Mooi weer begeleidt vakantiegangers Storm van kritiek op sluiting ziekenhuizen Advies topambtenaren: Bevries salarissen van ambtenaren en verlaag uitkeringen West-Duitsland op karakter naar finale 6oma/nt Vrijdag9juli 1982,72e jaargang no. 22315 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0,7S. Film „De cowboys" met John Wayne op Ned. I om 19.25 uur. Om 22.05 uur spelen Gooise amateurs „Hamlet" van Sha kespeare. Op Ned. II om 18.59 uur Hol landse hits in „Op volle toe ren" en om 21.10 uur zomera- musement van „Water '82". Wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Mini mumtemperatuur ongeveer 20, in de middag van ongeveer 20 aan zee tot 26 graden in het noordoosten van het land. Ma tige wind, draaiend naar wes telijke richtingen. Zon op: 5.31; onder: 21.58 uur. Schev. hoogw.: 6.05 en 18.43 j u*!r. Laag: 2.14 en 14.16 uur. onden wil militaire ;eheimen boven water INDEN De Engelse regering stelt mo- inteel pogingen in het werk om een deel ri de kostbare, gevoelige en vooral geheime jparatuur te bergen, die tijdens de Falk- id-oorlog naar de kelder is gegaan. Dit ildt het Engelse dagblad The Guardian. Bij bergingsoperatie zou gebruik worden ge kt van twee moderne Zweedse schepen, zich al ruim zes weken in de,Zuidatlanti- Oceaan ophouden. Deze schepen worden taal ingezet voor onderhoud aan boorei- iden en beschikken over speciale facilitei- voor werkzaamheden onder water. Lon- ontkent echter in alle toonaarden dat er ike is van een bergingsoperatie en houdt ug vol dat de schepen alleen gebruikt wor- en voor het onderhoud van de Britse vloot. Slechte economie: schonere lucht ROTTERDAM De luchtverontreini ging in het Rijnmondgebied is mede door de slechte economie van het afge lopen jaar minder ernstig geworden. Dat blijkt uit het verslag van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR). Toch is het volgens de DCMR terecht dat het Rijnmondgebied saneringsgebied blijft voor de luchtver ontreiniging. Metingen naar de kwali teit van de lucht en de nog steeds veel vuldig voorkomende klachten van be woners over stankoverlast rechtvaardi gen dit. Het aantal meldingen over stank is in 1981 met twintig procent toegenomen. Hagelschade in fruitteelt DEVENTER De Neder- landse fruittelers hebben een miljoenenstrop door de hagelschade van de laatste paar weken. Naar schatting twintig procent van de Ne derlandse fruitoogst is door hagelschade getroffen. Dit heeft de Onderlinge Fruitte lers Hagelschade Verzeke ringsmij (OFH) gisteren be kendgemaakt. Vooral op de Zuidhollandse eilanden zou de schade aanzienlijk zijn. Het totaal aantal schademel- dingen bedroeg 250, onge veer evenveel als in' 1981. VS: Sovjet-Unie maakt Amerikaanse documenten na WASHINGTON Het Ameri- kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de beschuldi ging geuit dat de Sovjet-Unie de Verenigde Staten problemen poogt te bezorgen door valse Amerikaan se brieven en documenten te ver spreiden. Daaronder zou een brief zijn die werd uitgegeven als van de hand vah president Reagan. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde overigens dat Ameri kaanse deskundigen er niet abso luut zeker van zijn dat de verval singen door de Sovjet-Unie zijn ge maakt, maar dat daarvoor wel flink wat aanwijzingen bestaan. Koninklijk^gezin naar Italië DEN HAAG Nog maar net tien dagen terug van hun be zoek aan de Verenigde Staten, zijn koningin Beatrix en prins Claus vandaag naar Italië ver trokken voor een vakantie van drie weken. Het konink lijk paar zal deze tijd met hun drie zoons doorbrengen in een Toscaanse boerderij in Taver- nelle in Italië. Wellicht bezoe ken zij ook het aan zee gelegen vakantiehuis in Porto Ercole, waar prinses Juliana en prins Bemhard momenteel verblij ven. ^loskou een merikaanse I jnariniers tiaar Libanon lEIROET/JERUZALEM I - De onderhandelingen ver het vertrek van de i 'alestijnse Bevrijdingsor- v anisatie uit Beiroet vor- leren, hoewel nog enkele ïetelige problemen moe- en worden opgelost. Gro- e onduidelijkheid is ont- taan welke rol de Vere ngde Staten gaan vervul den bij de evacuatie van de Palestijnen. In Was- jgton is gisteren grote lel gerezen over het :uren van Amerikaanse ïniers naar Libanon. eventuele komst van ierikaanse mariniers stuit grote bezwaren. De Russi- Ihe president Brezjnev waar- |huwde gisteren de Ameri- iaanse regering voor het stu- len van militairen naar Liba non. Als de VS dit toch zouden doen, dan zal de Russische po- litiek daarop worden afge stemd. aldus Brezjnev. Giste- iren gingen er geruchten, dat e Sovjet-Unie grote hoeveel eden wapens naar Syrië )e olieminister van de Vere- ïgde Arabische Emiraten, Iteiba. heeft 'gisteren ver jaard dat de VS een einde loeten maken aan de Israëli- fhé invasie in Libanon. Hij ii verder dat er in de Arabi- |he wereld de algemene in- ■uk bestaat.' dat de Israëli's wit zover in Libanon hadden innen doordringen zonder ilzwijgende goedkeuring van t VS. Als de VS de Israëli- :he invasieniet beëindigd, Hl lopen de Amerikaanse be- ingen in het Golfgebied jroot gevaar", aldus Oteiba. et Israëlische leger is onder- issen al begonnen zich voor bereiden op een langdurig erblijf in Libanon. Dit zei gis- :ren de plaatsvervangend )ef-staf generaal-majoor She Levy. Hij voegde eraan e dat voorbereidingen wor- en getroffen voor een over- intering in Libanon. e Libanese oud-premier Saëb alam, die als bemiddelaar op- eedt tussen de Palestijnen en Amerikaanse afgezant, Phi- p Habib, verklaarde in een iterview voor de Amerikaan televisie dat de PLO heeft gezien van haar eis van poli- ike of militaire aanwezig lid in Libanon. Ook zei Sa- m dat de PLO de eis heeft ten vallen, dat twee contin- inten guerrillastrijders in het ibanese leger moeten worden •genomen. Uit andere bron- Hl viel echter geen bevesti- ng te krijgen van een gewij- gde houding van de PLO. ovendien is het nog altijd on- iidelijk waar de Palestijnse lerrillastrijders heen moeten, e Palestijnen zouden tot nu •e weigeren met Amerikaan schepen geëvacueerd te orden. ■i VANNACHT REGEN EN ONWEER DEN HAAG De stroom vakantiegangers uit het Westen van ons land, die vanavond naar verwachting op gang komt, krijgt te maken met enkele regen- of onweersbuien. Warm blijft het wel vannacht en ook morgen en zon dag hebben de vakantie- vierders mooi weer te verwachten, al is er geen sprake meer van temperaturen van ruim dertig graden zoals van daag. Het blijft ook de eerste dagen van vol gende week droog, windstil en matig warm. De drukte zal op veel wegen van ons land merkbaar zijn, en de rijkspolitie geeft dan- ook als aanbeveling rustig te rijden, zeker tijdens buien. Files waren er vanmorgen al, al hadden die nog niet te maken metvakantiever keer. Vanavond en morgenoch tend zijn de volgende knel punten te verwachten: het knooppunt Deil ter hoogte van Eindhoven, op de weg naar Arnhem en de Duitse grens: tussen Bodegraven en Bunnik en voor het knoop punt Velperbroek; voorts op weg naar Zeeland tussen het Hellegatsplein en de Greve- lingendam. Ook zullen er lange wachttijden zijn voor het veer naar Texel en bij de Duitse grensovergangen. Pag 7: Zuid-Europa kreunt onder hittegolf. Ontspannen Het was niet al les zwaarwich tigheid en ernst tijdens het be zoek van bonds kanselier Schmidt aan Ne derland, dat vanmorgen werd afgesloten. Tij dens een ont moeting met Eerste- Kamervoorzitter dr. Thurlings hadden de heren een ontspannen moment. De la chende derde was onbekend. Man reed 30 jaar zonder rijbewijs SMALLINGERLAND De politie heeft in Smal- lingerland een 54-jarige inwoner van Donkerbroek aangehouden die dertig jaar zonder rijbewijs heeft gereden. Hij werd aange houden wegens „opvallend rijgedrag". Zijn auto, waarvan het kenteken vals was, werd voor on derzoek in beslag geno men. DEN HAAG Een be vriezing van de ambtena rensalarissen en een ver laging van de sociale uit keringen met drie pro cent, gecombineerd met een eigen bijdrage voor de kosten van doktershulp en medicijnen, kunnen volgend jaar een bezuini- t ging van vier miljard gul den opleveren. Door de maatregelen gaat de' gemiddelde werknemer er in' 1983 ongeveer twee procent in koopkracht op achteruit, de ambtenaar vier procent en de genen die een uitkering heb ben 5,5 procent. Dit is de strekking van een ad vies dat topambtenaren, on derwie de directeur yan het Centraal Planbureau Van den Beid, de schatkistberwaarder Korteweg en secretaris-gene raal Rutten van Ecomnomi- sche Zaken, aan minister Van der Stee (Financiën) hebben voorgelegd als mogelijkheden tot bezuinigen in 1983. Van der Stee heeft de nota inte graal in het kabinet gebracht in de dicussies over de door te voeren bezuinigingen in 1983. De groep ambtenaren, bekend als de Centraal Economische Commissie (CEC), beveelt Van der Stee ook aan in 1983 veer tien miljard gulden te bezuini gen, zoals deze krant reeds- meldde. Nog grotere bezuini gingen, tot een bedrag van' achttien miljard worden maat schappelijk niet haalbaar ge acht. Een deel van de noodza kelijke bezuinigingen zal dan ook naar 1984 verschoven worden. (Van onze parlementaire redactie) >EN HAAG Zowel de akbonden als de ver killende belangengroe- en in de gezondheidszorg n een aantal gemeente- esturen hebben een arm van kritiek laten eerdalen over de plan- en van minister Garde niers (Volksgezondheid) het aantal ziekenhuisbed den vóór 1990 met 8000 te verminderen. Het Zuidhollandse provincie bestuur reageerde bij monde van gedeputeerde J.H. Boone uiterst teleurgesteld op het be sluit van de minister. „Dit is zeer onbevredigend. De minis ter is rechtstreeks tegen ons advies ingegaan. Vijf uur heb ben wij in provinciale staten gepraat en de minister heeft het resultaat nauwelijks in haar overwegingen betrok ken". De Nationale Ziekenhuisraad, die de belangen van de zie kenhuizen behartigt, heeft reeds aangekondigd gerechte lijke stappen te zullen onder nemen. Volgens de FN V-bond AbvaKabo zullen de plannen leiden tot een verlies van 18.000 arbeidsplaatsen. Men signaleert verder dat de minis ter geen enkele garantie geeft dat de werkgelegenheid in de gezondheidszorg op het huidi ge peil wordt gehandhaafd. De belangenvereniging van verpleegkundigen, Het Beter schap, vreest dat de tweede lijnsgezondheidszorg (zieken huizen) wordt afgebroken, zonder dat daar een evenredi ge versterking van de eerste lijn (Kruiswerk en wijkverple ging) tegenover komt te staan. De CNV-bond CFO betwijfelt eveneens of er in andere secto ren van de gezondheidszorg compenserende werkgelegen heid zal worden geschapen. De Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ) staat positief tegenover de plannen, evenals de CDA- fractie in de Tweede Kamer. CDA-kamerlid Lansink zei gisteren dat voorop moet staan dat personeel dat moet afvloei en elders in de gezondheids zorg aan een baan wordt ge holpen. Pagina 3 Leidse ziekenhui zen niet onder de indruk van „bedden-nota" SEVILLA Charles Corver mag dan wel teleurgesteld zijn, dat hij zondag de finale van het WK voetbal niet mag flui ten, de Leidschendammer zal ongetwijfeld wel het meest op merkelijke duel van de mondi ale titelstrijd hebben geleid. Het gisteravond onder zijn lei ding staande treffen tussen Frankrijk en West-Duitsland was een waar spektakel, dat door de Duitsers na twaalf strafschoppen werd gewonnen, omdat na de gewone speeltijd de stand 1-1 en na verlenging 3-3 was. Polen dank zij doelpunten van Paolo Rossi met 2-0 versloeg. Pagina 11 Rummenigge, jo ker in alles biedend duel en Rossi, goudvink der Az- zurri's Jan Raas toont macht LILLE Jan Raas maakte gisteren zijn voorspelling waar. De Zeeuw had voor de start van de etappe naar Lille in een inter view beweerd, die dag te zullen winnen. Na al eerder een solo te ■hebben ondernomen, bleek de ex-wereldkampioen opnieuw ij- zersterk in de laatste kilometers. Met nog duizend meter te gaan, ging hij er alleen vandoor. Het achtervolgdende groepje en het peloton wisten zich geklopt. De overwinning van de Nederlan der werd geaccepteerd. Raas is immers ieder jaar goed voor een ritzege. Tourprijsvraag De hoofdprijswinnaar van onze Tour de France-prijsvraag weet zich op 29 juli in Wateringen in ieder geval omringd door een aantal etappe-overwinnaars. Na Ludo Peeters en Gerrie Knete- mann won nu „wegkapitein" Jan Raas zijn etappe. Het ant woord op vraag zes (Welke Nederlanders staat het best geklas seerd in het algemeen klassement?) was Gerrie Knetemann. Tal loze deelnemers hebben dit antwoord juist voorspeld! De prijzen gaan naar: Lidia van Leeuwen (Zoeterwoude), Fam. Brodien (Sassenheim) en Jeroen van Rooden (Leiderdorp). Het antwoord op vraag 9 (Welke renner draagt de gele trui na de negende etappe Lorien-Nantes?) moet morgen in ons bezit zijn. Vraag 5 (ploegentijdrit) verschuift naar maandag. Zie voor vraag 11 de bon op pagina 10. ADVERTENTIE AttentieAttentieAttentie Uw Datsun-Dealer Auto Heemskerk Is tijdelijk (wegens stads vernieuwing) moeilijk bereikbaar, dat is erg jammer daar wij u juist nu zulke schitterende modellen kunnen laten zien en leve ren. Desalnietemin kunt u toch goed bij ons komen via de Rijnstraat (Levendaal) of wel via de Haven. Uw moeite wordt zeker be loond. Natuurlijk bent u ook van harte welkom bij ons bedrijf in Roelofarend8veen aan de afslag snelweg R'dam/A'dam, Waar u alle Datsun-modellen uitgebreid kunt bekijken, evenals een keur van occasions. ROELOFARENDSVEEN, Alkemadelaan 1, 01713-2866 LEIDEN, Herengracht 79,071-133861-120987. V: -s' V I

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1