onovergoten derde Leids Plein estijn mist publiekstrekker „Ik ben een overdreven strandmens Ccidóc Qowuvnt ■«H Delftse scholier lust wel pap van chemische stoffen MEVROUW VAN DER WIEL: Statenlid D'66 Flip Pieters in ere hersteld KATWIJK Daar is ze dan. Een flink mollige dame zit ontspannen in de oranje-geel-blauw ge streepte strandstoel. Ze heeft haar stekkie aan het strand van Katwijk. Ze neemt broodjes, melk en de ochtendkrant mee. Geen groot badpak aan of zoals verder op het strand wel te zien is, met een jurk aan in de scha duw van een parasol. Nee, ze zit lekker in bi kini met de schouder bandjes los en leest haar ochtendkrant. Een leuk mens dat zie je zo. Het is mevrouw M.J. van der Wiel uit Leiden. Zij is 58 jaar en verslaafd aan het strand. „Ik houd verschrikkelijk veel van het strand. De sfeer en zeelucht zijn het belang rijkste. Dat je daarbij ook nog bruin wordt, is mooi meege nomen. Ik ga er zo vaak heen als het maar kan. Zelfs tijdens mijn vakanties zoek ik de kust weer op. Meestal ga ik naar Zuid-Frankrijk. Daar doe ik het bovenstuk van de bikini ook nog uit". Mevrouw Van der Wiel is geen gecompliceerd iemand. Ze houdt van het leven en van de zomer. „Het leven is maar zo kort. Dat ga je toch niet verpesten door er cha grijnig bij te lopen". Complex Mevrouw Van der Wiel is ook niet gefrustreerd over haar figuur. „Ik heb geen complexen, hoor. Ik vind zo'n bikini heerlijk zitten. Waarom zou ik dan moeilijk doen. 't Is al warm zat, vind je niet. Als ik sommige jonge mensen zo moeilijk zie doen, nou dan lach ik ze toch alle maal uit". Haar strandstoel staat enkele meters van de rollend aanko mende golven vandaan. Ze snuift de zoute lucht op. Ook als het geen mooi weer is, gaat ze naar het strand. „Als ik zeg, dat ik ga wandelen en ik blijf lang weg, dan weten ze het wel weer. Ik ben naar het strand gegaan. Ach, ik heb een autootje en dan ben je er zo". Winterslaap Er zijn eigenlijk maar drie maanden in het jaar, waar ze •niets aan vindt. Dat zijn de cember, januari en februari. Ze zou in die maanden het liefst een winterslaap hou den. „Na die maanden wil ik weer snel de zon zien, daar om ga ik altijd vroeg op va kantie. Als ik dan terug kom, begint het hier net mooi te worden. Ik zou het wel we ten, als ik geld genoeg had, dan verhuisde ik naar zuide lijker streken, waar het altijd mooi weer is". MAANDAG 19 JULI 1982 PAGINA-3 ojb beloond met als vergulde miniatuur >en, die gehangen een sierlijk kettinkje. eabonnee van de Leidse Courant pstcode/Plaats paid wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal (uur een miniatuur balpen naar: uSkats/Postcode. lur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - iar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, u|00 VB Leiden. I Mevrouw Van der Wiel op haar stek aan het Katwijkse strand. LEIDSE COURANT g LFT Waartoe bij r' doodnormale school- 1(J ;en een grote aanleg rii r de exacte vakken -° leiden, ondervond vings de 16-jarige Erik Lvoort uit Delft. De - ling van de vijfde klas 0 aan het Christelijk eum in de Prinsenstad ikte onlangs een ne- Z daagse trip naar de ledse hoofdstad Stock- n, om „beladen met "d" weer in zijn ouder huis terug te keren. v0 behaalde namelijk tijdens ogenaamde Internationale u nie-Olympiade een acht- ilaats, goed voor een ver- e plak en internationale ■dering voor zijn kennis - de scheikunde. De Delftse lier droeg daarmee bij tot werwinning van het uit jongens bestaande Neder- se team, dat zestien lan- n< met in totaal 64 deelne- 1 tijdens dit Beta-festijn Het ontbre- een echte topact b1 een van de der- van het Leidse stijn afgelopen za- enigszins parten Vorig jaar im- kon de organisatie gemeente Leiden, en Augustinus op een optre de groep „Doe Een optreden waar !500 mensen op af Zoveel mensen waren er zaterdag het zonovergoten huisplein. Toch kwa- overwegend een kijkje ne- Reden voor de orga- om tevreden rond te lopen en uit te kijken naar deel twee van het Plein Festijn, dat zaterdag 14 augustus afgewerkt wordt. Het derde Leids Plein Festijn heeft dit jaar wederom een an dere opzet. Bij de eerste editie werd gekozen voor een over drie dagen uitgesmeerd gebeu ren. Het tweede Plein Festijn nam een weekeinde in beslag; drie dagen pop en theater in het hartje van Leiden. Aan het eind van dat tweede Plein Festijn vroeg men zich af of er nog wel een derde evenement zou kunnen worden gehouden. „Het is nog maar de vraag of de gemeente weer wil subsi diëren. Er moet negen ton op cultuur bezuinigd worden. Dat zou wel eens ten koste kunnen gaan van evenementen als dit", aldus het mede-organisa tor K&O vorig jaar. Bezuinigingen Het is er uiteindelijk toch weer van gekomen. Het festijn ging gewoon door en met (fi nanciële) hulp van de gemeen te Leiden. Toch gingen de be zuinigingen ook niet aan het Plein Festijn voorbij. Er werd afgestapt van een drie dagen durend evenement. Het derde Plein Festijn wordt op twee dagen afgewerkt. Een andere gevolg van de wat krappere beurzen was het ontbreken van een echte topact, een pu bliekstrekker. Desalniéttemin viel er zater dag heel wat te kijken en luis teren. Net zoals vorig werd het festijn geopend met een optre den van kindertheater „Pluis je". Een clownsduo dat vele winkelende ouders met kinde- van de optredende popgroepen in actie ren naar het plein lokte. Een soortgelijke aantrekkings kracht had de popgroep „Sor ry". Zij bracht een uur lang swingende muziek, waarbij vooral de kwaliteiten van de bassist opvielen. Het zou wei nig verbazing wekken als deze groep in de nabije toekomst op landelijk niveau van zich zou doen spreken. Iets dat de vorig jaar op het Plein Festijn aan wezige popgroep „Tower" ook overkwam, hoewel het te veel gezegd zou zijn, dat die groep haar bekendheid aan het op treden in Leiden dankt. Dat kan wel gezegd worden van het na „Sorry" optredende ca baretgezelschap „Dubbel en Dwars". Die groep won dit jaar het Leidse Cabaret Festi val. Ook zaterdag deed men weer met kritisch cabaret van zich spreken. Mislukt optreden Rond drie uur was het de beurt aan de Leidse groep „Spree". Zij speelden voor een veelal op de grond of in stoe len zittende menigte, die op dat uur al een behoorlijke om vang had. Dat veranderde echter snel toen de Leidse the atergroep Matrogoth aantrad. Het moderne theater van de doorgaans zeer verdienstelijk opererende groep ging volle dig de mist in. Het werd een onverstaanbaar (men wilde geen gebruik maken van mi crofoons) en zelfs lachwek kend gebeuren. Ondanks dat bleef een deel van het publiek op het gezellige plein piakken. Menigeen vermaakte zich door het meegebrachte bier op te drinken (er werden geen alco holhoudende dranken ver kocht) en door op de schaarse momenten, dat de voordrager van Matrogoth verstaanbaar was, woorden in diens richting te schreeuwen. Ongenoegen dus. Ook de organisatie bleek weinig ingenomen met het op treden van de Leidse theater groep. Men had verondersteld dat Matrogoth straattoneel zou brengen of „in ieder geval iets anders dan dit". Het was heerlijk toeven op het Leidse Stadhuisplein za terdagmiddag. Na Matrogoth werd de bühne een uur in beslag genomen "door de groep „Munk". Zij brachten snelle dansbare mu ziek, alhoewel er niemand die gelegenheid te baat nam. Men bleef liever van de zon genie tend zitten luisteren. In avonduren was die mogelijk heid vrijwel uitgesloten. Het gemeentehuis bleek voor de zon een te grote sta-in-de-weg, waardoor zowel de groep „Paella" als de „Friends Band" in de schaduw optraden. Op de muziek van beide groepen had dat geen invloed. Of het moest zijn dat de bij het optreden -van „Friends Band" belootde grappen en grollen nagenoeg achterwege bleven. Maar de vaak aan „Little Feat" herin nerende muziek van dit En gels-sprekende gezelschap maakte dat ook eigenlijk over- A1 met al werd het zater dag een geslaagd gebeu ren. Reden om toch wel reikhalzend uit te kijken naar deel twee van het derde Leidse Plein Fes tijn, dat zaterdag 14 au gustus wordt afgewerkt. John Ford Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 be steedt deze week aandacht aan twee klassieke wes terns van de Amerikaan John Ford. Vanavond wordt de rolprent „Fort Apache" vertoond. De film, die is ge maakt in 1948, gaat over een jonge officier, die door zijn Indianen hatende commandant wordt gebruikt om Indianen in de val te lokken. John Wayne en Henry Fonda spelen de hoofdrollen in „Fort Apache". Vrij dag 23 en zaterdag 24 juli wordt de uit 1950 daterende film Wagon Master" gedraaid. Deze film behandelt de lotgevallen van de Mormonen tijdens hun tocht naar het Westen. De filmvoorstellingen beginnen om acht uur en kwart over tien. Onderwijswinkel De medewerkers van de Onderwijswinkel, gevestigd aan de Sophiastraat 36 in Leiden, zijn met vakantie. De winkel is daarom tot en met 16 augustus gesloten. Orgelconcert Charles de Wolff geeft vrijdag 23 juli een orgelconcert in de Pieterskerk in Leiden. De Wolff, vaste dirigent van het Noordelijk Philharmonisch Orkest en het koor van de Nederlandse Bachvereniging, opent het concert met de uitvoering van de introduktie en Passacaglia, opus 63 van Max Reger. Daarna volgen Anton van der Horst's Partita over Psalm 8, het Agnus Dei van Frank Martin en het koraal nr. 3 van Cesar Franck. Na de pauze speelt De Wolff werken van Bach. Het concert heeft plaats onder auspiciën van K&O en be gint om kwart over acht. DORDRECHT Het royement van het Zuidhollandse statenlid voor D'66 Flip Pieters is door de geschillen commissie van zijn partij verworpen. Het hoofdbestuur van D'66 royeerde Pieters kort na de staten verkiezingen in rftaart van dit jaar op grond van een rapport van enige hoofdbestuursleden niet alleen een crimineel verleden maar ook een oorlogsverleden zou hebben. Over dit laatste heeft Pieters nooit mededelingen gedaan aan het hoofdbestuur. Dat kon ook niet zo bleek naderhand, want niet Flip Pieters, maar een naamgenoot uit dezelfde stad bleek lid te zijn geweest van de Jeugdstorm. Een persoonsverwisseling dus. Het hoofdbestuur heeft na de uitspraak van de geschillencommissie dat het roye ment dient te worden opgeheven, toegezegd in die zin te zullen handelen. STE NEDERLANDER BIJ ïjMPIADE IN STOCKHOLM achter zich liet. Voorwaar een uitstekende prestatie, in een scheikbnde-toernooi waar het puikje van de zalm van de Eu ropese scholieren acte de pré- sence gaf. Trots Erik zelf kan thuis temidden van zijn ouders, broers en zus je al weer aardig afstandelijk terugkijken op zijn reis naar de prestaties in Zweden. De ter gelegenheid van het mooie weer in korte broek gehulde lyceïst is uitermate trots op zijn prestaties, maar is beleefd en bescheiden genoeg om er weinig van te laten merken. „Het is een enorme leuke er varing geweest, vooral omdat ik nog nooit zoiets had meege maakt. Ik heb erg veel contac ten gelegd, ook met andere deelnemers daar, onder wie mensen uit de Oostbloklanden. Dat is toch wel iets heel an ders dan met je ouders op va kantie in Zwitserland. Boven dien had ik nog nooit in een hotel gezeten. Alleen die din gen waren de reis al meer dan waard", zo meent de scheikun- dige-in-dë-dop. Twee dagen lang heeft Erik zich in Stockholm moeten in spannen voor de Olympiade, de rest van de tijd heeft hij doorgebracht met het maken van excursies en optrekken met zijn pas verworven vriendjes. Het theorie- en praktijkgedeelte van de Olym piade werd door elke deelne mer afgelegd in een zaal, die voorkwam dat hij met zijn landgenoten in contact kon treden. Dit om uitwisseling van gegevens over de toch niet geringe opgaven te voorko men. Voorronden Erik: „In het hotel zaten we ook apart van de begeleiders, omdat die de opgaven kenden. Zij moesten de opgaven name lijk vertalen in de moedertaal van de deelnemers en waren dus op de hoogte van de vra gen. Om elke schijn te vermij den werden we voor en tijdens de Olympiade strikt geschei den gehouden". Overigens moest Erik zich ook voor die internationale meting van scheikundebreinen al be wijzen in de voorronden. Als enige van zijn school werd hij daarvoor opgegeven. „Mijn scheikundeleraar vroeg me of ik zin had om mee te doen", aldus Erik. „Hij heeft mij toen opgegeven voor de voorron den. Eerst heb ik nog zoge naamde proefopgaven ge maakt om te kijken of het een beetje ging, daarna heb ik de echte opgaven gemaakt. Dat betekende een selectie bij de beste 19 van in totaal 150 scho lieren. Met die andere achttien hebben we toen een oefen- week gehad in het Gorlaeus laboratorium in Leiden, waar de vier beste deelnemers zou den worden uitgekozen voor de internationale Olympiade in Stockholm. Ik eindigde als derde en kon dus naar Zwe den". De Delftse scholier heeft zich daar zoals gezegd uitstekend geweerd. Hij eindigde als eers te Nederlander in het rijtje van vier. Het was de derde keer dat Nederland aan de Olympiade meedeed. Wat denkt Erik, die naast schei kunde ook natuurkunde, wis kunde 1 en 2 en Latijn en En gels in zijn vakkenpakket "heeft, na zijn school te gaan doen met zijn aanleg voor de exacte vakken? „Ik denk dat ik naar de TH hier in Delft ga. Het is dichtbij, ik heb alles bij de hand en mijn vader werkt er. Daarna weet ik het niet. Ik denk dat tegen die tijd een baan in het onderwijs er van wege de bezuinigingen niet meer inzit. Met chemie kom je dan al gauw bij de petrochemi sche industrie terecht. Het zal dus wel een oliemaatschappij worden of iets dergelijks."

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3