Sancta Maria protesteert tegen plannen voor vermindering bedden Voor kleine klusjes. la REGI0(J0UR)NAAL Oude complex bezorgt veiling Flora verlies REGIO Beslissing over verlenging Conrad- straat uitgesteld JST CeULe Qowuvnt ai* M Martinus Hal nieuw aanwinst Avifauna PPR maakt bezwaar tegen uitbreiding van Van Lent „Ut SI op pie99 actief tijdens de Kaagweek LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 JULI 1982 PAGIN, Noordierse kinderen weer naar Hazerswoude HAZERSWOUDE Veertig jongens en meisjes uit de Noord ierse stad Belfast arriveren woensdag 21 juli in Hazerswoude voor een vakantie tot 11 augustus in genoemde gemeente én in Koudekerk aan den Rijn. Twintig van hen komen uit de rooms-katholieke wijk Beeck- mount en evenzoveel uit de protestantse wijk Village. De werk groep Hulp aan Noord-Ierland (HUNI) heeft gedurende de drie weken een programma samengesteld van maandag tot en met zaterdag voor het gehele gezelschap van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds. De gastgezinnen in beide dorpen aan de Oude Rijn herbergen telkens twee jonge Noordieren: een katho lieke en een protestantse tiener. Op deze wijze wil men een hele kleine bijdrage leveren aan de oplossing van het Noordierse pro bleem. Door alle doorgemaakte ellende van de burgeroorlog en door het geïsoleerd van elkaar wonen, hebben protestantse en katholieke kinderen vooroordelen tegen elkaar. De werkgroep HUNI: „Die vooroordelen kunnen alleen worden opgelost door de kinderen elkaar écht te laten ontmoeten." Onderzoek naar gebruik van bestrijdingsmiddelen in de bollenteelt BOLLENSTREEK - De Leidse Wetenschapswinkel bereidt een onderzoek voor naar het gebruik en de gevolgen van het wer ken met bestrijdingsmiddelen in bollenbedrijven. Dit gebeurt op verzoek van een werknemer in een bedrijf in Sassenheim die al jaren ziekteverschijnselen vertoont zoals zenuwaandoeningen en chlooracné. De verschijnselen worden geweten aan het langdu rig werken met bestrijdingsmiddelen, onder meer dioxine. Het hoofddoel van het onderzoek van de Wetenschapswinkel is het verbeteren van de werksituatie van de werknemers in de bol lenteelt. Hiertoe willen de onderzoekers zoveel mogelijk infor matie verzamelen door gesprekken met werkers en door ge bruikmaking van beschikbare wetenschappelijke literatuur over dit onderwerp. De Voedingsbond FNV heeft haar medewerking aan het project toegezegd. Jos Dohmen van de Wetenschapswinkel: „Onze medewerking werd gevraagd nadat de Arbeidsinspectie had laten weten de noodzaak van een dergelijk onderzoek niet in te zien. Tijdens een eerste gespreksronde met werknemers is ons echter geble ken dat bestrijdingsmiddelen wel degelijk op grote schaal ziek ten hebben veroorzaakt. Bij veertig werknemers binnen een be drijf constateerden we opvallend veel dezelfde lichamelijke klachten". De onderzoekers vinden dat er weinig voorschriften zijn over het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Voor zover die er wel zijn, hebben de onderzoekers de indruk dat deze door de werknemers niet erg serieus worden genomen. Verder willen zij nagaan in hoeverre artsën in de bollenstreek op de hoogte zijn van de gevaren van de giften. Ook willen zij te weten komen welke rechten op schadevergoeding ziek geworden werknemers hebben. Tot slot gaan de onderzoekers bekijken welke alternatieven er zijn voor de meest schadelijke middelen. Daarbij willen zij ook de vraag betrekken of het niet mogelijk is veranderingen in de bedrijfsstructuur door te voeren. Zij denken dan aan het afwis selen van de bollenteelt met andere gewassen. Voor dit onder- zoeksaspect heeft de Landbouwhogeschool in Wageningen al in teresse getoond. De rest van het onderzoek wordt voornamelijk gedaan door leden van de Leidse universiteit. NOORDWIJKERHOUT Het jaar 1981 kan als een periode van vraagte kens en onzekerheden worden aangemerkt, on danks de sluitende begro ting. Dat merkt de direc tie van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk op in het jaarverslag over die perio de. Eén van die onzeker heden is de kernbeslissing uit het Globaal Plan Psy chiatrie van de provincie Zuid-Holland waardoor de St. Bavo en de Sancta uiteindelijk nog maar 340 bedden mogen overhou den: een vermindering ten opzichte van de huidi ge situatie met 1.000 bed den. Met de directie van de Bavo heeft de Sancta dan ook een brief geschreven aan de pro vincie waarin wordt duide lijk gemaakt dat die voorge nomen vermindering van bedden in acht tot tien jaar uit een oogpunt van patiën tenzorg niet verantwoord wordt geacht. Een geluk bij dit ongeluk wordt genoemd dat de provincie voorlopig niet tornt aan de hoeveelheid Noordhollandse patiënten, die in de Sancta wordt opge nomen, en aan de psychoge riatrische afdeling. Sinds ge ruime tijd beschikt het zie kenhuis over een goed lo pende afdeling op dit gebied. Het is de bedoeling dat deze vorm van zorg voortaan in algemene ziekenhuizen ge beurt. Bezwaar Verder heeft het bestuur te gen het eind van 1981 be zwaar aangetekend bij de staatssecretaris tegen het feit dat het geen nieuwbouw of renovatie op eigen terrein mag realiseren voor de afde ling zwakzinnigenzorg. Be gin 1981 was iedere instantie het er al over eens dat de woonomstandigheden van 96 oudere dames absoluut niet meer voldoet. Het ziekenhis wilde een oplossing versnel len door eigen grond voor nieuwbouw beschikbaar te stellen, maar dit is door de overheid toch afgewezen. Uit het jaarverslag blijkt ver der dat ongeveer een kwart van alle opgenomen patiën ten in de Sancta uit Noord- wijk en omliggende gemeen ten komt. Verder groeit nog steeds de vraag naar plaatsen vanuit Noord-Holland. Bijna de helft van de 417 patiën ten, die in 1981 werden opge nomen, komt uit Haarlem of Amsterdam. Eind 1981 had de Sancta 609 patiënten. Ge bleken is ook dat van elk op namejaar twee to vier pro cent van de patiënten niet meer ontslagen kan worden. ALPHEN AAN DEN RIJN Eerst het besluit van Ge deputeerde Staten over het bestemmingsplan Conrad- straat afwachten en dan pas beslissen over verlenging. Dit besloot de gemeenteraad van Alphen gisteravond in een extra-vergadering over de verkeerssituatie in Alphen-zuid. Aanleiding tot deze extra-vergadering was het feit dat Rijkswaterstaat na de bouwvakvakan tie wil beginnen met het doortrekken van deze straat omdat dit volgens een in 1979 gesloten overeenkomst met de gemeente, voor 9 januari 1983 klaar moet zijn. De raad is in principe voor aanleg van het wegvak tussen de Conradstraat en de Hefbrug maar zit in haar maag met een uit spraak van de vroegere wethouder J. W. Haanstra dat er geen doorgaand verkeer over de Conradstraat komt voor deze is gere construeerd. Het bestemmingsplan dat deze reconstructie moge lijk maakt is vorig jaar door de raad aangenomen. Maar er zijn een aantal bezwaren, tegen dit plan ingediend bij Gedeputeerde Staten. Gedeputeerde Staten moeten voor 20 augustus hierover een uitspraak doen, maar dan kunnen de bezwaarhebbenden nog in beroep bij de Kroon. Overleg Het CDA heeft nu een voorstel aangedragen dat door een meer derheid van de raad werd aangenomen. Volgens dit voorstel moeten B en W van Alphen overleg plegen met degenen die be zwaar tegen het bestemmingsplan hebben aangetekend om na te gaan of zij de uitspraak van Gedeputeerde Staten, hoe die ook uitvalt, accepteren. Als die bereidheid bestaat kan het college met rijkswaterstaat praten over opschorting van het werk en eventueel geld vari het rijk accepteren om later zelf de weg aan te leggen. De gemeente zal dan, als toestemming voor de recon structie van de Conradstraat komt, deze reconstructie zo snel mogelijk uitvoeren en de verlenging aanleggen. Hier door zal er geen verkeer door de Conradstraat komen voor deze aangepast is. Als de bezwaarhebbenden niet van verder beroep willen af zien moet het college de overeenkomst met rijkswaterstaat uit voeren en de verlenging laten aanleggen. Alle fracties behalve de PPR, waren het met dit voorstel eens. C. Doolhoff van de PPR, vond het voorstel een vorm van chan tage. „Er wordt druk op personen uitgeoefend om ze te laten afzien van een wettelijk recht. Dit is onderhandelen met het mes op tafel". Voor de PvdA had de hele extra raadsvergadering niet gehoe ven. In 1979 is een besluit genomen en toen beslist niet licht vaardig, om daar nu op terug te komen is een bewijs van be stuurlijk onvermogen. Bovendien zijn de financiële gevolgen van het uitstel in deze tijd ondoorzichtig, aldus de socialisten. Dit handige miniatuur bankschroefje krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee -i _als nieuwe abonnee I van de Leidse Courant Naam_ Adres_ Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) iper kwartaal Stuur een miniatuur bankschroefje naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon I Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, ^2300 VB Leiden. >?y- Bijbels Hebreeuws Bij voldoende belangstelling start in september in he Hendrik Kraemer Instituut in Oegstgeest een cursu bijbels Hebreeuws. Een serie lessen, die zonder vooroj. leiding kan worden gevolgd. De cursus wordt eenmaa per veertien dagen op woensdagavond gegeven e, duurt twee jaar. Nadere inlichting over de lessen bj bels Hebreeuws zijn verkrijgbaar bij het Dagmaa, leerhuis aan de Fazantstraat 46 in Lisse, telefoo, 02521-13321. Vakan tievreugd De Stichting Vakantievreugd Lisse heeft weer een pre gramma opgesteld voor de komende weken. Dit program ma. dat huis-aan-huis wordt bezorgd, maakt melding va onder meer een tentenkamp, een fietsbehendigheidstoch een filmvoorstelling, viswedstrijden, fietscross, bosspeui tocht en een uitgaansdag. Nadere inlichtingen, bij gebre. aan een folder, zijn verkrijgbaar bij mevrouw Huizer, Em mastraat 20, telefoon 13813 of mevrouw Steijn, Kanaai straat 206, telefoon 14978. Bibliotheek De Noordwijkse openbare bibliotheek gaat op de intei nationale toer. Onlangs is een drietalige (Nederlandi Engels en Duits) folder uitgegeven, waarin ieder dorpsgast gewezen wordt op het feit dat hij of zij ooi boeken kan komen lenen. Men betaalt een waarborg som van 25 gulden en kan dan in de vakantie boekei lenen. Aan het eind van de vakantie moeten de boekei weer worden ingeleverd en krijgt men de waarborg som, als de boeken netjes terug komen, terug. De b, bliotheek beschikt in totaal over 35.000 boeken, waai van 2.000 buitenlandse (600 Duitse, 1.000 Engelse en 40 Franse). De bibliotheek aan de Weteringkade is maai dag, woensdag, donderdag en vrijdag van twee uur to half zes geopend, dinsdag van tien uur tot half een ei woensdag- en vrijdagavond ook nog van half zeven to half negen. Jeugdkamp Veertig voetballertjes van de Zoeterwoudse vereniging SJ. vertrekken zondag naar diverse jeugdkampen. Voor d eerste maal is daarbij een groep van 13 meisjes die hun ten ten opslaan in het Brabantse Uden. De C-jeugd trekt naa Valkenswaard terwijl de E-jongens een week zullen vei toeven in Wychen. Met vijf leiders en drie leidsters gaan z in ieder geval een sportief weekje tegemoet. Alphens burgemeester M. Paats heeft gistermiddag Avifauna's nieuwste aan winst, de Martinus-hal, ge opend. Hij deed dat door allereerst het naambord te onthullen en vervolgens twee valken in de buiten lucht los te laten (zie foto). Een openingshandeling, de valken die hun vleugels weer uitslaan, die niet van symboliek gespeend was. De Martinus Hal immers, ontleent zijn naam aan de stichter van het Van der Valk-concern, Martinus van der Valk, waarvan Avi fauna deel uit maakt. De nieuwe hal beslaat een to tale oppervlakte van 1000 vierkante meter. Er zijn soorten, veelal tropisc vogels in ondergebrat De Martinus Hal is in c secties onderverdeeld, i wel aan de voorkant als achterkant van de hal tl men volières aan, terwijl in het middengedeelte e vrije vluchtruimte is, vogels kunnen daar i rondfladderen. Met opening van deze nieu hal verwacht Avifauna t ter in staat te zijn, zijn I zoekers ook bij slei weer voldoende vertier bieden. Met de bouw de hal en de inrichting v een bedrag van een f miljoen gulden gemoeid NOG STEEDS GEEN KOPER RIJNSBURG Doordat veiling Flora er nog niet in is geslaagd het oude veilingcomplex aan de Floralaan te verkopen, is men voor het eerst in de rode cijfers geraakt. Uit het jaarverslag over 1981 blijkt dat de veiling een verlies van 544.000 gulden heeft geleden. Het bestuur van de veiling schat de waarde van het oude complex op zo'n 15 miljoen gulden, een bedrag dat zwaar drukt op de begroting en er voor zorgt dat de Flora voor het eerst sinds tijden in de rode cijfers is geraakt. Over de verkoop wordt nog steeds „pit tig" onderhandeld, zoals secre taris A. van Delft het uitdrukt. Hij heeft goede hoop dat de Flora erin plaagt nog dit jaar de oude gebouwen kwijt te ra ken. Een tijdstip daaromtrent kan echter nog niet worden genoemd. Ondanks deze tegenvaller maakte de Flora afgelopen jaar wel een andere winst: na melijk een hogere omzet. Er werd in totaal voor ruim 236 miljoen gulden omgezet en in 1980 was dat bijna 218 miljoen gulden. Wel werd toen nog winst gemaakt en maar liefst 1,7 miljoen gulden. Volgens secretaris Van Delft draait de veiling nu erg goed. „De kopers zijn tevreden, men bespaart in het nieuwe com plex heel veel tijd. Daarom willen we ook gaan uitbreiden met nog een kopershal van 10.000 vierkante meter. Dat drukt niet zo zwaar op de be groting omdat de kopers de boxen huren en dat geld vloeit dus terug". De kwekers heb ben wat meer problemen door de hoge energieprijzen, maar desondanks „draait de veiling ijzersterk", aldus Van Delft. Aanloopproblemen Het teleurstellende resultaat van vorig jaar is volgens Van Delft ook een beetje te wijten aan de overschakeling naar het nieuwe complex. „We heb ben wat aanloopproblemen ge had, maar die zijn nu over wonnen. Dat half miljoen te kort van vorig jaar hoeft geen onoverkomelijk probleem te zijn. Het is wat zorgelijk, maar het is lang niet zo erg als bij de veiling in Bleiswijk, waar het echt heel slecht gaat. Wij blij ven optimist". Eind 1980 verhuisde de Flora naar het nieuwe complex de Laan van Verhof. Al s werd dit jaar uitgebreid i een kopershal van 10.000 r ter en nu staat al weer i dergelijke hal kosten miljoen gulden op het pl Met al deze uitbreidini hoopt men de vraag naar I persruimte op te vangen nog beter en sneller te g« draaien. Daardoor kunnen verliezen, veroorzaakt d het oude complex, hoogstwa schijnlijk worden opgevang ALKEMADE Een be zwaarschrift van het PPR- actiecentrum Alkemade gericht tegen uitbreiding van de bedrijfsgebouwen van Jachtwerf Van Lent te Kaageiland werd gis teravond behandeld tij dens een vergadering van de raadscommissie ruim telijke ordening. PPR-voorzitster Lia Castelein- van der Hoorn voerde het woord. Zij vond dat de ge meente Alkemade tot nu toe steeds te veel heeft toegegeven aan uitbreidingsplannen van Van Lent en nooit heeft ge tracht dit scheepsbouwbedrijf kleinschalig te houden. De thans gewenste uitbreiding van de jachtwerf houdt in dat twee scheepshallen dezelfde hoogte krijgen als de derde,, namelijk 16 meter. Aan de achterzijde van het bedrijf wil Van Lent bovendien een uit breiding van 50 meter diepte en 12 meter hoogte realiseren. Lia Castelein vond dit in te genspraak tot de hoofddoel stelling van het Kaags bestem mingsplan, dat luidt: „Kaagei land moet blijven zoals het is en moet zo mogelijk op onder delen verbeteren". „Als je een bestemmingsplan maakt met een hoofddoelstelling, moet vooraf onderzocht worden of dit te realiseren is. Is dit niet het geval, wijzig dan de hoofd doelstelling", was de kern van Lia's betoog. Weinig begrip Voorts wilde zij exact weten wat de economische en werk- gelegenheidsbelangen zijn, die als redenen aangevoerd wor den om uitbreiding van Van Lent vrijwel ongelimiteerd toe te staan. „Ga na of het echt .•«I - w,. - De scheepswerf van Van Lent op Kaageiland. waar is dat de werkgelegen heid op het spel staat" advi seerde zij, „misschien zou vol staan kunnen worden met een gewijzigde bedrijfsopzet", al dus Lia Castelein namens het PPR-actiecentrum. Zij ondervond weinig begrip bij de commissieleden, die al len de historisch gegroeide economische en werkgelegen- heidsaspekten van de onder havige bedrijfsuitbreiding op Kaageiland benadrukten. Na mens de firma Van Lent voer-j de de heer Zwaneveld het' woord. Hij merkte op dat in de door de PPR gewenste klein schaligheid „geen droog brood te verdienen is". „Wij maken unieke grote stalen jachten voor de export. Hier is veel vraag naar. Op de markt voor de kleine polyester boten is veel te veel concurrentie, on der andere uit Taiwan", aldus de vertegenwoordiger van jachtenbouwer Van Lent uit De Kaag. WARMOND Ter gelegen heid van de Kaagweek heeft jongerensociëteit „Ut Sloepie" een feestprogramma opgesteld. Popconcerten voeren daarin de boventoon. Het programma opent dinsdag 13 juli om half negen met een kaas en wijnavond. De toe gang is gratis evenals de vele hapjes. Woensdag staat in het teken van de rock 'n roll. Te gen betaling van drie gulden vijftig kan men een optreden van een heuse R&R-band bij wonen. Het gebeuren begint om half negen. Donderdag en vrijdag staat er wederom mu ziek op het programma. Don derdag kan men in het Tref punt aan de Herenweg de for matie „Rotjoch" beluisteren. Een dag later valt er te genie ten van de blues van de groep „Barrelhouse". Voor beide concerten geldt; toegang acht gulden, aanvang 20.30 uur. Za terdag heerst er, in tegenstel ling tot de dagen ervoor, rust in het Trefpunt, er wordt dan een schaaksimultaan gehou den. De schrijver van de cur sus schaken voor beginners, die onlangs door de AVRO werd uitgezonden, neemt I op tegen eenieder die ber« is vijf gulden te betalen en elf uur aanwezig te zijn. houdens het schaken kan n bij 't Trefpunt terecht vi een markt. Deze is vanaf 12 uur te bezoeken. Men vindt kleren, sieraden, platen De opbrengst is bestemd -vl Boven Volta en het Foster 1 rents Plan. Voorts is er terras ingericht, waar men I een en ander kan nuttigen. Kaagweek '82 wordt afges ten met een optreden van Haagse groep De Nits. De a vang is half negen en de t gangsprijs bedraagt negen g den. Fietser breekt sleutelb SASSENHEIM Een 23-j ge fietser uit Voorhout 1 gisteren bij een ongeval op Hoofdstraat een sleutelt* breuk op. Dat gebeurde de op die weg fietsende i geen voorrang kreeg van Sassenheimse automobilist; vanuit de Molenstraat Hoofdstraat opdraaide.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4