Subfaculteitsraad biologie ccepteert bezuinigingen eidse ziekenhuizen niet onder de indruk Van „bedden-nota Verklaring moet bezwaarschriften tegen onroerendgoed-belasting afdoen Gemeentewerken gaf te veel geld uit IEZUINIGEN OP BASIS VAN SOLIDARITEIT BLEEK ONMOGELIJK fakantie in vlammen opgegaan Beleidsgroep wijst scholenbouw aan Garenmarkt af Auto in vlamm en; eigenaar gaa t rustig naar h uis r ■STAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 JULI 1982 PAGINA 3. OOR SLOOP OP ROUWEKERKPLEIN jïDEN De dienst gemeentewer- (n heeft te veel geld uitgegeven bij sloop van de gebouwen op het rouwekerkplein in 1979. Dat is geble- en uit een onderzoek van de commis- e voor de rekeningen, ingesteld op trzoek van een aantal raadsleden. ■t slippertje van gemeentewerken het gevolg zijn van een communi- tiestoornis binnen het ambtelijk ap- naat. [dat reeds in '75 besloten was tot oop van het schoolgebouw op het rouwekerkplein, werd deze pas in '79 tgevoerd. Voor de sloop werd een drag van 100.000 gulden beschikbaar gesteld. De sloop werd uitgevoerd waarbij in het pleintje diepe kuilen ontstonden. Hierin werd archeologisch onderzoek verricht hetgeen zeer inte ressante resultaten opleverde. Achter af is niet duidelijk geworden of het graven van deze putten wel of niet noodzakelijk was bij de sloopwerk zaamheden. Verbod Na de afronding van het archeologisch onderzoek zijn de putten vol met zand gestort. De toenmalige wethouder van ruimtelijke ordening (C. Waal) had dit verboden omdat het krediet van een ton reeds was overschreden. Deze op dracht van de wethouder is echter niet aangekomen bij de adjunct-directeur van gemeentewerken die besloot de putten a raison van 59.000 gulden wel met zand dicht te laten gooien. Zo doende werd het door de raad beschik baar gestelde krediet met bijna 60.000 gulden overschreden, als gevolg van een communicatiestoornis zoals de commissie achteraf heeft geconclu deerd. Pikant detail in het geheel is dat ter wijl de sloop al in '79 plaats vond, pas in '82 goedkeuring aan Gedeputeerde Staten werd gevraagd voor deze uitga ve, die inmiddels al ruim was afge rond. Evenwel wordt vrijwel uitgesloten dat dergelijke misverstanden binnen het ambtelijk apparaat héden ten dage nog zullen plaatsvinden. De kredietbewa king is met behulp van de moderne elektronica aanzienlijk verbeterd het geen de kans op kredietoverschrijding aanzienlijk verkleint. De onderzoeks commissie heeft bovendien aanbevolen het overleg tussen de directie en de uitvoerders te verbeteren. Ook zou de verantwoordelijk wethouder, ter ver mijding van misverstanden, zijn op drachten op papier vast moeten leg gen. Stoffelijk overschot in huis gevonden LEIDEN De 53-jarige Joop de Wolf is gisteren dood in zijn woning aan het Sint Anna Hofje aangetroffen. De politie vermoedt, dat het stoffelijk overschot van de heer de Wolf er sinds zondag heeft gelegen. De broer van Joop de Wolf was in de loop van de week al verscheidene malen bij het huis van zijn broer geweest. Er werd niet gereageerd op zijn bellen. Gisteren keek een buurman door een boven- raampje en zag Joop de Wolf liggen. De gewaarschuwde po- litie-arts kon slechts de dood constateren. Joop de Wolf stierf een natuurlijke dood. IIDEN De subfacul- ■jfitsraad biologie van de %dse universiteit heeft iteren na een lange ver- idering het „profile- goedgekeurd irin wordt voorgesteld aantal vakgroepen •astisch te verminderen daarbij 19 personeelsle- •n te ontslaan. Zoals gis- iren in deze krant ge- "held, kunnen er elf later ip een andere plaats weer irugkeren. Het verdwij nen van de acht arbeids- ilaatsen levert een bespa ring op van 6 ton. Het fa culteitsbestuur heeft bij het kiezen van de bezuini gingsplaatsen vooral geke ken naar de maatschappe lijke relevantie van het onderzoek in de betref fende vakgroepen. Over het plan is in totaal ruim een jaar besloten on derhandeld. In de subfaculteitsraadsverga dering van biologie was giste^ ren wel enkele kritiek te ho ren over de gevolgde procedu re. Volgens enkelen was de in spraak minimaal geweest en zou er te weinig tijd geweest zijn voor het leveren van com mentaar door de diverse be trokkenen. Ook bleek er on duidelijkheid te bestaan over de criteria, die het subfacul teitsbestuur heeft gehanteerd bij de bepaling welke vakgroe pen zouden moeten bezuini gen. De voorzitter van de raad, prof.dr.P.Dullemeijer, ver weerde zich tegen deze kri tiek: „We hebben overleg ge voerd met de faculteit wiskun de en natuurkunde en het col lege van bestuur en daarnaast met een klein aantal commis sies en natuurlijk de personen zelf die getroffen worden. Door de gevoeligheid van het onderwerp hebben wij zo zorg vuldig mogelijk willen hande len. Daarom is het plan ook lange tijd besloten gebleven". Solidariteit Hij lichtte de procedure verder toe: „We hebben geprobeerd te bezuinigen op basis van solida riteit. Helaas bleek dit niet mogelijk en moesten we met dit plan komen. Maar als we dit niet hadden gedaan dan waren er in de toekomst nog veel meer dan acht slachtof fers gevallen". De subfaculteit is de eerste die zelf met een dergelijk bezuini gingsplan komt. Biologie hoopt met het creëren van dit nieu we „fijnmazige net" verdere bezuinigingsaanslagen, die de rest van de universiteit onver mijdelijk boven het hoofd han gen, te ontlopen. Helemaal ze ker daarvan is de heer Dulle- meijer echter niet, gezien de te verwachten rekeningen van het ministerie van Onderwijs: „Echt grote calamiteiten kun nen er toch wel komen, maar dan moet men denken aan het afstoten van complete studie richtingen. Dat zou betekenen dat biologie als geheel zou moeten verdwijnen en daar praten we maar niet over van- De besparingen binnen de sub faculteit treffen alleen het we tenschappelijk personeel. Het wordt niet uitgesloten, dat ook de niet-wetenschappelijke me dewerkers in de toekomst er de wrange vruchten van zul len plukken. Sinds medio 1980 heeft biologie middels vacatu restops en dergelijke al vier ton bezuinigd. Het profile ringsplan wordt voorgelegd aan de faculteitsraad en het college van bestuur. Verwacht wordt dat het plan in oktober door de universiteitsraad, het hoogste orgaan van de univer siteit, zal worden besproken in het kader van de begroting. i-en defecte warmte-toe- 'oer van een koelkast orgde gistermiddag voor ■en uitslaande brand in en caravan. De caravan, •te geparkeerd stond aan I Gerrit Doustraat, landde geheel uit. Een Bnt en kleding gingen in vlammen op. De eigenaars van de caravan, de familie Heden, waren gisteren druk bezig met de voorbe reidingen voor de vakan tie. De familie zou vandaag met vakantie gaan. Gister middag werd de caravan helemaal ingericht. Ook de koelkast, die werkt op gas, werd geplaatst. Omdat de warmte-toevoer van die koelkast niet functioneer de, ontstond een felle brand. De gehele kam peeruitrusting van de fami lie Heden ging verloren. T>!> •EIDEN De nota van linister Gardeniers van olksgezondheid over het erminderen van het aan- ziekenhuisbedden eeft voor ziekenhuizen Leiden en omgeving 'einig nieuws opgeleverd. Iet Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp was al een iar op de hoogte van de dannen om de capaciteit verminderen met 52 >edden en het AZL weet, ndanks de mededeling at er met 101 bedden loet worden verminderd, log niet waar het aan toe Het Rijnoord Zieken huis in Alphen aan den lijn en het Diaconessen- iuis in Leiden hoeven fiets in te leveren. >et Academisch Ziekenhuis loet volgens de gisteren ver dienen nota van minister 'ardeniers 101 bedden inleve ren. Het AZL ontving woens dag al bericht van het ministe rie van Onderwijs en Weten schappen, dat die cijfers geen definitief karakter hebben. Met het ministerie van Volks gezondheid wordt door het mi nisterie van Onderwijs overleg gevoerd over het aantal zie kenhuisbedden in de academi sche ziekenhuizen in Neder land. Het AZL valt onder het ministerie van Onderwijs, vanwege het universitaire ka rakter. Een woordvoerder van het AZL vertelde, dat hij geen idee had wat die cijfers (101 bedden) inhielden. Het AZL past overigens al een reductie toe. Het ziekenhuis, dat nu 930 bedden telt, gaat, wanneer de nieuwbouw wordt betrokken, terug naar 850 bedden. Afdelingen Het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp is niet geschrok ken van de nota van Volksge zondheid. Volgens de nota moet het Leiderdorpse zieken huis twee afdelingen sluiten. Dat zou een teruggang van 428 naar 376 bedden betekenen. Een woordvoerder van het ziekenhuis meldde, dat vorig jaar al bekend was, dat 52 bed den moesten worden ingele verd. Hij bestreed, dat twee af delingen moeten worden ge sloten. Van verschillende af delingen worden bedden afge haald, zodat alle afdelingen kunnen blijven bestaan. Het Elisabeth Ziekenhuis is van plan om van de twee hui dige kinderafdelingen één af deling te maken. Daarvoor is aan de minister toestemming gevraagd. De vermindering van het aantal bedden heeft geen nadelige invloed het op aantal arbeidsplaatsen in het Elisabeth ziekenhuis. Het Diaconessenhuis in Leiden heeft in januari het aantal bedden teruggebracht. Het zie kenhuis ging toen van 333 te rug naar 314 bedden. Ook voor het Rijnoordziekenhuis heeft de nota geen gevolgen. Het Al- phense hospitaal hoeft niets in te leveren. LEIDEN „De bouw van een school op de Garen- markt is ongewenst. Veel zinniger is het een school op het Ir. Driessenplein of op de plaats van het postkantoor aan de Gerestraat te bou wen". Dit advies heeft de be leidsgroep stadsvernieuwing, een groep van hoge ambte naren, gegeven aan het colle ge van b en w. Al eerder toonden verschillen de raadsleden zich weinig ge charmeerd van de plannen om de Garenmarkt te bebouwen. Dit plan is in strijd met alle plannen die voor het gebied gelden en dreigt vele proble men op te leveren. Zo valt het plein binnen het beschermd stadsgezicht hetgeen hoge ei sen stelt aan mogelijke bebou wing. Met de huidige bezuini gingen wordt niet verwacht dat een dergelijke, dure, school te realiseren is. Bovendien houdt men er rekening mee dat Monumentenzorg tegen bebouwing van de Garen markt zal protesteren. „Lange beroepsprocedures tegen de bouw van een school zijn niet uitgesloten waardoor de bouw ernstig vertraagd wordt. Daar mee wordt het doel voorbij ge streefd", aldus de beleidsgroep. Sanders Ook uit parkeeroverwegingen is bebouwing ongewenst. De gevolgen zouden haast niet te overzien zijn, concludeert de beleidsgroep. Vervangende parkeergelegenheid zou ge vonden moeten worden in de Sanders-parkeergarage. Deze moet ook al de nog op te hef fen parkeerplaatsen op het Pieterskerkhof en wellicht de vijftig plaatsen die nodig zijn voor de bewoners voor St. Maarten opvangen. „Sanders dient in de eerste plaats par keergelegenheid te bieden voor het centrum, het mag niet gezien worden als een me dicijn voor alle parkeerkwa- len", aldus de beleidsgroep. Deze is ook niet erg gelukkig met de vestiging van een win kel in het Sanderscomplex, daar deze ten koste zou gaan van een flink aantal parkeer plaatsen. De kans op bouw van de garage door een particulie re bouwer zou echter groter zijn wanneer er een winkel bij zou mogen komen. Vandaar dat deze winkel, zij het met enige tegenzin, wordt toege staan. Het moet dan in ieder geval een winkel in de non food sector zijn waarbij het ko- perspubliek een bezoek combi neert met een bezoek aan de centrumwinkels. De gedachten gaan uit naar een meubelzaak of een showroom maar geen Super-Doe, waarmee onder handeld werd. Driessenplein De beleidsgroep houdt voor de vestiging van een school in eerste instantie vast aan het Ir. Driessenplein en ir^.de tweede plaats op de Kaasmarkt. In het eerste geval zou de Kaasmarkt zich goed lenen voor de bouw van een parkeergarage. Wanneer er een lagere school in het zuidelijk-deel van de binnenstad gebouwd moet worden, zijn daar volgens de beleidsgroep nog wel enkele plaatsen voor. Gedacht wordt aan de plaats waar het post kantoor staat dat in '84 echter verhuisd zal zijn naar Schut tersveld. Een andere geschikte locatie is het universiteitster rein aan de Schelpenkade, wanneer de universiteit ver huisd is naar de Leeuwen hoek. De sloot (1) De dienst natuur en milieu edukatie houdt zondag een open middag op de Kinderboerderij Merenwijk. Om het uur wordt een excursie gehouden. „De sloot" staat centraal tijdens deze rondleidingen. De open middag begint om een uur en wordt om vijf uur afgesloten. De open middag geldt als afsluiting van het project „De sloot". Dit project was bestemd voor kinderen van de derde en vierde klas van de Leidse lagere scholen. Ruim duizend scholieren hebben er aan mee gedaan. De sloot (2) Het project werd begonnen met een kringgesprek. De kin deren hielden zich bezig met de vraag: „Waarom zijn er sloten?" Via een vraag- en antwoordspel werd de sloot als levensgemeenschap geschetst. Ook de verschillende func ties van de sloot kwamen aan de orde. Na het gesprek werd met de kinderen een sloot opgezocht. Met een schep netje werden verschillende bewoners van de sloot gevan gen. Met behulp van tabellen en vergrootglaspotten wer den de diertjes gedetermineerd. Belangstellenden, die de resultaten van het project willen bekijken, kunnen vanaf een uur terecht oo Kinderboerderij De Merenwijk. Gouden speld voor de heer Willemse LEIDEN De heer A. W. Willemse ontving gisteren uit han den van wethouder H. van Dam de gouden speld van de ge meente Leiden. Hij kreeg die onderscheiding, omdat hij veertig jaar in het onderwijs werkzaam is geweest. De heer Willemse nam gisteren afscheid van de Rembrandt Scholengemeenschap, Vanaf 1968 is de heer Willemse, die gebruik maakt van de VUT- regeling, als leraar aan die school verbonden geweest. Mevrouw J.L. de Boer-Pino, rectrix van Rembrandt SG. prees de heer Willemse voor zijn grote verdiensten voor de school. Zij noemde de scheidende leraar een „onderwijzer in hart en nie ren". De heer Willemse kwam in 1955 naar Leiden, daarvoor is hij op verschillende Nederlandse scholen en in Indonesië als „tijdelijk onderwijzer" werkzaam geweest. In 1958 ging de heer Willemse werken voor de Leidse ULO. Hij bleef daar tot 1968. Toen fuseerde die school vanwege de Mammoetwet en ontstond de Rembrandt SG. De heer Willemse, die les heeft gegeven in Duits, Engels en Aardrijkskunde, zei in zijn afscheidsrede, moei te te hebben gehad met de beslissing om met de VUT te gaan. Hij vond het jammer om te stoppen, zeker omdat de Rembrandt SG in het komende schooljaar verhuist naar de nieuwbouw aan de Haagweg. Mevrouw J.L. de Boer-Pino, rectrix van Rembrandt SG, overhandigt de heer A.W. Willemse een afscheidscadeau. RIJNSBURG Een Rijnsbur ger reed gisteravond met zijn in brand staande auto rustig de Julianalaan in, parkeerde daar en liep zijn woning binnen. Zijn voertuig in vlammen ach terlatend. Daar hij geen moeite deed het vuur te blussen of de brandweer te waarschuwen, namen anderen die taken op zich. Zijn vrouw belde de spuitgasten en een buurtbewo-• ner trachtte met eigen materi aal het vuur te bestrijden. Daarin slaagde hij nog voor de brandweer arriveerde. Inmid dels was ook de politie ter plaatse. Zij gingen verhaal ha len bij de toch wel wat nalati ge eigenaar van de auto. Een maal geconfronteerd met dit heerschap werd veel duidelijk. De man bleek nogal wat ge dronken te hebben. Proces verbaal opmaken wegens het rijden onder invloed kon de Hermandad echter niet. De man verklaarde in de luttele minuten, die tussen zijn aan komst en de komst van de po litie lagen, een halve liter je never naar binnen te hebben gewerkt.... Man (20) valt ziekenbroeders aan LEIDEN Een 20-jarige man werd gisteravond na een be handeling door de Eerste- Hulpdienst zeer agressief. Hij viel de ziekenbroeders aan en werd daarop door een ruit van zijn woning aan de Middelweg geduwd. De Leidenaar werd behandeld voor een aanval van hyper ventilatie. De gewaarschuwde Eerste-Hulpdienst slaagde erin om de man weer op te lappen. De Leidenaar was niet zo dankbaar voor de geslaagde behandeling want hij viel de broeders aan. Toen kon hij als nog naar het AZL worden ge bracht. Baby ernstig gewond door steen LEIDEN Een negen maan den oude baby raakte gister avond zeer ernstig gewond toen hij op het Stationsplein door een steen aan het hoofd werd geraakt. De daders zijn door de politie aangehouden. Twee Hagenaars, een van 30 en een van 35 jaar oud, vielen gisteravond bij het station' mensen lastig. Vervolgens rukte een van de Hagenaars een steen uit het trottoir en wierp die kapot. Met de brok stukken van de tegel werden fietsers bekogeld. Een van de stenen werd in de richting van een bushalte geworpen. In het hokje bevond zich een familie pit Hillegom. De steen raakte het zoontje van het gezin aan het hoofd. Het kind liep een schedelbreuk van vijf centi meter op. De baby is met spoed naar het AZL vervoerd. De daders wordt zware mis handeling/poging tot doodslag ten laste gelegd. Een van de Hagenaars wordt ook vernie ling aangerekend. De man richtte vannacht zware ver nielingen aan in zijn cel aan de Zonneveldstraat. LEIDEN Het actieco mité Merenwijk gaat in samenwerking met wet houder P. Bordewijk van financiën een verklaring opstellen. In die verkla ring wordt geantwoord opt de ruim zeshonderd be zwaarschriften, die zijn in gediend tegen de door de gemeente Leiden geheven onroerendgoed-belasting. Het comité, dat het niet eens is met het onroe- rendgoedbelasting-beleid, gaat samenwerken met de gemeente. Het comité doet dat in de hoop in de toekomst met een even wichtiger belastingbeleid te maken te krijgen. Het actiecomité Merenwijk is van mening, dat de gemeente de Leidse huiseigenaren te veel onroerendgoed-belasting laat betalen. Volgens het comi té betaalden die eigenaren in 1979 en 1980 totaal 1,1 miljoen gulden te veel. Het comité riep de eigenaren op om bezwaar schriften tegen de belasting over 1982 in te dienen. In het advertentieblad De Me- renpost werd een bon afge drukt. De mensen hoefden die bon alleen maar in te vullen en naar de gemeente te sturen. Op die manier was het be zwaarschrift een feit. Wethou der P. Bordewijk verklaarde eerder die couponnen met standaard-antwoorden af te doen. De wethouder zei toen ook, dat de gemeente Leiden de grens bij het heffen van on roerendgoed-belasting niet overschrijdt. De Leidse tarie ven zijn door de Kroon goed gekeurd. In de verklaring, die nu wordt opgesteld, wordt aangegeven hoe de gemeente Leiden haar tarieven vaststelt. Tevens wordt nagegaan of de verkla ring kan dienen om de be zwaarschriften af te doen. Wethouder Bordewijk kon over de inhoud van de verkla ring nog niets meedelen. „In overleg met het college moet die verklaring zeer zorgvuldig worden geformuleerd," aldus de wethouder. C. Wansbeek van het comité Merenwijk zegt dat de verkla ring in het belang is van zijn achterban: „Op deze manier kunnen wij onze bijdrage leve ren aan een rechtvaardiger wijze van belasting heffen. Wij kunnen de confrontatie wel zoeken, maar door samen te werken kunnen we voorko men dat er onrust ontstaat. Misschien kunnen we zo onze bijdrage leveren aan een even wichtiger beleid op het gebied van onroerendgoed-belasting."

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3