HP Gymnastraeda barst los Geplaatste spelers worden „duur"in Alkemade... „Wandelen is me met de paplepel ingegeven" Kennis van wetten en regels in vakantieland kan problemen voorkomen DE TIJD d0ENE te SPORT/BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 JULI 1982 PAGIK ALKEMADE Halverwege het tennistoernooi van Alke made dienen geplaatste spelers en speelsters reeds met een kaarsje te worden gezocht. Zo werd in de heren enkel C de als tweede op de lijst gezette Brabantse Kees Brugman door tennisleraar Dick van Ingen al in de tweede ronde uitgescha keld (4-6, 6-7), terwijl hij ook de eerste partij in de dubbeldi- cipline verloor. Rijnkanters Dick Heemskerk en Jan Kui- venhoven bleken veel te sterk. De in dames enkel C als eerste geplaatste Veronique van Rui ten kreeg ook al weinig voeten aan het gravel. Eerst verloor zij haar single van Nelleke Weijermans, vervolgens ging zij met Ruud Stikkelbroek in het gemengd dubbel C ten on der tegen het gelegenheids- dubbel Petra Regoor en Rob van Wijngaarden. Dat zij met Petra Regoor wel een ronde verder kwam in het dames- dubbel, was slechts een schrale troost. In het heren dubbel D was Dennis van de Water voor de derde achtereenvolgende maal knap onfortuinlijk in de eerste ronde. Als eerste geplaatst met partner Ronald van der Mark had hij kansen tot 6-2, 5-5, toen echter ging de drank, door de heren voor de wed strijd genuttigd, eindelijk wer ken. Tegenstanders Jan Key en Jelter de Jong, nuchter als Alphenaren altijd zijn, roken hun kans en sloegen dan ook toe: 7-5, 6-2. Unicum Petra Velzel lijkt duidelijk op de weg terug. In het meisjes enkelspel tot en met zestien jaar van het Jaap Noordman jeugdtennistoernooi, plaatste zij zich via een zege op Janine Loovers (6-2, 6-0) voor de hal ve finale. In hetzelfde num mer had Hetty Bosch pech te gen Hilga Vedder. Hoewel Leidse Hetty de betere speel ster was, trok de Drentse Hilga desondanks aan het langste eind: 4-6, 6-3, 6-4. Marco Vis ser (uitkomend bij de jongens in dezelfde leeftijdsgroep) toonde tegen Paul Wever aan dat het Leidse regioplan zo langzamerhand zijn vruchten gaat afwerpen. De in de fase- training van Noord Brabant opgenomen Wever werd in drie sets teruggewezen. Danny Lesquillier zorgde op dit toer nooi voor de grootste verras sing door de derde geplaatste Haagse Dennis van Benschop in de klasse tot tien jaar uit het toernooi te tikken: 6-1, 6-3. Hillegom Frans Grimbergen heeft zich op Hillegom als eerste bij de geen kans: 3-6, 0-6* laatste acht gewerkt. Heemste- denaar Janed leek na een eerste verloren set (2-6) nog mogelijkheden op meer te hebben, totdat Grimbergen op een cruciaal moment in de tweede set tot een wel zeer merkwaardige, maar wel ef fectieve return besloot: 4-6. Irma van Seeters zag gisteren geen kans Karin Roosendaal uit de halve finale te houden. Van Seeters, die eerder in dit toernooi nog de meerdere was Ellen de Jong, kreeg nu Tweeling Van der Blom naar Rijnsburgse Boys RIJNSBURG Paul en Marcel van der Blom hebty principe voor Rijnsburgse Boys gekozen. De tweeling dii UVS bij Feyenoord belandde, maar daar geen contract! kreeg aangeboden, heeft overschrijving naar Rijnsbi Boys aangevraagd. Of de twee Van der Blommen koj seizoen inderdaad in Rijnsburg in actie zullen komen, t echter te worden afgewacht. De Leidenaars hopen nog op een aanbieding uit het betaalde voetbal. ZURICH De Gymna straeda in Zürich is giste ren in alle hevigheid los gebarsten. In het wieier- stadion en de zeven hallen in het Oerlikon gaven de diverse groepen van de 25 deelnemende landen hun eerste demonstraties. Ook gisteren was het tropisch warm in Zürich. In het stadion, maar vooral in de hallen steeg de tempera tuur tot abnormale hoog te. Desondanks waren de uitvoeringen zonder uit zondering van goed gehal te en was ook de publieke belangstelling erg groot. Na een dag gymnastiek is één ding erg duidelijk ge worden. Alle deelnemende ploegen zijn goed voorbereid naar Zürich gekomen. Het publiek was getuige van per- fekt uitgevoerde demonstra ties, met veel aandacht voor artistieke en acrobatische hoogstandjes. Van 's morgens vroeg tot diep in de namid dag werden continu demon straties van een half uur ge geven. De Gymnastraeda be wees gisteren een absoluut hoogtepunt in de gymnas- tiekwereld te zijn. Nederland, als grootste bui tenlandse vertegenwoordi ger, komt in dit spektakel goed voor de dag. De Neder landse gymnastiekploeg opende gisterochtend in het stadion de serie uitvoeringen. De demonstratie bestaande uit de gymnastiek, vlag, touw, jazzballet en springoe fening verliep periekt. De in totaal 1628 leden tellende ploeg werkte deze vijf onder delen binnen het geplande half uur af. De tevredenheid na afloop was alom erg groot. Gistermiddag opende de turnkring Leidschenhage uit Den Haag en Leiden de serie Nederlandse indoor-demon- straties. Ondanks de exorbi tant hoge temperatuur, voer de deze ploeg voor een volle -tribune een wervelende show op. De tumbling en jazz-rhythm demonstratie werd onder trommelbegelei ding snel uitgevoerd. De vrije oefening en de jazz-de- monstratie verliepen perfekt. Het laatste onderdeel, het tumble-springen leverde eni ge problemen op. Met name bij het afspringen ontstond enige vertraging, waardoor de uitvoering aan snelheid verloor. Niettemin kreeg de turnkring na afloop een staande ovatie van het wel gezinde publiek. NWB-VOORZITTER BART VERSCHUUR: APELDOORN WORDT GEEN NIJMEGEN APELDOORN Een van de wandelaars, die deze week bij het krieken van de dag in de Apeldoornse vierdaagse de kuierlatten heeft genomen is Bart Verschuur, sinds maart van dit jaar voor zitter van de Nederlandse Wandelsport Bond (NWB). De bond heeft voor het eerst sinds lange tijd weer een wandelende voor zitter. Verschuur (67): „Het wandelen is me met de paplepel in gegeven". Verschuur houdt het ditmaal bij e e n dag. „Ik wil de sfeer eens proeven en tevens vat ik het op als een training, want volgende week loop ik in Nijmegen voor de 22e keer de Vierdaagse. Ik ben een Nijmegenaar van geboorte en stond al als turf van vier jaar naar de intocht te kijken. In 1929 was ik de jongste deelne mer aan de Vierdaagse van Nijmegen". Overigens is er volgens hem een verschil van dag en nacht tussen de Vierdaagsen van Apeldoorn en Nijmegen. „In de eerste plaats is", zo zegt de NWB-voorzitter, „de Vier daagse van Nijmegen al de 66e, terwijl we in Apeldoorn deze week de 29e Vierdaagse lopen. Hoe het er over veertig jaar in Apeldoorn uitziet, weet ik natuurlijk niet. Maar bovendien is er nog een groot verschil. De Nijmeegse Vierdaagse is een evene ment vol show en sfeer. De NWB streeft deze show niet na. In tegendeel zelfs, in Apeldoorn zoeken we de natuur. Het verschil in parcoursen is enorm. In Nijmegen moet men vanwege de gro te deelnemersaantallen bos en heide weren. De NWB zoekt het juist. De meeste deelnemers in Apeldoorn zijn voor 100 procent natuurliefhebbers. In Nijmegen kun je spreken van een haast carnevalesk gebeuren. Elke carnavalsvereniging zou in zijn han den wrijven met een optocht als in Nijmegen", meent Ver schuur. Als het aan Bart Verschuur ligt wordt Apeldoorn geen Nijme gen. Daarbij komt dat de nieuwe NWB-voorzitter de accommo datie technisch gezien erg goed vindt. „Zeker voor deze aantal len wandelaars. Als het er in de toekomst meer worden zien we wel verder". Te oud? Toen de NWB de heer Verschuur benaderde met de vraag of hij voorzitter van de wandelbond wildé worden, heeft hij wel even moeten nadenken. Hij heeft zo zijn eigen filosofie over sportbe stuurders. „De meeste bestuurders zijn te oud. Zij weten niet wanneer zij er mee op moeten houden. Kijk eens naar mensen als Brundige en Ad Paulen. Er "Zijiwyoldoende jonge mensen die dat werk kunnen opknappen. De verschijning van een te oud sportbestuurder is een gewoon beeld geworden. Eigenlijk moet dat gewijzigd worden", meent Bart Verschuur. Omdat hij de NWB niet in de kou wilde laten staan heeft hij deze functie aan vaard. J -. Heel wat Nederlandse vakan tiegangers zijn de afgelopen jaren in het buitenland in moeilijkheden geraakt, door dat ze geen weet bleken te hebben van de andere wetten en regels van het gastland. Zo wordt het bezitten, aan schaffen of verhandelen van verdovende middelen dus ook van de zogeheten soft drugs in het buitenland vrijwel altijd veel zwaarder bestraft dan in Nederland. Gevangenisstraffen van vijf of meer jaren zijn geen uit zondering. Meer dan 210 land genoten zitten momenteel in buitenlandse gevangenissen voor het verhandelen of be zitten van verdovende midde len. Neem daarom tijdens het ver blijf in het buitenland, van en voor anderen geen pakjes mee, breng niet even de auto van iemand anders over de grens al dergelijke zaken zijn vaak niets anders dan trucs van handelaren om de nietsvermoedende vakantie ganger de kastanjes uit het vuur te l^ten halen en zelf buiten schot te blijven. Het zelfde geldt overigens voor pornografie. Wees ook voorzichtig met lif ters. Behalve dat ook zij drugs bij zich kunnen hebben, is in vrijwel alle landen de eige naar of bestuurder van een auto aansprakelijk voor wat er in de auto wordt vervoerd. Ook bij een ongeval is de be stuurder van een auto aan sprakelijk te stellen voor alle gevolgen die de inzittenden dus ook lifters zouden tref fen. De afgelopen jaren is het steeds vaker voorgekomen dat Nederlanders moeilijkhe den kregen vanwege het foto graferen van militaire vlieg tuigen, installaties, oefenter reinen en havens. De hobby isten werden vastgehouden, ondervraagd en hun verrekij kers en camera's in beslag ge nomen. Let goed op, want verbodsborden op de betref fende terreinen zijn zelden aanwezig. In een aantal landen bestaan strenge bepalingen betreffen de de hoogte van het bedrag dat de vakantieganger aan ei gen valuta en vreemde geld middelen mag in- en uitvoe ren. Informeer hierover bij de bank, reisorganisatie of de ANWB. In Griekenland wordt naaktzonnen en -baden als aanstootgevend beschouwd het is strafbaar. Hoewel het land enkele plaatsen kent waar het naaktlopen ooglui kend wordt toegestaan, is het raadzaam uiterst voorzichtig te zijn. De Griekse politie staat het soms wekenlang toe om dan plotseling toch tot ar restaties over te gaan, waarbij vrijheidsstraffen worden uit gedeeld. Ambassade Zijn er moeilijkheden waar de vakantieganger zelf niet uit komt, dan kan de hulp wor den ingeroepen van de Ne derlandse ambassade, of het dichtstbijzijnde consulaat. De adressen staan in het tele foonboek, informeer anders bij het politiebureau. In geval van arrestatie kan men de buitenlandse autoriteiten ver zoeken contact op te nemen met het consulaat. Vraag of zij in ieder geval de ambassade inlichten over uw arrestatie. U wordt dan met raad en daad bijgestaan. Dag van het Paai in Hoor In het Noordh landse Hoi wordt morgen Dag van Paard gevierd De dag du; van negen uur de morgen vijf uur in middag; alle i derdelen gratis toegan lijk. De dag gint met een p miekeuring het Warmblo Paardenstam boek Nederlai Ringsteken in Hoorn „Rotterdam en de luchtvaart" In de Archief winkel in Rotterdam wordt tot 21 september een tentoonstelling gehouden, gewijd aan „Rotterdam en de luchtvaart". De expositie behandelt aan de hand van onge veer tweehonderd foto's, prenten en documenten onder werpen zoals de eerste ballonvaart, het oude vliegveld Waalhaven, de Graf Zeppelin, de Uiver, de koolhovenvlieg- tuigenfabriek, Heliport en luchthaven Zestienhoven. Verder is er een film, samengesteld uit oude en nieuwe filmopnamen. De Archiefwinkel is gevestigd in het gebouw van bank Mees Hope, Coolsingel 89. Gratis toegankelijk op werkdagen van 11 tot 16 uur. Wereldtuinen in de Flevohof In de Flevohof zijn vandaag de zogeheten Wereldtuinen ge opend. Deze uitbreiding van het park omvat een Japanse, een Romeinse, een Alpen-, Hoogveen-, Heide-, Wens- en Panorama-tuin. Die tuinen vormen één geheel, afgewisseld met waterpartij en op verschillende niveaus, die onderling met elkaar ver bonden zijn door watervallen. Tot de overdekte tuinen be hoort de tropische kas met vijgenbomen, verschillende soor ten bananenbomen, koffiestruiken, rijstpalmen en vele an dere soorten exotische planten en bloemen. Tegelijkertijd met de Wereldtuinen is op de Flevohof een 2,5 kilometer lange spoorlijn aangelegd, vooral handig voor het vervoer van ouderen over het 150 ha grote terrein. Vol gens de Flevohof hebben vooral ouderen belangstelling voor tuinen, parken en dergelijke. De Flevohof meent dan ook dat de investering van enkele miljoenen, die deze uit breiding heeft gevergd, zichzelf zal terugbetalen door de toenemende vergrijzing vari de Nederlandse bevolking. Het jaar van Jan van Schaffelaar De middeleeuwse ridder Jan van Schaffelaar heeft vijfhonderd jaar geleden vast niet geweten dat zijn dodensprong van de toren ooit nog eens Nederlands grootste kjppendorp, het Veldwse Bar- neveld, op stelten zou zetten. Met zijn sprong redde Van Schaffelaar zijn makkers en die helden daad willen ze in Barneveld beslist rrtet vergeten. De Barnevelders vieren het hele jaar feest, maar deze week hebben de meeste festiviteiten plaats: een middeleeuws muziekfeest, een jaarmarkt, een herbergiersfeest en een vernieuwd Jan van Schaffelaarspel voor het oude kasteel (zie foto). W eersvooruitzicht* vakantielanden Benelux, Noord-Franki Centraal-Europa: periot met zon en plaatselijk buien, mogelijk met onwi 20 tot 25 graden. Midden- en Zuid-Frankr overwegend zonnig; 25 in midden tot rond 30 graden het zuidoosten. Alpengebied: eerst buien, overigens zonnige p rioden; £2-26 graden. J Landen rond de Middellani Zee: zonnig en warm; Noord-Italië en Noord-Joej slavië plaatselijk onweer; tot 33, langs de Atlantisc kust van Spanje en Portu] 20 tot 25 graden. Groot-Brittannië en Ierlai wisselend bewolkt en enki buien; 17-24 graden. Denemarken: plaatselijk i regenbui; 20 tot 24 graden. Scandinavië en Finland: zo nige perioden en langs Noorse kust 15-20, elders tot .25; in het zuiden plaat lijk tot 30 graden. Morgen Zuid-Noorwegen en Zu Zweden plaatselijk onweer afkoeling tot 20-25 graden. Hoe bezuinig je op een inko men van twee tot vier ton?, vraagt de Haagse Post zich af. Op zoek naar een antwoord is men gaan praten met „vrije- beroepers", specialisten, tand artsen en notarissen. Hun jaar inkomen wordt normaal met zes cijfers geschreven. En nu zouden hun verdiensten fors worden aangepakt. Een gynae coloog: „Als iedereen een stap terug moet doen en wij dus ook heb ik daar geen bezwaar tegen maar dan moet het wel reëel en eerlijk gebeuren. Nu lijkt het meer op een politieke stunt". Een notaris: „De man die het minimumloon heeft vergeet dat hij dat al vanaf zijn 18de heeft met alles d'r op en d'r an. Deze mensen krij gen wel huursubsidie, hun kinderen krijgen allemaal beurzen; er moet eens gekeken worden naar wat er allemaal buiten dat netto loon naar deze bevolkingsgroepen toe gaat". In het tweede deel van de se rie artikelen over Nieuw Gui nea een blik uit de tijd dat we bijna een punt zetten achter ons koloniaal verleden. De gastarbeider, daarover gaat het omslagverhaal van Else vier deze week. Nederland misrekende zich volledig met wat het zag als een „tijdelijk verschijnsel„Via recessie werden de gastarbeiders in de Westeuropese industrielanden vrij massaal in de werkloos heid teruggestoten. Tegelijk roert zich, in de getto's waarin ze veelal terecht zijn gekomen, hun tweede generatie: jonge ren die zoeken naar bestaans zekerheid en problemen heb ben met de twee culturen, waartussen ze heen en weer worden geslingerd - die van het stamland en die van het Europese land waarin ze zijn opgegroeid en (vreemd) onder wijs krijgen". Argentinië heeft een dubbele nederlaag geleden. Het zit enorm in de problemen, vooral financieel. „Het probleem van Argentinië is juist dat het land de laatste 50 jaar van het ene uiterste naar het andere slin gerde. Dit chronische gebrek aan continuiteit is de wortel De Tijd van deze week loopt vooruit op de algemene leden vergadering van D'66 aan staand weekeinde. Een week einde van „doorgehakte kno pen, kierende deuren en mis schien wel een heleboel lijst trekkersleed". Keuze voor PvdA of VVD? Terlouw: „Nie mand heeft mij ooit horen zeg gen dat ik met de VVD wil re geren. Ondanks de problemen die we met de PvdA hebben heeft die partij toch drijfveren die ik bij de VVD mis. De zorg voor de sociaal en economisch zwakken. Solidariteit met de Derde Wereld, maar ook met de natuur bijvoorbeeld. Daar om is D'66 geneigd met de PvdA te gaan regeren. Dat ge voel heb ik zelf ook. Maar het dilemma is dat de PvdA het zo moeilijk heeft; het verdelen van het nationaal inkomen gaat hen goed af. Maar het verwerven van het nationaal inkomen moeten ze nog le ren". Het schrikbewind in Guate mala, nu al dertig jaar onafge broken is onderwerp van een uitgebreide reportage. De nieuwe president van dat land, Rios Montt kondigde twee we ken geleden de staat van beleg af. „Alle guerillastrijders zul len worden doodgeschoten", verklaarde hij. Vijf Amsterdamse actievoer ders tegen de Stopera spuien hun gal over de gang van za ken rond het Waterlooplein: „De slag bij Waterloo". Waar om die acties? Een van hen: „Voor mij telt vooral het effect van zo'n actie. Want naast het symbolische karakter van die hele toestand, de bouw is vijf weken uitgesteld op z'n minst. En ook de actie heeft nieuwe perspectieven geboden. Er zijn een heleboel mensen over de Stopera gaan nadenken". Wim Bartels, internationaal secretaris van het IKV over de kruisraketten in Europa, met name in Nederland. Komt ook daar actie? „Mocht er na de verkiezingen toch een rege ring komen die die raketten wil plaatsen dan zullen we ze duidelijk maken dat die din gen maatschappelijk gespro ken niet geplaatst kunnen worden. We hebben op dat punt nog geen concrete strate gie uitgewerkt, in ieder geval niet naar buiten gebracht, maar we hebben vanaf 1979 duidelijk gemaakt dat ér en moment kan komen dat je die dingen heel concreet moet te genhouden op vliegvelden en havens. En verder kunnen jij en ik iedereen zich allerlei dingen voorstellen die je moet doen om te voorkomen dat die dingen uitgeladen en opgesla gen worden". Wie zou beter kunnen oorde len over televisie dan onze eerste tv-règisseur en camera man Erik de Vries, nu 70 jaar oud. Over Dallas: „Het is wel verleidelijk voor de mensen. Maar ik heb liever oprechte porno, eerlijk gezegd. Daar ben je gauwer aan gewend en dan hoeft het niet meer zo zeer. Het duidt natuurlijk op een ver-Amerikanisering, een ver-oppervlakkiging". En over de toekomst: „In ieder geval zul je een scherm aan de wand hebben, een platte buis, met dieptebeelden. We zullen een heel eind met stereo zijn., Hoe het er dan organisatorisch uit ziet, daar ben ik erg nieuws gierig naar". Ouders die een kind verliezen begrijpen zo'n verlies niet. Ze maken een rouwperiode door die veelal niet geringe veran deringen in relaties, huwelijk en gezinsleven brengt. De ver schillen in verwerking door de ouders brengen niet zelden ir ritaties teweeg die tot langdu rig slepende conflicten kun nen leiden. De zelfhulporgani- f satie Ouders van een overle-' den kind tracht daar iets aan te doen. Met succes. Een bege leider: „De ontmoeting alleen al is voldoende. Ze zijn hele maal ondersteboven van hi verdriet en zien andere me sen wie ook zulk verdriet overkomen die niet meer door erover praten en het ke nelijk hebben verwerkt. E1 beeld alleen al: je kunt er d doorheen komen. En dan is nog niet eens gepraat", verandert". Vrij Nederland opent de s week met een artikel oVerije nieuwe Wet Ketenaansprak tv lijkheid, het begin in de stri It tegen de frauderende koppf bazen, een wet waar de ba rs ken fel tegen waren. In vocii besprekingen zei de Nede 1 landse Bankiersverenigi i zelfs: „Als deze wet doorga dan zullen wij onze kredii r verlening aan de bouwbedt r ven drastisch moeten ga verminderen". De wet we h< keer op keer vertraagd. te Een interview met Sim „Kronkel" Carmiggelt wot E per definitie een Kronkel ie de zoveelste macht, met v< Iti wijsheden. Waarom hij vot it jaar niet op het Museumple er voor de vrede demonstreert) „Als die 450.000 veel vertege woordigd hadden zou de vek kiezingsuitslag er heel andet hebben üit gezien. Tragis genoeg verzamelden zich, dj dagen na het Museumplei «S precies hetzelfde aantal bet" gers in Madrid om een nieu fascistisch bewind te eisen Ook zij kwamen goddank ni 'd overeen met de verkiezinj "j1 uitslag. Nee hoor, ik gelo niet in massa's. Ik wantrou d' hun euforie, ik vrees h' "'I grimmigheid".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10