Ambtenanmjv^^ inleveren voor meer werk Trekkers" opDuindigt Garnalenpellerij gesloten wegens grote smeerboel Westers bondgenootschap onder druk door handelsproblemen MAATREGELEN TEGEN BEUNHAZEN IN BOUW Begin: Palestijns probleem in Libanon spoedig opgelost 4 DAGBLAD VOOR x ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. lel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amra bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Donderdag 22 juli 1982, 72e jaargang no. 22326 De Onderste Steen met harts tochtelijk pleidooi voor af schaffing kernwapens op Ned. I om 21.05 uur. Om 21.55 uur herhaling Verre Volken: de Trobrianders. Ned. II om 22.00 uur Brand punt over euthanasie en om 22.25 uur Op Het Spoor Van De Mens over de oudste voe tafdrukken ter wereld. HET WEER Droog weer en wolkenvelden. Minimumtemperatuur onge veer 13 graden. Middagtempe- ratuur van 19 graden op de Waddeneilanden tot 23 graden in Brabant en Limburg. Mati ge noordelijke wind. Zon op 05.48, onder 21.44. Schevenin- gen hoog water 5.23 en 18.10. Laag water 1.28 en 13.41. leer voor niks ttekactie naar lindsurfi er iISSINGEN De Rijkspolitie water in Zeeland heeft gisteren ar de kust van Walcheren li grootscheepse zoekactie ontke- id naar een windsurfer die door li vrouw als vermist was opgege- n. De vrouw had om half vijf irm geslagen toen haar man nog ït op de camping terug was. en de politie om kwart voor ze- n nog eens met de vrouw ging ïten bleek de windsurfer al te a teruggekeerd. Het echtpaar d vergeten de Rijkspolitie te larschuwen. Ook in Zoetermeer onlangs voor niks naar een ndsurfer gezocht. Arrestatiegolf op Leidse Plein AMSTERDAM Bij een actie op en in de directe omgeving van het Leidse Plein in Am sterdam heeft hoofdstedelijke politie gisteravond 22 mensen aangehouden, voornamelijk wegens handel in drugs. Vol gens een woordvoerder van de politie is de handel sterk toe genomen sinds het voormalige huis van bewaring aan het Klein Gartmanplantsoen door diverse groeperingen in ge bruik is genomen. Onlangs be klaagden ook de horeca-ex- ploitanten en de bewoners zich over de toegenomen handel. Prins Charles bij concert Madness LONDEN De Britse kroon prins Charles heeft gister avond in het Londense Domi niontheater een concert bijge woond van de popgroep Mad ness en de popsterren Pete Townsend, Phil Collins, Ian Anderson en Robert Plant. Bij binnenkomst in de zaal werd prins Charles door de onge veer 2.000 aanwezigen op staande ovatie onthaald. De opbrengst van de avond was bestemd voor liefdadige instel lingen waarvan de prins be schermheer is. Het concert werd geopend met een reggea- versie van het Britse volkslied. Grote Franse wijnoogst PARIJS De Franse wijnoogst wordt voor dit jaar op 75 a 76 miljoen -hectoliter geraamd. Dat is dertig procent meer dan verle den jaar, maar nog altijd flink minder dan in het recordjaar 1979, toen 83,5 miljoen hectoliter werd geproduceerd. In het zui den van het land zal de oogst waarschijnlijk wat tegenvallen als gevolg van de droogte. Stre ken waar de produktie de ver wachtingen overtreft zijn het ge bied van de Maine et Loire, waar op een tweemaal zo grote oogst als verleden jaar wordt gerekend, Gironde, Les Landes, Charentes, Bourgogne-Beapjolais en Saone et Loire. PETER WINNEN: OVER DRIE JAARKAN IK TOUR WINNEN Peter Winnen laat zich huldigen na de etappe-over winning in Morzine. fvallunch voor ongresleden ÏSHINGTON Leden van Amerikaanse Congres krij- een speciale lunch aan ge- \en, waarvan de ingrediën- afkomstig zijn uit afval- rken van levensmiddelen- ïkels. Op het menu staat iermeer „Krab Quiche", te krab, die een waarde 'ft van 280 gulden, werd angs door leden van de ac- lroep Vereniging van Crea- ve Geweldloosheid uit een 'alcontainer van een super- opgevist. De lunch mede georganiseerd or twee Democratische afge- irdigden. Zij willen hiermee motie steunen, waarin de ering wordt gevraagd 'ertollig'' voedsel beschik- ir te stellen aan de armen, een regeringsrapport blijkt in de VS jaarlijks 127 mil- n ton voedsel wordt wegge- )id, terwijl het aantal Ame bian en. dat elke avond hon- jfig en ondervoed naar bed fit. alsmaar toeneemt. jLchtervolging ^armonder ^idt tot •anhouding )ief ARMOND Dankzij kor- at optreden van een 23-jari- inwoner van Warmond eft de politie een 22-jarige nsterdammer kunnen aan- uden. Deze had rond zes uur 1 fietser op de Jan Steen- n van zijn portemonnee be- >fd en Was er vervolgens ;t een naar later bleek, itolen auto vandoor ge- beroving werd echter ge- n door de 23-jarige War- inder. Hij zette direct de Jtervolging in. Op rijksweg ging het richting Amster- m. De Warmonder zag kans dief in te halen en trachtte n door steeds langzamer te ien tot stoppen te dwingen. Amsterdammer deed daar- pogingen zijn onverwachte jonent te passeren, maar agde daarin niet geheel. Bij i uitwijkmanoeuvre raakte van de weg en kwam in de m tot stilstand. De dief zet- zijn vlucht te voet voort. De luige belde daarop de politie, e kon de Amsterdamse dief Cr aanhouden. ongen raakt in oma na xperiment X)RN Vier jongens en meisjes, allen 13 tot 15 oud, zijn ziek geworden n het drinken van thee van masigaretten, die gewoon de apotheek waren ge- aid. Eén jongen raakte zelfs en in coma en moest op de tensive care afdeling van het 'kenhuis in Hoorn worden genomen. het drinken van de thee de geest te verruimen ragen de jongeren hallucine- m en werden misselijk. De igen die ook de fietsbanden- ra „Solution" opsnoof, raakte coma. Drie anderen moes- i ook in het ziekenhuis wor- .1 opgenomen. Zij zijn in middels ontslagen en kunnen uis uitzieken. Volgens de po- ie hebben de kinderen het t pure verveling gedaan. „Ze sten niet wat ze met hun va- «tie aanmoesten". krant ontvangen? Bel tussen ■00 en 19.00 uur, zaterdags tussen •00 en 15.00 uur, nummer 071- 2245 en uw krant wordt nog dezelf- •vond nabezorgd. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Minister Rood van Binnenlandse Zaken en de vijf centra les van ambtenarenbon den zijn gisteren nog niet tot zaken gekomen wat betreft het arbeids voorwaardenbeleid van af 1 juli j.l. In het Cen traal Georganiseerd Overleg heeft men zich nog beperkt tot wat ver kennende gesprekken over de voornemens van de minister, die dinsdag moeten leiden tot be sluiten. De bonden heb ben de minister echter al wel duidelijk ge maakt, dat zij inlevering van 1 procent van de prijscompensatie voor ambtenaren onaan vaardbaar vinden als het daardoor vrijkomen de bedrag (circa 350 mil joen gulden in 1982) niet geheel zal worden ge bruikt voor uitbreiding van de werkgelegenheid bij de overheid. De minister wil slechts 155 miljoen voor dit doel be stemmen. zo heeft hij ver klaard: 100 miljoen voor va kantie-uitbreiding, 35 mil joen voor verlaging van de V.U.T.-leeftijd en over 20 miljoen kan nog worden ge praat. De bonden tillen eens te meer zwaar aan de werkge legenheid bij de overheid,, omdat zij het verlies van duizenden banen vrezen. Het feit dat de nu dure wachtgeldregeling voor ambtenaren volgens de mi nister moet worden afge zwakt, wijst er volgens hen op. Bovendien circuleren op Binnenlandse Zaken noti ties, die spreken van een vermindering met 15 a 85.000 arbeidsplaatsen bij de overheid, als alles wordt uit gevoerd wat op het gebied van de arbeidsomstandighe den bij de overheid al eens is gesuggereerd. Volgens mi nister Rood gaat het hier slechts om een interne in ventarisatie, waarover de meningen sterk verdeeld zijn en wier eventuele uit voering nog over de jaren tachtig heen zal lopen. Enkele bonden hebben dan ook aangedrongen op het op stellen van een meerjarenbe- leid. De minister reageerde daarop terughoudend, gezien zijn status van bewindsman in een interim-kabinet. Dat nam niet weg, dat de minis ter in beginsel de zorg om de werkgelegenheid deelde. Daarom heeft het kabinet, zo zei hij, de voorkeur gege ven aan een inlevering van 1 procent salaris boven het ontslaan van overheidsper soneel. De bonden vonden wel, dat er pas tot langlopen de afspraken kan worden gekomen als het overleg tus sen bonden en overheid als werkgeefster geschiedt op basis van gelijkheid, en als er regelingen komen voor conflictsituaties. Zij eisen dan ook plannen voor een nieuwe overlegstructuur vóór 1 september. De minister heeft gisteren ook nog verklaard, dat hij zeer hecht aan een vergelij kend onderzoek tussen alle arbeidsvoorwaarden bij de overheid en in het bedrijfle ven. De particuliere werkge vers willen aan zo'n pakket vergelijking niet meewer ken. Rood wil daarin niet berusten en samen met zijn collega De Graaf van Sociale Zaken wat gaan onderne men tegen de onwillige on dernemers, die steeds heb ben beweerd dat de ambte naren er zoveel beter aan toe zijn dan hun personeel. De Dag van het Paard, gis teren alweer voor de zes tiende keer op Duindigt gehouden, is door bijna 10.000 toeschouwers bij gewoond. Verschillende takken van de ruitersport, zoals dressuur, springen en het geleiden van vier en zesspannen, werden voor het publiek gedemon streerd. Pag. 8: Te weinig pu bliek op uitstekende Dag van net Paard MORZINE Onder één voor waarde gelooft Peter Winnen, die gisteren de rit naar Morzi ne zo knap op zijn naam schreef, ooit een keer de Ron de van Frankrijk te kunnen winnen. „Het moet van jaar tot jaar minder blijven gaan met Bernard Hinault. Van me zelf verwacht ik dat ik de ko mende drie jaar nog elk sei zoen beter ga rijden. Op een gegeven moment ga ik hem dan voorbij. Hinault rijdt nu al minder sterk dan in 1981. Vo rig jaar had hij in Morzine vijftien minuten voorsprong op Van Impe. Nu maar zes op Zoetemelk. Ik bedoel maar", aldus een stralende Peter Win nen, die de Nederlander Johan van der Velde gisteren als tweede zag finishen. Tourprijsvraag Het antwoord op vraag 17 van onze Tourprijsvraag (Welke Nederlander komt het eerst bovën op de col de Joux-Pla- ne?) was Peter Winnen, die la ter ook de super-zware bergrit naar Morzine won. Ivo Sch oon derwoerd (Rijpwete- ring); Arno de Groot (Hazers- woude) en K. Klein Zoeter- woude) winnen de dagprijzen. De laatste twee antwoorden (vraag 20 en 21) moeten mor gen in ons bezit zijn. N? vrij dag worden geen oplossingen meer aangenomen ADVERTENTIE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRAKT MET INFORMATIE OVER FI1MS.MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA UTRECHT De zestien keuringsdiensten van wa ren in ons land vinden dat alle garnalenpellerije- n-aan-huis liever vandaag dan morgen moeten wor den gesloten. Voor de volksgezondheid is het van het grootste belang dat deze huisnijverheid waar mee uitsluitend buitenlandse werknemers met hun grote ge zinnen een veelal karige bo terham verdienen snel wordt opgedoekt. Controle op de hygiëne in de pellerijen is onbegonnen werk. „Uit het oogpunt van volksgezondheid is de situatie onduldbaar, de kans op ongelukken is groot". Dat zegt ir H.D.M. Touw, di recteur van de keuringsdienst van waren in Utrecht, naar aanleiding van het oprollen van een illegale garnalenpelle rij in de Domstad. Volgens de politie was het in deze garna lenpellerij een regelrechte beestenbende. De pellerij was vergeven van de vliegen en" ook van de muizen, getuige de vele muizekeutels. De garnalen stonden opgesla gen tot op de vervuilde toilet ten en de stank was niet te harden. In het pand stonden voorts open en bloot aangebro ken blikken met ontsmettings middelen tegen schurft en hoofdluis. Volgens ir. Touw is de situatie in de Utrechtse pellerij ver moedelijk symptomatisch voor de toestanden bij de meeste andere pellerijen. Eind vorig jaar heeft de keuringsdienst van waren in het Utrechtse nog enkele tientallen illegale pellerijen gelegaliseerd. Maar eigenlijk heeft Touw daar ach teraf spijt van als haren op z'n hoofd. Want de legaal ver klaarde pellerijen zijn niet te controleren. WESTDUITSE MINISTER: Helmut Schmidt WASHINGTON De handelsproblemen tussen de Verenigde Staten en Europa kunnen politieke gevol gen hebben voor het Westers bondgenootschap. Dit heeft de Westduitse minister van economische zaken, Lambsdorff, gisteren gezegd tijdens zijn bezoek aan Washington. Lambsdorf sprak met leden van de Amerikaanse regering over het Amerikaanse plan om de staal-import uit de EG-landen ex tra te belasten. Ook kwam de kwestie van het Russiche aardgas ter sprake. De regering-Reagan had eerder al laten weten een embargo op te willen op materialen, die nodig zijn voor de aan leg van de gasleiding van Siberië naar West-Europa. Het Amerikaanse besluit dit embargo ook dwingend op te leg gen aan Europese vestigingen van Amerikaanse bedrijven vond Lambsdorff op volkenrechtelijke gronden „volstrekt onaan vaardbaar". Ook de Westduitse bondskanselier Schmidt zei gis teren in een rede te Houston, dat Bonn het aardgasproject zal doorzetten. DEN HAAG Minister Nypels (Volkshuisvesting) heeft de ge meenten die nog geen bouwregistratie-verordening hebben on der druk gezet om een dergelijke verordening snel tot stand te brengen. Via een dergelijke verordening worden ambtenaren van Bouw- en Woningtoezicht verplicht onjuistheden bij de bouw te melden aan de Kamers van Koophandel. Dit om beun hazerij in de bouw tegen te gaan. De bewindsman heeft de gemeenten per brief te verstaan gege ven dat het invoeren van de verordening nauwelijks financiële of personele consequenties heeft. In zijn brief zegt de minister dat de bouwregistratie-verordening nu meer dan ooit nodig is met het oog op de werkloosheid in de bouw. Bovendien wordt de overheid ermee geholpen als beunhazen geweerd worden omdat deze vaak geen loonbelasting, BTW en sociale premies af dragen aan de overheid. Bovendien werken de beunhazen vaak met uitkeringstrekkers waardoor de uitgaven voor rijk en ge meenten verhoogd worden. De heer Nypels zegt het in zijn brief te betreuren dat veel ge meenten de verordening niet afkondigen omdat de dienst bouw en woningtoezicht daarop tegen is uit vrees voor meer werk. JERUZALEM Israël zal spoedig het probleem van de Palestijnse guerrilla strijders in Libanon oplos sen. De strijd zal er „zeer binnenkort" worden be ëindigd en dat „voor ja renlang". Dit verklaarde gisteren de Israëlische premier Begin in een rede tot een delegatie van Amerikaanse joden, die momenteel een bezoek brengt aan Israël. Nadat de Palestijnen Libanon hebben verlaten, zal Israël vrede sluiten met Jordanië, al dus Begin. Hij maakte overi gens niet duidelijk hoe het Pa lestijnse probleem zal worden opgelost. Wel herhaalde Begin het Israëlische standpunt, dat het vertrek van de Palestijnen uit Libanon de enige garantie is voor Israël om in vrede te kunnen leven. Eerder op de dag had Begin een gesprek met de Ameri kaanse ambassadeur Lewis. Deze bracht hem verslag uit over de gesprekken, die de Saoedische en Syrische minis ters van buitenlandse zaken met president Reagan hebben gevoerd. Over het onderhoud met Begin is niets bekend ge maakt. Een Israëlische regeringsfunc tionaris zei dat Israël zeer be zorgd is over een eventuele toenadering van de VS tot de PLO. „Wij zullen ons bedro gen voelen als dat gebeurt", al dus de functionaris. De woor- voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren laten we ten, dat de VS alleen dan rechtstreeks met de PLO wil len onderhandelen, als deze organisatie „duidelijk en on dubbelzinnig" het bestaans recht van Israël erkent. Pagina 6: Palestijnse acties achter Israëlische linies. - - WA <r-x x v V

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1