Lauda bedreigt Pironi Blessure speelt Van Heugten parten Ivan Lendl onderuit SCHAAKTRIOMF: HORT EN SHORT Zwemt gedijt tegen stroom Timman blijft kansrijk veammjanm Goed roeien jeugdploeg SPORTTRIBUME LEIDSE COURANT MAANDAG 19 JULI 1982 PAG1N BRANDS HATCH Niki Lauda, de winnaar van de Grote Prijs van Engeland, Hjkt na de formule-1-race op Brands Hatch nog de enige, die de strijd om de belangrijkste wereldtitel in de autosport spannend kan houden. Op de schou ders van de dit jaar sterk teruggekomen Lauda rust de taak om de Fransman Didier Pironi van de we reldtitel te houden. Pironi is de laatste wedstrijden in uitstekende vorm. Hij won twee weken geleden de Grote Prijs van Nederland en pas seerde gisteren in de wk-tus- senstand leider John Watson. De Ferrari-rijder reed voor de 150.000 toeschouwers in Brands Hatch zeer bekeken naar de tweede plaats en voert de wk-ranglijst aan met 35 puntèn. De Fransman wordt op vijf punten achterstand ge volgd door Watson, die in En geland weer iniet in de punten geraakte. Lauda, Watsons teamgenoot, bezet de derde plaats met 24 punten en lijkt in zijn huidige vorm de enige, die Pironi in de laatste zes GP- wedstrijden kan bedreigen. Het karwei was door een tu multueuze start een stuk ge makkelijker voor Lauda en Pi roni. Trainingssnelste Rosberg moest door problemen in de opwarmronde vanaf de laatste rij beginnen. Patrese bleef op de eerste rij met een zwijgende motor stilstaan en werd ge ramd door de brokkenmaker van dit GP-seizoen, Renè Ar- noux. Zonder «ernstige gevol gen overigens. Wereldkam pioen Nelson Piquet nam vanaf de start de leiding, zag in de derde ronde wk-ranglijstaan- voerder Watson zijn Williams- wagen met pruttelende motor aan de kant zetten, maar kreeg in de tiende ronde met hetzelf de onheil te maken. Lauda nam vanaf dat moment de lei ding in de wedstrijd en stond die behoedzaam rijdend niet meer af. Hitte Pironi volgde in zijn spoor en nam in de grote hitte geen risi co's met de fragiele turbomo tor van zijn Ferrari. De tweede plaats, die zes wk-punten ople vert, was „econoom" Pironi waardevol genoeg. Zelfs toen de Engelsman Warwick met de verrassende Toleman-turbo- wagen hem voorbij ging, raak te „Deedee" niet in paniek. Warwick eiste voorspelbaar te veel .van zijn wagen en viel uit, waarna Pironi zijn race naar het zilver kon voortzetten. Lauda had in zijn McLaren on dertussen uiterst bekwaam zijn voorsprong vergroot en boekte de tweede GP-overwinning na zijn come-back. Eerder won de Oostenrijker, bijgenaamd „de rijdende computer", de stra- tenrace van Long Beach. Voor Ferrari was het succes com pleet, toen Patrick Tambay achter Didier Pironi de derde plaats veroverde. De strijd om de vierde plaats was bijzonder boeiend. De Angelis, Daly en Prost passeerden in voor noemde volgorde de streep binnen het tijdsbestek van een halve seconde. Geestdrift Keke Rosberg, overheersend tijdens de trainingen, verwekte na zijn pech bij de start nog veel geestdrift bij het publiek. Van de laatste plek af reed de Fin zijn Williams-wagen binnen elf ronden naar de zesde posi tie. Rosberg had in zijn wilde achtervolging echter te veel van zijn banden geëist, moest wielen wisselen en gaf later in de race met haperende brand stoftoevoer de strijd definitief op. De Nederlander Jan Lammers kwalificeerde zich niet voor de race. Lammers had in de af sluitende tijdtraining van zater dag te kampen met pech. Na dat afstellingsproblemen aan de achtervleugel hersteld wa ren, blies Lammers in een later stadium de motor van zijn The- odore-wagen op. De 28e trai- ningstijd van de Nederlander was niet voldoende voor een startbewijs. In Brands Hatch gingen 26 wagens van start. Niki Lauda zwaait met zijn pet naar de menigte, nadat de Oostenrijker zijn tweede Grote Prijs heeft gewonnen na zijn come-back. LAS PALMAS De meest waarschijnlijke uitslag van de partij tussen Zoltan Ribli en Jan Timman, die nog altijd kansrijk blijft voor een hoge eindscore, die gisteravond in Las Palmas voor het interzone schaaktoernooi in de vijfde ronde na de 42e zet van zwart (Timman) werd afgebroken, is remise. Beide spelers hebben nog een toren en drie pionnen, Timman een paard en Ribli een loper op witte velden. De dub- belpion van de Nederlandse grootmeester op de g-lijn legt weinig gewicht in de schaal. Na de Smyslov-variant van het aangenomeh damegambiet ontstond een moeilijk midden spel. De dubbelpion kreeg Timman al op de tiende zet. Nadat vlak voor het afbreken de dames waren geruild werd de stelling een stuk overzichte lijker. Een dag eerder hadden Tim man en Bent Larsen (Dene marken) een hangende partij in de vierde ronde in remise be ëindigd. De twee spelers be sloten daartoe na 63 zetten. Twee spelers kwamen in de eerste zitting van de vijfde ron de tot de volle winst. De Sovje- trossen Toekmanov en Petros jan. Eerstgenoemde versloeg de Engelsman Mestel, oud-we reldkampioen Petrosjan won van zijn landgenoot Psakhis, die daardoor vrijwel uitgescha keld is voor een toppositie. Lijstaanvoerder Vassily Smys- lov boekte een nuttige remise met zwart tegen de Deen Bent Larsen. Ook de partij tussen de Zweed Karlsson en de Bra ziliaan Sunye eindigde in de ling van het punt. Drie partijen werden afgebroken. Geen verrassingen bij sehoonspringen ROOSENDAAL Kort voor het vertrek naar het wereld kampioenschap in Ecuador heeft de Nederlander schoonspringploeg in Roo sendaal een proeve van be kwaamheid afgelegd. Voor het eerst in de geschiedenis werd de jaarlijkse vierlanden- wedstrijd tegen Italië, Frank rijk en Spanje in een over winning omgezet. Dat ge béurde zowel bij de dames als bij de heren. Dat laatste was des te verrassender, ge zien het feit, dat de KNZB de heren niet rijp achtte voor het wereldkampioenschap. Winnaar Edwin Jongejans mag wel naar het Europees jeugdkampioenschap in Inns- brück. Bij de dames legden de voor Guayaquil geselecteerde Daphne Jongejans en Caroli ne Linthuis beslag op de eerste en tweede plaats. Daphne Jongejans won over tuigend. Met een beter geluk te twee en een halve salto achterover zou zij in de buurt zijn gekomen van een totaal van 450 punten. Haar overige sprongen werden namelijk zeer hoog gewaardeerd. Ca roline Linthuis bleef door een gemiste twee en een halve contra salto bij haar achter. LEIGHTON Ton van Heug ten zal het erg moeilijk krijgen zijn wereldtitel in de zijspan- cross-competitie dit jaar te prolongeren. Van Heugten, die eind mei in de Grote Prijs van Nederland een rugblessure op liep, maakte tijdens de Grote Prijs van Engeland in Leighton een pijnlijke come-back. Met invaller-bakkenist Jaap van Vliet werd Van Heugten twee de achter Bollhalder, maar in de tweede heat kreeg de Amersfoorter toch weer last van zijn gekwetste ruggewer- vels. Van Heugten reed de wedstrijd uit, maar verzamelde met zijn dertiende klassering geen punten voor het wereld kampioenschap. Sjaak Verwaayen heeft zich gisteren in Varsseveld de sterkste getoond in de twee manches van de nationale mo- tocross in de 500 cc-klasse, tellend voor de Nederlandse ti tel. Met twee tweede plaatsen bleek hij de regelmatigste rij der, die de eindstreep haalde. Onder de favorieten was ook Gerard Rond. terug na zijn sleutelbeenbreuk, die zevende werd. De koploper in de natio nale titelstrijd Toon Karsma- kers moest zijn machine in de voorlaatste ronde aan de kant zetten. In de tweede manche revan cheerde Karsmakèrs zich en behield de leiding in de stand om het NK. De Italiaanse motorcoureur Franco Uncini heeft tijdens de wegraces om de Grote Prijs van Joegoslavië een belangrij ke stap gezet naar de verove ring van de wereldtitel in de 500 cc-klasse. Uncini won in Rijeka voor Crosby en Sheene zijn vierde Grand Prix van dit motorsportseizoen en boekte vooral winst in de WK-tussen- stand door het uitvallen van voornaamste concurrent Ken ny Roberts. Jack Middelburg deed ijverig mee in de strijd om de vijfde plaats. De Neder lander was vorige week nog aan het linkerbeen geope reerd. Bij de start kwam Mid delburg van de zesde positie slecht weg en moest geweldige inspanningen leveren om de zesde plaats te veroveren. Het waren voor „Jumping Jack" de eerste WK-punten na de twee, die hij in de openingswedstrijd van dit seizoen, in Buenos Ai res, veroverde. In de strijd in de overige klas sen was met een dubbelzege de hoofdrol weggelegd voor de Italiaan Eugenio Lazzarini. De oud-wereldkampioen versloeg in de 50 cc de Zwitserse WK- ranglijstaanvoerder Dörflinger. In de 125 cc-strijd was Lazzari ni te sterk voor de concurren tie. Hans Spaan, de kersverse nationale titelhouder, werd in de 55 cc-klasse zevende en Theo Timmer achtste. George Looijesteijn verzamelde met de tiende klassering ook nog een Wk-punt. In de 250 cc-strijd kwam een einde aan de overwinningen reeks van wereldkampioen An ton Mang. De Westduitser kwam in de zevende ronde van zijn race samen met de Vene zolaan Lavado ten val. T)e overwinning ging naar de Belg De Radigues. Boycot De door de fabrieksrijders ge boycotte 24-uurs race van Bar celona is gewonnen door het Franse drietal Berthod/Mon- nin/Granie. De Nederlander Johan van der Wal werd twee de met de Belg De Radigues en de Spanjaard Mallol. Van der Wals' vaste partner, Ruud van Leyden, haakte wegens de slechte beveiliging van het bergcircuit van Montjuich voortijdig af. Gerrie van Rooyen en partner Marco Bonke eindigden als vijfde. De achtste plaats in de vierde race om de wereldtitel was voor Van der Mark, Brand en Manneveld. Frans van den Camp is na een val tijdens de 24-uurs race van Barcelona met een gebroken sleutelbeen in een ziekenhuis opgenomen. Bij de training voor de race brak de Frans man Raymond Roche als ge volg van een val een been. Weinig flateuze opname van Ivan Lendl. Houding en ge zichtsuitdrukking verraden al, dat het niet zo goed ging met de Tsjechische ster. BROOKLINE De Amerikaan Mei Purcell heeft voor dè ver rassing gezorgd door in de kwartfinale van een Grand Prix-tennistoernooi in Brookli- ne in de staat Massachusetts de nummer twee van plaat singslijst, Ivan Lendl, uit te schakelen. Een dag voor zijn 23e verjaardag zegevierde Purcell met 26, 6-^3, 62. „Het warme weer was in mijn voordeel", meende Purcell. Het kwik op het centre-court liep op tot 42 graden. De Amerikaan komt in de hal ve finale van het met een prij zengeld van 200.000 dollar (ruim en half miljoen gulden) gedoteerde toernooi uit tegen de Spanjaard Fernando Luna, die in een drie uur durende partij Alejandro Ganzabal uit Argentinië met 76, 46, 6 3 bedwong. Diens landgenoot Guillermo Vilas had opmerke lijk veel moeite met de onge plaatste Amerikaan Eric Fromm: 64, 75. De niet-geplaatste 21-jarige In diase speler Ramesh Krishnan won het 75.000 dollartöernooi van Stuttgart. In de finale ver sloeg hij de uitgesproken favo riet Sandy Mayer (VSt) in vier sets: 5—7, 6—3, 6—3. 7—6 (86). De nummer 70 van de wereldranglijst kreeg voor het succes 15.000 dollar, Mayer de helft. De Argentijn José Luis Clerc heeft het WCT-toernooi in Zeil am See gewonnen. In de finale van het 300.000 dollartoernooi zegevierde Clerc met 60, 3 6, 62, 61 over de Zwtser Heinz Günthardt. De nummer vijf van de wereldranglijst ver zekerde zich daarmee van de hoofdprijs van 100.000 dollar. Eric Wilborts is als enige Ne derlander tot het hoofdtoer nooi om de open Nederlandse tennistitels in Hilversum door gedrongen. De Tilburger moest daartoe twee landgenoten de weg versperren. Hij won zater dag na een bye in de tweede ronde van het kwalificatietoer nooi van Frank Lapre en giste ren bij de laatse acht van Frits Don. Lapre mocht vijf games op zijn naam schrijven (16 46), Don kwam niet verder dan drie games (3—6 06). Wilborts begint het 'echte' toernooi vandaag in de eerste ronde tegen de Columbiaan Castellan. Louk Sanders is gisteren win naar geworden van het derde tennistoernooi van het Neder landse satellietcircuit, dat in Deventer, werd. gehouden. In de finale won de achtvoudige Nederlandse kampioen van de nummer één van Sri Lanka, Arjun Fernando. De setstanden waren 63 64. Door de overwinning is Sanders zo goed als onbereikbaar gewor den voor de concurrentie. In drie toernooien verzamelde hij al 85 circuitpunten. Hij won het evenement in Assen,, werd een week later in de eindstrijd te Den Haag teruggewezen door de Zweed Wennberg, maar hij toonde in Deventer zijn supre matie weer aan. Het dubbelspel leverde geen Nederlandse zege op. In de fi nale leden Marc Albert en Huub van Boeckel een neder laag tegen de Zuidafrikanen Brian Levine en Craig Fenter: 5—7 3—6. WENEN Met tien punten verschil heeft de Nederlandse damesjeugdploeg in Wenen de Europese roeibeker ge wonnen. Het herentoernooi, waaraan 15 landen met se nioren B-roeiers op de Donau deelnamen, is voor de Neder landse delegatie ook niet on gelukkig verlopen. Laurien Verhulst en Floor Blocq van Kuffeler vierden hun internationale debuut in de dubbeltwee met een knappe zege. Voor de onge stuurde twee, Linda Cornet en Henrjette van Ettekoven, was er ook een knappe over winning. Skiffeuze Nelleke Donkervoort deed het met een tweede plaats ook niet slecht. De heren behaalden geen zege, maar wel enkele ere plaatsen. De enige ploeg die niet aan de verwachtingen voldeed, was de twee zonder stuurman, Atsma-Bongers. Een magere vijfde plaats viel het Leidse duo ten deel. ygHBBHXBHBS AMSTERDAM De in Keulen woonachtige Tsjechoslowaak Vlastimil Hort en de 17-jarige Engelsman Nigel Short hebben de grootmeestergroep van het Amsterdamse schaakfestival op hun naam gebracht. Hort, die remise speelde tegen de Sowjetrussische grootmeester Joesoepov, zag Short in de slotronde nog langszij komen. In een partij, waar voor beiden een grootmeesterresultaat op het spel stond, versloeg het voormalige wonderkind de Ne derlander Cor van Wijgerden. Hort en zijn bijna naamgenoot kwamen daardoor uit op een totaal van zeven punten uit ne gen partijen, die volgens het Zwitserse systeem werden af gewerkt. Hort bleef ongeslagen (vijf overwinningen tegen Miles, Short, Van Wijgerden, Lange- weg en Hartoch en vier remi ses tegen Sosonko, Joesoe pov, Van der Sterren en Van' der Wiel), Short verloor van Hort, maar won wel van zes Nederlanders (van Donner. Van der Sterren, Van der Wiel, Van Wijgerden, Boersma en Van Mil). De winnaars ontvin gen ieder een bedrag van 8000 gulden, de trofee ging naar Hort, omdat hij in het onderlin ge treffen had gezegevierd. Succesvol Enkele Nederlanders (er waren er maar liefst 21 op een totaal van 32 deelnemers) konden op een succesvol toernooi terug zien. Zo werd Gennadi Soson ko ongedeeld derde met 6,5 punten, hetgeen hem een be drag van 4000 gulden oplever de. Nationaal kampioen Hans Ree. evenals Sosonko en Hort ongeslagen gebleven tou cheerde als vierde 3000 gul den. Op de slotdag slaagden Pliester, Van Baarle en Borm er in een internationaal mees- terresultaat te behalen. Voor de Amsterdammer Pliester was dit al de derde keer De KNSB zal voor hem bij de wereld schaakbond (FIDE) de titel aanvragen. Het is vrijwel zeker, dat hij zich na het FIDE-con- gres in november in Luzern meester mag noemen. Rini Kuijf behaalde een resultaat als FIDE-meester, de laagste titel van de wereldschaakbond. Bij de prijsuitreiking viel te be luisteren. dat de volgende edi tie van dit toernooi in 1983 ge deeltelijk in Arnhem (dat dan 750 jaar bestaat) wordt gehou den, De slotfase is dan in de hoofdstad, dat ook voor de verdere toekomst mits de nodige financiën worden geïn jecteerd strijdtoneel blijft. De hoofdgroep zal volgend jaar vermoedelijk uit 24 spelers bestaan, die elf ronden zullen spelen. Tussen deze top en het massatoernooi (400 deelne mers) komt dan een tussen groep van eveneens 24 spe lers. AMERSFOORT T< men in Nederland t beste gedijen als er flii de stroom in gewerl worden. En dat is iet; vooral het zwakke gesl sterkst is, getuige d meisjesvertegenwoordi de ploeg die eind augu komt bij de Europes< kampioenschappen. N blijkt ook telkens wee uitslagen bij de zo strijd, waarvan het weekeinde verwerkt \a alle hoeken en gaten land komen er weei clubjes met hun verteg digers om hoog te scc de toppers van Nederl. Ecuador verblijven in ting van de start van reldkampioenschappen juli, is er de ruimte nieuwe talenten, die met de afvallers voor reldkampioenschappen beeld bepaalden. Zo is Nederland op de nafstanden in lllse Oegi slist een taient rijker. C je komt uit Dedemsvaa de club van die naan leiding van een gedre\ ner, Roëlof Eggink, va niets talenten voortbre moet in het overdekte drie keer in de week na geveen rijden om da uurtje te kunnen trair dat in een tijd waarin coach Bert Sitters bewi topprestaties alleen mi reikt kunnen worden m minste drie uur trainl dag. De MAVO-scholic met veel clubgenote] fnnsbruck afreist om da te nemen aan de Eu jeugdtitelstrijd, was in j foort niet alleen de suq ste jeugdzwemster, ml gende zich in sterke tija de algemene titels toe] 400 en 800 meter vrije s tijden waren 4.23.3 9.04.40. Ze was niet de enige dij in het damestoernoo was ook ineens Elles i die op de 100 meter vi voor enige opschuddir de. Nadat deze Zoetei vorig jaar nooit binnen tig seconden gezwomi op de sprintafstand, i de zij nu een tijd vaï waarmee ze zich onder te twintig van de wer scharen. De pupil van Koos van der Meer zo neer zij deze tijd had nr bij de selectiewedstrijd de wereldkampioensc drie weken geleden, oi feld nu in Guayaquil hebben omdat dat ti tweede tijd was achter genaakbare Annemari stappen. De WVZ-zv gaat nu proberen volge bij de Europese kar schappen te schitteren. Reus Voor Fred Eefting, de Utrechtse drukkerij-em het doek definitief geva afgewezen wereldkai schapskandidaat had z ter een wat glorieuze van zijn loopbaan voor in ieder geval overlad medailles. De reus var PC werd evenwel vlak laatste optreden door een griepje en mo halve zijn titels op de en de wisselslag pri aan zijn opvolgers Pel man (een voortreffelijki op de 200 meter rugs de nieuwe wisselslagcr rard de Kort. Niet alleen in naam, ook in prestaties was er moeilijk onderscheid te maken tussen Hort (links) en Short. De Kort had eigenlijk wat meer favoriete 20( vlinderslag het ongelijk selectiecommissie wille g tonen. Deze had het bestaan hem na de i wedstrijden .in Rotterd ticket te weigeren voor i reldkampioenschappen. 4 Heemsteedse scholier er echter niet in een lands record te vestige lange vlinderslag en bl ken op 2.03,39. H« lands record staat van Kees Vervoori c 2.02,21. Bovendien b|f student medicijnen vrij wijderd van de WK-ki tie-eis die stond op 2.0 Grootste pechvogel in foort was opnieuw Pete De AZ en PC'er, Rotterdam bij de selee strijden geplaagd doof stoornissen en derhai machtig om redelijke neër te zetten, blundi* Amersfoort door bij 0 meende valse start te I het blok te blijven langzaam-aan actie koi deze op revanche zwemmer een eerste f nu in handen viel van zi gere clubgenoot Patrick IBHDBB r-ryryjr? aEBHBDUHH

Leidse Courant | 1982 | | pagina 14