VS: Pools regime moet beleid verder verzachten XI Paus pas volgend jaar naar Polen Palestijnse acties achter Israëlische linies Salvadoraanse boeren grote verliezers bij landhervorming< TVcamera's waken over veiligheid Sint Pieter Geen Brit benijdt nieuwi lijfwacht van koningin BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 JULI 1982 PAGIN fj Argentijnse regering: Geen idee waar 15.000 vermiste mensen zijn BUENOS AIRES De Argentijnse regering is niet in staat opheldering te verschaffen over het lot van de naar schatting 15.000 „ver dwenen" Argentijnen. Dat heeft president ge neraal Bignone verklaard in een „openhartig gesprek" met de hoofdredacteur van de En gelstalige Buenos Aires Herald. Het gaat hier bij om mensen die sinds 1976 zijn verdwenen zonder een spoor achter te laten. Volgens or ganisaties als Amnesty International zijn deze mensen in opdracht van of met medeweten van de Argentijnse militaire leiders ontvoerd en in de meeste gevallen vermoord. „We heb ben er geen flauw idee van wat er met deze mensen is gebeurd", aldus Bignone. IRAK BOMBARDEERT STEDEN IN IRAN BAGDAD Iraakse vliegtuigen hebben gisteren „economische doelen" in Ahwaz en Dezfoel in de provincie Khoezestan in het zuidwesten van Iran aangevallen. Bagdad zei dat het een vergel ding was voor de Iraanse luchtaanval op de Iraakse hoofdstad, die eerder op de dag werd uitgevoerd. Direct nadat Iran vorige week het offensief tegen Irak openden, werden ook al enkele steden in Iran gebombardeerd. Hierbij vielen toen ruim honderd doden. Volgens Iraanse autoriteiten hebben de Iraakse bombardementen van gisteren opnieuw veel slachtoffers geëist. Bij de aanval op Bagdad, de eerste sinds ruim een jaar, werd een Iraanse Phantom neergehaald, aldus een Iraaks legercommuniqué. De slag om de zuidelijke Iraakse havenstad Basra wordt onder tussen in alle hevigheid voortgezet. Volgens Bagdad zijn de afge lopen twee dagen bijna 2.000 Iraanse soldaten gedood. Irak be weert dat Iran sinds het offensief 14.000 militairen heeft verlo- Nieuwe president Bolivia moet democratie herstellen LA PAZ Na een dag vol verwarring is de nieuwe president van Bolivia, generaal Gui- do Vildoso Calderon, gisteravond geïnstal leerd. Hij heeft de opdracht om binnen een jaar een democratisch bewind in Bolivia te herstellen. De installatie-ceremonie werd gisteren on verwachts uitgesteld. Er zouden zich nog on enigheden hebben voorgedaan binnen het le ger. Uiteindelijk werd Vildoso Calderon toch door de bevelhebbers van landmacht, marine en luchtmacht aangewezen als overgangspre sident met de belofte om in april volgend jaar algemene verkiezingen te zullen houden. WASHINGTON De Verenigde Staten willen eerst de Europese bondge noten raadplegen over de vrijlating van 1227 geïn terneerden door de Poolse regering, voordat zij een oordeel zullen bekend maken. Dat blijkt uit ver klaringen die het Witte Huis en het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren hebben afgelegd. Uit deze verklaringen bleek dat Washington zijn standpunt ten aanzien van Polen dan pas zal wijzigen, als het Poolse re gime verdere verzachtende maatregelen neemt. In de Amerikaanse reactie werd na drukkelijk verwezen naar de eisen die de Europese Ge meenschap en de NAVO begin dit jaar hadden gesteld: ophef fing van de staat van beleg in Polen; vrijlating van de geïn terneerden en hervatting van de besprekingen met de vak bond Solidariteit en de RK- kerk. Nederland heeft de Poolse lei der Jaruzelski in voorzichtige bewoordingen opheffing van de economische sancties in het vooruitzicht gesteld, indien hij een versoepeling van zijn be leid verder doorvoert. Ook Nederland zal pas een dewfi- nitief oordeel geven nadat het overleg heeft gevoerd met NAVO-partners en EG-lidsta- ten. Generaal Jaruzelski heeft gis teravond opnieuw verzachten de maatregelen aangekondigd en gezegd dat dit jaar de uit zonderingstoestand wellicht wordt opgeheven. Poolse auto riteiten zijn ondertussen be gonnen aan het in vrijheid stellen van de 1.227 mensen, die na de afkondiging van de staat van beleg werden geïn terneerd. In een later stadium zullen nog meerdere geïnter neerden worden vrijgelaten. Hiertoe zou ook de leider van Solidairteit, Lech Walesa, be horen, aldus een woordvoer der van de Poolse militaire re gering. (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD De Poolse aartsbisschop Glemp heeft gisteren in het Vaticaan bekendgemaakt dat de paus dit jaar niet naar Polen zal gaan. Enkele uren later bevestigde de Poolse leider Jaruzelski dit bericht tijdens een toespraak tot het parlement in Warschau. In het Vaticaan heeft men paus Karol Woityla er dan toch nog van kunnen overtuigen, dat een bezoek aan Polen dit jaar en in deze moelijke situatie ongewenst is. De paus heeft zich zeker niet gemakkelijk laten overhalen, en het is ook nog niet voorgekomen dat hij van een aangekondigde en nauwkeurig voorbereide reis afziet. Volgens mgr. Glemp is de aanleiding van het bezoek van de paus het feest van de Zwarte Madonna van Czestochowa. Dit feest begint op 26 augustus en eindigt volgend jaar septem-. ber. De paus heeft dus nog wel even tijd. Alle omstandighe den in aanmerking genomen, zo zei mgr. Glemp, was het be ter om nog even met het bezoek te wachten. De verwachting is nu, dat de paus volgend jaar augustus naar zijn vaderland zal reizen. Paus Johannes Paulus tijdens zijn wekelijkse audiëntie op het Sint Pietersplein. Kort tevoren was officieel bekendgemaakt dat de reis van de paus naar Polen, die voor augustus op het programma stond, is ver schoven tot volgend jaar. (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD Ook de Sint Pieter, het centrum van de wereldkerk, moet eraan geloven. In deze kerk wor den momenteel alle pilaren voorzien van zelfdraaiende tv-camara's, dezelfde die el ders in banken, musea en zichzelf respecterende super markten over de veiligheid waken. De reden van deze nieuwigheid in de oude kerk is niet alleen de veiligheid van de aanwezige kunst schatten, maar ook die van de paus en andere hoogwaar digheidsbekleders tijdens de plechtigheden. De camera's zijn zo opgesteld, dat elke hoek bekeken kan worden. Zij moeten het veiligheids systeem van de Sint Pieter waterdicht maken. Bovendien krijgen de veilig heidsagenten van de paus een betere training en betere wapens. Zelfs de Zwitserse Garde heeft zich aan de eisen van deze tijd moeten aanpas sen, zonder overigens de be faamde hellebaard af te hoe ven zweren. Ook zij worden uitgerust met een modern Mitra-vuurwapen, in het ge bruik waarvan zij wekelijks door de Italiaanse politie op een Romeinse schietbaan wordt getraind. Israël beschiet opnieuw wijken van Beiroet TEL AVTV BEIROET Palestijnse guerillastrij- ders hebben gisteren in Libanon op drie plaatsen acties achter de Israëli sche linies uitgevoerd. In de Bekaa-vajlei kwamen vijf Israëlische militairen om, die in een Palestijnse hinderlaag waren gelopen. De vier Palestijnen, die de actie uitvoerden, werden eveneens gedood. Bij de Zuidlibanese kustplaats Ty- rus raakten vijf Isratische soldaten gewond, toen hun voertuig door Palestijnen werd beschoten. Tenslotte werd er vanuit Zuid-Libanon een katjoesja-raket afgescho ten op het Noordisraëlische dorp Kiriyat Sjmoneh. Hier bij vielen geen doden of ge wonden. Reactie Als reactie op de Palestijnse operaties opende vanochtend Isralische militairen het vuur op de zuidelijke buitenwij ken van Beiroet. De afgelo pen dagen werd al spora disch gevochten om de lucht haven van Beiroet, die nog steeds niet geheel in Israëli sche handen is. Israëlische vliegtuigen voerden opnieuw schijnaanvallen uit op het belegerde West-Beiroet. Terwijl de spanning in Bei roet de afgelopen dagen sterk is toegenomen, lijkt het uitzicht op een politieke re geling steeds onduidelijker te worden. Algerije heeft giste ren laten weten niet bereid te zijn Palestijnen uit Beiroet op te nemen. Saoedi-Arabië had eerder deze week ge zegd, dat dit land en Irak Pa lestijnse commando's zouden willen opnemen. Syrië heeft gisteren ook nog eens laten weten geen Palestijnse gue- rillastrijders te zullen opne- Nederzettingen Israël zal de zeer bekritiseer de nederzettingenpolitiek in de bezette gebieden onver minderd voortzetten. De mi nister van binnenlandse za ken, Burg, zou van plan zijn om de bevolkingstoename rond Tel Aviv te verminde ren en het inwonertal van Jeruzalem te laten stijgen van 500.00 tot 900.000 in het jaar 2000. Een Inwoonster van West-Beiroet vraagt zich In wanhoop af hoe lang het beleg door Israël van de Libanese hoofdstad nog zal voortduren. Gisteren vond in Beiroet een demonstratie plaats te gen de Israëlische belegering en voor de beëindiging van de oor log. De Libanese premier Wazzan en de moefti, de hoogste mos lim autoriteit, namen onder andere aan deze demonstratie deel. Hijskraan breekt af en verplettert voetganger Een ongeluk met een hijskraan op het dak van een 43 ver diepingen hoog flat gebouw aan de Ma dison Avenue in Manhattan (New York) heeft gisteren aan een man het le ven gekost. Het slachtoffer, een voetganger, werd verpletterd door een deel van de hijskraan dat afbrak en naar beneden stortte. Op de grote foto dreigde een tweede deel van de kraan naar beneden te storten. Op het inzetje is te zien dat dit deel nog maar met een verbinding aan de rest van de kraan vastzat. De twee mannen slaag den er echter er In belde delen van de kraan met staalka bels aan elkaar vast te zetten, zodat zich geen verdere onge lukken voordeden. Vorstin pas goed beschermd als prins Philip bij haar slaapt (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Voor de veilig heid van koningin Elizabeth II van Groot-Brittannië, haar fa milie en haar woningen, is voortaan een hoge politieman verantwoordelijk. Minister van binnenlandse zaken Willi am Whitelaw verklaarde in het Lagerhuis dat deze taak. is toegewezen aan adjunct-com missaris Colin Smith. Geen Brit zal Smith deze taak benij den. Hij moet voortaan aan de hoofdcommissaris van Scot land Yard verantwoording af leggen over de bescherming van de koninklijke familie en de bewaking van hun huizen. In en buiten Buckingham Pa lace worden nieuwe elektroni sche alarminstallaties ge plaatst. Op de gang bij de ko ninklijke appartementen zul len voortaan dag en nacht po litiemannen de wacht betrek ken. Whitelaw zei verder dat een onderzoek zal worden inge steld naar de benoeming van commandant Michael Trestrail (50) tot persoonlijke lijfwacht van de koningin, nu negen jaar geleden. Trestrail nam af gelopen weekeinde ontslag wegens zijn homofiele relatie met een mannelijke prostitué. Deze wilde zich voor zijn ver haal laten betalen, maar het sensatieblad The Sun weigerde en bracht Scotland Yard op de hoogte. Daarna lichtte Tre strail zijn superieuren in over zijn privéleven en nam hij ont slag. Onderzocht zal worden of Tre- strails benoeming de veilig heid van de Britse staat in ge vaar gebracht heeft. Met het oog op mogelijke chantage ko men homosexuelen in Groot- Brittannië normaal niet in aanmerking voor delicate pos ten. Vóór zijn benoeming werd Trestrails achtergrond uitvoe rig onderzocht. De autoriteiten maken zich nu zorgen over het feit dat hij ondanks zijn homosexualiteit toch benoemd is geworden aan het Hof. Daar was men overigens wel van Trestrails geaardheid op de hoogte. Het blad The Guardi an heeft in een commentaar de overdreven reacties op de onthulling van Trestrails ho mosexualiteit veroordeeld. Gisteren werd ook het politie rapport over het schandaal rond insluiper Fagan gepubli ceerd. Daaruit blijkt ander maal dat de alarminstallaties van het paleis niet deugen en dat de politiemannen die be last waren met de bewaking, bijzonder laks zijn geweest. Vier leden van het corps zijn al overgeplaatst; een paar ser geanten zullen disciplinaire straffen krijgen. Palace dat de beveiligl het kon paleis Ml voorstelt Ondanks controle de politie slaagdel in patrol van een geweer naar bin nemen. Uit het rapport blijkt <x indringer Fagan, op die j kwaardige morgen van een gebroken glazen i bij zich had, waarmee aanwezigheid van de ko zijn polsader dreigde d snijden. In de meeste Britse ki hebben lezers de afgelop gen suggesties gedaan veiligheid in Buckingha lace te verbeteren. Een schrijver naar de Times voor de vorstin een grol dershond te geven, die zi vonds aan het voeteind haar bed zou kunnen b Een lezer van The Gu was van mening dat de heid van het staatshofl zeer op vooruit zou ga koningin Elizabeth en Philip, „net als gewone sen weer samen in één zouden slapen". SAN SALVADOR Op ongeveer vijftig kilometer ten westen van de hoofdstad San Salvador, waar zich over de zachtglooien- de heuvels geleidelijk weelderige koffieplantages beginnen uit te strekken, voeren Julio Calsadio en Marguerita Jerez de Polla een strijd op leven en dood. De inzet is het eigendom over een stuk grond van zestig hectare, dat voor een deel bestaat uit vruchtbare bosgrond en voor een deel uit snel rijpend maïs. Op het moment is Julio Calsadio aan de winnende hand. Hij is voor zitter van de plaatselijke coöperatie, die het land heeft opgeëist van de vorige eigenaresse, mevrouw Jerez de Polla. Namens de coöperatie beriep hij zich hierbij op El Salvadors zeer omstreden landhervormingsprogramma. De coöperatie bestaat uit 107 boeren en hun gezinnen. Voorheen waren 27 van hen in dienst bij mevrouw Jerez de Polla, een duistere figuur die in de hoofdstad woont en de boerderij zelden bezoekt. De andere gezinnen hielden zich goed en zo kwaad als het ging in leven met de opbrengst van de stukjes land die ze voor relatief veel geld van naar pachtten. Vlak voor de verkie zingen op 28 maart kwam in deze situatie verandering. Eindelijk verwierven de boeren een voorlopig eigendomsrecht op het land. „Krakers" Na de verkiezingen kwam mevrouw Jerez de Polla tot de con clusie dat de boeren haar land onrechtmatig in bezit hadden ge nomen en gaf ze haar manager, Paulino Blanco, opdracht de „krakers" te verwijderen. Maar een paar weken geleden arri veerden weer soldaten, die de boeren de grond teruggaven. Het is echter niet zo dat in het hele land zo zorgvuldig op de nale ving van de landhervormingen wordt toegezien. Een van de eerste dingen die het nieuwe parlement na de ver kiezingen deed, was het opschorten van de landhervormingen. Vervolgens werden in het hele land boerengezinnen van hun land verdreven, soms door de plaatselijke politie en vaak op een gewelddadige manier. Volgens de Union Communal Salvadore- no, een organisatie die 200.000 boeren vertegenwoordigt en een krachtig voorstander is van de landhervormingen, zijn tussen 28 maart en 15 mei 3.405 boerengezinnen van hun land verdreven. En volgens een andere organisatie zijn sinds het programma twee jaar geleden van start ging 2.600 boeren vermoord. Mensenrechten Intussen worden de ontwikkelingen in El Salvador door de Ver enigde Staten met grote oplettendheid gevolgd. President Reagan moet het Congres er op 28 juli van overtuigen, dat de regering in El Salvador voldoende vooruitgang heeft geboekt op het terrein van de mensenrechten en landhervormingen. Slaagt hij daarin, dan krijgt het land financiële hulp ter waarde van 166 miljoen dollar. Maar de kansen lijken klein. Twee invloed rijke, conservatieve, Republikeinse Congresleden zijn tijdens een recent bezoek aan El Salvador „veel geschrijf maar weinig da den" tegengekomen. „Het is niet voldoende", zei een van hen. „Het enige dat we krijgen is woorden". Als Reagans aanhangers er al zo over denken, dan zal de president inderdaad nog een zware dobber krijgen aan het Congres. Deze weken zijn talrijke regeringsfunctionarissen in touw om het beeld van El Salvador wat minder somber te maken. Maar het afgelopen weekeinde nog verklaarde de katholieke kerk van El Salvador, dat de rege ring verantwoordelijk is voor meer dan de helft van alle doden die dit jaar door politiek geweld zijn gevallen. Moeilijke tijd Alle waarnemers in El Salvador zijn het er over eens <lat de landhervormingen nog een lange en moeilijke tijd tegemoet gaan. Een reden is de oorlog. De guerrilla's hebben geen openlij ke pogingen gedaan om het proces te verstoren, maar minstens veertig boerderijen die voor hervorming in aanmerking komen liggen midden in het oorlogsgebied. Een tweede, ernstiger reden is het feit dat de boeren bijna geen krediet kunnen krijgen om noodzakelije aankopen en investeringen te doen. Vele groot grondbezitters die de hervormingen zagen aankomen, kregen toestemming om hun bedrijf op te doeken. Sommige boeren coöperaties namen dan ook een boerderij over, waar landbouw machines, het vee en soms ook de complete boekhouding ver dwenen waren. Bij gebrek aan financiën en ervaring en gecon fronteerd met een aanzienlijke bureaucratie en wettelijke be lemmeringen, zullen ook in coöperaties vele boeren zijn ge doemd tot hetzelfde gezwoeg als vroeger, zonder echte hoop op vooruitgang. Hun situatie zal nog erger worden als ze geen actieve steun krij gen van politici en soldaten. De rechtse partijen, die nu aan de macht zijn, zijn duidelijk tegen de hervormingen. Het leger is een onzekere factor. De Amerikanen gaan ervan uit dat ger, nu het zijn financiële hulp in gevaar ziet komen, gaat zorgen dat de landhervormingen worden uitgevoerd je kunt met even veel gemak betogen zoals de boer© doen dat de plaatselijke legercommandant waarsch partij trekt voor de plaatselijke politici en landeigenaren voor de weerspannige boeren. Sombere toekomst Omdat de toekomst zich zo somber laat aanzien, staat het rikaanse Congres voor een moeilijke beslissing. Een aanzit besnoeiing op de financiële hulpverlening aan El Salvado er zeker toe, dat het Salvadoraanse leger minder effect» optreden tegen de guerrilla's. Tevens komen de landhervfl gen dan nog meer onder druk te staan. Terwijl de hervormingen het leven van de boeren er nauv beter op hebben gemaakt, begint de rechtse, landbezittunde se in El Salvador zich steeds overmoediger te gedrage komt in de eerste plaats door hun verkiezingstriomf. Ma weten zij dat de Amerikanen er op uit zijn hun medewi desnoods met veel geld te kopen. De VS kunnen het ziel welijks permitteren El Salvador niet langer te steunen groot deel van de 232 miljoen dollar aan economische hu Reagan in El Salvador hoopt te pompen, is dan ook be voor de particuliere sector. IAIN C Copyright The Gi

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6