Organisatie Tour de France erwacht nu meer problemen Kees den Hartog wint Ronde van Maasdijk ORT £oe-Ovett: nog niet Protesten tegen boksen Recordtijd Moorcroft Taro S in de sloot Op de losse Tour LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 JULI 1982 PAGINA 11 (ONDEN Het eerste duel tussen de beide jritse super-atleten Sebastian Coe en Steve [vett op de 3000 meter, dat gepland was op 17 i in Londen, gaat niet door. De blessure van e blijkt ernstiger dan aanvankelijk werd ver- ed. Volgens specialisten heeft de atleet een (heurtje in het bot van zijn rechterbeen, waar- »or hij minstens een maand op non-actief zal n. ir die diagnose staat ook het tweede duel en beide Britten (14 augustus in Nice) ter ussie. De derde en laatste ontmoeting ver- jrt vooralsnog niet in gevaar. Op 25 septem- komen beiden in Eugene in de Verenigde iten op de mijl uit. Het duo mag voor de drie •ls een bedrag van 450.000 gulden verdelen. LONDEN De Britse vereniging van de geneeskunst (BMA) heeft gisteren besloten een campagne te organi seren om boksen als sport uit te bannen. De medici wijzen op de grote kans op oog- en hersenletsel en zelfs de dodelijke gevolgen van bokswedstrijden. Woordvoerder van de campagne, dr. Robert Button, wees erop dat Zweden en Noorwegen het boksen al hebben uitgebannen. „Boksen heeft niets met sport te maken. Het is een manier om op wettige wijze zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Het doel van boksen is om verwondingen aan je tegenstander toe te brengen en zijn lichamelijk functioneren te beschadigen. De medische begeleiding van het boksen is in het leven geroepen om het veiliger te maken". Dr. Button zei namens de BMA, waarin het overgrote deel van de Britse artsen is verenigd, dat er „behalve oorlog geen enkel terrein is waarop de mensen hun dierlijke instincten zo laten gaan als bij boksen". Bestuursleden judobond in arrest DEN HAAG Deze week zijn de voorzit ter en de secretaris van de Judo Bond Ne derland door de politie in voorlopige hech tenis genomen. Ze worden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de malversa ties van vorig jaar binnen de bond. Daarbij zouden bondsgelden zijn verduisterd. Destijds werd de ex-penningmeester van de bond daarvoor opgepakt. Deze zei toen dat zijn voorzitter en secretaris van de zaak af wisten. De advocaat van voorzitter Van Oosten, mr. Moskovitch, veronderstelt dat zijn cliënt, die blijft ontkennen iets met de verduistering te maken te hebben, deze week nog wordt vrijgelaten, evenals secretaris Post. De Judo Bond heeft destijds zelf om een gerechtelijk onderzoek naar de malversaties door de of ficier van justitie gevraagd. OSLO Voor de 5000 meter is een nieuwe tijdrekening aange broken. De Brit David Moorcroft verbeterde gisteravond in het Bislettstadion van Oslo het een jaar oude wereldrecord van de Keniaan Henri Rono met niet minder dan zes seconden. De nieuwe recordtijd van 13.00.42 zal voor menigeen de spring plank vormen naar de enkele jaren geleden nog volkomen on bereikbaar geachte 13 minutengrens. Het wereldrecord kwam als een donderslag bij heldere hemel. Weliswaar had de 29-jarige David Moorcroft vorig jaar bij de fi nale van de Europa Cup in Zagreb de 5 km gewonnen in 13.43.18, voor het overige had de 1.80 meter lange, 65 kg zware atleet weinig van zich doen spreken. De derde plaats op de 1500 meter bij de Europese kampioenschappen van vier jaar geleden in Praag leek zijn grootste wapenfeit te zijn geweest. Bovendien waren de omstandigheden in het stadion van Oslo bepaald niet optimaal. De lopers werden gehinderd door een voortdurend wisselende wind. Tijdens de Oostduitse kampioenschappen tienkamp heeft Tor sten Voss de beste wereldprestatie in dit seizoen geleverd. Voss kwam tot 8387 punten. )NTENAY-AU-PIRE ids gisteren vrezen de ganisatoren van de Tour France dat ze nog meer oblemen zullen gaan dervinden, nu de Fran- politie niet heeft inge- epen bij de blokkade de ploegentijdrit gis- in Denain. In "komende dagen doet ie Tourkaravaan Bretag- lie aan, waar ook grote tnrust heerst. Het was in Iretagne, dat tien jaar ge iden in Brest de Tourka- ■vaan gedurende een \artier werd opgehou- in, omdat protesterende eren daar levende big- [tjes de poten afsneden i vervolgens de dieren lor de auto's van de ka- aan gooiden. Deze pro- itactie ontstond destijds idat de vleesprijzen zo- iig gedaald waren dat boeren in Bretagne it eens meer aan hun rijs toekwamen, laat enige winst konden iken. Een dergelijke si- itie doet zich nu weer >r in Bretagne. li zijn in de geschiedenis van e| Tour al vele acties gericht de Rónde. In de eerste 1903-1907 sloegen boeren Hcwijls op de renners in met omdat ze vonden Lt de karavaan het vee in de ïilanden te onrustig maakte, [ter volgden acties van groe- supporters, die van me- waren dat een van hun •ieten benadeeld werd. Na Tweede Wereldoorlog kwa de acties van groepen ;ren en arbeiders. Tiussen 76 en 1979 werd de Tourka- De Tourdirecteuren Felix Levitan (midden) en Jacques Goddet vertellen de renners dat de strijd is afgelopen. ravaan achtervolgd door enke le honderden ontslagen em- ployé's van het Parijse kran tenconcern, waartoe ook de organiserende bladen Le Pari- sien Liberé en l'Equipe beho ren. De employé's waren op straat gezet door algemeen di recteur Amoury en zij be schouwden de Tour de France als een unieke gelegenheid om wraak te nemen op Amoury. In die dagen werd telkens de oproerpolitie op vele plaatsen waar de Tour passeerde, ach ter de hand gehouden om blokkades te doorbreken. Meermalen „vluchtte" de ka ravaan over landweggetjes om de groep Parijse employé's te ontwijken. Dat lukte niet altijd en dan ontstonden keiharde gevechten tussen betogers en oproerpolitie, waarbij soms met dranghekken werd ge gooid en onschuldige toeschou wers werden getroffen. Nadat directeur Amoury, terwijl hij paardreed in het Parijse Bois de Boulogne, in 1979 op een namiddag op mysterieuze wij ze om het leven kwam, keerde de rust weer. Totdat gisteren de arbeiders in Denain in actie kwamen. Wat protestacties betreft, zijn oudere renners heel wat ge wend. In het begin van de ja ren zeventig ondermijnde de ETA, de Baskische onafhanke lijkheidsbeweging meermalen het parkoers van de Ronde van Spanje met bommen. In Torrino, in het woelige Bas kenland vielen op 7 mei 1980 schoten toen de Guardia Civil ontevreden arbeiders, die een mensenmuur hadden gevormd om het peloton in de Vuelta tegen te houden, uiteen joegen. Renners vluchtten, kogels vlo gen in het rond, mensen wer den gewond. Vrijwel gelijke gebeurtenissen deden zich voor tijdens de Ronden van Corsica en Sardinië. In Lorca aan de Costa del Sol hadden op 7 februari 1980, tijdens de Ruta del Sol, boeren 's mor gens vroeg het stadje afge grendeld met hun tractoren. Maar de Spaanse politie was ingelicht en had 's nachts de auto's van de ploegleiders 25 kilometer buiten het stadje ge reden waarna de volgende ochtend renners en ploeglei ders, gekleed in leren jassen van de politie met helmen op hun hoofd, achter op de duozit van de politiemotoren door de barricades werden gereden. Verslagenheid Nadat gistermiddag de etappe in de Tour de France werd af gelast, heerste er vooral grote verslagenheid in het dorpje Fontenay-au-Pire, dat 1800 in woners telt. Tien jaar lang hadden de mensen daar ge spaard om zich een aankomst van de Ronde van Frankrijk te kunnen permitteren, die meer dan 100.000 gulden kost. Ze hadden jarenlang tombola's gehouden en collectes, om het geld bijeen te krijgen. De meeste dorpelingen hadden de nacht doorgewerkt om de laat ste voorbereidingen te treffen. Het leek een succes te worden in Fontenay-au-Pire. Rond het TOURVRAAG 10: Welke Nederlandse renner gaat het eerst over de streep in de tiende etappe Saintes-Bordeaux? (142 km). Antwoord: (uw antwoord moet 12 juli in ons bezit zijn) Postcode:Woonplaats: Spelregels: 1. Dagelijks het antwoord op de vraag in de krant opsturen. Bij voorkeur per briefkaart (frankering 50 cent), door het invulformulier uit de krant te knippen en op de achterzijde van de briefkaart te plakken of over te schrijven. Daarbij moet vooral niet worden vergeten het juiste vraagnummer te vermelden. Het invulformulier kan ook worden inge stuurd per brief (open enveloppe frankering 60 cent, geslo ten enveloppe frankering 70 cent). 2. Per vraag slechts één inzending op dezelfde naam, om een eerlijke puntentelling mogelijk te maken. 3. Halverwege de Tourprijsvraag een rebus en een extra vraag over de eindtijd van de Tourwinnaar oplossen. 4. Inzendingen aan de Leidse Courant, Postbus 9, 2501 CA Den Haag. U mag uw antwoord ook (zonder postzegel) in de bus doen op ons adres Apothekersdijk 34, Leiden, maar dan wel vóór de bij de vraag vermelde datum. 5. Op de briefkaart duidelijk uw naam en adres vermelden en in de linkerbovenhoek: TOURPRIJSVRAAG. 6. Alle inzendingen moeten uiterlijk op de datum die ver meld staat bij de vraag in ons bezit zijn. ADVERTENTIE Opnieuw winst softbalploeg TAIPEH Het Nederlands softbalteam heeft ook de twee de wedstrijd in poule C in de strijd om het wereldkampioen schap in winst omgezet. In Taipeh, de hoofdstad van Tai wan. werd Panama met 40 verslagen. In de eerste wedstrijden had den de Oranje-dames met 21 gewonnen van de Domini caanse republiek. Door de overwinningen voert Neder land de poule ongeslagen aan. De overige uitslagen zijn: Tai wanBermuda 170; El Sal vadorTaiwan 010; Neder landPanama 40; Canada Philippijnen 10; Guatema laCanada 05; BelgiëAu stralië 111; AustraliëCo lombia 132 (gestaakt wegens regenval). WASSENAAR Het 1.60. 1,10. Repp, t 13,20. Trio f. 42,80. Niet hoofdbestuurslid van de zidvende koers (2040 meter): 1. Teetje Stichting Nederlandse ^waayrd3 DcadMhe5°wunro w InVi) ei Draf en Rensport, de heer u^iuiVrmce <nr. e? w.nVf. i.eo, pi. r C. Guldemond uit Kat- u» wijk, zegevierde gister- Kc0Jd*L"S9i SsTs!„ "°n middag voor de tweede de Lente 3, Tanja H. Winn. I. 2,50, PI. achtereenvolgende keer 1. 0$, op Duindigt met de zeven- s™nk' }:ffliyi,'"f"1vj,0n jarige zwarte hengst Ro- kopp. f. 3.90. tho 1.66,10. niet gestart: nr. dachs G. TIENDE KOERS (2520 meter): 1. Stcf (W.P.M.v.d. Pijl) 1.22,2. 2. Tim Hanover 3. Port Bonheur. Winn. f. 2,50. PI f. 1,50. 2,00, Na de start in het sprintcriteri- KoPP. i. 2,10. Trio f. 20.20. Niet gcsurt: nr. urn was hij eerst in vierde po- koers ,20.0 u„. w„,. Sltie. Met nog ZO n acht hon- fnsia (J. Wagenaar) 1.20,8. 2. Vesins la Fu- derd meter voor de boeg lag in see. 3 Treze Hanover. Winn f. 2,00, PI. f. tweede positie achter leider totalisa^o^omzet:'f«4°i42,oo. Taro S. Deze maakte echter met Siem Hartman een mis stap en kwam in de sloot te recht. Voor paard en rijder liep het allemaal goed af. Ro- dachs G kreeg hierdoor een vrije doorvaart naar de finish en zegevierde in de voortreffe lijke kilometertijd van 1.18.6 over 1609 meter voor Sio van de Lente en Tanja H. EERSTE KOERS (2100 meter): 1. Vulcano Fortuna (M. Bouwhuis) 1.26.0. 2. Voretin Draisine 3. Vicky Valanka. Winn f 1.70. PI. f. 1.50, 2.00. 1.70, KoPP f. 6.40. Trio f. 68.70. TWEEDE KOERS (2040 meter): 1. Urbanus (L. Dooper) 1.20,0. 2. Ureela Alkeslis. 3. Tine WindsPiel. Winn. f. 3,50, PI. f. 2,00, 2,60, 3,20, KoPP. f. 21.50. Trio f. 190,00. DERDE KOERS (2040 meter): 1. Udet Westlandia (G W. van Eykelenborg) 1.22,0. 2. Vioca Buitenzorg. 3 Vicky Sypesteyn. f. 2,50, PI. f. 1.10, 2,10, 1.40.' KoPP. f. 15,40, Tno f. 122,10. VIERDE KOERS (2040 meter): 1. Usta Rijk) 1 22.0 2 Toff .m ''h middaguur waren zeker 10.000 mensen, onder wie vele Ne derlanders, de kassa's gepas seerd. Ze hadden allemaal 20 francs (ongeveer acht gulden) betaald om de aankomst van de vijfde etappe te kunnen zien. De reclamekaravaan keerde nog wel in Fontenay- au-Pire, maar de mensen za gen geen renner meer. Dins dag had de Tourkaravaan al 18 km moeten omrijden omdat bij Givet, 10 km na de start, het parcours al geblokkeerd was door protesterende arbeiders. Goddet en Levitan hadden, toen de etappe werd afgelast, aan enkele kopstukken uit het peloton gevraagd bij wijze van troost een 'ereronde' in Forite- nay te komen rijden, zodat de al vele uren wachtende me nigte toch waar voor haar geld zou krijgen. Maar de renners weigerden dit, ze gingen trai nen, om het dagelijkse ritme van de inspanningen niet te onderbreken. Eindelijk, rond 3 uur in de middag, maakte de burgemeester van Fontenay via de luidsprekers bekend, wat er gebeurd was. Hij voeg de er meteen aan toe, dat de Tour-directeuren hem beloofd hadden volgend jaar opnieuw een aankomst te houden in Fontenay-au-Pire. Slechts een vijftigtal toeschouwers kwam het entreegeld terugvragen. Waaronder Madame Francois uit Fontenay, die met haar vierling van 5 jaar oud, pal bij de finish al om 8 uur 's och tends een goed plaatsje had veroverd, om haar jongens maar niets van het Tourgebeu- ren te laten missen. Zij zullen een jaar moeten wachten om de Tour te zien. Alternatief Voor de noodgedwongen gesteakte rit van gisteren is door de Tourdirecteuren Leviten en Goddet snel een alternatief gevonden. Reeds enkele uren na het besluit de strijd te la ten ophouden, is bekend gemaakt dat de etappe van Con- carneau naar Chateaulin op zondag 11 juli in twee delen zal worden gesplitst. In de ochtenduren zal van Concar- neau naar Douarnenez over een afstand van 47 kilometer opnieuw een ploegenkoers tegen het uurwerk worden ge houden, waarna enige tijd later zal worden gestart voor de normale, uiteraard ingekorte, etappe naar Chateaulin. In totaal zullen de renners geen tweehonderd, maar 159 kilo meters moeten afleggen. De bonificaties zullen echter wel geringer zijn omdat de afstand korter is. De winnende for matie kan nu rekenen op een tijdvergoeding van 2,30 min. Begrip De ploeg van Peter Post, die tot de gedoodverfde favo rieten behoorde, was net drie kilometer onderweg toen hen duidelijk werd ge maakt dat verder gaan zin loos was. Peter Post had er begrip voor. Ook de hou ding van de arbeiders kon hij begrijpen. „We hadden al voor de start van het tu mult gehoord, maar we lie ten ons niet uit de concen tratie halen. Vroeger zou een annuleren van een etappe onbestaanbaar zijn. De Tour was toen onaan tastbaar. Ik kan me echter best indenken dat die arbei ders, die onder slechte om standigheden werken en in een uiterst slechte accom modatie, het spektakel aan grijpen om steun af te dwingen. Het is jammer, maar het is niet anders". Kuiper slaapt alleen Hennie Kuiper slaapt gedurende de rest van de Tour de France alleen op een kamer. De kopman van de ploeg van Fred Debruyne had grote moeite zich te concentreren. Zijn aanvankelijke kamergenoot Adrie van der Poel: ..Kuiper leest graag. Ik heb daardoor geen aanspraak. Hennie denkt dat dat voor mij vervelend is en gaat dan piekeren. Het kan mij allemaal niet zo veel schelen. Maar om Hennie niet te storen is besloten dat hij voortaan maar alleen moet slapen. Ik ben nu bij Peter Zijerveld ingedeeld. Hennie hoeft zich nu nergens zorgen over te maken en ik heb meer aanspraak". Goed geld De ploeg Post verdient goed geld. Na het opmaken van de balans blijken de Neder landers de financiële rang lijst aan te voeren met een bedrag van ongeveer 23.000 gulden. Peugeot, de ploeg van Demuer, is een goede tweede met ongeveer 17.000 gulden. Sem-France, de for- latie van Sean Kelly, is een verrassende derde. Dat komt voornamelijk door de resultaten van de groene truidrager. Daardoor is deze équipe reeds verzekerd van tienduizend gulden aan in komsten. Onderaan staan DA F (Kuiper). TEKA en Inoxpran met respectieve- lijk 1300, 600 en 550 gulden. Claudy Levitan Goed nieuws voor de feministes. In de Tour de France, ei genlijk een uitgesproken mannenwereldje waarin vrouwen alleen maar voor het uiterlijk vertoon mogen optreden, heeft een lid van het zwakke geslacht het voor het zeggen. Wanneer het gaat om commerciële aangelegenheden maakt Claudy Leviten, de dochter van de Tourdirecteur, de dienst uit. Claudy Leviten heeft overigens een hekel aan demonstraties, ongeacht het doel dat wordt nage streefd. Zij vindt dat er wel andere manieren zijn om iets na te streven. Zij heeft in haar vaandel staan: geen protest, maar echte actie. De feministes weten dus precies waaraan zij toe zijn. Burgemeester schrikt Geschrokken door de ont wikkelingen in de Tour de France heeft de burgemees ter van Rijssel, die tevens premier is, de heer Mauroy, Felix Leviten beloofd bij de door het onrustige gebied rond Rijssel te verrijden zesde etappe persoonlijk aanwezig te zullen zijn. Hij hoopt daardoor te voorko men dat nieuwe rellen zul len uitbreken. De arbeids onrust is overigens ook in andere opzichten merkbaar. In Rijssel worden vele au to's met schroevendraaiers opengebroken. Bovendien breken er regelmatig vecht partijen uit, waarbij jonge ren elkaar met messen en kettingen te lijf gaan. Ziek en blij Peter Zijerveld was blij met de demonstratie. Hij ontwaak te gisterochtend zo ziek als een hond en liet onmiddellijk de toerdokter bij zich komen. De ploeg van Zijerveld start te als vierde en al snel moest de Nederlander lossen. On derweg moest hij echter van de fiets vanwege de demon stratie en snel zocht hij zijn bed weer op. „Ik voel me heel erg ziek", waren de enige woorden die Zijerveld nog kon uitbrengen. MAASDIJK Zoals ieder jaar, was er gisteren bij de Ronde van Maasland erg veel publieke belangstel ling. De Ronde kreeg in de vorm van Kees den Hartog uit Hendrik Ido Ambacht een erg sterke winnaar. Hij won echter een Westlandse ronde waar maar bitter weinig in gebeurde. Zij tijd over de 100 kilometer was 2.20.13 minuten. Voor de renners was ech ter wel erg veel geld te verdienen. Feitelijk waren er veel te veel premies, die een ronde kapot kun nen maken. Bijna elke keer was het sprinten op de meet. Kees den Hartog maakte deel uit van een kopgroep van zes tien renners, die al snel uit het peloton was weggesprongen. In de finale ging Kees den Hartog alleen weg en won met veel vertoon van kracht. Ger- rie-St.Nicolaas won de sprint var. de groep. Pim Bosch van de Haagse formatie De Markt- hof werd derde. Uitslag: 1. Kees den Hartog (Hl Am bacht) 100 km in 2.20.13, 2. G. St.Ni- colaas (Dordrecht), 3. P. Bosch (Go- rinchem), 4. J. Hogervorst (Pijnac- ker), 5. R. Hoefsloot (Maassluis), 6. G. Ratterman (Mijdrecht). 7. A. Jansen (Leiden), 8. T. Vrolijk (De Lier). 9 P. Hogervorst (Pijnacker), 10. M. Dijk erman (Schiedam), 11. J. v.d. Lely (Maassluis), 12. A. Prinsen (Raams- donkveer), 13. M. van Baak (Mont- foort), 14. P. Klopstra (Zoetermeer), 15. T. v.d. Sande (Poeldijk), 16. G. den Besten (Monster), 17 J. Meyer (Vlaardingen). 18. B. Jouvenaar (Den Haag), 19. T. Koop (Schipluiden), 20. A. Bouwens (Hank). 20. G. Zwaan (Voorschoten). Opnieuw succes waterpoloteam BOEDAPEST Hel Neder- landse waterpoloteam heeft op de tweede dag van het negen- landentoernooi in Boedapest gelijk gespeeld. Het duel tegen Olympisch kampioen Sovjet- Unie werd met 66 afgeslo ten. Op de eerste dag had Ne derland met 76 gewonnen van Hongarije. Uitslagen: West-DuitslandItalic 7 8; SpanjeJoegoslavië 87; Sovjet- UnieNederland 66; Hongarije Ver. Staten 64. Stand: 1 Spanje 24; 2. Sovjet-Unie 2—3; 3. Nederland 2—3. 4 Ver. Sta len 22; 5. Hongarije 22; 6 Italië 2—2; 7. West-Duitsland 2—0, 8. Joe goslavië 20. NIJMEGEN De wielerclub Haarlem is gisteren in Nijme gen Nederlands kampioen achtervolging op de baan ge worden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11