Reagan zoekt steun voor Amerikaans evacuatieplan Falklanders wennen snel aan Britse militairen 5jS VIN roept op tot Paf7"hT staakt-het-vuren tussen Irak-Iran Oestinov pessimistisch over rakettenoverleg BUITENLAND Laatste Argentijnen naar huis terug RUSSISCHE HONGERSTAKER MAG NAAR FRANKRIJK LEIDSE COURANT DINSDAG 13IULI1982 PAGIN Bejaarde hasj smokkelaars STUTTGART De po litie van Tübingen in de Westduitse deelstaat Ba- den-Württemberg heeft een organisatie van han delaren in verdovende middelen opgerold, di^ gepensioneerden ge bruikten als „hasj-koe- riers" over de Neder- lands-Westduitse grens. Inmiddels zijn meer dan tien aanhoudingen ver richt. Hoeveel bejaarden zich onder de arrestanten bevinden is niet bekend gemaakt. De politie heeft evenmin mededelingen gedaan over de nationali teit van de verdachten. Volgens de politie is sinds 1978 bijna 2.000 kilo hasj en cocaïne door „on schuldig uitziende bejaar den" over de grens ge bracht: PORT STANLEY Voor de Britse legerleiding was het plaus van de mannen, vrouwen en kinderen van Port Sl ley na afloop van een concert van de Welsh Guards een I opluchting. Hieruit bleek, aldus de bevelhebbers, dat de landbewoners bereid zijn de militairen in hun midden o nemen. Uit niets valt op te maken dat de eilanders zich c de militairen laten intimideren, hoewel de verhouding het moment een op twee in het voordeel van de militai is. Een situatie, waarin voorlopig weinig verandering zal men. h Niemand zal echter ontkennen dat de levenswijze van d( r landers gevaar loopt sinds de komst van de Britten. Ni heeft de aanwezigheid van Britse soldaten in Port Stai meer invloed gehad op de dagelijkse gang van zaken het maandenlange verblijf van de Argentijnen. Wie I Stanley bezoekt, krijgt de indruk dat het Britse leger stadje heeft bezet als hij de tanks door de besneeuwde s ten ziet rollen en de helikopters af en aan ziet vliegen. T is dit aspect voor de eilanders van ondergeschikt belang voelen de Britse aanwezigheid vooral bij bestuurskwesl waar militair personeel nu samenwerkt met autochtor Kwesties die voor de oorlog in koloniale rust werden a werkt, worden nu met ongewone haast en doeltreffendl behandeld. Hulp bij opbouw Maar daar staat tegenover dat het leger hulp biedt bij de deropbouw van huizen en het herstel van de waterzui ringsinstallatie. Verder zijn de militairen druk bezig met opruimen van mijnenvelden en niet ontplofte bommen. het verzamelen en registreren van de Argentijnse wap neemt veel tijd in beslag. De Argentijnen hebben overa veel wapens achtergelaten, dat bijna elk gezin op de I klanden een grote verscheidenheid aan wapens in 1 heeft. In het huis waar ik te gast ben, ligt op de grond anti-tank installatie die mijn gastheer liever nog vand dan morgen aan het leger overdraagt. „Te veel mensen" Al met al is de verhouding tussen burgers en militairen goed, hoewel een wat oudere dame bij het verlaten van winkel geklaagd zou hebben dat „er teveel mensen ro hangen". Natuurlijk zouden de eilanders maar wat graag rugkeren tot een normale gang van zaken maar tot dus heeft men nog niet geklaagd over de militaire aanwezigh net zomin als men om een onmiddellijke financiële verj ding heeft gevraagd voor de ruim vierhonderd militai die bij plaatselijke gezinnen zijn ingekwartierd. Het zal tot eind augustus duren voordat deze logés hun intrek men in speciale hutten die vanuit Engeland onderweg z PAUL KE Copyright The Guar(l t (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Falkland-oorlog tussen Groot-Brittannii Argentinië is officieel voorbij. Groot-Brittannië stuurt 600 Argentijnse krijgsgevangenen, die het afgelopen w ondergebracht had op een schip dat sedertdien rondzwa in de buurt van de Falkland Eilanden, naar huis terug. Aanvankelijk was Groot-Brittannië van plan die 600 gev genen als gijzelaars te gebruiken, tot dit land officieel to< dat het de oorlog verloren had. Die gijzeling bleek even in strijd met de Conventie van Genève. Om de 600 krijg! vangeneh zo snel mogelijk naar huis te kunnen brenj drong Groot-Brittannië daarna niet verder meer aan op Argentijnse verklaring, dat de strijd afgelopen is. Zwitserland heeft bemiddeld om een voor beide landen vaardbare oplossing te vinden. Buenos Aires en Londen men nu aan. dat de strijd voorbij is. Maar dat betel geenszins, dat hij later niet opnieuw zou kunnen begint In tegenstelling tot de Verenigde Staten die daar giste toe besloten is Groot-Brittannië niet van plan de ec< mische sancties tegen Argentinië op te heffen. Bovent blijkt het waakzaam op militair niveau. Op het uitgebri vliegveld van Port Stanley worden straaljagers van de I gestationeerd. De Falkland Eilanden krijgen een permai Brits garnizoen van 2.500 militairen, onder wie politie, nietroepen, dokters en verplegers. MOSKOU De Sovjet- minister van defensie, Dmitri Oestinov, heeft zich gisteren in het Russi sche partijblad Pravda pessimistisch uitgelaten over de kansen op een overeenkomst met de Verenigde Staten bij de onderhandelingen over de beperking van de tacti sche kernwapens in Euro pa. „Men krijgt het idee dat de Verenigde Staten in Genève geen opbouwende stappen doen. Hun antwoord op de Sovjet-initiatieven gaat niet verder dan de beruchte nu loptie", aldus Oestinov die daarmee verwees naar het aanbod van de Amerikaanse president Reagan om in ruil voor de ontmanteling van Russische SS-20-raketten af te zien van de stationering van Amerikaanse kruisra ketten en Pershing-2 raket ten in Europa. Oestinov maakte zich boos over de Amerikaanse uitspraak dat Moskou de afgelopen maan den is doorgegaan met de stationering van nieuwe SS- 20-raketten ondanks de plaatsingsstop door Sovjet leider Brezjnev. De Sovjet-minister zinspeel de in zijn artikel ook op een wijziging van de strategie van de Sovjet-Unie ingeval zij een Amerikaanse kern- aanval vermoedt. Volgens westerse deskundigen over weegt de Sovjet-Unie een vernietigende vergeldingsac tie met kernwapens zodra ze de eerste tekenen van een eerste slag ontwaart. De Sov jet-minister probeerde in zijn artikel kennelijk de onge rustheid weg te nemen van de toezegging van president Brezjnev op de VN-ontwape- ningsconferentie niet als eerste een aanval met kern wapens te doen. MOSKOU De Russische rijk mag emigreren. Daar aanvragen van Joeri Balo- Tatjana Asjoer, die begin mei met zes anderen in honger staking ging om een uitreis visum af te dwingen, heeft de mondelinge toezegging gekregen dat zij naar Frank- woont haar man. Tatjana As joer is de tweede hongersta ker die weg mag. Eerder kreeg Jossif Kiblizki toe stemming om naar West- Duitsland te emigreren. De vlenko en Sergei Petrov voor emigratie naar de VS zijn officieel afgewezen Dit tweetal is inmiddels al vijf en zes weken in honger staking. Grootsscheeps zuivering in Poolse partij WARSCHAU De i communistische partij ongeveer 50.000 leden i partij gestoten, aldus het se partijblad Trybuna Daarmee komt het totaa tal partijleden dat na kondiging van de staat v: leg in december de lid schapskaart moest inle op honderdduizend. De ringen werden bekent maakt aan de vooravom een bijeenkomst van hei trale comité, het wetg orgaan van de communis partij. Volgens de parti heeft een groot deel van schrapte leden zich scl gemaakt aan verontai ming van verplichingen blad meldde ook dat de ruim drieduizend nieuv den heeft ingeschreven veertig procent uit de dersklasse" Doop prins William op 4 augustus LONDEN Prins Willi am van Wales, zoon van prins Charles en prinses Diana, wordt op 4 augus tus (de verjaardag van de Engelse koningin-moeder) in Buckingham Palace ge doopt door aartsbisschop Robert Runcie van Can terbury. Van de familiele den is prins Andrew de enige die bij de doop ver stek zal moeten laten gaan. Hij verblijft nog steeds in het Zuidatlan- tisch gebied. Anti - kern wapenmars door Sovjet-Unie STOCKHOLM In de Sovjet- Unie is vandaag, met instemming van de autoriteiten, een anti-kern wapenmars begonnen. Hieraan ne men zo'n 300 mensen deel, van wie de meeste lid van de Noorse organisatie Vrouwen voor Vrede. Deze organiseerde vorig jaar een vredesmars van Kopenhagen naar Parijs. De komende weken wordt in de Sovjet-Unie een afstand ge wandeld van 1.500 kilometer tus sen de steden Leningrad, Moskou, Smolensk en Minsk. De wande laars mogen leuzen meevoeren als „Neen tegen kernwapens in Oost en West-Europa", „Neen tegen de kernwapens in de wereld" en „Ja voor ontwapening en vrede". Amerika overweegt steun aan Somalië WASHINGTON De Ver- enigde Staten overwegen of militaire hulp moet worden geboden aan Somalië, dat zegt het slachtoffer te zijn van hevige land- en luch taanvallen door Ethiopië. Volgens het State Depart ment zijn de berichten die uit de Hoorn van Afrika ko men „zeer verontrustend". Somalië, dat nauwe banden heeft met de Verenigde Sta ten, en het straatarme Ethio pië, dat alleen dankzij mas sale Russische steun op de been kan blijven, liggen al geruime tijd met elkaar in de clinch. Nederlands gezin dood bij vliegramp NEW ORLEANS Een gezin uit Emmen is omgekomen bij de vlieg- j ramp (zaterdag) nabij de Amerikaan se stad New Orleans, waar een Boeing 727 van Panam in slecht weer neerstortte op een woonwijk. De omgekomen Emmenaren zijn ir. N.J. Gewald en zijn vrouw T. Ge wald-van Dijken, beiden 36 jaar, en hun beide zoontjes Jan-Jaap (9) en Gijsbrecht-Wiebe (6 jaar). Het gezin was op weg naar een vakantiebe stemming in Amerika. De bijna an derhalf jaar oude Melissa Thrahan (foto) overleefde de vliegramp. Haar ouderlijk huis werd door het toestel geraakt en vloog in brand, waarbij haar moeder en een vieijarig zusje om het leven kwamen. Franse boeren blokkeren wegen PARIJS Uit protest tegen de landbouwpolitiek van hun regering hebben Franse boe ren gisteren in heel Frankrijk het wegverkeer soms aanmer kelijk belemmerd. De boeren zetten hun tractors en aan hangwagens op landweggetjes en autowegen en in enkele ste den trokken zij demonstrerend door de straten. De Franse boeren zijn de straat op gegaan nadat de onderhandelingen met de regering over een aan passing van de landbouwprij zen waren mislukt. De rege ring had hun eis tot verhoging van de in Brussel vastgelegde landbouwprijzen afgewezen. Iraanse militai- "W yTT^T m m m nen te vallen. .L JL Iran zou de 1"1 voorbereidin- lal m buurland heb ben voltooid. NEW YORK De Vei ligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft gister avond met algemene stemmen een resolutie aangenomen die oproept tot een staakt-het-vuren in de oorlog tussen Iran en Irak. De resolutie wil verder de „te rugtrekking van soldaten ach ter internationaal erkende grenzen" en toezicht van de VN-waarnemers op zowel de naleving van de wapenstil stand als de terugtrekking. De Britse VN-ambassadeur, Why- te, zei te betwijfelen of de re solutie invloed zou hebben. Een Iraanse diplomaat had af gelopen vrijdag verklaard dat zijn regering alle pogingen van de Veiligheidsraad om de nu al 22 maanden durende oorlog te beëindigen zou boycotten. Iraanse veiligheidstroepen hebben bij een reeks acties in het noordwesten van Iran 80 Koerdische verzetsstrijders ge dood en 95 gewond. Dit is door Radio-Teheran bekend ge maakt. Volgens de radio maakten de slachtoffers deel uit van een 380 man sterke groep guerrillastrijders van de Koerdische Democratische Partij en van de linkse Moed- jahidien, die gezamenlijk tegen het ayatollah-bewind in Tehe ran strijden. De Iraakse president Hoessein heeft alle opstandige Koerden, die in Irak wonen en naar af scheiding streven, gisteren amnestie aangeboden. Het aanbod geldt niet voor die Koerden, die verdacht worden van moord. In een rede tot Koerdische religieuze leiders waarschuwde Hoessein de op standelingen, dat hun buiten landse „geldheren" hen zullen laten vallen zodra de Koerden hun belangen niet meer die nen. Hij doelde daarmee ken nelijk op Iran, waarmee Irak op zeer gespannen voet leeft Secretaris-generaal VN op bezoek in Vredespaleis De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuel- door de voorzitter van het hof, de Nigeriaanse rechter T.O. Elias lar, heeft tijdens een Europese rondreis ook een kort bezoek ge- (foto). Later op de dag was de VN-leider de gast van minister- bracht aan ons land. Gisteren en vanmorgen was hij te gast bij president Van Agt tijdens een informeel diner op het Catshuis. het Internationale Hof van Justitie, dat gevestigd is in het Vre- Vanmiddag is Perez de Cuellar doorgövlogen naar Londen, despaslels In Den Haag. Daar werd hij gistermiddag ontvangen Foto: Milan Konvalinka. Treinramp in Mexico MEXICO Bij een treii in Mexico zijn zeker 90 sen om het leven gekon meer dan 160 gewonj ramp gebeurde zondaj bij het stadje Tepic Mexico), waar een sm ontspoorde en in een dij vijn verdween. Een Palestijnse guerrillastrijder is zeer gelukkig na dat hij zijn kind had teruggevon den in de puinho pen van West-Bel- roet. Achter de guerrillastrijder loopt een jongen, die de melkfles van de baby draagt. BEIROET/JERUZALEM Hoewel de wapens gis teren in Beiroet zwegen, gaven Israëlische functio narissen te kennen steeds minder mogelijkheden te zien voor een vreedzame aftocht van de PLO uit de Libanese hoofdstad. De Israëlische minister van defensie, Sharon, herhaalde gisteren dat Israël niet lang meer wil wachten op een eventueel succes van de Ame rikaanse bemiddelaar Habib. President Reagan startte giste ren, na een vakantie van elf dagen in Californië te hebben doorgebracht, een nieuw di plomatiek offensief. In brie ven aan staats- en regerings leiders in Europa en aan de Egyptische president vroeg Reagan hen de Amerikaanse bemiddeling in het Libanon- conflict te steunen. De Ameri kaanse minister van defensie, Weinberger, liet de Israëlische premier Begin weten dat de Amerikaanse bemiddelaar Ha- bib nog tien dagen nodig had om een regeling te treffen voor het vertrek van da Pales tijnse guerrillastrijders uit Bei roet. De politieke correspon dent van de Jerusalem Post schreef gisteren, dat het ver trouwen van het Israëlische kabinet in minister Sharon af neemt. Premier Begin zou vraagtekens hebben geplaatst bij de beoordelingen van Sha ron en hem niet meer die vrij heid van handelen geven, die hij aan het begin van oorlog had, aldus de Jerusalem Post. Een van de lastigste proble men in het schimmige overleg, dat nu al bijn drie weken duurt, is de vraag waar de Pa lestijnse commando's heen moeten. Een PLO-plan van elf punten, dat enkele dagen gele den werd overhandigd aan de regeringen van Frankrijk, Li banon, Engeland, Saoedi-Ara- bië en de Verenigde Naties stelde duidelijk dat de Pales tijnse leiders onder bepaalde voorwaarden bereid zijn Bei roet te verlaten als .er tevens een nieuwe verblijfplaats wordt gevonden. Hani Al-Has- san, de politiek adviseur van PLO-voorzitter Jasser Arafat, zei gisteren dat zijn organisatie op alle gestelde vragen had ge antwoord en dat het nu aan Syrië en de VN was om de im passe in de onderhandelingen te doorbreken. Syrië had eind vorige week laten weten, dat het niet bereid is de Palestijnse commando's op te nemen. De Syrische minister van buiten landse zaken, Khaddam, brengt nog deze week een be zoek aan Washington en de al gemene verwachting is dat dan de kwestie van de Pales tijnse commando's besproken zal worden. Het radicale Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina zei gisteren dat een van zijn eenheden een Israëli sche positie had aangevallen ten zuidwesten van de Bekaa- vallei. Daarbij zouden enkele Israëlische soldaten zijn ge dood. Israël meldde echter een treffen met Syrische troepen in Oost-Libanon, waarbij drie Israëlische militairen gewond raakten. Het Internationale Rode Kruis heeft gisteren het besluit van Israël om verte genwoordigers van deze hul porganisatie toe te staan Pales tijnse gevangenen te bezoeken verwelkomd. Het Rode Kruis is het echter niet met Israël eens, dat het hier om gewonde misdadigers gaat. Volgens het Rode Kruis moeten deze Pa- lestijnen de status van krijgs gevangene krijgen. In de Liba nese havenplaats Joenieh is gisteren per schip een zending medicamenten van het Rode Kruis aangekomen. Het is nog niet duidelijk of Israël instemt met hulpverlening van het Rode Kruis aan het zwaar ge troffen West-Beiroet. De Franse president Mitter rand wees Israëlische protes ten af tegen zijn uitpsraak, waarin hij de Israëlische aan vallen op Beiroet vergeleek met het nazi-bloedbad op het Franse dorp Oradour-sur-Gla- ne in 1944. Mitterrand, die af gelopen vrijdag in Hongarije was. zei bij die gelegeneheid tevens dat „een Israëlische mi litaire overwinning geen blij vende oplossing zal brengen".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8