IRA dreigt met nieuwe aanslagen W: Egypte veroordeel aanval Israël Vrouwenprotest in India tegen selectieve abortus Economische kloof tussen VS en Europa' opnieuw grotd BUITENLAND Duizenden suikerklontjes voor gewonde paarden Pershing ll-raket ontploft tijdens eerste proefvlucht GEBOORTE VAN DOCHTER VAAK ONGEWENST LEIDSE COURANT^ VRIJDAG 23 JULI 1982 PAGINJ Voorstel Reagan afgewezen WASHINGTON Het Ame- rikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren de voor stellen van president Reagan voor de hervatting van de pro- duktie van chemische wapens (zenuwgassen) afgewezen. De afgevaardigden beslisten, dat het onder Nixon ingestelde moratorium op chemische wa pens gehandhaafd moet blij ven. De Senaat was eerder wel ak koord gegaan met het rege ringsvoorstel om 54 miljoen dollar voor de produktie van nieuwe zenuwgassen beschik baar te stellen. Polen vluchten per helikopter Vier Polen, drie mannen en een vrouw, zijn er gisteren in geslaagd met een helikopter naar Ooostenrijk te vluchten. Daar hebben zij politiek asiel gevraagd. Op de foto agen ten, die de helikopter onderzoeken. Beroering in Frankrijk na dood baby door besnijdenis PARIJS In Frankrijk is een rel ontstaan na het overlijden van een drie maanden oud meisje, dat langzaam is doodgebloed, nadat haar ouders haar op rituele wijze hadden la ten besnijden. De besnijdenis, een eeuwen oud religieus ritueel in grote delen van Afri ka en het Midden-Oosten, werd uitgevoerd door een vrouw uit Mali. De ouders van de baby komen ook uit dit land. Omdat de bloe dingen niet ophielden bracht de vader het kind drie dagen na de ingreep naar het zie kenhuis. waar de dood werd geconstateerd. De in Parijs gevestigde internationale bond voor vrouwenrechten zal een aanklacht in dienen. In 1979 werd de besnijdenis van vrouwen door de wereldgezondheidsorgani satie tijdens een vergadering in de Soedanese hoofdstad Khartoum, veroordeeld. Ongeluk Harrisburg erger dan gedacht WASHINGTON De kerncentrale bij de Ameri kaanse stad Harrisburg, waar op 28 maart 1979 een ernstig ongeluk gebeurde, is veel zwaarder beschadigd dan tot op heden werd ge dacht. Ten tijde van het on geluk is het risico van zwaar-radioactieve straling buiten de centrale veel gro ter geweest dan men ooit heeft vermoed. Een en an der is aan het licht geko men bij een onderzoek van de reactor met behulp van televisie-camera's. Frankrijk snijdt in sociale voorzieningen (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De nieuwe minis ter voor nationale solidariteit in Frankrijk heeft besloten tot grote bezuinigingen in de soci ale sector. Met name op de toe lagen voor ouden van dagen, de uitkeringen wegens ziekte kosten en de gezinstoeslagen wordt stevig gekort. De rege ring werd hiertoe gedwongen omdat de kassen waaruit de uitkeringen betaald moeten worden bijna leeg zijn. Vegetariërs nemen olifanten en gorilla's als voorbeeld 1 NEU-ULM Vegetariërs nemen olifanten, paarden en runderen als voorbeeld; het zijn a sterke dieren, die leven van plantaardig voed bleek op het wereldcongres van vegetariërs, d« ren in Neu-Ulm (Beieren) begon. Fruit, noten, j, wassen, wortels en groente zijn volgens de vegP de beste biologische voeding. Het idee dat de nu zonder vlees kan leven, dat hij niet zonder dieré witten in de vorm van melkprodukten en eierr is ook een door voorbeelden uit het dierenrijk legd „dogma van de klassieke voedingsleer", x van deze „eiwitaanbidding" is volgens een van c nemers de „kwark-rommel". Het wereldcongj' vegetariërs wil duidelijk maken dat zij een L biefstuk niet alleen uit gezondheidsoverwegir wijzen: de deelnemers vinden het consume! vlees „barbaars". „Als vlees-eters weer zelf slachten, dan zou het aantal vegetariërs snel si .(Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Het verbo den Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft ge dreigd met nieuwe golf van bomaanslagen pre cies datgene waarvoor de Britten na de aanslagen van begin deze week zo bang zijn. In een inter view met „Republican News", het weekblad van militante Ierse republikei nen dat in Dublin ver schijnt, hebben IRA- woordvoerders dat aansla gen zoals die van dinsdag de Britse regering zullen dwingen te luisteren naar de Noordierse katholie ken. „Want", zo verklaar den zij, „een bom in Lon den brengt een grotere schok teweeg dan hon derd bommen elders". Sinds de Falkland-oorlog is de IRA nog maar weinig in het nieuws geweest. Het republi keinse verzet heeft ruchtbaar heid nodig om zijn doelstellin gen waar te kunnen maken en tegelijk nieuwe recruten aan te trekken. Volgens de Britse autoriteiten bedraagt de getals sterkte van de actieve IRA-le- den momenteel niet meer dan 400, wat het op touw zetten van grote campagnes ernstig bemoeilijkt. Geen „sucessen" Tot vóór de recente bomaan slagen in Londen had de IRA jn 1982 nog géén belangrijke „successen" geboekt. In Belfast werden dit jaar „nog maar" veertien politiemannen en mi litairen vermoord, tegen 41 in 1981. De IRA-leiders waren kennelijk van oordeel, dat het tijd werd om opnieuw de aan dacht van de buitenwereld te trekken. Ei* valt niet aan te twijfelen, dat de brutale Lon- Leden van de bereden lijfwacht van de Britse koningin op weg naar Buckingham Palace voor het bekende wisselen van de wacht. Het enige dat gisteren nog aan de aanslag van dinsdag herinnerde was het gescheurde en met bloed bevlekte vaandel. dense aanslagen goed voorbe reid waren. Er was een gron dige studie van de plaatselijke omstandigheden aan vooraf gegaan. De Britse politie is ervan over tuigd dat de daders van beide aanslagen zich nog in Londen bevinden. In het begin van de jaren zeventig zouden zij ge probeerd hebben zo gauw mo gelijk weer in Ierland te ko men. Dergelijke vluchtelingen werden echter vaak door de politie gepakt. Sedertdien wo nen IRA-leden die aanslagen gaan plegen in de steden van hun doelwitten. Zij trachten zo onopgemerkt mogelijk te blij ven en blijven ver van de plaatsen waar veel Ieren ko men. Scotland Yard probeert de da ders van de aanslagen van af gelopen dinsdag schrik aan te jagen door verklaringen, die de indruk wekken, dat de po litie hen al op het spoor is. De Yard beweert onder meer over een bijna volledige persoons beschrijving te beschikken van de man. die dinsdagmor gen in Knightsbridge de bom auto achterliet. Maar het is best mogelijk, dat de politie al leen maar een soort propagan- da-oorlog voert en dat zij ei genlijk bitter weinig weet van de daders, die als zij het hoofd koel houden nog lang onvind baar kunnen blijven. Mislukte plannen De politie hoopt er ook een beetje op. dat zij de daders kan inrekenen met behulp van IRA-verraders. De Noorierse politie heeft de laatste tijd veel republikeinen aangehouden, die zij de keuze gaf tussen langdurige gevangenisstraffen of de vrijheid onder een valse naam en meestal ver van huis, maar dan op voorwaarde dat zij eerst verklikker speelden.. Die tactiek heeft de politie veel nuttige informatie opgele verd. Talrijke plannen van de IRA zijn daardoor in het water gevallen. Maar de Britten zijn er nog nooit in geslaagd de IRA volle dig uit te roeien. De geschiede nis heeft hen trouwens ge leerd. dat die republikeinse verzetsorganisatie, telkens wanneer zij in grote moeilijk heden verkeert, nog harder en bloediger toeslaat dan vroeger. Naar verluidt heeft de IRA nieuwe jonge leiders gekregen, die letterlijk voor niets terug deinzen. Deze nieuwelingen zijn opgegroeid in de huidige Ierse troebelen en hebben dus sedert de zomer van 1969 praktisch niets anders meer gekend dan geweld en bloed vergieten; hun voorgangers waren beslist iets minder bru taal. Bloedig hoofdstuk In Londen wordt gevreesd, dat de aanslagen van afgelopen dinsdag een hoofdstuk hebben ingeluid, dat alle pogingen om de Ierse kwestie een vreedza me oplossing te geven zal dwarsbomen. Want buiten het verlangen naar nieuwe rucht baarheid, dat er ongetwijfeld ook achter stak, waren de aan slagen eveneens bedoeld als het begin van een bloedige campagne tegen de plannen van de Britse minister van Noord-Ierland, James Prior, om Belfast een nieuw eigen „parlement" met 78 leden te geven. Dat parlement zal in het begin niets te zeggen heb ben, maar krijgt als alle plan nen doorgaan geleidelijk meer invloed. De IRA is tegen elke politieke ontwikkeling in Ulster, behal ve tegen de complete Britse te rugtrekking uit Noord-Ier land. Het republikeinse verzet streeft een herenigd Ierland na, dat bestuurd wordt vanuit Dublin. Dat de verwezenlij king van een dergelijk stere ven een nieuwe burgeroorlog zou kunnen veroorzaken, laat de militante IRA-leiders koud., Waarnemers in Londen heb ben de indruk, dat de republi keinen nu voorbereid zijn op een lange en bittere uitput tingsoorlog. die zij in de eerste plaats in Engeland willen uit vechten, omdat daar de gevol gen van hun aanslagen de meeste indruk maken. „Sefton" raakte bij de bomaanslag van de IRA gewond maar niet zo erg, dat zij moest worden afgemaakt. LONDEN Engelsen zijn dierenvrienden, dat weet ie dereen. Met fiame het paard staat bij onze overzeese bu ren in hoog aanzien. Hoezeer bleek nog eens deze week, toen de verontwaardiging over het bloedbad dat de IRA had aangericht niet alleen de omgekomen militairen be trof, maar net zozeer de paarden. Nauwelijks was het nieuws van de aanslagen bekend, of uit het hele land werden telegrammen, beterschapskaarten en versnape ringen naar de kazerne in Knightsbridge gestuurd. Voor de militairen was er whiskey, vocfr de paarden duizenden suikerklontjes. En voor het geval de verzorgers niet zou den begrijpen dat de klontjes voor de paarden waren be doeld, was bij de pakketten vaak een fraaie beterschaps- kaart gevoegd, geadresseerd aan „Sefton" (een ernstig gewond paard dat de aanslag overleefde) of „voor Sefton en zijn maatjes". (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON/PARIJS De Westeuropese landen be schuldigen de Amerikaanse regering ervan met het sim plistische anti-Sovjet beleid de belangen van de Europese bondgenoten uit het oog te verliezen. De kloof tussen West-Europa en de VS is door de Franse beslissing opnieuw groter geworden. West-Duitsland juichtte de Franse aankondiging toe, En geland liet weten te „sympa thiseren met de Franse actie", terwijl Italië op het standpunt bleef staan dat de sancties schadelijk zijn voor de Ameri kaans-Italiaanse verhoudin gen. De Westduitse regering is van mening, dat de voor de Russi sche gasleiding afgesloten con tracten moeten worden nage komen. Dit is gisteren door een regeringswoordvoerder bekend gemaakt. De woord voerder zei verder dat zijn re gering graag wil, dat alle be trokken partijen bij het aard gasproject zich aan de contrac ten houden. De Westduitse mi nister van economsiche zaken, Otto Lambsdorff. heeft giste ren scherpe kritiek geleverd op de houding van de Ameri kaanse regering tegenover de Westeuropese bondgenoten in zake de Europese levering van moderne technologie aan de Sovjet-Unie. Hij zei dat West- Duitsland zich de Amerikaan se maatregelen „in alle vriend schap niet zal laten welgeval len". De Westduitse bondskanselier Schmidt, die momenteel voor een officieel bezoek in de VS verblijft, heeft vanochtend de Franse beslissing om de Ame rikaanse sancties ten aanzien van de Siberische gasleiding te negeren in San Francisco ver dedigd. In een rede voor een groep Amerikaanse zakenlie den zei Schmidt, dat „de gas- importen onze kwetst! zullen verminderen, daarmee onze afhanké] van ingevoerde olie w ruggedrongen". Tei verslaggevers zei Schril hij graag zag dat p?1 Reagan de sanctiemaai zou herzien. De kans achtte hij echter Schmidt hekelde de ding van het Amen embargo en zei. dat dat deze beslissing wer men zonder overleg dr moeilijker maakt", n vrienden, zo zei Schmipl de stelregel luiden: „H)° ter een kwestie te bej zonder iets te regelen, j( te regelen zonder het spreken". Gisteren had de Wé. bondskanselier een r( met de onlangs bejc Amerikaanse minist« i buitenlandse zaken, 4 In dit onderhoud overL' de economische pri tussen Europa en de gesprek werd „zeer <14. vriendschappelijk" gen Frankrijk, België, Engl? Italië hebben gisjtereiL' boden hun staaïexportn VS met tien procent hs kleinen, om zo een e^-:, fing van de invoerrei' 1 voorkomen. De Amei: minister van handel, Vig ge, heeft meteen daarf weten dat zijn xegei.g aanbod van de EG afv, legde uit dat alleen etng eenkomst volgens de: l kaanse wet mogelijk 1 neer de schade, die dof*] heidssubsidies aan deip kaanse industrie word!: kend, ongedaan woi maakt. „Omdat de sta?2 uit de EG, die die SchaL berokkend", zo zei B^> „is het aanbod van v, g. om de export met tienen ten aanzien van 1981 minderen gewoon nief om de schade ongedaap ken". n De eerste proefneming met de Amerikaanse Pershing ll-raket is op een fiasco uitgelopen. Gis teren werd op Cape Canaveral begonnen met het testen van deze raket, die bedoeld is voor de omstreden modernisering van de Amerikaanse atoomraketten voor de middellange afstand in Europa. Maar een halve minuut na de lancering spatte het projectiel uit elkaar in plaats van met een fraaie boog naar het doelwit te vliegen. Vol gens legerwoordvoerders was de raket niet gela den. Niet bekend is of de mislukking van gisteren gevolgen zal hebben voor de verdere proefvluch ten met de Pershing II. Volgens plan moet het Pentagon dit najaar definitief besluiten of de ra ket in produktie zal worden genomen. In het om streden NAVO-moderniseringsbesluit van 1979 is overeengekomen deze projectielen, samen met de kruisraketten, vanaf medio volgend jaar in Eu ropa te plaatsen. BEIROET/TEL AVIV De Egyptische regering heeft de Israëlische bombardementen op West-Beiroet en in de Be- kaa-vallei veroordeeld als een schending van het staakt-het- vuren. Volgens een woord voerder van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken hebben de aanvallen ernstige schade toegebracht aan de diplomatieke pogingen om de crisis in Libanon op te lossen. De Egyptische regering riep gisteravond Israël op de schendingen van het bestand onmiddellijk te stoppen, aldus de woordvoerder. Een Israëlische legerwoord- voerder zei gisteren dat de aanvallen bedoeld waren als vergelding voor de Palestijnse schendingen van het bestand. Woensdag kwamen vijf Israë lische militairen om bij een Palestijnse actie in Oost-Liba- non. Sinds het bestand op 5 juli van kracht werd heeft Is raël diverse kortdurende artil leriebeschietingen op woon wijken van West-Beiroet uit gevoerd. Waarnemers wijzen erop dat Israël met de aanvallen van gisteren heeft willen duidelijk maken, dat de Palestijnse guerrillastrijders zo snel moge lijk Libanon moeten verlaten. Israël zou hiermee willen voorkomen dat de PLO poli tieke winst haalt uit di ring van Beiroet. President Reagan he— speciale afgezant Ha dracht gegeven naar raël, Egypte en Saoecf te vliegen als volgendr" diens bemiddelingspog Vi bib kwam gisteravonc mascus aan. Terwijl geen heil meer ziet bemiddeling, blijft c f erop vertrouwen d vreedzame reg< terug steed gedeeltelijk ghi op het resultaat van d« eeuidiiie icgeuug uj ■ugtrekking uit Bei| j :eds mogelijk is. Dit is gedeeltelijk ghi s.ha NEW DELHI Indiase vrouwen en actiegroepen protesteren er de laatste weken geregeld tegen, dat bij vrouwen die in verwachting zijn proeven kunnen worden gedaan om de sekse van het kind te bepalen, waarna niet- -gewenste vrouwelijke foetussen worden geabor teerd. Het chromosomenonderzoek. onder artsen bekend als am niocentesis, wordt meestal uit-, gevoerd om te zien of het on-' geboren kind lijdt aan geneti sche afwijkingen. Maar uit het onderzoek kan ook het geslacht van het ongeboren kind worden afgeleid. De In diase organisatie van demo cratische vrouwen, die een of ficieel verbod op de proeven wil, zegt dat sexe-bepalings- proeven worden gebruikt door mensen die geen meisje in de familie willen. Abortus is in India legaal als middel voor geboortebeperking en een van de wegen om de ster ke bevolkingsgroei in te dam men. India telt naar schatting 683 miljoen inwoners. Volgens de jongste cijfers werden in 1980-1981 in India bijna twee miljoen abortussen uitge voerd. De geboorte van een meisje wordt in India door Hin doe-ouders als een ongeluk gezien vanwege de grote som men geld die bijeen moeten worden gegaard voor de bruidsschat. Officieel zijn bruidsschatten in India verbo den. Maar in de praktijk wor den zij nog bij vrijwel elk hu welijk betaald. „Wij leven in een land met een sterk sek sueel vooroordeel tegen vrou wen", zegt Sushila Gopalan, een lid van het parlement. „In (de staten) Uttar Pradesh, Bihar en Rajasthan worden nog steeds meisjes vlak na de geboorte gedood. En nu is het doden van vrouwelijke foe tussen een handel geworden", voegde zij eraan toe. et doden van meisjes is door de voormalige Britse kolonia le overheersers verboden. Maar volgens vrouwengroe pen adverteren sommige art sen in kranten om zwangere vrouwen ertoe over te halen abortus te plegen, op basis van het geslacht. De vrouwen zeg gen dat de artsen voor de proef om het geslacht te bepa len 265 gulden rekenen. Dr. Kucheria van het staatsinsti tuut voor medische weten schap verklaarde dat een pri- vé-kliniek in Bombay mon sters van amniotische vloei stof van zwangere vrouwen uit andere steden opgestuurd krijgt voor onderzoek. Vol gens haar zijn er zeker vijftig gynaecologen in New Delhi die zaken doorverwijzen naar de kliniek in Bombay. Zeven jaar geleden besloot het insti tuut van dr. Kucheria, het be langrijkste in het land, de proeven te staken nadat ge bleken was dat de uitkomst ervan werd misbruikt. Boven dien zijn de proeven gevaar lijk voor moeder en kind. „Zelfs in handen van kundi ge, goeduitgeruste specialisten overleeft anderhalf percent van de ongeboren babies de ele proef niet", aldus arts ei k der, zo zeggen zij, is erje' sico van bloedingen in vrouw en misvormingle ademhalingswegen en \ht bij het kind. Volgens sen die zich tegen het we zoek hebben gekeerd, fe doden van ongeboren iff/ -babies ertoe leiden evenwicht binnen de bevolking tussen de)de verder wordt verstol1®

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10