Omwegen nwoners van Leiderdorp voeren Ictie voor veiliger kruispunt „Wij willen niet in een harde concurrentieslag met Leiden geraken" erhoging belasting op onroerend goed blijft uitgangspunt' ^GÏÖ .„Parkeerplaats Afbraak Bijzonder bij het Gedupeerde uitgaansleven "aan de Steenstraat Museum Bloembollenstreek krijgt meer ruimte Uitspraak Raad van State binnenkort te verwachten GEMEENTE OVER PLAN VOOR MEUBELCENTRUM IN LEIDERDORP: «EN W-LISSE HOUDEN BELEIDSNOTA OVEREIND: LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 JULI 1982 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12-22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pielers EIDEN WEET ZICH OOK BIJ TROPISCHE AARDEN GEEN RAAD ieï zomerhitte is de ge- In ieente Leiden naar het, p^ch al gepijnigde, hoofd iui estegen. Begrijpelijk; w«nze 52 graden Noorder breedte en de gemeente- aad zijn niet geschikt oor het adequaat opvan gen van tropische exces- :n. Overal in de bin- enstad brengen aange- omen werklieden, op de meest mogelijke en onmogelijke plaatsen het wegdek in opschudding (met de bouwvakvakan tie in het vooruitzicht), tot ontsteltenis van be zoekende toeristen die Leiden nooit meer zullen vergeten en tot wan hoop en ongerief van deszelfs openbaar ge bruiker die niet meer weet waar hij (of zij) het zoeken moet. Nu al deze gedecentraliseerde breek-ellende het jaar lijks als officieel geken merkte „werkeloze sei zoen" inluidt en een eindweegs begeleidt, val len ons enkele onopge smukte, krankzinnige si tuaties duidelijk op. In de onmiddellijke nabij heid van Leids cinefiel uit gaansleven, belendende uit zendingen, voorgebleekte jeans en verrukkelijke roomsoezen annex geconfij- te zoethoudertjes dit alles aan de doorgaans rappe Steenstraat zijn nog be reikbare parkeerplaatsen voor automobielen te vin den. Een stukje civilisatie midden in de woestijn, moet je maar denken. Maar de wegwerkers moesten hun „braaksel" wel uitgere kend deponeren op de „Parkeerplaats Invaliden Algemeen". Waardoor deze categorie parkeerplaatszoe kenden geheel onthand is. Is dit een grap, of een cate gorisch „geen weg weten" met de rommel? In elk ge val was het „een plaatje" voor de fotograaf, in de unanieme recessie op zoek naar een afzet van z'n fo to's: een stijlloze, verfom faaide pyramide van afge dankte tegels. Zelf vroeg hij zich, met enige fantasie, af: „Zijn deze straatstenen in valide Enfin, je moet het maar zien als „Parkeer plaats Afbraak Bijzonder". In deze droge tijd haalt ook Leiden het nieuws van de straat... En een krant is daar blij mee. LISSE De Stichting Museum Bloembollenstreek groeit nu al uit haar jasje. Het bestuur van de stichting heeft daarom de gemeente gevraagd om het hele be drijfspand met de bijbehorende woning aan 't Vierkant in gebruik te mogen nemen. De gemeenteraad heeft hier gisteravond zijn goedkeuring aan gehecht. De Stichting Museum Bloembollenstreek werd in het voorjaar van 1981 opgericht en in oktober besloot de gemeenteraad dat de stichting het bedrijfspand aan 't Vierkant in gebruik mocht ne men als museum. Gebleken is dat niet alleen bij de gemeente maar ook bij particulieren de oprichting van een museum met groot enthousiasme is ontvangen. Er zijn al ontzettend veel voorwerpen gestuurd, die kenmerkend zijn voor de bloembol lenstreek. Het is de bedoeling dat het museum in het voorjaar van 1984 voor publiek kan worden opengesteld. Het museum zal vier vas te onderdelen omvatten. Deze onderdelen zijn: de menselijke ge schiedenis, het bloembollenvak, de ontstaansgeschiedenis van de streek en een foto- en filmpresentatie. Daarnaast zal ruimte worden gereserveerd voor speciale onderwerpen. Om al die za ken verantwoord tot hun recht te laten komen, wil het stich tingsbestuur meer ruimte hebben. Niet alleen het resterende schuurgedeelte, maar ook de woning die niet te scheiden is van de schuur voor zelfstandig gebruik wil men erbij betrek ken. OVER HERTELLING IN VOORSCHOTEN DEN HAAG/VOORSCHOTEN De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft be sloten via een versnelde procedure uitspraak te doen over de samenstelling van de gemeenteraad in Voor schoten. Potentieel D'66 raadslid Jan Schreurs had via een AROB- procedure de samenstelling van de raad aangevochten. Schreurs is van mening dat de uitgebrachte stemmen van de gemeenteraadsverkiezingen herteld moeten worden. Hij kwam namelijk zes stemmen tekort om een derde restzetel, en daarmee de tweede zetel voor D'66, te bemachtigen. Deze zetel ging naar het CDA. Schreurs had de Raad van State verzocht of snel uitspraak te .doen of het raadsbesluit te schorsen. Aan het eerste verzoek is nu voldaan. Mocht de Raad van State de heer Schreurs in het gelijk stellen, dan zullen de stemmen in Voorschoten herteld moeten worden. De zitting van de Raad van State heeft plaats op 9 augustus. De uitspraak wordt enkele dagen later verwacht. ERDORP Aan de filige situatie op het spunt Hoogmadese- [/Er icalaan Acacialaan met spoed een eind ïkt worden. Zoals nu is, gaat het niet v(eer. De problemen zul- gelet op de doortrek- van de Mauritssingel, alleen maar toene- gfjfl. Dat kreeg burge- jq ster M. A.van der gistermorgen van bewoners van Erica- te horen. De drie lie- hun opmerkingen ver- dd gaan van 1263 dtekeningen van ver- uste bewoners van het de dorp". handtekeningenactie v m op gang nadat op het fiuste kruispunt een onge- met dodelijke afloop had tsgevonden. Dat gebeurde 0 juni. Een 8-jarig meisje toen met de fiets aan de bij het oversteken aange- i. Het was bepaald niet eerste ongeval op het ge- ikte kruispunt, maar wel zeer ernstig ongeluk. Voor 5 en Clarissa van Har- ii veldt en Jan en Ploni ■t >ers bovendien de drup- iie de emmer deed overlo- Zij zetten een actie op Allereerst stelden zij een op, waarin er bij het col van burgemeester en wet- lers wordt aangedrongen i drastische maatregelen om ,f Jinde te maken aan de on- ke zichtelijkheid van het iispunt en de hoge snelhe- waarmee gereden (en in- aid) ordt". Dat beide irfraren niet alleen stonden ee s ■eg werd al spoedig duidelijk. De brief werd door 1263 mensen ondertekend. Voorstel Na het aanbieden van alle on dertekende brieven stelden de actievoerders Leiderdorp's burgemeester Van der Have allerlei maatregelen voor om een einde te maken aan de on veilige situatie op het kruis punt. Zo wordt voorgesteld om de Hoogmadeseweg vanaf de Simon Smitweg in de richting Acacialaan/Ericalaan in één richting voor motorvoertuigen af te sluiten. Voorts stellen de actievoerders voor om ver keerslichten aan te brengen op het kruispunt. Mocht een com plete installatie niet op korte termijn gerealiseerd kunnen worden, dan wil men een tij delijke voorziening. Voorts stelt men inhaalverboden op de Ericalaan en Acacialaan voor, alsmede een verlegging van de ventwegaansluiting aan de oneven-zijde van de Hoogmadeseweg. Door de ver legging moet een gelijke situa tie ontstaan als aan de even zijde van deze weg. Een laatste voorstel betreft het aanbren gen van een hek rondom het basketbalterrein aan de Hoog madeseweg. Burgemeester M.A. van der Have liet de drie actievoerders gisteren weten zich bewust te zijn van de problemen op het kruispunt. Ook hij was van mening, dat er op korte ter mijn maatregelen genomen dienen te worden. Overigens valt er van gemeentezijde pas in augustus iets te verwachten. De eerste B en W-vergadering is 3 augustus. Daar zal de zaak worden aangekaart, maar dat is nog maar het begin van de ambtelijke weg, die de voor stellen van de actievoerders zullen gaan, alvorens er daad werkelijk maatregelen geno men worden. Ten aanzien van de voorstellen liet de eerste burger zich nauwelijks uit. Wel zei hij dat de door de ac tievoerders voorgestelde ver keersdrempels in de Hoogma deseweg nauwelijks te realise ren zijn. Tegen dergelijke maatregelen bestaat veel ver zet, onder meer bij de zieken- vervoerders. Een beeld van het gevaarlijke kruispunt. LEIDERDORP „De be doeling van de gemeente Leiderdorp is zeer zeker niet om in een harde con currentieslag met Leiden te raken". Dit is het eerste commentaar van de ge meente op de plannen voor de bouw van een meubelcentrum in Elisa- bethhof, die de Leidse meubelwereld hebben op geschrikt. Het centrum, of meubelverzamelgebouw, zou een vloeroppervlak van 22.000 vierkante me ter moeten beslaan, dat gevuld wordt door vijf of zes meubelzaken. Het is nog verre van zeker dat het meubelcentrum er ook komt, omdat er nog druk onderhandeld wordt over de invulling van het centrum en met gegadig den voor een plaats erin. Het bouwplan is het initiatief van Stoutenbeek Wooncen- trum b.v. in Beverwijk en het Leidse aannemersbedrijf Du Prie. Het is de bedoeling dat Stoutenbeek er zelf een vesti ging in opent en dat er dan nog vier of vijf andere meu belzaken in komen. Het ont- werp-bestemmingsplan Elisa- bethhof, tussen het ziekenhuis en Alberts Corner, staat een dergelijke vestiging toe. Er kan daar van alles komen, al leen detailhandel, industrie en woningen zijn daar niet toege staan. Volgens inlichtingen van de gemeente Leiderdorp zou het centrum werk kunnen bieden aan ongeveer honderd Een aantal maanden geleden heeft Stoutenbeek zich ge wend tot de gemeente om de grond in de Elisabethhof te kopen. „Wij zijn als gemeente gewoon verkoper van grond en we moeten daarnaast alleen bekijken of het plan van de koper wel binnen het bestem mingsplan past. Van een defi nitief plan is nu nog geen sprake. Er wordt nog druk on derhandeld door Stoutenbeek met de gemeente en ook met andere gegadigden voor ruim te in het wooncentrum. Als dat allemaal snel wordt afge rond en wij een goed inzicht krijgen in de economische as pecten, kan de zaak snel wor den beslist. Als de gemeente daarnaast geen regen aan be zwaarschriften ontvangt dan zou er over een half jaar ge bouwd kunnen worden. Stemt de provincie echter tegen het plan of komen er wel be zwaarschriften, dan kan het veel langere gaan duren", al dus voorlichter O. Reijers van de gemeente Leiderdorp. In Leiden is het bouwplan niet goed gevallen. Men vreest dat het Leiderdorpse meubelcen trum de doodsteek wordt voor kleine bedrijfjes in de binnen stad. Volgens Reijers is er nog helemaal niets zeker. „Het is wat moeilijk om nu commen taar te geven, want de betref fende ambtenaren, de wethou der en de initiatiefnemer voor het plan zijn nu afwezig. Wij willen eerst onderzoeken hoe de invulling van het centrum wordt en wat de economische gevolgen daarvan zijn. Dat zal de provincie ook zeker van ons verlangen voordat ze het ontwerp-bestemmingsplan Eli sabethhof goedkeurd. Wij gaan ervan uit dat het in de Leidse regio heel goed mogelijk is het bestaande pakket van meubel voorzieningen uit te breiden. Eén van de voorwaarden is ook dat het geen cash and car- ry-gebeuren mag worden, dus dergelijke winkels hoeven niets te vrezen. Verder is er in Leiden wel het een en ander, maar dat zijn voornamelijk woninginrichtingszaken en daarin is het meubeldeel niet sterk vertegenwoordigd. Een heel ander punt is dat het cen trum als aantrekkingspunt voor Leiden kan gaan werken. Vanuit de wijde regio komen mensen naar het Leiderdorpse centrum en wat ligt dan meer voor de hand dan een paar stappen meer te doen en even ook in Leiden te gaan kijken". plo „De nota blijft "eind. Wijzigingsvoor- en worden niet over- >men. Uw kritiek is weggevaagd, maar zal iet maken van concre- voorstellen voor de en de begrotingsbe- deling worden betrok- Met deze woorden oot burgemeester mr. •M. Gerrits gister- de tweede en laat- 'ergadering van de ge laihd meenteraad over de Be leidsnota 1983-1990. Met zijn opmerking over wijzi gingsvoorstellen doelde hij met name op de kri tiek, die de fracties van PvdA, PPR, D'66, VVD en SGP uitten op de voorge nomen verhoging van de onroerend -goed belasting met tien procent. De verhoging van die belas ting ligt bij de vijf partijen niet lekker. VVD-woordvoerder L.W. Robertus stelde nogmaals dat met de VVD te praten valt, maar dat de nota mis schien iets te optimistisch is en de lasten te veel worden af- wenteld op de burgers, die al. zwaarder belast worden door bezuinigingen op landelijk ni veau. Volgens mevrouw T. Betlem (D'66) moet trouwens de nieuwe raad over deze ver hoging beslissen, waarmee zij wees op het feit dat het CDA in september niet meer met een meerderheid in de ge meenteraad aanwezig is (deze partij verloor twee van de ne gen zetels). Volgens CDA-frac tievoorzitter H.A. Smith is ook zijn fractie niet direct voor stander van de verhoging, maar gaat men voorlopig ak koord. „We gaan nu uit van een model van tien procent, maar als er meevallers komen of investeringen worden ver traagd, kan dat altijd nog wor den verlaagd". De gemeenteraad kwam in tweede instantie nogmaals met eèh aantal punten van kritiek op de nota. De aanleg van de Westelijke Omleidingsweg was één van die punten. Eerder al op de avond, tijdens de afwer king van de gewone agenda, keurde de raad het voorstel goed om 250.000 gulden uit te trekken voor een grondonder zoek met het oog op aan te brengen voorzieningen als een tunnel en een brug. Alleen mevrouw Betlem stemde te gen. Zij wil eerst dat er zeker heid komt dat de gemeente de resterende twee miljoen gul den voor aanleg van de weg krijgt van het rijk. Volgens de burgemeester moet de ge meente juist zorgen dat de voorbereidende werkzaamhe den, zoals het grondonderzoek, zijn afgerond en het plan klaar is, omdat er dan meer kans op een bijdrage is. Bij de behandeling van het be leidsplan stelde PvdA- fractie voorzitter W.M. Rosdorff nog dat het college wel erg makke lijk over die twee miljoen heenstapt. „Als die twee mil joen er niet komt, is er een nieuwe beleidsnota nodig", al dus Rosdorff, die daarbij doel de op de opmerking van de burgemeester dat de omlei dingsweg als een rode draad door de beleidsnota heenloopt. Gemeentepersoneel Tot slot kwam de voorgeno men uitbreiding van het ge meentepersoneel. met 12,5 man/vrouw in vier jaar, ter sprake. Volgens burgemeester Gerrits is hierbij sprake van een duidelijk plan. Voor het komend jaar wil men twee personen erbij voor de buiten dienst van openbare werken, één voor de binnendienst en één personeelslid voor de se cretarie. Verder wees hij op het feit dat het geld voor die uitbreiding niet persé voor ba nen, maar ook voor de extra kosten deeltijdbanen kan wor den gebruikt.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5