ummenigge, joker lies biedend duel in f Italië blijft uitgelaten Rossi: goudvink der Azzurri's "Kom bij ons dan de finale kijken." )erwall gokt goed met halffitte aanvoerder !evanche foor Freek ran der lapellen :radus kansloos schotvaardigheid goed voor plaats in finale Laat eens wat van je SPORT LEIDSECOURANT VRIJDAG 9 JULI 1982 PAGINA 11 DUITSLAND I 23.00 uur Studioprogramma NEDERLAND 119.55 uur Frankrijk—Polen (r) BRT 2 19.45 uur Frankrijk—Polen (r) REPLAY IN BARCELONA BARCELONA Als de finale zondag In Madrid In een on beslist eindigt, zal het duel niet overgespeeld worden In het Santiago Bernabeu-stadion. maar (dinsdag) in het Nou Camp van Barcelona. Om de Catalanen niet tegen zich In het harnas te jagen heeft het organisatiecomité besloten de eventuele replay aan Barcelona te gunnen. Herstel Karl-Heinz Rummenigge, nauwelijks fit en in het veld gekomen voor de moegestreden Hans-Peter Briegel en bovendien op de huid gezeten door Gérard Janvion, scoort en leidt het herstel in van West-Duitsland. Topse Karl-Heinz Rummenigge en Paolo Rossi hebben na de eerste twee ronden en de halve finales ieder vijf treffers op hun naam staan. Daarmee delen ze de koppositie op de top- scorerslijst. Rummenigge kwam op vijf doelpunten door zijn belangrijke treffer in de verlenging van het duel tegen Frankrijk. Rossi kwam op dit aantal door twee doelpunten in het duel van Italië tegen Polen. Voorkomen Het dageijks bestuur van de FIFA heeft verklaard, dat de houding van West-Duits land en Oostenrijk tijdens hun onderlinge ontmoeting in de eerste finaleronde van het WK in Spanje ten zeer ste wordt betreurd. Het or ganisatiecomité is opgedra gen voor 1986 maatregelen te treffen, dat zoiets niet meer kan voorkomen. De eis van de voorzitter van de Algerijnse voetbalbond bqi- de teams te diskwalificeren werd afgewezen. WK 1986 Het WK 1986 telt weer 24 deelnemers^ DU dan staat het organisatiecomité onder voorzitterschap van de Westduitser Hermann Neuberger. Colombia, dat als or ganiserend land is aangewezen, moet de FIFA binnen 90 dagen concreet antwoord kunnen geven op een aantal vra gen ten aanzien van de organisatie. Gebeurt dit niet, dan maakt Brazilië een goede kans als gastland van het WK te mogen fungeren. Op 16 december, wanneer de FIFA-top vergadert in Zürich, wordt definitief een beslissing geno men. Geschorst Diego Maradona is door de een rode kaart in de wed- tuchtcommissie van de strijd Argentinië-Brazilië. FIFA voor een interland Hij trapte de Braziliaan Ba- geschorst. Maradona kreeg tista in de maagstreek, tijdens het WK in Spanje ÏVILLA Uitgerekend Horst Hrubesch, de onkinge centrumspits van HSV schoot gister- rond in Sevilla West-Duitsland naar de fina- van het WK voetbal. Hij benutte na een 120 kinuten durend duel tegen Frankrijk, waarin ;n beslissing viel, een strafschop, nadat in eerste serie Six en Stielike hadden gemist vervolgens Bossis op doelman Schumacher ad geknald. Daarmee plaatste zich voor het erst een ploeg via strafschoppen voor de fi le van het WK. normale speeltijd was met tl afgesloten. In de verlening ek Frankrijk het duel in zijn leel te beslechten door Tresor en Giresse te sco- De Westduitsers leken agen. Rummenigge, de ^blesseerde Westduitse aan- erder, werd door Derwall in veld gebracht en scoorde lijwei onmiddellijk op aange- gn van Littbarski, die al het ïningsdoelpunt voor zijn re ining had genomen. Een om- al van Fischer betekende in tweede verlenging de ge ldmaker. Uitgefloten zijn de Westduit sers ook, toen doelman Schu macher onnodig (en wellicht bewust) tegen de doorgebro ken Battiston opknalde. Het slachtoffer moest met een brancard van het veld worden gedragen. Beide ploegen hadden al gauw laten blijken met aanvallende bedoelingen naar Sevilla te zijn gekomen. Na het ope ningsdoelpunt van Littbarski en de gelijkmaker van Platini (uit een strafschop, nadat Ro- cheteau door Karl-Heinz För- ster onderuit was gehaald) ontwikkelde het duel zich werkelijk tot een thriller, waaraan Charles Corver toch de handen vol had. De Leid- schendammer hield de zaken in de hand zonder afbreuk te doen aan de wedstrijd, ook al moest hij Giresse, Genghini en Bernd Förster de gele kaart tonen. Van alles viel er in het uitver kochte en warme (35 graden) stadion van Sevilla te beleven. Schoten op de lat (Littbarski en Amoros), missen van kan sen (Fischer, Rocheteau, Six en Dremmler). En er werd een tempo ontwikkeld in de hitte niet voor mogelijk werd ge houden. Een verlenging paste precies in het scenario. De Fransen le ken daarin gauw op fluweel te zitten via schone treffers van Tresor en Giresse. Derwall gokte alles of niets en bracht de nauwelijks fitte Rummenigge voor Briegel in het veld. De gok pakte goed uit. De blonde invaller scoorde snel en Fischer maakte gelijk met een Fallrückzieher, zijn specialiteit. Op bij de noodzakelijk gewor den serie strafschoppen werd West-Duitsland geconfron teerd met een achterstand. Stielike miste er een, maar mocht zich snel daarna troos ten met de wetenschap, dat Six zijn voorbeeld volgde. Toen na tien strafschoppen geen beslissing was verkregen, verknalde Bossis de eerste mo gelijkheid bij de verlenging van de serie strafschoppen. De na hem aan de beurt zijnde Horst Hrubesch schoot wel raak. Te zwak „Het woord teleurstelling is te zwak om uit te drukken hoe mijn spelers en ik dit verlies hebben moeten ondergaan", verklaarde de Franse coach Hidalgo. „Wij hebben een grootse wedstrijd gespeeld en zijn het slachtoffer geworden van een bepaalde mate van ongerechtigheid. West-Duits land verdient een pluim voor de wilskracht, die werd opge bracht om na een achterstand van 3-1 terug te komen". Derwall troostte de Fransen door te verklaren, dat zij mag nifiek hadden gespeeld. „Wat mijn eigen team betreft, ben ik uitermate gelukkig, dat de eindstrijd is gehaald. De in breng van Rummenigge in de tweede verlenging heeft zijn uitwerking als tactische zet niet gemist". En vroegere ster Franz Beckenbauer: „Een groots duel. Jammer, dat zoiets moet eindigen met strafschop pen". HENK WAGEMAN West-Duitsland-Frankrijk 1-1 (1-1; 3- 3 na verlenging; West-Duitsland wint na strafschoppen); scoreverloop: 18. Littbarski 1-0, 27. Platini (strafschop) 1-1, 93. Tresor 1-2, 99. Giresse 1-3, 103. Rummenigge 2-3, 1.08. Fischer 3- 3. Strafschoppenserie: Giresse 0-1, Kaltz 1-1, Amoros 1-2, Breitner 2-2, Rocheteau 2-3, Stielike mist. Six mist, Littbarski 3-3, Platini 3-4, Rumme nigge 4-4. Bossis mist, Hrubesch 5-4. Scheidsrechter: Corver (Nederland). Toeschouwers: 50.000 toeschouwers. Gele kaarten: Karl-Heinz Förster (WD1), Giresse en Genghini (Fr). West-Duitsland: Schumacher; Kaltz. Stielike, Karl-Heinz en Bernd För ster; Dremmler, Breitner, Briegel (Rummenigge), Magath (Hrubesch); Littbarski, Fischer. Frankrijk: Ettori; Amoros, Janvion, Tresor, Bossis; Giresse, Genhini (Bat tiston, Lopez), Tigana, Platini; Roche teau, Six. De beslissende strafschop van Horst Hrubesch. Doelman Jean-Luc Ettori gaat de ver keerde kant op. DORSCHOTEN Freek n der Capellen heeft op het irescate-toernooi revanche nomen voor de nederlaag hij op de Districtskampi- nschappen tegen Frans imbergen diende te incasse- n. De optimaal gemotiveerde an der Capellen kreeg het na n gewonnen eerste set (6-3), tweede na een 5-1 voor rong weliswaar nog erg las- maar slaagde er deson- nks in zich via een 7-6 score de halve finale te spelen. als achtste geplaatste Ar id van der Capellen zag zijn plaveide weg naar de kwart- versperd door Anne n van der Meer. Hoewel van r Capellen in de beslissende nog een wedstrijdpunt eekreeg, bleek koelbloedige in der Meer toch de sterkste: 2-6, 7-6. Ook Bub van der ie haalde de laatste acht niet. 'bbert Jan van der Feen ies de op Forescate altijd ïd preterende Van der Zee it geflatteerd met 6-2, 6-4 te l de dames enkel B slaagde jiëtte Grimbergen erin een 1 van Marijke Guyt af te ed terug en won met 6-7, 6- Annette van der Meij latste zich in deze categorie '1 érg eenvoudig voor de lve finales. Omdat Henny hling wegens familie-ver- chtingen haar wedstrijd te- i B. Persoons zonder te spe- gewonnen moest geven, en tsoons zelf geen partij rmde voor Van der Meij (6- 6-1), mag Annette van der !ij zich nu gaan opmaken br de wedstrijd tegen de hnares van het duel tussen •elotte van der Bijl en Petra Izel. Het feit dat Ruud Simons zich via Oud Wassenaar "van de B- op de C-lijst heeft weten te werken, kwam voor Marcel van Paridon wel erg slecht uit. De als eerste geplaatste Uni cum-speler kreeg tegen Si mons geen voet aan de grond: 2-6, 3-6. Overigens heeft Rijns- burger Bubbers zich in deze groep als eerste in de halve fi nale gespeeld. Bubbers had weinig problemen met Marcel Dassen: 6-1, 6-2. In het ge mengd dubbel D deed Wil van der Meer weer van zich spre ken. Met partner Van der Berg verraste zij de nummers een Dinie Wolring en Wim Horbach: 7-5, 6-4. Artesia Het C/D-toernooi van het Koudekerkse Artesia kent z'n eerste heren C-finalist. Bart van der Velde, trainer op het park, had het weliswaar moei lijk tegen Pim de Bruin, maar won toch: 6-4, 0-6, 7-5. In de dames enkel C zijn drie halve finalistes bekend. Marit Ver- steegen klopte M. Brouwer De Koning (2x 6-1), Marian Everts versloeg Ingrid Tjho (6- 1, 6-2) en Brigit van der Maar- el liet Sandra Flens verslagen achter: 6-1, 6-1. De grootste verrassing in dit toernooi is dat de in D als eerste geplaat ste Cock Zevenhoven Voor- houter Egbert Vonk met 2-6, 4-6 voor moest- laten gaan. De Munnik Het jeugdtoernooi van De Munnik heeft tot nu toe veel verrassende uitslagen opgele verd. Met name in de jongens- groepen tot 14 en tot 16 jaar vielen veel opmerkelijke re sultaten te noteren. In de klas se tot en met 14 jaar stuitte de als tweede geplaatste Robert Jan Pruyn op het gedegen spelletje van Marius Pieters (6-' 3, 3-6, 0-6), terwijl kampioe- nendoder Fred Rotteveel uit Rijpwetering na Jan van Overloop nu ook Marc Post versloeg: 6-2, 7-6. Bij de jongens tot en met 16 jaar slaagde jeugdige Freek Tanis er in zich in de halve fi nale te spelen door nummer twee Eelco van Adrichem in twee sets naar huis te spelen: 7-5. 6-0. JCMAAR Swift-wielrenner John Eradus heeft tijdens de sderlandse kampioenschappen sprint op de Alkmaarse wieler- ian geen potten kunnen breken. Eradus werd al in de eerste nde uitgeschakeld. Robert Lupgens (Ahoy, Rotterdam) eiste 'eindelijk, voor Rick Ruiter van de wielervereniging Amster- 'fn de eerste plaats en de Nederlandse titel voor zich op. BARCELONA Juventus betaalde acht mil joen gulden voor Paolo Rossi, toen de spitsspe- ler nog niet de helft van zijn schorsing van twee jaar had volgemaakt. Onbeperkt ver trouwen in een aanvaller, een instelling die ook Enzo Bearzot, de Italiaanse bondscoach, toonde. maar die hield zich aanvanke- daar destijds de 0-0 tegen Po- lijk voornamelijk bezig met len in Vigo. De overwinningen Rossi speelde op 2 mei voor het eerst weer in de Italiaanse competitie, Bearzot selecteerde hem toch en minder dan tien weken later droeg hij Italië naar de halve finale en ver volgens de eindstrijd van het toernooi om de wereldtitel. Be arzot, die de kritiek ook langs zich liet afglijden toen Rossi in de eerste wedstrijden van het toernooi zijn waarde niet be wees, heeft gelijk gekregen. Drie doelpunten tegen Brazi lië, twee tegen Polen, de totale produktie van de Italianen. Paolo Rossi verliet het stadion Nou Camp als topscorer van het toernooi op dat moment, als de goudvink der Azzurri's. Liefhebbers van het Italiaanse voetbal zijn er buiten de lands grenzen weinig. De oorzaak daarvan is gemakkelijk te noe men. Het voetbal is irritant, verdedigend, droo.g, hard en risicoloos. Het is in al zijn af schrikwekkendheid wel per fect en niet alleen in vergelij king tot dat van de Polen, die er in het hete Barcelona niets van brouwden en terecht met 2-0 verloren. De grote kracht van de Italia nen schuilt in hun absoluut professionele instelling. De halve finale leek een strijd van profs tegen amateurs, waarin de liefhebbers mochten draven en doen, maar de be roepsmensen geen moment de controle over het geheel verlo ren. Geketend Lato, Smolarek en Buncol, die zich eerder dit toernooi ge vaarlijke baasjes hadden ge toond, werden door Cabrini, invaller Bergomi en Collovati volledig geketend. Cabrini be gon op Lato en Bergomi op Buncol. Na enkele minuten al bleek het niet de goede taak verdeling. Beppe Bergomi van Inter, negentien pas, „zwom" tussen de oude hap van Juven tus. Bearzot liet Cabrini en Bergomi van rol wisselen en van dat moment zat het slot er werkelijk op. - In tegenstelling tot anders moest niet Conti voornamelijk voor de aanvulling zorgen, maar Cabrini en Tardelli. Daarbij bleken bovendien de ideeën van Antognoni, Oriali en Tardelli heel wat spitser dan die van Buncol, Kupce- wicz en Matysik. Het Poolse trio deed om het hardst zijn best de afwezigheid van Bo- niek niet te laten merken, maar slaagde daarin geen mo ment. Het resultaat was dat van twee ploegen, die zich na balverlies onmiddellijk in het strafschop gebied lieten terugvallen, de Italianen het gemakkelijkst de zestienmeterlijn bereikten en er zelfs overheen gingen. Het zuivere schot zat echter niet in de schoenen van Grazi- ani, Tardelli en Conti. Voor de echte richting was Rossi nodig, vuil werk, het trekken van ga ten. Een vrije schop van An tognoni bood hem de eerste kans iets te doen dicht bij doel. Omdat Mlynarczyk in het ge drang even werd opgehouden was Rossi het eerst bij de bal, een tikje was genoeg voor de openingstreffer. Ruim een kwartier voor tijd werd het zelfs 2-0 na een uit braak via Cabrini en Conti, die bij Rossi eindigde. Zijn kopbal was onhoudbaar voor Mlynarczyk, omdat hij onge hinderd kon richten. Hoogtepunt „Het bereiken van de finale", zei Bearzot, „is het hoogtepunt uit mijn carrière". Het is een triomf van onze taktiek, van de intelligentie en discipline van alle spelers, de harmonie tussen de spelers en mij als trainer en de persoonlijke triomf van Paolo Rossi". „In de openingsfase van het wereldkampioenschap waren we nog wat onwennig. Van- op de Zuidamerikaanse ploe gen hebben ons zelfvertrou wen enorm versterkt. Dat Bo- niek door een tweede gele kaart ontbrak, was natuurlijk een voordeel voor ons, maar aan de andere kant moesten wij het ook zonder een belang rijke troef, namelijk Claudio Gentile doen. Voordelig was voor ons in elk geval de hitte. Daaraan zijn wij gewend, maar de Polen niet". Trainer Antoni Piechniczek van Polen: „Ik feliciteer de Italianen met hun overwin ning en het behalen van de fi nale. Zij hebben ditmaal be duidend beter gespeeld dan in Vigo. Het enige, wat ik kan zeggen is, dat de 1-0 op een ge lukkige wijze tot stand is geko men". Italië - Polen 2-0 (1-0) 22. Rossi 1-0, 73. Rossie 2-0. Scheidsrechter: Car- dellino (Uru). Toeschouwers: 20.000. Gele kaarten: Majewski, Smolarek, Janas (allen Pol.), Collovati (Ita.) Italië: Zoff, Scirea, Bergomi, Collova ti, Cabrini, Oriali, Antognoni (Mari- ni), Conti, Tardelli, Rossi, Gr^ziani (Altobelli). Polen: Mlynarczyk, Zmuda, Dziuba, w Het typerende beeld bij Polen-ltalië: een (voor de tweede maal) triomferende Paolo Rossi en de verslagen verdediging van de Oosteuropese ploeg. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Alles went, ook het succes van elf Italiaanse voetballers in Spanje. Rome vierde gisteravond opnieuw groot feest, maar het was net of de uitgelatenheid enige sporen van slijtage vertoonde. Teveel feesten kan ook niet goed zijn voor de spontaniteit, en hier leek het juist aan te schorten. Kantoren en fabrieken hadden woensdag al lijsten laten circuleren waarop het personeel kon aangeven hoe het „de wedstrijd" zou compenseren. De vlaggen van de vorige keer waren gewoon blijven hangen en de buschauffeurs hadden al van tevoren aangekondigd dat ze na de wed strijd niet zouden rijden omdat het grewoon veel te gevaar lijk was. Met andere woorden: Het feest van gisteravond was er een met voorbedachten rade. Temeer, omdat de Po len nu eenmaal geen Brazilianen of Argentijnen zijn. Maar dat wil niet zeggen dat de trommen en claxons zwe gen. De Piazza del Popoio, het grootste plein van de stad. was opnieuw het toneel van een chaotische optocht, die pas verpieterde tegen de tijd dat de andere halve finale op de beeldbuis verscheen. Nieuw dit keer was dat vele cafe's hun zitgerei op de stoep hadden gedeponeerd, gerangschikt om een draagbare tv, waarbij de nationale vlag voor het decor zorgde. Deze nationale vlag blijkt zich steeds meer voor heel wat nuttiger doeleinden te lenen dan voor grauwe republikein se plechtigheden. Enige voetbalfanaten hadden zich zelfs in deze dagen van aanhoudend voetbalsucces een maatkos tuum laten vervaardigen van de nationale driekleur. Vrou wen, kinderen, volwassenen, allen in de nationale drie kleur en met in hun mond een scheidsrechtersfluitje, maakten tegen de achtergrond van Rossi's doelpunten ver dwaasd enige danspasjes, op de maat van de bewegingen van een bal. Taferelen die in Holland slechts op koningin nedag of in het holst van carnaval te registreren zijn. Men zegt dat sinds het fascisme nog nooit zo'n uitbundig ge bruik van de nationale vlag is gemaakt. Italië in vervoering, en uiteraard staat niemands hoofd naar de „zeer slechte economische situatie" die volgens de wetten van de politieke logica de regering vandaag ten val moet brengen. Maar deze logica wijkt voor het voetbal, en de politici kijken nu wel uit hun gedachten in andere dan voetbaltermen te formuleren. Het parlement onderbrak gistermiddag zelfs om 17.10 uur zijn debat op de economi sche crisis om voor enige tv-toestellen plaats te nemen en Italië's werkelijke verrichtingen in het internationale vlak te bekijken. Italië in de finale en dat wilde men best vieren. Maar het grote feest komt zondagnacht pas. als ook de laatste preten dent voor de Italiaanse wereldbeker is weggevaagd. ptt telecommunicatie Buiten je eigen regio bel ie 's avonds na zessen en m het weekend voor halt eeid.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11