Britse koningin woedend op lakse bewakers Miskito-indianen inzet van propagandastri jd tussenVS en Nicaragua Reagan: Arabische wereld moet palestijnen opnemen Moskou aas op rol van bemiddelaa in GolfoorL BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 JULI 1982 PAG1N WASHINGTON De Ameri kaanse regering heeft gister avond verklaard dat de Arabi sche wereld een nieuw thuis land moet verzorgen voor de Palestijnse guerrillastrijders die in West-Beiroet zijn inge- sloten. De Amerikaanse regering heeft grote moeite met het feit dat geen enkel Arabisch land zich bereid heeft verklaard de vaak mondeling beleden soli dariteit waar te maken door de Palestijnen op te nemen. De onwil van de Arabische lan den, zo redeneert men in Was hington, stelt de Amerikaanse bemiddelaar voor grote pro blemen. President Reagan heeft er gisteren op aange drongen, dat Syrië het meren deel van de Palestijnse ver zetsstrijders opneemt, zo be richtte de New York Times. Radio-Israël heeft gisteren be kend gemaakt dat het Israëli sche leger vorige maand in de. Libanese stad Sidon een naaste medewerker van PLO-voor- zitter Jasser Arafat heeft ge vangen genomen. De gevange ne, luitenant-kolonel Assad Abdoel Khader stond aan het hoofd van de afdeling jeugd- trainingen. Vanochtend heeft hij gezegd, dat de militaire strijd van de PLO is afgelopen, aldus de Israëlische radio. De leider van het veiligheid- zijn bereid te vechten en zul- sapparaat van de PLO, Aboe len dat doen met alles wat wij Iyad, heeft gisteravond laten hebben, zelfs met onze na- weten dat een militair treffen gels", aldus Aboe Iyad. Hij tussen guerrillastrijders en- het riep de guerrillastrijders op israëlische leger in de straten geen aandacht te schenken van West-Beiroet een „levens- aan „nieuwsberichten en ra- grote mogelijkheid" blijft. „Wij dio-uitzendingen die zeggen Thatcher wil niet bemiddelen in treinstaking LONDEN De Britse premier Thatcher heeft gisteren in het La gerhuis gezegd niet te willen be middelen in het arbeidsconflict bi j de Britse Spoorwegen. De opposi tie-partijen haddén Thatcher ge vraagd te voorkomen dat de Britse Spoorwegen volgende week woens dag het gehele net afsluit en meer dan 20.000 stakende treinbestuur ders ontslaat. De staking van bijna 22.000 treinbestuurders Is twee we- ken geleden begonnen. Zij proteste ren hiermee tegen een door British Rail voorgesteld systeem van glij dende werktijden. Italiaanse politiechef doodgeschoten NAPELS Het hoofd van de mobiele eenheid van Napels, Antonio Ammaturo, is gisteren in het centrum van Napels doodgeschoten. Gewapende mannen openden gistermiddag het vuur op zijn auto, toen hij zich naar huis begaf. Ook zijn chauffeur werd gedood. De schutters wisten in een auto te ontkomen. De politie beschikt over aanwijzingen dat de aan slag het werk is van de camor- ra, de Napolitaanse variant van de maffia op Sicilië. Am maturo was er de laatste tijd in geslaagd verscheidene vertak kingen van de maffia op te rollen. Autofabrieken in Port Elizabeth plat PORT ELIZABETH Ongeveer 15.000 zwarte ar beiders bij de auto-assem blagefabrieken van Volks wagen, Ford en General Motors in de Zuidafrikaan- se stad Port Elizabeth heb ben gisteren het werk neergelegd. Aanleiding tot de stakingsactie is een lon- conflict, aldus vakbonds functionarissen. Het is voor de eersate keer dat in de drie autofabrieken gelijk tijdig wordt gestaakt. Revolutionaire raad in Portugal ontbonden LISSABON Duizenden mensen heb ben gisteren in de grootste demonstratie sinds de Anjerrevolutie van 1974 gepro testeerd tegen het feit dat het Portugese parlement de militaire revolutionaire raad, het laatste symbool van de anjerre volutie van acht jaar geleden, heeft ont bonden. De raad was destijds in het le ven geroepen om de revolutionaire lijn, van de nieuwe machthebbers te bewa ken. Met de uitschakeling ervan is een einde gekomen aan de directe rol van de strijdkrachten in Portugal. Bij de Anjer- revolutie maakten linkse militairen een eind aan de rechtse dictatuur die in Por tugal vijftig jaar had geheerst. De raad had aanvankelijk bijna absolute be voegdheden. Rechtbank van E veroordeelt Enge BRUSSEL De invoerbepe die Engeland heeft ingestelc ren en gevogelte ter besc van zijn vee tegen de „zie Newcastle", zijn strijdig met verdrag, aldus een uitspraak Hof van Justitie van de EG xemburg. Het Hof is van me de Britse maatregel een ven aan de verplichting om h; drijven tussen de EG-leden lijkertijd „vermomde protei sche" maatregelen te nemei land heeft immers niet kunnen aantonen, dat niet n der vergaande maateregelen had kunnen worden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse ko ningin is woedend dat de politiemannen, die haar paleis moesten bewaken vorige week vrijdag, toen de vorstin alarm probeer de te slaan, niet eens merkten dat er wat aan de hand was. Minister van binnenlandse zaken en justitie William Whitelaw bevestigde gisteren tijdens een kabinetsvergadering, dat de koningin inderdaad twee keer heeft moeten bellen om de slome agen ten in beweging te krijgen om haar te komen verlos sen van de ongewenste bezoeker, die afgelopen vrijdagmorgen in haar slaapkamer bij haar op .bed zat. De paleiswachter had die mor gen al van een collega, die toe vallig voorbijkwam, vernomen dat een inbreker Buckingham Palace binnengedrongen was via een afvoerbuis. De voorbij rijdende agent had dit gezien, maar zijn collega's geloofden hem nauwelijks. Ze vonden hem' een lastige jongen en gin gen tegen hun zin even rond kijken. Omdat nergens onraad te bespeuren viel, concludeer den ze, dat hun collega ge droomd had. De indringer is in de voorbije weken tweemaal in Bucking ham Palace geweest. Sommige Britse kranten hebben ge schreven, dat hij de woning van koningin Elizabeth II wel twaalf keer bezocht had, maar volgens minister Whitelaw klopt dat cijfer niet met de werkelijkheid. De indringer kan waarschijnlijk niets ten laste worden gelegd. Toen Fagan de koningin om een sigaret vroeg, belde Eliza beth II het politiebureau van Buckingham Palace op. Zij verzocht de agent van dienst een pakje sigaretten naar haar slaapkamer te brengen. Maar de politie dacht dat de vorstin een grapje maakte. De domme agenten merkten niet eens, dat ze alarm probeerde te slaan. Omdat na verloop van enkele minuten nog steeds niemand kwam opdagen, belde Eliza beth II de politie opnieuw op, steeds met hetzelfde verzoek. Korte tijd later werd de aan wezigheid van de indringer ontdekt door een koelbloedig kamermeisje. Zij riep een la kei, die Fagan vastgreep en hem naar de politie bracht. Minister Whitelaw neemt van daag het voorlopige rapport in ontvangst, dat sedert dit inci dent door adjunct-commissaris John Dellow van Scotland Yard opgesteld werd over de veiligheidsproblemen van Buckingham Palace. Dellow stelt onder meer de installatie van dure nieuwe alarmsyste men voor. De regering That cher zal zijn verslag grondig bestuderen. Extreem-rechtse conservatieve Lagerhuisïeden en sommige kranten eisten voorbeeldige disciplinaire maatregelen tegen de lakse po litie. Bepaalde permanente leden van de paleiswacht werden al gedegradeerd. Zij zijn nu weer gewone wijkagenten. Maar het is best mogelijk dat ook hoofd commissaris Sir David McNee van Scotland Yard zal moeten boeten voor het schandaal van Buckingham Palace. McNee zou in de herfst met pensioen Na een bezoek te hebben gebracht aan een vluchtelingen kamp bij Mocoron in Honduras bericht Guardian-ver- slaggever Jain Guest over het tragische lot van de Miskito-india- nen die hèt slachtof fer zijn geworden van de Sandinistische re volutie in Nicaragua. Jaruzelski: Polen steunen mij niet WASHINGTON Volgens de Poolse militaire lei- der, generaal Jaruzelski, is door de afkondiging van de noodtoestand in december Polen gespaard gebleven voor een Sovjet-interventie en verlies van zelfstandigheid. In het eerste vraaggesprek dat Jaruzelski aan een buitenlandse journalist toe stond, in het Amerikaanse blad Parade, noemt Ja ruzelski de Sovjet-Unie niet bij name, maar spreekt hij van „interventie van buitenaf". Jaru zelski gaf ook toe dat de meeste Polen zijn commu nistische regering niet steunen. Het opheffen van de noodtoestand en de bevrijding van de duizen den geïnterneerden, onder wie vakbondsvoorzitter Lech Walesa zouden een ramp betekenen. Met.de noodtoestand is een burgeroorlog voorkomen, al dus Jaruzelski die ook zegt dat door de Ameri kaanse sancties tegen Polen zijn land in de armen van de Sovjet-Unie is gedreven. TEGUCIGALPA Wil- more Dixon, een van de leiders van het vluchte lingenkamp voor Miskito- indianen bij Mocoron in het noordoosten van Honduras, toonde zich al lesbehalve blij toen hij voor de zoveelste keer een groepje buitenlandse journalisten zag arrive ren. „Iedereen schrijft over de Miskito's", grom de hij, „maar niemand doet iets. Zich steeds bo zer makend begon Dixon uit te varen over de om standigheden in het reus achtige kamp dat zich als een krioelende mieren hoop voor ons uitstrekte. Waarom moesten ze vijf kilometer afleggen over een met stenen bezaaide weg vol gaten om hun voedsel te halen? Waar om was er geen suiker voor hun traditionele maïspap? De vergadering waarvan wij getuige waren, verliep moei zaam en in norse sfeer. Santi ago Romero, vertegenwoordi ger van het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR) zag na afloop bleek van woede. Hij zei dat er vrachtwagens vol voedsel wa ren gearriveerd in de stro mende regen. De Miskito's hadden er naar staan kijken en 'geweigerd te helpen met uitladen. Slechts 70 van de 8400 kampbewoners hadden zich bereid getoond om de weg te verbeteren en er zo voor te zorgen dat er makke lijker voedsel kon worden aangevoerd. „Voedselhulp heeft dit kamp mogelijk ge maakt", aldus Romero. „Nu gaan de Miskito's eraan ten onder". Dit is geen nieuwe klacht, maar wel een mét speciale be tekenis in Mocoron want hier zitten de Miskito-vluchtelin- gen midden in een steeds ver der uitdijende propaganda oorlog tussen de Verenigde Staten en het linkse Sandinis tische regime van Nicaragua. Voor de Verenigde Staten is Mocoron het zeer zichtbare bewijs van het 'falen van de Nicaraguaanse revolutie. Voor de Nicaraguanen is het het toevluchtsoord voor „los con- tras", de contra-revolutionai ren die de voormalige dictator Somoza steunden en nu gewa pende aanvallen op Nicaragua uitvoeren. In dit kamp wonen de Miskito's, verdeeld door de machtsstrijd in hun eigen ge lederen, aangestaard door bui tenstaanders en nog steeds ge doemd tot een wandeling van vijf kilometer door de stro mende regen om eten te ha len. Ook voor vertegenwoordigers van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR) is de situatie moei lijk. Afgezien van de proble men met de aanvoer van voedsel kampen ze met kop pige tegenwerking van de kampleiding, de Hondurezen en de Verenigde Staten die het kamp willen houden waar het is en de wrok jegens de Nicaraguanen willen aanwak keren. Frustratie Het gevolg is een vluchteling gencrisis die als geen andere crisis frustrerend, tragisch en deprimerend is. Als het zoals nu regentijd is, is het kamp bij Mocoron een groot moeras met glibberende volwassenen en kinderen tot aan hun mid del in de modder. Vanuit de lucht bezien is het een ontsie rend element in wat verder een spectaculair, zij het on herbergzaam landschap is van moerassen en rivieren. Hulpverleners zoals Santiago Romero waarschuwen dat het kamp blijvend schade kan toebrengen aan de Miskito- cultuur omdat het verschil lende keren groter is dan een normale nederzetting bij de Miskito's waar zelden meer dan vijfhonderd mensen wo nen. En inderdaad, aan het kleine dorpje aan de rivier bij Mocoron dat nu is verzwolgen door het kamp, kan men nog zien hoe de Miskito's vroeger woonden. Over de klap die de- indianencultuur oploopt door het feit dat de Miskito's nu ook steeds afhankelijker wor den van voedselhulp hebben we het dan nog niet eens. Achter het dunne laagje nieu we rijkdom dat is aangebracht door de toestroom van buiten landers gaat het leven hier gewoon zijn gang, traag en ontspannen. Het is een leven van hangmatten en huizen met rieten daken op palen, van «envoudigé eetgewoonten zwarte bonen, maïs, rijst en af en toe vis en van geza menlijk baden in de snelstro- mende rivier als het avond wordt. Slechts weinig Miski to's zijn zuivere indianen. De meerderheid stamt af van Ent gelse boekaniers, Caribische slaven en Moravische broe ders, een protestants kerkge nootschap, oorspronkelijk uit Tsjechoslowakije. Vandaar de kleurrijke namen: Siegfried, Guadeloupe, Brooklyn. Maar de Miskito-cultuur gedijde met zijn eigen unieke taal en achtergrond totdat die wreed verstoord werd door de revo lutie in Nicaragua. Zelfbestuur Somoza had de Miskito's altijd genegeerd en door geen aan dacht aan hen te besteden hen een zekere vorm van zelfbe stuur gegeven. Toen werd So moza verdreven door de San dinisten. Aanvankelijk kon den Miskito's en Sandinisten het goed met elkaar vinden. Er werd zelfs een gezamenlij ke raad opgericht, de Misura- sata. Maar al snel verslechter den de betrekkingen. Enthou siast, maar ongeduldig begon nen de Sandinisten hun suc cesvolle campagne om de be volking te leren lezen en schrijven met hulp van Cu baanse onderwijzers uit te breiden naar Misquitia, het gebied van de Miskito-india nen. Maar ze maakten daarbij de fout dat ze Spaans als voer taal gébruiktén. De Miskito's begonnen zelfbestuur te eisen en formele' eigendomserken ning van hun land hetgeen hun werd geweigerd. Dat laatste was overigens niet vreemd want Misquitia be slaat bijna de helft van heel Nicaragua en bevat kostbare bodemschatten. Vervolgens raakte de situatie in een stroomversnelling. Verscheidene Miskito-leiders, onder wie Steadman Fagoth, een 29-jarige student, werden in februari 1981 opgepakt en gearresteerd. Ze werden vrij gelaten na wijdverbreide pro testen en vluchtten naar Hon duras waar Fagoth de oprich ting van een guerrillaleger bekend maakte. Kort daarna deden de Sandi nistische troepen een inval in een Moravische kerk in het dorpje Prinzapolka. Bij de ge vechten die toen uitbraken, verloren acht mensen het le ven. Fagoth, die toegaf dat hij voor de inlichtingendienst van Somoza had gewerkt, be gon een serie gewapende in vallen in Nicaragua. Sandinis ten werden gedood en volgens de regering in Managua ge marteld. Strijbare indianen in Nicaragua vlak voordat dictator Somoza ten Tenslotte vond er op 23 de cember van het vorig jaar een gebeurtenis plaats waarover nu gesproken wordt als Rode Kerstmis. Een groepje Miski to-indianen werd opgejaagd naar het kleine grensstadje Leismos en vermoord. En na dat bloedbad kwam de vluch telingenstroom naar Hondu ras op gang waar toen al 100.000 vluchtelingen zaten. Achtduizend Miskito's wer den door de Sandinisten ech ter gedwongen landinwaarts te trekken. Hun dorpen wer den verbrand en ze werden ondergebracht in vijf kam pen. Ondertussen merkten hulp verleners van het Hogë Com missariaat voor de Vluchtelin gen dat een enorme Ameri kaanse hulpcampagne werd aangezwengeld om de aanval van de Amerikaanse minister Haig op het Sandinistische re gime te ondersteunen. Drie maanden lang werkte de vrouw van de Amerikaanse ambassadeur in Tegucigalpa samen met de Amerikaanse organisatie World Relief. In totaal zijn er meer dan dertig buitenlandse hulpverleners in Mocoron. In hun kielzog volg de een klein legertje protes tantse zendelingen en pastors, taaie, toegewijde, harde wer kers, maar tevens felle tegen standers van het zogenaamde goddeloze anti-Amerikaanse regime in Nicaragua. Op het moment proberen hulpverleners van het UNHCR de kampbewoners val werd gebracht, over te halen uit hel weg te trekken voofl volgende regenseizoen en zich in kleine grd het omringende gebied tigen waar ze voedsel1 zolang dat nodig is. W dusver zijn slechts vijft zinnen weggetrokken t wijst erop dat het kam| opgebroken. Een groot obstakel wordt gevormd do vluchtelingenleiders z onderling sterk verdel Sommigen van hen: zich juist weer met da nisten in Honduras v nen, maar anderen] zich bij de rancuneui hangers van Somoza ten. IAIN C Copyright The strijdende partijen t< matigder houding ai ren.' Moskou vrees gevechten tussen Irak kunnen uitlope groter inter-Arabis flict. „Een nieuwe van de vijandelijkhi als het verplaatsen oorlog naar Iraaks bied, houdt het geva zich nieuwe deelni de oorlog gaan mer schreef de Pravda. De strategen in Mo: zen erop dat de G en de oorlog in Lib; degelijk met elkaar l hebben. Ten aanzie; gebeurtenissen in heeft Moskou tot ni zeer afwachtende aangenomen. Na de den van Camp-Da\ de Sovjet-Unie in I den-Oosten buiten sj in, zo redeneert me Kremlin, kan ver komen als Moskou d bemiddelaar in de G zou kunnen gaan vc gaan. Vermoedelijk zal hij nu oneervol moeten vertrekken. Ook de positie van minister Whitelaw wordt nog steeds be dreigd. Zijn vijanden proberen hem de voet te lichten. Tel kens wanneer zich in Groot Brittannië een ernstig schan daal voordoet, is het gebruike lijk dat de verantwoordelijke minister onfslag neemt. Maar premier Thatcher houdt Whi telaw de hand boven het hoofd. Zij volert aan, dat voor de laksheid van de politie in de eerste plaats Sir David McNee verantwoordelijk is. Als er een Barbertje moet han gen, zal het wel de Schot McNee zijn. MOSKOU De oorlog tussen Iran en Irak heeft de Sovjet-Unie in grote verlegenheid gebracht. Moskou heeft vanaf het begin van de nu al 22 maanden durende oorlog geprobeerd zowel Bagdad als Teheran te vriend te houden. Dit hebben waar nemers in Moskou bekend gemaakt. De delicate balanceerpolitiek is metnane zo moeilijk met succes te volbrengen, omdat de Sovjet-Unie in 1972 met Irak een vriendschapverdrag van 15 jaar heeft onderte kend. Daarnaast heeft het Kremlin sinds de verdrijving van de sjah in 1979 toenade ring gezocht tot het ayatol lah-bewind in Iran, dat zo wel fel anti-Amerikaaans als anti-communistisch is. Sinds Irak in september 1980 Iran binnenviel heeft de Sovjet-Unie geprobeerd de

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10