Zuid-Europa kreunt onder extreme hitte üeagan jeslist )verlot Italiaanse politie stopt bloeiende babyhandel Chirac wint slag om Parijs lankert: Geknoei iet geld van luroparlement Prins Charles nog veel rijker door erfenis van zonderling D'S S3 ITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 JULI 1982 PAGINA 7 irüAATSBURG De voorzitter van het Europees Jement Piet Dankert heeft gisteren toegegeven dat afgelopen jaren met geld van het Europarlement is jnoeid. een onderzoek van de Europese rekenkamer en twee ac- itantskantoren is vast komen te staan, dat bijna een kwart ^en gulden zoek is. iet begin van het onder- C i was vijf miljoen gulden ndbaar. [lacune is volgens Dankert ':eld, omdat een aantal ^mentsleden ten onrechte fangen geld hebben terug- jrt op de rekening van het jarlement. Dankert kon- opnieuw aan, dat de fi- jjiële administratie van het tment zal worden veran- de omvang van eventue- idere fraude bijvoor- het ten onrechte indie- van hotelrekeningen ilde hij niets zeggen' it naar die praktijken een onderzoek zal worden ild. De afgelopen jaren ter diverse malen geble- dat sommige parlements- p misbruik maken van de jzieningen van het parle- jt en veel meer aan onkos- ergoedingen ontvangen, [zij in werkelijkheid heb- uitgegeven. c'kenhuizen in [roet in problemen [ROET De Israëlische [kade van West-Beiroet It de ziekenzorg in de Li- ëse hoofdstad in grote Rijkheden gebracht. De r^nhuizen hebben over een _ik geen brandstof en geen Ösel meer. De medicijnen den steeds schaarser en fdoor duurder, iwel Israël de water- en imtoevoer naar West-Bei- heeft hersteld, laat het vel geen voedsel door. Het e Kruis mag van de Israë- bezetter geen voedsel- iden naar West-Beiroet Igen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse kroon prins Charles (33), die al schat rijk is, heeft een erfenis gekre gen van bijna 500.000 gulden. Dit aantrekkelijke bedrag komt voort uit de nalaten schap van ene John Saunders, van wie de prins overigens nog nooit gehoord had. Saunders overleed eerder dit jaar op 68-jarige leeftijd in Launceston (Cornwall). Hij leefde daar, sinds de dood van zijn vrouw, als een zonderling. Voordien was hij het hoofd van zijn eigen, particuliere school. De andere inwoners van het stadje kregen Saunders alleen te zien wanneer hij met zijn kruiwagen en zwarte hond op straat verscheen. Dat deed hij telkens wanneer het markt was geweest. Dan ging Saun ders weggeworpen groenten en afval verzamelen. Daarvan leefde hij. Na zijn dood bleek John Saun ders 'geen testament gemaakt te hebben. Een onderzoek bracht aan het licht, dat hij geen enkele erfgenaam had. Om die reden gaan zijn huis en inboedel van de jaren gele den gesloten school naar prins Charles. Een Koninklijk Handvest, daterend van 1337, schrijft dit voor. Die inboedel, waaronder zes schoolborden, hondervijftien schoolbanken, voetbalschoenen, cricket-bats, uniformhalsdoeken en streep- dassen, is onlangs bij opbod verkocht. In 1337 werd door de Engelse koning Edward III het Her togdom Cornwall gecreëerd. Edward maakte van zijn oud ste zoon, die de Zwarte Prins genoemd werd, de eerste her tog van Cornwall. Sedertdien komt die titel automatisch elke nieuwe volwassen prins van Wales toe. De prins van Wales bezit in Cornwall uitgestrekte bossen, landerijen en veel ge bouwen, die hem veel geld op leveren. T Twee inwoners van dorp in de buurt van Barcelona kij ken toe hoe het vuur steeds dichter hun huizen nadert. De bosbranden, waarvan vermoed wordt dat ze zijn aangestoken, dreigen Barcelona te omsingelen. PARIJS Zelfs de inwo ners van de landen rond de Middellandse Zee, die in de zomermaanden wel wat gewend zijn, begin nen veel last te krijgen van de hittegolf die Span je, Zuid-Frankrijk, Italië, Joegoslavië en Grieken land al weer enige tijd in zijn greep houdt. In de schaduw stijgt het kwik daar elke middag tot ruim boven de veertig graden. Rond Barcelona en in Zuid-Frankrijk is het als gevolg van de grote bos branden die daar woeden nog veel warmer, terwijl enorme rookwolken voor een verstikkende atmo sfeer zorgen. In Zuid-Frankrijk heerst mo menteel de ergste droogte sinds 1894; dit jaar is daar nog nauwelijks regen gevallen. De droogte en de extreme hitte geven de bosbranden alle kans. In heel Zuid-Frankrijk woeden duizend kleinere en grotere bosbranden, die vaak spontaan ontstaan. De brand weer krijgt langzaamaan een tekort aan water en het vuur heeft tot op heden aan drie mensen het leven gekost. Op sommige plaatsen aan de Rivièra viel gisteren de elek triciteit uit: bewoners hadden uren lang geen stroom en dui zenden mensen zaten in vast in stilhangende liften. Omdat de meeste brandweerlieden bezig waren de bosbranden te bestrijden, duurde het tot laat in de avond voor alle mensen uit de liften waren bevrijd. In Perpignan deed zich in de avond een schrikaanjagend verschijnsel voor toen een plotseling sterke Sirocco-wind hoos opstak; in de stad en om geving werden honderden da ken afgerukt, bomen ontwor teld. bovengrondse telefoon- en elektriciteitslijnen vernield en de hete wind deed tal van branden ontstaan. Het stedelijk orkest van Lyon, dat op de binnenplaats van het Paleis van de Koningen van Mallorca een concert gaf, werd in de meest letterlijke zin van het woord door een schroeien de wind weggeblazen: binnen enkele seconden vlogen diri gent, musici, instrumenten, partituren en stoelen weg; het uit tweeduizend personen be staande publiek kwam er wat beter af maar werd verstikt door een wolk rood stof. Er ontstond paniek, de elektrici teit viel uit en binnen enkele minuten steeg de temperatuur met tien graden tot bijna veer tig graden Celcius. Behalve de zware schade die de bosbranden aanrichten, lij den in alle landen rond de Middellandse Zee land-, tuin en wijnbouw zwaar onder de hittegolf en de droogte. H "V HAAG De Ame- _janse minister van de- 5ie, Caspar Weinber- zei woensdag tijdens werklunch met jour- ijsten dat Israël een ul- i %tum had gesteld aan. vertrek van de Pales- (5e Bevrijdingsorganisa- "PLO uit Beiroet. Wein- ger, die zich beriep op rouwbare informatie, gde eraan toe dat het matum komende zon- zou aflopen., Zijn )rden waren nog maar uitgesproken of Ame- ianse regeringsfunctio- tssen haastten zich om Uitspraken van Wein- j[er te ontzenuwen, gens hen bestaat zulk [ultimatum in het ge- niet. [voorval, dat in Ameri- jse regeringskringen zeker |e nodige verbazing en ir- le moet hebben geleid, is toveelste waaruit blijkt dat fegering-Reagan allesbehal- len eensgezind optredend I is. Sinds president Jan de lakens in het Witte I uitdeelt, is het al vaker ■gekomen dat zijn minis- tegengestelde standpunten Qeningen verkondigen. Op geen nieuws dus. Het inikwaardige aan dit laatste 'val is echter, dat Wein- ter zich tegenover journa- P fh een duidelijke voorstan- 'y-'heeft getoond van het zen van Amerikaanse mari PLO-voorzitter Jasser Arafat bespreekt met enkele van zijn commandanten de militaire situatie in Beiroet. Terwijl er een intensief diplomatiek overleg gaande is over de toekomst van de PLO, houden Palestijnse leiders en hun links-Libanese bondgenoten sterk rekening met «en Israëlische aanval op Beiroet. niers naar Beiroet. Tot voor kort was de Amerikaanse mi nister van defensie tegen een stationering van Amerikaanse troepen naar Libanon. De aan wezigheid van Amerikaanse militairen in Libanon zou het precaire machtsevenwicht in het Midden-Oosten doen ver storen, de spanning met de Sovjet-Unie onnodig verder opvoeren en mogelijk oncon troleerbare militaire konsek- wenties kunnen hebben. Onrust in VS Nu het Israëlische leger zich superieur heeft getoond en tot in Beiroet is doorgedrongen, lijkt het Amerikaanse stand punt aan een diepe wijziging onderhevig. Na zeer onduide lijke onderhandelingen is er een Israëlisch-Amerikaans plan ontstaan, dat voorziet in de evacuatie van de Palestijnse guerrillastrijders uit Libanon. De Amerikaanse zesde vloot moet volgens dit plan de guer rillastrijders naar de Syrische havenstad Latakia begeleiden en zo'n 1000 Amerikaanse ma riniers krijgen de opdracht om rond Beiroet als buffer te fun geren tussen de Israëlische mi litairen en het Libanese leger, dat West-Beiroet zal moeten gaan controleren. Als dit plan doorgaat, mengen Amerikaan se militairen zich voor het eerst sinds de nederlaag in Vietnam weer buiten de VS in een politiek uiterst gevoelig gebied. Het principe-besluit van de regering-Reagan om militairen naar Libanon te stu ren heeft al tot felle reacties geleid. In de Verenigde Staten is de nodige ongerustheid ontstaan over dit voornemen, omdat men vreest dat de VS in dat geval direct bij het Libanon- conflict betrokken raakt. Di verse senatoren, zoals de in vloedrijke voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken, Charles Percy, hebben aan het sturen van Ameri kaanse militairen voorwaar den gesteld. Deze voorwaar den zijn: alle partijen, die bij het conflict betrokken zijn, moeten instemmen met de komst van Amerikaanse mari niers; er moeten vergaande ga ranties komen voor de veilig heid van de Amerikaanse sol daten; de Amerikaanse aanwe zigheid moet van beperkte duur zijn. De PLO heeft al of ficieel laten weten niets te voelen voor een evacuatie uit Beiroet onder toezicht van de VS. De veiligheid van de Amerikaanse mariniers kan evenmin worden gegaran deerd, zolang er er geen alge mene overeenstemming be staat over hun aanwezigheid in Libanon. Daar komt bij dat er zowel vanuit de Arabische wereld als uit Moskou zeer negatief is ge reageerd op de Amerikaanse plannen. In commentaren in Arabische kranten werd het Amerikaanse evacuatieplan verontwaardigd als „achter baks en arrogant" van de hand gewezen. De Saoedische rege ringkrant schreef dat de Ame rikanen er op uit zijn „de be langen van Israël te bescher men dat al sinds lang kan re kenen op massale steun uit de VS". Radio-Moskou heeft heeft gisteren laten weten dat de VS zich voorbereiden op een „directe militaire inter ventie" in Libanon. President Brezjnev heeft vervolgens zijn Amerikaanse ambtgenoot ge waarschuwd geen troepen naar Libanon te sturen, omdat de Sovjet-Unie dan verplicht zou worden zijn Midden-Oos- tenpolitiek aan dit nieuwe feit aan te passen. Russische invloed Heeft de regering-Reagan zich laten verblinden door de mili taire successen van de Israë liërs? Of raakt de Amerikaan se regering het spoor bijster in het zeer complexe Midden- Oostenprobleem en willen zij nu door middel van een mili taire aanwezigheid een Ameri kaanse regeling voor dit ge bied afdwingen? Het is bekend dat de Ameri kaanse Midden-Oostenpolitiek sinds de Oktoberoorlog van 1973 erop gericht is om de Russische invloed uit dit ge bied terug te dringen en de volkeren van het Midden-Oos ten een Amerikaanse regeling op te leggen. Het grote pro bleem hierbij vormde en vormt nog steeds de Israëli- sche-Arabische tegenstelling. Verzoening van Israël met de Arabische landen stond de af gelopen tien jaar centraal in het Amerikaanse Midden-Oos- tenbeleid. De stap-voor-stap diplomatie van Kissinger en het daaruit volgende Camp David-vredesproces, dat resul teerde in een Egyptisch-Israë- lische vrede, heeft zijn vruch ten weliswaar afgeworpen, maar is vastgelopen op het Pa lestijnse vraagstuk. Op 1 oktober 1977 sloten de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie een overeenkomst, waarbij beiden overeenkwa men dat alle bij het Midden- Oostenconflict betrokken par tijen aan een algehele vredes onderhandeling zouden moe ten deelnemen. In de Ameri kaans-Russische verklaring werd een passage opgenomen over „de legitieme rechten van het Palestijnse volk", hetgeen een Palestijnse deelname aan eventuele onderhandelingen inhield. Deze verklaring sloeg in Israël als een bom in. De toenmalige minister van bui tenlandse zaken, Moshe Day- an, reisde meteen naar Was hington en na enkele dagen werd de Amerikaans-Russi sche verklaring als een leeg vodje papier in het archief op geborgen. Blijkbaar had Day- an de toenmalige Amerikaanse president Carter weten te overtuigen, dat met een zelf standige Palestijnse vertegen woordiging geen onderhande lingen gedaan konden worden. Nieuwe orde De regering-Reagan heeft er nooit doekjes omgewonden dat met de PLO geen zaken ge daan konden worden. De afge lopen weken is het duidelijk geworden dat Washington Is raël het groene licht heeft ge geven voor een invasie in Li banon. Even voor de invasie was de Israëlische minister van defensie, Ariël Sharon, in de VS en weinigen geloven dat toen niet gesproken is over de ophanden zijnde invasie. De coulante Amerikaanse hou ding gedurende de afgelopen ten aanzien van Israël, heeft de Egyptische president Moe barak de uitspraak ontlokt, dat Washington op de hoogte was van de Israëlische plannen in Libanon. Nu de regering- Reagan het besluit heeft geno men om troepen naar Beiroet te sturen, is het voor de meeste Arabische regeringen zonnek laar geworden hoe het Liba- non-plaatje eruit moet komen te zien: na de verdrijving van de PLO, moet er in Libanon een Israëlische orde worden gecreëerd, die gesteund wordt door de VS. In deze nieuwe orde is geen plaats voor de Pa- lestijnen en kan de Israëlische regering haar voorwaarden stellen een regeling voor het Midden-Oostenconflict. De vraag is nu of de Arabische re geringen, die blij zijn met een militaire verzwakking van de PLO, ook zover willen gaan dat de PLO als politieke factor wordt uitgeschakeld. Uit de Arabische reacties over het Amerikaanse evacuatieplan, kan worden afgeleid dat het grote Arabische zwijgen over de gang van zaken in Libanon een grens heeft bereikt. In dat geval staat de regering-Reagan voor het dilemma de PLO, die militair min of meer is uitge schakeld, als politieke factor te erkennen of te kiezen voor de Israëlische oplossing: de ver nietiging van Beiroet RICK KERSJES (Van onze correspondent; Cees Manders) ROME Met de arrestatie van de hele medische en administratieve staf van de gynaecologische kliniek van het ziekenhuis in het Zuiditaliaanse Telese, hoopt de politie een einde te hebben gemaakt een bloeiende handel in baby's. Hoe lang deze handel in baby's al aan de gang was, is moeilijk te zeggen. Niemand weet dan ook exact om hoeveel baby's het gaat. De directie van de kliniek heeft van de administratie wij selijk een puinhoop gemaakt, waaruit gegevens over slechts ze ven verkochte baby's zijn opgevist. Lokale en provinciale auto riteiten lopen inmiddels met een hoogrood hoofd van schaamte rond. De kliniek werd betaald door de lokale overheid. De baby's werden te koop aangeboden voor veertigduizend gul den. De gelukkige nieuwe ouders hoefden niet bang te zijn dat de natuurlijke moeder haar kind ooit nog zou komen opeisen. Deze echte moeder wist nauwelijks dat ze een kind gebaard had, laat staan hoe het eruit zag en of het een jongen of een meisje was. De behandelende gynaecologen stonden daarvoor in. Zekere faam De kliniek Salus („Welzijn") had het stadje Telese na de invoe ring van de liberale abortuswet in Italië een zekere faam be zorgd. Wie een snelle abortus wilde moest in Telese zijn. Uit de hele regio Campania kwamen meisjes in „blijde" verwachting. In de Salus zorgde deskundig medisch personeel er voor dat het „schandaal" binnen onmerkbare proporties bleef. Vorig jaar 180 abortussen en de eerste vijf maanden van dit jaar zelfs al 160. De kliniek draaide op volle toeren. Tussen deze bedrijven door moet een van de doktoren het inzicht hebben gekregen, dat het niet juist was om al die abortussen te plegen, terwijl zoveel kin derloze echtparen op zoek zijn naar een baby. Zij zijn, zo wist hij, vaak bereid een zeer goede prijs voor zo'n baby te betalen. Toen was het complot snel geboren. Argeloze moeders Argeloze meisjes die zich in Telese voor een abortus meldden, werden er door de ondernemende doktoren van overtuigd dat zij beter geen abortus konden laten plegen. De meisjes konden de baby's na de geboorte weggeven. Als hun familie's toeneming van hun buikomvang opmerkten, dan zouden de doktoren wel even .verklaren dat het om een maagaandoening ging. De meis jes werden tegen het einde van de zwangerschap weer in de kli niek terugverwacht. De baby's kwamen ter wereld via de kei zersnede, zodat de moeder geen glimp van haar kind kon opvan gen. De rest werd verzorgd door de kliniek: de geboorte werd aangegeven op het gemeentehuis van Telese, met de aanteke ning dat de moeder onbekend wenste te blijven (iets wat volgens de Italiaanse wet kan). Daar stonden de nieuwe ouders al te trappelen van ongeduld om hun kind in ontvangst te nemen. Het enige wat de man. de nieuwe vader dus, nog te doen stond was betalen (liefst contant). Daarna moest hij zich even op het gemeentehuis mélden met de mededeling dat hij de baby in een buitenechtelijke relatie had verwekt en dat hij dus de vader Tragisch De babyhandel liep spaak toen een van de echte moeders wroe ging kreeg en haar kind terugeiste. Sindsdien is de kliniek bui ten bedrijf. Wat er met de van ouders verwisselde baby's moet gebeuren, is een probleem voor de Italiaanse justitie. De zaak is uiterst tragisch want de gerechtelijke procedure brengt niet al leen de buitenechtelijke zwangerschap van de natuurlijke moe der aan het licht. Zo'n procedure kan ook uitdraaien op een ver wijdering van het kind uit de ouderlijke macht, waarin het zich al sinds de geboorte bevind. Met alle ellende vandien voor de kinderen zelf. „Een smerige zaak", zo concluderen de Italiaanse media. Een schandalige toestand, maar in het Zuiditaliaanse, het achterlijk ste gebied van de Europese Gemeenschap, helaas niet zeldzaam. Waar armoede heerst, waar de terreur van het vooroordeel be staat, en de „schande" slechts met de dood kan worden uitge wist, daar worden onvermijdelijk borelingen verkocht. Dit had den de gynaecologen en ander hooggekwalificeerd medisch per soneel van de kliniek, allen verenigd in de eed op Hippocrates, goed begrepen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Het besluit van de Franse regering om Parijs in twintig afzon derlijke gemeenten op te delen, met het klaarblij kelijke doel de herverkie zing van de tegenwoordi ge burgemeester en oppo sitie-leider Jacques Chirac onmogelijk te maken, is in een soort politieke come- die ontaard. Het totaal verrassende plan van de regering beoogde de rechtse oppositie een gevoelige politieke hak te zetten, maar blijkt nu de grootste flater te zijn die het linkse bewind se dert het aan de macht geko men is, begaan heeft. Eerste minister Pierre Mauroy heeft het socialistische plan nu gro tendeels van zijn oorspronke lijke inhoud ontdaan. De politieke storm die een en ander ontketend had, de kri tiek tegen het plan, de veroor deling ervan door bladen als Le Monde en Le Matin die de regering in beginsel gunstig gezind zijn en het vernietigen de resultaat van een opiniepei ling en het grootste met zwaar geschut gesteunde propagan- aa-dffensief van Chirac, heeft de regering er nu toegebracht zichzelf een psychologische nederlaag toe te brengen, die zij waarachtig niet nodig had. Mauroy heeft verklaard dat Parijs niet 'onthoofd' zal wor den, dat het als zodanig een gemeente zal blijven, dat de Parijzenaars hun gemeente raadsleden voor elk van de twintig onafhankelijke arron dissementen zullen kunnen blijven kiezen en dat deze op hun beurt dan weer de burge meester van de hele stad zul len kiezen. Het oorspronkelijke plan voor de Franse hoofdstad zou liefst in 21 burgervaders voorzien. Elk van de twintig afzonderlij ke arrondissementen zou met zijn eigen gemeenteraad een mini-gemeente vormen. De bestuurstechniek van Parijs zou dan volgens een uiterst in gewikkeld en weinig doeltref fend plan verlopen. Ondanks alle technische kunstgrepen die zij op het al lerlaatste moment heeft aange bracht, heeft de regering niet de overtuiging kunnen wegva gen dat de operatie tegen de oppositie gekeerd en een poli tieke slag beneden de gordel was.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7