Zuid-Europa staat droog 'br-klinieken moeten >pen afdelingen sluiten Opnieuw verbod bepleit op walvisvangst I» nsluiper wordt niet vervolgd voor ezoek aan Elisabeth NEDERLANDERS STERK IN DE TOUR TOUR DE FRANCE sSÊÈÊ^, w Zweefvliegtuig stort neer: twee doden Drenthe en Nijmegen: de benen gestrekt Eeidóe öomcuit Dinsdag 20 juli 1982, 72e jaargang no. 22324 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal ƒ57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. „Het rad van het leven", eers te aflevering documentaire-se rie over de levenscyclus op Ned. I om 21.55 uur. Öm 19.30 uur amusementsprogramma „Rendez-vous boven Twente". Ned. II om 22.00 uur „Televi- zier Magazine" over agressie tegen homofielen en een inter view met Schlessinger, de Amerikaanse ex-minister van defensie. Droog en zonnig. Minimum temperatuur omstreeks 13 gra den, middagtemperatuur van 20 graden op de Waddeneilan den tot 26 graden in het zui den van het land. Vrij krachti ge noordoosten wind. Zon op 05.45 onder 21.46. Schevenin- gen hoog water 3.50 en 16.32. Laag water 12.10 en 0.37. NDEN Michael Fagan, de man die lerhalve week geleden wist door te ogen tot de slaapkamer van koningin jabeth en tien minuten heeft doorge- cht op de rand van het bed van de stin, zal hiervoor niet worden ver- 1. Fagan zal echter wel terecht moe- staan voor het stelen van een halve wijn, tijdens een eerder bezoek aan :kingham Palace. Daar komt zelfs een i de Old Bailey van Londen van. afwachting blijft Fagan in voorlopige :htenis. Toen hij vanmorgen voor een hter verscheen, bleek duidelijk dat Fagan, die zelf vier jonge kinderen heeft en gescheiden leeft van vrouw, geestelijk niet in orde is. Zijn vader, een gewezen aannemer uit Oost-Londen, wilde zich voor hem borg stellen. „Hij is mijn vader niet", riep Michael Fagan verontwaar digd uit. „Mijn vader is Rudolf Hess". Een tweede verrassing was gisteren het ontslag van de lijfwacht van koningin Elizabeth, Michael Trestrail, vanwege een homofiele verhouding met een man nelijke prostitué. Kampeerders in Cannes slaags met Afrikaanse gastarbeiders (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS In Cannes is het gisteren tot een hevig ge vecht gekomen tussen 250 kampeerders, grotendeels buitenlanders waaronder een aanzienlijk deel Neder landers, Belgen en Duitsers, en een vijftigtal Noord- afrikaanse gastarbeiders. Hierbij zijn tientallen licht gewonden gevallen. Door de overbezetting van de cam pings hadden honderden vakantiegangers het strand van het casino in Cannes tot kampeerplaats ingericht, terwijl de Noordafrikanen sedert geruime tijd in een aangrenzend park verbleven. Vanuit dit park heeft men een goed uitzicht over het strand en de Noordafri- kaanse gastarbeiders hadden de gewoonte opgevat om de kampeerders en baders te begluren. Tal van kam peerders waren sedert dagen hevig geprikkeld door de Algerijnen en Marokkanen en hadden bij de politie klachten ingediend wegens handgemeen, diefstal, over last en bedreigingen. Vanavond hap uit ondergaande zon DEN HAAG De hemellichamen bezorgen van avond de Nederlandse kustplaatsen een gratis zo- mer-evenement. Alvorens de koperen ploert ach ter de natte horizon verdwijnt, neemt de maan een vorstelijke hap uit zijn cirkelvormige gestalte. De gedeeltelijke zonsverduistering treedt rond 21.00 uur in. Een half uur na het begin van de verduistering zal deze al zijn aangegroeid tot een kwart van de zonsoppervlakte, waarna de sikkel langzaam in zee verdwijnt. Volgens astronomen kan het laatste tipje van de zonnecirkel kort na de ondergang een bijzonder groen licht (deel van het zonnespectrum) uitstralen. Dit natuurver schijnsel is vooral aan de kust goed waarneem baar. Het zonder goede oogbescherming aan schouwen van dit natuurwonder wordt echter streng ontraden. Een zwartfilter of een foto-nega tief voorkomt hoornvliesbeschadigingen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De landen rond de Middellandse Zee staan letterlijk droog. Tropische tem peraturen houden deze streken al wekenlang in een klemmende greep en het is maan den geleden dat het voor het laatst heeft geregend. In veel ge bieden heerst een groot tekort aan water. In Italië en sommige delen van Spanje is dat zomers niet zo vreemd, maar ook in Zuid- Frankrijk is het ge brek aan water nu zo nijpend, dat waterdis tributie is ingevoerd. Het Zuidfranse departe ment Var, waar de tempe ratuur 's nachts nauwe lijks beneden de dertig graden komt, is gisteren tot rampgebied verklaard. Eerder gebeurde dat met Oostfranse departement Haute-Loire en zeker der tien andere departemen ten dreigen hetzelfde lot te ondergaan. De huidige droogte in Zuid-Frankrijk is de ergste sinds 1896, "de hittegolf wordt „histo risch" genoemd. Plaatselij ke onweersbuien brengen slechts tijdelijk verkoeling. Gelukkig voor de Franse autoriteiten doen zich mo menteel nauwelijks bos branden voor. In Zuidoost-Frapkrijk dreigt door de droogte de druivenoogst te misluk ken, wat zeer uitzonderlijk zou zijn. De situatie is ook hachelijk voor de veete lers, omdat zich als gevolg van de hitte talrijke ziek tes voordoen dnder de die ren. Verder is er gebrek aan veevoer. In het gebied van Agen, waar de meeste pruimen worden geteeld, drogen de vruchten op de bomen. El ders rijpen de perzikken veel te snel. De weerkundige dienst ziet binnen afzienbare tijd geen verbetering, afgezien van enkele plaatselijke on weersbuien. Het enige goe de nieuws komt uit de Champagne-streek, w?er de oogst dit jaar twee keer zo groot is als vorig jaar en de kwaliteit uitzonderlijk goed belooft.te worden. Wrakstukken van het neergestorte zweefvliegtuig. ARNHEM De 28-jarige zweefvlieginstructeur Leo de Lange van een technisch mankement. Volgens getuigenverklaringen uit Hoogeveen en zijn leerling O. Schuurmans uit Zuidwolde zou het toestel op lage hoogte met de rechtervleugel de grond zijn gisteren op het zweefvliegveld Teriet bij Arnhem bij een hebben geraakt waarna het tegen de hei smakte. Dit zweefvlie- vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Een woordvoerder van gongeval is het derde met dodelijke afloop binnen twee maan de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie meent dat het ongeval den in Nederland. In totaal kwamen vier vliegers hierbij om het met het gemotoriseerde zweefvliegtuig waarschijnlijk te wijten leven, is aan een beoordelingsfout van de vliegers en niet het gevolg ORCIERES-MERLETTE Voor de Nederlanders gaat het algemeen klassement er in de Tour de France steeds beter uitzien. De berg-etappe van gisteren ging weliswaar naar de Fransman Pascal Simon, maar voor Joop Zoetemelk was het ook geen onprettige dag. De veteraan fietste zich naar een tweede klassering achter Bernard Hinault. Bij de eerste zeven in het algemeen klassement zijn ook de namen van Van der Velde, Winnen en Kuiper te vinden. Tourprijsvraag Dat de Fransman Pascal Si mon in de laatste driehonderd meter in de etappe van giste ren de zege alsnog naar zich zou toetrekken, hebben de deelnemers aan onze Tour- prijsvraag niet kunnen voor zien. Geen enkele deelnemer krijgt een punt bijgeschreven. Vandaag de driepuntenvraag (Op welke plaats eindigt Peter Winnen op Alpe 'dHuez?). Morgen moet vraag 18 (Wie is de best geplaatste Nederlander in het algemeen klassement na de 18e etappe?) in ons bezit zijn. Op pagina 9 staan de laatste twee vragen, die uiterlijk a.s. vrijdag in ons bezit moeten zijn. Na vrijdag worden geen oplossingen meer geaccep teerd! Meisje (11) dobbert vele uren op zee NOORDWIJK Een elfjarig Duits meisje heeft gisteren op een luchtbed uren lang op zee rondgedreven. Het meisje ging rond elf uur op een luchtbed de zee in. Door de noord-oosten wind raakte zij te ver uit de kust. De sterke wind belette haar de te rugtocht. Zij liet echter niet af. Na velejurven slaagde de krani ge kleine Duitse er in ter hoogte van Katwijk weer aan land te komen. Lopend ën de weg vragend kwam zij rond half acht(!), het luchtbed met zich meezeulend, op haar Noord wijkse vakantieadres aan.... TRECHT In de zeven inieken voor ter be- hikking van de regering stelde delinquenten zul- tientallen arbeids- aatsen verloren gaan. psychopatenzorg zal der grote druk komen staan. Dat zegt „Het ekenhuis", het blad van Nationale Ziekenhuis raad, naar aanleiding van de bezuinigingen die blij kens de Voorjaarsnota de komende jaren op de be grotingen van het ministe rie van Justitie moeten worden doorgevoerd. Open afdelingen van ver schillende inrichtingen zullen worden opgeheven. Dit jaar moet er al 2,5 miljoen gulden worden bespaard en in 1983 zal op de post „TBR" van Justitie zeker #7,2 miljoen wor den geschrapt. Dat kan vol gens „Het Ziekenhuis" nog meer worden, omdat er over een bezuiniging van twintig miljoen gulden bij dit departe ment nog geen beslissing is ge nomen. De al bestaande vaca turestop voor de zeven betrok ken tbr-inrichtingen (waaron der vijf particuliere) blijft ook de komende jaren van kracht. Verder moeten de inrichtin gen hun begroting voor 1983 met vijf procent omlaag bren gen hetgeen volgens de NZR „gigantische problemen" zal opleveren. Boersma niet Staatsdrukkerij DEN HAAG Oud-minister en ex-OGEM-topman Jaap Boersma wordt geen hoofddi recteur van de Staatsuitgeve rij. Dit overheidsbedrijf, dat onder verantwoordelijkheid staat van de minister van Bin nenlandse Zaken, zou de voor keur geven aan iemand met meer grafische ervaring dan Boersma. De oud-minister, die sinds zijn geruchtmakende vertrek bij Ogem werkloos is, was een van de veertig sollici tanten voor de post. if is het een of het ander... want na een periode, waar- het nooit zomer leek te wor- n, zitten we ineens in de tro- ê-.. Benen en voeten krijgen het stevig te verdu ren in Drenthe en het land rond Nijmegen. Vanmorgen zijn twee vierdaagsen van start gegaan. Een week na de wandelvierdaagse van Apeldoorn vertrokken vanmorgen ruim 21.000 wandelaars over de Waalbrug in Nij megen voor de eerste etappe door de Betu we. En in Assen, Emmen en Hoogeveen klom men 25.000 fietsers op hun zadels voor toch ten variërend van veertig tot honderd kilome ter. En doen in Nijmegen tien 80 +'ers mee, ook in Drenthe laten de bejaarden zich niet onbetuigd: de 92-jarige Jan Mulder doet voor de tiende keer mee. ADVERTENTIE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MFT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Massale zoekactie naar drenkelingen na valse melding IJMUIDEN De zoekae- tie op het zuidelijk gedeel te van het IJsselmeer naar negen opvarenden van een gezonken jacht is van morgen tegen half tien ge staakt. Volgens Scheve- ningen Radio in IJmuiden is komen vast te staan, dat het bericht over het zin ken van het jacht "Patria uit de lucht was gegrepen. Volgens een woordvoerder van Scheveningen Radio hebben een paar „onver antwoordelijke personen" zo maar een naam van een jacht genoemd dat op het Markermeer zou zijn ge zonken. 'De negen opva renden zouden bij het ge maal De Block van Kuffe- ler bij Lelystad overboord zijn gesprongen. Scheveningen Radio kwam vanmorgen tot zijn bevinding nadat de lijst met scheepsnamen hele maal was nageplozen. De naam Patna kwam daarin niet voor. Alle bij het zoe ken betrokken schepen zijn volgens hem terugge roepen en ook de helikop ters van de rijkspolitie en de marineluchtvaartdienst zijn teruggekeerd naar hun bases. Aan de zoekac tie hebben ook particuliere vaartuigen, brandweer korpsen deelgenomen, evenals tientallen particu liere automobilisten die na een oproep via de radio vannacht met hun kop lampen vanaf de dijken over het water hebben ge schenen. BRIGHTON De VS, Engeland, Frankrijk en Austra lië hebben gisteren op de openingsdag van het congres van de Internationale Walviscommissie (IWC) opgeroe pen tot een volledig verbod van de jacht op walvissen. Het technische comité van de IWC heeft vervolgens zijn goed keuring gegeven aan een aanbeveling om met ingang van 1985 de volledige commerciële walvisvangst te verbieden. De aanbe veling van het comité, die als een overwinning voor de milieu beschermers gezien kan worden, wordt nu voorgelegd aan een voltallige zitting van de 38 lidstaten van de IWC. Eind deze week zal hierover een beslissing genomen moeten worden. Om een volledig verbod op de walvisvangst te bereiken, dienen de milieu-activisten de goedkeuring van driekwart van het aantal vertegenwoordigde landen te verkrijgen. Van de 38 IWC-leden streven 28 niet-walvisvarende landen, waaronder Nederland, naar stopzetting van de jacht. De felste tegenstanders zijn Japan, Noorwegen en de Sovjet-Unie. Japan heeft al aangekondigd uit de IWC te stappen als de commissie tot stopzetting besluit. Bij de opening van het IWC-congres werd gisteren gedemon streerd door diverse milieu-groeperingen, Hie vrezen dat de wal vissen worden uitgeroeid als de jacht niet wordt stopgezet. On der de demonstranten bevonden zich ook leden van de milieu groepering Greenpeace.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1