REMMERS POST STELLEN VERTROUWEN IN BAKKER uiper en Zoetemelk erusten in hun lot Wilmann wanhoopt niet Merckx uit kritiek MAANDAG 19 JULI 1982 PAGINA 11 PLA D'ADET Ruud Bak ker steekt overal boven uit. De twee meter lange verzorger van de ploeg van Peter Post, heeft nim mer enkele moeite om de aan zijn zorgen toever trouwde renners te berei ken: Met zachte hand, maar daarom niet minder vastberaden, schuift hij al les en iedereen die de doorgang blokkeert aan de kant, om maar snel de helpende hand te kunnen bieden. Met een gerouti neerd gebaar helpt hij de renners in een jack en wijst hen vervolgens de weg naar de elders gepar keerde ploegleiderswagen. „Slapen is er in de Tour bijna niet bij. Er moet te veel worden gedaan", al dus Bakker. Ruud Bakker, die de leiding heeft over de soigneurs, is in derdaad bijna dag en nacht in touw. Hij weet dat er voor de renners in het Tour-circus veel op het spel staat en wil niet aan het toeval overlaten. Het deert hem niet dat dit ten kos te gaat van vele andere aktivi- teiten. ,,üren moet je in dit vak niet tellen. En ook van onaan gename werktijden mag je je niets aantrekken. Je doet het graag of helemaal niet. Een tussenweg is niet mogelijk". Deze soigneur uit Udenhout is nog altijd niet op zijn beroep uitgekeken. Elke dag weer zet hij zich met plezier voor de renners in. „Ik ben acht jaar geleden toe vallig met Post in contact ge raakt. Die heeft gevraagd of ik mee wilde naar de Ronde van Zwitserland". Dat eerste con tact is uitgegroeid tot een hecht samenwerkingsverband. Alleen in 1978 is hij een sei zoen weggeweest. Een interes sant financieel aanbod van Didi Thurau is daaraan debet geweest. Ruud Bakker kreeg echter spijt en was blij geweest weer bij Post te. kunnen terug komen. Hij heeft zich inmiddels een bijzondere positie binnen de ploeg verworven. Hij wordt blindelings vertrouwd. Hoewel algemeen bekend is dat Bak ker weinig vertrouwen heeft in doktoren. Met name arts Harm Kuipers heeft het bij hem ver bruid. „Wat die man allemaal beweerd is onzin. Hij moet be ter weten hoe renners moeten worden begeleid. Wielrennen is geen schaatsen. Wij verzorgen de renners op onze eigen ma nier. Er wordt echter niets ge daan dat medisch niet is ver antwoord. Indien er twijfel be staat dan gaan we met de jon gens direkt naar het zieken huis. Over het algemeen vind ik dat de Nederlandse artsen te weinig met wielrenners be zig zijn. Alleen dokter Rolink is een goede uitzondering". Meer nog dan soigneur voelt hij zich een soort psycholoog. Wanneer de renners op de massagetafel liggen en hun twijfels laten blijken, probeert Ruud Bakker steeds het juiste antwoord te vinden. Volgens de mensen uit zijn direkte om geving doet deze 38-jarige soigneur dat behoorlijk goed. Het is misschien niet eens zo vreemd. Ook in het verleden heeft hij dikwijls de juiste aan pak gevonden. MARTIGUES Alsof de jaren niet tellen, zaten ze gisteren in Martigues weernaast elkaar op het interviewpodium, Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper. „Het zijn de oude bokken die het moeten doen", zei Kuiper. Zoetemelk knikte instemmend. De tijdrit in de verzengende hitte aan de Cóte Bleue had opnieuw duidelijk gemaakt dat Zoetemelk in deze ronde waar schijnlijk voor de zesde keer TOURVRAAG 19: Wat is. de tijd van de win naar van de individuele tijd rit over 48 km te Saint Priest van de negentiende etappe? (Tijd afgerond in minuten, dus geen secon den bijschrijven). Antwoord: (uw antwoord moet 22 juli in ons bezit zijn) Spelregels: 1. Dagelijks het antwoord op de vraag in de krant opsturen. Bij voorkeur per briefkaart (frankering 50 cent), door het invulformulier uit de krant te knippen en op de achterzijde van de briefkaart te plakken of over te schrijven. Daarbij moet vooral niet worden vergeten het juiste vraagnummer te vermelden. Het invulformulier kan ook worden inge stuurd per brief (open enveloppe frankering 60 cent, geslo- ten enveloppe frankering 70 cent). 2. Per vraag slechts één inzending op dezelfde naam, om een eerlijke puntentelling mogelijk te maken. 3. Halverwege de Tourprijsvraag een rebus en een extra vraag over de eindtijd van de Tourwinnaar oplossen. 4. Inzendingen aan de Leidse Courant, Postbus 9,'2501 CA Den Haag. U mag uw antwoord ook (zonder postzegel) in de bus doen op ons adres Apothekersdijk 34, Leiden, maar dan wel vóór de bij de vraag vermelde datum. 6. Alle inzendingen moeten uiterlijk op de datum die ver meld staat bij de vraag in ons bezit zijn. als tweede zal eindigen, en dat Kuiper bekwaam is om nog bij de tien besten te rijden. Die wetenschap schonk hen veel voldoening. Opgeruimd, vrolijk zelfs, keken ze toe hoe Ber nard Hinault voor het eerst in deze Tour de France echt bo ven alle concurrenten uitklom en z'n enorme macht deea gel den in de hitte van 37 graden op een geaccidenteerd par cours, dat erg selektief was. Met vijf hellingen in 32 kilome ter, net niet steil genoeg voor de klimmers, maar uitermate geschikt voor een man met macht, bevestigde Hinault nog eens dat hij atletisch boven de anderen staat. Zoetemelk en Kuiper hebben geleerd er mee te levpn. Ze spreken ook niet over Hinault aanvallen, zoals sommige jongeren in hun over moed hebben gedaan, zij we ten beter. Ze ontlopen het duel en proberen „hun prijs" in Pa rijs veilig te stellen, want de ploegen waarvoor ze rijden, zullen aan het eind van het sei zoen ophouden te bestaan. Daarom is het in h,un nadagen meer dan ooit belangrijker zich als klassements-rijder in de Ronde te doen gelden, voor een nieuw contract in 1983. In die zin verloopt de Tour voor beiden voorspoedig. Zoe temelk nam gisteren al bijna de tweede plaats over van de Australiër Phil Anderson, die 1 min. en 11 sec. langzamer was. Kuiper (15de) passeerde Wil- mann en Breu in het algemeen klassement, en is nu zesde. „De oude bokken moeten het doen", herhaalde Kuiper. „Zolang er geen beteren ko men, blijven we gewoon", ant woordde Zoetemelk. Op dat moment- klonk er een enorm gejuich op het parcours. Jan van Houwelingen, die vier uur lang de beste tijd had gereden, werd uitgerekend door de laat ste man in de tijdrit, Hinault, van de etappe-zege „beroofd", waar hij zö op gehoopt had. „Als je door Hinault wordt ver slagen, verzacht dat de pijn", meende de lange Gelderlan der, die in zijn profcarrière slechts twee zeges heeft be haald, maar in Martigues ge durende het urenlange wach ten meer publiciteit naar zich toehaalde dan de vedetten. De 1,92 meter lange van Houwe lingen vertrok schouderopha- Bernard Hinault met een verbeten gezicht op weg naar de eerste plaats. lend naar z'n hotel. Kuiper: „Wat jammer, ik had het hem zo gegund dat hij oók eens een ritje won." Aanval Vlak voor de Alpen, waarin vanaf vandaag wordt gereden, heeft Bernard Hinault zijn posi tie met tenminste een minuut verbeterd. De tandem Wil- mann-Winnen staat op ruim 11 minuten. Dit is het enige duo, waarvan met de Zwitser Breu (nu al op 13 minuten) nog een aanval verwacht kan worden. Het zou in strijd met de logica zijn, als Hinault nog in gevaar kan worden gebracht, hoewel niets onmogelijk blijft. Op het parcours naar Orcieres Merlet- te verloor de toen onklopbaar geachte Eddy Merckx elf jaar liefst 8 minuten en 43 Dopinguitslagen negatief De tijdens deze Tour uitgevoerde controles op het gebruik van stimulerende middelen zijn alle negatief uitgevallen. Overigens is er niet gecontroleerd op het gebruik van hor moonpreparaten. Dat onderzoek heeft vermoedelijk pas op de laatste dag van de Tour in Parijs plaats. Veelgeld Niemand kan beweren dat de profs het in de Tour de France gemakkelijk hebben, maar voor de coureurs van Tl-Raleigh is er in ieder ge val de troostprijs dat er be hoorlijk wordt verdiend. Op dit moment kan reeds wor den gerekend op een be drag van zestigduizend gul den. Een goede tweede op de lijst der verdiensten is de formatie van ploegleider De- muer, die een kleine veertig duizend gulden in de wacht sleepte. Onderaan de finan ciële ranglijst prijkt het Ita liaanse Onoxpran waar Bat- taglin, die door een blessure niet in vorm is, de kopman is. De 9330 behaalde fran ken spreken duidelijke taal. seconden op Luis Ocana. Van daag wordt weer naar Orcieres Merlette gereden over zes hoge bergen. Joop Zoetemelk: „Ik geloof niet in sprookjes. Ik behoorde in 1971 tot de, kopgroep van vier waarin Ocana reed. Hij had een grootse dag en reed ons er allemaal af. Maar er is geen Ocana in deze tour. Er is geen renner die ik tot een der gelijke prestatie in staat acht." Het gestoei om de twe,ede en volgende plaatsen en de ritze- ge zal dus waarschijnlijk het beeld gaan bepalen./ En Ber nard Hinault zal zich bekwaam verdedigen. Hij won in Marti gues z'n twintigste touretappe en behaalde z'n 158ste zege als beroepsrenner. Toch een groot aantal voor een man die zegt alleen maar grote doelen na te streven. MARTIGUES Eddy Merckx, co-sponsor van de ploeg van Peter Win nen, is niet geheel tevre den over de prestaties van zijn ploeg. ,,lk had eerlijk gezegd meer verwacht", gaf de vijfvoudige Tour winnaar gisteren toe, ,,ik geloof dat bijvoorbeeld Peter Winnen nog ervaring mist en dat hij moet leren ^ich nog meer pijn te doen". Merckx gaf een voorbeeld. „In de laatste Pyreneeën-etappe verloor Peter Winnen steeds meer terrein op de Pla d'Adet. Mijn vroegere helper Vic van Schil, die als mecaniciën van de ploeg werkt, reed met de auto tot naast Winnen, hij schreeuwde: Peter, ben jij die klassementsrijder? Wordt wak ker, man. Winnen schrok van de harde woorden en ging in eens veel beter rijden. Hij haal de nog vele renners in, die voor hem reden". Merckx: „Volgens mij kan Win nen beter dan hij tot nu toe heeft laten zien. Hij moet nog meer geconcentreerd rijden. Ik volgde in de proloog in Basel met de auto achter hem. Weet je wat hij deed? Ik zag hem naar het publiek kijken. In mijn tijd zag ik nooit mensen langs de weg. Ik zag alleen de voor band en mijn tegenstanders." Vic van Schil heeft nu afge sproken dat zodra Peter Win nen voorsprong heeft of ach terop raakt, hij meteen naast hem gaat rijden als het moge lijk is, om Winnen te begelei den. Van Schil: „Die jongen heeft dat nodig, dan presteert hij veel beter, hij moet opge pept worden." Aardig Eddy Merckx: „Winnen is een aardige vent die beslist een goed renner is, maar er zijn anderen in de ploeg, met te weinig beroepslièfde. Enkele dagen geleden dacht ik: laat ik ze maar eens aan tafel iets over mijn ervaring vertellen. Ik was nog niet uitgesproken, maar toch had een viertal zich al verwijderd. Ik denk dat ze het zelf veel beter weten, ten minste, dat veronderstellen ze." Eddy Merckx heeft ook vastge steld dat de belangstelling in België door de tegenvallende prestaties van de Belgische renners in de Tour is terugge lopen. „Als we niet snel maat regelen nemen, wordt het een crisis," voorspelt hij, „ik ben al naar de bevoegde instanties geweest om het koninklijk be sluit waarin is bepaald dat Bel gen niet voor hun 22e levens jaar prof mogen worden, wordt ingetrokken. Ik hoop dat die maatregel er nu spoedig door komt, want het is de hoogste tijd." MARTIGUES Jostein Wilmann is wat rustiger jeworden. De Noor die in ien vlaag van overmoed ia de zo succesvol verlo gen Ronde van Romandië ïitriep klaar te zijn om Bernard Hinault aan te lakken, stelt zich tegen woordig weer wat meer 'escheiden op. De teleur- 'tellende resultaten in de 'ergetappes in de Pyrene eën hebben zijn aanvanke- ijk zo grote vertrouwen behoorlijk ondermijnd. ,,lk begrijp niet waarom het in eens niet ging. Misschien leeft die val eerder in leze Ronde er wel iets nee te maken". Wat de echte reden ook mag zijn, de 28-jarige Wilmann is niet van plan zich zo maar bij een nederlaag neer te leggen als hij dan ook stelt alles te zullen doen om in de Alpen re vanche te nemen dan kan rus tig worden aangenomen dat hij het meent. De dit jaar behaal de resultaten zijn namelijk even zovele voorbeelden van zijn wilskracht. In de Waalse Pijl is hij tweede geworden, de Goldrace negende, in de Grote Prijs van Frankfurt weer twee de, in het kampioenschap van Zürich zevende, terwijl hij in de ronde van Romandië en de Ca talaanse week iedereen zelfs te snel af is geweest. Alles bij el kaar heeft de Noor in het voor jaar erg veel gedaan. Zou de nederlaag in de Pyreneeën daarvan niet eerdr het gevolg zijn?. Wilmann: „Ik denk het niet. Ik heb tijdens de aanloop naar de Tour goed gerust. Die hoogtes tage is er ook nog tussendoor gekomen. Neen, de voorberei ding is goed geweest. Boven dien ben ik ook niet echt ver moeid. Tijdens de laatste kilo meters van de klim naar Pla d'Adet ben ik ook weer goed over mijn inzinking heengeko- men". Jostein Wilmann wanhoopt nog niet. De Noor die overi gens weinig in zijn geboorte land verblijft, baseert zijn ver trouwen op een goede Tour toekomst vooral op de in de winter ontplooide activiteiten. „Ik heb veel aan langlaufen ge daan en veel gezwommen. De conditie is al snel gekomen. En ik geloof er niet in dat die zo maar kan verdwijnen". Barbaars H'j c t niet verder op zijn ma nier van voorbereiding in, maar eerder is uitgelekt dat hij het langlaufen onder barbaarse omstandigheden heeft beoe fend. Om zich te harden heeft hij op de latten gestaan terwijl het twintig tot dèrtig graden heeft gevroren. Hij beroemt zich er niet op de weersom standigheden zo goed te heb ben getrotseerd. Sterker, zo lang hij zijn positie in de Tour niet kan verbeteren interes seert het hem allemaal niets. Hij erkent dat een plaats bij de eerste tien zeker tot de moge lijkheden behoort, maar voor een erkende klimmer is dat niet genoeg. Toch is hij al oud ën wijs ge noeg om te kunnen relativeren, gedurende het seizoen is het Belgische plaatsje Lovendegen zijn basis. Daar heeft hij een kamertje in een pension dat wordt gerund door een al wat oudere vrouw die het leven van de sociaal minder welgestel- den probeert enigszins op te fleuren. Onder de vaste bewoners be vindt zich eveneens Paul Jes- son. Een paar jaar geleden nog een bekende wielrenner met Eddie Merckx: „Peter Win nen mist nog ervaring". grote mogelijkheden. Een bee namputatie na een ongelukkige valpartij heeft voor Jesson het einde betekent als wielrenner. Wilmann beseft dat het hem ook kan overkomen. „Het heeft me aan het denken ge zet. Ik ben heel toevallig cou reur geworden. Om mijn condi tie tijdens een kwakkelwinter op peil te houden, heb ik een fiets gekocht. Ik heb er zoveel plezier aan beleefd dat ik er mee ben doorgegaan. Sinds drie jaar ben ik prof. Het gaat redelijk goed, al heb ik me voorgenomen het dit jaar te maken. Maar je ziet wat er met Jesson is gebeurd. Zoiets ver andert een leven dramatisch. Toch mag je daaraan in het peloton niet denken. Op die momenten moet je alles van je afzetten en maar één doel voor ogen houden". PETER VAN PUTTEN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11