Vechten om water in Zuid-Italië „Alles in de muziektent ging opeens de lucht in" Regering-Begin aarzelt met reactie op PLO-standpunt BUITENLAND LEIDSECOURANT WOENSDAG 21IULI1982 PAGIN; Politiek en ontspanning gaan hand in hand in Amerikaans vakantieoord Lange rijen wachtenden voor pompen en kranen 1 r Twee bomaanslagen in Parijse studentenwijk (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS In Parijs hebben zich gisteravond laat twee bomaanslagen voorgedaan. Even na elf uur ontplofte een krachtige bom, die in een vuilniszak aan de Place St Michel verborgen was. Vijftien personen werden ge wond, waaronder drie ernstig. De materiële schade wasa groot. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door de zogenaamde Armeense Orly-organisatie. Even later ontplofte een tweede bom op slechts enkele hon derden meters afstand van de eerste en wel voor de woning waar de speciale adviseur voor de ontwikke lingslanden van president Mitterrand, Regis Debray, tot voor enkele dagen woonachtig was. Debray was ver huisd zonder dat de terroristen dit blijkbaar wisten. Er deed zich daar geen lichamelijk letsel voor en de schade bleef beperkt. Wijnboeren: 31 juli verkeer in Zuid-Frankrijk plat Woedende Franse fruitkwekers blokkeren autoweg naar Spanje (Van onze correspondent Jan Drumen) PARIJS Zuidfranse fruitkwekers hebben gisteren urenlang het verkeer op de autoweg naar Spanje geblokkeerd. Tussen Montpellier en Nimes stortten zij tweehonderd ton Spaans fruit over de weg, uit protest tegen de goedkope importen uit het zuidelijke buurland. De fruitboeren hielden vlak na de grens vrachtwagens vol Spaans fruit aan en gooiden deze leeg. Op 31 juli zullen de wijnbouwers uit de departementen Aude, Gard, Herault en Py- renees-Orientales een grote demonstratie organiseren tegen de import van Italiaanse wijn waardoor zijn hun eigen producten niet meer kwijt kunnen. Zij willen het verkeer op nagenoeg alle wegen in de vier departementen blokkeren om de aan dacht te vestigen op hun situatie die zij rampzalig noemen. IRAANS OFFENSIEF TOT STILSTAND GEKOMEN BAGDAD De Iraakse premier Tariq Aziz heeft giste ren bekend gemaakt, dat het Iraanse offensief is afgesla gen. Volgens hem heeft Iran sinds de Golfoorlog een week geleden opnieuw opvlamde 10.000 sóldaten verloren en is ook veel Iraans materieel vernietigd. Aziz verklaar de zich bereid „rechtstreeks of via via" met de Iraanse regering te gaan onderhandelen. Irak zou de oorlog on middellijk willen beëindigen. Teheran heeft nog niet ge reageerd op het Iraakse verzoek om onderhandelingen te beginnen. Evenmin is de Iraakse bewering, dat Iran grote verliezen heeft geleden, tegengesproken. Blijkbaar is het vorige week begonnen Ramadan-offen- sief tot stilstand gekomen. De Iraanse radio meldde giste ren dat Iraanse troepen twee Iraakse aanvallen hadden afgeslagen. Hierbij zouden 200 Irakezen zijn gedood en zou Irak bijna 30 tanks en andere militaire voertuigen hebben verloren. Thatcher is zwijgzaam over spionageschandaal LONDEN De Britse premier Margaret Thatcher heeft gisteren in het Lagerhuis geweigerd bijzon derheden te geven over 's lands nieuwste spionageschandaal. Vragen over de mogelijke spionage in het geheime communicatiecen trum Cheltenham wil de premier pas beantwoorden als de rechts zaak tegen de verdachte, Geoffrey Prime, is afgerond. Mevrouw Thatcher maakte verder bekend dat opdracht is gegeven om com putergegevens op verschillende ministeries beter te beveiligen. Reagan wil herziening van kernproefverdragen WASHINGTON President Reag, wil de Sovjet-Unie vragen opnieuw onderhandelen over verdragen uit 19 en 1976 die kernproeven beperken. Volgens Amerikaanse functionarissi wil Reagan door verscherping van b paalde controlemaatregelen voorkomi dat een schending van deze verdrag! niet wordt opgemerkt. De Amerikaan regering betwijfelt of Moskou zich hou aan de verdragen. De VS en de Sovjet-Unie hebben gist ren besloten de onderhandelingen ov de vermindering van de in Europa gest tioneerde kernwapens gedurende ti< weken op te schorten. De algemene i druk is dat deze onderhandelingen een impasse zijn geraakt. WASHINGTON George Shultz, de nieuwe Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, lijkt nauwelijks gebukt te gaan onder de zware last waarmee hij na het ontslag van Alexander Haig zo plotseling werd opgezadeld. Hoewel hij nog geen week minister is en de crisis in het Midden-Oosten onverminderd voortduurt, is hij vandaag naar Bohemian Grove in Californië vertrokken voor een „werkvakantie" van vijf dagen. Bohemian Grove is een van Amerika's meest exclusieve clubs even ten noorden van San Francisco. Alleen zeer vooraanstaan de Amerikanen komen voor lidmaatschap in aanmerking. Zo zijn bijvoorbeeld de president en zijn ministers lid, maar ook de {•residenten van de twee grootste Amerikaanse banken. In dit uxueuze oord zal Shultz de Westduitse bondskanselier Schmidt ontvangen om in alle rust van gedachten te wisselen over hete hangijzers in de Amerikaans-Europese betrekkingen, zoals de Siberisch gaspijpleiding. In de loop der jaren heeft zich een traditie ontwikkeld, dat de leden en hun gasten zich eens per jaar terugtrekken achter de meterslange muren voor wat rust en ontspanning. Speciaal daar voor zijn kleine villa's gebouwd met namen als Whiskey Flat and Lost Angels. De tijd wordt zoetgebracht met golfen, zeilen, zwemmen en jagen. Althans zo luidt de officiële versie. De waas van geheimzinnigheid waarin de club gehuld gaat, heeft geleid tot een stroom van geruchten als zouden de leden zich soms veel losbandiger gedragen. Een tipje van de sluier werd enkele jaren geleden opgelicht toen de club zich voor de rechtbank moest verantwoorden vanwege het feit dat ze weigerde vrouwen in dienst te nemen. Plaatselij ke geruchten willen overigens dat op deze regel voor de nachte lijke uurtjes regelmatig uitzondering wordt gemaakt. De club verdedigde zich toen door te zeggen dat de leden regelmat bloot door het park liepen. De rechter, die de club in het geli; stelde, motiveerde zijn oordeel onder meer door op te merkt dat de leden vaak de open lucht als toilet gebruiken. De Califo nische commissie voor gelijke berechtiging van mannen vrouwen had daarop echter gelijk een antwoord klaar: „H recht op privacy houdt nog niet in dat de leden in hun gedragii gen zover mogen gaan, dat ze daarmee de kansen van vrouw! om in de club aan het werk te komen benadelen". HAROLD JACKSO Copyright The Guardh (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Wolkbreuken hebben de hitte en de dorst van het Italiaanse vasteland de laatste dagen enigzins kunnen tempe ren, maar op de eilanden, met name op Sicilië, blijft de situatie wanhopig. Elk jaar geeft het gebrek aan voldoende neerslag grote problemen in Zuid-Italië, maar deze zomer breekt alle records. Op Sicilië en Calabrië wordt letterlijk gevochten om water. Boe ren hebben met afval en landbouwwerktuigen de wegen geblokkeerd en hebben aangekondigd geen belasting meer aan de regering te zullen beta len. De Siciliaanse regering heeft, vanwege de droogte, inmiddels de noodtoestand afgekondigd, maar dit wordt door velen ge zien als een middel om het ontbreken van een afdoend waterbeleid op het eiland te maskeren. Zeshonderd miljoen gulden is al uitgegeven aan een irrigatie-systeem voor de landbouw op Sicilië, om moei lijke tijden als deze te kunnen overleven. Maar nu blijkt dat het allemaal niet werkt. Vijf duizend hectaren landbouw grond zijn door de droogte vernietigd. De hele citroen- en sinaasappeloogst is verloren. Duizenden kippen zijn omge komen van de dorst, en dui zenden stuks rundvee zijn ten dode opgeschreven. De schade loopt in de miljarden guldens en de echte grote zomer moet nog beginnen. De noodtoestand op Sicilië geeft de autoriteiten enige be voegdheden om de bestaande voorraad water rechtvaardiger' te verdelen. Dit water is nu zo schaars geworden dat handige Sicilianen met een waterputje op het erf hun kostbare vocht tegen woekerprijzen van de hand doen. Wanhopige land bouwers blijken alles er voor over te hebben hun bedrijf te redden. In steden en op het land zijn eindeloos lange rijen wachtenden voor pomp en kraan een vertrouwd gezicht geworden. Ook het toerisme ondervindt groot ongemak. De meeste ho tels hebben hun eigen water voorzieningen, maar deze blij ken de droogte niet aan te kunnen. Op Sicilië en ook in andere streken van Italië moe ten vele hotels hun gasten het grootste deel van de dag te leurstellen, waril uit de kranen komt geen water meer. Intussen profiteren de vuurgo den van de verschrikkelijke droogte. Branden breken spon taan uit en geven landbouw en bos de genadeslag, want blus water is er niet. In de rest van Italië is de situ atie iets verbeterd, dankzij de overvloedige regenval van de laatste dagen. Maar met deze regen was niet iedereen e\ blij, want de schade die er door werd aangericht blijkt veel groter dan de voordelen. In de wijnstreek ten zuiden van Rome richtte een wolk breuk een schade van 200 mil joen gulden aan de wijnoogst aan, die voor driekwart als verloren moet worden be schouwd. Het Italiaanse mete- reologisch instituut had nog nooit zo'n hevige regenbui ge registreerd. Ook Noord-Italië incasseerde forse regenbuien zodat het peil van de Po, de nationale droogtemeter, kon weer enige centimeters stijgen. Maar volgens de weervoor- spellers is deze opluchting van zeer korte duur, want een nieuwe hittegolf staat voor de deur. TEL AVIV /WASHING TON De regering-Be gin heeft nog geen com mentaar willen geven op het nieuwe Palestijnse standpunt ten aanzien van Israël. Israëlische functio narissen in Jeruzalem zei den dat hun regering eerst over meer informa tie moet beschikken. Als mogelijkheid werd in Je ruzalem geopperd, dat de Is raëlische minister van buiten landse zaken, Shamir, volgen de week naar Washington ver trekt om daar met zijn Ameri kaanse collega Schultz over de Palestijnse koerswijziging te praten. De Arabische druk op presi dent Reagan om de PLO te er kennen neemt ondertussen toe. De Saoedische minister van buitenlandse zaken, Fai sal, heeft gisteren in Washing ton gezegd dat de VS het zelf beschikkingsrecht van de Pa- lestijnen moet erkennen en rechtstreeks in contact moet treden met de PLO. Ook de Egyptische president Moeba rak heeft er gisteren bij Reagan op aan gedrongen het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen te erkennen. Volgens Faisal is het zoeken naar een toevluchtsoord voor de Palestijnse guerrillastrij ders, die in West-Beiroet door Israël zijn ingesloten, niet meer het grootste obstakel dat een oplossing van de crisis in Beiroet in de weg staat. De mi nisters van buitenlandse zaken van Saoedi-Arabië en Syrië hebben gisteren in hun onder houd met president Reagan voorgesteld, dat de PLO zich tijdelijk uit Beiroet terugtrekt naar Noord-Libanon. De Saoe dische minister Faisal en de zijn Syrische ambtgenoot Khaddam zeiden dat in een tweede fase de 8000 Palestijnse guerrillastrijders in de Arabi sche landen kunnen worden opgenomen. Als de VS hiermee instem men, dan zouden zowel Syrië als Saoedi-Arabië druk uitoe fenen op de Arabische landen in te stemmen met een perma nente oplossing. Zulk een op lossing zou inhouden dat elk lid van de Arabische Liga een beperkt aantal Palestijnse guerrillastrijders opneemt. President Reagan heeft gezegd dit Arabische evacuatieplan te willen voorleggen aan de rege ringen van Israël en Libanon. Volgens het Amerikaanse tele visiestation CBS is Syrië nu wel bereid een gedeelte van de Palestijnse commando's op te nemen. De Syrische minister Khaddam zou dit president Reagan hebben laten weten, aldus CBS. Eerder had Syrië geweigerd Palestijnen te wil len opnemen. Bij een explosie van een auto bom in het Palestijnse vluchte lingekamp Bedawi in de Noordlibanese stad Tripoli zijn gisteravond minstens 20 doden gevallen. Dit hebben Libanese veiligheidsfunctionarissen be kend gemaakt. De afgelopen twee jaar zijn diverse auto bommen in Libanon tot ont ploffing gebracht. Onlangs neeft de PLO Israël beschul digd mede verantwoordelijk te zijn voor deze aanslagen. Een politieagent toont een van de honderden spij kers, die door.de bom in Hyde Park in de rondte werden geslingerd. De muziektent in Regent's Park. Uit de vloer kringelt nog rook omhoog. Agenten en brandweerlieden nemen enorme ravage in ogenschouw. Eerdere aanslagen J De laatste bomaanslag door J IRA in Londen was op 23 nl vember van het vorig jaar. B de Woolwich-kazerne raaktt twee vrouwen gewond. E« maand eerder werd per rad een bom tot ontploffing g bracht die was verborgen i een bestelwagen. Deze stor vlak bij de ingang van e« grote kazerne in de wijk Che sea. De explosie deed zich va op het moment dat een aut bus vol soldaten van het Ier Garderegiment voorbijree Twee militairen werden g dood en bijna veertig raakte gewond. Er was de afgelopen dage geen enkele aanwijzing dat IRA van plan was weer toe slaan. De afgelopen maande is de organisatie juist een aai tal klappen toegediend, ondi meer door de arrestatie vs vooraanstaande leden en ontdekking van munitied pots. In de verklaring waar de IRA de verantwoordelijl heid voor de aanslag opeisl werd gesteld dat het nu beurt is van de IRA om zich beroepen op artikel 51 van h Handvest van de Verenigt Naties. „Het is nu onze beu om alle mooie frasen te citer! van premier Thatcher over i rechten van een volk op zei beschikking. Het Ierse vo heeft soevereine en nations rechten, die geen enkele beze ting of interventie teniet k; doen", aldus de verklarin Artikel 51 van het Handve van de VN was ook het artik waarop Groot-Brittanr>ië zii beriep bij het begin van i Falkland-oorlog. In de IRi verklaring werd ook verwezi naar de Falkland-oorlog en i door de Britse regering verd digde „soevereine rechten vi de eilandbewoners". De IF zegt dat zij streeft naar de aa sluiting van Noord-Ierland I de (katholieke) Ierse Rep bliek. De protestantse mee derheid in Ulster wil echter i Engeland blijven behoren. 1 afgelopen jaren is echter, i gevolg van het aanhouden geweld, grote twijfel gegroe over de werkelijke motiev van de IRA. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Direct na de eerste bomaanslag van gistermiddag in Londen onstond een zekere mate van paniek. Vermoed werd dat de IRA zowel in Hyde Park als elders in Londen nog veel meer bommen tot ontploffing zou gaan brengen. Net toen duidelijk was dat de toestand in Hyde Park veilig was, ontplofte in Regent's Park de tweede IRA-bom. De hele middag en avond zijn politie, brandweer en andere hulpdiensten in de weer geweest om doden en gewonden naar zieken huizen te brengen en de ravage op te ruimen. Het personeel van ziekenhui zen maakte onverwijld een einde aan hun staking en ging aan de slag. In ziekenhuizen waar ge wonden van de aanslag worden verpleegd is de staking nu officieel beëin digd. De eerste bom zat verstopt in een auto, geparkeerd naast de legendarische Rotten Row van Hyde Park. Dat is de „aarde- wég", waarop Londense rijke lui" paardrijden in het park. Maar in die omgeving bevindt zich ook de uiterst moderne kazerne van de koninklijke lijfwacht. Dat deel van Lon den heet Knightsbridge, een naam die in het buitenland be kendheid heeft gekregen door het luxe warenhuis Harrods, dat niet ver van deze kazerne gevestigd is. Buckingham Pa lace, het koninklijk paleis, be vindt zich op een paar kilome ter afstand. De bom ontplofte precies op het moment dat de lijfwachten op hun paarden voorbij de auto kwamen. Deze ruiters in fraaie historische uniformen waren op weg naar de traditionele dagelijkse af lossing van de wacht. Hun tocht, een van Londens voor naamste toeristische trekpleis ters, werd door talrijke men sen bekeken. Vreselijke aanblik De plaats van de explosie bood een vreselijke aanblik. De honderden 15 centimeter lange spijkers die door de bom in het rond waren geslingerd hadden afschuwelijke wonden veroor zaakt. Twee militairen kwa men om het leven en 23 men sen, onder wie militairen, poli tiemannen en burgers raakten gewond. In een aantal geval len hebben de paarden het le ven van hua berijders gered doordat zij bomsplinters op vingen. Zeker tien paarden kwamen ter plekke om of raakten zo zwaar gewond dat zij moesten worden afgemaakt. In de omgeving werden dui zenden ruiten verbrijzeld. De politie veronderstelt, dat de daders hun bom van op veilige afstand tot ontploffing hebben gebracht. De tweede bom ging af onder een muziektent in het hart van Regent's Park, een ander bekend park van de Britse hoofdstad. In die muziektent gaf de militaire muziekkapel Royal Greenjackets een lunch concert. Het was mooi weer en zoals gewoonlijk zaten er heel wat mannen, vrouwen en kin deren in ligstoelen op het uit gestrekte gazon rond de mu ziektent te zonnen. Sommige muziekliefhebbers hadden een lunchpakketje meegebracht en zaten gezellig een hapje te eten. Het was een typisch En gels zomers tafereel. Door de lucht Toen de dirigent na afloop van het tweede nummer een bui ging maakte voor het publiek spatte de vloer van de muziek tent uit elkaar. Muzikanten en instrumenten vlogen door de lucht. In de houten vloer was een groot gat geslagen, maar opvallend genoeg waren dak' en de pijlers heel gebleven. Zes muzikanten kwamen om het leven, vierentwintig ande ren en vier toeschouwers raakten gewond. Een aantal van hen is er heel slecht aan toe. Ooggetuigen vertelden lu gubere verhalen. Een man, die nog stond te beven zei: „Alles in de muziektent ging opeens de lucht in. Musici, muziekin strumenten. Vlak voor mij kwam een vrouwenbeen neer. Mensen waren bedekt met bloed". Zowel doden als ge wonden waren vreselijk ver minkt. „Ik zal het nooit verge ten", snikte een oud vrouwtje, „delen van mensen lagen overal verspreid". Een hevig geschokte vrouw, die getuige is geweest van de vreselijke aanslag op de be reden lijfwacht van de koningin, wordt door omstanders tot rust gebracht. Haar zoontje sabbeltje ondertussen, alsof er niets is gebeurd, door op zijn fopspeen. Een souvenirverkoopster in Hyde Park, die ongedeerd bleef, kan haar emoties niet de baas.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8