Derde Leidse Pleinfestijn boordevol evenementen der wet iflMr Je bent jong en je wilt wat 120 gulden boete Mieren veroorzaken meestal weinig last LEIDSE COURANT DINSDAG 13 JULI 1982 PAGINA 3 pgar RX 7 le, grijze heer schui- :o voorzichtig naar vo- i hing zijn wandel- an het hek, dat de ihten van de rech- macht scheidt. Hij een lichte buiging ;antonrechter Sprey de zich in postuur, ak kon beginnen, ort te gaan, de uit wijk afkomstige werd beschuldigd ;t rijden in een auto- \vaarvan de rech terband glad was. proces verbaal van itie stond ook ver- ,t*dat het voertuig van 1 rdwijkse heer in zeer staat verkeerde. Dat ,s vatte de tachtig jaar Noordwijker op als. belediging. Zijn RX 7 werd als een ihroot betiteld, meen- Die beschuldiging m tot in het diepst jn ziel gekrenkt. Hij je aan rechter Sprey of njh mocht verdedigen diens bevestigende >rd begon hij met ;o ten van een twee pa- groot verweerschrift, s het voorlezen klonk 2 rontwaardiging door stem en trilden zijn itji 'es werd letterlijk lezen. Ook de leeste- werden door de Iwijkse heer uitgespro- rtj het schrijven van erhaal had hij zich malen bediend iakjes. Telkens wan? e Noordwijker bij het neren, stuitte op een larin haakjes stonden, it rde hij even en „Tussen twee haal- !n het begin leek het B dat de Noordwijkse ch vergiste, maar ook lalere „haakjes" zei hij dat terzijde. In zijn ,Ia\ betoogde de heer, ins hem kon zijn voer- o de showroom weer auto heeft pas mijl gereden", zei de wijker, die rechter een foto van zijn wa- let zien. De kanton- ir moest toegeven, dat ri i.een mooi karretje Voordat de Noordwij- erd aangehouden was ild-timer" door de po- n de ANWB goedge- en had de automobiel xfrote beurt gehad. Toen litie hem aanhield en had verteld, dat de b rachterband glad was, le Noordwijkse heer ir de garage ge en had daar een nieu- nd laten monteren. «\ad het wiel van eèn nieu- nd was voorzien, reed an terug naar de plek hij even tevoren was houden, de Gooweg. liet hij de agenten dat het euvel was ver- Volgens de heer ►nd er, toen de politie >m zijn rijbewijs vroeg, eherpe woordenwisse- ,De politie was zeer >ief en ik werd ver gelijk kwaad. Toen ze 'ertelden dat ik mee het bureau moest, riep ze dat maar moesten aldus de man, die 61de, dat hij tot zijn j gste nog nooit in aan- met de politie was de officier van justi- de rechter toonde be- 3 voor de zaak. Door de werd de uitspraak ii lig zonder straf ge- !'Jd. Rechter Sprey ho- 0 rde die eis en vroeg de igde automoblist of hij aarmee eens kon zijn. .„t de man nog eens had nerkt dat het een ►de was, dat zijn Cou- KX 7 als een hoop ot werd beschouwd, J ij. dat hij de uitspraak Ie rechter accepteerde, ding moest hem nog iart: „Weet U wat de me vroeg?" Infor- hij bij rechter „Ze vroegen me beroep ik had. Het is belachelijk dat de poli- ian een tachtigjarige wat zijn beroep is." er een antwoord af te ten pakte de man zijn elstok, maakte op een buiging voor de eer terug buigende er Sprey en verliet de zaal. KEES VAN HERPEN de „U" moet „H" worden LEIDEN Volgens een in Leiden studerende Rijnsburger zijn veel blauwe parkeerzöne's in de gemeente Leiden niet geldig. De Rijnsbur ger, die gisteren op het kantongerecht in Lei den voor een parkeerovertreding terecht stond, zei dat dat komt, omdat op de bewuste parkeer- borden de letter U staat. Volgens de Rijnsbur ger zijn die borden alleen geldig wanneer er een letter H op staat. De Rijnsburger betoogde, dat volgens de EEG- norm de verkeersborden moeten worden aan gepast. Volgens hem is de termijn voor de ver andering van de borden 53 en 54 verstreken. Die verandering houdt in, dat de letter U (die staat voor uur) moet worden gewijzigd in de letter H (hour). Volgens de Rijnsburger zijn borden met de letter U daarom niet meer rechtsgeldig. Kantonrechter Sprey deed geen uitspraak, hij hield de zaak aan. ROOKBOM NAAR KONINGIN: LEIDEN Een 20-jarige Noordwijkerhou- ter, die vorig jaar tijdens het bezoek van Koningin Beatrix aan Leiden een rookbom- metje wierp, is gisteren tot een boete van 120 gulden veroordeeld.' De man wierp het rookbommetje op 11 juni op de Oude Rijn. Omstanders doofden het vuur en wierpen het rookbommetje in het water van de Oude Rijn. De verdachte ver klaarde gisteren op het kantongerecht, dat hij het bommetje had gegooid omdat hij van mening was, dat het geld dat aan het ko ninklijk bezoek was besteed, beter voor an dere doeleinden had kunnen worden ge bruikt. FM-ONTVANGST WORDT UITGEBREID LEIDEN Na de uitbreiding van het aantal te ontvangen tele visiezenders in de regio wordt nu ook de ontvangst van de FM- band uitgebreid. Deze week wordt een begin gemaakt met de werkzaamheden aan de mast in Oegstgeest. Bij de uitvoering van het werk kan storing optreden bij de ont vangst van de FM-radio-programma's. Het werk neemt naar verwachting echter maar twee weken in beslag. Na de uitbrei ding zullen de FM-programma's via de volgende frequenties op het kabelnet te ontvangen zijn: programma 2e kamer Hilversum 1 Hilversum 2 Hilversum 3 Hilversum 4 BRT 1 BRT 2 BRT 3 RTB 1 RTB 2 RTB 3 frequentie 87.6 91.9 93.6 94.1 94.9 95.5 programma World serv. WDR 1 WDR 2 WDR 3 BBC 2 BBC 3 BBC 4 BFBS AFN LEIDEN Het Leidse Stad huisplein vormt zaterdag 17 juli en zaterdag 14 augustus wederom het sfeervolle de cor voor het jaarlijkse Leidse Pleinfestijn. Het is alweer voor de derde achtereenvol gende maal, dat volksuniver siteit K O, jongerenvereni ging „Augustinus" en de ge meente Leiden een dergelijk zomerfestival boordevol op tredens van muziek- en thea tergroepen organiseren. Het hele gebeuren is gratis toegankelijk. Het festival gaat zaterdag 17 juli van start met een optreden van kinderthea ter „Pluisje" om twaalf uur. Twee clowns halen komische en acrobatische toeren uit. Te gen een uur staat de formatie „Sorry" klaar om flitsende in dringende muziek te brengen. Bijna een uur lang zal het Stadhuisplein bol staan van de „special sound", waarmee de groep bekendheid heeft gekre gen. Liefhebbers van kritisch cabaret kunnen Vanaf twee uur hun hart ophalen aan het programma dat „Dubbel en Dwars", de winnaar van het Een beeld van het eerste Leidse Pleinfestijn. Leids Cabaret Festival '82, gaat brengen. De Leidse for matie „Splee" is vanaf drie uur te zien en te horen op het plein van symfonische rock muziek. Vervolgens is er een optreden van „Munk." met moderne beatmuziek, waarbij gelegenheid is tot dansen op het plein. Tegen zeven uur 's avonds staat een muzikale wereldreis met Engelse en Spaanse volksmuziek op het programma met het optreden van „Paella". Hoogtepunt van de eerste festivaldag vormt het optreden van „The Friends Band" vanaf acht uur. Deze 12-mans formatie brengt een veelzijdig programma met theater, muziek, clownerie en mime. De groep stond niet al leen aan de wieg van het in middels beroemde „Festival of Fools" maar maakte er tevens zelf^grote naam. Het programma voor de twee de festivaldag, zaterdag 14 au gustus, zal nog nader bekend worden gemaakt. Zeker is evenwel dat ook deze dag wordt gekenmerkt door een enorm aanbod van evenemen ten. Vanaf vandaag een nieuwe rubriek in deze krant. Van regenjas tot zonnesteek", een rubriek, waarin het los van de buiten heersende weersomstandig heden zonnig is of regent. Daarvoor zorgen dege nen, die in deze kolommen aan het woord komen. Gewone mensen, dip over gewone of bijzondere din gen praten. KUNSTENAAR JOB HABOLD (72): LEIDEN Job Habold is kunstenaar. Hij tekent en schildert, speelt luit en gitaar, maakt liedjes, ontwerpt decors, toneel- kleding en wandplastie ken. Ook het witte, zeer moderne interieur van de woning van zijn vriendin (65) heeft hij ontworpen. „Het fijne van dit werk is, dat je steeds over de grens van je kunnen probeert te komen. Je daagt jezef steeds uit. Als het lukt is het af, dan is het voor een ander. Meer mensen zouden die ontdekkings tocht in zichzelf moeten durven aangaan". Job Habold is één van de op richters van wat later de Beeldende Kunst Regeling (BKR) zou worden. Ook voor de thans bestaande BBK loopt hij het vuur uit de slof fen. Hij woont in een klein huisje in Leiden (zijn atelier in Amsterdam was veel gro ter). In de voorkamer schil dert hij en in de achterkamer tekent Job Habold. De be scheiden muren van zijn ver trekken tonen zijn werk door de geschiedenis heen. Ook op de zolder, waar hij slaapt, staat een tekentafel en zijn veel werkstukken opgesla gen. Hij plukt de dag en is gelukkig. „Je bent jong en je wilt wat" Job Habold is 72 jaar, heeft een sensitief gezicht dat dan weer ernstig dan weer vro lijk kijkt, draagt een grijze sik en wat pluizige haren tooien zijn kalende schedel. Zijn ogen kijken vriendelijk, maar je maakt hem niets wijs. Hij weet wat hij wil, hoe hij wil leven. „Als meer mensen zich ervan bewust zouden zijn, dat ze eens stêr- ven, zouden ze meer van hun leven maken en van elke dag plezier hebben". Job Habold houdt van de natuur. Als jon ge knul, liep hij al naar Frankrijk en zelfs naar Span je. Als het lente werd, moest hij er op uit. Het schetsboek met potlood en verf in de rugzak mee. Een zelfportret uit 1940, gemaakt tijdens één van zijn voettochten, toont een ernstig kijkende Habold die het begin van de oorlog meemaakt. In de hand een wandelstok (die heeft hij nog steeds) en op de achtergrond de door bombardementen ontstane puinhopen. Ook valt een bloemetje op. Een Ak- kerwinde, dat werd zijn sym bool voor hoop. „In een grauw, kaal en troosteloos mijnwerkersdorp in België ontdekte ik tussen het puin, naast een verroeste treinrails één bloemetje, een Akker- winde. Dat gaf mij zo'n hoop gevend gevoel, dat ik besloot Job Habold „ik schilder altijd naar de natuur". claüï de Akkerwinde tot symbool te maken". Die manier van buitenleven heeft hem nooit verlaten. De natuur boeit hem. Zelfs zijn meest abstrac te werken zijn nog uit de na tuur ontleend. Kampeervakan tie Vorige week vertrok hij op de fiets voor een kampeerva- kantie in Nederland. Zijn vriendin ging mee. Ze willen een maand wegblijven, maar alleen het hoognodige werd in de fietstassen gepakt. Dat was een klein tweepersoons tentje, wat kleding, wat toile tartikelen en natuurlijk een schetsboek met potlood en verf. Tenslotte geeft Job Ha bold een advies voor de zo mer: „Geniet ervan". Tour de Frats (1) Ome Joop Vervoorn zal niet meer van de partij zijn bij de 47e Tour de Frats. De medeoprichter van dit wieier- gebeuren voor onder meer de Leidse jeugd heeft reeds vorig jaar te kennen gegeven, dat hij een punt achter zijn „Tour-carrière"zou zetten. Dit betekent dat de op richters van de tour nu beiden niet meer aan het evene ment deelnemen. Acht jaar geleden overleed Joop Le gerstee uit Arnhem, die als directeur „sportief" met Ome Joop als tourdokter in al die jaren duizenden kin deren langs de mooiste plekjes van Nederland liet fiet sen. Tour de Frats (2) Nu heeft een jongere generatie de leiding van de Tour de Frats overgenomen. Chris Lindenhoff is nu directeur „sportief". De 47e Tour de Frats, die dit jaar wordt gehou den van 26 juli tot en met 4 augustus, heeft zijn thuishaven in Geldermalsen, waar fouragemeester Karei Eilers woont. Geldermalsen is de start- en finishplaats. Tilburg, Turn hout, 'Waalre, Venlo, Gemert, Eist, Apeldoorn en Doorn zijn de etappeplaatsen. Tour de Frats (3) Tot nu toe hebben nog slechts weinig kinderen uit Lei den en omgeving zich voor het wielerevenement opge geven. Kennelijk weet men niet waar men zich moet aanmelden. Dit is nog steeds onveranderd. Deelnemer- tjes kunnen zich melden bij Ome Joop Vervoorn. Van Hoogendorpstraat 36a, Leiden, tel 071-144921 en bij Ar nold Lindenhoff, Sperwerhorst 97, Leiden, tel 071- 212252 (na zes uur 's avonds). De Reinigingsdienst bracht een serie van zes infor matiebulletins uit over lastige insekten in huis. In zes afleveringen zijn ze.in de Leidse Courant be sproken. Vooral nu de vakantie is aangebroken, kunnen vlooien, wespen en ander ongedierte bij af wezigheid van de echte bewoners zich in huis neste len en bij terugkomst van vakantie voor de nodige verrassingen zorgen. Informatie over bestrijding van insekten bij de directie Reiniging. Noorder straat 18 tel. 212411. Mieren zijn uiterst nuttige dieren die over het alge meen weinig last bezorgen. Een enkele loslopende mier doet niemand kwaad. De hinder die men er van ondervindt, is meestal overdreven. Slechts wanneer ze in grote aantallen het huis binnenkomen moet bestrij ding overwogen worden. De mier komt in Nederland in vele geledingen voor waarvan de bruine en de weidemier zelfs, vrij zeldzame soorten zijn. Over het algemeen leggen mieren hun nest buitenshuis aan, de farao- mier maakt daarop een uitzondering. Deze is uit de tropen af komstig en kan zich in koel Nederland alleen handhaven in verwarmde gebouwen. Zodra faraomieren zich ergens gevestigd hebben, verspreiden ze zich zeer snel door het gehele gebouw of aangebouwd blok. Omdat faraomieren tot alles weten door te dringen kunnen ze een ware plaag voor de rechtmatige bewo ners vormen. Voor bestrijding van de faraomier moet contact worden opgenomen met de reinigingsdienst. Een mierenstaat bestaat uit een aantal, in verband met hun werkzaamheden, sterk gespecialiseerde, individuen. We onder scheiden de werksters, onvruchtbare vrouwelijke exemplaren die op hun omzwervingen naar voedselbronnen last kunnen veroorzaken. Voorts leven er koninginnen, die als eerste taak hebben te zorgen voorde instandhouding van de soort. Gewoon lijk komt de koningin, als de staat eenmaal is gevestigd, niet meer buiten het nest. De mannetjes en jonge koninginnnén dra gen zorg voor het stichten van nieuwe kolonies. Bij tuinmieren zijn ze in de maanden juli tot september in het nest aanwezig. Bij gunstige weersomstandigheden vliegen ze uit, de zogenaam de bruidsvlucht. Tijdens die vlucht vindt de bevruchting plaats, waarna de mannetjes sterven. De vrouwtjes zoeken een geschik te plaats om te overwinteren om in het voorjaar een nieuwe ko lonie te stichten. Bij sommige soorten komen ook soldaten voor, onvruchtbare vrouwelijke exemplaren die het nest tegen indrin gers verdedigen. In tuinen, parken en bossen zijn mieren nuttig door het verdel gen van allerlei schadelijke insekten. Het opruimen van mieren nesten op die plaatsen met behulp van insekticide gaat veelal gepaard met grote schade aan de natuur. De gehele naturlijke levensgemeenschap kan daardoor worden verstoord. Bestrijding van mieren mag alleen plaats vinden wanneer ze in gebouwen werkelijk last veroorzaken. Dat gebeuren met behulp van insek- ticiden die echter ook voor mensen en huisdieren gevaarlijk kunnen zijn. Allereerst moet worden nagegaan waar het nest zich bevindt. Daarna kunnen de nestingangen met een poeder- vormig insekticide behandeld Worden. Het beste is om de nestin gangen daarna te bedekken om te vermijden dat andere dieren met het insekticide in aanraking komen. In de eerste plaats moet echter voorkomen worden dat mieren van buiten uit het huis in gelokt worden. Voedingsmiddelen dienen goed afgeslo ten te worden. Eventuele losse mierenexemplaren kunnen ef fectief met de stofzuiger bestreden worden terwijl in het uiterste geval ook gebruik kan worden gemaakt van zogenaamde mie- renlokdoosjes. Ook kan altijd een beroep worden gedaan op de reinigingsdienst, die de mieren, echter niet geheel kosteloos, be strijdt. Twee illegalen aangehouden LEIDEN De Leidse po litie heeft gisteravond twee illegaal in Nederland verblijvende Egyptenaren aangehouden. Het tweetal verbleef in een woning aan de Jan Vossensteeg. De twee Egyptenaren zijn overgedragen aan de vreemdelingenpoltie. De politie kwam het tweetal op het spoor na een melding van een legaal in Nederland verblijvende Egyptenaar. Deze was tijdens een ruzie door vijf mannen uit zijn huis aan de Jan Vossensteeg gezet. Toen de politie de papieren van de vijf Egyptenaren controleerde, bleek dat twee van hen ille gaal in Nederland verbleven. Spookrijder op Lammenschansweg LEIDEN Een poiitie-pa- trouille stuitte gisteravond op een spookrijder. De bestuur-' der, een 35-jarige Leidenaar, reed met hoge snelheid op de verkeerde weghelft van de Lammenschansweg. De man werd een blaastest af genomen. Uit die test bleek, dat het alcoholpromilage 0,8 bedroeg. De man is overge bracht naar het bureau. Daar werd een bloedproef afgeno men.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3