emeente plaatst oude landen Stationsweg >p monumentenlijst I Topdrukte in Leidse zwembaden blijft uit Familie Van den Bergen doet een dagje Leiden TDËN Wandeltocht (1) De Wandelkring Leiden en Omstreken houdt dinsdag 3 en woensdag 4 augustus de Parkenwandel tocht. De deelnemers aan deze tocht kunnen kiezen uit twee af standen: vijf of tien kilometer. Het inschrijfgeld, dat op de startplaats kan worden betaald, bedraagt een rijksdaalder. De parkenwandeltocht begint op beide dagen om zes uur. Gestart wordt op het Leidse Stad huisplein. Deelnemers aan deze tocht ontvangen na af loop een fraaie herinnering. Wandeltocht (2) Op de dag van het Rijnsburgs bloemencorso, zaterdag 7 au gustus, houdt de Wandelkring voor Leiden en Omstreken de Corso Wandeltocht. Bij deze tocht is het mogelijk te kie zen uit drie afstanden: 10, 15 of 20 kilometer. Vanaf de startplaats, het VVV-kantoor in Leiden, kan tussen negen en twee uur worden begonnen aan de tocht. Het inschrijf geld, een rijksdaalder, kpn daar worden betaald. Het is ook mogelijk dit bedrag te storten op girorekening 549595 van de penningmeester van de Wandelkring te Aarlanderveen. Deelname aan de tocht is voor eigen risico. Wel zijn alle deelnemers tijdens de tocht WA verzekerd. Voor de Corso- tocht geldt de NS reductie-regeling. Dat houdt in, dat deel nemers een enkele reis naar Leiden kopen. Na afloop van de tocht krijgen zij op het vertoon van het treinkaartje een voordeelcoupon, waarmee gratis kan worden teruggereisd. Ook bij deze tocht krijgen de deelnemers na afloop een fraaie herinnering. LEIDSE COURANT WOENSDAG 21IULI1982 PAGINA 3 EN Het college van |i W heeft gisteren beslo- de panden aan de Sta- iweg 23 en 25 op de ge- ntelijke monumentenlijst aatsen. De monumentale len, die dreigen te wor- vervangen door een „ei- n ijds" kantoorgebouw, en nu voorlopig niet s len gesloopt. D'66 frac- 2 ider J. Hoekema had het a ge eerder deze week ge- de panden aan de ionsweg op de gemeente monumentenlijst te tsen. college vindt, dat de pan- van algemeen belang zijn. huizen hebben vanwege schoonheid grote waarde de bevolking. Eerder al, bruari, had het college het sterie van Cultuur Recre- en Maatschappelijk werk ocht de panden op de monumentenlijst te plaat- ^CRM is echter van me- dat de panden van lokaal en niet van landelijk belang zijn. Daarop besloot de ge meente gisteren om de huizen op de gemeeentelijke lijst te zetten. Het gevaar van sloop van de panden is hiermee niet geheel en al afgewend. De eigenaars van de panden kunnen tegen de beslissing van het college van B en W in beroep gaan. Volgens de heer M. Schra van de gemeentelijke afdeling mo numenten is het plaatsen van de panden op de lijst echter voldoende waarborg voor be houd van de panden. „We hebben in ieder geval veel tijd gewonnen," aldus de heer Schra. Glazen pui Op de plaats van de monu mentale panden is een kan toorgebouw gepland voorzien van een glazen pui. De pan den, nu nog in particuliere handen, worden binnenkort verkocht aan makelaardij Mens b.v. Er zouden reeds en kele geïnteresseerden zijn voor het nieuwe kantoorge bouw. De gemeente is niet bijster ge lukkig met het plan dat het karakteristieke aangezicht van de Stationsweg dreigt te ver storen. De bouwplannen wer den door de Welstandcommis sie dan ook in eerste instantie afgewezen. Vooral de glazen pui vormde aanvankelijk een doorn in het oog van deze commissie die vroeg het ge bouw te voorzien van een ste nen pui. In een later stadium kwam de welstandcommissie toch weer terug op de glazen pui. Uiteindelijk werd het bouwplan met glazen pui goedgekeurd. Fatale datum Tot maart was voor het gebied „omgeving Stationsweg" een soort bestemmingsplan van 20 jaar oud van kracht. De bouw plannen voldeden hieraan. De gemeente Leiden is echter be zig een nieuw bestemmings plan voor de omgeving van het Stationsplein te maken. In maart van dit jaar werd reeds een voorbereidingsbesluit ge nomen. Dat betekent dat alle in tussenliggende tijd inge diende bouwplannen, worden getoetst aan het toekomstige bestemmingsplan. Cruciale vraag is nu of de plannen van Mens b.v. voor het van kracht worden van deze overgangsre geling zijn ingediend, of erna. Het oorspronkelijk bouwplan werd voor de fatale datum in gediend maar het naar de wens van de welstandscom missie gewijzigde plan echter pas nadat de raad het voorbe reidingsbesluit had genomen. Gemeente en makelaar wor den het niet eens, de admini stratieve rechter zal het ge schil uiteindelijk op moeten lossen. De plaatselijke monu mentenlijst bestaat nog maar LEIDEN De zwemba den in Leiden en omge ving mogen zich in deze zomerse dagen in een goe de belangstelling verheu gen. Van een topdrukte is evenwel geen sprake. In de zwembaden De Vliet, De Zijl, De Does en Poel meer, vindt men dat niet zo vreemd. Velen zijn im mers op vakantie. Toch is men over het algemeen tevreden. Zwembad De Zijl trok vorig jaar slechts zestigduizend be zoekers. Met nog zeven weken „buiten-bad seizoen" te gaan, is dat aantal nu al bijna ge haald. De Vliet In zwembad De Vliet spreekt men van een enigszins tegen vallende belangstelling. Giste ren werd het bad door zo'n zeshonderd mensen bezocht. Topdagen zoals die vroeger weieens voorkwamen, keren niet meer terug, zegt de lei ding van De Vliet. In die da gen werd het zwembad aan de Voorschoterweg ooit eens be zocht door negenduizend men sen. Nu is men al tevreden wanneer er, zoals afgelopen zóndag, negenhonderd mensen een duik komen nemen. In zwembad ,De Vliet is het 's morgens om zeven uur al druk. Dan komen ruim hon- BELANGSTELLING IS REDELIJK derd personen voor het werk snel een paar baantjes zwem men. „Maar die komen altijd, al is het heel slecht weer," zegt men in De Vliet. De Zijl Ook in zwembad De Zijl pas seerden gisteren ruim zeshon derd mensen de kassa. Met dat aantal is men tevreden. Een woordvoerder van het zwem bad, die zei dat het vanwege de harde wind geen echt „zwembadweer" was, meldde: „In de Kooi is het momenteel erg stil. Veel wijkbewoners zijn met vakantie of maken uitstapjes. Nu is het nog rustig, maar als straks de centjes op zijn, dan komen de mensen wel weer naar ons toe." Zwembad De Zijl kende in die eerste warme week van juni wel een aantal topdagen. Toen had men op één dag 3500 men sen binnen de poorten. Of de veranderde tarieven een kindertarief bestaat niet meer weet men niet. Voor zwembad De Zijl kan het seizoen toch al niet meer stuk. Vorig jaar kwamen er in totaal zestigduizend per sonen zwemmen. Dat aantal is nu al bijna gehaald en wordt, zeker met de zwemvierdaagse in het verschiet, ruimschoots overschreden. Poelmeer Zwembad Poelmeer in Oegst- geest heeft ook niets te klagen. Ook daar was de belangstel ling in de warme juni-week evenwel veel groter. Maar ge zien het feit, dat veel mensen op vakantie zijn, of liever in de Noordzee duiken, is men niet ontevreden over de toe loop. In Poelmeer, waar men eveneens van een geslaagd sei- zwemmen. De Does Zwembad De Does in Leider dorp kon niet melden hoeveel zwemmers gisteren aanwezig waren. Feit is wel, dat het aantal baders de zeshonderd zeer ruim overtrof. Een woordvoerder van het Leider- dorpse zwembad zei, dat de re sultaten van dit jaar al schitte rend zijn: „In De Does is het altijd drukker dan in andere, zwembaden. We krijgen zelfs buitenlanders. Vorige week hadden we een paar bussen uit Amsterdam." Waarom de be langstelling zo groot is? „De mensen kunnen hier veel doen in de recreatiesfeer. Je kunt hier, waneer je wilt je windscherm opzetten en de hele dag op het grasveld bi vakkeren." mbad De Vliet aan de Voorschoterweg. 'TT'er" maakt jlefoon onklaar IDEN Een bejaarde ie, die woont in de Mori- Steeg, is het slachtoffer ge- den van een man, die zich af als een reparateur van foons. De oplichting kwam het licht toen de storings- ■tfist van de PTT de telefoon de bejaarde dame echt re- eerde. dame kreeg onlangs bezoek man, die haar vertel- dat hij de telefoon kwam ijken. De man „repareer- de telefoon, vroeg en j voor die handeling 55 len en vetrok met de me ding dat hij terug zou ko rnet een nieuw telefoon- tel. Dat zou de dame 200 5| len kosten. De man is niet t r terug gezien. I de „reparatie" van de tele- werkte het toestel niet De storingsdienst van de T constateerde, dat de man microfoontjes in de hoorn verwisseld. lievenplaag" Noordwijk 0RDWIJK De kustge- mten en ook Noordwijk, den geplaagd door een golf diefstallen. De Noordwij- >olitie kreeg gisteren ruim itig aangiften van diefstal, het bureau spreekt men een plaag. dieven hebben het vooral tunt op surfuitrustingen en inken, Duitse bromfietsen, e spullen in auto's en der- jke. De diefstallen gebeu- door heel Noordwijk, maar ral wat betreft de brom- sen concentreren de ver- jningen zich rond de cam- gs in het Langeveld. De •rdwijkse politie doet wat lelijk is en in samenspraak de campingbeheerders is een intensieve bewaking orgd. Verder wordt er door politie extra vaak gesur- lleerd. Wat betreft de dief- len uit auto's wijst de •rdwijkse politie er nog s op vooral geen waarde- le spullen, zoals camera's, tefeuilles en geld, in de o te laten liggen. TV-kastjes verhield LEIDEN Vandalen hebben gisteren twee kastjes van de kabel-televisie vernield. Aan de Wassenaarseweg en de Ka- gerstraat werden de kastjes uit de grond gerukt. Van de da ders ontbreekt elk spoor. Huurder haalt huis leeg LEIDEN De verhuur der van een woning aan de Saffraantuin trof zijn huis gisteren leeg aan. Uit alle kamers waren de vloerbedekking, de vitra ge en de gordijnen ver dwenen. Het huis werd verhuurd aan een 38-jarige man. Die betaal de zijn huur niet en werd de woning uitgezet. Toen de huurder de woning verliet, waren alle spullen nog aanwe zig. Bij een latere controle bleek de woning leeg te zijn. De 38-jarige man is Inbraak in LVC LEIDEN Uit het Leids Vrij etijdscentrum aan de Bree- straat is gisteren 250 gulden gestolen. De dieven kwamen het cen trum via een toiletraampje binnen. Het geld bevond zich in een geldkistje. Tevens werd kleingeld uit een flipperkast gestolen. Portefeuille gerold LEIDEN Een 42-jarige Leidse vrouw is gisterochtend van 700 gulden beroofd. De diefstal vond plaats op de weekmarkt op het Vijf Mei Plein. De vrouw had boodschappen gedaan en wilde afrekenen. Toen kwam ze tot de ontdek king dat haar portefeuille, met daarin de 700 gulden, was ge rold. LEIDEN Stampend baant de rondvaartboot van Jaap Slingerland zich door de Leidse grachten. Het is zonnig weer en een briesje op het water brengt wat verkoeling. Dat dacht de familie Van den Bergen uit Bruinisse ook. De fa milie „doet een dagje Leiden" en een rond- vaarttocht hoort daarbij. Leiden vanuit het water. „Aan uw rechterhand ziet u de onlangs geres taureerde Stadstimmer- werf uit 1612". Alle hoofden kijken in de richting van het oude pandje met trapgeveltje en rood-witte luikjes. De heer Van den Bergen voelt zich op zijn gemak ip de boot, want hij vaart graag. Hij is al 45 jaar mosselvisser en waarschijnlijk meer ver trouwd met het water dan met het vaste land. „Al eer der wilden we deze rond vaart maken, maar toen vis ten we achter het net, want de laatste rondvaart van die dag was net uitgevaren. We hebben sindsdien al naar Leiden willen komen om als nog een keer die rondvaart te maken". Terrasje Behalve deze rondvaart heb ben de heer en mevrouw Van den Bergen wat gewin keld in Leiden en op één van de vele terrasjes gezeten. Ze vinden Leiden wel mooi: De heer en mevrouw Van den Bergen uit Bruinisse in de rondvaartboot. „Rechts van u ziet u het beeld van Rembrandt. Lei den was de geboorteplaats van deze schilder". De boot gaat verder door de Witte Singel. Veel gele en witte waterlelies sieren het water oppervlak. Eenden snateren. De familie Van den Bergen waardeert dit groene deel van de stad. „Leiden is hier mooier dan Amsterdam. Veel groener en ook prachtige ge veltjes". De stem op een bandje met de Nederlands en Frans ge sproken tekst wijst de opva renden op weer andere be zienswaardigheden. Stuur man De Gunst, al vijf jaar loodst hij de boot nu door de .Leidse wateren, wijst de pas sagiers die eventjes zijn gaan staan op de naderende lage bruggetjes. De boot kan er maar amper onder door. Au tomatisch trekt iedereen het hoofd wat verder tussen de schouders ook al is dat eigen lijk niet nodig. Mosselen „Mosselvisser dus" zegt een geïnteresseerde mede-opva rende uit Voorschoten, die zijn noeste arbeid een uurtje heeft onderbroken voor deze tocht over het water. „Hoe zit dat nou, met de „r" in de maand. Dan zouden de mos selen alleen goed zijn, maar nou las ik laatst dat de nieu we mosselen er al waren". Hij kijkt de mosselman vra gend aan en er ontstaat aan boord een geanimeerd ge sprek over wanneer de mos selen nou het lekkerste zijn en wat er waar is van die „r". (In de zomer vindt Van den Bergen ze het lekkerst). De boottocht zit er weer bijna op. „Links van u het Stad huis, dat tijdens de zeer strenge winter van februari 1929 grotendeels afbrandde". Als stuurman De Gunst de. boot weer netjes langs de kade van de Beestenmarkt heeft gelaveerd, neemt de fa milie uit Bruinisse afscheid. Het echtpaar gaat nog even de stad in en daarna snel weer naar de auto, want dan loopt de parkeermeter af. In het geldbakje met het op schrift „vergeet de gids niet", dat de passagiers al de hele rondvaart heeft aangestaard, wordt een munt geworpen en daarna vaste voet aan wal gezet. kort (werd gisteren van tenzorg worden geplaatst. B en kracht) en is bedoeld ter be- W kunnen de gevraagde sloop- scherming van panden die vergunning weigeren op grond door geldgebrek van het rijk van de monumentale waarde niet op de lijst van monumen- van de panden. De monumentale panden aan de Stationsweg, voorlo pig niet onder de slopershamer.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3