binnen de perken LAND EN TUINBOUW/VERKEER TOYOTA TERCEL IN NIEUW JASJE CUORE ONDER HET MES GENOMEN Veilingklok loopt vast van het doordraaien Grond T.EIDSE COURANT/ ZATERDAG 24 JULI 1982 PA£ fn België verandert toegestane snelheden De Belgische overheid gaat' binnenkort de toegestane maximum-snelheden op de autowegen verhogen. In plaats van 120 mogen de auto mobilisten 130 kilometrer snel rijden. De minimum-snelheid gaat eveneens omhoog van 70 naar 80 kilometer. Op vier baanswegen gaat de snelheid omlaag van 120 naar 110 kilo meter. Binnen de bebouwde kom gaat de toegestane snel heid van 60 naar 50. Met deze snelheden sluiten de beper kingen beter aan op die van de Duitse en Franse wegen. Mercedes: Meer personenauto's, minder bedrijfswagens Het afgelopen halve jaar heeft Mercedes elf procent meer perso nenwagens vervaardigd. In totaal waren dat er 230.000. Mercedes verwacht dit jaar negenduizend auto's meer te fabriceren dan vo rig jaar. Dit is meegedeeld op de aandeelhoudersvergadering van de fabriek. Wat de bedrijfswagens be treft, verwacht de fabriek veertien procent minder verkopen. Onder andere de politiek moeilijke situa tie in Argentinië speelt hierbij een belangrijke rol, zo werd meege deeld. Goodyear maakt gekleurde banden Goodyear is binnenkort in staat geklleurde autobanden te maken. Dit is een bijkomstigheid van de ontwikkeling van nieuwe banden materialen. Enerzijds moet de in-, dustrie zorgen voor lichtere ban den (enkele kilo's), aan de andere kant probeert men produkten uit de olie-industrie te mijden. Daar toe experimenteren de fabrikanten met siliciumdioxide als vervanging voor roet en rubber, die de huidige band zijn zwarte kleur geven. Sili ciumdioxide is zelf kleurloos, maar er zouden kleurstoffen bijgemengd kunnen worden, aldus de banden fabrikant. Oliemaatschappij: Eenderde pompstations gaat verdwijnen Van de negenduizend pompsta tions in ons land gaan er driedui zend verdwijnen. Dit heeft de au- tomobielmaatschappii ESSO voor speld. Ook zegt ESSO dat het ver bruik van motorbenzine over vijf jaar gedaald zal zijn met zeven honderd miljoen liter. De maat schappij denkt dat van de zesdui zend overblijvende bezinestations er zeshonderd onder de vlag van ESSO kunnen blijven. Nu heeft de maatschappij achthonderd benzi ne/service-stations. Auto's in drie jaar 10 procent zuiniger AMSTERDAM In drie jaar tijd zijn de laatste modellen Franse en Duitse auto's meer dan tien procent zuiniger ge worden. Dit staat in twee rapporten van Franse en Duitse verenigingen van autofabrikanten. Vooral vorig jaar is een flinke besparing genoteerd. De Duitse auto's werden zes procent zuiniger. Het gemiddelde brandstofverbruik liep terug van 9,8 liter op 100 kilometer tot 8,7 liter. De Franse auto's zijn in de periode 1977-1981 10,5 procent minder gaan verbruiken. De Europese auto-industrie loopt daar mee vooruit op de doelstellingen over het maken van zui niger auto's. De Duitsers hebben aan hun ministerie van economische zaken toegezegd ernaar te streven in 1985 de door hen op de markt gebrachte auto's vijftien procent zui niger te maken dan in 1978. Een van de De meeste bespa ringen worden verkregen door de gewichten van de wa gens te verlagen, de vorm aerodynamischer te maken en de versnellingsbakken aan te passen met bijvoorbeeld een overdrive versnelling. MITSUBISHI GOLD STAR Om de fors terug gelopen verkopen van MitsiL aan te zwengelen, grijpt de automobielfabrikarigj als vele anderen, naar de „actie-specials". W^, dus met extra uitrusting, die weinig of niets L, kosten. In dit geval gaat het om de Gold Star uiL ring, herkenbaar aan de goudkleurige metalig De extra's zijn hier, als meest opvallende itemser glazen zonnedak en een tripcomputer met tv0 funkties. Deze is gemonteerd op een zwanehalL, dat hij optimaal binnen bereik van de rijdeu,- bracht kan worden. Een tripcomputer is een k raat waarmee het benzineverbruik tijdens eevj kan worden afgelezen. Ook is het verbruik naU afleesbaar. De Mitsubishi Colt, Lancer (bei<±rc 1200 GL-versie) en Sapporo (1600 GLX) zijn in| Star-uitvoering leverbaar voor resp. 17.29lv 17.996,- en 24.645,-. Drie jaar geleden leek het even of Toyota zijn behouden de modelpolitiek zou laten vallen: voor het eerst kwam er een voorwielaangedreven model, de Tercel. Wel een aparte voorwielaandrijver, want tegen de heersende mode in was het geen model met derde/vijfde deur maar een sedan. Tevens stond de motor niet, zoals gebruikelijk, dwars maar overlangs voorin. Het bleek echter geen nieuwe generatie van voor aangedre ven Toyota's in te luiden. De (technisch) behoudende poli tiek legde inmiddels geen windeieren, want Toyota is zeer groot gegroeid; twifitig jaar geleden werden een kwart miljoen automobielen per jaar gebouwd. Nu zijn dat er 3,5 miljoen Niet alleen beantwoordt de wagen meer aan het normale beeld van een voorwielaan drijver uit de lagere midden klasse, hij heeft ook een aan tal interessante technische de tails en geen hoge prijs. In fei te is deze Tercel nauwelijks meer te vergelijken met zijn voorganger. Hij heeft alleen nog dezelfde 1,3 liter vierci- linder motor. Hoewel de motor een iets ho gere compressieverhouding kreeg, bleef het ontwikkelde vermogen gelijk op 48 kW-65 pk. Het ging dan ook vooral om de zuinigheid, waartoe ook een automatische choke en automatische aanzuiglucht- voorwarming zijn toegepast. Niettemin zal het grootste ef fect op het verbruik toch van de nieuwe carrosserie komen. Dit ondanks het feit, dat de auto vijfentwintig kilo zwaar der uitvalt dan zijn voorgan ger. Toch is de nieuwe Tercel kleiner van buiten, met een zeven centimeter kortere wielbasis en een decimeter kleinere lengte. Doordat van het sedanmodel met kofferbak is overgestapt op een drie/vijfdeurs model met aflopende achterkant nam niettemin de nuttige in terieurruimte belangrijk toe. Mede is dat te danken aan de nieuwe achterwielophanging, die minder ruimte inneemt. Eerst zaten daar schuine ar men met schroefveren, nu zijn de achterwielen opgehan gen met veerpoten, dubbele dwarsarmen en een reacties tang in lengterichting. Dat had natuurlijk vooral gevol gen voor de bagageruimte, toegankelijk via een achter klep die mooi tot aan de bum per doorloopt. Die heeft nor maal al een heel behoorlijk volume, en kan dan ook nog uitgebreid worden door de achterbankleuning voor de helft of helemaal weg te klap pen. Slimme vinding: de hoe- denplank kan zowel vooraan als achteraan scharnieren, dus ook vanuit het interieur kan je in de bagageruime komen bij niet neergeklapte achter bank. Binnenruimte De strakke Europese styling zorgt zowel voor een aantrek kelijk (zij het niet echt origi neel) uiterlijk als voor veel binnenruimte en een goede stroomlijn. Op de achterbank is genoeg ruimte voor volwas senen, voorin uiteraard ook. De zitplaatsen zijn netjes be kleed en comfortabel bii nor- De nieuwe Toyota Tercel ziet er een stuk Europeser uit dan zijn voorganger. maal gebruik, zij het dat ze nogal vlak dus niet „spor tief" zijn. De doordachte afwerking blijkt ook weer uit het feit, dat de veiligheidsgor- delsloten aan de stoelframes zitten, zodat de gordel dus al tijd goed zit. Het dashboard is praktisch ingericht. Het heeft een opstaande rand, zodat je er wat op kunt leggen, maar verder zijn er weinig afleg- vakken. In het algemeen is het een zeer ruim en prak tisch interieur, dat alleen he laas nogal plastic-achtig is af gewerkt en daardoor wat doods aandoet. Rijden Zo Europees als hij van buiten en van binnen is,.zijn ook de rij-eigenschappen. De tand heugelbesturing gaat nog wat zwaar, maar verder valt er niets op aan te merken. Dat geldt ook voor de wegligging, die onder normale omstandig heden volstrekt neutraal is. Je kunt alles met de Tercel doen zonder de wagen uit even wicht te brengen, tot aan flink afremmen in een snelle bocht toe. Daarbij doet de ve ring met gasgevulde schokdempers rondom goed zijn werk, niet te week en niet te stug. De motor is tot middelmatige, toerentallen best levendig, een hardloper is hij echter niet; bij hoge toerentallen neemt ook het geluidsniveau nogal toe. Daarom is het jam mer dat hier geen vijfbak le verbaar is. Met vierbak is het verbruik overigens ook best mooi, waarschijnlijk een ge middelde van 1:12 a 13. Er is ook een automaat leverbaar, maar niet in combinatie met de vijfdeurs-uitvoering. Tot slot is er nog keus uit twee uitrustingsniveau's, nor maal of DX. De normale uit voering heeft wel een van binnenuit verstelbare buiten spiegel, maar is verder nogal simpel. De DX heeft wat han digheidjes erbij, zoals ruite- wissers met interval en een radio. Een wisser achterop is echter een extra. De driedeurs Tercel komt op 16.500,-. In de DX-uitvoe- ring is dat 795,- meer. De vijfdeurs-versie (alleen DX) kost nog eens 550,- extra. Alles bij elkaar genomen lijkt deze Tercel een zware concur rent voor Toyuota's eigen Co rolla. En dat is de meest ver kochte auto ter wereld! We mogen dan ook aannemen dat Toyota nauwelijks meer heen kan om de introductie van andere voorwielaandrijvers. Het eerstvolgende nieuws zal echter (dit najaar) de Camry zijn, een sedan uit de hogere middenklasse, gebaseerd op de Celica; dus met achterwiel- aandrijving. De Daihatsu-importeur in Nederland heeft eeen nieu we versie van de Cuore op de markt gebracht. Een Cu ore die het vooral door de lage prijs van nog geen tien mille wel goed kan gaan doen. De Suzuki Alto uit de zelfde prijsklasse, heeft de afgelopen maanden bewezen dat bij de kleine wagentjes nog veel te verdienen is door de fabrikanten. De nieuwe Cuore is flink onderhanden genomen. Als belangrijkste verandering is een grotere motor boven de voorwielen geplaatst. Dat was -wel nodig want het 550 kubieke centimeter grote motortje uit de oude Cuore kon met name de snelweg niet erg best aan. Vandaar ook dat er sinds de intriduc- tie van de wagen in septem ber '79 1500 Cuore's zijn ver kocht. Dat kleine motortje lag erin omdat in Japan be lastingvoordeel bestaat voor De vernieuwde Daihatsu Cuore kost tien mille. auto's met minder dan" cm2 cilinderinhoud. Bo; dien is er vrijstelling^ het aanvragen van een: keervergunning in de g steden met zo'n klein L gentje. Hier bestaan dié gumenten niet. Die gré motor heeft een cylindé houd van 617 cm3 die i levert. Goed voor een: van 115 km-h, waarbij langere eindoverbreii zorgt voor een draagll geluidsniveau. Het vertr moet ongeveer 1:18 be gen. Bij negentig kilomé loopt de wagen bijna 1:2 Tevens zijn er wat klej heden aan uiterlijk en i rieur gewijzigd. Met rw gaat het om iets beter^c strumenten en bedienine ganen, alsmede nieuwe L fen bekleding voor de t len. Uit het programma !r Economy-versie geschl zodat er nu alleen een deurs en vierdeurs I;p overblijven. Eerstgenoe^ is in prijs verlaagd t(p 9.995,-, de vierdeurs nog steeds 10.995,-, if krijgt er daarvoor welf radio bij. Voor dat geldf1 grappig uitziend autcjE waarin dankzij de hcfi van de carrosserie ook Eq pese volwassenen best nen zitten. li Daarnaast is de wagen >1 een modern ding ook, onafhankelijke wielopl ging rondom en een tw< linder motortje dat kan- gen op een snaaraangeij ven bovenliggende nok as en twee balansassen, het oog op het succes va Suzuki Alto (al is die iets groter) kan de hui importeur wellicht ook de Daihatsu Cuore een cesje maken, zeker voo: prijs. Bloemenveilingen snoepen elkaar geen leden meer af In kringen van de bloemenveilingen kan men de laatste tijd vaak de wens horen tot meer samenwerking tussen deze vei lingen en minder het elkaar beconcurreren of het „afsnoepen" van eikaars leden. Na woorden begint er nu een drang tot da den te komen, zoals men die ook kan constateren in het gebied van de „kringveilingen" die zich verbreedt. Nieuw is de mede deling over nauwere samenwerking tussen het Westland en de bloemenveiling in Breda om te komen tot het verruimen van eikaars assortiment. Ook binnen de Vereniging Bloemenveilingen Nederland (VBN) wordt een nauwere samenwerking bepleit, hetgeen eveneens het geval is in de NTS. Het is nog niet zo lang gele den dat er een ware ledenjacht bestond tussen de niet ver van elkaar gelegen bloemenveilingen. Dat gebeurde niet alleen door middel van een concurrerend veilingprocent, maar ook door andere verleidingen. Hoe dan ook, daar begint duidelijk een einde aan te komen en er zijn verheugende feiten die wij zen in de richting van samenwerking, waarvan we hiervoor al een voorbeeld noemden. In onze buurt kan ook worden gewe zen op een beter contact tussen de CCWS en de Berkelse vei ling, bijvoorbeeld de samenwerking tijdens de jongste potplan tenbeurzen. Vooral nu ook de bloementeelt het steeds moeilij ker krijgt door de concurrentie uit de landen van de Derde Wereld kan de eendracht alleen maar sterker worden. Duide lijke taal bijvoorbeeld werd onlangs gesproken door voorzitter M.J. Varekamp in het Contactorgaan van de CCWS, waarin hij verwees naar de uitspraak door de algemene vergadering van de VBN met betrekking tot een samenwerkingsmodel. Op voorstel van het Raadgevend Bureau Berenschot werd ge kozen voor het model, waarin de veilingen vrijheid wordt gela ten van het stafwerk, maar verder in het telersbelang alles zo veel mogelijk wordt gecoördineerd. Voorkomen moet worden dat ten koste van het vak bijvoorbeeld dubbele kosten gemaakt worden op gebieden die voor allen van belang zijn. Het CCWS- bestuur kan zich goed vinden in het nieuwe model. „Onzerzijds wordt dan ook gehoopt dat er spoedig een goede directeur bij de VBN kan worden aangetrokken, die mede een nieuwe impuls aan de landelijke samenwerking kan geven", aldus de heer Enthoven. „Daarbij zullen we als veilingen en als veilingleden moeten beseffen dat de VBN geen zelfstandige au toriteit is. De veilingen en veilingleden vormen de VBN. Met respect voor eikaars positie zullen we gezamenlijk de VBN ver der inhoud moeten geven. Niet ten bate van de VBN zelf, maar uiteindelijk ten bate van diegenen voor wie en door wie de coöperaties zijn opgericht. Dit houdt niet in dat op veilingge- bied alles vanzelfsprekend in de huidige structuur zal blijven. Ook deze structuur zal gezamenlijk opnieuw bezien moeten worden. Ten bate van het hele vak zullen veiling en de mark tsituatie voor maximale prijsvorming moeten zorgdragen, ser vice moeten bieden gepaard aan een aanvaardbaar'veilingper centage. De huidige depressie vraagt om zogenaamd nieuw elan om uit de depressie te geraken en de structuur van de toe komst te bouwen", concludeert de CCWS-voorzitter. In de jongste ledenvergadering van de NTS werd door ver scheidene leden uiting gegeven aan de bezorgdheid inzake de onderlinge concurrentie door de veilingen, die voor hun be staan moeten vechten. Ook in deze vergadering ontving het rapport-Berenschot alle aandacht en zei men nieuwsgierig te zijn naar de mogelijkheden. Op verschillende punten, zoals het Derde Wereldlandenbeleid, het veilen van importprodukten en het werk van de bemidde lingsbureaus is bezinning noodzakelijk. Gevraagd werd om een overzicht van de ontwikkelingen inzake het veilen van im- portbloemen in de afgelopen vijf jaar en tot welke ontwikke lingen dat heeft geleid. Het VBN-bestuur heeft toegezegd hier aan de nodige aandacht te besteden. Voor de twee glasgroenten, tomaten en komkommers, kwam het doordraaispook ten tonele. Vooral tomaten wer den in grote hoeveelheden doorgedraaid. Het hing al min of meer in de lucht, want het aanbod bleef opmerkelijk groot. Daarnaast gooide de va- kantiegolf nog eens een extra schep roet in het eten. Ook voor de andere groentegewas sen verliep de prijsvorming vrij stroef op een enkele uit zondering na. Als het goed is kunnen de consumenten op het ogenblik volop profiteren van de lage groenteprijzen. Zeker als zij in het bezit zijn van een diepvriezer liggen er nu kansen om deze eens flink te vullen. Via de verschillende media is er al op gewezen dat de toma ten in grote hoeveelheden worden doorgedraaid. De oor zaak is niet gelegen in het feit dat de concurrentie is toege nomen, waardoor er zich af- zetproblemen zouden voor doen. Het is gewoon een kwestie van overproduktie, die men niet afgezet krijgt en dan valt er niet aan dit ver schijnsel te ontkomen. Het is een beschermende maatregel om te voorkomen dat er tegen dumpprijzen verkocht wordt en de tuinder met de grootste strop blijft zitten. De week- aanvoer schommelt zo rond de 20 miljoen kilo. Vorig jaar was dit zo'n 13 miljoen kilo. Het spreekt voor zich dat men die 7 miljoen kilo niet zo maar even afzet. Voor de A-I-ex- port daalde de prijs van/ 1,02 naar 66 cent per kilo. Bij de vleestomaten daalde de sorte ring BBB van 1,48 naar 98 cent per kilo. Alleen een klei ner aanbod kan verbetering in de situatie brengen. Deze verbetering lijkt mogelijk, omdat de temperaturen iets gematigder worden, waardoor het rijpen van de vruchten wat rustiger gaat. Daarnaast zullen er teelten beëindigd worden, maar dit valt moei lijk te peilen, omdat er op vrij grote schaal tussen geplant is, waardoor de oogsten op el kaar aansluiten. Komkommers Op de komkommermarkt doet zich hetzelfde verschijn sel voor, zij het in wat minde re mate. Ook hier kan er ge sproken worden van overpro duktie. De dalende lijn in de concurrentie zette de afgelo pen week door, zodat de ex port geen extra moeilijkheden ondervond. Er worden op het ogenblik zelfs meer komkom mers geëxporteerd dan vorig Het ten hemel schreiende beeld in warme zomers: vel den bezaaid met doorgedraaide tomaten. seizoen. De gemiddelde prijs voor alle sorteringen daalde naar 30 cent per stuk. Er wordt een kleiner aanbod verwacht en hier mag men uit afleiden dat er de komen de week hogere prijzen moge lijk zijn. Op de paprikamarkt deed zich een verschuiving voor in het aanvoerpatroon. De aan voer van groene paprika's nam toe en het aanbod van rood vertoonde een afname. De totale concurrentie op de Westduitse markt werd klei ner. Dit kwam door een ge ringere export uit Italië en het praktisch wegvallen van de Spaanse leveranties. Alles bij elkaar betekende dit zo'n terugval van 900 ton. Het con currerend aanbod bedraagt dan altijd nog ruim 2 miljoen kilo. Als daar de export van Hollandse paprika's, die zo'n 375 ton groot is, wordt naast gezet, dan speelt het Holland se produkt een bescheiden rol. De gemiddelde prijs van de groene sorteringen daalde naar 1,52 per kilo. De rode sorteringen liepen op naar f 3,80 per kilo. Als deze prij zen omgerekend worden naar een prijs per stuk, dan komt een groene paprika op 30 cent en een rode op 76 cent. De consumentenprijs komt dan op 60 cent en 1,52 voor een kwalitatief uitstekende papri ka. Het is in veel gevallen he laas zo dat er veel te veel rommel naar de detailhandel gaat. De consument moet hier dan ook nog eens duur voor betalen. Hier wordt het gewas en de teler beslist geen dienst mee bewezen. Het aanbod van zowel groen als rood lijkt niet veel te veranderen. Door een kleiner aanbod kan de prijs voor beide sorteringen oplo pen. Overige gewassen Op de markt voor aubergines viel er weinig verbetering te bespeuren. De prijzen bleven laag als gevolg van de aan houdende grote aanvoer. De gemiddelde prijs schommelde rond de 90 cent per kilo. Vo rig jaar werd er in dezelfde week gemiddeld 2,15 per kilo betaald, de aanvoer was toen wel 200 ton kleiner. Al leen een kleiner aanbod kan verbetering in de prijsvor ming brengen. Het ziet er naar uit dat de piek in de aan voer inmiddels gepasseerd is. De aanvoer van rettich nam verder af, de prijs liep op naar 84 cent per stuk. Het aanbod zal verder afnemen, toch wor den er geen hogere prijzen verwacht. Het aanbod van courgettes is al weken groter dan vorig seizoen. Uit de prijsvorming blijkt duidelijk dat de markt overvoerd wordt. Ook in de afgelopen week stelde de prijs teleur. Er werd gemiddeld 19 cent per stuk betaald. Hogere prijzen worden er voor de komende week niet verwacht. Het ver haal wordt haast eentonig, maar radijs deed ook mee in het ruime aanbod. Ook hier ging de prijs eronder gebukt, er werd 21 cent per bosje be taald. Voor de komende week worden er hogere prijzen ver wacht, omdat het aanbod klei ner wordt. Vollegronds groenten Spinazie bleef met 26 cent per kilo goedkoop. Hier lijkt de komende week verandering in te komen door een kleiner wordend aanbod. De prijs zal iets oplopen. De vraag naar ijssla zwakte af en de prijs daalde naar 48 cent per stuk. Deze prijs zal zich de komen de week niet weten te hand haven, er worden lagere prij zen verwacht. Er was sprake van een opleving in de aan voer van bospeen, de gemid delde prijs daalde naar 76 cent per bos. Verdere prijsdalingen lijken niet erg waarschijnlijk. Snijbonen werden voor 1,90 per kilo verkocht. De aanvoer .neemt verder toe, maar de prijs zal toch niet veel lager komen te liggen. Door het koelere weer kon de bloem kool in een wat rustiger tem po geoogst en aangevoerd worden. De prijs voor de „zes sen" liep zelfs op naar 1,73 per stuk. De prijzen komen echter weer onder druk door een groter aanbod. Het klei ner wordende aanbod van spitskool maakte het mogelijk dat de prijs opliep naar 29 cent per kilo. Deze ontwikke ling zal de komende week doorzetten. Prei veranderde weinig in prijs, er werd ge middeld 90 cent per kilo be taald. De aanvoer wordt gro ter met als gevolg lagere prij zen. Sla is inmiddels weer in prijs gedaald. Er werd 19 cent per krop betaald. Veel veran dering lijkt er niet in de markt te zitten. Sperziebonen werden weer goedkoper, er werd 75 cent per kilo betaald. Het aanbod blijkt ongeveer gelijk en de prijs zal niet veel veranderen. Door een kleiner aanbod werd andijvie duur der, er werd 55 cent per kilo betaald. Dit zal slechts van korte duur zijn, omdat er een groeiend aanbod verwacht wordt. Postelein veranderde weinig in prijs, ook in de ko mende week zal de prijs rond de vier dubbeltjes per kilo schommelen. Sproeien zorgt voor „hangwater". Tuiniers zowel als potplantenbezitters krijgen doorlopet maken met grond; al onze gewassen wortelen in de g| Grond geeft ze steun, maar grond is ook de opslagplaats water en plantenvoedsel. Grond... wat is dat eigenlijk pre Nemen we (letterlijk) voor de vuist weg een handvol g dan zouden we daarin diverse belangrijke bestanddelen den, maar er zijn vijf „hoofdgroepen" te onderscheiden, zanddeeltjes, heel kleine deeltjes van allerlei materialen kwarts, veldspaat, kalk enz. Verder humus, allerlei me minder verteerde resten van plantaardige of dierlijke sprong die bezig zijn „tot stof weder te keren". Wat wati lucht betreft is de structuur van de grond belangrijk. Hi duidelijk zijn dat een stof als tarwemeel bijvoorbeeld veel der water en lucht kan bevatten dan bijvoorbeeld gort of Daarom vinden tuinders en landbouwers dat de meest i structuur van de grond de zogenaamde „kruimelstructuu Daarbij zijn de afzonderlijke gronddeeltjes samengevoeg grotere kruimels en zo'n grond is dus altijd luchtig en bi dien goed waterdoorlatend. Dat laatste bewerkstelligt we< regenwater vlug wegzakt in de grond en dan gemakkelijk de plantenwortels kan worden opgenomen. Over dat valt ook nog wel wat te zeggen. In tuinen zijn eigenlijk drie „soorten" water te ondersch< Allereerst is daar het grondwater, dat we ontmoeten als v diep gaan graven. Het water in sloten en plassen is ook g water en het peil ervan geeft het grondwaterpeil aan. Ma; zou niet zo best zijn, als slaplanten zouden moeten wortel in het grondwater- Een compacte grondmassa bevat legio fijne kanaaltjes, ni leen in horizontale richting, maar ook meer of minder caal. Door capillaire werking wordt water via die minien naaltjes als het ware opgezogen naar de lagen boven het g water. Tussen haakjes bij schoffelen gebeuren eigenlijk dingen: het onkruid wordt verdelgd, maar tegelijkertijd den de capillairen in het bovenste laagje van de grond vi ken. Daardoor wordt uitdroging wat tegengegaan. De bo< met een zwaar rolblok over zijn land rijdt doet het tegeng de: hij drukt de grond ineen, waardoor zich capillairer men. Daardoor weer kan het water wat van onderen ops naar hogere lagen. Er is nog een derde „soort" water grond: het „hangwater". Dat water dankt zijn bestaan ho kelijk aan regenval of aan gieten en sproeien en dit hang is vaak het belangrijkst voor planten. Let maar eens op gebeurt als het lang niet regent en er niet gesproeid Planten hebben dan weinig aan het grondwater en het lair water schijnt te verdwijnen, het verdampt doorloper de grondoppervlakte! Grond, lucht en water dus.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8