Bloembollen-seizoendrukte weer in volle hevigheid losgebarsten Voor Pietje Precöes. Ja REGIO REGI0U0UR1NAA Rij -instructeur voor weigeren gebruik au gordel in hoger bero i Eind van gevaarlijke situatie nabij „Eendenkooi" in zicht fieïdae Somicmt „Geen verkeerslichten kruispunt Carolinalaan' Tegenvallende opkomst avondwandelvierdaa( Kortebaandraverij weer hoogtepu van Stompwi jkse zomerfeesten LEIDSE COURANT DINSDAG 13IULI1982 PA( Tasjesdieven aangehouden Kaagweek-expositie geopend LEIDSCHENDAM De poli tie heeft gisteren in hun wo ning in Zoetermeer twee man nen (30 en 26 jaar) aangehou den op verdenking van tasjes roof. Het tweetal bekende op het bureau zich zeven keer te hebben schuldig gemaakt aan dit misdrijf, drie keer in Leid- schendam en verder in Wasse naar, Rijnsburg, Voorschoten en Noordwijk. Twee keer maakten de twee mannen lo pend iemand een tas afhandig en vijf keer gebeurde dat van uit een rijdende auto, waarvan de kentekenplaten verwijderd waren. Naar aanleiding van getuigenverklaringen kon het tweetal worden aangehouden. WARMOND Vooruitlopend op de officiële opening van de Kaagweek, vanavond, werd gisteravond de overzichtsexpositie geopend met het werk van de Warmondse kunstenaar Pieter Geraedts sr. In de Oude Gymzaal verzamelde zich een groot aantal genodigden waaronder veel personen wier beeltenis dubbel in de zaal aanwezig was: eenmaal in natura en eenmaal geportretteerd door Pieter Geraedts. In de Oude Gymzaal zijn tot en met 25 juli een groot aantal portretten, landschappen en enkele beeldhouwwerken van Pieter Geraedts te zien. Vanavond vindt de officiële opening van de Kaagweek plaats en dat gebeurt in het park Groot Leerust met een muzikale show door St. Matthias en een klein concert door de Brass Band Warmond vanaf half acht. In het Meer- punt organiseert de jeugdsoos Ut Sloepie een Franse kaas- en wijnavond vanaf half negen. De kermis op de Baan gaat om zeven uur open. Tensen nieuwe wethouder in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het CDA en de PvdA zetten de komende vier jaar de samenwerking in het college van B en W voort. Elke partij, legt beslag op een wethouders zetel. Het nieuwe Koudekerkse college wordt gevormd door de huidige wethouder mevrouw R. Lelarge-van Breukelen (CDA) en nieuwkomer Marcel Tensen (PvdA). Deze laatste volgt Fred Kimpel op, die, zoals bekend, het wethouderschap niet langer kon combineren met zijn andere werkzaamhe den. De VVD, evenals de socialisten nu met drie zetels in de nieu we raad vertegenwoordigd, heeft na ampele overwegingen afgezien van de kandidatuur voor een wethouderszetel. Overigens blijken er inhoudelijk tussen de Koudekerkse po litieke partijen geen al te grote verschillen te zijn. Na 3 au gustus zullen de drie fracties overleg plegen over de samen stelling van de commissies van advies en bijstand en de ver tegenwoordigingen in andere publiekrechtelijke lichamen. Ups en downs Nederlandse visserij 1981 DEN HAAG Een goed iaar voor de grote zeevisserij, tegenvallers in de kottervisserij en de mosselcultuur. Dit meldt het Landbouw- Economisch Instituut in Den Haag over de Ne derlandse visserijresultaten van 1981. Met de grote zeevisserij ging het in tegenstel ling tot voorgaande jaren aanmerke.ijk beter. De sterk gemoderniseerde trawler-vloot zorgde voor een netto-overschot van zes miljoen gul den. De kottervisserij had ondanks de niet on verdienstelijke vis-en garnalenopbrengsten te kampen met een verlies van vijf miljoen gul den; dit als gevolg van de sterk gestegen brand stofprijzen. In de mosselcultuur was de tegen slag vooral te wijten aan de prijsdaling. Het po sitieve resultaat van 1980 van 25 miljoen gulden verdween nagenoeg geheel. LISSE Zomer. Voor ve len een tijd van luieren, zonnen en uitrusten. Dat geldt echter lang niet voor iedereen. Een voor beeld daarvan vormen de vele in het bloembollen vak werkzame inwoners van Lisse en omstreken. Voor hen is het bollentijd, het nieuwe bloembollen seizoen is aangebroken. De rooimachines draaien, evenals de verwerkings- en bewerkingsmachinerie in de bollenschuren, op volle toeren en de vracht wagens rijden de bollen vanuit de hele streek naar de Lissese veilingen CNB en Hobaho. Beide veilingen, CNB en Ho baho, hebben hun gebouwen op èen'steenworp afstand van elkaar en daarmee is een unie ke plaats in het hart van Lisse ontstaan, want alleen deze vei lingen houden zich bezig met De rooimachines draaien op volle toeren. de zogenaamde „droge veilin gen", het veilen van bloembol len. In het seizoen worden miljoenen bloembollen, in dui zenden kratten verpakt, naar de veilinggebouwen overge bracht. Daar worden ze aller eerst gekeurd door aspirant kopers en vervolgens aan de hand van catalogi geveild. Belangenbehartiging De bloembollenveilingen kwa men tot stand, toen bleek dat de kwekers niet altijd de door hen verkochte bollen kregen betaald. Er was dus behoefte aan een instelling, die de be langen van de verkopers bij de kopers ging behartigen. Eén van de bloembollenveilingen, die vanuit die behoefte is ont staan, is de Coöperatieve Ne derlandse Bloembollen Cen trale (CNB). Deze kwam voort uit een fusie tussen het Hol lands Bloembollenkwekers Genootschap (HBG) en de Vei lingvereniging West-Fries land. De andere bloembollen veiling is ontstaan op initiatief van de heren Homan, Bader en Hogewoning. In 1921 sticht ten zij de N.V. het Hollands Bloembollenhuis, beter bekend als Hobaho (samenvoeging van de eerste twee letters van de achternamen van de oprich ters). De eerste bloembollen veilingen van Hobaho vonden plaats in de gebouwen van de legendarische uitspanning De Witte Zwaan. Vandaar ook dat het beeldmerk van de Witte Zwaan onverbrekelijk aan de Hobaho verbonden is. De bloembollenveilingen ne men in het bollenvak een zeer belangrijke plaats in. Men be kleedt een vertrouwenspositie én dat is een groot goed. Dat vertrouwen heeft men vooral te danken aan het feit, dat de doelstellingen van de bloem bollenvakgenoten vroeger vol ledig zijn bekroond. De veilin gen zijn buffers tussen kwe kers en afnemers en zorgen ervoor, dat alle bij een transac tie voorkomende zaken zo cor rect mogelijk worden afgehan deld.. Het karakter van de bloembollenveilingen is in de loop der jaren echter wel ver anderd. Hoewel het merendeel van alle verhandelde bollen via het veilingapparaat ver kocht wordt, komt lang niet alles meer „voor de klok" de wijzers, die de prijzen aan geven en door de kopers stil gezet kunnen worden op een voor hen aantrekkelijke prijs. Veel wordt nu verhandeld via de in- en verkoopbureau's en beide veilingen nemen daar van een niet gering deel voor hun rekening. De tendens om de bollen via bemiddelaars te verkopen is gestart in de jaren vijftig. De ontwikkelingen in de bloem bollensector waren in die jaren stormachtig. Voor de Tweede Wereldoorlog voerde ons land voor zo'n veertig miljoen gul den aan bloembollen uit. Daarna breidde zowel de pro ductie als de arealen zich uit. Dat had een enorme stijging van de export tot gevolg. In 1981 bedroeg de exportwaarde ongeveer 600 miljoen gulden. Men verwacht dat dat dit jaar nog meer zal zijn. Met het groeien van de export nam bij de kopers de behoefte toe zich ver van tevoren zo veel mogelijk in te dekken om te voorkomen dat men de ge wenste soorten niet, of alleen tegen een zeer hoge prijs, zou kunnen kopen. Men wilde daarom van tevoren al inko pen op het moment dat de bollen net geplant waren, of zelfs nog de grond in moesten. Die voor-inkopen werden in eerste instantie voornamelijk uitgevoerd door vrije commis sionairs. Zij brachten de com missiehandel tot grote bloei. De betekenis van deze handel werd zelfs zo groot, dat het aan de veilingaanvoeren te merken was. Dat was het sein veilingen om zich ook op dit terrein te begeven. En dat bleef bepaald niet zonder ge volgen, de CNB en Hobaho in- en verkoopbureau's opereren dynamisch en succesvol. Naar aanleiding daarvan hebben ook het Lissese bureau ABM en de Rijnsburgse Flora-vei ling zich op de „voortijdig in- 'koop" gestort. Het bollenaanbod op de veiling neemt weer toe. Pi a Beck Pia Beck en haar trio treden zondag 15 augustus c Nieuwkoop. Dat gebeurt in het kader van de vit van het zevende eeuwfeest van die gemeente. Kaï voor dit concert kunnen nu reeds aangevraagd woi In Alphen kan men terecht bij Barend van Zwi Hoofdstraat 121; in Noorden bij drogisterij/ka ps Bakker aan de Voorweg en in Nieuwkoop bij sig, magazijn Woerde, Dorpsstraat 45 en bij bureau Boer, Industriepark 14. De entreebewijzen koste, gulden. Aan het concert van Pia Beek gaat een a optreden vooraf. Gospel De gospelgroep Continental Singers en hun orkest tri donderdagavond op in sportzaal De Steupel in Nieuwi Van dit koor en orkest bestaan meerdere gezelschap die allen dezelfde naam, Continental Singers, dn Daardoor is het mogelijk dat in verschillende plaatse hetzelfde moment de Continental Singers optreden, concert in Nieuwkoop begint om acht uur. De toegang draagt 10 gulden. In de voorverkoop kosten de kaart gulden 50. LEIDEN De Voorscho tenaar A. van Ast is het niet eens met het feit, dat rij-instructeurs wettelijk verplicht zijn drie-punts autogordels te dragen. De heer Van Ast verklaarde gisteren voor het Leidse kantongerecht dat het dragen van dergelijke gordels hem ernstig in zijn werkzaamheden belem mert. Kantonrechter Sprey veroordeelde A. van Ast tot een een boete van 51 gulden. De Voor schotenaar gaat in hoger beroep tegen deze veroor deling. Rij-instructeur Van Ast had zich voor het politiebureau in Voorschoten laten voor het niet dragen autogordel. De Heer wilde zo een rechtszaal ken. Voor het kanton verklaarde de Voorscho dat het monteren val heupgordel de problem oplossen. Echter, het (Centraal Bureau Rijv heidsbewijzen) keurt bruik van dergelijke af. Een leswagen met h< dels wordt door die ji niet als leswagen goedge Kantonrechter Sprey 1< man een boete op. Een boete die hogi de gebruikelijke straf niet dragen van een del. A. van Ast kan di hoger beroep gaan beslissing van de kanl ZOETERWOUDE Aan de gevaarlijke verkeerssi tuatie nabij gebouw „De Eendenkooi" en de aan het Kooikerspad in Zoe- terwoude gevestigde scho len komt binnenkort een einde. Er zullen namelijk diverse maatregelen wor den genomen die de vei ligheid, met name voor de schoolgaande jeugd, moe ten waarborgen. Naar aanleiding van de ontoe laatbare verkeerssituatie is door het gemeentebestuur, in samenwerking met de politie, een onderzoek ingesteld. Hier uit is gebleken, dat veel schoolkinderen door hun ou ders met de auto gebracht en gehaald worden. Doordat deze ouders hun auto her en der in de buurt van de scholen par keren, ontstaat voor de kinde ren bij het oversteken een on overzichtelijke en dus gevaar lijke situatie. Dit euvel doet zich vooral voor op het Kooi kerspad, de Laan van Meer burg, alsmede op de kruispun ten Oranjelaan/Laan van Meerburg en Julianalaan- /Laan van Meerburg. Om deze situatie te verbeteren wordt aan de gemeenteraad voorge steld de volgende maatregelen te nemen: het instellen van een parkeerverbod in een ge deelte van de Laan van Meer burg en de Oranjelaan; vóór de kruising Oranjelaan/Laan van Meerburg wordt een bord met het opschrift „Overste kende kinderen" geplaatst. Voorts zal worden verwezen naar de parkeermogelijkheden nabij de Eendenkooi zodat ou ders daar hun auto kunnen- parkeren als zij hun kinderen naar school brengen of komen halen.' Tevens zal het Kooiker spad niet meer door motor voertuigen bereden mogen worden met uitzondering van bedienend verkeer en invali den. Bij de uitvoering van deze maatregelen zal tevens de bestaande verkeersdrempel op de Oranjelaan worden verbe terd. Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal I Stuur een schroevedraaierset naar: Naam I Adres Plaats/Postcode, Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. B en W Leidschendam: LEIDSCHENDAM Burgemeester en wethouders willen het kruispunt Prinses Carolinalaan/Noordsingel veiliger maken door de middenberm van de Noordsingel door te trekken, de Carolinalaan te versmallen en aan de kant van de LOM-school „De Vliethorst" een fietspad in twee richtingen aan te leggen. Het kruispunt zou hierdoor aanzienlijk minder gecompliceerd worden en de lengte van de oversteek belangrijk korter. De middenberm geeft dan ruimte voor klassikaal oversteken. De verkeerscommissie vindt dat na deze reconstructie van het kruispunt voorlopig geen verkeerslichten nodig zijn, een mening die doof het college wordt gedeeld. De kosten van de recon structie bedragen 140.000 gulden, belangrijk minder dan de 335.000 gulden die de voorziening volgens een in februari ge daan voorstel bedroeg. Verkeerslichten bij de LOM-school wor den door ouders en onderwijzend personeel al wenselijk geacht vanaf de eerste dag dat de school zeven jaar geleden werd geo pend. Enkele malen werden op de drukke Noordsingel in de spitsuren akties ondernomen om het verkeer en het gemeente bestuur op de noodzaak van betere beveiliging attent te maken. Op de begrotingen van de laatste jaren kreeg een verkeerslich teninstallatie, kosten twee ton, de hoogste prioriteit. Het voorstel van februari werd door de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening afgewezen als te duur en gedeeltelijk onno dig. De ambtelijke verkeerscommissie adviseerde hierin afzonderlij ke opstelstroken op de Prinses Carolinalaan en asfaltering van deze laan. Asfalt was nodig omdat het fietsverkeer op klinker straten dikwijls geen groen licht krijgt via de in de grond aange brachte zogenoemde detectielussen. Veelal wordt dan maar door rood licht gereden wat vooral bij schoolkinderen beslist moet worden voorkomen, aldus de verkeerscommissie. Opstelstroken zouden niet kunnen worden gemist omdat anders de verkeersaf wikkeling te traag gaat, wat rijden door rood licht van automo bilisten meebrengt. Het kruispunt is niet alleen van belang voor de leerlingen van de LOM-school maar ook voor scholieren van de aan de overzijde van de Noordsingel gelegen scholen in Prin senhof die het gymlokaal aan de Prinses Carolinalaan gebrui ken. De opkomst voor de gister- wachtingen. Slechts 203 kin avond begonnen avondwan- deren en 80 volwassenen delvierdaagse in Roelofa- (vorig jaar in totaal 500 deel- rendsveen en Oude WeteHng nemers) liepen bij ideaal bleef ver beneden de ver- wandelweer óf de korte route van ruim 3 kilometer of de lange route van ruim 7 kilo meter. De organisatoren koesteren echter goede hoop dat het aantal deelnemers vanavond nog zal tóei met zo'n 50 a 100 v laars. In voorgaande gaf de tweede avond lijk altijd een groter korpst te zien dan de Opvallend was dat de derheid van een pittigf deling hield en daaron voor de lange route, vooral de mensen mi derwagens voor de route kozen. Ook kwa voor dat gezinnen zich ten: vader en de grote ren liepen dan 7 kilo moeder met de klein: kilometer. De korte voerde gisteravond meer door de Veense derswijk en het Sportp lange tocht leidde Oude Weteringse Ve< Kerkstraat, de Gogheri weg en de Baan naf punt van vertrek: de Noordhoek. Na afloop de deelnemers goed aa (wandel)trekken te zijn men: voldaan na een If Avondwandeling keerdf weer huiswaarts. STOMPWIJK De korte baandraverij, donderdagmid dag 22 juli, vormt weer het hoogtepunt van het traditione le driedaagse Stompwijkse ?o- merfeest. De festiviteiten be ginnen dinsdagmiddag 20 juli om een uur met een optocht van de jeugd, begeleid door het fanfarekorps „Juliana" naar het kermisterrein aan de Dr. Van Noortstraat, achter de Laurentiuskerk. Om half twee beginnen daar de kinderspelen om ongeveer half vier gevolgd door een springwedstrijd voor paarden voor ruiters die lid zijn van de plaatselijke rijvere- niging „De Blesruiters". Om zeven uur is er weer een muzikale rondgang om de Stompwijkers uit te nodigen op het feestterrein het „katk nuppelen" bij te wonen. Woensdag 21 juli worden po- nyrennen gehouden waaraan 60 ruitertjes kunnen meedoen. Om zeven uur beginnen de bromfietsraces. Op de baan spectaculaire hindernissen die het de deelnemers moeilijk zullen maken maar de toe schouwers waarschijnlijk veel plezier zullen verschaffen. Kampioenschap De kortebaandraverij, donder dagmiddag vanaf half twee. heeft als hoofdprijs de 4.000- §ulden van de Grote Prijs van tompwijk. Extra-attractie is dat de Vereniging Nederland se Draf- en Rensport dit jaar Stompwijk het kampioenschap van Zuid-Holland heeft toege wezen. Dit betekent dat vrij wel alle bekende pikeurs aan de start zullen verschijnen. Hierbij natuurlijk de kam pioen van Nederland-korte- baan 1981, S.C. Hartman met Sultana Norton. Bij de voorin schrijving zijn niet minder dan 62 paarden aangemeld, voor de kortebaan een record. Het bestuur betreurt het dan ook dat Draf- en Rensport het maximale aantal mededingers heeft verlaagd van 30 naar 26.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4