OPRUIMINGSSTOFFEN COUPONS 33 '/3% KORTINfi sSronhoid GeM Hot op strtKi „Onderdukking van dieren is ook uit den boze 071-122244 Strandbal kado bij kinorama. Alleen deze week en „KLEINTJES" sport? met dekrant orde eretribune. BINNENLAND, Barbecuen: Bijna niemand doet het'''' Ongelukken door strobalen Vakbond wil meer casino's U betaalt dus 2/3deel van de opruimingsprijs. MODESHOW WINTER 82/83 Maandagavond 30 augustus Bestel nu reeds uw kaarten. LEIDSE COURANT Boekenliefhebbers opgelet! Tel.beantw. '£eidóe(SotH LEIDSE COURANT MAANDAG 19 JULI 1982 PAI „Ronduit gezegd, is dominee Bouma woordvoerder van een dievenbende", stelt de heer N.G. Kerssies uit Nun- speet, die evenals Bouma tot de gereformeerde kerk be hoort. „Zo'n iemand kan je niet tot de kansel toelaten. „Gij zult niet stelen", luidt het achtste gebod. En in het bevestigingsformulier wordt de predikanten voorgehou den: „wees een voorbeeld voor de gelovigen in woord, in wandel, in liefde en rein heid". Ik heb dus een be zwaarschrift ingediend bij de classis Utrecht en ge vraagd om de benoeming van Bouma tot predikant in Noordeloos niet door te la ten gaan". De „dievenbende" waarover de heer Kerssies zo boos is, staat bekend als het Dieren bevrijdingsfront. Een onder grondse organisatie die zo'n twee a drie keer per jaar toe slaat en dan bijvoorbeeld proefdieren ontzet die wor den vastgehouden in een la boratorium. Ook de bio-in- dustrie is het doelwit van acties. En de jacht. Afgelo pen voorjaar werden een kleine 130 geweien wegge haald van een jacht-tentoon- stelling in de gemeente Vor- den. Twee daarvan behoor den toe aan de heer Kers- Ds. Bouma: „We willen de uitbuiting van de dieren aan de kaak stellen. Dat heeft niets met diefstal te maken. Als je in de vorige eeuw een overval pleegde op een ka toen-plantage om een groep slaven te bevrijden, werd er ook geroepen: „Hou de dief". DS. BOUMA VERWERPT BESCHULDIGING „DIEFSTAL" -JU UTRECHT In de Ne derlandse bio-industrie vinden per jaar 350 mil joen dieren de dood. Het aantal proefdieren dat jaarlijks in laboratoria om komt, beloopt de drie mil joen. Als het Dierenbevrij dingsfront dus twaalf honden weghaalt uit een TNO-vestiging in Zeist is het getalsmatige effect daarvan tamelijk gering. „Het Front wil niet meer dan: een teken stellen", aldus ds. Hans Bouma. „Door de bevrijding van een paar dieren laten zien wat er eigenlijk met alle dieren zou moeten gebeuren. Daarbij be schouwen we onszelf als expo nent van een verontrusting die leeft in heel brede lagen van de maatschappij. Talloze men sen vinden het leed in de bio- industrie volstrekt onaan vaardbaar. Zeer velen zijn te genstander van de experimen ten waaraan de proefdieren worden blootgesteld. Kritiek op de jacht is ook vrij alge meen. De moeilijkheid is ech ter dat die verontwaardiging doorgaans een vrij passief ka rakter heeft. Men is er eigen lijk wel tegen, maar blijft toch gewoon zijn karbonaadje eten. Om die passiviteit te doorbre ken, om mensen ertoe aan te zetten hun afkeer van dieren leed ook in daden om te zet ten, stelt het Dierenbevrij dingsfront met zijn acties een voorbeeld". Niet met open vizier Omdat de organisatie bij elke bevrijdingsactie ondubbelzin nig de wet overtreedt (in braak, vernieling, diefstal), en soms particulieren voor dui zenden guldens dupeert, strijdt ze liever niet met open vizier. Wie de overvallen uitvoeren, wordt strikt geheim gehouden. Ds. Bouma zegt zelfs geen van de leden persoonlijk te ken nen. „Het fenomeen Dierenbe vrijdingsfront is komen over waaien uit Engeland. De Ne derlandse groep is opgericht in december '79. Ik ben telefo nisch en anoniem door ze be naderd met de vraag of ik als woordvoerder wilde optreden. Sindsdien heb ik ze nog nooit persoonlijk ontmoet". Hans Bouma (41) vervult zijn woordvoerderschap met over tuiging omdat hij vindt dat so lidariteit met de dieren nood zakelijk voortvloeit uit solida riteit met de mensen. „In de ethiek van de Westerse be schaving kun je een ontwikke ling aanwijzen in de richting Ds. Bouma: ,,De kring van wezens die we aanvaarden als gelijkwaardig aan onszelf wordt steeds ruimer". van een steeds verder gaande aanvaaruing van steeds meer „anderen". Ten tijde van de apostel Paulus was slavernij nog een heel gewoon ver schijnsel. Paulus zei wel dat je slaven goed moest behandelen, maar het eigendomsrecht van de ene mens over de andere, heeft hij nooit aangevallen. Later is men het houden van blanke slaven als onethisch gaan ervaren. In de vorige eeuw is elke vorm van slaver nij afgeschaft: de huidskleur van de slaven speelde geen rol meer. Daarna zijn er bevrij dingsbewegingen in het ge weer gekomen die zich de vrij making van gekoloniseerde volkeren ten doel stellen. Mo menteel zie je dat bijvoorbeeld in onze eigen maatschappij krachtig wordt gestreden voor de bevrijding van de vrouw. De kring van wezens kortom, die „erbij horen", wezens die we aanvaarden als gelijkwaar dig aan onszelf, wordt steeds ruimer. De laatste stap op deze weg is de aanvaarding van de dieren als gelijkwaardig aan de mensen. Onderdrukking van mede-mènsen is uit den boze, maar onderdrukking van medeschepselen net zo goed". Ds. Bouma, in protestantse kring een bekend dichter, wijst erop dat de toepassing van geweld bij de van onderdrukte gr< de slaven en de zwi algemeen als ven wordt beschouwd. 1 achtergrond vindt hi overdreven om prote tekenen tegen het geweld" waarvan he bevrijdingsfront maakt. „Ik stel voort geen deel uitmaak v; tiegroep en me niei met de methoden aanwendt. Maar ge waanzinnige leed da ren ten deel valt, vi schade die de dier-e ten wordt toegebra noemenswaard. Er wat ruitjes ingedrukt, deuren geforceerd en tal dieren wordt in gesteld. Per actie gaa een schade van hoo paar duizend gulden moet je in het oog ho de acties nooit tegen zijn gericht. Van gewt mensen is geen sprak de naam van de b dier-exploitant wordt dig uit de publiciteit g Niemand wordt als di aan de schandpaal gei Kernbewapening De kritiek dat aanda de dieren minder rele zolang de mensen elkaar nog intensief bi bestrijden en onder< vindt ds. Bouma niet plaats. ..Het een sluit h niet uit. Strijden t< kernbewapening is ev als opkomen voor dt Een kernoorlog kan klap een einde maker wereld. De vernietig de planten en de diere gaande is, verloopt ve delijker, maar is op d even fataal. Ambtenaren willen geen speelbal zijn DEN HAAG Het overheids personeel mag geen speelbal worden in de handen van een nieuwe regering. Het loskop pelen van de ambtenarensala rissen en de cao-lonen is daar om volstrekt onaanvaardbaar. Ook mag niet aan de wacht geldregeling voor overheids personeel getornd worden, zo luidt de eerste reactie van het ambtenarencentrum (120.000 leden) op de plannen van de overheid om het zogenoemde „trendvolgingsbeleid" te wijzi gen. Volgens het ambtenarencen trum zou het doorbreken van de trendvolging (aanpassing van ambtenarensalarissen aan de lonen in het bedrijfsleven) ertoe leiden dat de regeringen hun eigen problemen (begro tingstekorten) op het personeel afwentelen. Aanpassing van de wachtgeldregelingen aan de regelingen in het bedrijfsleven kan volgens het centrum een massale ontslaggolf tot gevolg hebben. Looddief stal KATWIJK Uit renovatie woningen aan de Kortenaer- straat in Katwijk is afgelopen week lood ter waarde van 6000 gulden gestolen. Het lood werd van negen dakkapellen ge sloopt. DEN HAAG Veel mensen hebben de mond vol van bar becuen en fonduen, maar in de praktijk blijkt slechts 1,5 procent van de Nederlandse huishoudingen daadwerkelijk wel eens een stukje vlees in de open lucht te grillen of in de fonduepan te dompelen. Dit heeft het produktschap voor Groenten en Fruit uit Den Haag gisteren bekendge maakt. Het produktschap baseert dit percentage op een steekproef. In gezinnen waar de vrouw part-time werkt komen het fonduestel en barbecue-apparaat het meest op tafel /in de tuin. Bij deze categorie ligt het verbruik 2,5 keer hoger dan bij gezinnen waar de vrouw de huishouding doet. Gezin nen met full-time werkende vrouwen doen het nooit, ont dekten de onderzoekers. De zondag is de barbecue-/fon duedag bij uitstek, onmiddellijk gevolgd door de zaterdag. Aanhoudingen bij illegaal slachten RIJPWETERING Een vee- houder en zes Marokkanen zijn zaterdagavond aangehou den wegens het illegaal ritueel slachten van schapen. De vee houder, die wel vaker ruimte geeft voor verboden illegale slachtpartijen, bood het zestal gelegenheid de schapen te slachten. Toen de politie arri veerde bleek al één dier te zijn gedood en was men bezig een tweede schap met een scherp gemaakte ijzervijl om het le ven te brengen. Alle betrokke nen boer hebben een proces verbaal gekregen. Trimmer met mes gestoken LEIDEN Een 21-jarige Lei- denaar is zaterdagochtend met een mes in zijn been gestoken. De man moest naar het Elisa- beth-ziekenhuis worden ver voerd. De man, een trimmer, liep op het fietspad bij de kinderboer derij in de Merenwijk. Hij werd ingehaald door een bromfiets. De duo-passagier van de brommer stak de trim mer bij het passeren met ee*i mes De man liep een snij- wond van tien centimetor op. Van de daders onbreekt elk spoor. Bocht te ruim genomen LEIDEN Een 31-jarige man uit Zwijndrecht heeft zater dagochtend om zeven uur een bocht op de Willem de Zwij gerlaan wat te ruim genomen. Daardoor sleepte hij een ge deelte van de wegbebakening mee. De man bleek te die] het glaasje te hebben ;e diep in gekeken. De man kwam uit de richting Kooilaan. Vanwege werk zaamheden aan de weg, maakt de Willem de Zwijgerlaan daar een bocht naar rechts. De auto werd aan de voor- en linker zijde vernield. Röntgenfoto's ongewenst bij bestrijding cariës DEN HAAG Het systema tisch nemen van röntgenfoto's moet niet tot de standaardbe handeling gaan behoren van het jeugdgebit, bij de opspo ring van tandbederf (cariës). Bij een teveel aan foto's be staat het gevaar van te veel straling. Het nemen van rönt genfoto's is wel geoorloofd in individuele gevallen. Tot dit advies komt een commissie van de Gezondheidsraad. Volksgezondheid had om ad vies gevraagd inzake het vroegtijdig opsporen van tand bederf door het maken van röntgenfoto's. Bij ontwikkelen en afdrukken van uw foto's op luxe formaat, ontvangt u een kleurrijke strandbal gratis bij Kinorama. Bovendien: nog een gratis Fuji FH kleurenfilm. En in 2 werkdagen gereed. Niet goed, niet betalen garontie OEN HAAG VENESTRAAT 8-10. TEL.070-639574 DORDRECHT VOORSTRAAT 274. TEL. 078-133982 ROTTERDAM HOOGSTRAAT 141 TEL.010-128801 ROTTERDAM ZUIDPLEIN-HOOG 751. TEL. 010-807010 RIJPWETERING Tot twee keer toe zijn dit weekeinde op de Oud Adeseweg ongelukken gebeurd doordat onverlaten balen stro op het fietspad en de rijweg hebben gelegd. Vorige week werd langs de weg gehooid. Inmiddels heeft de ge meente de strobalen opgeruimd. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een 21-jarige automo bilist uit Oud Ade de dupe van de „grap". Zijn auto raakte flink beschadigd doordat hij plotseling vier strobalen voor zijn auto op de weg zag liggen. Hij raakte zelf niet gewond. In de nacht van zaterdag op zondag raakte een 16-jarige fietser uit Hoogmade wel gewond. Op het fietspad zag hij in het donker een strobaal te laat en hij viel. Hij werd met een hersenschudding en ver wondingen in zijn gezicht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den gebracht. UTRECHT De Unie BLHP, vakbond van hoger personeel, wjl dat er in ons land meer casino's komen. „Dat is goed voor de werkgelegenheid en voor de schatkist". Volgens een woordvoerder springt de overheid nu nogal twee slachtig om met het casino-wezen en daarmee met de werkgele genheid van 750 mensen. „De legale casino's mogen geen echte reclame maken en daarmee hebben ze nauwelijks promotiemo gelijkheden. Maar anderzijds strijkt de overheid elk jaar wel 54 miljoen aan casino-inkomsten op. En er zijn ook nog legio casi no's die geen cent afdragen aan de staat". De casino-werkne mers hebben nog steeds geen cao. Auto brandt LEIDEN Een aan weg geparkeerde auto zaterdag geheel uit. den aan de Morswe wagens vernield. De brand in de alle waarschijnlijkhei stoken. Voorts werde geparkeerde wagens Antennes, spiegels wissers werden afgeri Laboratoriumschool Rijnland MBO-diploma J. van Bemmelen, S Blsoen. R. Brunè. Y van Dam. J. Hoek, K. Hulsebosch, A. Noort. D. Obdeijn. C. Oudljk. K. Overdevest. H. Ra- vensbergen, I van Velzen, H. Vernelj. A. Vlekke, C. v.d. Bent. J. v.d Berg, P. Bocxe, M. van Es, R. Kempers, C. Marijt, G. v.d. Meer, F Otto, H. Sep. W. Suitela, N. Ver haar, Y. Vlaar, A. Warmerdam, J. Dlekema, R. van Es, P van Henten. F. de Jonge, P. Meyer, P. van Noort. J. Steenhoek. HBO-diploma B. Goosen. P van 't Hof, H. Hoogkamer, C. de Jeu, T Kagenaar, S. Neerken, P. Ooms, U. Padding, E. Riksen, R. Robijn. S. Rutten. H. Schouten, R. Snijder, D. Stokkel, A. v.d. Veken, J. v.d Wiel, M. Verbeek. E. Zwart, A. Zeestraten, M. Aten, R. v. Lierop, J. v. Schie, M. Schrama. C. Bakker, M. v.d. Bosch, L. Dofferhof, R. Hamoen, A. Hoog, W Mesker. E. van Noort, C. Trappenburg, G. Habraken, L. van Yperen, P. Berndsen, W. Duits, K. Dijkshoorn, B. v.d Helder. W. Honders. C. v Leeuwen. L. Tebeest. F. v. Veen, R. Vreeken, J. Wakka, M. Witte. A. v.d Berg. F. Romijn, G. Rijlaarsdam, S. Stein. M. v. Veen, W. de Winter. J. Zoet. M v.d. Keur, C. v. Dorp, A. Puik, J. van Schie, E. Wakker, A. Bloot, K. Brunekreet. T. v Ham, S. Hesseling, T. Hoogervorst, C. Nleuwland. P d. Otter, A. Baesjou. E. Hu- ber, H. Otto. C. Plet, A. Sneevliet, C. Velle- ma, T. Vos, M. Vreeburg. Diefstal van nu KATWIJK Een D kantieganger kwam terug van strandbe merkte dat zijn aan d< weg geparkeerde was verdwenen. De i met een-kettingslot i sloten, is 3500 gulden I Spijkerbroel gestolen LEIDEN Uit een aan de Haarlemmerst in de nacht van vrijdi terdag 170 spijkerbroi stolen. De dieven kw, zaak, „Fasel Jeans" via een dakraam. LEIDEN 071-122.473. DIVERSEN Als gevolg van waterschade en met het oog op de a.s. verbouwing zijn er veel bijzondere koopjes! Wacht niet te lang, maar kom direkt naar Boekhandel Kooyker Nieuwe Rijn 15-16, Lelden. Ook te huur. Tel. 02522-10063. Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis Mateba - Haarlemmerstraat 214, Leiden. Tel. 071-122614. Graszoden tuinaarde, bielzen, levert, ver werkt v.d. Meer. Meestal goed koper. Tel. 01719-13939. Verliefd-Verloofd Vraag ons uitzetboekje. Kom pleet met verlanglijstjes en een leuke attentie. Oudshoorn, Haarlemmerstraat 160, Lelden. Wassenaar, Rijksstraatweg 787, tel. 01751-78685 b.g.g. 77534. Snel bruiner, lichaams massage, alle cosmet. behan delingen enz. Ook dag- en weekkuren. Gespecialiseerd In afslankdlëten. Prijzen om te vergelijken koelkasten 145 I. 355.-; 235 I dubbeldeurs 599; 4 glans gascomfort aard gas in kleur 329.-; gasfornuizen wit of bruin 549.-; wasautoma ten v.a. 698.-; stofzuigers v.a. 149.50; strijdijzers 29.50, tafel ventilatoren diam. 30 cm 147.50, enz. Kijk ook eens naar ons Erres programma, de moei te waard. Gas- en elektrashop Holverda, Beatrixstr. 21-23, Lei den. tel. 126534. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 uur. Maand.- en dond.avond van 19- 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen, Schelpenkade 47, Leiden. Tel. 120794. Geld ligt op straat. Als u het daar tenminste neerlegt. U kunt het ook zelf in uw zak steken. Wilt u wat kwijt? Plaats dan een kleine advertentie in de Leidse Courant. Het kost bijna niets.Ook als u wat voordelig op de kop wilt tikken is een rubrieks advertentie de aangewezen weg. U bereikt 24.000 lezers, waaronder allicht iemand die heeft wat u zoekt. Het wordt u gemakkelijk gemaakt. Plaats uw tekst in onderstaande vakjes (één letter of letterteken per vakje) en in oogopslag kunt u in de laatste kolom zien advertentie gaat kosten.Prijzen zijn incl. Extra meevallertje! Als u de advertentie op drie achtereenvo dagen laat plaatsen, hoeft u voor 2 x te betalen. Bij 6 aci volgende dagen worden sle plaatsingen in rekening geb NB. U kunt ons ook bellen. Ons nummer 071-122244 Deze advertentie De rekening sturen naar: Naam _X plaatsen op_ _Adres_ PostcodeW oonplaatsTelefoon brieven onder nummer 3,35 extra) worden afgehaald brieven moeten worden doorg bewijsnummer toezenden (/2,65 extra) Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Mil Leidse Courant, Antwoordnr. 10070, 2300 VB Leiden. ^9 (aankruisen wat van to«

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6