eefbaar Katwijk eist maatregelen tegen vatenopslag Een goede iet Exposities rond de Kaagweek -Bezwaren tegen bouw kuurhotel van tafel geveegd College vorming verdaagd in V oorschoten „Schoolbiologenwerk is onmisbare basis voor milieuopvoeding" Vier gemeentecommissies moeten verdwijnen Bijenplaag in Katwijk rj* CekLe Soutant OORDWIJK De bezwa- 'n tegen de bouw van een lurhotel aan de Noordwijkse tulevard zijn gisteravond tij- ;ns een hoorzitting door de adscommissie ruimtelijke or- ming van tafel geveegd, oor omwonenden wordt ge- eesd voor grote parkeerpro- :men wanneer het ho.tel, dat lim tweehonderd kamers gaat bevatten, is gebouwd. In het plan wordt namelijk reke ning gehouden met 79 par keerplaatsen bij het hotel. Voorts protesteert men tegen het verlies van een stukje na tuur als het hotel aan de noordzijde van de boulevard wordt gebouwd. De argumen ten werden weliswaar aange hoord, maar vrijwel direct van tafel geveegd met het ant woord dat het allemaal wel mee zou vallen en verder dat men de bouw van een hotel met een dergelijke omvang en importantie niet af kon laten hangen van circa 100 parkeer plaatsen, die men verderop zou moeten zoeken. Het ver lies van een stukje natuur (wat helmgras) werd ook niet echt als steekhoudend argument er varen. Weliswaar zei burge meester Bonnike, de voorzitter van de hoorzitting die avond, zich over de bezwaren die vanavond naar voren zijn ge bracht als commissie van Ruimtelijke Ordening te bera den om zo het advies aan bur gemeester en wethouders uit te brengen. VOORSCHOTEN Het overleg tussen de fractie leiders in de nieuwe ge meenteraad is verdaagd tot na de vakantie en dat betekent zo rond 10 au gustus. Van de vier partij en nemen drie partijen aan dat overleg deel, te weten VVD (8 zetels) CDA (7 zetels) en PvdA/PPR (3 zetels). De eenmansfractie van D'66 bemoeit zich niet met de vorming van het nieuwe college van burgemeester en wethouders en het be leidsplan. J. Aikens meent dat zijn opmerkingen en wensen toch nergens te ruggevonden worden en hij ziet meer in het voeren van een soort oppositie. Voorschoten heeft recht op vier wethouders. De laatste periode koos de gemeente op politieke gronden voor drie wethouders, VVD. CDA en PvdA bemanden elk een por tefeuille met dien verstande dat het CDA de grote porte feuille voor welzijn en onder wijs kreeg, PvdA een uitgekle de openbare werken porte feuille en VVD financiën, eco nomische- en verkeerszaken. De drie huidige wethouders zijn bereid een volgende perio de te aanvaarden. Vast staat ook dat het CDA en zijn porte feuillehouder L. Marselis ge brand zijn op de portefeuille welzijn en onderwijs. Wethou der Van Dalen (VVD) beheert acht jaar de financiële zaken van Voorschoten en niemand kan ontkennen dat hij het niet goed doet. Wethouder J. van Leeuwen (PvdA) is ruim twee jaar wethouder en hij had de moeilijke taak om A. Eveleens op te volgen, die burgemeester werd in Mijnsheerenland. Over hem zijn de meningen verdeeld, maar bij de gewone burger ligt hij wel goed. Groot verlies Het grote verlies van de pro gressieve partijen, ontstaan door de verdeeldheid, is thans oorzaak dat VVD en CDA zonder PvdA/PPR en D'66 een college kunnen vormen. Er staat in beide gemeentepro- grama's echter dat gestreefd wordt naar en zogenaamd af spiegelingscollege. Volgens de uitslag van de laatste verkie zingen moet het CDA inleve ren. Het CDA wil echter de zeer uitgebreide portefeuille behouden en in de wandelgan gen verwacht men dat Voor schoten de nieuwe periode zal ingaan met vier wethouders. Die vier wethouders wor den dan als volgt verdeeld over de partijen: 2 VVD, 1 CDA en 1 PvdA/PPR. Als nieuwe wethouder wordt getipt mevrouw T. van der Kloes-Kamsteeg, die thans vice-fractievoorzit- ter is en in de nieuwe raad'geen bestuursfunctie binnen de VVD-fractie heeft gekregen. Zij is op gevolgd door mr. S.A.C. Begeer, terwijl drs. Wil- lemsen fractievoorzitter is geworden. Mevrouw van der Kloes zou dan ver keerszaken overnemen van wethouder J. van Da len. ATWIJK De Stich- ig Leefbaar Katwijk eft het college van B verzocht stappen te on- irnemen tegen het va- 'et jnreinigingsbedrijf Van •1 telen. De stichting be- huldigt het bedrijf er- ie n dat het aan de Wasse- 'S arseweg zonder hinder- ttvergunning een vate- ipslagplaats heeft ge- eëerd waar al vele jaren ig giftige stoffen en olie de grond verdwijnen, larnaast verdenkt Leef- ar Katwijk het vaten- nigingsbedrijf ervan t er in het pand aan de trerrijn organische fos- rverbindingen op de ilering worden geloosd. lozingsvergunning larover het bedrijf be- likt verbiedt de lozing n dergelijke giftige stof- i. een bezoek aan de vate- jslagplaats van Van Beelen, egen direkt achter de eerste jouwen van het vliegveld lkenburg, troffen leden van Stichting Leefbaar Katwijk i groot aantal vaten aan met arschuwingen als „niet mee aanraking komen", „niet idemen" en „zwaar giftig". Ie van deze vaten stonden gekantelde positie om leeg lekken in andere vaten, arnaast werd geconstateerd de grond ter plekke door- enkt was van de olie. De vatenopslag aan de Valkenburgseweg. inderwetvergunning ivraag op het gemeentehuis trde dat de firma Van Beel- beschikt over een hinder wet- en een lozingsvergunning voor het bedrijf aan de Over- rijn. Een hinderwetvergun ning voor de opslag en verza meling van vaten en stoffen aan de Wassenaarseweg heeft het bedrijf echter niet. Wel heeft Van Beelen voor dit ge biedje van de provincie Zuid- Holland een ontheffing van de Verordening Bescherming Bo dem en Landschap losgekre gen. „Die ontheffing is volgens de provincie destijds verleend omdat de eigenaar liet weten vinciehuis eveneens vernomen dat de opslagplaats van Van Beelen voorkomt op de Inven tarisatie Bodemverontreinigin gen in Zuid-Holland. Tegen Tot niet geringe verbazing van het einde van dit jaar zal er de stichting werd op het pro- door de provincie een oriënte- binnenkort zijn bedrijf op te heffen, wat echter per se niet het geval is", zo schrijft Leef baar Katwijk aan b w. [ARMOND Rond de agweek, vanaf komen- zaterdag worden er in armond enkele bijzon- lere exposities gehouden, m het Gemeentelijk gymnastieklokaal heeft |de Vereniging Het Oude Raadhuis een overzichts- intoonstelling ingericht et het werk van Pieter eraedts Sr. (1911-1978).' erder valt er ook het in en ander te bewonde- tn in het Oude Raadhuis i Galerie De Pomp. Tij- ;ns de Kaagweek zijn de posities dagelijks geo- md van 10.00-12.00 uur, .00-17.00 uur en 19.00- .00 uur. zijn vader de Wijnand Geraedts in diens atelier werkte. Op 18-jarige leeftijd kreeg Pieter Geraedts zijn eerste opdrachten voor het ontwerpen van affiches voor bekende firma's. In datzelfde jaar hield hij zijn eerste expo sitie bij kunsthandel Van Ier in Amsterdam. Daarna kreeg hij veel opdrachten tot het 'schilderen van portretten. In 1930 maakte Pieter Geraedts zijn eerste muurschildering in een kerk in Zeeland. Daarmee werd een periode ingeluid dat de Warmondse kunstenaar zich voornamelijk bezig hield met religieuze kunst waaron der het schilderen van kruis wegstaties. Pieter Geraedts ging zich in die periode ook toeleggen op het maken van gebrandschilderde ramen voornamelijk voor kerkgebou wen. Ook in Warmond in de St. Matthiaskerk en in St. Liduina zijn ramen van Geraedts te zien. Zijn eerste beeldhouw werk ontstond toen Pieter Ge raedts hout zou gaan hakken voor een vuurtje in het laatste oorlogsjaar. Het materiaal boeide hem zo dat het vuur werd vergeten en zijn eerste beeld werd geschapen. Dat werd de Madonna die nu een eervolle plaats in het Provin ciehuis in Den Haag inneemt.' Mede dank zij de welwillende medewerking van de huidige eigenaars van de kunstwerken kon een expositie worden in gericht waar een goed inzicht verkregen kan worden in het vele werk wat Pieter Geraedts heeft verricht. In Het Oude Raadhuis en Ga lerie De Pomp zijn een viertal - Warmondse kunstenaars mid dels hun werk vertegenwoor digd. Popko Bakkers, de be kende Warmondse kunste naar/onderwijzer volgde les sen bij Ars maar naar zijn zeg gen leerde hij toch het meest door veel thuis te oefenen. Landschappen en dan voorna melijk de Kagerplassen zijn bij hem favoriet. De schilderijen van mevr. T. Kamerling val len op door een bijzonder spontaan kleurgebruik het geen wellicht terug te voeren is tot haar schooltijd op Bata via. Cockey Haverkort volgde eveneens lessen bij Ars en werd geboeid door het materi aal: klei. De resultaten van ex perimenten en boetseren kunt u op de expositie bewonderen. Paulus Slingerland begon met tekenen tijdens zijn onder duikperiode. Na de oorlog stapte hij op advies van een kunstschilder over op schilde ren. Aanvankelijk gebruikte hij de achterkanten van tafel zeiltjes als doek maar uiter aard is linnen nu de onder grond voor zijn grootste hob by. LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 JULI 1982 PAGINA 5 „BEDRIJF LOOST GIFTIGE STOFFEN OP RIOLERING" Voorschoten neemt stappen voor bouw van 90 woningen VOORSCHOTEN B en W zullen alle mogelijke stap pen ondernemen om toch nog 90 woningen voor al leenstaanden en tweepersoonshuishoudens te mogen bouwen. Dat gebeurt in september als de provinciale directie volkshuisvesting beslist welke gemeenten dit jaar nog woningen in de sociale sector mogen bouwen. Dit antwoordt het college op vragen van het CDA- raadslid drs. W.J. Valkenburg. BRIEF AAN B EN W-WASSENAAR: WASSENAAR Om te voorkomen dat het Schoolbiologen- werk in Wassenaar volledig gaat verdwijnen, heeft de instantie die hiervoor zorgt een voorstel aan B en W van Wassenaar ge stuurd met daarin bezuinigingen op dit werk. De heer J.A. de Vrind/adjunct directeur van de Gemeentelijke School- en Kin dertuinen Dienst ter bevordering van het Milieubesef is van me ning dat de uitgaven voor het schoolbiologenwerk gehalveerd kunnen worden. B en W van Wassenaar hebben onlangs in het kader van de bezuinigingen voorgesteld het biologie-onderwijs dat voornamelijk in de praktijk plaatsvindt, op te heffen. „Het schoolbiologenwerk is te beschouwen als een niet noodzakelijke vorm van onderwijs" zo staat in de bezuinigingsvoorstellen. In 1976 vroegen de Wassenaarse schoolhoofden bij de gemeente of het mogelijk was leerlingen biologie in praktijk te geven. In sa menwerking met Den Haag is toen het schoolbiologenwerk ge start. De toenmalige wethouder van onderwijs, G.C. van Dijk, noemde het een „onmisbare onderwijsvoorziening". In maart vorig jaar kwamen de schoolhoofden van Wassenaar zelfs bij el kaar om School-in-bos-werkweken op te zetten. Het voorstel om te bezuinigen doorkruist de plannen echter volledig. Volgens School- en Kindertuinen toont de constante achteruitgang van het milieu het belang van een milieu-opvoeding aan. De kinde ren krijgen door het praktijkonderwijs inzicht in de processen, die zich in de natuur voltrekken. School- en Kindertuinen orga niseert onder meer excursies vanuit Meijendel, draait films en verzorgt onderwijspakketten. De onderwijsvereniging stelt aan Ben W voor het 83.000 gulden kostende schoolbiologenwerk te beperken tot 30.000 gulden. Tot deze besparing moet gekomen worden door bijvoorbeeld niet meer per schoolbus naar de les sen praktijkbiologie te gaan. Ook wordt voorgesteld het onder wijs iets minder uitgebreid te maken. Volgens School- en Kin dertuinen blijft de kwaliteit van het biologie-onderwijs ondanks de bezuinigingen gegarandeerd. rend onderzoek worden ver richt. Ontruiming De Stichting Leefbaar Katwijk is nu van mening dat de ge meente dit onderzoek niet moet afwachten, maar dat met onmiddellijke ingang de firma Van Beelen gedwongen moet worden de opslagplaats te ont ruimen. Dit zou moeten gebeu ren, omdat niet over de beno digde hinderwetvergunning wordt beschikt en vanwege de sterke bodemverontreiniging die op deze plaats is aangetrof fen. Omdat op de opslagplaats ook vaten zijn aangetroffen die organische fosforverbin- dingen bevatten neemt Leef baar Katwijk aan dat Van Beelen deze vaten in het be drijf aan de Overrijn reinigde en de stoffen op de riolering loosde. Dit is volgens de stich ting in strijd met de lozings vergunning en daarom ver zoekt men de gemeente ook hiertegen op te treden. Een woordvoerder van de ge meente Katwijk verklaarde' desgevraagd dat Van Beelen voor de opslag van lege vaten aan de Valkenburgseweg for meel geen hinderwetvergun ning nodig heeft. „Natuurlijk kan je van mening verschillen over de vraag in hoeverre een vat leeg is. Vooral nu onder zoeken van zowel de provincie als de gemeente hebben uitge wezen dat het hier waarschijn lijk niet om zuiver lege vaten gaat. Het zou kunnen dat er inderdaad stoffen zijn achter gebleven. Zowel de gemeente Katwijk als de provincie heeft de zaak in onderzoek en mocht blijken dat hier inder daad sprake is van de aanwe zigheid van gevaarlijke stoffen dan zal tot sluiting van de op slagplaats worden overge gaan." Het raadslid vroeg het college of het klopt dat de gemeente te laat is geweest met het indienen van het bouwplan. Het plan zou zijn ingediend terwijl de provincie al een verdeling maakte van het aantal woningen dat elke gemeente mag bouwen Bovendien wil hij weten of er een sluitingstermijn voor het indienen van dit soort plannen is in verband met de verdeling van het wo- ningbouwcontingent door de provincie. Volgens B en W is in derdaad ten tijde van de verdeling het bouwplan ingediend. Verder stelt het college dat er geen sluitingstijd is. maar dat de verdeling gebeurt op basis van gegevens over bouwplannen en vragenlijsten over nieuwbouw en vernieuwbouw. Bij de verde ling krijgen door de provincie al beoordeelde plannen wel voor rang boven andere. Voor de herverdeling (van het overschot) moeten plannen voor 1 juni zijn ingediend. De gemeente heeft voor het betreffende plan al 12 mei een subsidieverzoek inge- diend. REORGANISATIE LEIDERDORP: LEIDERDORP De commissiestructuur in Leiderdorp wordt ingrijpend gewijzigd. Van de negen bestaande raads commissie^ zullen er met ingang van volgend jaar vier als zelfstandige commissie moeten verdwijnen. De commissie openbare orde en veiligheid wordt aan die van bestuurszaken gekoppeld. De commissie economische aangele genheden houdt als commissie op te bestaan en wordt bij de commissie financiën gevoegd. Verkeer en vervoer wordt met de milieudienst ondergebracht bij de commissie ruimtelijke orde ning. In de nieuwe commissie sport- en welzijnszaken worden de huidige commissies voor cultuur en maatschappelijk welzijn ondergebracht. De commissie onderwijs is de enige commissie die onveranderd blijft. De herziening van de commissiestructuur betekent een behoor lijke lastenverlichting voor het gemeentelijk budget. Behalve op ambtelijke capaciteit wordt er aan presentatiegelden voor bur gerleden een bedrag van circa 15.000.- bespaard. Aan de in spraak van de burger wordt overigens niet getornd. Het aantal uit de burgerij te kiezen leden voor de vaste raadscommissies blijft op vijf gehandhaafd. Het aantal raadsleden in de commis sies, tot dusver vier per commissie, neemt wel toe. De grootste fracties in de raad (VVD en CDA) mogen elk twee raadsleden aanwijzen. De PvdA, D '66 en PPR elk één raadslid. Bij de sa menstelling van de commissies moet met de politieke verhou dingen in de raad rekening worden gehouden, waarbij de ver eiste deskundigheid en belangstelling niet uit het oog mag wor den verloren. Het gebeurt niet iedere dag dat je tijdens het koffie-uurtje bezoek krijgt van zo'n 5000 bijen. Het overkwam gister morgen de familie De Nooyer uit Katwijk aan den Rijn die in de tuin verrast werd door de op drift geraakte zwerm. .Met een angstaanjagend ge zoem maakten de bijen enke le rondjes boven de ver schrikte familieleden waarna het volkje zich in de tuin nes telde. Gegroepeerd rond de konin gin vormde de zwerm, han gend aan een struik een tros van meer dan een halve me ter. De familie De Nooyer werd van het onverwacht be zoek verlost door de 17-jari- ge Remco Kibounda, een be ginnend imker, die toevallig zelf bijen houdt in de tuin van de Katwijkse familie. Met be hulp van het deksel van een oude naaimachine werd de tros door hem „geschept" waarna ook de nog rond- zwermende bijen zich rond de ingekapseld koningin schaarden. 'lezier voor twee met dit handige mini-damspel. U krijgt het thuisgestuurd als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. Noteer m.i.v.als nieuwe abonnee van de Leidse Courant I Naam Adres Postcode/PlaatsJ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een mini-damspel naar: Naam Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. J Voor Remco betekent de vangst van het bijenvolk een welkome aanwinst van zijn bestand. „Ik was net van plan om een nieuw volk te kopen dus dit is voor mij een buitenkansje". Over de ver moedelijke eigenaar maakt hij zich niet zo veel zorgen. „Een imker die zo slecht voor zijn bijen zorgt dat ze er van door gaan kan er niet veel op tegen hebben", meent hij.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5