Sluiting Britse poorwegen Onafwendbaar HADDAD OP ZOEK NAAR NIEUWE BONDGENOTEN S vrezen uitbreiding ilamitische revolutie Onderhandelingen over Libanese crisis weer op nulpunt Weer die rotbel..! riTENLAND Ethiopische troepen trekken Somalië binnen LAVILLA NIEUWE VOORZITTER SPAANSE REGERINGSPARTIJ Turkse vice-premier dient ontslag in Koningin Elisabeth onderhoudt zich met enkele van haar gasten. LONDEN Het „slaapkamerincident" incident in Buc kingham Palace vorige week vrijdag, toen een 31-jarige man wist door te dringen tot de slaapkamer, heeft volgens minister Whitelaw, belast met de veiligheid van het ko ninklijk huis, het „ongelooflijke en schrikwekkende" falen van het alarmsysteem van het paleis en blunders van de zijde van de politie aan het licht gebracht. Toen de man Michael Fagan vrijdag het paleis binnenliep, trad een alarmschei in werking in de ruimte waar de kost bare postzegelverzameling van het koninklijk huis is on dergebracht. Maar de politie schakelde de bel uit. Volgens minister Whitelaw, die al eerder deze week op het matje was geroepen over het incident moet de mentaliteit daarbij zijn geweest: „Weer die rotbel...!" De schel was enige tijd daarvoor zonder schijnbare reden gaan rinkelen. Een beveiliging met onzichtbazre straal bleek ook alleen maar te werken wanneer een inbreker van een muur klom in plaats van, wat doorgaans gebeurt, er af sprong. Whitelaw deelde een commissie van het Lagerhuis mee dat de koningin de telefooncentrale van het paleis had opge beld en gevraagd had om een politieagent. Maar de politie ging er niet op in en wachtte een minuut of tien. Volgens de Londense Standard heeft een onderzoek aangetoond dat agenten na jarenlange monotone paleisdienst de tijd waren gaan doden met televisiekijken, kaartspelen of zelfs dutten. In het Lagerhuis is aangedrongen op het ontslag van de verantwoordelijke politiemensen, maar noch het hoofd van dc dienst van Scotland Yard, Michael Trestail, noch de Londense hoofdcommissaris, Sir David Mcnee. die verant woordelijkheid zijn voor de veiligheid op Buckingham Pa lace, denken erover af te treden. Met meer dan de gebruikelijke aandacht kijkt deze Britse agent naar een party in de tuin van het Buckingham Palace, nu de veiligheid van de Britse koningin aanzienlijk is ver sterkt. - aat akkoord met benoeming Shultz IHINGTON Een commissie van de Amerikaan- naat heeft zich gisteren met algemene stemmen ord verklaard met de benoeming van George [z tot minister van buitenlandse zaken. Na Shultz {dagen lang aan de tand te hebben gevoeld over leleidsvoornemens, steunde de commissie voor de hlandse betrekkingen zijn voordracht, waarna (z zijn functie onmiddellijk aanvaardde. Ten aan- Van de Sovjet-Unie heeft Shultz verklaard dat de bigde Staten niet moeten streven naar een con- Ltie met de Sovjet-Unie, maar evenmin moeten en dit land te bekritseren. „Ik denk dat wij moe- luidelijk maken dat naar gelang de Sovjet-Unie goed gedragen wij bereid zijn tot een zo'n con- fief en zo voordelig mogelijke houding", aldus [z. Ten aanzien van Taiwan heeft de nieuwe mi- Pverklaard dat hij voorstander is van de leveran- (n gevechtsvliegtuigen aan dit land, ondanks het ft van China. LEIDSE COURANT NAIROBI Een invasiemacht van Ethiopi sche militairen en Somalische tegenstanders van het regime-Barre beheerst na zware ge vechten gedurende de afgelopen twee dagen twee steden aan de Somalische kant van de grens. Dit hebben westerse diplomaten in de Somalische hoofdstad Mogadisjoe meegedeeld. Volgens hen is een troepenmacht van 6000 tot 9000 Ethiopiërs, met behulp van tanks en Rus sische Migs-gevechtsvliegtuigen het land bin nengevallen. Overigens zeiden de diplomaten dat er geen bewijs is voor de beschuldiging van de Somalische regering dat Cubaanse, Libische of Oostduitse eenheden deel uitmaken van het invasieleger. Somalië heeft de Verenigde Na ties en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid opgreroepen deze aggessie van zijn traditionele vijand Ethiopië te veroordelen. DONDERDAG 15 JULI 1982 PAGINA MADRID De voorzitter van het Spaanse parlement Landelino Lavil- la heeft gisteren het voorzitterschap van de Spaanse regeringspartij UCD, de Unie van het Democratisch Cen trum, op zich genomen. Daarmee lijkt althans voorlopig een einde te zijn gekomen aan de onenegheid binnen de UCD. Lavilla verklaarde hij het als een van zijn belangrijkste taken ziet om de kwakkelende Spaanse regeringspartij nieuw leven in te blazen, nadat een reeks van parlementsleden hun lidmaatschap van de partij hadden opgezegd. De vertegenwoordiging van de UCD in het Spaanse parlement is daardoor teruggelopen van 168 leden in 1979 tot 149 op dit moment. Lavilla wordt de vierde voorzitter van de UCD sinds die in 1977 door de voormalige premier Adolfo Suarez werd opge richt. Volgens Suarez is het verval van de partij ingetreden omdat pre mier Calvo Sotelo deze teveel naar rechts heeft gedreven. Twee weken geleden poogde Suarez tevergeefs zelf de leiding van de partij weer in handen te krijgen. Premier Sotelo die erkende dat hij er niet in was ge slaagd de gelederen binnen de partij gesloten te houden, stelde daarop het voorzitterschap ter beschikking. ANKARA De Turkse vice-pre mier, Turgut Ozal, en de minister van financiën, Kaya Erdem. hebben gisteren hun ontslag aangeboden. Ozal was het brein achter de econo mische hervormingen, die in Turkije werden doorgevoerd nadat de mili tairen in september 1980 de macht hadden gegrepen. Ozal en Erdem bo den ontslag aan, omdat zij het eens waren met het huidig gevoerde eco nomische beleid. Onlangs ging een groot aantal partikuliere financiële ondernemningen failliet, waaronder de grootste bank in Turkije. Het is nog onduidelijk of de ontslagen door de Trukse premier zijn aanvaard. flonze correspondent Ro- ■j ger Simons) 'DEN De Britse Ster van Verkeer, Da- •Howell, heeft gister- lag in het Lagerhuis gd, dat de spoorwegen Groot Brittannië een i(ere toekomst voor de hebben. Howells jiere verklaring volg- >ip de algemeen ver- jte beslissing van «rwegpresident Sir Pe- 11 Parker, om vanaf ijsdag het hele net te ïn, als tegen dinsdag fjveel meer werkwilli- 'jreinbestuurders zich 3ielden om reizigers racht te vervoeren. ruim 20.000 ontevreden testuurders de actie van vakbond Aslef voortzet- crijgen ze dinsdag hun g. Daarna zullen ze pas in dienst genomen wor ds ze een nieuwe CAO tekenen, die uitdrukke- ermeldt dat ze variabele werkroosters accepteren. Het is precies tegen dit geplande nieuwe systeem van werkre- geling, dat Aslef al sinds afge lopen zomer strijd voert tegen de spoorwegdirectie. Als het inderdaad tot een com plete sluiting van de sterk ver ouderde Britse spoorwegen komt, zullen veel conservatie ve politici die dramatische maatregel van harte toejui chen. Zij vinden dat Aslef, de oude bond van machinisten en stokers, die vroeger de grote he.ren van de oude particuliere spoorwegmaatschappijen wa ren, een harde les nodig heeft. Voor British Rail is aan volle dige sluiting een besparing van 29 miljoen pond per week verbonden. Maar het kost 6 miljoen om de spoorwegen be drijfsklaar te houden. Alleen onderhoudspersoneel en bewa kers zullen dan nog werken. Alle andere spoorwegmannen wordén haar> huis gestuurd met hun loon voor één week. Daarna zijn ze hun vaste inko men kwijt. Als het zover komt, kan het maanden duren eer in Groot Brittannië opnieuw trei nen rijden. Zelfs de 2000 treinbestuurders, die geen lid zijn van Aslef, maar wel van de NUR, de grootste vakbond van Britse spoorwegmannen, met 170.000 leden, lopen het risico dinsdag ontslagen te worden. Hun bond steunt de Aslef-actie niet, maar hij heeft hen wel opdracht gegeven de stakers- posten van de andere vakvere niging te eerbiedigen. De meeste NUR-treinbestuurders geven daar gevolg aan. British Rail tracht hen nu te dwingen, weer normaal te werken. Het spreekt vanzelf, dat deze dramatische beslissingen van de Britse spoorwegen tot doel hebben de stakers te intimide ren en ervoor te zorgen, dat veel meer treinbestuurders Aslefs stakingsbevel in de wind slaan. Sinds het begin van Aslefs actie, nu elf dagen geleden, wordt geregeld door een kleine tien procent van de machinisten gewerkt. Maar dat is veel te weinig om het treinverkeer normaal op gang te kunnen houden. British Rail verlangt tegen dinsdag een veel grotere opkomst van werkwillige treinbestuurders. IHINGTON VOERT OVERLEG MET ARABISCHE GOLFSTATEN |HINGTON/KAIRO [ibe Verenigde Staten |en gisteren laten we- Éeutraal te zullen blij- lin de oorlog tussen len Iran. Het Republi- fe senaatslid om- ief de Golfoorlog als ingrijpend conflict grote gevaren met mee brengt", merikaanse bezorgdheid het Iraanse offensief te- rak stoelt meer op vrees litbreiding van de funda- ilistisch islamitische be- g vanuit Iran, dan voor logelijke Russische inter- zo hebben diverse Re- teinse senatoren gisteren ideeld na een onderhoud resident Reagan. Witte Huis woordvoerder, Larry Speakes, drong er bij de bekndmaking van de Ameri kaanse neutraliteit op aan dat „onmiddellijk een einde wordt gemaakt aan de vijandelijkhe den en een akkoord wordt be reikt door middel van over leg". Hij zei dat de VS zich ernstige zorgen maken over het conflict en dat de onafhan kelijkheid en territoriale on schendbaarheid van zowel Iran als Irak zullen worden ondersteund". „Onze steun bij de veiligheid van de bevriende landen in het gebied, die zich bedreigd kunnen voelen door het conflict, is wel bekend en de VS zijn bereid met deze landen te overleggen over het nemen van geëigende maatre gelen om die veiligheid te ga randeren", aldus Speakes. Hij liet weten dat de V&al bezig zijn aan een beraad met de Arabische bondgenoten in het Golfgebied. Egypte volgt de ontwikkeling rond het Iraanse offensief met „grote ongerustheid", aldus een officiële verklaring uit Kairo. Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken riep beide landen op een eind te maken aan de vijandelijkheden en drong aan op een „serieuze di aloog" tussen Iran en Irak. In goed ingelichte kringen in Kairo werd vernomen, dat de Golfoorlog de komende dagen prioriteit heeft in de Egypti sche diplomatieke inspannin gen. Een inwoonster van Beiroet schreeuwt om hulp, nadat de auto waarmee zij en haar familieleden de stad wilden verlaten in brand vloog. Terwijl de auto, die niet op de foto staat, uit brandde slaagden voorbijgangers erin een gedeelte van de bezittingen uit de auto te halen. BEIROET/JERUZALEM De onderhandelingen tussen Libanese leiders en de Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten, Philip Habib, over de cri sis in Libanon lijken op een dood spoor te zijn be land. Israël bestudeert nu militaire alternatieven voor een grootscheepse aanval op Beiroet. De Amerikaanse onderhan delaar Habib moet het er met de PLO nog altijd overeens worden naar welk land de guerrillastrijders na de eva cuatie uit Beiroet zullen gaan, wanneer dit dient te gebeuren en hoe een interna tionale vredesmacht de af tocht moet begeleiden. PLO- leider Jasser Arafat heeft de Syrische regering gisteren formeel meegedeeld, dat de PLO naar Syrië wil komen als er een overeenkomst over de evacuatie van de Pales tijnse commando's is bereikt. Waarnemers zeiden dat Ara fat hiermee een poging had gedaan om de impasse in de onderhandelingen te door breken. De Israëlische minis ter van defensie, Sharon, liet gisteren doorschemeren Ha bib nog enige dagen te gun nen om een akkoord te be werkstelligen. Slaagt Habib hierin niet, dan zal de kwes tie Beiroet met andere mid delen moeten worden opge lost, aldus Sharon. Het standpunt van de PLO in de huidige onderhandelin gen is zeer onduidelijk. Ter wijl Arafat herhaaldelijk heeft laten weten in principe in te stemmen met een ver trek uit Libanon, spreken andere PLO-leiders dit weer tegen. De politieke leider van de PLO, Faroek Khad- doemi, heeft gisteren gezegd dat „de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie zich nooit zal onderwerpen aan een Is raëlisch of Amerikaans dic taat". Khaddoemi, die giste ren-in Brussel overleg voer de met Belgische en Europe se parlementsleden, zei dat de Palestijnen niet uit Bei roet zullen vertrekken zo lang het niet duidelijk is waar zij heen moeten. Khad doemi noemde de aanwezig heid van de PLO in Libanon legitiem. Israëlische vliegtuigen voer den gisterochtend een schij- naanval uit boven Beiroet. Artillerie en luchtafweerge schut van de Palestijnen en hun Libanese bondgenoten vuurden in beperkte mate terug. Voor de Israëlische regering wordt het met de dag moei lijker om Beiroet gewapen- der hand in te nemen. Een groep legerreservisten, die zichzelf „Yesh Gvul" (Er is een Grens) noemt, zond pre mier Begin en minister Sha ron begin deze week een brief waarin zij vroegen een eind te maken aan de strijd in Libanon. Ook lieten de ruim honderd reservisten weten er weinig voor te voe len om maar Libanon te worden gestuurd, Eerder was al uit een opiniepeiling ge bleken, dat tweederde van de Israëli's tegen een verove ring door Israël van Beiroet zijn. Quatorze Juillet mijn vraag waar al die man nen waren, antwoordde hij dat ze allemaal in hun geboorte dorp zaten, zoals bij zijn troe pen altijd het geval was ge weest. Leger opbouwen „Ik kan niet meer mensen ac cepteren als ik niet meer geld krijg. Ongeveer tweeduizend man liet het regulier Libanese leger in de steek om naar mij te komen, sommigen met hun officieren, maar ik heb ze te ruggestuurd. Ik strijd voor een herstel van het Libanese gezag en de Libanese soevereiniteit Ik wil het leger niet vernieti gen. Ik wil dit leger opbouwen om het zijn rol te laten spelen. Maar de soldaten geloven niet in hun commandanten. Ik hoop dat we dit leger kunnen reorganiseren nu de omstan digheden zijn veranderd. In het verleden stonden ze onder druk van de Syriërs en de ter roristen. Nu hoeven ze niet bang meer te zijn". Welke toekomst zag de majoor voor zijn leger als alles goed ging? „We zullen worden op genomen in het Libanese le ger. We hebben meer rechten dan de anderen omdat mijn le ger met zijn bloed heeft be taald voor dit land". En de politieke toekomst? „Ik wil natuurlijk mijn stem kun nen laten gelden. Ze kunnen mijn mening niet negeren. Als er een sterke Libanese rege ring komt, kan die alleen ko men van de mensen. Dit is een groot deel van het land. Hier wonen veel mensen en hun mening moet worden ge hoord" ERIC SILVER Frankrijk vierde gisteren traditie getrouw zijn na tionale feest, de Quatorze Juillet met een militaire parade. Een for matie straalja gers behorende tot het befaam de stuntteam Patrouille de France was een van de attrac ties. JERUZALEM De enclave van majoor Haddad wordt met elke Israëlische invasie groter. Gold zijn gezag voor de Litani- operatie van 1978 slechts in twee kleine enclaves even ten noorden van de Israelisch-Li- banese grens, na afloop van de operatie groeiden deze twee enclaves uit tot een tien kilo meter diepe bufferzone die zich uitstrekt van de Middel landse Zee tot aan de Hermon- berg. En nu de operatie Vrede voor Galilea ten einde loopt, heeft hij zijn zinnen gezet op de hele zuidelijke provincie, bijna eenderde van Libanon. Maar zijn militie, het zoge naamde Vrije Libanese Leger, is nog klein. Het steeds wisselend patroon van de Libanese politiek lijkt opnieuw te gaan veranderen door de nederlaag van Pales tijnen en Syriërs, maar hoe het nieuwe patroon eruit gaat zien valt nog moeilijk te zeggen. Majoor Haddad probeert zijn invloed naar het noorden uit te breiden, de leider van de christelijke Falangisten, sjeik Bashir Gemayel, probeert het zelfde in zuidelijke richting. Om zijn doel te bereiken zoekt de majoor momenteel druk naar nieuwe bondgenoten waarbij hij met name denkt aan de shi'itische moslim Amal, die de Palestijnse over heersing in het zuiden heeft bestreden. Maar zijn eventuele partners houden nog een slag om de arm totdat ze precies weten wat er in Beiroet gaat gebeuren. Uiteraard zou het in Israels belang zijn als majoor Haddad greep kreeg op de hele zuide lijke provincie. Haddad is ten slotte altijd een trouw plaats vervanger gebleken, zij het niet altijd even volgzaam. De Israëliërs passen er echter wel voor op majoor Haddad niet te geestdriftig naar voren te schuiven, want dat is niet in hun belang en ook niet in het zijne. „We bemoeien ons ner gens mee", zei kolonel Zvi El- peleg, een Midden-Oostendes kundige van de universiteit van Tel Aviv, die is gemobili seerd om toezicht te houden op het burgerbestuur in Zuid-Li- banon. „We zijn hier niet ge komen om de onenigheid tus sen de Libanezen onderling op te lossen. Het is niet de taak van de Israeli's om hen tot el kaar te brengen. De wortels van hun geschillen zitten erg diep, maar als ze hun me ningsgeschillen bijleggen, dan vinden we dat natuurlijk heel fijn". Minder brallend We hadden een gesprek met majoor Haddad in een niet ge bruikt politiestation langs de weg van Metullah naar Mar- jayoun. Hij zat op een oud sta len ledikant, nog steeds ge kleed in zijn Libanese legeru niform. De indruk die hij maakte was minder brallend dan de vorige keren dat ik hem ontmoette. Hij toonde zich nu meer een politicus dan een krijgsheer. Op het tafeltje voor hem lag geen machinege weer. De deur, zei hij, stond wijd open voor alle privélegers die zich bij hem aan wilden slui ten, zo lang ze maar bereid waren op te gaan in zijn leger en zich van politiek te onthou den. „In mijn gebied", legde hij uit, „laat ik geen partijen toe omdat het nu niet de tijd is pens dwingen zich bij hen aan te sluiten. Daar geloof ik niet in". Hij beweerde dat velen zich al bij hem hadden aangesloten. De militie van Haddad voor de .helft christenen, voor de anoere helft shi'ieten telde ongeveer vijfduizend man vol gens cijfers die. de majoor met duidelijke tegenzin prijsgaf. In de laatste paar weken zouden er volgens hem zo'n zesdui zend man zijn bijgekomen. En er waren er nog veel meer die schreeuwden om toelating. Op partijen ruimte te geven. Ik wil geen conflicten zoals we die in het verleden hadden. De deur staat open voor alle Liba nezen Amal, Falangisten, Chamounisten, Druzen zo lang ze zich maar bij mijn le ger aansluiten onder de naam Vrij Libanon. Ze mogen hun eigen ideeën houden en hun eigen overtuigingen. Ze mogen ook de partij aanhangen die ze maar willen, maar ze mogen geen politieke activiteiten ont wikkelen. Ze kunnen bijvoor beeld niet andere mensen on der bedreiging van vuurwa- Majoor Saad Haddad

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7