Wereldkampioen of niet, er zullen koppen rollen BebBakhuys leeft voort in voetbalhistorie Zwakke starl van Donner Sportwereld Giresse: lang gewacht op erkenning Tennis! sensatii op de Mets- banen Vandaag NEDERLAND 117.05 uur Italië-Polen(r) 20.50 uur West Dultsland-Frankrijk(r) BRT 2 17.05 uur ltallë-Polen(r) 20.30 uur Italië Polen(s) West Dultsland-Frankrijk(r) DUITSLAND 2 20.15 uur Studioprogramma 20.50 uur West Duitsland-Frankrljk(r) 22.45 uur Studioprogramma Morgen DUITSLAND I 10.03 uur De wedstrijden van gisteren 23.00 uur Studioprogramma Robson opvolger Greenwood LONDEN Bobby Robson is gisteren of ficieel aangesteld als manager van het En gelse elftal. Hij volgt Ron Greenwood op. Robson tekende een contract voor vijf jaar. Hij is afkomstig van Ipswich Town, waar hij wellicht wordt op gevolgd door zijn as sistent Bob Ferguson. Bobby Robson: nieuwe manager van Engelse elftal. WOLVEGA De atleet Ge rard Nijboer, die dit weekein de kampioen op de 25 kilome ter werd, heeft gisteren een loop over 10,2 kilometer in Wolvega gewonnen: 29,21 mi nuut. ALPHEN AAN DE RIJN Jos Lammeftink heeft gisteren de vierde etappe van de wie lerwedstrijd De Zes van de Rijn en Gouwe gewonnen. Smit behoudt de leiding in het klassement. HAMBURG De uitslag van- de Westduitse lotto is als volgt: 2-10-19-20-22-26-35. Reserve getal: 31. AMSTERDAM De acht deelnemende grootmeesters in het schaaktoernooi op zijn Zwitsers in Amsterdam, heb ben het gisteren als groep niet best gedaan. De tegenétand van de minder sterk geachte meesters en hoofdklassers bleek zodanig, dat na de eerste zitting de stand in het gevecht BARAJAS Geen West duitser gelooft, dat de fi nale niet wordt bereikt. Nog steeds heeft West- Duitsland een reputatie, die andere landen ontzag inboezemt. Het voordeel, dat de Westduitse bonds coach Jupp Der wall daar mee incasseert, ligt ver buiten van de realiteit. Hij wist toen nog niet, dat hij de geblesseerde Karl- Heinz Rummenigge van avond in Sevilla in de hal ve finale tegen Frankrijk op de reservebank zou la ten beginnen ten gunste van Felix Magath. Hoe dan ook, dat ingeplante optimisme kent overigens nauwelijks grenzen. Zelfs al zou Derwall met de wereldbeker op het vliegveld van Frankfurt landen, dan nog zullen er koppen vallen. Hetzij van Derwall, hetzij van een van zijn assistenten. Der wall heeft al eens gezegd: „Je mag me alles vragen, zolang het maar niet over de kwali teit van mijn assistenten gaat". In Spanje slaan die assistenten nu terug. Erich Ribbeek bij voorbeeld, gekneed in de Bun- desliga als trainer van Ein- tracht Frankfurt en FC Kai- serslautern, wiens contract bij de Westduitse voetbalbond volgend jaar afloopt: „Bij de onderhandelingen wil ik we ten, of ik te zijner tijd de posi tie van Derwall kan overne men. Anders probeer ik weer in de Bundesliga aan de slag te komen". V erstandshuwelijk De verhouding tussen hem en Derwall is er een van een ver standshuwelijk. „We dénken over teveel zaken anders. Vooral wat betreft de begelei ding van de selectie. Derwall houdt van de vrije hand, ik heb daar een andere mening over. Naar buiten zal ik die niet brengen, want Derwall is nog steeds mijn chef". Berti Vogts, vier jaar geleden nog aanvoerder van het West duitse team, dat in Argentinië faalde, nu trainer van de Westduitse UEFA-jeugd, is naar buiten uit loyaal met Derwall. Ook hij heeft proble men met de werkwijze van. zijn hoogste technische baas. Berti Vogt (rechts) begeleidt Karl-Heinz Rummenigge (links) en Uwe Reinders op hun trainingsrondjes. Hans-Peter Briegel (met pet) loopt er ontspannen bij. „Tactisch zou ik de zaak an ders aanpakken. Ik ben een liefhebber van twee echte bui tenspelers, zoals Littbarski. Er is één probleem, in de Bundes liga is geen echte linksbuiten te vinden. Nu Rummenigge wegvalt, moet Derwall wel een tussenoplossing vinden met Magath". Vogts is meegegaan naar Spanje om wedstrijden te be kijken en te assisteren bij con ditie- en keeperstraining. Zijn positie is overigens geen ge makkelijke. Het ene gedeelte van de selectie (Littbarski, Matthaus, Reinders), komt uit zijn UEFA-team, het andere gedeelte (Rummenigge, Breit- ner, Fischer) heeft hem als ac tieve speler nog meegemaakt. De botsing tussen hem en Fi scher, die hem een klap dreig de te geven na een opmerking, onderstreept zijn moeilijke po sitie. „Het is voor ons allemaal een teleurstelling geweest, dat er slecht is gespeeld. Ook voor de journalisten en dan krijg je dit soort verhalen", aldus Vogts. Dit wereldkampioenschap valt hem over het algemeen be schouwd erg tegen. „Ik heb niets nieuws gezien, weinig doelpunten en slecht voetbal. Ik vind het ontzettend jam mer, dat Brazilië en Argenti nië zijn uitgeschakeld. Dit WK duurt bovendien te lang. Er zitten soms zes dagen tussen de wedstrijden. De terugslag zullen de betaalde clubs in Eu ropa nog merken. De toe schouwersaantallen zullen nog veel verder teruglopen". HENK WAGEMAN Alain Giresse: „Leuk, dat Franz Beckenbauer mij de meest opvallende speler van het WK noemde". MADRID Lang heeft Alain Giresse moeten wachten, voordat hij als international voor vol werd aangezien. Eigenlijk is zijn ster pas in Spanje gaan stralen. Iets meer dan een jaar geleden, leek het erop, dat hij het tricot van het Franse nationale team nooit meer zou dra gen. Bondscoach Michel Hidalgo wenste niet sa men met de aanvoerder van Bordeaux en Platini op één middenveld spe len. Beiden zijn immers spelmaker. Jarenlang heeft Giresse bij Hidalgo op de wisselbank moeten zitten. Vorig jaar had hij de buik er vol van. „Ik ben naar de bondscoach gestapt en heb hem ge vraagd, of ik nog in aan merking zou komen voor het Franse team. Zo niet, dan zou ik voor de eer be danken". Het toeval wilde, dat voor een kwalificatieduel voor het WK tegen Nederland in Rotterdam (maart 1981) Platini gebles seerd was. Hidalgo koos toen voor Giresse. Sindsdien is de 1,63 meter lange middenvelder niet meer uit de basis verdwe nen. Boyendien is' inmiddels gebleken, dat hij het met Pla tini op het middenveld uitste kend kan vinden. Verder heeft Franz Beckenbauer Alain Giresse de enige speler genoemd, die hem tijdens het WK echt is opgevallen. „Leuk, zoiets te horen", reageert de Fransman. Hobby Giresse is één van de weini gen, die volledig van voetbal leeft. Zijn enige hobby is tui nieren. In zijn woonplaats heeft hij een grote tuin met groenten, bloemen en een wijngaard. „Een heerlijke af leiding", vindt hij. „In mijn tuin kan ik me helemaal te rugtrekken en vergeet ik alle zorgen. Het wereldkampioen schap verloopt voor ons fan tastisch, maar mijn tuin mis ik erg". Als' jongen verslond hij alle lectuur dat met voetbal had te maken. Het WK 1958 in Zwe den herinnert hij zich nog goed: „De wedstrijden en na men herinner ik met natuur lijk niet bewust, maar wel de sfeer en het feest, toen Frank rijk derde werd door West- Duitsland met 6-3 te verslaan". Idool Zijn grote idool was Raymond Kopa. Op zijn tiende jaar schreef hij Kopa een brief kaartje. De Franse topschutter schreef tot zijn grote verwon dering en geluk een kaartje te rug. „Vroeger voetbalden we altijd op het schoolplein en dan was ik Raymond Kopa. Als er iemand anders was, die ook zo wilde heten, ging ik met hem op de vuist". Triest wordt Giresse als hij te rugdenkt aan het afgelopen seizoen, aan de wijze, waarop zijn club Bordeaux de kans op het kampioenschap van Frankrijk verspeelde. Met Mo naco en Saint-Etienne stond Bordeaux bovenaan. Tegen Lens vloog de bal tegen de scheidsrechter. Het leer bleef liggen, een speler van Lens kon zo scoren. Bordeaux ver loor daardoor het duel. Toen na afloop bleek, dat de concur rentie had gewonnen, maakte de Joegoslavische doelman Pantelic zich zo boos, dat hij de arbiter een klap gaf. Pante lic werd een jaar geschorst. Daarmee gingvoorzitter Be2! van Bordeaux niet akkoord. Uit protest speelde Bordeaux de laatste competitiewedstrijd, waarbij niets meer op het spel stond, tegen Nantes zonder doelman. Dat wil zeggen, dat Girêsse met de keeperstrui om, op het middenveld ope reerde. Bordeaux verloor met 6-0 en iedereen sprak er schande van. Giresse: „Ik was er zelf ook niet gelukkig mee, maar de voorzitter wilde het nu eenmaal". HENK WAGEMAN Replay Als de finale van het toernooi om het WK zondag ook na verlenging onbeslist is, zal de „replay" dinsdagavond om acht uur worden gespeeld, ook in het Santiago Bernabeus- tadion in Madrid. Eindigt deze wedstrijd ook onbeslist en de daaropvolgende verlenging van 2 x 15 minuten Ook, dan moet via strafschoppen worden uitgemaakt wie de nieuwe wereldkampioen voetbal wordt. Geen slotbanket Op voorstel van voorzitter Zijn motief: de er- Herman n Neuberger van gernis rond de afsluitende het organisatiecomité van bijeenkomsten van 1974 en het WK wordt na de finale 1978, toen de meeste spelers geen officieel slotbanket ge- van de finalisten niet kwa- houden. men opdagen. Boeing vol De Franse voetbalbond heeft een Boeing 747 gehuurd om alle officials, familieleden en genodigden vanuit Madrid naar Sevilla te vliegen, waar Frankrijk vanavond West- Duitsland ontmoet. Het vliegtuig zal, met zo'n 500 perso nen, geheel vol zijn. Troost El Salvador, dat de meeste hebben van de gemeente doelpunten moest incasse- Cerda op Sicilië 2500 artis- renop het WK en de Fran- jokken gekregen als troost se doelman Ettori, die het voor deze ontmoedigende snelst moest vissen (tegen feiten. Engeland na 27 seconden) Pelé verdwaald Zonder Beckenbauer, Vogts, Bobby Charlton, Cruijff en Pelé heeft een team van oude Europese sterren onder lei ding van Rlnus Michels de oude Zuidamerikaanse glorie verslagen met 5-3. Dit gebeurde in Sabadell, waar 20.000 toeschouwers zorgden voor epn recette van ruim 60.000 gulden, die ten goede komt aan Unicef, het kinderfonds van de VN. Pelé ontbrak, omdat hij was verdwaald. Door wegversperringen vanwege bosbranden rond Barcelona, kon hij de goede weg niet vinden. Warme ontvangst Ondanks de voortijdige uit schakeling is Brazilië bij te rugkeer in eigen land een warme ontvangst ten deel gevallen. Enige honderden supporters met vlaggen en spandoeken verwelkomden de ploeg op het vliegveld van Rio de Janeiro. „Met opgeheven hoofd verliezen is net zo belangrijk als win nen luidde de tekst op een van de spandoeken. Overi gens verwijderde de politie een spandoek met een tekst, die was gericht tegen doel man Waldir Peres. Voorts werd het huis van coach Tele San tana extra bewaakt vanwege telefoni sche dreigementen. Munoz Zoals bekend zijn de dagen van Santamaria als bondscoach van Spanje geteld. Weliswaar heeft Pablo Porta, de voor zitter van de Spaanse voetbalbond dit nog niet officieel toegegeven, duidelijk is inmiddels wel/dat al is gezocht naar een nieuwe bondscoach. Vooral Miguel Munoz wordt naar de voorgrond geschoven. Munoz was ondermeer tien jaar trainer van Real Madrid, dat onder zijn hoede tal van successen boekte. DEN HAAG Zonder enige overdrijving kan men de vroegere voetbal ler Beb Bakhuys een le gendarische figuur noe men. Hoewel zijn voetbal loopbaan reeds lang gele den werd afgesloten, is zijn naam bekend geble ven. Zijn formidabele prestaties op de groene velden, die vooral culmi neerden in het maken van vaak schitterende doel punten, hebben ervoor ge zorgd dat men hem gerust een van de allerbeste voetballers mag noemen, die ons land ooit heeft ge kend. Hij beschikte over een keihard schot, dat hij zowel rechts als links kon lossen. Zijn lange, lenige gestalte, die wel enigszins verraadde dat hij in 1909 in het voormalig Indië was geboren, stelde hem in staat eveneens trefzekerè kop ballen af te geven. Eén daar van, gelost in de op 11 maart 1934 te Amsterdam tijdens de met 9-3 gewonnen wedstrijd tegen België, leeft nogal altijd in veler herinnering voort. Het doelpunt ontstond na een voorzet van Frank Wels, waarbij de bal onbelangrijk leek, maar toch Bakhuys werd geraakt door zijn lichaam in een soort snoekduik naar vo ren te gooien. Nog altijd ple gen verslaggevers te schrijven over doelpunten la Beb Bak huys, als nu en dan op soortge lijke wijze wordt gescoord. In zijn 23 internationale wed strijden maakte hij 28 doel punten en dit aantal treffers dat hij voor zijn club maakte, is bijna ontelbaar te noemen. Zijn aantal interland-ontmoe tingen had groter kunnen zijn, maar hij verbleef van 1929 tot 1933 in Indië en bovendien werd zijn voetballoopbaan hier te lande in 1937 afgesloten. Hij speelde hier afwisselend voor HBS en ZAC. werd in 1937 door het Venlose VVV aange trokken, maar raakte verward in de amateursbepalingen van de KNVB, waardoor hij op de zogenaamde beroepslijst werd geplaatst. Hij heeft toen enige jaren als professional voor het Franse Metz gevoetbald- Na de oorlog is hij ernstig ziek ge weest, maar gelukkig herstel de hij daarvan en toen heeft hij nog een zekere bekendheid gekregen als sportjournalist. Hij schreef o.a. in het week blad Sport en Sportwereld, het Haags Dagblad en de Haagsche Courant. Bovendien gaf hij wel verhandelingen voor radio en televisie, die van zeer des kundige aard waren. Bij thuiswedstrijden van zijn oude club HBS kon men hem nog vaak aantreffen. Hij werd indertijd voor deze club een belangrijke publiektrekker, maar vooral voor het Zwolse ZAC heeft hij geweldige pres taties geleverd. Een bijzondere voetballer - dat was Beb Bak huys. AD VAN EMMENES Beb Bakhuys speelde In zijn glorietijd 23 keer In Oran je. Deze elftalfoto werd genomen In 1935, vlak voor de uitwedstrijd tegen België in Brussel, die door Neder- S® HÉf V,-." f! Ilil&sllllslili \v\\v.~v.-v land met 2-0 werd gewonnen. Van links naar rechts Van Heel, Van Run, Wels, Paauwe, Drok, Smit, Van Gelder, Anderlesen, Bakhuys, Caldenhove en Halle. tussen de hoogst getitulee en de rest gelijk was: 2-2. Tegenover de overwinni van de Tsjech Hort en d raëlier Grünfeld tegen Li weg en Meulders, stondei derlagen van de Pool i kowski en de inmiddels rige Nestor van het gézels Donner. Beiden werden slagen door hoofdklasse Iers: de Rotterdammer van Baarle versloeg Kuli sky en de gewoonlijk mei voortvarend Opererende I ner werd het slachtoffer een tussenzetje van Van waardoor hij er een paai] inscHoot. (Ned) 0-1; Miles (Eng)-Hartoch 0-1; Böhm (Ned)-Jusupov (Sov) Van der Wiel (Ned)-Hess (Wdl R. Kuyf (Ned)-Ree (Ned) (Eng)-Boersma (Ned) 1-0; Mei (Bel)-Grünfeld (Isr) 0-1; Ligt (Ned)-Borm (Ned) Vt-W, Van 1 (Ned)-Kulikovsky (Pol) 1-0; D (Ned)-Van Mil (Ned) 0-1; H. (Ned)-King (Eng) V:-V-\ Van W den (Ned)-Grooten (Ned) 1-0; (Den)-V.an -der Sterren (Ned| Van der Vliet (Ned)-Van den| (Ned) 1-0; Timmerman (Ned)-Pl (Ned) (Van onze verslaggevé SCHEVENINGEN hoofdtoernooi van hel ternationale tenniskai oenschap van Scheve gen is gisteren red sensationeel van start gaan. Marc Albert, vc week nog tegen Sanders verliezend fin in Assen, in het ei toernooi van het satel circuit door Nederl liet in de eerste rond zege liggen tegen H naar Huub van Boei Van Boeckel stond m 2, 5-1 achter, maar pt er een derde set uit won deze met 6-4. Louk Sanders bereikte i Metsbanen moeiteloos de gende ronde, net als Boers, die Frits Don (2i plaatst) slechts vier j gunde. René Moos is de a Nederlander die in de bleef. Van de twintig ai nationaliteiten viel de als te geplaatste Columbiaan na tegen "door met 6-3, verliezen van de Roe Christian. Het"' sportieve hoogtepunt de dag was het optreden Michiel Zegveld, een zeventien jaar oude B-s van De Metselaars. Zé was via zware kwalificati den toegelaten tot het A nooi en bemachtigde teg( als vierde geplaatste Aust Fancutt zowaar twee hpoints bij de stand 7-6 Via een verloren tie-bre; 2-6 in de derde set weri voor de Nederlander tocl een zware teleurstelling. Zegvelds werklust, loopve gen en gedurfde passeers bezorgen hem binnen ééi een plaats in de national! Uitslagen: 5. Christian (Roe)-A. Molina 3, 6-0; A. Fernando (Sri Lai Slizek (Tsj) 6-3, 6-3; N. Fu (Vst)-V. Octavian (Roe) 6-3, 6 Fancutt (Aus)-M. Zegveld (Ne 7-6, 6-2; L. Sanders (Ned)-C. (Zal) 6-1, 6-3; R. Crowley (Vst) retto (Vst) 6-4. 4-6, 6-4; B. C (Ita)-J. Koemans 6-2, 6-2; L strem (Zwe)-J. Sjogren (Zwe) 1 6-3; H. van Boeckel (Ned)-M. (Ned) 2-6, 7-5, 6-4; M. Wei (Zwe)-M. Laudin (Ned) 7-5,' Vasudevan (Ind)-A. Garcia 6. 6-1, 6-1; J. Dier (Eng)-N. hurst (Zal) 6-4, 7-6; F. Moscin C. Jessel (Wdl) 6-3, 6-4; R. (Ned)-O. Freund (Wdl) 7-6, M. Buckley (Vst)-J. Esplay (Eng) 6-1, 6-3; R. Boers (Ned Don (Ned) 6-0, 6-4. SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 8IULI1982 PAGINA J|

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10