Stichting Jongeren Huisvesting timmert actief aan de weg 't Mallegat" zet strijd om ude sociale werkplaats voort Wassenaar verlaten doet pijn Zendmachtiging voorlopig onthouden aan lokale radio-omroep in Katwijk Rech t op een woning in Wassenaar LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 JULI 1982 PAGINA 5 vesting van het jongerencen trum in de werkplaats moge lijk moest maken. WIJK In een kort ng dat was aange- nen bij de afdeling tspraak van de Raad State hebben de iting Leefbaar Kat- en de Stichting Open ;erenwerk Katwijk iren gevraagd om een- zetting van de werk- iheden in het pand Evertsenlaan 2. De eente Katwijk treft momenteel een aan- roorzieningen die deze malige sociale werk- ts geschikt moeten ten als onderkomen het Kort Middelbaar oeps Onderwijs IBO). De gemeente hiermee haar boekje te buiten, aldus de i stichtingen omdat op pand nog een bedrijfs- emming rust en niet dt beschikt over de Izakelijke bouwver- ning. pand aan de Jan Evert- aan is tot aan het begin dit jaar in gebruik ge it als sociale werkplaats, kwam leeg te staan toen ebruiker, het werkvoor- ngsschap 't Heem, ver- de naar een nieuw on- omen in het Katwijkse strieterrein. De gemeen- 'g toen een deel van het Uw als een ideale ver lende huisvesting voor ongerencentrum 't Mal- t en vervaardigde een 'tekening die de huis- Bewonersprotest Bij gesprekken met de buurt bewoners bleek echter dat men allerminst gelukkig was met de komst Van 't Mallegat en dat men de beslissing van het gemeentebestuur tot op het hoogste niveau zou aan vechten. De voor de komst van het jongerencentrum noodzakelijke bestemmings wijziging (van i bedrijf sbe- stemming naar bijzondere doeleinden), de zogenaamde artikel 19 procedure, zou dan voor zeker drie jaar worden opgehouden. Gezien dit standpunt van de buurtbe woners vond het gemeente bestuur het niet raadzaam om met het Mallegat als toe komstige huurder verder te gaan. Er werd gezocht naar een andere kandidaat die al snel werd gevonden in het be stuur van het Kort Middel baar Beroeps Onderwijs. Het KMBO zag het pand in de Jan Evertsenlaan als een ide aal onderkomen voor haar leerlingen en vroeg mede werking van het rijk om de voormalige werkplaats te be trekken. Zowel het ministe rie als de buurtbewoners verleenden hun goedkeuring aan de komst van het KMBO waarna de zaak voor de ge meente beklonken was. De verbouwingswerkzaamheden in de school werden gestart en verwacht werd dat net KMBO met ingang van het nieuwe schoolseizoen van het pand gebruik zou kun nen maken. Procedure De gemeente rekende echter niet op de bezwaren zoals die gisteren werden verwoord door de Stichting Leefbaar Katwijk en de Stichting Open Jongerenwerk Katwijk (SOJW) en die met name be trekking hebben op de pro cedure die door de gemeente is gevolgd. De bestemming van het pand is, zeggen zij, nog steeds niet gewijzigd in 'bijzondere doeleinden' ter wijl ook voor de verbou wingswerkzaamheden geen vergunning aanwezig is. „Kortom, wat voor het Mal legat gold, schijnt nu niet no dig te zijn voor het KMBO", aldus Theo Lieverst gisteren namens de SOJW. Het verweer van wethouder J. Bergman, die het woord voerde namens de gemeente, kwam er op neer dat het col lege meent niet over een bouwvergunning te hoeven beschikken omdat de werk zaamheden in het pand 'slechts van geringe omvang zijn'. De bestemming van het gebouw zal volgens de heer Bergman binnen afzienbare tijd worden gewijzigd in het toekomstige bestemmings plan Katwijk aan Zee. Zo lang dat nog niet is gebeurd, meent het college gebruik te kunnen maken van een overgangsregeling. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. J. van der Hoeven, vindt dat deze overgangsre geling (de zogenaamde 'to verformule') door de ge meente niét goed is gehan teerd. „De gemeente moet de jurisprudentie op dit punt in acht nemen", zei hij tegen de wethouder die „de haast waarmee het één en ander moest worden geregeld" als een argument trachtte aan te voeren. Wanneer mr. J. van der Hoeven besluit dat de werk zaamheden in het pand Jan Evertsenlaan moeten worden gestaakt zal de gemeente op korte termijn een bouwver gunning moeten aanvragen en een artikel 19 procedure moeten starten. Voor deze procedure zal de gemeente dan opnieuw in contact moe ten treden met het bestuur van 't Mallegat omdat het jongerencentrum ongetwij feld weer bezwaar zal aante kenen. En dat is nu net wat het Mallegat wil bereiken met dit kort geding. Op zo kort mogelijke termijn over leg over een nieuwe huisves ting voor 't Gat met de mo gelijkheid van jaren procede ren tegen de bestemmings wijziging van de werkplaats als stok achter de deur. Het KMBO zal in dit geval als de huilende derde moeten toe kijken. De uitspraak in deze zaak wordt in de loop van vandaag verwacht. KATWIJK De kans dat de Vereniging Lokale Omroep Katwijk op korte termijn een radio-uitzen ding kan verzorgen, is verkeken. Het ministerie van CRM heeft de VLOK geen zendmachtiging ver leend. Dit deelde wethou der J. Bergman gisteren mee in een vergadering van de raadscommissie voor bestuurs- en juridi sche zaken. Het ministerie vindt dat de gemeente raad zich eerst over de re presentativiteit van de VLOK moet uitspreken. In de raadsvergadering van juni verleende het gemeente bestuur de VLOK toestem ming om bij het ministerie van CRM een zendmachtiging aan te vragen. De raad weigerde zich echter uit te spreken over het feit of de vereniging re presentatief voor de Katwijkse bevolking kan worden ge noemd, maar ging alleen af op het programma-aanbod dat op deze kabelvrije-dag de revue zou passeren. Gezien de deel name van een groot aantal plaatselijke instanties durfde de raad het wel aan om dit programma-aanbod represen tatief te i Nu CRM echter heeft ver klaard dat het niet alleen de programma's zijn die het 'm doen is voor de raad een ande re situatie ontstaan. De vraag of de VLOK al dan niet repre sentatief voor de gemeente kan worden genoemd kan in de eerste maanden niet wor den beantwoord en het is zelfs nog maar de vraag of de raad deze vraag ooit wil beantwoor den, aldus wethouder Berg man. ZOETERMEER „Op het moment dat ik te kende voor een huis in Zoetermeer, besefte ik nog niet dat ik daarmee alle banden met Wasse naar doorsneed. Nu kan ik alleen nog in een vrije sector woning te rugkomen". Dit zegt de 24-jarige Willem, van oorsprong Wassenaar- der, die begin dit jaar noodgedwongen moest uitwijken naar een Van Dam-eenheid in Zoeter meer. „Toen ik me ruim twee jaar geleden in Wasse naar voor een huis in ging schrijven, liet ik me ook in Zoetermeer en Den Haag registreren. Van vrienden had ik al gehoord dat Wassenaar binnen vijf jaar toch geen huisvesting biedt. Op het moment dat ze mij in Zoetermeer iets aanboden was ik na- tuuurlijk al lang blij met een huis. Toch doet het pijn om Wassenaar te verlaten. Ik ben er ge boren en getogen. Het is een sfeer-dorp. Afscheid ervan nemen kan ik niet Ik zit bijvoorbeeld nog helemaal in het ver enigingsleven", aldus Willem die in het dage lijks leven bij de Spoor wegen werkzaam is. Veel van zijn vrienden maken geen gebruik van de ontsnappingsmoge lijkheid naar Zoeter meer. „Die zeggen: ik ga Wassenaar niet uit al ben ik dertig. Deze men sen blijven gewoon bij hun ouders wonen". Nieuwe recordpoging paalzitten NOORDWIJKERHOUT Niet alle houders van het we reldrecord paalzitten zullen vanaf 28 juli meedoen aan een nieuwe recordpoging boven het Oosterduinsemeer in Noordwijkerhout. Alleen Jan Poolman uit De Zilk en Corina Koetsier uit Katwijk hebben definitief toegezegd mee te doen. De VVV is druk bezig met het samenstellen van de kandida tenlijst. Van sommige kandi daten is nog niet geheel zeker dat ze meedoen. Eén van hen is Richard Stam uit Voorhout, die vorig jaar samen met Pool man en Hendrik Steenbeek uit Hazerswoude het record op 101 uur en 4 minuten stelde. Van Steenbeek is nog onzeker of hij meedoet. De volhouders van vorig jaar: Van links naar rechts: Hendrik Steenbeek, Cori na Koetsier en Jan Pool man. de Vries, de voorzitter van de stichting jongeren huisvesting met Tops Ruygrok in de tuin van Nieuw Ede Wassenaarse jon- Ij willen wonen, dan Ien ze naar Zoeter- gaan". Deze uit- Ik van burgemeester zal de meeste Was- rse jongeren nog wel tl an. Van de 1400 ge- 't reerde woningzoe- Ijen in het dorp zijn er Ij veer 1100 in de leef- evan 18 tot 25 jaar. u groep wacht nu ge held vijf jaar op een nog. Bouwplannen e deze groep zijn er t „Wassenaar is vol", 1( {spreuk van de VVD sssenaar wordt reali- voor jongeren. De ttijden voor huizen oplopen. Ook Zoeter- waar veel Wasse- il iers nog naar konden fjken, stopt eind dit p' net bouwen. Het lijkt dat de Wassenaarse eren niet veel bouw- iteiten hoeven te ver- den. Volgens het pro- maccoord tussen en PVDA voor de ende raadsperiode ruim 500 woningen \i \et verlanglijstje. De Uigs opgerichte Stich- Jongeren Huisvesting !j een aantal pogingen ^rnemen het „water- \t1" met jongeren te sten. I Rijken Wat de bestuursleden van de SJH het meest dwars zit, is dat Wassenaar in het verleden te veel voor „verkeerde groepen" heeft gebouwd. Anton:,, Het lijkt erop alsof er geen reke ning gehouden is met de jong ste generatie op de woning markt. Er is te veel voor de rijken in ons dorp gebouwd. Ook heeft de gemeente in het verleden te veel niet-Wasse- naarders binnen gelaten. En dat gaat zich nu wreken". WASSENAAR De bij na twee jaar bij de ge meente voor een woning ingeschreven Paul Schoorl heeft duidelijke ideeën over wonen in Wassenaar. „Ik ga hier niet weg, van m'n leven niet. Ik ben hier geboren en getogen en ik heb recht op een huis". Voor de 24-jarige Paul dus geen Van Dam eenheid in Zoetermeer. „Als ik naar die slaapstad ga, speel ik Wassenaar nog in de kaart ook, want dan kan ik niet meer te rugkomen. Dan hoeven ze voor mij niet meer te bouwen". Paul woont bij gebrek aan jongerenhuisvesting in Wassenaar in het af gekeurde bejaardencen trum Nieuw Rijksdorp aan de Berkheistraat. Samen met zijn vriendin deelt hij een kamer van zeven bij drie meter. Hij betaalt vierhonderd gul den huur die hij van zijn studiebeurs moet beta len. Wanneer de gemeen te het brandgevaarlijke Rijksdorp sluit, en dat zit er wel in, dan komt Paul op straat te staan. „Als het moet dan ga ik een huis kraken. Er staan nogal wat villa's een paar jaartjes leeg". WASSENAAR „Het ge bouw van de gemeentelijke Technische Dienst aan de Schoolstraat en het gebouw „Klim Op" aan de Raadhuis laan zijn alletwee prima tot Van Dam eenheden voor jon gerenhuisvesting om te bou wen". Deze en andere ideëen houden de onlangs in Wasse naar opgerichte Stichting Jon geren Huisvesting bezig. An ton de Vries, voorzitter van de SJH, legt uit dat zij zoeken naar wat grotere huizen in Wassenaar die verbouwd kun nen worden tot kleinere wooneenheden. De twee gemeentelijke gebou wen die hij noemt, komen met de oplevering van het nieuwe gemeentekantoor leeg te staan. De gemeente heeft de twee ri ante huizen getaxeerd op 1,5 miljoen gulden. In de filosofie van de stichting moet de SJH de gebouwen gaan beheren. Volgens Anton de Vries is het opzetten van dit soort huizen de grootste taak voor de SJH. Lobbyen Daarnaast moet de stichting volgens Anton ook bij de ge meente gaan lobbyen. „Amb tenaren en plaatselijke politici moet je constant bestoken met plannen en alternatieven voor geplande woningbouw. Toen de bebouwing van de Hoge Klei actueel werd, zijn we daar meteen op ingesprongen' door een brief te sturen naar de gemeente met de vraag of we mee kunnen praten over de uitwerking van de plan nen". Actief aan de weg tim meren is dus het motto. Ook zijn de bestuursleden in Wassenaar gaan rondkijken of er geen huizen in Wassenaar te koop staan die geschikt zijn voor jongerenhuisvesting. Dat koste niet veel moeite want in de villawijk staat nogal het een en ander leeg en/of te koop. „De meeste huizen die we hebben bekeken, zijn te duur. Eigenlijk zou je als stich ting flink wat geld moeten hebben zodat je zelf kunt ko pen, maar dat ontbreekt bij ons". Voor de enige bron van inkomsten moet de gemeente zorgen aan wie de SJH een startsubsidie van 5.000 gulden heeft gevraagd! Splitsen In het gemeenteraadsprogram ma van de VVD stond over de jongerenhuisvestingsproble- matiek dat villa's te splitsen zijn voor woongroepen. De SJH heeft deze mogelijkheid. die goedkoper is dan het bou wen van Van Dam-eenheden, met de wethouder Van der Klaauw besproken. „Die zag daar niets in, je krijgt dan geen subsidie van het rijk. Dan wordt het erg duur" aldus een van de bestuursleden. Wethouder Barning van de VVD heeft ondanks deze we tenschap toch bij de presenta tie van het collegeprogramma onlangs gezegd dat de gemeen te eraan denkt panden op te kopen voor jongerenhuisves ting. Op zoek naar wooonruimte blijkt de SJH gesteund te wor den door een aantal architec ten uit Wassenaar en omge ving. Anton: „Op een gegeven moment werden we gebeld door een aantal architecten die al ruwe plannen voor jonge renhuisvesting klaar hebben liggen. We hebben er een paar bekeken en die zijn heel goed bruikbaar. In de Kerkstraat is de kleuterschool geheel voor jongerenhuisvesting te verbou wen. We kwamen er echter te laat achter dat de gemeente de grond al aan de Stichting Ver antwoord Wonen heeft uitge- gegeven. Die gaan daar echter voor jongeren veel te dure huizen neerzetten". Paul Schoorl: Wassenaar moet voor haar eigen jongeren bouwen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5