knetemann verslaat kwelgeest eltic oude bekende voor A jax OP DE LOSSE TOER Klap voor Van der Wiel Nederlanders bijna gestrikt voor toernee door Zuid-Afrika >ORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 JULI 1982 PAGINA 11 Verplichting Aan de zo verrassende vierde plaats van Jan van Houwelin- gen zat voor de Nederlander een vervelende verplichting. Hij moest zich onverwacht voor de doping-controle melden. Niemand had daarmee rekening gehouden en het gevolg was dat Van Houwelingen, die al lang naar zijn hotel was gegaan, nog eens per auto 180 kilometer moest afleggen om zijn plasje in te leveren. Geen noviteiten Er was in Valence d'Agen onder de doorgaans stralende zon weinig nieuws te ontdekken. Het materiaal waarmede de coureurs de strijd aanbonden, kende geen echte noviteiten. Hinault reed op een fiets met platte spaken, had een speciale zadelpenconstructie en nam de speciaal gevormde aërodyna mische bidon mee. Voorts waren de rembakels weggewerkt en was het frame gemaakt van platte buizen. Knetemann reed op een fiets-oude-stijl. Hij had echter wel voor lichte wielen en platte spaken gekozen. Willems, die derde werd, had een dag eerder een speciale tijdritfiets uitgeprobeerd. Het was hem niet bevallen en daarom koerste hij maar op zijn oude karretje. Ook Joop Zoetemelk moest kennelijk niets van alle noviteiten hebben. Ziek Nu de meeste étappes waarin de sprinters zich kunnen uitle ven voorbij zijn, heeft ploegleider De Kimpe bekend ge maakt waarom Eddy Planckaert zich niet op die laatste me ters heeft kunnen doen gelden. De jeugdige Belg, die vorig jaar in de Tour opzien heeft gebaard door Freddy Maertens te verslaan en door vroegtijdig de strijd te verlaten, blijkt ziek te zijn. Hij is trouwens niet de enige. Volgens De Kimpe lijdt het grootste deel van zijn <juipe aan dysenterie. Deson danks spreekt de ploegleider de verwachting uit, dat zijn kopman Claude Criquilion voldoende hersteld zal zijn om in het hooggebergte de naam van de sponsor de zo noodzakelij ke bekendheid te geven. AMSTERDAM Het eerste internationale schaaktoernooi in Amster dam belooft een boeiend slot te krijgen. Met nog twee ronden te spelen gaat de Tsjech Hort alleen aan de leiding met 5 1/2 punt. Zijn voorsprong van een vol punt werd gisteren op de zevende speeldag ge halveerd. Hort kwam zelf remise overeen met John van der Wiel, terwijl ach tervolgers Sosonko en Short wonnen van respec tievelijk Kuligowski en Van der Sterren. Sosonko profiteerde met zwart van de tijdnood van zijn Poolse tegenstander Kuligowski. De Pool blun derde, verloor een stuk en gaf op. Hetzelfde over kwam Paul van der Ster ren tegen de 17-jarige Brit Nigel Short. Van der Ster ren gaf in het laatste uur een vitale pion weg en de jonge Brit wikkelde daar na gedegen af naar winst. Voor Van der Sterren was de nederlaag een zware klap, omdat hij de kans verloor een eerste groot meester-resultaat te halen. Oud-wereldkampioen Vassily Smyslov heeft zich verrassend alleen aan de kop van de ranglijst van het interzonale schaak toernooi in Las Palmas ge nesteld. De 61-jarige Sov jetrus zette zijn afgebroken partijen uit de eerste ron de tegen de Roemeen Mi- hai Suba en uit de tweede ronde tegen de Zweed Lars Karlsson in winst om. Smyslov heeft als eni ge een score van honderd procent en bezit een half punt meer dan Larsen. Toekmakov en Ribli. Jan Timman is gedeeld vijfde met één punt. lnikov evenaart >reldrecord ;V Twee weken voor het be- van de wereldkampioenschap- zwemmen in Ecuador heeft dimir Salnikov aangetoond in i/orm te verkeren. Op de tweede van de nationale titelstrijd in de jet-Unie evenaarde de 22-jarige lent zijn eigen wereldrecord op 100 meter vrije slag. Hij zwom in v de afstand in 3 minuten en 7 seconden, een tijd die hij eer- op 12 maart van dit jaar in Mos- elektronisch liet afdrukken. Op dag nam hij het wereldrecord r van de Canadees Peter Szmidt, anderhalf jaar 's werelds snelste mmer was op dat nummer met .49. Spaanse regering kritiseert Mundiespana MADRID Van regeringszijde is gisteren scherpe kritiek geuit op Mundiespana, het consortium dat de kaartverkoop en de hotelreser vering voor het WK voetbal heeft verzorgd. Eloy Ibanez, de staatsse cretaris voor het toerisme, sprak tijdens een persconferentie van een „reeks van fouten", die Mun diespana heeft begaan. Volgens de staatssecretaris heeft de werkwijze van de organisatie het beeld van Spanje in het buitenland als toeris- tenland ernstig schade gedaan. Elly van Hulst Elly van Hulst toont topvorm LAUSANNE Elly van Hulst heeft tijdens internationale wed strijden in Lausanne voor de beste Nederlandse seizoenprestatie op de 800 meter gezorgd. De atlete van Olympia '48, die vorig jaar als eerste Nederlandse deze afstand binnen de twee minuten aflegde, eindigde als vierde in 2 minuten 01,25 seconden. De wedstrijd werd gewonnen door de Amerikaanse Mary Dec ker, die met 1.58,53 het nationale record verbeterde. De Bulgaar se atletes Jatinska (1.59,03) en Petrova (1.59,37) werden tweede en derde. Van Hulst, die de eerste 400 meter op kop in 59,6 had gelopen, hield voor het eerst in haar loopbaan de gerenommeer de Poolse Januchta .achter zich. Tijdens nationale atletiekwedstrijden in Den Haag ging het on der slechte omstandigheden aanzienlijk snel. Dick Jorissen van AVR won de 200 meter in 21,9 seconden. Dat onderdeel leverde bij de dames een zege voor Lilian van der Ham van Sparta op in 24,9 seconden. De 3000 meter ging naar John Vermeule van Dy namo '70 in 8,13,0 Winnen de Breton uit het wiel en gisteren overtrof de groots rijdende Gerrie Knetemann in een man- -tegen-man-gevecht door de feestelijk versierde Ar- magnac-streek eindelijk zijn kwelgeest van zovele jaren. Wat moet Knetemann in de loop der tijden een rancune hebben opgebouwd tegen Hi nault, die hem zo dikwijls in tijdritten met fracties verschil versloeg. 'De Kneet', die Hi nault voor het laatst op 27 juni 1979 in Fleurance had versla gen, zag sinds die dag knarsen- tandend toe, hoe de Fransman in de meest ideale positie rij dend, omringd als hij werd door politiemotoren, televisie motoren en een hele stoet volgwagens, altijd net iets sneller was. Dan stond 'Kneet' mokkend aan de kant en keek toe hoe de Fransman weer ge huldigd werd. Hij, de grootste tijdritspecialist, die Nederland ooit gehad heeft. Meestal moest Knetemann ook nog heel lang wachten, eer hij wist dat hij weer met enkele seconden verschil verslagen was. Want 'Kneet' diende bij na altijd met de eersten te ver trekken, wegens zijn beschei den plaats in het klassement. Op zo'n vroeg uur werkt alles tegen in een tijdrit. Dan zijn er veel minder toeschouwers, rijdt maar één motoragent een heel eind voor een renner uit en heeft hij geen enkel hou vast in zijn eenzame strijd te gen de chronometers, want dan zijn er immers nog geen tussentijden en eindtijden be kend. Gunstig Maar gisteren, eindelijk, was de situatie uitermate gunstig. Als derde in het klassement mocht Knetemann drie minu ten voor Hinault vertrekken. Eindelijk had hij dezelfde om standigheden, de televisie-mo toren een heel eind naast hem, enkele politie-agenten voor hem, veel volk op de been, en de wetenschap van de tussen tijden, die als richtpunten be kend waren geworden. En zie, ditmaal logenstrafte hij z'n ei gen sombere bespiegelingen in de ochtenduren, toen hij om half zes zijn bed verliet en op deze broeierig warme dag in Zuid-Frankrijk tot zijn ontstel tenis vaststelde, dat hij weer eens geplaagd werd door de chronische aandoening aan zijn luchtwegen. VALENCE d'AGEN Het moet wel een bijzon dere speling van het lot zijn, dat voor het tweede opeenvolgende jaar op de Quatorze Juillet uitgere kend een Nederlander de nationale feestdag voor Bernard Hinault kwam verzieken. Vorig jaar op de Alpe d'Huez reed Peter Joop Zoetemelk hangt teleurgesteld over zijn stuur. Hij liep nu al een fikse achterstand op ten opzichte van Bernard Hinault. De hooikoorts mocht weer hebben toegeslagen, 'Kneet' beet zich door allé moelijkhe- den heen. De rancune die hij tegen Hinault had opgebouwd, deed wonderen, zorgde voor een zeldzame motivatie en ten slotte flitste hij 18 sec. sneller dan de Fransman door het feestende Valence d'Agen. Grote vreugde in het Neder landse kamp om de zesde etap pezege van de ploeg van Peter Post en om de uitstekende prestatie van twee andere landgenoten Jan van Houwe lingen (4e) en de 'oude' Zoete melk (5e). De laatste drie dagen had Knetemann zich weggestoken in het peloton, dat mocht van Peter Post, want de Kneet wil de, vlak voor de bergen, nog eenmaal toeslaan en vooral be wijzen, dat Hinault ook maar een gewone man is. Had hij immers niet jarenlang geroe pen: „Hij, Hinault, heeft im mers ook maar twee benen!" Maar Hinault reed die uit spraak van Knetemann steeds weer aan flarden. Totdat giste ren de dag aanbrak in Valence d'Agen, waarop bleek dat het biologie-lesje van Knetemann eindelijk opgang deed. Grote slag De schitterende overwinning van Knetemann mag mis schien voor de Nederlandse supporters de werkelijke uit komst van ,de tijdrit iets naar de achtergrond verdringen, onloochenbaar staat vast dat Bernard Hinault een grote slag geslagen heeft en zijn positie ten opzichte van de andere fa vorieten enorm verbeterd heeft. De verliezen van de klassementsrijders zijn aan zienlijk. Willems verloor 1.36 min., Zoetemelk 2.29 min., De Wolf 3.3 min., Vallet 3.21 min, Criquelon 3.49 min, Wilmann 4.28 min, Winnen 5.28 min, Bernaudeau 4.46 min, Batta-* glin 6.54 min, Kuiper, 4.52 min, en Van der Velde 5.15 min. Het werd vooral een zwa re klap voor de ploeg van Walter Godefroot, waar de twee kopmannen Winnen en Wilmann in het algemene klassement hun achterstand op Hinault zagen oplopen tot rond de negen minuten. Zij zullen in de bergen werkelijk wonderen moeten verrichten om als tegenstanders van Hi nault geloofwaardig te blijven. Want Knetemann (ondanks de antibiotica die hij nog voor de tijdrit geslikt had tegen de hooikoorts) en Hinault vorm den in Valence d'Agen een klasse apart. Helaas is 'Kneet' geen klimmer. In de ijle lucht weigert zijn ademhalingsmoto- riek de noodzakelijke diensten en wellicht vandaag al zullen hij, en de nummer drie in het klassement Anderson, een tui meling maken in de eerste Py- reneeën-rit over de Soulor en de Aubisque. En Hinault? Hij zal misschien op een dag nog worden weggereden door en kele klimmers, maar hij kan het zich permitteren het koersverloop verder gewoon te volgen. Tenzij hij op een dag geheel in elkaar gaat, wijst voorlopig alles er op dat Hi nault gewoon voor de vierde keer de Tour gaat winnen. EN NU DE BERGREUZEN... vrijdag 16juli-13e etoppe-127km 17juli rusfdag ISTERDAM Ajax heeft I» versterkt met een derde en. Het is de negentienjari- Jan Mölby, die afkomstig is Kolding. Mölby voetbalde schillende keren voor het ense jeugdelftal. In beide maties speelde hij libero. Iby is de derde Deen na Sö- Lerby, op wie de midden- er steunt en aanvaller Jes- Olsen. Of Mölby ook in de >te Europa-Cupwedstrijd en Celtic meespeelt, valt te wijfelen. ltic, de Schotse tegenstander Ajax gisteren lootte in de ste ronde van het toernooi EC 1, heeft in de jaren zes voor een sensatie gezorgd, mei 1967 bereikte de club Glasgow de finale van het rnooi om de Europese be- voor landskampioenen. In eindstrijd versloegen de lotten met 21 het trotse er Milan. Celtic werd daar- de eerste Britse club, die Europese beker veroverde, ie jaar later, in 1970, was 'tic, dat in shirts met hori- itale groen-witte banen het veld gaat, in de eind strijd de tegenstander van Feyenoord. De Rotterdammers wonnen in de verlenging met 21. Het seizoen daarop werd Celtic al snel uitgeschakeld door Ajax, dat nu elf jaar later, weer de tegenstander is. In Schotland is Celtic nog steeds de toonaangevende ploeg. Het vorige seizoen werd het kam pioenschap bereikt met een voorsprong van liefst zeven punten op de nummer twee Aberdeen. Celtic verzamelde 55 punten uit 36 wedstrijden. De tegenstander van AZ'67 in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, Limmerick uit Ierland, heeft weinig internationale erva ring. De club heeft in zijn 45- jarig bestaan twee keer de Ier se beker gewonnen en werd evenzovele keren landskampi oen. Vorig jaar Werd Limerick al in de eerste ronde van het UEFA-toernooi uitgeschakeld door Southampton. Het toonde zich klein, maar dapper. Nadat de thuiswedstrijd met 30 verloren was gegaan, hield Li merick de ploeg van Kevin Aantrekkelijk Haarlem heeft in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker met AA Gent een aantrekkelijke tegenstan der getroffen. De Belgische club onder leiding van coach Robert Goethals heeft zich het afgelopen seizoen daadwerke lijk bemoeit met de strijd om het nationale kampioenschap. Het stond zelfs enkele weken bovenaan, maar kon die top positie niet handhaven. Uit eindelijk eindigde AA Gent als derde achter Anderlecht en landskampioen Standard Luik. Opmerkelijk was het grote aantal gelijke spelen dat AA Gent in de afgelopen competi tie bereikte. De Gentenaren kwamen ook moeilijk tot sco ren. Daar was „Nederlandse hulp" voor nodig. Aad Koudij- zer, oud-speler van SVV en Sparta, was topscorer met het overigens geenszins opzienba rende aantal van acht treffers. Voor het komend seizoen heeft AA Gent nog twee Ne derlanders aangetrokken. Cees Schapendonk (ex MVV) en Willy „Stengel" van Bommel (ex MVV) moeten de produk- tie van doelpunten gaan op voeren. FC Utrecht zal zijn thuiswed strijd voor de eerste ronde van het UEFA-toernooi tegen FC Porto spelen in Groningen, Maastricht of Kerkrade. „Dat zijn de drie plaatsen die in aanmerking komen", zegt ad ministrateur Hesselberth. Als gevolg van een door de UEFA opgelegde straf moet FC Utrecht de eerste thuiswed strijd op het internationale po dium tenminste 150 kilometer buiten de domstad afwerken. De loting in Zürich had voor de Nederlandse clubs in de di verse toernooien de volgende resultaten: EC 1: Celtic (Sch)Ajax. EC 2: Lim merick (Ier)—AZ'67. UEFA-beker Haarlem—AA Gent (Bel), FC Utrecht—FC Porto (Por), Dundee United (Sch)—PSV. De eerstgenoemde clubs spelen op 15 september thuis. De returns zijn op 29 september. ^SCHEDE Het heeft niet veel gescheeld, of aan de omstre- p tournee van een voornamelijk uit Engelsen bestaande inter zonale voetbalploeg door Zuid-Afrika zou ondanks het afzeg- p van Johan Cruyff toch zijn deelgenomen door drie Neder- Hders. Voor Tscheu-la Ling, de Ajacied die vermoedelijk het "nend seizoen zal uitkomen voor het Griekse Panathinaikos, plman Hans van Breukelen van Oranje en FC Utrecht en Iddenvelder Aad Kila van FC Twente, lagen gisteren op Piphol de tickets voor de reis naar Johannesburg klaar. it drietal stapte echter niet in het vliegtuig, dat hen in eerste ftantie naar Londen moest brengen, waar een grote persconfe- ntie zou worden gehouden en verdere details van de drie we ken durende trip bekend zouden worden gemaakt. Ling vanwe ge zijn besprekingen in Griekenland, Van Breukelen en Kila omdat ze er op Schiphol achter kwamen dat ze valse informatie toegespeeld hadden gekregen. Het Nederlands drietal was name lijk voorgespiegeld, dat het om een tournee naar het Verre Oos ten ging, maar eenmaal op de nationale luchthaven gearriveerd, werd al snel duidelijk dat het de door de FIFA fel veroordeelde reis naar Zuid-Afrika betrof, waar ook in de sport nog altijd apartheidspolitiek wordt bedreven. Om die reden is Zuid Afrika sinds 1976 geen lid meer van de wereldvoetbal-organisatie. Aad Kila, die nog niet met FC Twente tot een accoord is geko men over een nieuw contract: „Vorige week werd ik gebeld door een paar Engelsen met de vraag of ik mee zou willen doen aan een drie weken durend tournee door het Midden Oosten. Hans van Breukelen en Tscheu-la Ling zouden ook van de partij zijn. Ik vond het wel een vererende uitnodiging, op stap te gaan met zo'n all stars-team. Ik kon bovendien financieel daarmee echt een klapper maken. Aan de balie op Schiphol lagen de tic kets keurig klaar. Het verbaasde me alleen wel, dat de kaarten voor Van Breukelen en Ling blijkbaar niet waren afgehaald. Toen voelde ik nattigheid. Ik heb mijn koffers uit het vliegtuig gehaald, heb Twente gebeld dat het allemaal niet doorging, en ben vervolgens op de trein naar Enschede gestapt, omdat ik wel in de gaten had dat ik voorbestemd was naar Zuid-Afrika te rei zen". TOURVRAAG 15: Welke renner wint de vijf tiende etappe Manosque- Orcieres-Merlette? (204 km). Antwoord: (uw antwoord moet 17 juli in ons bezit zijn) INZENDER: Adres: Postcode:Woonplaats: Spelregels: 1. Dagelijks het antwoord op de vraag in de krant opsturen. Bij voorkeur per briefkaart (frankering 50 cent), door het invulformulier uit de krant te knippen en op de achterzijde van de briefkaart te plakken of over te schrijven. Daarbij moet vooral niet worden vergeten het juiste vraagnummer te vermelden. Het invulformulier kan ook worden inge stuurd per brief (open enveloppe frankering 60 cent, geslo ten enveloppe frankering 70 cent). 2. Per vraag slechts één inzending op dezelfde naam, om een eerlijke puntentelling mogelijk te maken. 3. Halverwege de Tourprijsvraag een rebus en een extra vraag over de eindtijd van de Tourwinnaar oplossen. 4. Inzendingen aan de Leidse Courant, Postbus 9, 2501 CA Den Haag. U mag uw antwoord ook (zonder postzegel) In de bus doen op ons adres Apothekersdijk 34. Leiden, maar dan wel vóór de bij de vraag vermelde datum. 5. Op de briefkaart duidelijk uw naam en adres vermelden en in de linkerbovenhoek: TOURPRIJSVRAAG. 6. Alle inzendingen moeten uiterlijk op de datum die ver meld staat bij de vraag in ons bezit zijn.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11