeer slecht fietste, goed wak ker is geschrokken. Daar pres teerde hij zo slecht, en ik heb dit toen op een bepaald mo ment tegen hem gezegd. Het kan op zulke ogenblikken wel eens hard aankomen, maar de waarheid dient te worden ge sproken, nu en altijd. Een ren nersleven is immers kort. de jaren gaan snel voorbij en voordat je het weet ben je al weer een veteraan. Ik zag Van der Velde terug in de Ronde van Zwitserland en ik merkte meteen dat hij meer en beter met zijn vak bezig was. De les van de Dauphinè werkte door. Hij is echter nog vrij jong en hij kan, zoals gezegd, volgens mijn vaste overtuiging nog veel beter presteren". Zwakke plekken Peter Post heeft, ondanks de uitstekende resultaten van zijn ploeg, toch ook zwakke plek ken gezien. „Op weg naar Morzine was er nog een groep van 35 man bijeen tussen de cols. Daarin reed van onze ploeg alleen Van der Velde, en dat kan niet voor een equipe van onze kwaliteit, daar moet verbetering in komen. Ik ben dan ook op zoek naar mannen die het echte Ronde-werk aan kunnen en die goed klimmen". Flet zal echter niet gemakkelijk zijn dergelijke renners te vin den. Ze moeten passen in de Raleigh-ploeg, aan hen worden hoge eisen gesteld qua karak ter, instelling, beroepsliefde, omgangsvormen en kwalitei ten. Peter Winnen, die wel in de ploeg zou passen, blijft waarschijnlijk nog een jaar bij Capri-Sonne, de ploeg van Walter Godefroot. Post: „Ik ga thuis eens alles op een rijtje zetten, en dan zien we wel weer. Voor 1984 moet in de Tour toch een nieuwe ge neratie klaarstaan, want de huidige basis worden een jaar tje ouder en het is niet te ver wachten dat een man als Jan Raas met. zijn handicap, zijn rugpijnen, in de toekomst in de Tour het einde zal halen. We hebben nog altijd een heel goede ploeg, maar ik zal toch moeten uitkijken naar een sprinter, om Raas in de Ronde op te volgen en naar mannen die in de bergen kunnen rij den". Gaat Post in 1984 nog door als ploegleider? „Dat kun je nooit zo lang tevoren zeggen. Ik heb zestien jaar zelf op de fiets ge zeten en nu zit ik al weer tien jaar in de auto achter de ren ners. Het is mijn werk, maar tevens mijn grote hobby, mijn liefde. Ik moet in de eerste plaats plezier blijven houden in hetgeen ik doe. Dat is het es sentiële punt. Als ik er in 1984 nog lol in heb, als ik nog vol doening voel over mijn werk, dan ga ik door. Is dat niet het geval, dan wordt het heel moeilijk". Björn Borg tennist weer, al is het slechts in exhibities. De Zweed was afgelopen weekeinde actief in Californie. Daar slaagde een jonge bewonderaarster er in tot de il lustere tennisser door te dringen en zijn handtekening te bemachtigen. BEEKBERGEN Huub van Boeckel heeft het sateliet- tennistoernooi in Beekbergen gewonnen. De Hagenaar versloeg gisteren in de finale de Deen Lars Elvstroem met 6-0, 6-1. In het dubbelspel versloegen Van Boeckel en Marc Albert in de eindstrijd de Italianen Mosconi en Capineri met 6-0, 6-2. Voor de halve finales van het toernooi in Washington hebben zich geplaatst: Lendl, Noah, Clerc en Arias. Het toernooi van Kitzbühl werd gewonnen door Guillermo Vilas, die in de eind strijd met 7-6, 6-1 zegevierde over de Braziliaan Marcos Hoce- var. De damestitel ging naar Virgina Ruzici, die afrekende met de Tsjechische Lea Plchova: 6-2, 6-2. Björn Borg won tijdens een exhibitie-evenement in Industry Hills (Cal) met 6-2, 7-6 van Vitas Gerulaitis. Hij ontmoet in de „finale" van het viermanstoernooi Jim Connors, die met 6-2, 7-5 van Sandy Mayer won. De Verenigde Staten en West-Duitsland plaatsten zich voor de finale van het Federation Cuptoernooi in Santa Clara. De Vere nigde Staten versloeg Tsjecho-Slowakije met 3-0 en West-Duits land was met 3-0 te sterk voor Australië. Meest interessante duels waren de zege van Navratilova tegen Mandlikova (6-4, 0-6, 6-1) en de overwinning van Bunge op Evonne Cawley (6-3, 7-6). Bij de Europese jeugdkampioenschappen in het Franse Blois won het duo Mark Koevermans/Edwin Vissers de dubbeltitel tot 14 jaar. Ze versloegen de Russen Grabidsjize en Krosko met 6-4, 7-5. De 15-jarige Simone Schilder schreef een jeugdtoernooi in het Tsjechische Houstka op haar naam. Zij versloeg in de finale de Tsjechische Reichertova met 7-6, 6-1. In de categorie tot 18 jaar veroverde YveUe Flu de derde plaats. HILVERSUM - Niemand heeft het gezien, maar Ba- lasz Taroczy heeft zich gis teren op het centre court van het Melkhuisje bijna kapot gelachen. Niet nadat hij zijn zesde titel had ze ker gesteld, hoewel er toen voldoende aanleiding was voor een zeer brede glimlach op het gezicht van de Hongaar. Nee, tij dens de finalepartij tegen Buster Mottram, die in vier sets het onderspit dolf, was Taroczy zo ten prooi aan vrolijkheid. Die hij echter keurig verborgen hield. Een kwartiertje na afloop van de op goed peil staande eind strijd onthulde de 28-jarige Hongaar waarom hij innerlijk zo had moeten lachen. „De manier waarop Mottram speel de was volslagen belachelijk. Je verwacht niet dat iemand op gravel zo tennist; dat kun je alleen maar op gras doen. Maar onplezierig vond ik het niet". Het was gistermiddag op het vol gepakte Melkhuisje (meer dan 3.000 toeschouwers) in derdaad een merkwaardige fi nale. Zoals bekend is Balasz Taroczy geen liefhebber van gras, hij ontbrak ook om die reden op Wimbledon. Nu wil het geval dat Buster Mottram, hoewel bijna op de stoep van dit fameuze tenniscomplex ge boren, evenmin een zwak heeft voor die speelvloer. Hij mijdt Wimbledon echter nooit, kwam dit jaar zelfs het verst in zijn carrierre (de vierde ronde), want hij is tenslotte de sterkste Engelse speler van dit mo ment. Maar Mottram heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat het gras hem ge stolen kan worden. Daarom wekte het aanvanke lijk ook verbazing en veroor zaakte het later later zo veel binnenpret bij Taroczy dat de (ja, inderdaad) flegmatieke Brit op het gravel van Hilversum voortdurend naar voren storm de als lag het achterveld be zaaid met mijnen. Een strijd- moeten werken. Maar hij deed dit wel zo effectief, druk ver grotend wanneer nodig, mes scherp passerend wanneer mogelijk (en dat gebeurde dus vaak) en sterk serverend in dien gepast. In doorsnee was Buster Mottram de betere ser veerder, maar niet alleen ver scheen hij te vaak aan het net, eenmaal daar gearriveerd schoot zijn „afmaken" ook nogal eens tekort. Waardoor Taroczy uit soms verloren po sities toch weer winnend te voorschijn kwam. Zodat hij uit eindelijk met 7-6 (7-5), 6-7 (3- 7), 6-3 en 7-6 (7-5) de hoofd prijs van ruim dertig mille in ontvangst kon nemen. „Ik wist na die gewonnen eers te set al dat het bijna niet meer mis kon gaan", verklaar de Balasz Taroczy na afloop, hoewel hij vervolgens nog twee tiebreakers moest spelen alvo rens zo ver te geraken. „Ik voelde me goed, zoals ik me hier de laatste jaren steeds plezierig heb gevoeld. Als je een toernooi een paar keer hebt gewonnen schept dat niet alleen verplichtingen - het pu bliek verwacht veel van je - maar geeft het tevens veel ver trouwen. In deze week werk ik hier altijd hard, niet alleen op de baan maar ook door elke dag een heel stuk te lopen". „Mottram zal in de wedstrijd misschien deels onbewust toch ook hebben lopen denken aan het feit dat hij nog nooit een Grand Prix-toernooi heeft ge wonnen. En ik heb er nu der tien op mijn naam gebracht- Ja, inderdaad daar zitten mijn zes zeges van Hilversum bij". En Taroczy besloot met: „Ik kom hier graag volgend jaar terug". Waarop de vraag rijst of er voorlopig wel iemand an ders het Melkhuisje kan win nen. Het abonnement van Ba lasz Taroczy lijkt in ieder geval nog niet afgelopen. FRANK WERKMAN uitslagen enkelspel: halve linale Ta roczy (Hon) - Teacher (VS) 6-3, 6-1; Mottram (Eng) - Sundstrom (Zwe) 6-2, 6-2; linale: Taroczy - Mottram 7-6 (7- 5). 6-7 (3-7), 6-3, 7-6 (7-5); dubbel spel halve (inales: Smid/Kodes (Tsj) - Teacher/Nastase (VS/Roe) 6-4. 3-6, 6-2; Günthardt/Taroczy (Zwi/Hon) - Guan/Maher (Aus) 3-6. 6-3, 6-3; fina le: Smid/Kodes - Günthardt/Taroczy 7-6 (7-5), 6-4. wijze die doorgaans louter op snelle tapijten wordt toege past. Mottram had voor zich zelf kennelijk uitgedokterd dat hij slechts met die taktiek kans op succes tegen de Hongaar zou hebben. Maar de vijfvoudi ge open Nederlandse kam pioen deed er slechts zijn voordeel mee. Weliswaar slaagde de Brit er veelvuldig in met zijn lange armen aan weerszijden van hem geslagen ballen te pareren, maar' vaker gebeurde het dét de passeers- lagen van Taroczy doel troffen. Hetgeen Buster Mottram, die er voor het eerst na vele jaren in was geslaagd de eindstrijd in Hilversum te bereiken, er echter niet van weerhield om hardnekkig aan zijn strijdplan vast te houden. Hetgeen zijn ondergang uiteindelijk wel be zegelde, maar het kijkplezier van deze finale aanzienlijk ver hoogde. Hoewel dat het doel van de Brit zeer zeker niet was geweest. Over de ware aard van diens plannen werd overi gens niet veel méér duidelijk, want Mottram verscheen tien minuten afloop gehaast op de (verplichte) persconferentie om na anderhalve minuut ijlings te vertrekken. „Ik moet mijn vliegtuig van half zes nog ha len", liet hij om tien over half vijf nog weten om er aan toe te voegen dat hij zeer verrast was geweest door het feit dat de eindstrijd om drie gewonnen sets „ging". „Dat hoorde ik pas zaterdag", vertelde Mot tram. „Ik vind dat wel vreemd. Normaal geldt dat alleen voor Grand-Slamtoernooien als Wimbledon en Parijs. Ik had er helerjiaal niet op gerekend". Hetgeen bleek uit zijn vluchtre- servering om half zes gister middag, die na afloop bijna het vermoeden deed rijzen dat hij de partij daarom zo aanvallend en met onnodig veel risico's had afgewerkt. Overigens is het aan toernooidirecties om te bepalen hoeveel gewonnen reeksen een finale omvat. Op het Melkhuisje was het aantal jaren geleden zelfs nog gebrui kelijk om halve finales op die manier te spelen. Koren op molen Mottrams speelwijze was ko ren op de molen van Taroczy, die met zijn zege gisteren niet alleen zijn zesde Nederlandse titel in de wacht sleepte, maar tevens zijn dertiende Grand Prix-triomf uit zijn loopbaan boekte. Hoewel daarmee niet gezegd is dat de Hongaar zijn half dozijn titels volmaakte op een eenvoudige manier. Hij heeft er wel degelijk hard voor i V T"~ S V T1 1 I t J I 1 I 1 1 Balasz Taroczy (links) ontvangt de felicitaties van Buster Mottram na zijn zesde zege op het Melkhuisje. MISSION VIEJO Tijdens Amerikaanse selectiewedstr den voor de wereldkampioe schappen zwemmen in Guay - quil zijn in Mission Viejo we twee beste wereldseizoenpreL taties geleverd. Deze kwam», op naam van Tiffany Coh met een tijd van 8.29,48 op 800 meter vrije slag dames I Craig Beardsley met 1.58, o op de 200 meter vlindersl t heren. Tiffany Cohen kwaliv ceerde zich voor de wereld telstrijd op drie afstanden, <e 200, 400 en 800 meter vriv slag. Hoewel zij kleiner v^> stuk is dan haar meeste coo currentes beschikt Cohen ova een bijzonder krachtige arr i slag. Bovendien kan zij bog» j op nog twee voordelen: ha t handen en voeten zijn wat fcf» ser dan normaal uitgevallen, a Beardsley bracht het wereldrf cord in juli 1980 op zijn naaD met een tijd van 1.58,01. Ev<- leek het er op dat hij nu n< sneller zou gaan. De eers vijftig meter legde Beardsley in 26,90 seconden (tegen 27, in zijn recordrace). Daarna v« zwakte hij echter enigszins, de series kwam hij overige tot een niet minder fraaie t 1 van 1.58,14. In een hefti strijd om de tweede plaats v« sloeg Bob Patten nog juist R ger van Jouanne (2.00,83 c 2.00,84). Tracy Caulkins, die eerder t; leur stelde met slechts ef derde plaats op de 100 met; schoolslag, won de 200 met wisselslag overtuigend 2.15,07, Öe op een na be< seizoentijd. Eerder had Cail kins ook de dubbele afsta 'op haar naam gebracht. was kwaad op mezelf ome de selectiewedstrijden niet h lemaal waren verlopen zoals had gewild", aldus Caulkir „soms heb ik het nodig om r op die manier op te peppen, heb het gevoel dat ik in Eet dor op mijn best zal zijn". Op de laatste dag van de j lectiewedstrijden greep Tra Caulkins haar derde zege. legde de 200 meter rugsl winnend af in 2.15,45 minute gevolgd door Sue Wal (2.15,40) en Libby Kinke (2.15,51). Caulkins zal funger als aanvoerster van de Ame kaanse ploeg, die uit 23 her en 19 dames zal bestaan, de wereldkampioenschapp in Guayaquil. ESSEN De erelijst was drukwekkend, zeker voor v betreft de verrichtingen van dames en de zware roeie Eremetaal was voor de Ned< landse deelnemers aan de B deneijsee-Regatta n schaars. De waarde van prestaties was echter uite betrekkelijk. De ploegen Oost-Duitsland en de Sovj Unie ontbraken op de laat: grote regatta voor de were kampioenschappen van ei augustus in Luzern. Daar kwam nog dat de toch al n indrukwekkende deelneme velden danig verlies leden dc de vele boten die hun insch ving niet gestand deden. Daardoor werd het bestuur v de Koninklijke Nederlanc Roeibond, dat na de wedst den in West-Duitsland z ploeg voor de wereldtitelstr moest samenstellen, niet al veel wijzer. De favoriete Nedi landse ploegen eindigden, als eigenlijk al bij voorba vaststond, in het voorste gel; Twee eerste plaatsen waren; voor de ongestuurde vier v Aegir. Een klassering ove gens in een „veld" van drie ploegen. Meer tegenstai was er voor de vier-met-stui man van Nereus/Orca, goed was voor een tweede een eerste plaats in de final» De hoop dat Oranje in de coi binatie Göbel/Florijn een nie we dubbel-twee van forma had, werd niet bewaarheid. I Hoop/Die Leythe-cömbinat die op de Bosbaanrega twee weken geleden verras kwam op de Baldeneijsee n verdfer dan een zesde en e vierde plaats. Bij de dames deed de O» vier-met-stuurvrouw wat v wacht mocht worden. Tw< maal werden de Utrecht» eerste. Echter zaterdag n één en gisteren met twee R< meense boten als enige teg» strevers. Brazilië wil „Mundialito" RIO DE JANEIRO De Bra; aanse voetbalbond (CBF) wi 1984 het „Mundialito" orgz seren. Brazilië heeft, volg» een woordvoerder van de Cl aan de wereldvoetbalfeder* (FIFA) een officieel verzoek daan om toestemming voor organisatie van het mini-\ toernooi, dat rond de jaarv seling 1980/1981, met deel ming van het Nederlands elf in Uruguay gehouden we Gastland Brazilië wil voor toernooi weer de andere tanden uitnodigen, die de reldtitel sinds 1930 hebl veroverd: Uruguay, Itc West-Duitsland, Engeland Argentinië. Voor het toern van ruim twee jaar geleder Uruguay zegde de voetbalb» van Engeland af. Nederli werd toen al „invaller" uit nodigd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12