Marine- luchtvaartdienst verwelkomt eerste Orion vóór moord op echtgenote Inderzoek gevraagd naar gerucht gijzeling koningin PLEEGKINDEREN NOG ALTIJD DE DUPE VAN VOOROORDELEN NNENLAND L>weer Ideaal weertje voor fietsers en wandelaars iP VLIEGKAMP VALKENBURG LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 JULI 1982 PAGINA 7 Vrij fris bij de start, maar ver der ideaal weer voor de tien duizenden wandelaars en fiet sers rond Nijmegen en in Drenthe. Soms zelfs iets te warm zoals op de dijk bij het Betuwse plaatsje Oosterhout, waar menig zweetdruppeltje door de wandelaars vergoten werd. En de blaren waren ui teraard ook talrijk. 305 uitval lers kende de Nijmeegse vier daagse gisteren, en vandaag, richting Wychen, zullen het er wel meer zijn. De sfeer is op perbest, al vragen steeds meer wandelaars zich af ot het oorlog is, gezien de grote aantallen militaire deelne mers. Ook in Drenthe gaat al les gesmeerd. Onderweg zijn er nogal wat attracties voor de fietsers, zoals een bezoek aan een boerderij. Ook een klein ongeluk: een 71-jarige dame kwam in botsing met een vrachtwagen en liep daarbij lichte verwondingen op. s Nederland gevraagd ■or vredesmacht?" U HAAG Is de regering al gepeild r het zenden van troepen naar Libanon te helpen bij een vreedzaam vertrek van PLO uit Beiroet en door wie? Dat vraagt PvdA-kamerlid Van den Bergh aan de i isters Van Agt (Buitenlandse Zaken) en 11 Mierlo (Defensie). Van den Bergh vindt v de regering alleen troepen mag sturen toestemming daartoe door de Tweede s ner. En de operatie zou alleen mogen itsvinden met instemming van alle be- i ikenen, waaronder Israël en de PLO. li i den Bergh reageert hiermee op uitla- 8 en van premier Van Agt na afloop van laatste ministerraad. Daar zei Van Agt de kans groot is dat Nederland gevraagd worden troepen te leveren om te helpen het vertrek van de PLO uit Beiroet. IJkwezen kan werk niet meer aan DEN HAAG De Dienst van het IJkwezen, dat meetapparaten keurt, kan het werk niet meer aan, omdat steeds meer elektronische onderde len in de meetapparatuur verwerkt worden. Die onderdelen hebben een grote gevoeligheid voor storingen en daardoor duurt het keuren langer. Bovendien heeft de dienst te weinig personeel. Meer personeel aannemen kan niet wegens bezuinigingen bij de rijksoverheid. Overwogen wordt dan ook werk uit te besteden aan parti culiere bedrijven. Dit heeft minister Terlouw (Economische Zaken) be kend gemaakt in antwoord op vra gen van het kamerlid Van der Lin den (CDA). „MAAK ROOKMELDERS VERPLICHT IN INRICHTINGEN" DEN HAAG De rege- ring moet geld uittrekken om rookmelders aan te leg gen in inrichtingen waar mensen onder relatief brandgevaarlijke omstan digheden aan de zorgen van weinigen zijn toever trouwd. Dat vindt het Tweede Kamerlid Schutte (GPV). Schutte heeft zijn mening voorgelegd aan staatssecretaris van Leijen- horst (Binnenlandse Za ken) en minister Garde niers (Volksgezondheid) naar aanleiding van de re cente branden in de inrich ting Dennendal in Den Dolder en het rijkinstituut voor meisjes De Linden- horst in Zeist. De regering zou volgens Schutte met de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) een modelverordening voor brandbeveiliging moeten maken waarin het installe ren van rookmelders ver plicht wordt gesteld. Daar naast zou de regering de gemeenten erop moeten wijzen dat zij gebruik ma ken van hun bevoegdhe den om het aanbrengen van dat soort installaties voor te schrijven. Hij vraagt van de regering commentaar op uitlatingen van de Zeister brandweer commandant J. Dogger dat de brandbeveiliging in tal van inrichtingen, verpleeg tehuizen en gevangenissen niet optimaal is. Zo moes ten bij de brand in Zeist eerst dikke tralies doorge zaagd worden waarmee veel tijd verloren ging. ARNHEM Officier van justitie mr. P. Tideman heeft gisteren voor de Arnhemse rechtbank tien jaar gevan genisstraf geëist tegen de 26-jarige E.U. uit Huissen, die wordt verdacht van moord op zijn 24-jarige echtgenote Ida Huisman. De vrouw werd op 12 april door wurging om het leven gebracht. U. ontkent ook maar iets met de gewelddadige dood van zijn vrouw te maken te heb ben. Ida Huisman kwam op de avond van 12 april rond half twaalf terug van haar werk. Zij was ouvreuse in een bio scoop. Iets na middernacht zou zij volgens de verklaring van U. weer zijn weggegaan om een vriendin bij kennissen op te halen. U. zou tot drie uur tevergeefs op zijn vrouw hebben gewacht. De volgende dag zou hij van haar dood gehoord hebben. Ida Huisman werd door voorbijgangers in haar auto aange troffen, geparkeerd nabij een boomgaard niet ver van haar huis. Ze bleek te zijn gewurgd en daarna nog een groot aan tal keren met een mes te zijn gestoken. Volgens officier mr. Tideman zijn vezels van de kleding van U. op de plaats van het misdrijf gevonden, terwijl de politie bovendien bloedspo ren op zijn kleding heeft aangetroffen. Een speurhond bracht eveneens bewijsmateriaal aan het licht. Volgens mr. Tideman was U. gefrustreerd over de manier waarop hij zijn huwelijk beleefde en heeft hij zijn vrouw daarom op beestachtige wijze van het leven beroofd. U.'s raadsman mr. J. Wijdeveld vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Het bewijsmateriaal waarover justitie beschikt is volgens hem op onrechtmatige wijze verkregen, omdat door de poli tie geen toestemming is gevraagd om de spullen voor onder zoek mee te nemen in de tijd dat U. nog buiten verdenking stond. Volgens de raadsman blijven nog te veel vraagtekens over in de zaak om tot eenveroordeling te kunnen komen. Uitspraak 3 augustus. Sovjets dringen aan op consulaat in Rotterdam DEN HAAG De Sovjet-Unie blijft aandrin gen op toestemming om in de gemeente Rot terdam een consulaat te mogen openen. Via Rotterdam gaat de voornaamste goederen stroom in de handel tussen onze landen, aldus Sovjet-ambassadeur Berletski. De Russen wil den al in 1971 een consulaat in de havenstad hebben. Nederland vindt dat de tegenargu menten onveranderd van kracht zijn geble ven. De Nederlandse veiligheidsdiensten ma ken zich hogelijk bezorgd over de aanwezig heid van Russische consulaire ambtenaren in Rotterdam. De vraag is alleen, aldus ambtena ren van het ministerie van buitenlandse za ken, of met het openen van een consulaat de Nederlandse economische belangen worden gediend en of de Russen ons wederdiensten willen bewijzen. Volhouden Wegens een blessure heeft èèn van de zeven mensen die al vanaf zaterdag een tocht per rolstoel door mid den-Nederland maken moe ten afhaken, maar de ande ren houden, ondanks spier pijn, vol. De tocht is bedoeld om gehandicapten op te wekken aan sport te gaan doen en ook om het samen sporten van validen en min- dervaliden te stimuleren. Er doen namelijk ook drie niet- gehandicapten mee. De groep, die nu 192 kilometer heeft afgelegd, gaat morgen van Ermelo naar De Bilt, dat is zestig kilometer. Maar dan zit het er op. De Koning bekijkt schade bacterievuur KAPELLE Minister De Koning (Landbouw en Visserij) gaat op 27 juli de schade bekijken die het bacterievuur in Zeeland heeft aangericht in boomgaarden en natuurgebieden. De Nederlandse Fruittelers Organisatie heeft bij De Ko ning drie eisen op tafel gelegd: alle infec tiehaarden (de aangetaste meidoorns) moeten worden verwijderd, er moet een scherpe(re) controle plaatsvinden en er moet een verbod op de inplant van mei doorns en sommige soorten cotoneasters komen. De Zeeuwse fruittelers leggen de schuld van de bacterievuurexplosie bij de consulent natuurbehoud in Zeeland. Hem wordt grove nalatigheid bij de bestrijding van het al jarenlang aanwezige bacterie vuur verweten. a !EN Mr. Roza, de ad- laat van drie van de Zuidmolukkers die aangehouden in ver- id met de beschieting een politieauto in As- op 11 juni, wil precies ten waar het bericht idaan komt dat Moluk- kers de koningin zouden willen gijzelen. Hij heeft aan zowel de officier van justitie fn Assen mr. Meij- ers als de korpsleiding van de Groningse politie gevraagd door wie de mededeling is ver strekt dat het Moluks scho lingscollectief te maken zou hebben met het gijzelingsplan. De cliënten van mr. Roza ma ken deel uit van het scholings collectief en voelen zich als zo danig aangesproken. Zij vin den dat ze in eer en goede naam zijn aangetast en over wegen een eis tot schadever goeding in te dienen. Volgens mr. Roza heeft het geen zin de kranten, die meldden dat het scholingscollectief plannen had om de koningin te gijze len, om rectificatie te vragen. "Deze kranten valt geen ver wijt valt te maken omdat zij hun gegevens van iemand an ders gekregen hebben. Deze persoon, waarschijnlijk ie mand van de recherche groep Noord, is buiten zijn boekje ge gaan", aldus Roza. Mr. Meyers bevestigt dat uit de proces-verbalen, die zijn opgemaakt naar aanleiding van de beschieting van de po litieauto, niets blijkt van wat voor gijzelingsplan dan ook. Vrijdag zal de rechter-commis- saris beslissen of de bewaring van de Zuidmolukkers die van de beschieting worden ver dacht, wordt verlengd. In het totaal zijn tien mensen in ver band met deze zaak vastgezet. Hun zal brandstichting, vuur wapendelicten en poging tot moord ten laste worden ge legd. Intussen blijft mr. Roza zich verzetten tegen de beslissing van de rechtbank in Assen dat hij in het belang van de zaak slechts één van zijn drie cliën ten mag verdedigen. Aan de twee anderen heeft de recht bank ambtshalve een verdedi ger toegewezen. Het Moluks scholingscollectief is een beweging die is ontstaan na de Molukse gijzelingsacties. Het streven naar een eigen staat heeft voor hen afgedaan. "Het collectief heeft vreedza me bedoelingen", aldus mr. Roza. amilies ïtkennen egale •aktijken ind vakantie- inderen LYSTAD Vier families Lelystad zeggen geschrok te zijn van de beschuldi- die hun plaatsgenoot Van i Maat vorige week heeft it over de aktiviteiten van echtpaar Wijngaard uit Ivega. dat op dubieuze wij- Parijse kinderen voor een antie naar Nederland zou en. families zeggen altijd eer- te zijn voorgelicht. „De leren waren in het begin irdaad illegaal in Neder- I. We wisten alleen niet dat politie daar zo zwaar aan i'. En omdat de kinderen verzekerd waren, hebben dat zelf maar gedaan". Zij kennen de bewering van 32-jarige Van der Maat dat echtpaar Wijngaard reis- ten dubbel in rekening zou ngen. Volgens de families iet echtpaar zich voor „va- itie-kinderen" gaan inzet- toen bleek dat dat voor de ers in Parijs goedkoper zou dan via organisaties als ugdezaaiers of Pax Christi. gens de vier gezinnen is de chuldiging geuit, juist toen delijk werd dat het Alge- ise peisje Rania Azzi, niet er in huize Van der Maat cht terugkeren van de va- heer Wijngaard, werkloos ttriciën: „Van der Maat ft het Algerijnse meisje te- haar ouders opgehitst, irom mocht ze niet meer bij i terugkomen. En terecht, kunt de taak van de ouders lit overnemen". i vrouw: „We halen de kin- en hierheen omdat we we- dat ze het hier geweldig r hun zin hebben". Het tpaar heeft justitie inge- akeld om eerherstel te krij- Minder warm DE BILT De temperaturen gaan in ons land geleidelijk omlaag. Een hogedrukgebied bij Schotland blijft weliswaar het belangrijkste druksysteem voor het weer in onze omge ving, maar doordat het hoge- drukcentrum zich wat naar het westen verplaatst, komt op de Noordzee de weg vrij voor een minder warme noordelijke stroming. Hierin drijven wol kenvelden mee die vooral in het noorden van het land veel zon kunnen wegnemen. Van morgen viel er in het uiterste noorden van het land wat lichte motregen. Voor de ko mende dagen blijven de regen kansen desondanks klein. On weersstoringen die gisteren boven Frankrijk ontstonden, lijken voor het weer in ons land geen bedreiging te vor- 's-HERTOGENBOSCH Vijf centrales voor pleeg gezinnen organiseren van 17 tot 24 oktober een ac tieweek met als thema „De gewoonste zaak van de wereld", om op allerlei manieren extra aandacht en begrip voor pleegkin deren, hun ouders en hun pleegouders te vragen. Dit blijkt nodig omdat tegen hen nog steeds veel voor oordelen bestaan. Dit heeft directeur A.J.C. de Brabander van de centra le Den Bosch, gisteren be kendgemaakt. Nog steeds worden pleeggezin nen en pleegkinderen door hun omgeving wat „raar" aan gekeken. Door buren, familie, kennissen en ook nog al eens binnen het onderwijs, de kerk en de politie. Daarbij worden vooroordelen gehanteerd, waar „de bezem door moet", aldus De Brabander. In de leeftijdscategorie tot en met 12 jaar zijn zo'n 3800 kinderen „uit huis geplaatst". In de leef tijdscategorie van 13 tot 21 jaar gaat het om 6600 jongeren. Negenenvijftig procent van de kinderen onder de 13 en 47,5 procent van de pubers en ado lescenten kunnen bij pleega- dressen terecht. De overigen komen in een diverse tehui zen. Opvallend is steeds weer, dat het vinden van adressen voor de oudere jeugd moeilij ker is dan voor de kinderen onder de leeftijd van 13 jaar. Ook al neemt het aanbod van aspirant-pleegadressen toe, het is en blijft moeilijk. Vraag en aanbod stemmen nu eenmaal niet overeen, want elk kind, iedere jongere en iedere aspi rant-pleegouder heeft een ei gen, speciale wens. Daarom moeten de centrales nog altijd erg veel jongeren teleurstellen, omdat er voor hen geen ge schikte adressen zijn. In eerdere campagnes trokken de centrales fors aan de bel om hun tekort aan pleegadressen kenbaar te maken. De aanmel dingen die daarop kwamen waren nogal eens impulsief en de personen hadden weinig begrip voor de betekenis „an dermans kind in het midden te hebben", aldus De Braban der. Daarom hebben de cen trales dit jaar in samenwer king met het periodiek „Mo biel" (het tijdschrift voor vrij willigers in de hulpverlening aan jongeren) een speciaal in formatienummer geprodu ceerd. Hierin wordt zo uitge breid mogelijk alle kanten van de pleegzorg belicht Vanaf 15 september is dit in formatieblad gratis verkrijg baar bij elk van de vijf Centra les voor Pleeggezinnen, waar onder die in Rotterdam. LKENBURG Met 1 aankomst vanmorgen het Marinevliegkamp kenburg van de eerste e Lockheed Orion P3C- liegtuigen is voor de ine-luchtvaartdienst computertijdperk aan- c roken. De eerste van vier Orions, die recht- eks uit Amerika wer- overgevlogen, werd en de Noordzee ver- komd door zijn laatste rganger, de Neptune H-204 en een Breguet Intic. In formatie werd volgens koers gezet r Valkenburg. Daar d onder het vliegend >oneel een korte infor- e bijeenkomst gehou- waarbij met wee- ?d werd gesproken r het buiten dienst len van de laatste Nep- e. Deze vlucht bete de voor dit toestel im- ■s zijn afscheid. e afgelopen tien maanden de vier bemanningen en het grondpersoneel (ongeveer 100 militairen en 20 burgers) voor dit vliegtuig dat spe ciaal is uitgerust voor het op sporen van onderzeeboten op de Amerikaanse vliegbasis Jacksonville in Florida opge leid. De Koninklijke Marine heeft in totaal dertien Orions be steld. De overige negen zullen in een tempo van één per kwartaal door de fabriek in Burbank, Californië. worden opgeleverd, zodat eind 1984 alle Orions op Valkenburg zijn gearriveerd. De bemanningen voor deze negen vliegtuigen worden op het marinevlieg kamp Valkenburg opgeleid door het personeel dat de afge lopen periode bij de Ameri kaanse marine is omgeschoold. De Orions worden ingedeeld bij vliegtuigsquadron 320 en vervangen de twintig jaar oude Neptune. Op het gebied van de infrastructuur, zoals hangars, werkplaatsen, gebou wen en startbanen heeft het marinevliegkamp in verband met de komst van de Orion een ware metamorfose onder gaan: het is gereed voor een nieuw tijdperk in de marine luchtvaart. Een van de Orions die vandaag op Valkenburg is gearriveerd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7