ecord edition ankelt Arnoux lerstel Timman Marmorera terug van weggeweest dwarsboomt Prost VAN SILFH0UT UIT SCHADUW 'romans maakt indruk SPORTTRIBUIME Ruime winst Ajax en Feyenoord Carl Lewis landt na zijn fraaie verstesprong, die hem in de buurt van wereldrecord houder Bob Beamon brengt. IDIANAPOLIS Met de leede beste vertesprong de geschiedenis, 8.76 iter, heeft de 21-jarige erikaanse atleet Carl iwis zaterdagavond in In- napolis het historische ireldrecord van zijn land- inoot Bob Beamon tot op centimeter benaderd, it deze prestatie, maar >ral door de wijze waar hij gedwongen was zich, te bereiden, onder- eepte de 1.88 meter •te atleet uit New Yersey igmaals, dat hij in staat oet worden geacht Bob iamon van de hoogste p te verdrijven. bij zijn eerste poging bereik- Lewis de 8.76 meter. Vier rongen had hij daarvoor ïeten laten schieten omdat steeds met de estafette- ig bezig was geweest. Met kwartet kwam hij tot 38.26 :onden op de 4x100 meter, hts een fractie 23 hon- dste seconde verwijderd het wereldrecord. Toen hij ;h voor de derde sprong wil de melden, moest hij opnieuw verstek laten gaan om met zijn ploeggenoten Mike Miller, Cal vin Smith en Stanley Floyd naar het erepodium te wande len. Bij zijn zesde poging pas seerde Lewis nog eens de 8.58 meter, een afstand die door een Europese atleet nog nooit is bereikt. De tot nu toe beste seizoenprestatie stond met 8.61 meter ook op naam van, Lewis. Dat gebeurde tijdens wedstrijden in Los Angeles in mei van dit jaar. Bij wedstrijden in Londen de den ook de springers van zich spreken. De Australiër Ken Lorroway won de hinkstap- sprong met 17.19 meter, waar mee hij de vierde plaats in neemt op de seizoenranglijst. Tweede werd de Brit John Her- bert met 16.91 meter nog voor de grote favoriet, de Ameri kaan Gordon Banks die tot 16.70 meter kwam. De beste prestatie van dit seizoen staat op naam van de Brit Keith Connor, die in juni met 17.57 meter een Europees record opstelde. Kandidatuur Tien jaar na haar olympische triomf heeft Ulrike Meyfarth haar kandidatuur voor de Eu ropese titelstrijd ondubbelzin nig gesteld. De inmiddels 26- jarige atlete won in het stadion van München, waarin zij in 1972 goud veroverde, het Westdüitse kampioenschap hoogspringen. Door een hoog te van precies twee meter te bedwingen, bereikte zij de eerste plaats op de wereld ranglijst. Alleen de Italiaanse Sara Simeonl sprong vier jaar geleden hoger dan de Europe se indoorkampioene en winna res van de wereldbeker. Sime- oni is met 2,01 meter houdster van het wereldrecord. De hoogtesprong van Meyfarth ws een van de vier Westdultse records, die de nationale titel strijd kleur gaven. Nadat hij de 400 meter had gewonnen in 45,09 seconden, scherpte Er- win Skwamrahl het al veertien jaar oude record op de 200 meter aan. Skwamrahl, die vo rig jaar al een door de wind gesteunde 20,25 noteerde, liet de klokken nu stilstaan op 20,47. Karl-Werner Dönges bracht de nationale topper op de 110 meter horden op 13,57, een verrichting die goed is voor de tweede plaats op de Europese ranglijst. Het vierde record kwam op naam van Günther Lohre, die zijn zeven de titel in de buitenlucht be kroonde met een sprong over 5,65 meter. Kort nadat Meyfarth de lat op wereldrecordhoogte (2,02) drie keer had afgeworpen, troefde Dietmar Mögenburg zijn con currenten op hoogstaande wij ze af. Mögenburg sprong 2,27 meter hoog en reikte daarmee drie centimeter verder dan zijn drie opponenten Gerd Nagel. Andrè Schneider en Paul Frommeyer. Svetlana Oelmasova heeft op de eerste dag van de atletiek- kampioenschappen van de Sovjet-Unie in Kiev het wereld record op de 3000 meter ge bracht op 8 minuten 26,78 se conden. Als tweede eindigde Svetlana Goeskova in 8.29,36 en derde werd Galina Zachari- va in 8.33,40. De race in de hoofdstad van de Oekraïne was de snelste drie-kilometer wedstrijd die ooit door vrou wen is gelopen. Dertien atletes finishten onder de negen minu ten. Het oude wereldrecord stond op naam van Ljoedmilla Bragina. Deze Sovjet-atlete had op 7 augustus 1976 in Washington de afstand in 8.27,12 afgelegd. Els Vader won gisteren tijdens atletiekwedstrijden in Merksem de 100 meter in 11,00 secon den. Hoewel de rugwind (1,8 meter per seconde) binnen de perken bleef, zal de prestatie van de Zeeuwse atlete niet als Nederlands record worden er kend. De tijden bij deze zoge noemde super-belgo-meeting werd met de hand geregis treerd. Voor erkenning als re cord is electronische waarne ming vereist. Els Vader is sinds vorig jaar met 11,25 seconden houdste van het nationaal re cord op de sprint. Marjo van Agt van PSV eindigde als vier-, de in 11,7. Een clubgenoot van de Eind- hovense atlete, Peter van der Heyden, zorgde voor een naar Nederlandse begrippen sensa tionele tijd op de 100 meter. Gesteund door een rugwind van 1.9 meter per seconde no teerde Van der Heyden als snelste in de serie een tijd van 10,2 seconden. Zijn beste tijd was dit seizoen 10,71 (electro nische waarneming). In de fina le zegevierde de Belg Daniël Regaert in 10.4. In gewonnen positie werd Van der Heyden getroffen door kramp. VEENDAM Ajax heeft dit weekeinde een oefenwedstrijd tegen de eerste-divisieclub SC Veendam gewonnen: 4-2. Schoenaker (2), Rijkaart en Boeve maakten de Amster damse doelpunten. Feyenoord versloeg Limburgia met 5-1. VOor de Rotterdammers zorg den Hoekstra (2). Been, Valke en Houtman voor de treffers. Telstar speelde in Velsen tegen AZ '67 ten einde een poging te doen het tekort van twee ton aan te zuiveren. Er kwamen slechts 3300 toeschouwers op dagen, die de Alkmaarse for matie met 6-2 zagen winnen. De nieuwe aanwinst van AZ' 67, Roelf-Jan Tiktak, scoorde tweemaal. Oberacher, Kist, Tol en Talan namen de rest van de treffers voor hun rekening. Kamphues en Haverkort scoor den tegen. FC Utrecht schreef het Tulpen Trofee-toernooi op zijn naam. In de finale werd Haarlem met 4-3 verslagen. FC Twente werd derde, door FC Groningen met 1-0 terug te wijzen. De nieuwe eredivisie-club For- tuna S. wees zaterdag afde lingsclub De Heeg met 6-0 te rug. Huub Smeets was met vier doelpunten de meest pro ductieve man. Gisteren ver sloegen de Limburgers Linne met 11-1. Huub Smeets was met vijf treffers topscorer. Roda JC won door een doel punt van Eriksen met 1-0 van het Belgische Lokeren. Sparta versloeg het elftal van Flakkee met 4-1. Lengkeek (2). Van Tigelen en Van den Berg doelpuntten voor de Rotter dammers. Go Ahead Eagles schoot er op los tegen een selectie-elftal van Sallandse amateurs. Kees van Kooten scoorde zesmaal. NAC verloor in België met 2-0 van Antwerp. Oostende was met 2-0 te sterk voor FC Den Bosch. FC VVV versloeg dit weekein de de KNVB-vierdeklasser RKDEV met 7-1. Mostert was met drie treffers topscorer. iS PALMAS In de gisteren peelde tiende ronde van |t interzoneschaaktoernooi in is Palmas heeft Jan Timman jh enigszins hersteld van de 'ipletterende nederlaag, die vrijdag tegen de Roemeen |ba leed. Tegen Jonathan istel peuzelde hij met suötie- manoeuvres enkele pionnen waarna de Brit zich bij het ireken gewonnen gaf. in kop versterkte de 61-jari- Vasili Smyslov zijn leidende isitie. Hij won in 32 zetten de slecht op dreef zijnde erikaan Browne. De wereld- pioen van vijfentwintig jaar leden heeft nu een voor tong van een vol punt. De ingaar Ribli handhaafde zich de tweede plaats door een te remise tegen de tweede leraan uit de Sovjet-Unie. Irosjan. iman plaatste zich door zijn zege naast Larsen op de vijfde plaats. De Deense grootmees ter verloor verrassend van de Hongaar Pinter. De overwinning van Timman op Mestel kwam als volgt tot stand: Wil: Timman. Zwart: Mestel Engelse partij 1. c2-c4 Pg8-re. 2. Pb1-c3 e7-e5, 3. g2-g3 Lf8-b4, 4. Lf1-g2 0-0. 5. Pg1-f3 Tf8-e8", 6. 0-0 e5-e4. 7. Pf3-d4 Pb8- c6. 8. Pd4-c2 Lb4xc3, 9. d2xc3 h7- h6. 10. Pc2-e3 d7-d6. 11. Dd1-c2 Lc8-d7, 12. Lc1-d2 a7-a5, 13. Ta1-e1 a5-a4. 14. f2-f4 e4xt3 e.p.. 15. e2xf3 Pc6-e7, 16. Pe3-g4, Pe7-g6. 17. Te1xe8t Pt6xe8. 18. Pg4-e3 c7-c6, 19. Ld2-e1 Dd8-a5. 20. Le1-I2 Pg6- e5, 21. Dc2-e2 Ld7-e6. 22. Tfl-dl h6- h5. 23. Td1-d4 c6-c5. 24. Td4-d2 a4- a3, 25. 13-14 Le6-g4. 26. Pe3xg4 Pe5xg4. 27. Lg2xb7 Ta8-b8. 28. Lb7- c6 Pe8-f6, 29. b2-b3 Da5xc3. 30. Td2xd6 h5-h4, 31. Td6-d3 Dc3-a5. 32. De2-d2 Da5-c7. 33. Td3-d6 Dc7- e7, 34. LI2xc5 Tb8-c8. 35. h2-h3 Pf6- e4. 36. Lc6xe4 De7xe4. 37. h3xg4 Tc8xc5. 38. Td6-d8t Kg8-h7. 39. Dd2-d3 De4xd3, 40.' Td6xd3 g7-g5. zwart geeft zich gewonnen. HTENVOORDE Zonder één van de drie manches op zijn am te schrijven, werd de Engelse oud-wereldkampioen Gra in Noyce gisteren winnaar van de internationale 500 cc-moto- >ss in Lichtenvoorde. Op circuit ,,de Besselinkschans" maaktef Belg André Vromans, de nummer twee in de tussenstand van wereldtitelstrijd, de sterkste indruk. Vromans was superieur in tweede en derde manche, maar had toen zijn kansen op de idzege al verspeeld door een slechte klassering in de eerste eks. Pech was de oorzaak van Vromans' matige verrichting in openingswedstrijd. de derde en beslissende manche had ook veteraan Gerrit Wol- ik nog uitzicht op de hoofdprijs, maar de Honda-rijder uit het ilderse Laren werd uiteindelijk als zesde afgevlagd en moest ardoor genoegen nemen met de tweede plaats in het eindklas- ment. Regerend Nederlands kampioen Gerard Rond, die lang- am herstelt van een ernstige armblessure, eindigde in de twee heat als tweede en stelde zich daarnaast tevreden met het rijden van beide overige manches. Tot de pechvogels In Lich- ivoorde behoorde de winnaar van de eerste manche, Bennie Iken. In de beslissende fase van de strijd moest de teamge- ot van Kees van der Ven de strijd wegens machinedefect voor- dig staken. portwereld IME Frankrijk heeft bij de reldkampioenschappen termen in Rome de ploegen- dstrijd op degen gewonnen. (RREN „Boom Boom" incini heeft zijn bokstitel in I lichtgewicht (WBA-versie) )en de Venezolaan Ernesto pana met succes verdedigd. NSK De Rus Viktor Doer- heeft tijdens wedstrijden in nsk het wereldrecord gewi- Iheffen trekken in de cate- rie tot 75 kilogram gebracht 162,5 kilo. D KISSINGEN Erica Belle eft dit weekeinde in het laaktoernooi van Bad Kis- gen twee nederlagen gele- n. )NCHEN Het Nederlands lisjes-volleybalteam kreeg weekeinde in München bij toernooi om het Europees mpioenschap twee nederla- n te verwerken. :REN De strijd om de en schaaktitel van Nedeland na vier ronden nog onover- htelijk. Tien spelers staan de eerste plaats. OKE MANDEVILLE In Stoke Is de 32e editie van de Stoke Mandeviiie-spelen, de officieuze wereldspelen voor gehandicapten, begonnen. HELLEVOETSLUIS Na drie van de zeven races van de strijd om het Nederlands zeil- kampioenschap vooor scha kels staat het duo Braam- /Schonk aan de leiding. WESTERHAAR Gerard Jan sen en Hendrik van der Zee zullen via een tweekamp moe ten uitmaken wie zich Neder lands dam-kampioen bij de ju nioren mag noemen. AMSTERDAM De Ameri kaanse jeugdploeg van Ram- stein heeft het internationale mini-honkbaltoernool in Am sterdam gewonnen. GUAYAQUIL Het waterpolo- team van de volksrepubliek China heeft zich alsnog ge plaatst voor het wereldkampi oenschap, dat vrijdag in Guay aquil begint. LOMMEL Bert Oosterbosch heeft de profwielerronde van het Belgische Lommei gewon nen. MARSCIANO De Belg Roger Six is gisteren wereldkampioen wielrennen bij de junioren ge worden. Prijsvragen Chinese wijkt uit SANTA CLARA - Na de opval lende vlucht vanuit het Oost blok van Martina Navratilova enige jaren geleden is dit weekeinde de eerste Chinese tennisster in het Westen geble ven. Het is de 19-jarige Hu Na, die het volgens insiders in zich heeft binnenkort door te drin gen tot de toptwintig ter we reld. Hu Na bleef achter in de Verenigde Staten waar het Chinese damesteam had deel genomen aan het toernooi om de Federation Cup. Nederland gastland bij kwalificatie EK volleybal DEN HAAG De Nederlandse heren volleybalploeg zal zich in eigen land kunnen kwalificeren voor de eindronde van het toernooi om het Europese 'kampioenschap van 1983, dat in Oost-Duitsland zal worden gehouden. De Nederlandse volleybalbond is namelijk orga nisator van één van de drie kwalificatieronden. WASSENAAR De Scheve- ningse jockey John Smith is uitstekend in vorm. Dat bleek gisteren op de Wassenaarse Renbaan Duindigt tijdens een van de belangrijkste rennen van het jaar, de strijd om de Gold Cup. met een eerste prijs van 15.000,- voor de win naar. Smith won met de merrie Marmorera en dat hadden wei nigen op de Wassenaarse baan verwacht. Enkele weken geleden werd Marmorera door de familie De Kroes uit Elburg verkocht. De merrie, die het als driejarige uitstekend had ge-- daan, maakte niet meer de be trouwbare indruk voor de eige naar. Op 18 mei faalde Mar morera op het Limburgse Schaesberg onder topgewicht. Gisteren was de merrie hele maal terug van weggeweest voor haar nieuwe eigenaar. De dolgelukkige John Smith: „Het vertrouwen van mij in Marmorera is nooit wegge weest. Maar de merrie moest even in vorm komen. Vorige week in het sprintkampioen schap van Nederland deed ze toch al aardig mee met haar vierde plaats. Maar dat ze de Gold Cup nu zou winnen, dat had ik ook niet verwacht. In de laatste bocht wist ik dat het toch zou gebeuren. Steeds ben ik met de merrie in de buurt geweest van Amend. In de laatste rechte lijn viel er een gat aan de binnenkant van de baan, omdat favoriet Lord Zara naar buiten viel met kam pioensjockey Kain. Toen wist ik dat het zou gebeuren. Erg leuk voor de nieuwe eigenaar Stal Okeja. De merrie gaat nog meer winnen, het is een erg goed paard. Het falen van Marmorera onlangs op Schaesberg is te begrijpen. Met een topgewicht op zo'n zware baan in het Limburgse, tegen paarden met weinig be lasting, is voor een vierjarige merrie gewoon niet te doen. Maar de eigenaar wilde toen lopen". De familie De Kroes uit Elburg, die Marmorera afdankte, zal daar nu wel spijt van hebben. Hadden ze Marmorera niet verkocht, dan hadden ze voor de vierde achtereenvolgende keer de strijd om de Gold Cup gewonnen. Achter Marmorera ging Lord Zata met Gary Kain als tweede over de finish. Deze uit Frankrijk afkomstige hengst moest zes kilo aan Marmorera geven. Amend met Kevin Da- vies moest genoegen nemen met een derde plaats voor Rose of Raby met de daarvoor speciaal uit Engeland overge komen topjockey Tony Ives. Zaterdag werd de Engelse joc key in Nederlandse dienst, Ke vin Davies, geschorst. De man die een week tevoren met King het sprintkampioenschap van Nederland won. kwam in de baan met de grote favoriet Ro meo Raaphorst. Na afloop moest Kevin Davies bij het ren- comité komen voor de slechte verrichting met Romeo Raap horst. Dat paard werd vierde in een veld van zes. Hij werd door het rencomitè voor veer tien dagen geschorst en voor verdere bestraffing voorgedra gen aan de tuchtcommissie van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport. Voor Kevin Davies zal deze ren nog een venijnig staartje hebben. ARTHUR VAN RIJSWIJK Importeur: Auto Palace De Blnckhorst B. V., Binckhorstlaan 312-322, corr. adres:postbus 148,2501 CC Den Haag, tel.:070-855100/101 AUTOMOBIELBEDRIJF A. L. v. d. DOOL Westerdreef 5, Lisse. Telefoon 02521-14757 AUTOMOBIELBEDRIJF A. L. v. d. DOOL Essenlaan 36, Sassenheim. Telefoon 02522-12231 AUTO-HOME LEIDERDORP B.V. Off. Mazda-dealer, Weversbaan 27, Leiderdorp. Telefoon 071-899349 BOOGAARD'S AUTOBEDRIJF Koperweg 2, Alphen a/d Rijn. Telefoon 01720-21191 MAANDAG 26 JULI 1982 PAGINA 11 LE CASTELLET De nationale feestdag van Frankrijk vond gisteren voor 70.000 enthousiaste Franse auto- sportfans nog een keer plaats. Op het circuit van Le Castellet werd René Arnoux winnaar van de formule-1- race om de Grote Prijs van Frankrijk en werden drie an dere Fransen (Prost, Pironi en Tambay) op de plaatsen twee tot en met vier geklasseerd. Het enthousiasme over het Franse formule-1-festival werd nauwelijks ge temperd door het ongeval van Jochen Mass, waarbij tyvaalf toeschouwers gewond raakten. Het Franse kwartet kon op Le Castellet overigens pas regeren, toen de Brabham/BMW-turbowagens van wereldkampioen Nel son Piquet en stalgenoot Riccardo Patrese met pech aan de kant waren gestald. Het Brabham-team had voor aanvang van de voor supersnelle „torbolides" geknipte race een gewaagde maar doordachte taktiek uitgestippeld. De wagens van Piquet en Pa trese vertrokken met halfvolle tanks en extra zachte banden. Halverwege de 54 ronden, wanneer de Brabhams volgens bere kening ruim zouden leiden, stond een pitstop voor bandenwissels gepland, waarbij de tanks ook van nieuwe inhoud zouden wor den voorzien. De Brabham-truc, met de bedoeling veel snelheid te winnen ten opzichte van de concurrentie, kon niet ten uitvoer worden gebracht. Na de.kopstart van trainingssnelste Arnoux leidde Patrese vijf ronden, totdat hij met een oververhitte turbomotor naar het ren nerskwartier terugmoest. Piquet had intussen de leiding overge nomen en behield die tot de twintigste ronde. Vijf ronden voor de „wisseltruc" begaf de BMW-motor van de Braziliaanse wereld kampioen het echter. Vanaf dat moment hadden de Franse top pers Arnoux, Prost, Pironi en Tambay. allen beschikkend over de op Le Castellet onverslaanbare Turbowagens, vrij spel. Arnoux, met de Renault-turbo, bleef probleemloos aan de lei ding. De tegenslagen die hem dit seizoen achtervolgden, bleven achterwege waardoor „trainingskampioen" Arnoux voor het eerst sinds maart 1980 (GP Zuid-Afrika) weer eens met cham pagne mocht spuiten. Teamgenoot Prost koerste tegen zijn zin naar de tweede plaats. Uit de pit was aangegeven, dat Arnoux zijn in de wereldtitelstrijd beter geklasseerde teamgenot voorbij moest laten. Arnoux weigerde. „Met 23 seconden voorsprong ga je geen zege weggeven. Dat kun je tegenover het publiek niet maken", aldus Arnoux. Prost reageerde netelig: „Vorig seizoen heb ik ook moeilijkheden met hem gehad. Ik denk niet dat er voor ons als teamgenoten nog een volgend jaar zla zijn." Prost hield in ieder geval voor leider Arnoux keurig de Ferrari- concurrentie van de Fransen Pironi en Tambay af. Pironi verste vigde met de derde plaats (4 wk-punten) op Le Castellet zijn lei derschap in de strijd om het wereldkampioenschap. Concurren ten Lauda (achtste) en Watson (uitgevallen) konden zich met hun conventioneel aangedreven tragere McLaren-wagens niet in de punten rijden. Jan Lammers plaatste zich in Zuid-Frankrijk bij dé trainingen vol gens een bekende traditie opnieuw niet voor de wedstrijd. Bij de afsluitende training van zaterdag zakte de Nederlander van de 21e naar de 27e plaats, daarmee een positie bij de 26 startende coureurs verspelend. LEIDSE COURANT Jochen Mass is net met zijn March het publiek ingere den, waar hij zelf ongedeerd uit zijn verkreukelde bolide kon worden geholpen. Er vielen wel twaalf gewonden onder de toeschouwers. ZANDVOORT Drie jaar gele den startten Cor Euser en Jaap van Silfhout gelijktijdig hun autosportactiviteiten. Eu ser brak snel door naar de in ternationale top in de formule Ford-racerij en veroverde vorig seizoen drie titels in de FF2000-klasse. Van Silfhout bleef in de schaduw van Euser zonder overwinningen en werd tot de categorie subtoppers gerekend. Op het circuit van Zandvoort brak de getalen teerde Hagenaar zaterdag met die reputatie. Van Silfhout. in de oude wagen van Huub Ver meulen, boekte de eerste over winning uit zijn carrière. In de twee manches van de ze vende race om het Nederlands FF2200-kampioenschap bleef Van Silfhout uitgerekend won derkind Euser voor. De 27-jari- ge coureur uit Oss, titelverde diger in de 2000-categorie op nationaal, Benelux- en Euro pees niveau, werd na zijn uit stekende seizoenstart (drie overwinningen op rij) voor de derde achtereenvolgende keer van de hem zo vertrouwde hoogste tree van het erescha- vot gehouden. Na twee kunst jes van Ron Kluit was zaterdag de beurt aan Jaap van Silf hout. De bij !iet bedrijf van au tosportenthousiast Vermeulen werkende coureur, won de eerste manche met 0,44 se conde voorsprong op Euser. In de tweede, door Euser gewon nen. rit kon de Ossenaar, met Van Silfhout in zijn slipstream, dat minieme verschil niet goedmaken. Euser, gehandi capt door het oudere type wa gen waarin hij rijdt, behoudt in de nationale titelstrtijd overi gens een ruime voorsprong op Van Silfhout: 105/69. De spannende FF2000-klasse was het hoogtepunt van een matig bezochte (2000 toe schouwers) race zaterdag op Zandvoort, waarin weinig op windende zaken voorvielen. Kees Kroesemeijer stevent in de tourwagenklasse tot 1600 cc op de hem vorig jaar ont houden titel af, Gerrit van Kou wen was de allerbeste rijder in de FF1600-categorie en cir cuitdirecteur Jim Vermeulen boekte, bevrijd van Grand Prix-spanningen, in de sports 2000 weer eens een totaalo verwinning.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11