rotest tegen uitbreiding an aantal televisiestations Vakmanschap herken je zo. Stofzuiger beljkste wapen tegen de vlo NZH BOEKT WINST VAN ANDERHALF MILJOEN .GEEN BEHOEFTE AAN De veerman Crakers mogen in pand tan Langegracht blijven Slachtoffer rijdt dronken automobilist klem Aanwinsten voor museum De Lakenhal iIDEN LODSE COURANT DONDERDAG 8 JULI 1982 PAGINA 3 pIDEN De Noord-Zuid- Handse Vervoer Maat- feappij (NZH) boekte in fel een winst van bijna an- irhalf miljoen gulden. Die jnst werd behaald op het eps- en toervervoer en ,Jdere activiteiten. Het aan- busreizigers steeg ten op- £hte van 1980 met 9 pro nt. Een van de zaken waar i NZH vorig jaar veel aan- cht aan moest besteden agressie. De busmaat- happij meldt, dat die agres- van vooral jeugdige reizi- ■s, in de meeste gevallen baard gaat met het aan- rhten van vernielingen in j bussen. openstelling van de Schip- hollijn had grote gevolgen voor enkele buslijnen van de NZH. Buslijn 89 (Amsterdam- Den Haag) werd terug ge bracht tot een dienst tijdens de spitsuren. Op het traject Den Haag-Oegstgeest werd de dienst van maandag tot en met vrijdag voortgezet door lijn 88. De spitsritten van deze lijn tussen Den Haag en Lisse ble ven bestaan. In de Bollen streek werd lijn 93 in twee de len gesplitst. De NZH opende een nieuwe lijn (93) van Bloe- mendaal naar Nieuw Vennep, terwijl Centraal Nederland met lijn 94 van Nieuw Vennep naar Noordwijkerhout/Lan- gervelderslag ging rijden. Het aanal ritten van Leiden naar Leiderdorp (lijn 48) werd uitgebreid. De lijn 50, van Haarlem naar Leiden, werd in twee lijnen (50 en 51) gesplitst, zodat nieuwbouwwijken in Lisse en Hillegom werden ont sloten. In Leiden en omgeving werd een uitgebreid onder zoek gehouden om voldoende materiaal voor een lijnvoe- ringsstudie verzamelen. Met die studie is in het begin van dit jaar gestart. In het kader van het werkver band Experimenteer-project Leidse Baan, tweede fase, is men in Leiden begonnen aan de route van het Leidse station via de binnenstad naar Leider dorp-Hoge Rijndijk. De NZH noemt deze route een van haar voornaamste knel trajecten. Op de derde fase, Leiden-Voor- schoten-Wassenaar-Den Haag wordt gestudeerd. In 1980 werd een aantal eindpuntvoor zieningen geplaatst. Er kwam er een aan de Rietschans in Leiderdorp en een aan het Picképlein in Noordwijk aan Zee. Stadsbussen werden aangepast om het lawaai zoveel mogelijk te beperken. Door montage van een ander hoogteregel- ventiel kan het luchtverlies en het piepen van de remmen worden beperkt. Ook het ge luidsniveau van de motoren is verminderd. Dit werd bereikt door het zogenaamde inkapse len van de motoren. Het totaal aantal kilometers van de bus sen daalde. In 1980 legde het lijndienstmaterieel 47.367.000 kilometer af. In 1981 waren dat 46.414.000 kilometers. Dat is een vermindering van 953.000 kilometer. Kind naar ziekenhuis na slikken medicijn LEIDEN Een twee-jarig kind uit de Hugo de Groot straat moest gisterochtend naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd worden na het slikken van een hoe veelheid codeïne. Dit medi cijn, bedoeld om verkoud heid te bestrijden, bevat een kleine hoeveelheid co caïne. DEN Een aantal mnees van de Leidse tdskabel heeft een pro testactie ontketend tegen uitbreiding van het ^ntal te ontvangen tele- iezenders. Vooral het (it, dat de uitbreiding tnder enige vorm van in spraak tot stand is ge dacht, heeft verontwaar- ;ing gewekt. Iet ingang van 1 juli werd het stadskabelnet verrijkt met zes buitenlandse zenders. Het tarief van 13,50 gulden werd met zestig cent ver hoogd. Los daarvan wordt ver wacht, dat de tarieven voor de kabel met ruim een gulden per maand omhoog moeten van wege het tekort van 360.000 gulden dat op de stadskabei wordt geleden. „Zonder enige vorm van in spraak wordt beslist over de zenderuitbreiding. Vervolgens wordt het abonnementsgeld verhoogd zonder dat men zich afvraagt of iedereen dat wel wil en kèn betalen in deze tijd", schrijft Leidenaar C. Flippo in een pamflet. Het huidige systeem van de Stadskabei staat volgens de ex ploitant niet toe de uitbreiding te weigeren. Ook voor de toe komst wordt uitgesloten, dat abonnees zelf een keuze kun nen maken tussen de zenders die zij willen ontvangen. Dan zou in elke woning waarin men slechts een beperkt aantal zenders wenst te ontvangen, een filter geplaatst moeten worden. De kosten daarvan worden geschat op 80 gulden. Ook al omdat er problemen met verhuizingen zouden kun nen optreden, blijft het televi sieaanbod in Leiden alles of niets. De heer Flippo wenst zich daar echter niet bij neer te leg gen. Een steekproef in kleine kring heeft hem duidelijk ge maakt, dat een merendeel van de kabel-abonnees geen enke le prijs stelt op uitbreiding van het aantal netten. „Het be staande pakket wordt ruim voldoende geacht. Er is totaal geen behoefte aan uitbrei ding", heeft hij geconstateerd. Een ander argument, dat voor Flippo meespeelt, is het feit, dat geen ongestoorde ont vangst kan worden gegaran deerd. Met name de ontvangst van de Engelse zenders is erg afhankelijk van de weersge steldheid. „Welke winkel kan zich permitteren iets te verko pen waarvan de koper maar af moet wachten of het goed is", vraagt Flippo zich af. „Wij ei sen dat de mensen die met het bestaande aanbod tevreden zijn, de mogelijkheid krijgen dit pakket te houden tegen de e Jan van Goyenbrug is let meer. Slopers hebben en resoluut einde ge laakt aan deze oeverver- Iriding. Voor Arend Jan e Mooy een uitstekende elegenheid om een zak- entje te verdienen. Hij telde ogenblikkelijk een veerdienst in en peddelde, tegen een geringe vergoe ding, reizigers van de Jan van Goyenkade naar de Schelpenkade. Geheel voor eigen risico overi gens, want Arend Jan ga randeert geen droge over tocht. iEIDEN De krakers ie het afgelopen week- nde een leegstaande wo- aan de Langegracht kraakten, mogen voor lig in het pand blijven tten. De politie was niet ereid het pand op ver- Jek van de eigenaar te [tfruimen. De woning, tot augustus '81 in [ebruik als bedrijfsruimte, *erd gekraakt door twee Reisjes en een jongen. Daar de Kgenaar bij de politie niet be tend was, kon deze niet ge waarschuwd worden. In de loop van dinsdag kwam deze zijn woning opzoeken en for ceerde de deur om het pand te kunnen betreden. De krakers waarschuwden in paniek en kele vrienden waarna ruzie ontstond. De tussen beide ge komen politie nam krakers en eigenaar mee naar het bureau. Daar werd geconstateerd dat de eigenaar niet hard kon ma ken dat het pand door hem ge bruikt of verhuurd werd. De politie besloot daarop de wo ning niet te ontruimen en de krakers rustig te laten zitten. De eigenaar heeft aangekon digd een kort geding te zullen aanspannen teneinde ontrui ming te bewerkstelligen. Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap Een jaar en acht maanden voor diefstal met geweld LEIDEN Een 19-jarige Leidenaar is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een jaar en acht maanden gevan genisstraf. Tegen de man was twee jaar geëist voor diverse inbraken in auto's en diefstal met bedreiging uit een drankwinkel. Dat laatste feit gebeurde in maart in een winkel aan het Bevrijdingsplein in Leiden. De man wilde daar zonder te be talen de winkel uitlopen met twee flessen drank onder zijn jas, maar werd betrapt door het personeel. Bij zijn poging om te ontsnappen sloeg hij de bedrijfsleider met een vol bier flesje op het hoofd. Uit diverse geparkeerde auto's in de Leid se binnenstad ontvreemdde hij radio-cassetterecorders. Zijn advocate bepleitte een kortere straf en onder toezicht stelling van het Consultatiebureau voor alcohol en drugs. huidige abonnementsprijs". Flippo is inmiddels een hand tekeningenactie gestart waar mee hij de kabelexploitant van zijn gelijk hoopt te overtuigen. Lukt dit niet dan zal hij de hardere aktie niet schuwen, zo waarschuwt de ontevreden abonnee. „Indien er op korte termijn geen redelijke voor stellen komen over deze zen deruitbreiding, zullen wij niet schromen verdere stappen te ondernemen. Het niet betalen van de verhoging zal de. eerste zijn". Hond (1) Mensen, die een bezoek brengen aan bejaardencentrum Robijnzicht en worden vergezeld van hun huisdier, hoeven dat beest niet aan een boom in de buurt van het bejaarden tehuis vast te binden. De directie van Robijnzicht liet giste ren weten, dat bezoekers hun hond wel degelijk mee naar binnen mogen nemen. Bewoners van Robijnzicht mogen geen huisdieren houden. Dat besluit is overigens in overleg met de bewonerscommissie van het centrum genomen. Hond (2) De directie van Robijnzicht reageerde daarmee giste ren op een bericht in deze krant. In dat bericht was sprake van een dame, die haar hond aan een boom in de Robijnstraat had vastgebonden. De dame bracht een bezoek aan een bewoner van Robijnzicht en bond haar hond vast omdat ze dacht, dat het bejaardentehuis ver boden terrein voor haar hond was. De politie nam het jankende beestje toen mee omdat men in de veronder stelling verkeerde het met een „vakantieslachtoffer" te doen te hebben. Alles kwam uiteindelijk op zijn poot jes terecht: de dame kreeg haar hond terug. Om te voorkomen dat meer honden aan de ketting worden gelegd, liet Robijnzicht weten, dat huisdieren wel de gelijk welkom zijn. LEIDEN Een 23-jarige Lei denaar heeft gisterochtend een dronken automobilist op het Lammenschansplein klemge reden nadat deze zijn auto had geramd. De dronken automobilist, een 31-jarige man uit Leiderdorp, reed 's ochtends rond 11 uur over de Kanaalweg richting Lammenschansplein. Toen hem een vrachtauto tegemoet kwam schrok de man zo dat hij te ver uitweek en rechts LEIDEN Het stedelijk museum De Lakenhal heeft weer enkele nieuwe aanwinsten. De Vereni ging van Belangstellen den in de Lakenhal heeft een schilderij van de Leidse schilder Harm Ka- merlingh Onnes aangebo den. Het is een schilderij dat in 1940 is geschilderd van het Koninklijk Paleis in Den Haag. Het museum wist vier kope ren kandelaars uit circa 1450 te verwerven. De kandelaars werden eertijds in een kelder van het Katharijne klooster aan het Rapenburg gestopt en werden pas vorig vooijaar ontdekt. De Leidse universi teit heeft haar gedeelte van de eigendomsrechten spon taan overgedragen aan de Lakenhal. Het overige deel is van de vinders aangekocht. De kandelars staan momen-. teel opgesteld in de vitrine in de Harteveltzaal. Van iets la tere datum, maar voor Leid se begrippen nog altijd erg vroeg, is de verguld zilveren miskelk, die onlangs werd onthuld door mgr. Simonis. De kelk is in langdurig bruikleen van de r.k. paro chie uit Wamel. De maker was de Leidse zilversmid Willem Dircxz., die de kelk in 150 vervaardigde in op dracht van het vermogende echtpaar Ysbrant Claeszoon Houtcoper en Marytje Sy- van de weg lossende personen auto ramde. De schuldige reed echter door. De eigenaar van de beschadigde auto liet het er echter niet bij zitten, sprong in zijn wagen en zette de achter volging in. In korte tijd had hij de schuldige te pakken waar na de Leidse politie de zaak verder afhandelde. De dron ken automobilist moest de bloedproef afleggen en kreeg voor de rest van de dag een rijverbod opgelegd. monsdr. De kelk is destijds vermoedelijk geschonken aan de Leidse Pieterskerk; hoe hij in Wamel terecht is gekomen in niet bekend. Bezuinigingen Verwacht wordt, dat het aantal aankopen door het stedelijk museum in de ko mende tijd sterk zal teruglo pen. Door de bezuinigingen is het aankoopfonds drastisch verlaagd, tot ingeveer het ni veau van '66-'67. De prijzen van schilderijen, zilver en andere voorwerpen is daar entegen niet gelijk gebleven; in sommige gevallen zijn de prijzen in de afgelopen vijf tien jaar vertienvoudigd. De Reinigingsdienst bracht een serie van te bij afwezigheid van de echte bewoners zes informatiebulletins uit over lastige zich in huis nestelen en bij terugkomst insekten in huis. In zes afleveringen wor- van vakantie voor de nodige verrassin den ze door de Leidse Courant besproken, gen zorgen. Informatie over bestrijding Vooral nu de vakantie is aangebroken, van insekten bij de directie Reiniging, kunnen vlooien, wespen en ander gedier- Noorder straat 18 tel. 212411. De vlo is een parasiet van de eerste orde. Hoewel vlooien voorkeur hebben voor een bepaalde gast heer, we onderscheiden katte-, honde- en men- senvlooien, nemen ze het niet zo nauw. In elk geval nemen ze alle drie met de mens genoegen. In de re gel is echter de kattevlo oorzaak van vlooienpla gen. Vlooien zijn donkergekleurde, afgeplatte, vleugelloze insek ten met sterk ontwikkelde po ten. Ze leggen vrij grote eie ren die niet aan het lichaam of de vacht van een dier wor den vastgehecht. Het gevolg hiervan is dat de eieren van de gastheer afvallen of door krabben worden weggeslin gerd. Ze verspreiden zich dan in nesten, de bekleding van een mand van een huisdier of op de grond. De eieren ko men, afhankelijk van de om standigheden, na 1 tot 12 da gen uit De uit het eitje gekomen larve is een pootloos, made-achtig wormpje, dat zich voedt met organisch materiaal, dat in het huisstof of in de nesten aanwezig is. De larve is, even als het volwassen insekt, zeer lichtschuw en kruipt weg in spleten en kieren, in nestma teriaal van de gastheer of on- Stofkam der de vloerbedekking. Om in leven te blijven hebben ze, behalve een vrij hoge tempe ratuur, een hoge luchtvochtig heid nodig. Cocon Van hun eigen speeksel spin nen de larven een cocon. De duur van deze toestand be draagt over het algemeen 8 tot 14 dagen. Een merkwaar dig verschijnsel is, dat als de zich nog in de cocon bevin dende volwassen vlo met rust gelaten wordt, de vlo in een soort slaaptoestand in de co con blijft. Deze toestand kan soms wel een jaar duren. Pas wanneer de cocon een mecha nische prikkel ontvangt, ont waakt de vlo en bevrijdt zich in korte tijd van de cocon. Dit verklaart het verschijnsel dat wanneer na enkele weken af wezigheid het huis betreden wordt, zich een plotselinge vlooienplaag lijkt voor te doen. Vlooien zuigen meer bloed op dan zij nodig hebben. Een groot gedeelte van dit bloed wordt vrijwel direct weer uit gestoten. Het zijn deze uitge stoten druppeltjes- bloed, die de donkere stipjes veroorza ken op het hemd of het laken van iemand die door een vlo werd bezocht en de donkere puntjes die men vindt in de vacht van een bevlooide kat of hond. De stofzuiger is het belang rijkste wapen tegen de vlo. Bij aanwezigheid van vlooien moet in de eerste plaats her haaldelijk grondig gestofzuigd worden vooral onder plinten, in naden en kieren, onder de randen van de vloerbedekki- ing en vooral op de vloerbe dekking zelf. Ook wanneer het huis voor vakantie verla ten wordt, is het verstandig de woning nog eens grondig te stofzuigen. Wanneer stof zuigen niet helpt, kan men na een stofzuigerbeurt een vloei baar insekticide op bovenge noemde plaatsen aanbrengen. Daarna dan voorlopig niet meer stofzuigen. Honden en katten moeten re gelmatig worden gekamd met een fijne metalen stofkam, en wel het liefst buitenshuis. De aldus gevangen vlooien kun nen in een bakje heet water worden gedood. Wanneer sprake is van een echte vlooi enplaag kunnen huisdieren behandeld worden met insek ticide. Voor de hond verdient het aanbeveling om na deze beurt een flink eind te gaan wandelen zodat het dier zich niet likt. Bij katten dienen slechts bij uiterste noodzaak bestrijdingsmiddelen te wor den gebruikt. De kat likt zich immers veel en intensief. Voorkeur geniet de stofkam of de kattehalsband. De dier- verblijfplaatsen kunnen wor den behandeld met hetzelfde middel dat ook voor de dieren is toegestaan. Indien nodig kan men een beroep doen op de directie reiniging. Men dient dan wel te bedenken dat een bestrijding enige kosten met zich mee brengt.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3