Binnenland/buitenland 'LO: Israël saboteert reedzame oplossing Terlouw: te weinig kennis over kernenergie in ons land POOLSE LEIDERS LATEN MEER GEVANGENEN VRIJ QeidócGowumt Trips naar Azië, USA en Floriade Toevallige vondst /an gaaf hunebed Spanningen binnen EG lopen hoog op Minder kinderbijslag buitenlandse werknemers bespaart 180 miljoen Gevaarlijke irritatie Uniform teken LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 JULI 1982 PAGINA 5 lardverschuiving in Japan 1st doden DKIO In het zuid-westen van Japan jn bij aardverschuivingen minstens 24 ensen om het leven gekomen, terwijl in 204 anderen wordt gevreesd dat zij graven liggen onder modder en stenen. Dg eens 81 mensen vermist. De aardver- Ihuivingen in de zuidelijke staat Nagasa- i werden veroorzaakt door tropische re- tns. Tengevolge van de hevige regenval vamen ruim 1.000 woningen onder wa- ir te staan en werd het trein- en wegver- ler in de staat volledig ontwricht. In de ad Nagasaki, ongeveer 900 kilometer ten lid-westen van Tokio, werd gisteren te- tn middernacht een regenval gemeten gn 448 millimeter, aldus het meteorolo- isch bureau. Verwacht werd dat het do- gncijfer nog zal stijgen. Rijk betaalt niet mee aan langere Maasspoortunnel DEN HAAG De bouw van de Wil lemsspoortunnel onder de Maas in Rot terdam laat verder uitstel niet toe. De tunnel kan pas in 1995 gereed zijn, en de levensduur van de huidige spoor brug is beperkt. Het wachten is nog op overeenstemming tussen het rijk en de gemeente over de vraag of de geplande korte tunnel wordt uitgevoerd of een langere. Het rijk zal in elk geval niet meebetalen aan de wens van Rotter dam de tunnel te verlengen om daar door geluidhinder in de stad te beper ken. Verlenging van de tunnel zou 190 miljoen gulden extra kosten. Calvi pleegde zelfmoord LONDEN De Italiaanse bankier Roberto Calvi, president van de Banco Ambrosiano, heeft door op hanging zelfmoord gepleegd. Dit heeft een Britse deskundige giste ren verklaard tijdens het gerechte lijk onderzoek naar de omstandig heden van de dood van de Ita liaan. Calvi, die op 18 juni han gend werd aangetroffen aan een brug in Londen, was betrokken bij een bankschandaal. Volgens Keith Simpson, hoogleraar in de patholo gie, is het uitgesloten dat de bank ier is gewurgd en vervolgens aan de brug is opgehangen. De dood is „ongetwijfeld" ingetreden als ge volg van „verstikking door ophan ging", aldus de patholoog-anatoom. Dodental van IRA- aanslag stijgt tot tien LONDEN In Londen is gister avond een tiende slachtoffer van de IRA-bomaanslag, die dinsdag in Londen werd gepleegd, aan zijn verwondingen overleden. De tien de dode was een van de soldaten die in Hyde Park werden getrof fen door een spijkerbom, die in een auto was verstopt. De 36-jarige kwartiermeester Roy Bright, va der van twee kinderen, overleed in het Westminster ziekenhuis, waar hij drie dagen voor zijn leven had gevochten. Drie militairen werden in Hyde Park onmiddel lijk door de bom gedood. De ande re zes slachtoffers vielen bij de muziekstand in Regent's Park. Twee aanhoudingen na moord in Roosendaal ROOSENDAAL De Roosendaalse politie heeft in verband met de moord op de 47-jarige Mohammed Bel Hajey twee zoons van het slachtoffer aange houden. Het zijn de 22-jarige A.W. uit Capelle aan den IJssel en de 14-jarige A.H., die nog thuis woont. Mohammed Bel Hajey werd woensdagochtend dood aangetroffen op de binnenplaats achter zijn woning in Roosendaal. Hij bleek om het leven te zijn gekomen door sla gen en steekwonden. De man was om het leven gebracht terwijl zijn vrouw en vijf nog thuiswonende kinderen de nacht doorbrachten bij een getrouwde dochter. Of de beide zoons direct of in direct bij de moord betrokken zijn ge weest, is de politie nog niet duidelijk. imerikaanse bemiddelaar heeft in Syrië geen enkel succes nleiroet/jeruzalem- EPAMASCUS Israëli- gjhe vliegtuigen hebben Tsteren voor de tweede 5Jhtereenvolgende dag ^mbardementen uitge leerd op West-Beiroet. •<tet Palestijnse persbureau |IAFA meldde dat giste- n 56 mensen, hoofdza- lijk burgers, waren ge- d. Over het aantal ge bonden werd niets be- "jsnd gemaakt. 'ijl Parijs is gisteren de onder- Irecteur van het in die stad estigde PLO-kantoor, Fa- el-Dani, bij een bomaan- ig gedood. Bij de aanslag uden drie mannen betrok- in zijn geweest, die de auto ïarin Dani zat beschoten en rvolgens een bom naar hem rpen. De PLO heeft Israël •r de aanslag verantwoorde- gesteld, maar dit is door de lëlische regering ontkend. Tot nu heeft nog geen enkele organisatie de verantwoorde lijkheid voor de aanslag opge ëist. Direct na de hevige luchtaan val van gisteren op Beiroet, die volgens Israël anderhalf uur duurde, begonnen Israëli sche artillerie en kanonneer boten de Libanese hoofdstad te beschieten. Doelwitten waren ondermeer de vluchtelingen kampen Sabra, Boersj el-Ba- rasjne en het gebied rond de Arabische Universiteit, waar de meeste PLO-kantoren zijn gevestigd. PLO-woordvoerder, Labadi, beschuldigde Israël ervan een vreedzame oplossing van de Libanese crisis te willen sabo teren. Bij een vreedzame op lossing bestaat de mogelijkheid dat de PLO door de Ameri kaanse regering wordt erkend en dat is de grote angst van Is raël, aldus Labadi. Hij wees er nogmaals op dat een directe dialoog tussen de PLO en Washington „een belangrijke stap in de richting van een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten" zal zijn. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Sjamir, heeft gisteren laten weten dat acties van het israëlische leger gedurende de afgelopen twee dagen bedoeld waren als wraakneming voor de Pales tijnse acties die in Libanon waren gepleegd. WAFA meld de dat de Palestijnen en links- Libanezen gisteren twee blik semacties hadden uitgevoerd in het door Israël bezet Liba nees gebied. Een actie werd bij Sidon uitgevoerd, een ten noorden van de hoofdweg Bei- roet-Damascus. Bij beide acties zouden Israëlsiche militairen zijn gedood. In verband met de guerrilla-operatie heeft de Is raëlische legerleiding voor Si- don een avondklok ingesteld. Ondertussen worden de be middelingspogingen van de Amerikaanse afgezant Habib Franse veiligheidsagenten onderzoeken de auto van PLO-leider Fadel el-Dani, die gisteren bij een bomaan slag gedood werd. Als gevolg van de bomaanslag brandde de auto geheel uit. voortgezet zonder dat er enige vooruitgang wordt geboekt. Gisteren sprak hij met de Sy rische president Assad, maar dit heeft niets opgeleverd. De besprekingen, die gericht wa ren op het tot stand brengen van een dialoog tussen de VS en de PLO, zouden zijn vast gelopen. Dat is gistereravond door een vooraanstaand Liba nees, die in Washington met een PLO-vertegenwoordiger had gesproken, gezegd. Vol gens niet-officiële berichten stonden de VS op het punt met de PLO in contact te treden, nadat deze organisatie zich in De VS hebben dit altijd als voorwaarde gesteld, omdat hierin het bestaansrecht van Israël wordt erkend. De voor aanstaande Libanees, Roger Edde, lid van de Neutrale Li banese Beweging, zei dat Is raël de zaak had weten tegen te houden. Volgens hen had Israël Washington laten we ten, dat het in het geval van een Amerikaanse-Palestijnse dialoog „de druk op de PLO in Beiroet en op de westelijke Jordaanoever zou opvoeren". et 4500 jaar oude hunebed In Delfzijl, dat bestaat uit rie paar zijstenen, twee sluitstenen en twee dekstenen. ELFZIJL Archeologen van het Biologisch Archeo- igisch Instituut (BAI) van de Rijksuniversiteit Gronin- ;n hebben bij de wierde van Heveskes-Klooster, op et industrieterrein van Delfzijl, bij toeval een gaaf, )00 jaar oud hunebed gevonden. De archeologen, die i de wierde (een kunstmatige ophoging om de vroege- bewoners te beschermen tegen de zee) waren op >ek naar de resten van een ander bouwwerk, spreken an een sensationele vondst. et is immers niet bekend wanneer het laatste intact zijnde hu- pbed in Nederland is gevonden en bovendien gaat het hier om jën grafkelder die de laatste 3000 jaar praktisch onaangeroerd is «bleven. let hunebed is afkomstig uit de „Trechterbekercultuur" in het eolithicum (4000-1500 jaar voor Christus). Na deze periode wam de bronstijd (1500-500 voor Christus). De archeologen irwachten dat verder onderzoek veel resultaat kan opleveren, aarbij wordt gedacht aan aardewerk, vuurstenen bijlen en jpspitsen, barnstenen kralen en misschien koperwerk. Men >pt bij het hunebed ook nog een woonplaats uit dezelfde cul- r te vinden. Nu werden ook al wat aardewerk scherven ge- onden. Vormingscentra vragen ontslag aan voor personeel DEN HAAG Van de tien vormingscentra (volkshoge scholen en vormingsinstituten) die de dupe dreigen te worden van de bezuinigingsmaatregel van minister De Boer van CRM hebben er inmiddels ze ven collectief of gedeeltelijk ontslag aangevraagd voor hun personeel. In totaal gaat het bij de tien centra om ongeveer 260 arbeidsplaatsen die in ge vaar zijn. De andere drie cen tra zullen vermoedelijk vol gen. Volgens een woordvoerster van de Federatie voor Vor mingscentra zijn de ontslag aanvragen bedoeld om de rechten van de werknemers vast veilig te stellen. De tien vormingscentra hebben zich overigens niet bij voorbaat neergelegd bij de maatregel van De Boer. Zij hebben bij de Raad van State een procedure aangespannen tegen de be windsman, onder meer omdat zij menen dat de beslissing om in 1983 elf miljoen gulden te bezuinigen bij de tien centra een daad is van onbehoorlijk bestuur. DEN HAAG In ons land is onvoldoende ken nis aanwezig over de risi co's van kernenergie en de bescherming tegen ra dio-actieve straling. De kennis over het opwek ken van energie door ge bruik van kernenergie heeft een minimum ni veau bereikt. De overheid ondervindt meer en meer problemen door het ont breken van die kennis bij het eigen beleid, het uit voeren van studies en het deelnemen in adviesorga- Dit heeft minister Terlouw (Economische Zaken) de Tweede Kamer meegedeeld in een nota over het onderzoek op het gebied van kernener gie. Volgens de minister is het zondermeer nodig dat er in ons land een onderzoekspro gramma voor kernenergie blijft bestaan om in elk geval kennis van kernenergie te be houden. Vooral de kennis om anderen op te leiden om te werken met kernenergie is in ons land on voldoende aanwezig. Hiervoor zou eigenlijk een speciale leer stoel ingesteld moeten worden. Het wachten daarvoor is ech ter op de instellingen van het wetenschappelijk onderwijs. De kennis die nodig is om we tenschappelijk onderzoek ten behoeve van kernenergie te doen, is maar minimaal voor handen, aldus de minister. Uit de nota van Terlouw blijkt dat er in ons land nu geen on derzoek wordt gedaan naar de ontmanteling van kerncentra les. Dit kan veranderen nadat een studie van de commissie Beek naar de gevolgen van het openhouden, stilleggen of slui ten van beide Nederlandse kerncentrales afgerond is, al dus Terlouw. Geen topless en modderworstelen in Valkenburg MAASTRICHT Burgemees- ter Gilissen van Valkenburg hoeft geen vergunning te ver lenen voor het door hem ver boden optreden van muziek- makende topless dames en voor modderworstelshows in dancing „Pavilion". Tot dit oordeel is de president van de Maastrichtse rechtbank, mr. P. Paulussen, gistermiddag geko men in zijn uitspraak in het kort geding dat door de dan cing-eigenaar G. van Water schoot was aangespannen. Het motief van de burgemees ter de vergunning te weigeren, vrees voor verstoring van de openbare orde, noemde de president gegrond en alleszins redelijk. Volgens mr. Paulus sen is het handhaven van de openbare orde in Valkenburg geen sinecure. De burgemees ter heeft volgens mr. Paulus sen niet onrechtmatig gehan deld en geen misbruik van zijn bevoegdheid gemaakt. Op grond van de algemene po litieverordening in Valken burg is vergunning van de burgemeester nodig voor het houden van vertoningen in openbare gelegenheden. Daar van was de dancingeigenaar op de hoogte. De tegeneis van de burgemeester de dancingei genaar per overtreding een dwangsom van 25.000 gulden op te leggen wees de president af. WARSCHAU De Poolse au- ven, dan was toegezegd. Ook is toriteiten hebben gisteren in het internationale telefoonver- het kader van de aangekon- keer voor het publiek weer digde verzachting van de staat opengesteld. Tenminste veer- van beleg meer ge interneer- tien Polen, onder wie leden den hun vrijheid teruggege- van de geschorste vakbond So- Poolse geïnterneerden verlaten de Bioleleka gevangenis bij Warschau. lidariteit, mochten de Bialole- ka-gevangenis verlaten. Goed ingelichte zegslieden verklaar den, dat de meeste vrouwelij ke geïnterneerden, die in de noordoostelijke Poolse stad Goldap werden vastgehouden, reeds vrij waren of spoedig de gevangenis mochten verlaten. Ondanks de door generaal Ja- ruzelski deze week afgekon digde verzachtende maatrege len, hebben weinig Polen hoop voor de toekomst. Zelfs het Warschause dagblad Zycie Warszawy gaf toe, dat er on der de bevolking veel teleur stelling heerste. De Poolse pri maat Glemp toonde zich opti mistischer: „Elke vrijlating vervult ons met vreugde, zelfs als de mensen wat meer ver wachten". (Vervolg van de voorpagina) (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Binnen de EG- -ministerraad zijn de spannin gen echter zeer hoog opgelo pen. Waarnemers achten een akkoord vandaag over nog een grotere vrijwillige exportver laging onwaarschijnlijk. Er staan in de diverse lidstaten te grote werkgelegenheidsbelan- gen op het spel. Met name Engeland zou als eerste uit de EG-boot willen stappen en zelfstandig met Washington proberen te red den wat er te redden valt. Als dat gebeurt, blijft ook de ande ren niets anders over. Dat zou een ware handelsoorlog beté kenen, niet alleen met de Ver enigde Staten, maar ook tussen de Europese landen onderling. In dat geval zullen de noodlij dende Europese staalbedrijven onder zeer zware druk komen te staan. In 1985 moeten de Europese staalbedrijven overeenkomstig een EG-akkoord financieel weer gezond zijn, zodat ze geen overheidssteun meer no dig hebben. De regering- Reagan verzet zich tegen die miljardensteun voor de Euro pese staalbedrijven, omdat hierdoor de Amerikaanse staalproducenten nadeel on dervinden. Van Europese kant wordt dat bestreden. De VS kampt gewoon met een bin nenlandse afname van de vraag naar staal. Bovendien daalt al sedert jaren het Euro pese aandeel op de Ameri kaanse staalmarkt. •EN HAAG Verlaging an de kinderbijslag voor uders van kinderen die a het buitenland wonen, cheelt het rijk jaarlijks 50 miljoen gulden. Af- haffing van kinderbij- ag voor het kind dat in en gezin de huishouding doet, levert nog eens twintig miljoen op en door verzwaring van de nor men voor de bijslag voor invalide kinderen in in richtingen bespaart de staat tien miljoen, totaal 180 miljoen gulden, aldus een mededeling van het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid. De regering heeft het plan ge opperd om per 1 januari 1983 de kinderbijslag voor niet in Nederland wonende kinderen (meestal van buitenlandse werknemers) in vier jaar te verminderen met 75 procent. Volgend jaar zouden de ouders van zo'n kind nog tachtig pro cent krijgen, in 1986 25 pro cent. Op het ogenblik draagt de overheid voor het eerste kind 201 gulden per kwartaal bij. Dat wordt 72 gulden in 1986. Een buitenlandse werk nemer met vijf kinderen in zijn eigen land krijgt nu 2.376 gulden per drie maanden. Als het plan van minister De Graaf doorgaat, wordt dat 594 gulden. Achtergrond hiervan is af gezien van de bezuinigin gen dat de kosten van le vensonderhoud in landen waar de meeste buitenlandse werknemers vandaan komen, aanzienlijk lager zijn dan in Nederland. Het ministerie schat dat de helft van de be trokken kinderen in Marokko woont: dat zijn er 60.000. Als het welvaartsniveau in een land aantoonbaar hoger ligr dan 25 procent van dat in Ne derland, zoals in Spanje zal de minister het percentage van de kinderbijslag aanpas sen. HET gaat niet goed met de betrekkingen tussen de Verenig de Staten en West-Europa. Dat is deze week op pijnlijke wij ze gebleken tijdens het overleg tussen de ministers van bui tenlandse zaken van de Europese Gemeenschap. Daar heers te grote verontwaardiging over het besluit van de regering Reagan om Europese bedrijven te verbieden mee te werken aan de bouw van een pijplijn, die aardgas uit de Sovjet-Unie naar West-Europa moet transporteren. En de Europese mi nisters waren al evenmin te spreken over de beslissing van de Amerikaanse regering om de invoer van staal uit Europa door middel van heffingen flink te gaan verminderen. BEIDE besluiten heeft Washington zonder enig overleg met de EG genomen. Zó gaan bóndgenoten, die ook goede han delspartners moeten zijn, niet met elkaar om, zo verklaarden de tien EG-bewindslieden in Brussel. Het Belgische dagblad Het Laatste Nieuws vroeg zich in een commentaar af of de EG-landen door de VS als „partners of snotneuzen" worden beschouwd. De Westduitse bondskanselier Schmidt, die men bepaald niet van anti-Amerikanisme kan beschuldigen, waarschuwde deze week vlak voor zijn vertrek naar de VS de Amerikaan se regering, dat zij open oog moet hebben voor de zorgen van de Europese bondgenoten. Ook hij sprak van „spanningen tussen de VS en Europa". Helmut Schmidt, wiens gezag in Amerikaanse regeringskringen zeer groot is, zal de nieuwe minister van buitenlandse zaken van de VS, George Shultz, met nadruk wijzen op de irritatie die in West-Europa is ont staan als gevolg van de jongste Amerikaanse maatregelen je gens de Europese Gemeenschap. Die gevaarlijke irritatie is het scherpst gedemonstreerd door Frankrijk, dat Washington heeft laten weten zich niets te zullen aantrekken van het verbod onder Amerikaanse li centie in Frankrijk vervaardigd materiaal aan Rusland te le veren voor de aardgaspijpleiding. Naast een politiek geschil speelt er nu dus ook een juridisch strijdpunt tussen Amerika en Frankrijk. In Washington zal men hopelijk beseffen dat Amerika een verdere verwijdering tussen Amerika en de EG in de hand werkt als men op deze weg voortgaat. De beste manier om het tij te keren zou een economische dialoog zijn tussen de VS en de EG. Een dergelijk overleg kan niet snel genoeg ge organiseerd worden. JOODSE schoolkinderen, zo wordt uit Teheran bericht, moeten van de autoriteiten gele uniformen dragen, opdat zij gemakkelijker kunnen worden herkend. Een dergelijk be richt roept boosheid op of droefenis, naar gelang het tempe rament van de lezer. WAAROM? Talloze mensen kleden zich met graagte kleu rig of apart om duidelijker te worden herkend: de militaire machthebbers overal ter wereld, de voetballers op de velden, de wegwerkers tussen de rails, de popsterren op het podium, de ayatolla's in de moskee. ZlJ willen het zelf. De joodse kinderen in Teheran niet. An deren leggen het hun op en daardoor worden niet alleen de kinderen gemakkelijk herkenbaar, maar ook en duidelij ker nog degenen die het uniform voorschrijven; zij dra gen het gele, uniforme merkteken van de over grenzen en geschiedenis heen onuitroeibare mafia van het kroost van Kaïn. Azië Een reis naar exotisch Azië met bezoeken aan het wondere eilandenrijk Japan, aan Hongkong, aan de Volksrepubliek China en aan Thailand. Deze zeer exclusieve reis hebben wij voor u in samenwerking met Japan Air Lines en Raptim Nederland georganiseerd van dinsdag 7 t/m woensdag 22 september. De prijs bedraagt 4500,- p.p. op basis van een tweeper soonskamer met bad/douche en toilet. Inbegrepen: de vlieg reis Schiphol-Tokio-Hongkong-Bangkok-Schiphol. transfers, toegangsbewijzen voor musea e.d. en vele excursies, Neder landse begeleiding, diensten van plaatselijke gidsen. USA Van vrijdag 24 september tot en met zondag 10 oktober hebben wij een rondreis door Amerika op het programma staan. Het programma: met de bus naar Brussel, dan met een Boeing-747 van Sabena naar New York en per bus via Philadelphia, Washington, Roanoke, Ashville, Atlanta, Orlan do, Cape Kennedy naar Miami. Onderweg worden excursies gemaakt, nationale parken bezocht, stadsrondritten gehou den en er worden bezoeken gebracht aan Disney World en aan de ruimtevaart-lanceerbasis. Voor belangstellenden houden wij dinsdag 10 augustus een film- en informatie-avond. Inlichtingen en aanmeldingen op onderstaande telefoonnummers. De prijs: v.a. 2897,- p.p. op basis van een vierpersoonska- mer, exclusief maaltijden, inclusief de trip per touringcar door de VS, verblijf in uitstekende hotels, toegang tot te be zoeken evenementen, de excursies zoals genoemd in het programma en Nederlandse reisleiding. Floriade Wij hebben een dagtrip per touringcar naar de Floriade voor u georganiseerd op zondag 1 augustus. Vertrek: om 9 uur van Den Haag CS, 9.30 uur van het Rotterdams Nieuwsblad. Coolsingel en 10 uur van het station Gouda. De prijs: 49,- p.p. inclusief koffie met gebak, toegang Floriade en diner in Treslong, Hillegom. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur; van maandag tot en met vrij dag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070 - 190.696 of 190.698. Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde dagen ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5