Grote meerderheid voor behoud doktersapotheek op platteland CDA Alkemade nog op zoek naar college-partner Uitbreiding „Flora" nog even aangehoud Grootscheepse verkeers controle in Voorschotel Eerste paal Middelland Prijzenregen in Cultureel Centru Nieuwe Wetering Alfabetiseringsproject in september van start Buurtbus doet in oktober zijn intrede in Zoeterwoude REGIO LEIDSÊ COURANT DONDERDAG 15 JU1J 1982 PAC Warmonders verkozen zwembad boven kermis WARMOND Gisteren was het op het kermisterrein wel duidelijk merk baar dat veel mensen het zwembad of het strand boven de Kaagweek verko zen. In de feesttent in het park bleef de temperatuur aangenaam dankzij de na bijheid van water. De kinderen geno ten daar van het gevarieerde program ma dat gepresenteerd werd door Oom Wim Devile. Na de regenbui 's avonds konden de kaartliefhebbers weer de energie op brengen om zich naar het Trefpunt te begeven. De prijzen werden daar als volgt verdeeld: klaverjassen: 1. de heer Voorthuizen, 2. de heer Lamboo, 3. de heer Velzen. Bij het sjoelen behaalde mevrouw De Winter de eerste plaats gevolgd door mevrouw De Louw. Op de gedeelde derde plaats eindigden de heer Zandbergen en mevrouw Heems kerk. In de galerie De Pomp en de kelder van het Oude Raadhuis werd de tradi tionele expositie Warmonders voor Warmonders geopend door de heer Scholtes. Deze expositie omvat tal van kunstuitingen variërend van boeren- schilderkunst tot stoffen poppen. Vanavond vinden in het Park Groot Leerust de nationale touwtrekwedstrij den voor dames en heren plaats. De aanvang is om zeven uur en men kan voor tien gulden inschrijven per team van zes personen. In 't Trefpunt treedt vanavond de formatie Rotjoch op vanaf half negen. De toegangsprijs is acht gulden. Casper wil meewerken aan regionale omroep ALKEMADE/NIEUWKOOP/AL PHEN De Gemeenschappelijke Re geling Centraal Antenne Systeem Plas- sengebied/Rijnstreek (Casper) werkt aan een regionale ontwikkeling op het gebied van radio en televisie. Deze re gionale aanpak zal op een nog nader uit te werken wijze ondergebracht worden in Casper. Het dagelijks bestuur heeft hier on langs toe besloten nadat men gecon fronteerd werd met een reeds opgerich te stichting ter bevordering en verzor ging van lokale radio-omroep te Nieuwkoop en een dergelijke in oprich ting zijnde vereniging of stichting in Alkemade (de 27 MC-club). De Stich ting in Nieuwkoop had zelfs al rond de gemeenteraadsverkiezingen van 2 juni jongstleden via het kabelnet een radio programma willen verzorgen. Wegens het niet tijdig ontvangen van de hier voor benodigde toestemming van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk kon dit toen geen doorgang vinden. Ook de Stich ting Ziekenomroep Alphen, genaamd Alpheo, heeft al aan Casper gevraagd om faciliteiten voor uitzendingen in het kader van de ziekenomroep. Overigens dient vermeld te worden dat het via het huidige kabelnet niet direct moge lijk is extra signalen door te geven bo ven de thans gedistribueerde radio- en televisiekanalen. Inbraak bij platenfirma opgelost KATWIJK De daders van een inbraak bij een platenfir ma in Katwijk zijn opge spoord. De twee mannen, bei de afkomstig uit Katwijk, heb ben bekend. De inbraak werd gepleegd op 19 juni. Bij een platenfirma op het industrieterrein 't Heem werden toen vijftienduizend gulden en 200 video-banden gestolen. Gisteren werden de daders, een 36-jarige Katwij- ker en een 24-jarige Katwijker aangehouden. Van de buit ont breekt elk spoor. ZEVENHOVEN/REGIO In het Gezondheidscen trum te Zevenhoven is gisteravond de uitslag be kend gemaakt van de en quête die onlangs in 10 gemeenten gehouden is over het wel of niet be houden van doktersapo theken op het platteland. De enquête was gehouden onder alle stemgerechtig de bewoners (alle gezins leden van 18 jaar en ou der) van de dorpen Noor den, Nieuwkoop, Zeven hoven, Aarlanderveen, Nieuwveen, Ter Aar, Lan- geraar, Leimuiden, Rijnsa- terwoude en Woubrugge, die voor behoud van de doktersapotheek of voor vervanging door een apo theek konden stemmen. Om de enauête zo objectief mogelijk te houden, waren op 'het formulier zowel de argu menten voor behoud van alle doktersapotheken, als de argu menten voor vervanging van de doktersapotheek door een apotheek genoemd. Argumenten Voor behoud van de doktersa potheek werd genoemd: de goede bereikbaarheid goede service en snelle aflevering directe voorlichting aan de pa tiënt zelf aanzienlijke kos tenbesparing persoonlijk contact aangepast aan de kleinschaligheid van het dorp goede medicatie-bewaking; inzicht in specialistenrecepten kleine huisartsenpraktijken kunnen levensvatbaarheid be houden of verkrijgen bij vrije keuze blijkt er in dorpen geen behoefte te bestaan aan apotheken. Voor vervanging van dokter sapotheken door een apotheek golden de volgende argumen ten: de uitleg van een wetsar tikel dat luidt: de vergunning „voor een doktersapotheek kan worden ingetrokken als de grond voor de verlening er van niet meer aanwezig is langdurige opleiding in de far macie de kwaliteit van de bereidingen controle op de kwaliteit der geneesmiddelen controle op de recepten van voorschrijvende artsen voorlichtende taak beroe- penscheiding werkeloosheid onder apothekers grotere sortering. Van de 22.002 stemgerechtig den kwamen er 17.152 ant woorden binnen. Daarvan wa ren 16.793 stemmen vóór het behoud van de doktersapo theek en 359 voor vervanging door een apotheek. In percen tages uitgedrukt is dat 80,2% van alle stemgerechtigden vóór, en 1,6,% tegen. Commissie De heer C. Zijerveld, verte genwoordiger van het actie comité sprak van een geweldig resultaat dat hij niet had ver wacht. Er is nu een commissie gevormd die zal gaan bespre ken op welke manier de uit slag van de enquête aangebo den moet gaan worden aan het ministerie van Volksgezond heid. Er ligt al een voorstel klaar waarmee eventueel ge werkt kan worden: „Uit ieder dorp een vertegenwoordiger, zoveel mogelijk uit alle lagen van de bevolking, die een on derhoud zouden kunnen aan vragen met minister Garde niers. Met medenemen van de enquête-uitslag, verklaringen van de verzekerdenraad van het ziekenfonds, moties van gemeenteraden, bezwaar schriften enz. zouden dit vol doende gronden moeten zijn om de vergunningen van apo- theekhoudende huisartsen niet in te trekken in overeenstem ming met het tot dusverre eenzijdig onrechtvaardig uit gelegde wetsartikel", aldus het actie-comité voor behoud van de doktersapotheek. Voorts zullen de uitslagen naar alle politieke partijen van alle ge meenten die aan deze enquête meegedaan hebben, opge stuurd worden. Ook de landelijke pers moet ingeschakeld worden om de cijfers bekend te maken: het probleem ligt niet alleen in deze regio, maar speelt zich in veel plattelandsgemeenten af. gemeente opgehaald voor dokters- apotheek apotheek stem- gerecht! Noorden 1055 23 l(ft2 1070 Nieuwkoop 3301 189 3112 5162 Aarlanderv. 749 1 748 852 Zevenhoven 1354 10 8 1344 1559 Nieuwveen 1688 1680 1890 Leimuiden 2441* 36 2369 3004 Rijnsaterw. 620 15 605 829 Woubrugge 1715 24 1691 2013 Ter Aar 2347 36 2311 Langeraar 1917 17 1900 5623 36 stemmen waren ongeldig Aantal stemgerechtigden van Ter Aar en Langeraar zijn bij el kaar opgeteld. RIJNSBURG Veiling „Flora" kan voorlopij kopersaccommodatie nog niet uitbreiden. De led< de veilingvereniging onthielden gisteravond een algemene ledenvergadering hun goedkeur» een dergelijke plan van het bestuur. Eerst wi hardere cijfers over het reilen en zeilen van de op tafel hebben. Zoals bekend heeft de veiling vorig jaar een verlies va dan vijf ton gemaakt. Het veilingbestuur wijt een en an< de aanloopproblemen in het nieuwe veilinggebouw en i feit dat het oude gebouw, dat een boekwaarde van zo'n ac joen gulden heeft, aan de Floralaan nog steeds niet verk Door de leden werd veel kritiek geuit op het bestuur, f een groot aantal collega's stelde de heer Van Klaveren I bestuur de zaak veel te optimistisch voorstelt. Hij eiste dens de eerstkomende vergadering in augustus een dui< beeld van de financiële positie van de veiling zal wordei ven. In afwachting van deze cijfers onthielden de kwekt goedkeuring aan de uitbreiding van de kopersaccommodaj 10.000 m2. Kritiek was er ook op het feit dat er in de nieuwe veiling demiseerd was en er nog steeds met hetzelfde aantal pers leden (200) werd gewerkt. Voorzitter Vianen verdedij door de stellen dat hierdoor de verkoop van de produkte Ier kan verlopen, hetgeen hogere prijzen oplevert. VOORSCHOTEN De politie heeft gistermorgen van j twaalf uur een grote verkeerscontrole gehouden. Maar 1 procent van de aangehouden 42 voertuigen kwam in a king voor een proces verbaal. De controle werd gehouden in samenwerking met de Doi cherche, de Verkeersgroep van de rijkspolitie en de diei torrijtuigenbelasting. De te controleren auto's werden weg gehaald door motorrijders van de verkeersgroep, d Voorschoten reden. De controleplaats was ingericht n barndweerkazerne. De onvolkomenheden aan de auto's den van gladde banden tot onjuiste kentekens. Eén au keerde in een dusdanige staat, dat hij naar de sloop gi moest worden. Spoorbomen kapot door bliksem HAZERSWOUDE/VOORSCHOTEN De automatische bomen in Voorschoten en Hazerswoude begaven het avond. Waarschijnlijk als gevolg van blikseminslag. In schoten wilden de bomen bij de spoorovergang aan de P« niet meer dicht. Dat gebeurde om half acht. Tot acht uui men de bomen met de hand bedienen. Het euvel verdwi zo miraculeus als het kwam. In Hazerswoude weigerden men bij de overgang Gemeneweg dienst. Pas na een uur 1 probleem door werknemers van de N.S. wórden verholf ALKEMADE „De be sprekingen over college- vorming en een nieuwe raadscommissie-opzet zijn thans in een vergevorderd stadium" zo deelt wethou der Nic. Verhaar mede. Het CDA staat op het standpunt dat het, gezien de uitslag van de gemeen teraadsverkiezingen, min stens één wethouderszetel kan claimen. De christen democraten in Alkemade gunnen de andere zetel aan één van de andere drie partijen'(VVD, PvdA of PPR). Zij staan een ge mengd college voor, maar willen tot nu toe nog geen enkele uitspraak doen over de politieke achter grond van de potentiële wethouderskandidaat Het liefst zien zij dat de overi- vindt Alkemade een te kleine gemeente om er regering en oppositie tegenover elkaar te hebben. Liever ziet hij dat er een programma opgesteld wordt, waarin alle partijen zich kunnèn vinden. Overi gens staan de onderhavige be sprekingen nu als gevolg van vakantie van de onderhande laars (vertegenwoordigers van de diverse partijbesturen en de lijsttrekkers) op een laag pitje. Raadscommissies Men is het wel al aardig met elkaar eens over een nieuwe raadscommissie-opzet. In een nieuw soort raadscommissie openbare werken, bestaande uit zeven raadsleden in plaats van vijf, wordt voortaan niet alleen over doelmatigheid ge sproken, maar ook over de fi nanciële kanten van het be sprokene. Er komt bovendien een raadscommissie algemeen bestuurlijke zaken, Deze com missie zal ook bestaan uit ze ven raadsleden en is vergelijk baar met het huidige senioren convent met dien verstande dat ook gesproken gaat wor den over zaken als milieu en ruimtelijke ordening. Een raadscommissie welzijn zal bestaan uit vier raadsleden en drie burgers. Besproken zullen worden materiële en immateriële zaken, dat wil zeggen: sport, cultuur, onder wijs en emancipatie. De nieu we raadscommissie financiën (vijf raadsleden en twee bur gers) gaat zich bezig houden met zuiver financiële beleids zaken zoals jaarbegrotingen en jaarrekeningen en eventuele bijstellingen daarop. De com missie bezwaar- en beroep schriften blijft in haar huidige vorm voortbestaan. Openbaarheid In het algemeen kan gesteld worden dat gestreefd wordt naar een verdere openbaar heid van bestuur. Over het ter beschikking stellen van com missiestukken aan belangstel lenden is nog geen beslissing genomen. Het programmati sche overleg wordt thans in notulen-vorm uitgewerkt. Zo dra dat klaar is, zullen enige' financieel deskundigen de fi nanciële aspekten van de nieuwe commissie-opzet en andere plannen bekijken. Pas als deze deskundigen hun stu die afgerond hebben, gaan de vier politieke partijen in Alke made opnieuw rond de tafel zitten voor de beslissende fase van hun overleg. TER AAR Het was gis teren een echt Ter Aarse aangelegenheid bij het slaan van de eerste paal voor de eerste serie van de 42 in de wijk Middel land te bouwen premie-A woningen. Voor net slaan van deze eerste paal was uitgenodigd een van de eerste gegadigden voor deze premiekoopwonin gen, Alex Koeleman. Deze volbracht zeer bekwaam de officiële handeling onder kritisch oog van vele mee-bou- wers en het college van burge meester en wethouders. Na de traditionele knal ten teken van het feit dat de eerste paal een succes was, toog het gezel schap naar het gemeentehuis van Ter Aar, waar de nodige verfrissingen door het ge meentebestuur werden aange boden. In zijn toespraakje deelde .bur gemeester Verhoef mee, dat deze eerste serie premiekoop woningen volledig door Ter Aarders bewoond zullen gaan worden, terwijl voorts een Ter Aars bouwbedrijf de bouw verricht. Hij complimenteerde het bouwbedrijf verder met het feit, dat ook de 500ste bouwstroomwoning in de soci ale sector door de firma Vink en Veenman was opgeleverd. Een miilpaal in de Ter Aarse woningbouwontwikkeling. Uit de daarna volgende op somming van bouwactiviteiten van de firma Vink en Veen- man bleek, dat het bouwbe drijf in Ter Aar ook op vele andere fronten actief was ge weest, zoals bij de bouw van het bejaardencentrum en -wo ningen in Langeraar, het ge zondheidscentrum Aardam, de verbouwing van De Schakel en meer recentelijk het thans in aanbouw zijnde bi bliotheekcomplex. Vervolgens werd Alex Koeleman en ver loofde een tegeltableau aange boden. ALKEMADE Tachtig Nieuwe Weteringertjes bezochten gisteren de „open huis"-activiteiten in het Cultureel Centrum. Het was er een warme, maar toch gezellige be doening. De prijzen die verdiend gewonnen wer den, waren voor de vol gende kinderen: Kleien: Brenda van Went, Lisette Wesselius, Jeroen Bouw meester en Jasper Peters. Verven: Natasja Bouw meester, Alexander Pecht, Corina Roos, Nicolas To- mas en Ingrid Mollers. Tekenen /kleuren: Gerti- ne Roos, Annemieke Los, Lisette Vergunst en Ma rion van der Lip. Plak ken: Esther van Egmond, Martine van Reeuwijk, Jo- landa Knibbe en Martijn Straathof. Sjoelen: Mike van der Broek, Robbie van Diemen en Jaco Tuk ker. Aan de avondwandelvierdaag se in Rijpwetering deed gister avond hetzelfde aantal perso nen mee als de avond ervoor. Vanwege regen en onweer moest de route met de helft in gekort worden, waardoor men niet verder kwam dan Achter- dijk en Hertogspark. Voor vanavond is er een route uit gestippeld langs onder meer de Kaagsociëteit. Morgenavond zal de volhouders onder de wandelaars blijken dat hun deelnemerskaart tevens een lot is met kans op mooie prij zen. Vanwege het beperkte aantal deelnemers aan de avondwandelvierdaagse in Rijpwetering geeft muziekver eniging „Noméro" geen acte de présence op de slotavond. De ieiding van het wandelfes tijn heeft inmiddels laten we ten volgend jaar geen avond- wandelvierdaagse in Rijpwete- ring/Oud Ade meer te organi- De avondwandelvierd; Roelofarendsveen viel avond ook min of mee water. Er was een pi route uitgezet langs he semermeer. Echter ve nemers kortten hun rc der de dreiging van h wat in. Een groot aan deren werd halverweg pikt door ouders met Vanavond start de vierdaagse in Roeloi veen niet bij „De Alke maar bij de E.M.M.-veil de Sotaweg. Voora door de muziekverer „Liefde voor Harmot „Door Gunst Verkregt len de wandelaars ge met hun eerlijk verdiei daille en bloemen een de door hun woonpla ken. KATWIJK In samen werking met de gemeente Rijnsburg zal Katwijk in september starten met een Liabetiseringsproject. Tot nu toe hebben zich reeds zeventien volwassenen op gegeven die om welke re den dan ook nooit hebben leren lezen en schrijven. Wethouder N. Parlevliet deelde gisteravond in de raadscommissie voor on derwijs en sociale zaken mee dat voor het project bij het ministerie van CRM een subsidie van 1000 gulden per deelne mer is aangevraagd. Uitgegaan van het feit dat 1 2 procent van de Nederlandse bevolking analfabeet is, telt al leen al de gemeente Katwijk in het gunstigste geval 400 in woners die niet kunnen lezen en schrijven. Door het grote taboe dat er nog steeds op het analfabetisme rust, is het erg moeilijk om deze groep te be reiken. Via het maatschappe lijk werk, artsen en scholen is men er in Katwijk toch in ge slaagd om een groep bij elkaar te krijgen, waarmee de eerste cursus kan worden gestart. Er wordt tijdens de cursus ge werkt in kleine groepjes van drie of vier personen. De duur van de lessen is helemaal af hankelijk van de resultaten. Over het algemeen kan 80 tot 90 procent van de deelnemers na afloop lezen en schrijven. De gemeente Katwijk is niet van plan om de schoolbegelei dingsdienst van het Samen- werkings Orgaan Bollenstreek een extra vergoeding te geven voor het uittreden van een aantal Katwijkse hervormde scholen. De raadscommissie voor onderwijs vindt dat de jaarlijkse bijdrage van Katwijk meer dan voldoende is om de eventueel geleden schade op te vangen. Vrouw gewond i kantelende zeilt KATWIJK Een vrouw uit Diemen raa teren op het Katwijksi gewond toen zij werd door een omvallende De vrouw is met r naar het ziekenhuis ve De zeilboot, een kat kantelde door een plc windstoot. De vrouw, in de buurt van de i vond, kon het gevaa meer ontwijken. De buurtbus doet In okto ber zijn Intrede doen in Zoeterwoude. De bus zal rijden door de kernen Wei- poort, Gelderswoude, Westeindseweg en Zuid- buurt/Geerpolder, die nu geheel verstoken zijn van openbaar vervoer. West nederland heeft inmiddels een voorlopige dienstrege ling opgesteld. Hoewel het vervoer-technisch wel mo gelijk Is om met de buurt bus een rechtstreekse ver binding te realiseren naar het St. Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp, blijkt dit toch problemen op te leveren. De Rijksverkeer sinspectie is namelijk niet bereid hiervoor vergunning te geven in verband met concurrentie van bestaan de busdiensten naar Lei derdorp. Het buurtbusco mité, bestaande uit een provinciale coördinator, vertegenwoordigers van Westnederland, de rijks verkeersinspectie en de gemeente Zoeterwoude en bewoners van de genoem de kernen, is van plan na de vakanties een enquête te houden. Hierin kan ie dereen zijn mening geven over de voorlopige dienst regeling. Tevens kan men zich opgeven als v bestuurder van de bus. Aan de hand resultaten van dit zoekje wordt de defi dienstregeling vastg Op 31 augustus vol een informatiebijeer in het gemeentehuis Alex Koeleman in do heimachine.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4