Vieuwbouw AZL vertraagd Zegge &sdnig%e. Ik weet gewoondie God is het mij waa TtONDINGSFASE GAAT WEL DOOR Congres Jehova's geopend Werkloosheid verdubbeld, vacatures gehalveerd et Vaderland verschijnt >g gedurende drie weken oep Sociale Pedagogiek rdt met opheffing bedreigd £cid6« Somo/nt LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 JULI 1982 PAGINA 3 td qEN De nieuw- van het Academisch nhuis in Leiden zal fjen vertraagd om vrij te maken voor ;re investeringen in kenhuizen van Gro- n en Maastricht. De |dingsfase van de bouwstroom van de bouw van het AZL tdwel door. Geplande ^activiteiten in Gro- ^n en Maastricht zijn ivoren gehaald in het kader van het regionaal- economisch beleid. Minis ter Zeevalking maakte dat gisteren bekend als funge rend voorzitter van de mi nisterraad. De nieuwbouw van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden, die in de afgelopen jaren her haaldelijk is uitgesteld, maar waarvan de eerste bouwfase thans in volle gang is, zal wor den vertraagd. Dat betekent, dat na het voltooien van de eerste fase in 1983 er geduren de enkele jaren in leiden niet gebouwd zal kunnen worden. Pas in 1986 kan het sein voor de tweede fase van de nieuw bouw weer op groen worden gezet. Lapmiddelen De nieuwbouw van het AZL is verdeeld in drie fasen. Een woordvoerder van het Acade misch Ziekenhuis meldde, dat de zogenaamde afrondingsfase wel.door gaat. Die afrondings fase moet ervoor zorgen, dat de nieuwbouw, waaraan thans wordt gewerkt, kan worden gebruikt. De nieuwbouw moet kunnen functioneren als eco nomische eenheid. Met de af rondingsfase zou een bedrag van tachtig miljoen gulden zijn gemoeid. De eerste fase van de nieuwbouw wordt in 1983 op geleverd. Door het uitstel van de twee andere fasen is het noodzake lijk geworden, dat het AZL geld krijgt voor interimvoor zieningen. De afdelingen Oog heelkunde, Kinderkliniek en de Centrale keuken zijn drin gend toe aan vernieuwingen. De woordvoerder van het AZL vertelde, dat al die plan nen een soort lapmiddelen zijn. „Op deze manier kost het meer geld", zei hij. Nadeel Het AZ in Leiden heeft het nadeel, dat de nieuwbouw op het huidige terrein wordt ge zet. Zo is het mogelijk, dat die nieuwbouw een tijdje kan worden gestopt. Andere zie kenhuizen bouwen op nieuwe locaties, zodat die nieuwbouw niet kan worden gestopt. Al dus de woordvoerder. Met'de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis in Maastricht zal dit jaar al wor den begonnen. Ook het AZ van Groningen kan dit jaar al beginnen met de bouw van neurochirurgie (15,4 miljoen), radiotherapie en microbiologie (4,5 miljoen) en mag 9,5 mil joen uittrekken voor de invul ling van zijn structuurplan. Het naar voren halen van de bouwactiviteiten in Groningen gebeurt in het kader van het Integraal Structuurplan voor het Noorden. LEIDEN Ruim zeven duizend Jehova's Getui gen waren gistermiddag aanwezig bij de opening van het districtscongres, dat de komende dagen wordt gehouden in de Groenoordhallen. Het congres duurt tot en met zondag. Op de laatste dag worden elfduizend bezoe kers verwacht. Thema van het congres is „Koninkrijkswaarheid". Elke vergaderdag heeft een titel. Gisteren was dat „Leerstellige waarheden hoog houden", vandaag houdt men zich bezig met het onderwerp „Bediena ren van Koninkrijkswaarheid, morgen staat „Volgens de be ginselen van de waarheid le ven" centraal en zondag luidt de titel van de vergadering „Aan de profetische waarheid vasthouden". Districten De Jehova's in Nederland zijn verdeeld over vier districten. Drie afdelingscongressen zijn al gehouden. Die vonden plaats in Eindhoven, Zuid-La ren en Utrecht. Het congres in Leiden, dat wordt bezocht door Jehova's Getuigen uit Noord- en Zuid-Holland sluit de rij. Voor leden van de Je hova's Getuigen is het congres extra interessant omdat er verschillende nieuwe publica ties (boeken en geluidsbanden) over de leer kunnen worden gekocht. De Groenoordhallen lenen zich uitstekend voor het hou den van een dergelijk congres. De Jehova's verzorgen zelf de gehele organisatie. Zo werden de veehallen woensdag door ruim 150 vrijwilligers met groene zeep schoongeschrobt. Ook de maaltijden worden door de Jehova's zelf verzorgd. Voor congresgangers uit de Zaanstreek is een aparte bus dienst in het leven geroepen en voor Jehova's die erg ver weg wonen, is onderdak bij geloofsgenoten gevonden. Zwemwater (1) Wateren als de Vliet en het Korte Vlietkanaal zijn ab soluut ongeschikt om in zwemmen. In dit water wordt nog ongezuiverd geloosd, terwijl ook het scheepvaart verkeer voor de nodige vervuiling zorgt. Zwemwater (2) Hetzelfde geldt voor het Korte Vlietkanaal. Oorzaak van de slechte waterkwaliteit is de rioolzuiveringsinstallatie. Het gezuiverde water, dat van deze installatie in de Vliet en Korte Vliet terechtkomt, is niet gedesinfecteerd. Er ko men grote concentraties coli-bacteriën in voor. Zwemwater (3) Het water van de Vlietlanden is van aanvaardbare kwaliteit. Ongezuiverde lozingen komen hier niet voor, terwijl hier ook geen doorgaande scheepvaart voorkomt. Ook het water van de Kagerplassen is van aanvaardbare kwaliteit. Slechts het water van de War- monder Leede, van de ringvaart rond de Haarlemmer meer en van de Ade, was vorige jaren slecht. Inciden teel kwam dat ook voor in De Keever en in de Klei- poel. LEIDEN De werkloosheid in Zuid-Holland is over het jaar 1981 toegenomen met 25.000 personen tot 81.000. Het aantal beschikbare banen daalde daarente gen met 50 procent. Dat staat in het jaarverslag van de regionale raad voor de ar beidsmarkt in Zuid Holland. De raad stelt vast dat de groei van de werkloosheid zich bij alle categorieën in gelijke mate voltrok. Bij mannen, vrouwen en jongeren viel een toename van 45 a 50 procent te constateren. Van de 81.000 werklozen zijn er ruim 33% jonger dan 23 jaar. Het aantal vacatures nam beduidend af. Waren er eind '80 nog ruim 10.000 openstaande banen, eind '81 bedroeg dat aantal am per 5000. Terwijl er eind 1980 tegenover elke 100 werklozen nog 18.5 vacatures stonden, bedroeg dat laatste aantal eind 1981 nog slechts 6.5. De raad noemt deze situatie ernstig en waarschuwt ervoor rekening te houden met een blijvende werkloosheid. Het streven naar volledige werkgelegenheid noemt de raad „nogal onrealistisch". ZUSTER MARIE HENRI SCHREUDER mening, dat er onvoldoende senior-onderzoekers in de vakgroep zitten en dat het on waarschijnlijk is dat daarin zal kunnen worden voorzien. Het recruteringsveld voor een nieuwe hoogleraar is daarbij zo beperkt, dat een selectie procedure volgens het bestuur weinig of geen kans van sla gen heeft. Hinderlijke wekker-radio LEIDEN Bewoners van de Kanaalstraat zijn nachtenlang uit hun slaap gehouden door een luide zoemer. De zoemer was te horen tussen half een en half vijf 's nachts. Het ge luid kwam uit een huis, waar van de bewoners op vakantie waren. De politie nam vannacht een kijkje in de woning. De agen ten klommen het huis via een dakraampje binnen. In een van de slaapkamers van de woning werd een luid zoemen de wekker-radio aangetroffen. De agenten hebben het appa raat uitgeschakeld en hebben voor de bewoners een verma nend briefje achtergelaten. Theedoeken gestolen LEIDEN Uit de winkel „Dille Kamille" aan de Breestraat zijn gisteren 48 theedoeken gestolen. Een man stopte de doeken achter zijn jas en verliet de winkel. De verkoopster zag de man op zijn fiets stappen en hard wegrijden. De theedoe ken vertegenwoordigen een waarde van 380 gulden. in HAAG Het Va lid is niet meer te 9|n. Die trieste mede- kregen de 92 perso- eden van het met 'ing bedreigde ;e ochtendblad giste- de directie te ho- 14 augustus laatste edi- *erste aanleg" zul- geen gedwongen n vallen. Voor 23 blijft in ral de werkgele- - gehandhaafd, overige 69 wordt naar vervan- binnen het Elsevier NDU-concern, de eigenaar van Het Va derland. Het huis-aan- huisblad „NU" blijft voor alsnog bestaan. Voor het personeel kwam de mededeling over de opheffing niet onverwacht. Volgens ad junct-hoofdredacteur André Mathijssen bevestigde de di rectie alleen maar dat men aan de laatste etappe bezig is. Het enige waar de redactie met enig enthousiasme naar toe werkt is de verzorging van het laatste nummer van dit illuste re blad, dat naar verwach ting op zaterdag 14 augustus verschijnt. Volgens de directie is exploita tie van het al 113 jaar verschij nende ochtendblad niet rneer verantwoord. Voor dit jaar verwacht men een verlies van negen en een half miljoen gul den. Op korte termijn is geen herstel van de marktsituatie meer te verwachten. Voortzet ting van De Courant Het Va derland BV in de huidige vorm zou het bestaan van de overige uitgaven van de NDU, zoals het Algemeen Dagblad en het NRC/Handelsblad, kunnen bedreigen, zo wordt gevreesd. Voor het voortbestaan van het huis-aan-huisblad „NU" is het noodzakelijk dat er geen wijzi ging komt in het huidige aan bod van advertenties. j bon in open envelop - geen postzegel plakken - ise Courant, Antwoordnummer 10070, VOORSCHOTEN Ma rie Henri Schreuder (63) is zuster Dominicanesse en woont in het klooster Bijdorp in Voorschoten. Toen zij 22 jaar was, sloot ze zich aan bij de zusters. Ze was vanaf haar 18de jaar onderwijzeres ge weest op een katholieke school. Haar zachte „g" verraadt een zuidelijk verleden, hoewel ze in Amsterdam geboren is. Ze heeft een vriendelijk gezicht. De bril die ze op heeft, doet haar stenger lijken dan ze is. Ze praat rustig en weloverwogen. Zuster Schreuder draagt geen habijt. Ook een zwarte sluier tooit haar grijze haren niet. Het is sinds kort niet meer ver plicht. Alleen op zondag trekt ze het witte habijt met zwarte sluier van haar orde wel aan. Ieder een in het klooster doet het dan. Dat geeft een gevoel van eenheid. Als iedereen er zo mooi wit uitziet, vindt zuster Schreuder dat feestelijk. Haar medezusters zijn over het algemeen reeds van mid delbare leeftijd en ouder. De jongste is 37 jaar en de oudste Het faculteits van de Leidse rsiteit is van plan de !jroep Sociale Pedago- pp te heffen. Na het atL vertrek van professor dr. V.J. Weiten wordt diens leerstoel eveneens- opge heven. Het faculteitsbestuur is van wordt deze maand 100. In Nederland en op de Neder landse Antillen zijn in totaal nog 410 zusters Dominicanes sen. Een uitstervend ras? Zuster Marie Henri hoopt van niet. Evangelie „Ik hoop niet dat ons werk over zo'n 30 of 40 jaar is afge lopen. Mochten de zusters Dominicanessen er dan toch niet meer zijn, dan hoop ik in ieder geval dat het uitdragen van onze gedachte blijft voortduren. Als je merkt, hoe het leven van eenzame of zieke mensen wordt verrijkt als ze het evangelie leren kennen. Hoe ze zin aan hun bestaan kunnen geven. Ik zou het heel erg vinden als dat niet zou kunnen blijven bestaan". Zuster Marie Henri Schreu der heeft zich haar leven lang ingezet voor haar geloof. Ze kon daardoor nooit trou wen en kinderen krijgen, maar dat heeft ze er voor over. „Ik was zo gegrepen door de leer van het evange lie. Het ideaal dat daar achter zat, trof mij hèel erg diep. Ik wilde me, mijn leven lang daarvoor inzetten. Daarom ben ik het klooster ingegaan. Thuis is er nooit op aange drongen. Integendeel, ze vonden het eigenlijk maar niks. Maar ik wist het heel Zuster Marie Henri Schreuder voor de torentjes van het klooster Bijdorp. zeker. Daar wilde ik een eventueel huwelijk en het krijgen van kinderen aan op offeren. Ik wist gewoon, die God is het mij waard". Levenswerk Voor veel andere zusters is het gebrek aan het hebben van kinderen en een man toch iets, dat hen een levens lange pijn bezorgt. Vooral als ze bij familieleden zien hoe de kinderen opgroeien. Toch blijft hun levenswerk, waar voor ze zonder man en kin deren meer tijd hebben, het belangrijkste. De zusters Do minicanessen hadden, vooral vroeger, een zeer druk leven. Een achturige werkdag was een luxe die velen zich niet konden permitteren. Tegen woordig wordt er nog wel veel gedaan, maar de leeftijd van de meeste zusters laat dat harde werken van vroe ger, niet meer toe. Vroeger runden ze een internaat bij het klooster, werd er vee ge houden en groente ver bouwd, zieken en bejaarden verzorgd en opgezocht, in kindertehuizen gewerkt, on derwijs gegeven enz. Tegen woordig wordt er nog wel veel verpleging gedaan. Vooral van de eigen bejaar den in het klooster, maar ook anderen. Zieken worden door de zusters bijgestaan, men is actief voor de Zonne bloem, er wordt samenge werkt met pastors in ver schillende parochies en men houdt zich bezig met ster vensbegeleiding. De zusters verdienen geen geld met het werk, dat ze verrichten. Al les wat ze doen is liefdewerk. Als ze soms toch ergens iets mee verdienen, komt het toe aan de gemeenschap. Het belangrijkste voor de Do minicanen en Dominicanes sen is het apostolische werk. Het verkondigen van het evangelie. „Contemplari et contemplata aliis tradere" („Beschouwen en het be schouwde aan anderen mee delen"). Toch is het praten over het evangelie volgens zuster Schreuder niet alleen belangrijk. „Je moet door middel van je gedrag laten zien waarin je gelooft. Als je alleen maar mooi praat, maar in hetgeen je doet, blijkt het anders, verlies je je geloof waardigheid. Je moet je ge loof tonen in daden en daar na pas in woorden. Dat hoor je ook vaak van leken, die ons kennen. Die vinden ons dan zo anders, zo werkelijk bewogen. En daar gaat het en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor de handige 4-kleurenbalpen. 1 Noteer m.i.vals nieuwe abonnee I van de Leidse Courant per maand (met automatische afschrijving) Cl per kwartaal vierkleurenbalpen naar:

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3