raak slaat Iraanse lanval op Basra af ïovenvolta, 9s werelds armste land, nsnel tempo op weg naar ondergang Israël wil vrije handel met Jordanië Twee leden van Russisch vredescomité aangehouden TALRIJKE SPECULATIES ROND NIEUW SPIONAGE-SCHANDAAL Politieke crisis in Bolivia JITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 19 JULI 1982 PAGINA 7 ah mag aan ièra wonen RO Ex-keizerin Farah van wil en mag zich in Frankrijk gen, zo heeft het Egyptische thrift Oktober zaterdag ge- President Mitterrand zou besluit van zijn voorganger ird ongedaan hebben ge- ct. ^iscard wilde Farah, die de dood van de sjah van Iran li 1980 in Egypte woont, om tieke redenen" niet in Frank- ;oelaten. Volgens Oktober kan ix-keizcrin samen met haar kinderen nu haar intrek ne- in het landgoed aan de Cöte ir, dat enige tijd geleden van ictrice Marine Carrol werd »enomen. Koningin Elizabeth even in ziekenhuis LONDEN De Britse vorstin Elizabeth II is het afgelopen weekeinde voor de eerste maal in haar leven opgenomen geweest in een zieken huis. In het militaire King Edward VII-zie- kenhuis in Londen heeft de koningin zaterdag morgen een lichte in greep aan een verstands kies ondergaan. Gisteren heeft zij het ziekenhuis weer verlaten. Zeven doden bij brand in Chinees gokhuis LONDEN Een ruzie onder leden van de Chinese ge meenschap in Londen is vol gens de politie van de Britse hoofdstad de aanleiding ge weest voor de brand van gis termorgen in een illegaal gokhuis in de wijk Soho. Bij die brand vielen in totaal ze ven doden en raakten een aantal mensen, onder wie twee politiemannen en een brandweerman, ernstig ge wond. De brand ontstond volgens de politie toen een benzinebom in het gokhuis naar binnen werd gegooid. MOSKOU Twee leden van een niet-officieel vredescomité in de Sovjet-Unie zijn zaterdagmorgen aangehouden en tot vijftien da gen cel veroordeeld. De aanklacht tegen het tweetal omvatte on der meer dronkenschap en straatschenderij. Maar in werkelijk heid heeft hun arrestatie alles te maken met de vredesdemonstra tie van 200 Scandinavische en 100 Russische vrouwen, die momen teel langs een aantal Russische steden trekt. De autoriteiten willen voorkomen dat de twee in contact komen met deelnemers aan deze, door de Russische machthebbers toege stane, anti-kernwapenmars. De twee komen weer vrij op de dag dat de Scandinavische demonstranten naar huis vertrekken. An dere leden van het vredescomité zijn voor de duur van de vrede- soptocht door hun staatswerkgevers op zakenreis door de Sovjet- Unie gestuurd. Zij werden met ontslag bedreigd als zij het bevel tot de zakenreizen zouden negeren. LONDEN De Britten, die met de ont maskering van de Sovjet-spionnen Phil- by, Burgess, Maclean en (sir) Anthony Blunt al heel wat gewend moeten zijn, volgen met stijgende verbazing de ont hulling van 's lands nieuwste spionage- schandaal. De 44-jarige taxi-chauffeur Geoffrey Prime, die eind vorige week werd aangehouden, wordt ervan verdacht dertien jaar lang gehei me gegevens te hebben doorgegeven aan vreemde mogendheden. Centraal in deze spionagezaak staat het com municatiecentrum Cheltenham, dat zo'n 20.000 mensen in en buiten Groot-Brittannië in dienst heeft. Vanuit Cheltenham worden boodschap pen van de Britse geheime dienst gecodeerd en uitgezonden en berichten van buitenlandse diensten onderschept en gedecodeerd. Bij het verzamelen van de inlichtingen en het breken van de codes wordt nauw samengewerkt met de Amerikanen. Het centrum heeft verder spe ciale voorzieningen voor het uitluisteren van satelietverbindingen van vreemde mogendhe den. Over de preciese toedracht van de spionage be staan nog veel onduidelijkheden. Zoals te ver wachten was, doen fantastische speculaties de ronde. Parlementsleden hebben van premier Thatcher geëist, dat zij in het parlement komt vertellen hoe de vork precies in de steel zit. JDEN Irak heeft n weten een leger van 000 Iraniërs in een e veldslag bij de zui- jke havenstad Basra te ben afgeslagen en alle nse troepen van zijn ïdgebied te hebben keven. De gevechten den in alle hevigheid •tgezet aan de Iraanse van de grens. Dit d vanochtend door de omroepmaatschap- JBC gemeld. ens de Iraakse lezing wer den bij Basra in een val gelokt en verslagen. Van de kant van Iran werd hierover niets ge meld. Bijzonderheden over de strijd werden door Iraakse mi litairen verstrekt aan een groep buitenlandse journalis ten, die door de Irakezen naar het front waren gebracht. De BBC-correspondenten bericht te: „De Iraakse kolonel, die ons begeleidde, zei dat de Ira niërs nu geen posities op Iraaks grondgebied meer heb ben. Maar hij zei dat er nog zwaar wordt gevochten aan de andere kant van de grens". De Iraakse kolonel zei dat „de Iraanse aanval waanzinnig en echt stom was". Volgens hem waren de Iraniërs in een val gelokt en was vervolgens hun terugtocht afgesneden. De journalisten kregen buitge maakte tanks te zien en ten zuiden van Basra werd hen een groep van 800 Iraanse krijgsgevangenen getoond. „Zij droegen geen schoeisel en geen uniformen, maar ik zag geen spoor van mishandeling, aldus de BBC-verslaggever. De opperbevelhebber van de Iraasne strijdkrachten had gis teren nog gezegd, dat Iran des noods naar Bagdad zal opruk ken om president Hoessein en zijn Ba'athbewind omver te werpen. De Iraanse parle mentsvoorzitter, Rafsandjani, verklaarde gisteren dat Iran zich het recht voorbehoudt maatregelen te nemen tegen landen langs de Perzische Golf, die Irak steunen. Deze landen hebben sinds het uit breken van de Golfoorlog in september 1980 ruim 25 mil jard dollar aan Irak gegeven om de strijd tegen Iran te kun nen voeren. De Iraanse presi dent Khameini zei gisteren, dat een Jihad (Heilige Oorlog) het enige middel is voor de Arabische en islamitische sta ten om een eind te maken aan „het barbaarse Amerikaanse- zionistische oofensief tegen het, volk van Libanon en de Pales- tijnen". Het voorstel van de mars op Jeruzalem is in Iran met gejuich ontvangen. Een groep Iraakse soldaten, die eind vorige week gevangen wer den genomen, wacht op de dingen die komen gaan. Wat er met hen zal gaan gebeuren, hangt in sterke mate af van de ontwikke lingen op het slagveld. Irak meldde vanochtend de grote Iraanse aanval op Basra te hebben afgeslagen. unitiedepot BEGIN BIEDT HOESSEIN HAVENS AAN j Tiberias ëxplodeerd AVIV Een Israëlisch itiedepot bij Tiberias is ren door nog onbekende ontploft. Hierbij raak- ien mensen gewond. [ens de Israëlische radio ;n de explosie, die drie uur •den, zo zwaar dat brok ten 15 kilometer van de van de ontploffing te lt kwamen. De grote op- j/aats munitie was de af- >en weken extra vol ge- door de aanvoer van de Ie Palestijnse commando's [emaakte explosieven in Electiricteitsleidin- en huizen raakten bescha- TEL AVIV Premier Begin heeft er bij koning Hoessein op aangedrongen een vredesver drag met Israël te onderteke nen, waarbij Jordanië vrije toegang zal worden verleend tot twee Israëlische zeehavens. Begin zei dit zaterdagavond in Tel Aviv, waar zo'n 150.000 mensen demonstreerden voor de Israëlische invasie in Liba non. Hij nodigde Jordanië uit zich met het „westerse land Is raël" aan te sluiten bij een „confederatie van vrij verkeer en handel". Met het „westerse land Israël7 bedoelde Begin Is raël en de bezette westelijke Jordaanoever. De Israëlische premier liet we ten dat Jordanië de havens Haifa en Ashdod kon gebrui ken en zijn goederen dan niet meer via de Golf van Suez of langs de Kaap de Goede Hoop hoefde te verschepen. Het aan bod van Begin is waarschijn lijk gedaan om de vrees bij ko ning Hoessein weg te nemen, dat Israël na de PLO in Liba non te hebben vernietigd het Jordaanse koningshuis om ver zou willen werpen om zo de vestiging van Palestijnse staat in Jordanië mogelijk te ma ken. Syrië is bereid de PLO-leiders toe te laten, maar blijft bij zijn weigering de Palestijnse guer rillastrijders, die in het bele gerde West-Beiroet gevangen zitten, op te nemen. Dit heeft de Syrische minister van bui tenlandse zaken, Khaddam, gisteren op Schiphol gezegd. Khaddam maakte een tussen landing op weg naar de Vere nigde Staten, waar hij met president Reagan en zijn ambtgenoot Schultz zal praten over de crisis in Libanon. De Syrische minister zei ver der dat overplaatsing van de Palestijnse commando's naar Syrië niet hun eigen belang is. Khaddam wees erop dat de Palestijnen dit inzien. „Is het in hun belang dat zij van het ene land naar het andere wor den overgeplaatst", zo vroeg hij zich af. Het zou de vierde keer zijn dat de Palestijnen naar een ander land worden gstuurd, aldus Khaddam. Ten slotte merkte hij op dat de Li banese crisis niet alleen be staat uit de aanwezighgeid van de Palestijnse guerrillastrij ders. „Er zijn ook vele Libane se strijdkrachten. De evacuatie van een paar duizend gewa pende Palestijnen lost het Li banese probleem niet op", al dus Khaddam. De conferentie van Niet-Ge- bonden landen, die in Nicosia op Cyprus is gehouden en spe ciaal is gewijd aan de Libanese crisis, heeft zaterdag de VN- Veiligheidsraad gevraagd om „wereldwijde en verplichte" sancties tegen Israël te nemen, zolang dit land de VN-resolu- ties over Palestina negeert. In hun slotresolutie vragen de Niet-Gebonden landen aan Is raël „het beleg van Beiroet op te heffen, de wapenstilstand nauwgezet na te leven en uw' militairen uit Libanon terug te trekken". De resolutie draagt de Veiligheidsraad op zonder uitstel een vredesmacht naar Libanon te sturen, waaraan alle Niet-Gebonden landen deelnemen. Rond Beiroet is het gisteren tot sporadische schietpartijen gekomen, terwijl de Ameri kaanse afgezant Habib zijn po gingen voortzette om te ko men tot een oplossing van het probleem van de evacuatie van de Palestijnen uit-West- Beiroet. Volgens Radio-Beiroet beperkten de schietpartijen zich tot de zuidelijke voorste den van Beiroet. Het Palestijn se persbureau WAFA mneldde dat zaterdagnacht Palestijnse guerrillastrijders een actie hadden uitgevoerd ten noord oosten van Beiroet. Hierbij zouden acht Israëli's zijn ge dood of gewond. Een Israëli sche tank zou zijn vernietigd. Uit geheime documenten, die lADOEGOE Over be- itelling van westerse organisaties heeft Boven- het armste en minst ont- ;elde land ter wereld, ze niet te klagen. Vorig jaar n totaal driehonderdzestig :hillende delegaties van erse hulporganisaties op :weest. De belangstel voor het Afrikaanse Sa- ind bleek zo groot, dat het met recht het Mekka de ontwikkelingsindustrie noemen. ook voor de goed in het gestoken economen en bouwkundigen, die in hun euze hotel in de stoffige dstad Wagadoegoe voor- van hun uit Frankrijk iporteerde water nippen, 't onmogelijk de barrières echten die de ontwikke- van Bovenvolta tegenhou- en de inwoners tot slaven hun eigen omgeving ma- Er is een dokter op de 10 mensen; slechts tien ent van de bevolking t toegang tot schoon wa- het leven is doortrokken ziektes, de mensen wor- er niet oud en ze zitten rvast in hun traditionele oon van ongêletterdheid iolement. de aanpak J - v. 5 ".,V V n - .T.. De inwoners van de Sahellanden moeten kilometers lopen aan hout te komen. Steeds meer bossen worden weggekapt, zodat de woestijn elk jaar vele kilometers oprukt. de meeste buurlanden >en de zes miljoen inwo- i van Bovenvolta nu een taire regering. Maar nog twee jaar geleden zat er een burgerregering. Die st echter plaats maken het leger toen ze niet opgewassen bleek tegen vakbeweging die qua zelf- rouwen en macht zijn ge in Afrika niet kende, politieke leven verloopt end en stotend en concen- h zich rond een klein kringetje. De huidige ministers (de helft van hen burgers) zijn directe of aangetrouwde fami lie van de vorige president. Die staat momenteel onder huisarrest, maar wordt nog met respect behandeld. „Dit huisarrest is iets dat nog van vroeger dateert in Boven volta is nog nooit iemand om politieke redenen ver moord geweld en staatsgre pen zijn goed voor andeie Afrikaanse landen" zei een minister. De regering, die wordt geleid door kolonel Sy Zerbo, heeft alle politieke partijen en de meeste vakbonden verboden. De traditie van ideologische politiek wordt als „irrelevant voor onze crisis en onderont wikkeling" ervaren. Het nieu we regime is een morele kruis tocht begonnen tegen de geïn stitutionaliseerde corruptie, zo wel op kleine als op grote schaal, die zich onder de twee vorige regimes heeft kunnen ontwikkelen. Nieuwe regels eisen dat alle functionarissen hun financiële situatie uiteen zetten, dat hun betrokkenheid bij het zakenleven tot een mi nimum wordt beperkt en dat regeringsauto's niet voor pri- vézaken worden gebruikt. Maar weinig Afrikaanse lei ders zouden zo'n directe aan val durven openen op het machtsmisbruik van de elite in hun land. Grote mislukkingen Maar het is niet die zijde van de Bovenvoltaanse medaille die hulporganisaties aantrekt. Dat is het drama van mistroos tige armoede, waarop de in het westen opgeleide theoretici hun experimenten kennelijk naar hartelust kunnen uitpro beren. „De regering hier is zo zwak dat ze zich niet met onze projecten kan bemoeien", zei een hulpverlenend land, daar mee verwijzend naar een steeds weer gehoorde klacht. Sinds de grote droogte van tien jaar geleden is bijna twin tig miljard gulden in ontwik kelingsprojecten voor de Sa hellanden gepompt in de hoop, dat het land zich tegen het eind van deze eeuw zelf van voedsel kan voorzien. „Maar dat lukt niet. Er is een aantal problemen, waardoor alle hulpverlenende landen zijn getroffen. Alles dat verkeerd kon gaan, ging verkeerd", al dus een westers diplomaat. Een belangrijke factor in deze reusachtige verspilling van ontwikkelingsgeld is het enor me aantal missies dat Boven volta vorig jaar heeft bezocht. In totaal waren het er 360 met elkaar overlappende of juist tegenstrijdige doeleinden. Een gebrek aan coördinatie bij de hulpverlenende landen is een chronisch probleem ondanks pogingen om coördinerende li chamen op de been te helpen zoals de in Parijs gevestigde Club du Sahel. Eigen programma's De hulpverlenende landen hebben er een handje van te zeggen dat het gebrek aan co ördinatie voortvloeit uit het onvermogen of de onwil van de verschillende regeringen om serieus plannen te maken, ontwikkelingsprogramma's te organiseren of door te zetten. Maar zoals een minister zei: „Elk land dat geld geeft, heeft zijn eigen programma om zijn eigen redenen. Soms zijn hun verlangens hetzelfde als de onze, maar als het Westen echt en blijvend ontwikkelings werk zou willen doen voor landen als het onze, dan zou den ze heel andere strategieën moeten uitstippelen. Wij wil len wel grote projecten zoals de Kandadji-dam, waar Niger van droomt, of een spoorlijn en mangaanmijnen. Maar dit soort projecten wijst het Wes ten af waaruit blijkt dat ze duidelijk ongevoelig zijn voor onze trotse prioriteiten. Dus moeten we hetgeen het Wes ten wil geven maar zo goed mogelijk zien te gebruiken. De armen kunnen niet kiezen". Tien jaar lang zijn miljarden guldens opgegaan aan het aan leggen van irrigatiesystemen in één deel van het land, ter wijl in een ander deel reeds bestaande irrigatiesystemen onbruikbaar werden door ge brek aan onderhoud. Het doel dat het Westen zich heeft ge steld dat de vijftig miljoen inwoners van de Sahel zich omstreeks het jaar 2000 zelf van voedsel kunnen voor zien lijkt onbereikbaar. In een aantal landen vertoont de voedselproduktie per hoofd van de bevolking een neer gaande lijn: In alle landen groeit de bevolking. De voed selproduktie in de hele Sahel gaat met slechts een procent omhoog. „Uitgaande van wat we nu weten, redden we het niet", zei een hulpverlener somber. Woestijn steeds groter Ondertussen rukt de woestijn onverbiddelijk op, vooral rond steden als Wagadoegoe, dat da gelijks honderd ton hout nodig heeft om te koken. Inwoners van de hoofdstad moeten vaak 45 kilometer lopen om hout te halen. „Waar je ook kijkt zie je een probleem dat erger wordt", zei een gedesillusio neerde, westerse deskundige. Maar de stemming onder de regeringsfunctionarissen in de Sahel is heel anders. Als de hoeveelheid geld die door het westen wordt gegeven even groot was als hun zelfvertrou wen en zij het naar eigen in zicht mochten besteden, dan zouden ze misschien wel een uitweg weten te vinden voor hun problemen. VICTORIA BRITTAIN Copyright The Guardian door de Israëli's in libanon in beslag is genomen, is gebleken dat de Sovjet-Unie de PLO drie jaar geleden heeft aange boden Cubaanse troepen te hulp te roepen om de PLO te gen israël te helpen. Dat is door het Londense zondags blad Observer gemeld. De voormalige militaire comman dant van de bezette wetselijke Jordaanoever, Ben-Eliezer, heeft gisteren gezegd dat PLO-strijders Israëlische mili tairen, die in Libanon gevan gen zijn genomen, in koelen bloede hebben vermoord. Hij zei dit in Amsterdam tijdens een bijeenkomst van de Ne derlandse Zionistenbond. Israëli in Bethlehem doodgeschoten TEL AVIV Op de markt van Bethlehem is afgelopen zaterdag de directeur van publieke werken van de westelijke Jordaanoever, Jaacov Kor, doodgeschoten. Volgens de Israëlische radio wordt een Palestijnse guer rillastrijders verdacht van de aanslag. In de bezette Pales tijnse stad werd meteen een avondklok ingesteld en wer den ongeveer 100 arrestaties verricht. De extreem-joodse groepering Goesj Emoniem heeft gisteren opnieuw een illegale nederzetting geves tigd op de westelijke Jor daanoever. Goesj Emoniem wil hiermee protesteren te gen het feit, dat de regering- Begin geen haast maakt met de vestiging van nieuwe ne derzettingen in de bezette Gazastrook. LA PAZ In het Zuidameri- kaanse Bolivia is het afgelopen weekeinde een politieke crisis uitgebroken. Het opperbevel van de strijdkrachten is van morgen in spoedzitting bijeen gekomen om een eind te ma ken aan de verwarring over de vraag, wie momenteel in het land de touwtjes in handen heeft. Woensdag maakte president generaal Torrelio bekend dat hij van plan was af te treden. Gisteren, terwijl niet duidelijk was of Torrelio inderdaad was vertrokken, maakte een ande re hoge militair, kolonel Rico Toro, aanspraak op het presi dentschap. Het opperbevel van de strijdkrachten heeft Rico Toro echter op zijn plaats ge wezen en zal naar verwach- 'ting op korte termijn duidelijk maken wie het dagelijks be stuur van Bolivia in handen heeft.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7