grootscheepse klopjacht BLOEMKOOL EN BRAADWORST Kabinet verdeeld over ontkoppeling 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! I jekkend - ;astankje I ixplodeert: - voning litgebrand Beiroet Maandag 12 juli 1982,72e jaargang no, 22317 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave .Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes Z0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Het folkloristisch ballet van Mexico op Ned. I om 19.30 uur. Om 20.20 uur documentaire „Een dagje op de bank". Óp Ned. II om 18.59 uur „Die ren in beweging" en om 22.00 uur tv-spel „Jacob de Leuge naar", spelend in een oostduits ghetto, waar liegen tot levens behoud leidt. HET WEER Droog en zonnig, maar in de zuidelijke provincies ook en kele wolkenvelden. Warm, met middagtemperatuur rond de 30; in het waddengebied omstreeks 24 graden. Matige oostelijke wind, in het wad dengebied vrij krachtig. Zon op: 5.35; onder: 21.56 uur. Schev. hoogw8.15 en 20.55 uur. Laag: 4.06 en 16.24 uur. kogel 2 soldaten Een per ongeluk gelost schot /jeu gisterochtend in de Elias Beéckman- zerne te Ede twee militairen verwond. st door de schouder van soldaat R. Smit (18) uit raakte vervolgens zijn (21) uit het Friese Ach- eveneens in een schouder. Het wapen afgevuurd door de 19-jarige soldaat uit Uden, die meende een leeg maga- in zijn Uzi-pistoolmitrailleur te heb- gestopt. Bij die handeling glipte de af- per abuis door zijn handen, waar de kogel werd afgevuurd. De gewon- militairen zijn in het Juliana-zieken- in Ede opgenomen. Hun toestand is een legerwoordvoerder bevredi- Vleermuizen ongenood te gast HEERENVEEN Een Fries gezin te Hee renveen heeft al sedert enkele weken 109 gasten in huis. De visite ongenood heeft zich genesteld tussen het plafond van een slaapkamer en het platte dak van het huis. Het betreft vleermuizen, die goed blijken te gedijen in het Friese plaatsje. Iedere avond en ochtend is het een drukte van jewelste als de zoogdieren uitvliegen om eten te halen voor hun jongen. Dat gaat volgens de huisva der nog al eens ten koste van de nachtrust van de jongste telg van het gezin: een baby van zeven maanden. De vleermuizen mogen echter niet verdelgd worden, omdat de vleer muis-in Nederland een berschermde diersoort is. Volgens de politie van Heerenveen zullen de dieren in het najaar wel weer vertrekken. Nog geen einde aan Britse treinstaking LONDEN De Britse machinisten, die sinds een week in staking zijn, lij ken vastbesloten voorlopig niet aan het werk te gaan. Het dreigement van de spoorwegdirectie dat het hele spoorwegnet zal worden gesloten als de stakers morgen niet aan het werk gaan, hebben de leiders van de machi nistenvakbond naast zich neergelegd. De directie van British Rail heeft ver leden week al gedreigd met massaal ontslag van alle stakende machinis ten. Elke dag pndervinden de Britten meer hinder van de staking. Indringer in slaapkamer van Britse koningin (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN =- In haar slaapkamer op de derde etage van Buc kingham Palace heeft de Britse koningin Elizabeth II vrijdag morgen heel vroeg onverwacht bezoek gekregen van een onbe kende man, die bij haar op bed kwam zitten en tien minuten lang met haar praatte. Dit bericht, afkomstig uit de Londense „Daily Express" en overgenomen door alle Britse kranten, werd vanmorgen niet gelogenstraft door de zegslieden van het ko ninklijke paleis. „De zaak is in handen van de politie", verklaar den ze. Elizabeth II (56) zou heel kalm met de indringer gepraat hebben. Naar verloop van tijd vroeg hij om een sigaret. „Ik heb er geen bij de hand", zei de Britse koningin, „maar ik zal even een pakje halen". Ze wipte uit bed en alarmeerde op de gang een lakei, die naar haar kamer kwam, zogezegd om de sigaretten te brengen. De indringer werd door hem overmeesterd en over geleverd aan de politie. Pagina 7: vervolg „Cruijtf naar Zuid-Afrika" JOHANNESBURG Johan Cruijff behoort volgens Zuidafrikaanse dagbladen tot de groep van oud-top- voetballers, die voor veel geld bereid zijn de regle menten van de FIFA aan hun laars te lappen en vijf exhibitiewedstrijden in Zuid-Afrika te spelen. Met Cruijff schijnen onder anderen de Argentijnen Osvaldo Ardiles en Mario Kempes. de Westduitser Franz Bec- kenbauer, de Britten Dave Watson, Allan Ball, Mike Channon en de Joegoslaven Golac en Aleksic de invi tatie te hebben geaccepteerd. De spelers zouden morgen naar Zuid-Afrika vertrekken om aan te treden in wedstrijden in Durban, Johannesburg en Kaapstad. De nog actief in competitieverband uitkomende spe lers, zoals Cruijff (Ajax), Ardiles (Paris SG) en Kempes (Valencia) riskeren, als zij aan de uitnodiging inder daad gevolg zouden geven, een levenslange schor sing. Zuid-Afrika is immers in 1976 door de FIFA het lidmaatschap ontnomen vanwege zijn apartheidspoli tiek. Bakker stapt op als damescoaeh BEEKBERGEN Gerard Bakker is dit weekeinde op gestapt als tafeltenniscoach van de dames. De trainer die vooral furore maakte door de successen die hij boekte met Bettine Vriesekoop, kwam tot die beslis sing na een heftige ruzie tijdens een trainingsstage van de jeugdploeg in Beekbergen. Daarbij bracht hij onder andere tafeltennisser Ron van Spanje ernstig oogletsel toe. Bakker leeft al tijden in onmin met de bond en zei zelf dat alle ergernis zaterdag tot een uit barsting kwam. Met als gevolg dat hij onmiddellijk per brief zijn ontslag aanbood. Mogelijk komt er na de zo mervakantie nog een poging de partijen weer bij el kaar te brengen, vooral omdat de stap van Bakker na delige gevolgen heeft voor Bettine Vriesekoop. Ook ploegentijdrit voorPost CHATEAULIN Ook de ploegentijdrit die hedenmor gen verreden is werd een zege voor de ploeg van Pe ter Post. In 1 uur en 30 sec. kwamen ze op de eerste plaats voor de ploeg van Renault die een achtyer- stand had van 48 sec. Zaterdag sprintte Ad Wijnands naar een tweede plaats. Pol Verschuere klopte hem met een paar centimeter op de streep. Gisteren greep Frank Hoste, de Belgische kampioen in Nederlandse dienst, de etappe-zege. Tourprijsvraag Nu de Tour een week op weg is zijn onze deelnemers ware kenners geworden. Vandaar dat men geen enke le moeite heeft gehad met het antwoord op vraag 7 (Hoeveel Nederlanders eindigen er bij de eerste 12 in het dagklassement?). Het juiste antwoord was: 3, n.l. Ad Wijnands, Theo de Rooij en Adrie van Houwelin- gen. Arie Hoogeveen (Noordwijk); Gordon Verhagen (Oegstgeest) en H.J. Zoetemelk (Leiden) ontvangen de dagprijzen. Het antwoord op vraag 8 (Hoeveel renners van Tl-Ra- leigh staan er bij de eerste 12 in het algemeen klasse ment?) leverde ook al geen moeilijkheden op. Vele deelnemers tipten er drie (Gerrie Knetemann, Ludo Peeters en Henk Lubberding). De dagprijzen gaan naar: L.v. Schie (Warmond); J. Hoogervorst Wete- ringbrug) en Peter Janmaat (Nieuwveen). Het antwoord op de uitgestelde vraag 5 (Op welke plaats eindigt de ploeg-Post in de ploegentijdrit?) van morgen verreden, gaf eveneens weinig problemen: Ploeg-Post op de eerste plaats! F. Apperloo (Sassen- heim); Witko Verlaan (Ter Aar) en Peter Winters (Kat wijk) kunnen binnenkort het door hen gewonnen Tl- Raleighshirt aantrekken! Het antwoord op vraag 11 Wat is de tijd van win naar, afgerond in minuten van de individuele tijdrit in de 11e etappe?) zal wel weer de nodige problemen geven. Volgens de officiële opgave van de Ronde van Frankrijk is de lengte van de tijdrit van woensdag 53 km., maar in andere publikaties wordt gesproken over 57,3 km. Het lijkt ons raadzaam om de laatste afstand aan te houden. Degenen die al ingestuurd hebben kunnen of een nieuw antwoord insturen, of bellen met 070-190830 (dinsdag tot 14.00 uur) voor het wijzigen van hun antwoord. Uiterlijk woensdag 14 juli voor 10.00 uur moet uw inzending binnen zijn! albert he(Jn Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen JSSjh in de aanbieding. Bloemkool, 1 OO per stuk l.OO Fijne braadworst, 500 4.48 7QO kilo sss/.ZJO Dank zij een sterke tweede helft mocht Italië zich gisteren na een winst van 3- 1 op mede-fina list West-Duits- land de nieuwe wereldkampioen voetbal noemen. Opnieuw wees Paolo Rossi de Italianen de weg. Zijn openings doelpunt - Rossi werd met zes treffers ook top scorer van het toernooi - werd gevolgd door een slim Ita liaans spelletje. Tardelli en Altobelli maakten er rap 3-0 van, voordat een tegenvallende Paul Breitner kon tegenscoren. Ita lië, dat Cabrini in de eerste helft een strafschop zag missen, vierde tot diep in de nacht uitgebreid feest en West-Duitsland treurde. Overigens heeft FIFA-voorzit- ter Havelange al gemeld graag op 21 mei 1984 in Mo naco een revanche te willen organiseren. Dan bestaat de FIFA namelijk 80 jaar. Spanje '82 leverde een zeer laag cijfer op het gebied van toeschouwersaantallen op: een gemiddelde van 35.428 kijkers. Chili kwam in 1962 het slechtst voor de dag: 24.250 toeschouwers. Vermist kind verdronken SCHEVENINGEN Op het Scheveningse strand is van morgen vroeg ter hoogte van de vuurtoren het lichaam aan gespoeld van het zesjarige Amerikaanse jongentje dat sinds vrijdag werd vermist. Het jongentje logeerde voor vakantie bij zijn grootouders. Vrijdagavond werd enkele uren na zijn verdwijning alarm geslagen bij de politie. De zoekactie die hierop volg de, leverde niets op. Ook za terdag werd nog naar het jon gentje gezocht. i een krant ontvangen? Bel tussen t 8.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen t tOO en 15.00 uur, nummer 071- •2248 en uw krant wordt nog dezell- e avond nabezorgd. l'illllllllllllli |kl f 5 'ouringcar belandt op voetbalveld lill OORDWIJK Een touringcar met zestien passagiers kwam isteren op vreemde wijze op het SJC-terrein in Noordwijk te- ïcht. De chauffeur van de bus kwam van de provinciale weg n wilde richting Voorhout rijden. De man trapte echter door de l immen heen en belandde met zijn bus op het voetbalveld. Alle I izittenden kwamen met de schrik vrij. e 'm het SJC-terrein te bereiken moest de bus een lange weg af- iggen. Eerst werd een vierbaans weg genomen, vervolgens een e rede berm en daarna sprong de touringcar uit Lisse over een rede sloot heen om op het veld tot stilstand te komen. De bus 1 'as op weg naar Antwerpen. De passagiers, die afkomstig wa- in uit de Bollenstreek, wilden daar de Vogeltjesmarkt bezoe- en. milie, die op vakantie zou gaan naar Portugal, had in de huiskamer onder meer een campinggastankje klaar-, gezet, dat echter 's nachts was gaan lekken. Omdat dit gas zwaarder is dan lucht was het door de houten vloer in de kelder terechtgekomen, waar de ketel van de centra le verwarming stond. De waakvlam van deze ketel zorgde ervoor, dat 's mor gens om kwart over zeven met een daverende exlosie zeker twintig ruiten in de di recte omgeving sneuvelden. Het gezin zocht meteen een veilig heenkomen in de tuin. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministers van D'66 en GDA-minis- ter De Graaf (Sociale Zaken) zijn fel gekant tegen het plan van hun collega Van der Stee (Fihanciën) om per 1 januari alle uitkeringen met drie procent te verlagen en de ambtenarensalarissen te bevriezen. Volgens de tegenstanders zou bij doorvoering van dit plan de ont koppeling van enerzijds de lonen uit het bedrijfsleven en anderzijds de uitkeringen en ambtenarensalarissen een feit zijn. De Graaf en de D'66-ministers hebben in het kabinet bepleit, die koppeling te handhaven. Volgens minister De Graaf zou het beter zijn, het minimumloon per 1 januari enigszins te verlagen. Daarmee zouden dan auto matisch (volgens de bestaande koppelingstechniek) de uitkerin gen en ambtenarensalarissen omlaag gaan, maar de koppeling blijft dan in ieder geval in stand. In D'66 leeft de gadachte, per 1 januari alle lonen en uitkeringen te bevriezen, een idee dat on langs ook al is geopperd door het Tweede-Kamerlid Steef Weij- ers, sociadl-economisch deskundige uit -de CDA-fractie. Verder doen de ministers van D'66 pogingen, hun CDA-collega's warm te krijgen voor het plan van de Tilburgse econoom Schouten, om de automatische prijscompensatie af te schaffen in ruil voor be lastingvermindering. Van der Stee en Van Agt zijn hier echter vierkant tegen, omdat het bezuinigend effect ervan op korte termijn te gering zou zijn. Minister Van der Stee is van mening, dat zijn plan de beste ma nier biedt om snelle bezuinigingen tot stand te brengen, maar volgens de tegenstanders komen de alternatieven tot hetzelfde resultaat. Het kabinet praat eind deze week verder over de be groting voor 1983 en de ombuigingsplannen van Van der Stee. 'EN HAAG Na een gas- fplosie is zaterdagmorgen 3 de Obrechtstraat in Den bag een woning uitgebrand. 1,1in het huis wonende fa- BEIROET/WASHING TON De rust in de Li banese hoofdstad keerde vanochtend vroeg terug, nadat gisteravond op inti- tiatief van de Verenigde Staten een staakt-het-vu- ren van kracht was ge worden. De gehele dag was het gisteren in Bei roet tot zeer zware artille rie- en tankgevechten ge komen tussen Israëli's en Palestijnen. Vanuit zee bestookten Israëlische ka nonneerboten doelen in West-Beiroet. De Libanese staatsradio meld de dat Washington op verzoek van de Libanese premier Waz- zan tussenbeide was gekomen. Eerder had Wazzan opgeroe pen „deze waanzinnige Israël- siche beschietingen te staken, die Beiroet stukjes bij beetjes vernietigen". Volgens de Liba nese politie zijn bij de gevech ten vari gisteren minstens 75 .mensen omgekomen en raak ten er zeker 180 gewond. Het Palestijnse persbureau WAFA meldde dal er 300 slachtoffers zijn gevallen. De .meeste' do den vielen onder burgers, mede doordat de Israëli's drie ziekenhuizen hadden bescho ten, aldus WAFA. Tel Aviv liet weten dat aan Israëlische zijde 28 gewonden zijn geval len, maar volgens WAFA zijn de Israëlsiche verliezen veel hoger. De Sovjet-Unie heeft Israël er van beschuldigd bij de gevech ten in Libanon zenuwgas te hebben gebruikt tegen de bur gerbevolking. Het partijblad Pravda meldde vanochtend dat Israël zich niet stoort aan internationale verboden van bepaalde wapens en munitie. Terwijl gedurende het week einde in Beiroet zware gevech ten plaatsvonden, boekte de Amerikaanse onderhandelaar Habib geen enkele vooruit gang in zijn poging een diplo matieke regeling te treffen voor de Libanese crisis. Aboe Iyad, een van de 'meest voor aanstaande leiders van de PLO, liet gisteren weten dat zijn organisatie niet de wapens neerlegt voordat de christelij ke milities ontwapend zijn. De Amerikaanse president Reagan heeft echter gezegd, dat er redenen zijn „voor enig optimisme" over een oplossing van de Libanese crisis. Reagan zei verder „met enige tegen zin" Amerikaanse troepen te zullen inzetten bij de evacuatie van de Palestijnse guerrilla strijders uit Beiroet. Als het zover komt, dan „moet aan be paalde voorwaarden zijn vol daan", aldus Reagan. Volgens het weekblad Time zou Reagan een brief hebben ge schreven aan premier Begin, waarin hij hem ervan beschul digt de Amèrikaanse pogingen te frustreren,die zijn gericht op het zoeken naar een diplo matieke oplossing. Pagina 7: Geduld Israël raakt op. :n haag/woerden Politie en justitie zijn or het gehele land een ootscheepse klopjacht gonnen op vijf van de s zware criminelen die iteravond in de pauze in de finalewedstrijd om (t wereldkampioenschap >etbal op spectaculaire ijze uit de Scheveningse rafgevangenis zijn ont- ipt. Eén van de zes ichters, de 26-jarige urk O.S., kon gister- vond al, rond kwart voor vaalf, door de politie van berden in de buurt van plaatselijke station orden aangehouden. 1—1 arrestatie was het gevolg n een uitgebreide zoekactie 7 or de Woerdense politie, die tip had ontvangen over de rmoedelijke vluchtauto, een toze Citroën met het kente- ei\81-UT-69. In de wagen za- 'o' én drie mannen die de tipge- irrond tien uur de weg had ji gevraagd en een kwartje voor de telefoon. De man had fiierover argwaan gekregen en ^onmiddellijk de politie gebeld. )e politie van Woerden was al erder via de telex van de ont- lapping op de hoogte gesteld, a de tip werd er meteen een J lekactie op gang gezet. Deze eld idde tegen middernacht tot "ii (aanhouding van één van de V(is gedetineerden. De vluch- r, lopend in sporttenue, werd de buurt van het station ge resteerd. Hij pleegde bij zijn nhouding geen verzet. Korte d later werd de vluchtauto ibeheerd op een parkeer plaats aangetroffen. Van de r 7ee andere inzittenden ont- ak elk spoor. Wel ontving de ilitie in Woerden vanochtend it bericht dat rond de tijd de arrestatie elders in de ad een auto was gestolen. Het fcfpat on een rode Talbot-Samba it het kenteken HV71JF. Na het bekend worden van de ontsnapping werden op tal van plaatsen door de politie fuiken opgesteld. Hier de politiecontrole bij het Hellegatsplein op de route van Rotterdam naar Zeeland.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1